Russen denken aan aanval op China JuSs Jongere op 18 jaar volwassen TANKS VOOR JORDANIË Mooie nazomer verwacht Britse weerprofeten 7 optimistischer dan Enkhuizer Almanak 8Ü PTT onderzoekt of particuliere bestel dienst wettig is tl f1 V- 'm Kiesinger gestegen in achting kiezers Frankrijk beperkt kredieten Noord-Korea: YS-piloten nog in leven Consumentenbond en ANWB onderzochten gebruikte auto's I Man gedood onder stalen plaat FLEURIGE BLIK IN TRIESTE REGEN irtmjj Vliegramp bi j Moskou eiste 16 doden RIJD AG 29 AUGUSTUS DE LEIDSE COURANT (ADVERTENTIE) GEBRUIKSGOEDEREN VAKBEURZEN bsêÏK17TT^^ openingstijden alle beurzen vakbeurs verlichting workdagon van 9 18 uur maandag 1. dinsdag 2 en woensdag 3 sept voordelige trein-loegangbil|ellen op de stations verkrijgbaar INTER DECOR bernhardhal-marijkehal VERLICHTING margriethal Voorstel raad voor jeugdvorming EN HAAG (ANP) In een advies minister Klompé (CRM) heeft de voor de jeugdvorming zich uitge- iken voor de verlaging van de meer- ïeidsleeftijd van 21 jaar op 18 jaar. ere jongere is dan op zijn achttien- iaar juridisch volwassen en volwaar- staatsburger, zonder enigerlei beper- jen op grond van zijn leeftijd. het advies van de raad voor de ■dvorming, dat werd uitgebracht op soek van minister Klompé en direct jand houdt met de proeve van een iwe grondwet, zegt de raad dat zo ig bezorgd dient te worden voor een rbereiding op het dragen van de intwoordelijkheden, die de meerder- gheid met zich meebrengt. Dit zou, het oordeel van d$ raad, dan bete- jn, dat de wet garanties geeft aan reen om tenminste tot het achttien jaar een algemene vorming en op ing te genieten en voorts de conse- nties hiervan regelt onder meer voor inhoud van het onderwijs en de om- i de arbeidstijd. Vermoedens in Washington Onderdeel van psychologische oorlogsvoeri ng (Van onze correspondent) WASHINGTON De Amerikaanse re gering maakt zich zorgen over berichten van de inlichtingendiensten, die erop wij-1 zijn, dat de Sovjet-Unie speelt met de gedachte aan een preventieve luchtaan val tegen China's atoomcentra. Hoewel sommige deskundigen van mening zijn dat hier sprake is van een Russische zenuwenoorlog om Peking te waarschuwen niet te ver te gaan in de Siberische grenskwestie, begint men bij het bepalen van de Amerikaanse buiten landse politiek hoe langer hoe meer re kening te houden met een gewapend con flict tussen de twee reuzen. Een rapport van de Nationale Vei- ligheidsraad over de gevolgen van een Chinees-Russische oorlog is, naar men bericht, reeds opgesteld en andere on derzoekingen worden voorbereid. Tot nu toe heeft de Amerikaanse regering het stilzwijgen bewaard over het Chinees- Russische geschil en men neemt een neutrale positie in. De minister van Bui tenlandse Zaken, Rogers, heeft gezegd, overtuigd te zijn dat de grensge schillen zullen blijven bestaan, omdat de haat tussen Rusland en China diep geworteld zit. Hij zei ook, dat Rusland staat moet worden geacht een groot gedeelte van China, mogelijk zelfs Pe- Men acht het anderzijds onwaarschijn lijk, dat Rusland zich in het moeras van grote Chinese oorlog zou begeven, zoals de Japanners in de dertiger jaren hebben gedaan. Het ligt meer voor de hand dat de Russen strafexpedities bij de grenzen ofwel een luchtaanval zullen ondernemen, mogelijk tegen net atoom centrum te Lantsjau. Volgens radio Peking hebben de Rus- in een reeks vliegvelden en bases voor geleide projectielen langs de Chinees- Mongoolse grenzen aangelegd De verwachtingen, dat China in 1971 staat zou zijn om raketten met atoom wapens te lanceren, worden nu voorba rig geacht, maar de Chinezen hebben een paar bommenwerpers van Sovjetmake- /aarmee zij een atoomaanval op kleine schaal zouden kunnen uitvoeren Copright The Guardian. Op een kistje. Bosbranden aan Rivièra onder controle DRAGU1GNAN (Reuter) De bosbra den die in de heuvels langs de Franse Rivièra tot dusver ongeveer 8.000 ha bo en struikgewas hebben vernield, nen gisteravond onder controle. De leider van het blussingswerk klaarde, dat de politie niet onomstote lijk heeft kunnen vaststellen of et brandstichter aan het werk is geweest. Staande op een kistje spreekt Bernadette Devlin, voorvechtster van de Noordierse katholieken, autoriteiten en vakbondsleiders in San Francisco toe Ze wil proberen een miljoen dollar bijeen te brengen voor de slachtoffers van- de ongeregeldheden Leeuwardenaar bezorgt brieven goedkoper (Van e r verslaggevers) DEN HAAG De postale recherche zoekt op het ogenblik in opdracht van de PTT heel precies uit of de heer J.Schale- kamp uit Leeuwarden met zijn particu liere brievenbesteldienst en speciaal stadsbesteldienst van 15, 12 en 10 cent bulten het boekje van de postwet gaat. De heer Schalekamp wil aantonen, dat post in een stad goedkoper bezorgd kan worden dan de PTT het doet. Voor brie ven tot 500 gr. vraagt hü 15 cent, tussen 500 gr. en een kilo 12 cent en alles wat zwaarder is een dubbeltje. De onlogische volgorde naar prijs en gewicht houdt verband met het verwachte aanbod. De 57-jarige Leeuwardenaar is plan om dergelijke brieven niet alleen een eigen zegel maar ook van eer speciaal poststempel te doen voorzien De bedoeling is verder, dat zegel en stem- (Van één c verslaggeve DE BILT De uitzonderlijk fraaie en lange zomer van dit jaar is niet in staat gebleken 1969 te boekstaven als zen jaar et een droge zomer. Want even uitzonderlijk als de zomer de regen van augustus. Deze maand is gewoonlijk vrij nat. Maar wat er dit jaar gebeurt, kan men gerust een natte son noemen. De weerkundigen zien echter enige reden tot hoop. De kans bestaat, dat het weer zich rond het ko- lende weekeinde langzaam zal gaan stabiliseren. Daarna volgende week dus kunnen de tempei'aturen gaan oplopen tot boven de 20 graden. De Engelse weerdiensl. gespecialiseerd^ in voorspellingen op lange ter mijn, houdt het op een periode van mooi nazomerweer in de eerste helft van september en onze weerkundige mede werker acht dit als een reactie op het te natte en te koude weer een aannemelijke voorspelling. De befaamde Enkhuizei' Almanak (die het wat juli zowel als augustus betreft finaal mis heeft gehad, tenzij wé hem niet goed lezen) voorspelt voor september en we hopen dat de almanak het opnieuw gedeeltelijk mis heeft „Over de gehele maand genomen zal de temperatuur vrij veel lager zijn dan het normale maandgemiddclde. De eerste tien- dagenperiode zal aan het einde koel en rustig weer brengen. Omstreeks de 18de zal een stijging van temperatuur optreden. In de derde tiendagenpei'iode volgt afwisselend koel weer [s geen wetenschappelijk gefundeerde weersvoorspelling, zoals men weet zijn er genoeg mensen die bij de aloude almanak zweren. nat augustus was tonen de cijfers in het noorden van het land aan. Daar v/as de regenval het meest abnormaal. Sinds 13 augustus is in Groningen, Friesland en in de Noordoost polder meer dan 200 mm gemeten (normaal augustusgemid- delde: 75 tot 80 mm). Groningen was gisteren nog maar 10 mm verwijderd van de score van de natste augustus sinds 1839 (toen met het registreren van neerslag werd begonnen). In het zuiden regende het ook meer dan normaal, maar tot zulke drastische hoogten steeg het regenwater er niet. Op vallend is het „lage" cijfer voor de sti'eek tussen Haarlem en Leiden, waar nog maar 60 mm is gemeten. Verrassend opinieonderzoek Schiller ligt voor op Strauss pel door alle Nederlandse particuliere bezorgdiensten worden gebruikt. Voor filatelisten is het plan vai heer Schalekamp uiteraard aantrekke lijk, ook al zou het maar korte tijd tot praktijk "komen. De PTT is er alleen geïnteresseerd of de men uit Leeuwar den de postwet overtreedt, zo deelde ons daar mede. Onder die postwet vallen, voor z het om een monopolie van de P.T.T. gaat, alleen brieven tot 500 gram. De hele rest drukwerk, pakjes, en dergelijke is als regel vrij. Ook staat de postwet toe, dat particulieren hun eigen brieven bezorgen. Van veel belang is daarbij de vraag of er maar één afzender is. En dan maakt het niets uit of die afzender een gezinshoofd, een onderneming of bij voorbeeld het secretariaat van een sport- Het onderzoek van de postale recher che spitst zich in verband hiermee voor al toe of en In hoeverre de commerciële dienstverlening van de heer Schalekamp en mogelijke navolgers dn de zin van de postwet valt onder dat begrip ,en afzen der". Voorts of en in hoeverre een be steldienst zegels en stempels vallen on der het begrip van namaak van (be schermde) postzegels en stempels. (Van onze correspondent) BONN Meer dan eenderde van de sociaal-democratische kiezers in Duits land geloven, dat de christen-democraat, dr. Kiesinger een betere kanselier van West-Duitsland zou zjjn dan hun eigen kandidaat Willy Brandt. Meer dan 60 pet. van de liberale vrjje democraten die in de oppositie zijn, geven ook hun voor keur aan Kiesinger boven Brandt als kanselier. Dit blijkt uit een opinie-onderzoek, dat deze imaand door het Ailsewbach instituut werd gehouden. Het onderzoek toont dat kanselier Kiesiniger in de publieke achting is gestegen gedurende de afgelo pen weken. Zelfs geloven 16 pet. va sociaal-democraten, dat hij de meest be kwame politicus van het land is. Dezelfde mening hebben 24 pet. van hen, die in de verkiezingen van september voor het eerst hun stem uit zullen brengen. Tezelfdertijd wordt de voorsprong van prof. Schiller, de sooiaal-demooratische minister van Economische Zaken op Strauss, de christen-democratische mdnis- 'an Financiën steeds groter, aange zien men Sohiller de man vindt, die het meest capabel is om de economie te be- Zelfs 85 pot, van de christen-democra tische 'kiezers hebben meer vertrouwen in de kundigheid van prof. Schiller. Meer dan de helft van de vrije democraten de len deze mening, evenals zij, die voor he eerst gaan stemmen. Er bestaat in Duitsland een stilzwij gende overeenkomst om geen politieke opiniepeilingen bekend te maken in de periode voor de verkiezingen, maar deze overeenkomst heeft geen rechtsgeldig heid. Het tweede Duitse televisienet, dat de opdracht voor de Allsenbach- opiniepeilingen heeft gegeven, stoort zich PARIJS (Reuter) Voor de periode m 1 september tot cn met 31 januari heeft de Franse nationale kredietraad de bepalingen voor het kopen op afbe taling verscherpt. De eerste aanbetaling wordt verhoogd en de looptijd van de afbetalingscontracten verkort. De aanbetaling op nieuwe auto's en caravans stijgt van dertig naar vijftig procent, die op bedrijf wagens, kapitaal goederen, huishoudelijke apparaten en meubelen van dertig naar veertig pro cent. Voor tweewielige voertuigen blijft de aanbetaling dertig procent en voor televiesietoestellen twintig procent. Voor nieuwe personenauto's en bedrijfwagens is de afbetalingsperiode verkort van 21 tot vijftien maanden en voor alle an dere verbruilcsgoederen van achttien tot vijfien maanden, behalve voor twee wielige voertuigen en televisietoestellen: in het laatste geval blijft het achttien maanden. Algemeen had men de kredietbeper- kende maatregelen wel verwacht als on derdeel van de versoberingsmaatrege len ter ondersteuning van de devalua tie. PANMOENJON (Reuter) Noord-Ko- rea heeft vandaag meegedeeld dat de be manning van de op 17 augustus boven Noord-Korea neergeschoten Amerikaanse helicopter in leven is. Twee van hen zijn zwaar gewond en een licht. Er werd niet gezegd of de Amerikanen onmiddellijk zullen worden teruggezonden. Noord-Korea heeft dn ieder geval wel van de Verenigde Staten geëist, dat eerst, exouses zullen worden aangeboden voor van in vrijheid stellen sprake kan zijn. Koning Hoessein van Jordanië was zelf aanwezig bij het uitladen van ihks uit de ruimen van het Amerikaanse schip Steel Voyager bi, de haven van Akaba Onder: een van de oorlogsmonsters wordt op de kade gezet. (Van c e correspondent) TILBURG Op de vijfde etage van in aanbouw zijnde flat in Tilburg jgistermiddag een 18-jarige betonvlech- uit Vught verongelukt. HIJ was op stellage bez.g met vlechtwerk, waar heen later beton zou worden gestort. ene zijde was reeds een n alen wand opgericht. De andere wand rond op circa 2 m. afstand te wachten gtdat ook deze op zijn plaats zou gezet. Onverhoeds, vermoedelijk i windstoot, is de stalen plaat i ton, die slechts voorlopig was neer- omgevallen. De betonvlechter het zware stuk op het hoofd [erd daardoor zo ernstig gewond, dat hij aankomst in een ziekenhuis reeds ;ek te zijn overleden. Aardappelexport brak twee records DEN HAAG (ANP) De Nederlandse aardappelexporl van oogst 1968 heeft 't record van oogst 1955 gebroken: der tien jaar geleden 576.000 ton. nu 622.600 ton consumptie- en industrieaardappe- Verreweg het meeste: 517.000 ton, ging naar de EEG, en daarvan weer het meeste: 440.500 ton of 70 procent van de hele export, naar West-Duitsland. De export naar de EEG-landen heeft zich zeer sterk uitgebreid, die naar andere landen in en buiten Europa kan zich moeilijk handhaven. De waarde van deze export: f 109 miljoen, is ook als een record te beschou wen. De gemiddelde exportprijs per hon derd kg was f 17,50 tegen f 13,20 vorig jaar. De telers maakten voor normaal gesorteerde klei-aardappelen van oogst 1968 gemiddeld f 13,25 per honderd kilo, tegen f8,10 van oogst 1967, voor zand- aardappelen f 10,90, f 9,70. Belgische orde voor minister Schut DEN HAAG (ANP) Koning Boude- wijn van België heeft de Nederlandse minister van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening, ir: W, F. Schut, het grootkruis in de kroonorde van België verleend. Deze hoge onderscheiding werd de minister gisteren uitgereikt door zijn Belgische ambtgenoot, de heer G. Brey- ne, tijdens een ontmoeting van beide bewindslieden in Antwerpen. Op 6 september wordt in Aalsmeer weer het traditionele bloemencorso gehouden. Voor de Haarlemse bloemenmeisjes betekent dat, dat zij dan weer in fleurige actie moeten- Om u nu vast ven op het komend bloemenfestijn attent te maken lieten drie bloemenmeisjes uiteraard met bloem en Ach op de gevoelige plaat vastleggenEn dat met dit trieste weer. Het regende en ée hoeden moeeten, omdat het waaide, worden vastgehouden. Binnenkort ook! duurdere klasse onder de loep (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het optreden van man kementen bij bepaalde onderdelen van een auto blijkt ongeacht het merk met de levensduur toe te nemen; bij andere onderdelen is daarentegen de tand des tijds in de eerste drie jaar van een auto met een gebruikelijke kilometrage tc verwaarlozen en zijn vooral merk en type van de auto bepalend voor optre dende storingen, met andere woorden Is de kwaliteit doorslaggevend. Dit zijn globaal weergegeven en kele conclusies, die getrokken kunnen nen worden uit een uitvoerig vergelij kend onderzoek van de ANWB ii werking met de Nederlandse Consumen tenbond naar de conditie van e.en tal merken auto's in de prijsklass' f 5.500,-- na een gebruiksduur van wee of drie jaar. Geput is voor dit onderzoek uit circa ;5.000 keuringsrapporten van in de eer ste helft van 1968 door de ANWB uit gevoerde lechnokeuringen. Hieruit kon den in de genoemde prijsklasse de rap porten worden gelicht van tenslotte acht merken waarvan een zodanig keurings aanbod aanwezig was geweest van de bouwjaren 1967, 1966 en 1965. dat een vergelijkend onderzoek statistisch ver antwoord was. Van een bepaald merk en bouwjaar moesten de gegevens aanwe zig zijn van minstens 40 gekeurde wa gens in de praktijk waren er vaak veel meer. Op grond van deze eis kwam men tot de verwerking van de gegevens van de volgende acht auto's, te weten: Citroen 2 CV, DAF 750, FIAT 600 D, FIAT 850 S, NSU Prinz IV, Renault 4, Simca 1000 en VW 1300 (Kever). Beoordeeld werden de condities van onder andere de volgende onderdelen of onderdelengroepenmotor, koelsysteem, brandstofsysteem ontsteking, elektrische installatie, transmissie, wielophanging, stuurinrichting, remmen en chasis. Uiteraard zijn niet alleen het merk, de kilometerafstand en de gebruiksduur bepalend voor de conditie, doch in hoge mate, zo niet primair, ook behandeling i onderhoud. Een absolute uitspraak doet het on derzoek niet in die zin dat qua tech nische conditie er een beste en een slechtste auto uit is komen te rollen, ook al mocht wel de conclusie worden getrokken dat een bepaald type het hoogst aantal pluspunten scoorde. Ove rigens speelt uiteraard de conditie van een auto niet de enige rol bij de aan schaffing: rij kwaliteiten, exploitatiekos ten en andere factoren kunnen even eens aankoopargumenten vormen. Dit eerste onderzoek zal binnenkort worden gevolgd door een tweede, waarin een aantal auto's in de prijsklassen van f 5500,-- tot f 10.000,- op soortgelijke wij ze met elkaar worden vergeleken. MOSKOU (Reuter) Het vliegtuigon geluk op het vliegveld van Moskou, dins dag, heeft zestien mensenlevens geëist, aldus heeft het ministerie van Buiten landse Zaken In Moskou meegedeeld. Het toestel, een viermotorige Ilgoesjin van de Aeroflot, was met 102 passagiers opgestegen in Norilsk, een mijnstadje, 2.900 km ten noordoosten van Moskou. De mededeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken was de eerste offi ciële verklaring en werd veertig uur na het ongeluk gepubliceerd. Er werd geen melding gemaakt van gewonden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7