KNVB weet nog niets van interland Antillen kunnen rekenen op zeer spannende tijd VAN BERGE HENEGOUWEN Gehavend FC Twente toch naar grote zege DWS had geen verweer DE LEIDSE COURANT DEN HAAG De KNVB heeft per brief een officieel protest ingediend bij de Internationale Voetbalfederatie (FIFA) omdat men tot op heden nog altijd niet weet waar de wedstrijd Polen-Nederland r de eliminatieronde van het toernooi het wereldkampioenschap op 7 sep tember zal worden gespeeld. De secretaris-penningmeester van de KNVB, de heer Burgwal, verklaarde gisteravond: „I-Iet is nog niet bekend de wedstrijd wordt gespeeld. Ver der weten we g steeds niet hoe laat ordt begonnen en bovendien is er geen verblijfplaats voor onze spelers OM KANS TE BEHOUDEN Aalt Toersen op nieuwe machine AMSTERDAM De kans is groot, dat de nieuwe watergekoeldc 50-cc mo tor Van Veen-Kreidler, die oorspronke- n 1970 pas op de circuits zou ver schijnen, volgende maand zijn wedstrijd debuut zal maken. Teneinde Aalt Toersen winnaar in Spanje, Frankrijk en West Duitsland zijn kans op de wereldtitel in de 50-cc klasse motorrennen te doen behouden, de ontwikkeling van de watergekoel- de Kreidlerracer versneld ter hand geno- Het ligt in de bedoeling, dat zowel Aalt Toersen als Jan de Vries voor de Ilatiaanse en Joego-Slavische Grand Prixraces de beschikking zal krijgen aver het nieuwe produkt. Door overwinningen van de Spanjaard Angel Nieto en de Brit Barry Smith is de voorsprong van Toersen teruggelopen tot elf punten. De coureur Staphorst staat met 75 punten eerste, Nieto met 64 tweede, Smith met 61 derde. De vier de plaats op de ranglijst voor 't wereld kampioenschap in de lichtste klasse neemt Jan de Vries in met 55 punten. Hockeyfederatie tegen besluit IOC MENTON Het bestuur van de Inter nationale Hockeyfederatie heeft zich, in navolging van vele andere internationale sportfederaties, gisteren na een congres in de Franse plaats Menton uitgesproken tegen het voorstel van het Internationaal olympisch comité dat voortaan bij de Olympische Spelen nog slechts acht lan den in finales van teamsporten worden toegelaten. De president van de hockey federatie, René Franck, verklaarde: or de Spelen van 1072- in München de status quo onveranderd moeten WILLEMSTAD De uitspraak van het volk na de onlusten op Curasao (30 mei) en de gevoelens van onbehagen ook op de andere eilanden zal 5 september plaatshebben. Veel meer nog dan andere jaren volgt men met spanning het verloop der gebeurtenissen. Meer dan andere zaken zal het nu een spannende strijd worden. Curacao heeft twaalf zetels, Aruba acht, Bonaire één en de Bovenwindse Eilanden samen ook één zetel in de Staten. Lange tijd had de Democratische Partij verreweg het grootste aantal zetels en vormde zij de regeringspartij. Bij de komende verkiezingen lijkt het minder van belang hoeveel zetels de individuele partijen krijgen, dan wel dat er a flinke oppositie gevormd wordt. De Democratische Partij bezig met een betrekkelijk uitgebreide campagne, zij het minder dan andere jaren, daar de verkiezingen nu vrij on verwacht en op kofte termijn worden uitgeschreven. Een zeer belangrijke steun ondervindt deze partij van twee dagbladen, een in het Papiamento en een Nederlandstalig, die zich openlijk uitspreken voor de Democratische Partij en bij het minste of geringste dc andere parijen openlijk aan vallen, waarbij dan ongewoon fel van leer wordt getrokken. Met name de „URA" en „Frente" moeten het dan ontgelden. Bovendien verkrijgt de Democratische Partij een flink aantal stemmen door volmachten, al of niet „eerlijk" verkregen. Bij vele ambtenaren vooral zit namelijk de angst voor het verliezen van hun baan of promotie diep. Ook mensen die door de Volkskredietbank geholpen worden of hopen op een studiebeurs bedenken zich liever nog eens vóór zij zich uitspreken voor een andere dan de Democratische Partij, aangezien er verschillende gevallen bekend zijn van toe zeggingen van baantjes, leningen en beurzen mits op de Democratische Partij gestemd zou worden. Frente en U.R.A. De andere partijen hebben minder georganiseerde campagnes, maar op de vergaderingen blijkt de belangstelling zeer groot. Vooral de pas opgerichte radicale, sterk communistisch ge tinte (partij „Frente Obrero y Liberacion di 30 di mei" (Ar beiders- en Vrijheidsfront van 30 mei), staat momenteel in het middelpunt van de belangstelling, althans op de ver gaderingen. De sprekers zijn doorgaans niet erg geoefend, maar juist door hun ongecompliceerde taal spreken zij het volk, met name de arbeidersklasse, aan. De „URA" „Union Reformista Antilliana), tot voor kort de meest linkse partij, Teimisteam tegen Joego-Slavië AMSTERDAM Nederland zal in de eersbe ronde van het Koning Gustaaf tennistoernooi uitkomen tegen Joego-Sla vië. Deze wedstrijd, in Nederland, moet voor 26 oktober zijn gespeeld. De win naar komt uit tegen de wedstrijd Noorwegen-België. Reykjavik verloor met dubbele cijfers ESSEN De landskampioen van IJs land en tegenstander van Feijenoord in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker van nationale titelhou ders, FC. Reykjavik, heeft gisteravond in Essen een zware nederlaag geleden tegen de Westduitse regionalligavereni- ging Schware Weiss Essen. De IJslanders verloren met 100. Na de eerste vijenv'eertig minuten van de vriendschappelijke wedstrijd stond Sohwarz Weiss met 20 voor. Maar in de tweede helft werd Reykjavik over spoeld door Duitse aanvallen en moest treffers toestaan van Kucharski (6), Glook, Kaufmann en Leufgen. Eenmaal schoot een IJslander in eigen doel. Feijenoord speelt op 17 september in Rotterdam de eerste wedstrijd tegen F.C. Reykjavik. heeft iets van haar populariteit ingeboet. Een groep radicalen en voor een groot deel intellectuele voormalige aanhangers van de „URA" meent, dat de partij te weinig waar zal kunnen maken en is bang, dat zij mee gaat spelen met de diploma tieke spelletjes. Deze laatste groep sympathiseert nu met „Frente". De andere oppositiepartijen zijn meer conservatief, met name de N.V.P.-C.O.P. (Nationale Volkspartij-Curagaose Onafhankelijke Partij), die haar aanhangers vooral vindt onder' de oude Shellemployés, onderwijzers e.d., voor het merendeel „Hollanders" en „blanke" Curagaonaars. Deze partij heeft echter een deel van haar vertrouwen verloren door het overlopen van drie van de vijf Statenleden naar de Democratische Partij en door meningsverschillen. De P.R.P. (Partido Radical di Pueblo) en de C.S.U. (Christelijke Sociale Unie) zijn gematigd links. Minder stemmen De verwachtingen zijn, dat de Democratische Partij minder stemmen zal krijgen dan voorgaande malen. Op Curagao komt dit vooral door de onlusten op 30 mei; op Aruba o.a. door onbehagen bij de arbeiders en de onderwijzers. De ene zetel van Bonaire is ook de laatste tijd aan het wankelen voor de Democratische Paf tij, eveneens door moeilijkheden met de arbeiders. Ondanks de belangstelling voor de oppo sitiepartijen is het nog lang niet zeker of de Democratische Partij werkelijk zo geweldig achteruit zal gaan. Vooral door gebrek aan ervaring en organisatie bij de kleine partijen staat men er wat huiverig tegenover. Als de Democratische Partij echter de overwinning zal behalen, zullen de span ningen ongetwijfeld toenemen. Voorzorgsmaatregelen zijn al getroffen: een tweede marineschip, de „Limburg", komt begin september naar Curacao voor oefeningen met de hier reeds liggende „Amsterdam", politie en militairen zijn paraat. Deze laatste weken voor de verkiezingen zijn axtra-span- nend gemaakt door de arrestaties van de vakbondsleiders AANSLAG OP DEMOCRATISCHE PARTIJ? Ong-A-Kwie en Godett, welke laatste op de lijst van „Frente" staat en momenteel een verering van de arbeiders geniet, omdat hij op de 30ste mei door een schot in de rug ernstig werd gewend. Inmiddel is Ong-A-Kwie weer vrijgelaten, maar zijn straf heeft hij behouden. De arrestaties wafen een „provocatie van de vakbonden" genoemd. De vakbonden hebben evenwel het hoofd koel ge houden en men wacht op het in hogei' beroep gaan van de arrestanten, die beschuldigd worden van opruiing op 30 mei. Stanley Brown, de hoofdredacteur van het linkse weekblad „Vito", eveneens op de lijst van „Frente", zit nog steeds op gesloten wegens „bedreiging", maar officieel zal hij dezer dagen opnieuw moeten voorkomen, omdat hij in hoger be roep is gegaan. Inmiddels wacht men op nieuwe politieke stunts en tegenstunts en aldus blijft de spanning in deze dagen voor de verkiezingen er tot het laatste moment in. Rus Karpov wereldtitel jeugdschaken STOCKHOLM. Twee ronden voor het einde van 't toernooi om het wereld kampioenschap jeugdschaken, is de Rus Anatoly Karpov titelhouder geworden. Hij speelde gisteravond remise tegen de Hongaar Adorjan en bezit 8% punt, eén aantal dat geen van de andere deelne mers nog kan bereiken. Engeland won testmatch van Nieuvv-Zeeïand LONDEN. Het Engelse cricketelftal heeft de serie van drie testmatches tegen Nieuw-Zeeland met 20 gewon- Eén ontmoeting eindigde in een draw. In de laatste wedstrijd, op de Londense Oval gespeeld, passeerde Engeland gis teren in de tweede innings bet totaal van de Nieuwzeelanders voor bet verlies van twee wickets. De s Nieuw-Zeeland: eerste innings 150, tweede innings 229, Engeland: eerste tamngs S4H, tweede innings 138 voor 2. Engelse league LONDEN. De uitslagen vao de gis teravond in de eerste divisie van de Engelse league gespeelde wedstrijden zijn: BurnleyLeeds United 11, Ever- ton—Sheffield Wednesday 21, Notting ham ForestWest Bromwich Alb. 10. LEIDEN SASSENHEIM Hogewoerd 169 Pancraszicht 18 Tel. 22447 Tel. (02532) 7935 ENSCHEDE Het leek voor FC Twen te gisteren een sombere avond lë wor den toen kort voor het begin van de in haalwedstrijd tegen DWS bekend werd. dat de Enschedese ploeg niet met drie maar met vier invallers zou moeten aan treden. Na De Vries, Blotenberg en Huve bleek ook international Theo Pahlplatz niet te kunnen spelen. Pahlplatz kreeg na het duel tegen Telstar zo veel hinder van zijn al eerder geblesseerde linker knie, dat maandag een medisch onder zoek noodzakelijk werd. Men vreest voor een voetbalknietje. Van der Vall, in eerste Instantie gepas- Cherie Spencer start noe eens in V.S. DEN HAAG De achtjarige Neder landse merrie Cherie Spencer, die vori ge week zaterdag in de strijd om het wereldkampioenschap draven op de Roo sevelt Raceway in New York als zeven de eindigde, zal zaterdag niet starten in de race om de Challenge cup. Indien haar vorm het toelaat, neemt Cherie Spencer wel vrijdagavond op dezelfde baan deel aan een internationale koers. Tot haar tegenstandsters zullen behoren de Duitse draver True Friend en Eddy Freundt, vijf Amerikaanse paarden en vermoedelijk ook de Zweed Kentuoky Fibber, die met Kurt Lindblom op de sulky in de race om het wereldkampi oenschap vijfde werd. Anotal Nagy, de Hongaarse bal- kunstenaar van F.C. Twente, heeft zojuist zijn hoofd ferm tegen de bal gedrukt. En dat betekende het derde doelpunt vota Twente tegen D.W.S., want Jan Jongbloed (2) doet er niets meer aam,. Twente toon met 51 seerd, werd alsnog als vervanger aange wezen. Het danig gehavende FC Twente heeft echter, geïnspireerd door de ruim achttienduizend toeschouwers, in de eer ste thuiswedstrijd met ongelooflijk grote inzet gespeeld. Vooral de jongeren in de ploeg Rooks, Notten en Streuer vroegen de aandacht. Tegen dit FC Twen te hadden de Amsterdammers, die vooral defensief een zwakke indruk maakten Deen speelde in plaats van Flinkevleugel in de achterste vier geen enkel ver weer. Daar kwam bij dat ook Jongbloed zijn dag niet had, Daardoor kon FC Twente zijn eerste overwinning boeken in deze competitie. Het scoreverloop was: 17. Streuer 10; 18. Rooks 20; 44. Nagy 30; rust; 50. Nuninga 3—1; 62. Nagy 4—1; 76. Streuer 5—1. Stand eredivisie per 28-8-'6S. Feijenoord 3 3 o o 6 10—a Holland Sport 3 2 1 OS 6—4 Record aan prijzen in Forest Hills FOREST HILLS Het toernooi om de open Amerikaanse tenniskampioen schappen, dat vandaag In Forest Hills is begonnen, heeft voor de deelnemers een record-prij zenbedrag van 137.000 dollar (bijna 500.000 gulden) in petto. De winnaar van het herenenkelspel ontvangt het meest: 57.000 gulden. De 31-jarige Australisohe professional Rod Laver probeert voor de tweede maal in zijn succesvolle carrière het zogenaamde „Grand slam" te winnen. Hij leverde deze prestatie voor de eerste maal in 1962 als amateu*.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7