Auto wint het dit jaar van de baby Reisbureaus weigeren medewerking aan plannen van ANWB Gebruik aardgas verplicht Bikini blijft terrein veroveren, ...OOK VOOR ZOMER 1970 Semi-kini wint het in charme van tweedelige voorganger PEN-VOOR-SHEIKS STUNT JAARBEURS „Papa Godett niet vrij Verpleegster voor Haagse rechtbank Rehabilitatie dr. Term we door de Paus ZET SOCIALE TERING NAAR NATIONALE NERING Gulden maar één keer uitgeven 'RIJDAG 29 AUGUSTUS 1969 DE LEIDSE COURANT Verzorging van trip mag geen nevenartikel zijn I punten voor hen bijzonder kostenverho gend zal werken. Al die punten moeten I namelijk ook van documentatiemateriaal (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Twee grote reisbureaus Den Haag (Airtour Holland N.V. en espanda Tours N. V.) willen geen me- •werking verlenen aan het plan van de NVVB om In samenwerking met de AI- nene Bank Nederland (ABN) via de vestigingen van die bank in ons land srzorgde reizen te gaan verkopen. voorzitter van de sectie wederver- >pers van de Algemene Nederlandse ereniging van Reisbureaus, de heer J. Crucq, meent dal „nu deze twee ■hapen over de dam zijn" de andere dien volgen en eveneens hun medewer- an de ANWB zullen weigeren. Die idere zijn Centouri in Haarlem, Fit. in indhoven en Eurotours in Rotterdam us vijf kleinere, gespecialiseerde tour- De heer Crucq, die zelf directeur is in Airtour Holland, geeft voor het ge- xmen besluit de volgende argumenta- 3: de bestaande reisbureaus zijn uit- ekend in staat het publiek voor te lioh- n. Als het aantal verkooppunten onge- •eideld wordt uitgebreid, is dat niet in ïlang van het publiek, omdat de vrees oet bestaan dat het personeel van de mken de gespecialiseerde kennis zal 1 missen om met voldoende waar- Drgen voor het publiek reizen te verko- ~en reis mag geen nevenartikel bij ankzaken zijn. De heer Crucq maakt er /erigens ook geen geheim van dat de iisorganisatoren bang zijn dat een gro- 1 uitbreiding van het aantal verkoop- ^.-Duitsland stopt export Trabant en Wartburg DEVENTER De Oostduitse regering eeft de export van Wartburg- en Tra- antauto's naar West-Europese landen oorlopig verboden. Reden voor deze vportstop is de lange wachttijd die in ost-Duitsland al van 1946 af bestaat »or kopers van een auto. Verder kunnen Wartburg en Ti'abant andere Europese landen tegen aan- enlijk betere prijzen worden verkocht ian in West-Europa. De importrice van beide wagens, de N.V. de Binckhorst te Den Haag ga randeert, dat nog -voor zeker i.tien jaar via haar kunnen worden be trokken. Ook in de tot nu toe verleende Service komt na de exportstop geen en kele verandering. DR. A. B ARTELS GEMERT, (ANP) Dr. A. J. H. Bartels, oud-secretaris van sociale zaken en volksgezondheid, heeft vanmorgen op de sociale studiedagen van het Ned. Kath. Vakverbond in Gemert gezegd, dat het op korte termyn nodig is, dat gebruik van aardgas by nieuwbouw en bij vervanging van stookinstallatics door de gemeente lijke autoriteiten zo mogelijk verplicht wordt gesteld. Volgens hem geeft de luchtveront reiniging op dit moment geen directie aanleiding tot ernstige ongerustheid. Het aardgas, dat de traditionele huisbrand middelen aan het vervangen is, heeft een gunstige invloed gehad. Dr. Bartels meent evenwel, dat het niet lang zal duren of de huidige relatief gunstige om standigheden, die aan de komst van het aardgas te danken zijn, zullen ten gevolge van de bevolkingsgroei en de toenemende industrialisering veranderen. (Van c moderedactie) AMSTERDAM. Op het ogen blik hebben badmodefabrikanten hun collecties voor zomer '70 klaar en tonen ze aan de detaillist, die orders plaatst om in februari zijn etalage frivool te kunnen garneren. Linda Lu uit Weert trekt het land door en gaf in Amsterdam eeiT show met zulke smaakvolle model len, dat je er stante pede mee naar de Kanarische eilanden zou willen vliegen. Alleen al wat het gewicht betreft, mochten er wel tien badpakken in de koffer: de vederlichte materialen zijn zijde achtig ottoman, elastisch dorlastan satin, tergal en 'n ietsje zwaarder maar luchtig en modieus grof brei-sel. ceintuurs, gespen en blezen in contras- Lex-ende kleuren maken Linda Lu opmer kelijk, maar vooral ook de goed gekozen veertien uni-kleuren en de fllmdruk (in eigen fabriek uitgevoeixp waarvoor veer tig kleuren beschikbaar "zijn. De bloem motieven in warm tropisch of schelp achtig teder koloriet wekken hex-innering aan de droom van de schilder Gauguin. Als grapje voor het seizoen zagen wij een in Canada en Amerika al door Linda Lu gelanceerde bikini met doorzichtig kunststof b.h.. door de draagster zelf te beschilderen. Het geeft een veel gekleder effect dan men uit deze woorden zal willen geloven! Uni-sex Een groot woord voor komend seizoen is uni-sex, hetgeen betekent, dat man en vrouw kleding dragen, die in model en kleur bij elkaar past. Geen sprake van dat men geen man meer van een vrouw zou onderscheiden! De bijbe- ,out horende damesbadpakken en herenbad- bermuda's staan beide uitstekend. Er is nog meer coördinatie mogelijk, wan neer men een joi'zolina badlaken ge bruikt, dat dooi' Linda Lu in dessin en smaak kleur van de badkleding is bedrukt. Een keus, terwijl daarbij de gewone wint die semikini het in oharme van zijn geheel waaroja al lang pwacht is. Ook bikini, de zeer minimale, en het twee- tweedelige voorganger onder andere door ^^jeS,,®n delige' model met bermudabroekje moe- het originele spel van rugpanden- ten worden ondei'sdieiden. Het klassieke Niet alleen de pasvorm en de zeer ééndelige badpak ondervindt grote con- modieuze vondsten, zoals incrustaties, Immense keus De bikini verovert, windstreken en daaroi currenbie van de semikini of zoals de Amerikanen zeggen, zulke grote delen zijn weggesneden, dat het geheel lijkt op een tweedelig model, alle dat op fantasierijke manier elkaar is gezet. Naai- i flaneer-bermuda's zijn we gelukkig. Linda Lu heeft het bestaan pikant en tooh gedistingeerd weergegeven. Handjevol noviteiten En een lepel voor dikke en dunne soep Van i ïr slaggevers) WILLEMSTAD (ANP) Het hof van istitie van de Nederlandse Antillen eeft het beroep verworpen van de heer 7. (Papa) Godett tegen zijn gevangen eming op 18 augustus. De vakbondslei- komt dus niet op vrije voeten. UTRECHT Het klapstuk van de in ternationale jaarbeurs, die zondag a.s. in Utrecht wordt geopend, zal ongetwijfeld de vulpen-voor sheiks zijn, die zo tegen de 10.000 gulden moet kosten. De impor teur hoopt twee a drie stuks aan een paar welgestelde Nederlanders te verkopen. Het laten we zeggen statussymbool heeft een houder van 18 karaats goud en een diamanten clip. Er kan ook meer worden geschreven! Dezelfde importeur importeert trou wens ook de goedkoopste vulpen (met patroonvulling) voor 19.50 op de Ne derlandse mai-kt. Hij heeft stellig de in druk dat de oude vulpen weer terrein gaat winnen ten koste van de balpennen. Vele noviteiten zal deze najaarsbeurs evenwel niet brengen. Uiteraard zijn ex- heel wat produkten te zien, die technisch zijn verbeterd of in een nieuwe samen stelling op de max-kt verschijnen. Er is Terzake dood door schuld PATIËNTE IN BADKAMER OVERLEDEN DEN HAAG (ANP). De 23-jarige 'erpleegster M. I. den O. uit Leiden staat p 9 september voor de rechtbank in Den Haag terecht. Haar wordt ten laste ge- egd, dat door haar schuld vorig jaar in psychiatrische inrichting „Endegeest" Oegstgeest de 62-jarige geesteszieke ivr. M. E. Groot-König zo ernstig werd [ewond, dat de patiënte vijf weken later in de gevolgen overleed. De verpleegster was vorig jaar op 8 eptember verantwoordelijk voor de gang 'an zaken op de afdeling, waar zij s morgens mevr. Proot naar een bad- tamer bracht. Het is verboden patiënten illeen in de badkamer te laten. De ver- ileegstei' liet de patiënte in afwachting en verschoningsbeurt echter 20 tot 0 minuten alleen. Geen rum meer voor Britse marine LONDEN (DPA) De „heiligste" raditie van de Britse marine, een da- elijkse hoeveelheid rum voor alle be- ïanningsleden, dreigt te worden opge- leven. Het Britse ministerie van defen- ie overweegt het sedert 1731 bestaande rivilege voor alle zeelui op Britse oor- ogsschepen af te schaffen in verband net de hoge kosten (jaarlijks 800.000 ulden, die ermee gemoeid zijn. Hoe de eactie van de marinemensen is, is niet lekend. Vermoedelijk zullen de oude en feller reageren omdat zij volgens de raditie hun rantsoen puur kregen aan geboden, waar de jongeren rum net water moesten, mengen. Het opspa- en van het dagelijks rantsoen is ver raden. Mevr. Proot kwam in aanraking met heet water en kreeg tweede- en dere- graads verbandingen aan voeten, benen en onderlichaam. Op 13 oktober overleed de vrouw, nadat zij aanvankelijk in Academische ziekenhuis in Leiden opgenomen en vervolgens naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk was c gebracht. De betrokkexi arts wilde geen c lijdensakte tekenen en waarschuwde de politie. Eind oktober vorig jaar vordex-de de offciier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. J. D. Lulofs, een gerech telijk vooronderzoek. Daarna volgde nog een aanvullend onderzoek. Tegen de ken nisgeving van verdere' vervolging wen een bezwaarschi-ift werd een bezwaar schrift ingediend, waarop de rechtbank in raadkamer de zaak naai- de terecht- i zitting verwees. ROME (KNP) Paus Paulus heeft op zijn buitenverblijf Castel Gandolfo me vrouw A. Terruvve in particuliere audi ëntie ontvangen. Daarmede is een defi nitief eind gemaakt aan een botsing tussen het H. Officie en de Nijmeegse zenuwarts, die in 1950 begonnen is en in 1965 met een rehabilitatie geëindigd Is. Kardinaal Alfrink heelt zich daarvoor grote moeite getroost. Het onderhoud tussen de paus en de Nijmeegse zenuwarts, die zich verdien stelijk gemaakt heeft door hulp te ver lenen aan priesters en kloosterlingen met psychische moeilijkheden, heeft lang op zioh laten wachten. Het plotselinge over lijden ran de Nijmeegse moraalprofes- sor Duynstee CSSR, die tijdelijk Rome verbannen is en later evenee alle stilte werd gerehabiliteerd, ve derde een eerder bezoek van dr, Terru- l we aan de Paus, dundik-soeplepel, die na believen dunne of dikke soep op het bord depo neert. Voorts een tonicstamper met kogelgewricht, en een koelballetje voor dranken, dat niet blijft drijven, maar zich aan het glas vastklemt. Het voordeel er van? Wel, de drank wordt niet verdund en bij het drinken bestaan er geen risi co's voor kinderen en het vei-keerde keel gat. De bekende Zweedse binnenhuis architect Hans Arne Jacobsson heeft zich ook een welvaartsgrapje veroorloofd. Hij toont vier lampen in de vorm van hoge hoeden, bolhoeden e.d. De grapjes kosten f 70.tot 100.per stuk. Klok terug Uit Frankrijk komt hel hartje-in, een sieraad voor verliefden, dat zij samen kunnen delen. In een gouden hartje, dat zij als hangertje of aan een bedelarm- bandje draagt, zit een zilveren hartje op gesloten. Dit zilveren hartje geeft ze aan wie ze haar hart geeft verloren en hij draagt dat aan zijn sleutelhanger of aan een kettinkje. Een onderpand van liefde dus. Draagt zij het gouden hartje met het zilveren hartje erin (zichtbaar), dan is een eventuele veroveraar nog welkom Waaruit blijkt dat de tijd van de mid deleeuwen weer terugkeert alsof er geen vrouwenemancipatie is geweest. Een zichzelf opwindend herenhorloge met chronograaf en datum s een ander uiteraard Zwitsers nieuwtje, dat 565 moet gaan kosten. Als bijdrage aan de verkeersveiligheid en met name voor od slechtverlichte straten looende schoolkinderen heeft een Drentse fabrkant schooltassen gemaakt in fluoricerende kleuren. En dan ls er nog de speciale transparantpen, waarmee woorden en bepaalde zinsneden kunnen worden gemarkeerd en om onduidelijk schrift beter leesbaar te maken. Warme bakkers steeds meer op temperatuur Semi-kini vn dorlastan satin met veelkleurige filmd-ruk. De interessante rugbanden garanderen een perfecte pasvorm. Uit de Linda Lucollectie. Zaak Defregger in conferentie bisschoppen? BONN (KNP) Welingelichte katho lieke kringen in Duitsland verwachten, dat kardinaal Döpfner van München het geval Defregger zal voorleggen aan de Westduitse bisschoppenconferentie, waar van hy voorzitter is. Het geval Defregger staat echter niet officieel op de agenda. Dit sluit be spreking evenwel niet uit. Ais de kwes tie ter sprake komt, zal de bisschoppen conferentie inzflke Defregger echter geen besluiten nemen en ook geen me dedelingen over een eventuele bespi-eking (Van éèv i wslaggevers) (Van e ïrslaggevers) ETTEN-LEUR De afkondiging van de minimum broodprijzen blijkt nu de prijsmaatregelen enkele weken zijn ge hanteerd, niet het gewenste effect te heb ben gehad. De onrust onder de duizen den warme bakkers in Limburg, Bra bant. de Gelderse Achterhoek, en Over- sel is eerder toe- dan afgenomen. De broodoorlog tussen stunters onder ling en tussen de stunters en de warme bakkers begint na een korte pauze weer in nog grotere hevigheid los te barsten. Dt» warme bakkers voelen zich sterk bedreigd in hun bestaan Zij wijzen erop. dat de minimum broodprijs \ooi hen te laag is. Daarnaast zijn zij bijzonder kwaad over de ruime ontheffingsmoge lijkheden. die het de stunters mogelijk maakt het brood nog steeds tegen in de ogen van de warme bakkers ..dump prijzen te verkopen. En daar komt dan nog bij. dat een aantal supermarkten in Limburg de draak steekt met de broodprijzen door het brood gewoon ca deau te geven of het praktisch voor niets le huisvrouwen te verkopen Er zijn zelfs supermai-kten, die geld toegeven, zoals een supermakt in Maastricht, die sinds gisteren de huisvrouwen bij elk brood - normale prijs 65 cent - 13 cent uitbetaald als zij 400 gram vleeswaren tegen een eveneens concurrerende prijs kopen. Voor de warme bakkers wordt de si tuatie zo langzamerhand onverteerbaar. 1 Vandaar dat er in Geldei'land en Over ijssel stemmen zijn opgegaan om net als in Zuidwest Nederland een progres sieve bedrijfsgroep bakkersbedrijven op te richten. Intussen mag de supermarkt Nieuwe Weme in Sneek geen bróód meer ver kopen beneden de vastgestelde prijs van 71 cent. De Leeuwarder rechtbank deed vanmorgen deze uitspraak in een kort geding, dat twee Sneker bakkers tegen de supermarkt hadden aangespannen. GEMERT Nederland zal moeten gaan beseffen, dat een gulden maar één keer kan worden uitgegeven. Er bestaan op een uitgebreid terrein allerlei op zich zelf gerechtvaardigde verlangens en wensen sociale wetgeving, onderwys, woningbouw, krotopruiming, ruimtelijke ordening, recreatie, ontwikkelingshulp die onmogelijk allemaal tegelijk in korte tijd opeens kunnen worden verwe zenlijkt. Alles wat men op die gebieden meer wil doen dan nu reeds het geval is, moet betaald worden uit de jaarlijkse groei van ons nationale inkomen. Maar alleen reeds de uitgaven voor het hele pakket van sociale voorzieningen stijgen sneller dan ons nationale inkomen. Er is bere kend dat die uitgaven in de periode van 1968 lot 1973 zullen toenemen met 64 pro cent en dat in diezelfde tijd het nationale 1 inkomen met 47 procent zal stijgen. Het'is duidelijk, dat wij de tering naar de nering zullen moeten zetten. Het is een gebiedende eis, dat er een meerja renprogramma komt, waarin prioritei ten zijn aangegeven. Zo'n programma zal het hele terrein van wensen, verlan gens en noodzakelijkheden moeten om vatten. Dus ook dat van de loonstijgin gen, die reële bestedingsverruiming moet betekenen. In zulk eexi programma zal men uiter- xrd ook de verdere ontwikkeling van ïze sociale verzekeringen moeten opne- ,en. Men dient te begrijpen, dat nie mand ermee is gebaat en zeker niet de economisch zwakkere groepen in de samenleving dat wij door alles tege lijk te willen: vex'ruiming van het di rect besteedbaxe inkomen, ruimer mid delen voor collectieve voorzieningen en verdere verbeteringen van de sociale verzekeringen, de toch al ernstige geld ontwaarding de komende jaren gaat voortzetten. Mt&lijk Het is 'n sociaal-politiek keuzeprobleem, zal een uitermate moeilijke zaak zijn. Het Is een sociaal-politiek keuzeproble Maar nog veel riskanter zal het zijn, als het keuzeprobleem tot één sector, bijvoorbeeld de sociale voorzieningen, zou berperken. Als de vakbeweging bereid zou zijn de pas enigszins te markeren in de sector de sociale verzekeringen om de daax'door vrijkomende ruimte te besteden hogere ionen, is een gevaar niet dexikbeeldig. Want dan zou er tegelijker een normering moeten zijn voor de uitgaven van de overheid in de sector de collectieve voorzieningen. Al3 die ontbreken, bestaat de kans, dat er geen verruiming komt van het vrij be steedbare inkomen, maar een stijging van de overheidsuitgaven. Het systeem van sociale verzekerin gen in ons land is, globaal gezien, af doende. Alle grote risico's zijn vaartsvast gedekt. Onvoldoende zijn nog de pensioenvoorzieningen, de ziek tekosten voor bejaarden en vrijwillig verzekerden en het ontbreken van invaliditeitsverzekering voor niet-loon trekkenden. In Nederland ls via de sociale y zieningen een vorm van bestaanszeker heid ontstaan voor de meeste burgers. Die sociale zekerheid heeft het karakter gekregen van een openbare collectieve voorziening. Wat, in 1901 ongevallen- wt begonnen is als 'n arbeidsverzeke- ring is uitgegx-oeid door veranderde in zichten en opvattingen tot een volksver- verzekering. Die groei komt ook tot uitdrukking in de stijgende kosten. Stijging In 1938 maakten de sociale lasten nog Program van prioriteiten (va [•respondent) In het kader: Het Nederlandse Katholiek Vakverbond houdt dit weekeind zyn „sociale studiedagen" in Gemert. Het brede en ingewik kelde terrein van onze sociale voor zieningen wordt daar door by uit stek deskundige inleiders onder de loep genomen. Het wordt geschetst in zyn ontwikkeling, problematiek en begrenzing tegen de achtergrond van ons hele sociaal-economische leven, waarbij uiteindelijk vraag stukken als nationaal inkomen en politieke visie basis en uitgangs punt vormen van verdergaande uit bouw en groei. De secretaris van het N.K.\L, de heer F. van Bakel, hield een'^^ei- ende inleiding over de brandende vraag of 't Nederlandse pakket van sociale verzekeringen kan wor den uitgebouwd zonder met andere eisen op het gebied van de collec tieve voorzieningen rekening te houden. Hij komt daarbij tot de conclusie, dat een prioriteitenpro- gramma over meer jaren de poli tieke oplossing kan geven voor een probleem dat geen uitstel meer ge- slechts twee procent uit van ons natio naal inkomen. In 1968 was dit achttien procent. In tien jaar, 1958-1968, verdub belde dit percentage. De lasten van de sociale verzekeringspremie voor werk nemers waren in 1964 nog 27,4 procent en zijn dit jaar reeds 37,6 procent. De stijging moet voor aanzienlijk deel worden gezocht in de invoering van nieu we en de uitbreiding van de werkings sfeer van bestaande sociale wetten, als mede in de welvaartsvastheid van de uit keringen. Allerlei pogingen om de kosten stijging tegen te gaan bieden geen af doende oplossing. Een feit is dat de sociale verzekerings wetten zijn uitgegroeid tot een element, dat in de structuur van de welvaarts staat niet meer is weg te denken. Maar een feit is ook, dat er via die wet ten dit jaar ruim dertien miljard gulden zal worden uitgegeven. De rijksbegro ting beloopt nu ruim 26 miljard. Het is duidelijk, dal wij in Nederland reeds ge ruime tijd zijn beland op het punt, dat een meerjarenplan de prioriteiten zal moeten vastleggen voor alle voorzienin gen die wij nog willen treffen, afgewogen tegen de stijging van ons nationale in komen. De Franse zangeres Eurovisiesongfestival i in Nederland voor et Frida. Beccara, een van an dit jaar, is gisteren op Schiphol aangekomen. Zt a radio-opname 'en een t.e.-optreden im „Zomaar zomeravond" ..STICHTING WEG" PROFETEERT: (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG In Nederland zullen dil jaar aanzienlijk meer nieuwe auto's op de weg komen dan er baby's worden geboren. In 1969 zullen er waarschijnlijk 400.000 personen- en bedrytsauto's worden verkocht tegen een verwacht aantal baby's dal geboren wordt van nog geen 250.000. De groei van het Nederlandse autopark zal de komende jaren gezien ook de ongeveer 350.000 jaarlijks afgegeven nieuwe rij bewijzen onverminderd aanhouden, aldus de Stichting Weg, in haar jongste publikatie. Het ls goed, aldus de Stichting, zich tijdig rekenschap te geven van de gevolgen van deze ontwikkeling voor de verkeerssituatie op onze wogen. Plet spitsverkeer van de afgelopen zomer- en vakantiedagen zal binnen afzienbare tijd het normale beeld van elke dag worden. De toegangswegen tot de stadscentra zullen dan vooi-t- durend verstopt blijken en de verkeersintensiteit op- de grote wegen zal spoedig het maximum bereiken. Volgens de Stichting Weg zal alleen een versnelde aanleg van wegen en reconsti-uctie van het verkeer in de steden op langere termijn uit komst bieden. In 1966 en 1967 is Ihet totale Nederlandse wegennet met ruim 2500 km uitgebreid. In Noord-Brabant kwam er 774 km bij, ln Overijssel 464 km, xn Zuid-Holland 417 km en In Gelderland 370 kon. De totale lengte van het wegers. net bedroeg op 1 januari 1968 96.279 km, waarvan 74.000 km verhard was. In dit verband moet het parkeren van auto'» niet worden verwaarloosd. In Den Haag b.v. zijn per 1000 inwoners 1,3 km beschikbaar, in Amsterdam, Utx-echt en Gro ningen 1,4 km, in Rotterdam 1,5 km. Opvallend is volgens de Stichting dat het ver* voer per bromfiets - motorfiets 12 procent van het LotaaL, even groot is als dat per bus en self» 3 prooent meer bedraagt dan het relzlgersvervoor per trein. t

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11