Documentaire „De 21e eeuw Controverse bij radio rond „prinsjesdag5 GERARD VAN HET REYE STOPT MET HET SCHRIJVEN VAN POLEMIEKEN 9eC<2id<icSoit^cmt Vanavond op televisie: Polen- Nederland niet op t.v. P. C. Hooftprijs uitgereikt Dubbele zoen voor minister PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1969 Prijsstop en andere perikelen MINISTER De Block ontdekt weer eens, dat terwijl vrijwel (het gehele bdrijfsleven aandringt op een snel weg nemen van de prijsstop. een deel van de ondernemers wel graag zou zien dat hij de prijs van sommige artikelen dor*- een minimumprijsregeling beschermt. In beide gevallen moet de bewindsman lang wikken eer hij besohikt; want dit parlementaire jaar is wel gebleken, hoe het prijspeil via looneisen een belangrijke rol kan spelen in de gehele sociaal-economische politiek. De prijsstop die op naam van minis ter De Block dit jaar van kracht werd. is eerder te laat dan te vroeg ingevoerd- Daarom is Economische Zaken er op gebrand bij de opheffing of verzachting van deze prijsstop zo weinig mogelijk risico te nemen voor de nationale Wel zijn de laatste maanden de index cijfers gunstiger geworden, maai- gunstige cijfers in de zomermaanden maken nooit zo veel indruk als in de herfst: dan ervaart de natie Immers de directe druk van mlljardennota en loononderhande lingen. Voor mr. De Block is het dillema, óf hij op een soepeler prijsbeleid moet over stappen door meer gebruik te maken van ontheffingsmogelijkheden op de door hem Ingevoerde stop, óf dat hij via een paar overgangsmaatregelen moet aanbelanden bij de door hem zelf ontworpen en bereids door het parlement aanvaarde algemene Prijzenwet, met de daarin vervatte mel dingsplicht bij prijsveronderingen •TEGENOVER de vooral door onder- nemers ontketende beweging die het Intrekken van de prijsstop tot doel heeft is er de tegendruk op de minister om voorlopig nog maar te blijven werken met straffe prij sbeheersing. Helemaal reëel is deze druk niet: stij gende kosten van grondstoffen die uit het buitenland moeten komen, de door werking van bepaalde loonsverhogingen en monetaire ontwikkelingen stellen sommige ondernemingen voor grote eco nomische problemen; de minister weet dat de prijzen van enkele artikelen nauwelijks te handhaven zijn en dat. zo hij geen algemene maatregel neemt, op korte ter mijn een aantal uitzonderingen nood zakelijk zullen zijn. Van de andere kant valt de ellende niet te overzien wanneer komend najaar de prijzen snel zouden oplopen en lonen. I fiscale eisen en prijzen elkaar weer in een hoog tempo op sleeptouw gaan nemen. In dit licht bezien kan het inderdaad het beste zijn. wanneer minister De Block, zoals verluidt, zijn prijsstop wil vervangen door een beschikking die prijsaanpas sing toestaat, maar dan onder stringente voorwaarden. Dit heeft natuurlijk alleen zin. wanneer over de aanwezigheid van die voorwaarden niet alleen door de ondernemer maar ook door de overheid en de consument kan worden geoordeeld- Zo zal in elk geval voorkomen moeten worden, dat op de mogelijkheden van ao'n overgangsbeschik king gemikt gaat worden bij looneisen die de nu beschikbare ruimte te buiten Een hele troost is het al te weten, dat minister Witteveen vermoedelijk bereid gevonden is om in de rijksbegroting voor 1970 zo weinig mogelijk maatregelen aan te kondigen die het leven op 1 januari a.s. weer een stuk duurder zullen maken: afstel van enkele BTW-verhogingen is in dit verband een zinnige zaak en uitstel van andere verhogingen in elk geval een bijdrage om heropvoering van het drama dat we met zijn allen afgelopen voorjaar beleefd hebben, te voorkomen- Tj^N wat moet de minister nu doen met de aanvragen om in bepaalde gevallen minimumprijsregelingen op te leggen? Het lijkt voor de consument aantrek kelijk te zeggen dat de minister dit niet moet doen. hetzij omdat op die manier de vorming van een nieuw strak prijzen- front word t voorkomen, hetzij omdat brood-, suiker-, margarine- en fruit- oorlogen in elk geval tijdelijk het index cijfer weer een stootje omlaag zullen geven. Maar tegenover dit voordeeltje staat, dat dergelijke prijsoorlogen meestal niet tot doel hebben de consument te bevoor delen. maar op de afzetmarkt verande ringen aan te brengen, die eerlang wel eens niet in het belang van de consument kunnen blijken te zijn. Bovendien komt de kleine ondernemer direct in de knel te zitten en ook dat is net als alle werknemers een groep burgers met wier gerechtvaardigde be langen de overheid rekening heeft te houden. Op den duur wordt misschien het vraagstuk van de minimumprijsregelingen voor Economische Zaken nog moeilijker dan dat van de prijsmaxima. Al was het alleen maar omdat in het laatste geval de consument hun belangen duidelijker zien dan in het eerste- Geschrapt radioprogramma symptoom van een crisis ÜET dondert een beetje binnen de VARA, nu de programmaleiding na drie jaar onder druk te zijn gezet Meyer Sluysers „Commentaar op het nieuws" heeft laten vallen. Menig socialist ondergaat dit met dezelfde pijn die het doorsnee NCRV-lid zou voelen wanneer de zondagse kerkdiensten uit de ether verdwenen- Programmatisch kan «men de VAJtA-leiding me*.-<veel verwijten*' er- zijn" in Hilversum meer oude formules gesneuveld en onder de drang van het geroep om andere kost dat binnen en buiten het eigen huis opklinkt, komt de bezem tegenwoordig per jaar meer in actie dan vroeger in een heel lustrum. Meyer Sluysers congé is daarom op zich dus nog niet een staaltje van slecht programmabeleid. Het is veeleer een symptoom van de politieke crisis, die binnen in het Nederlands socialisme Solidariteit, democratie, vooruitstre vendheid, men probeert daarvoor nieuwe definities in te voeren, waarbij de er varingen van het verleden zoveel mo gelijk weggepraat en de onzekerheid van de toekomst zo min mogelijk benadrukt moet worden. Natuurlijk hebben socialisten gelijk wanneer ze een Meyer Sluyser, een Drees, Vorrink, Suurhof gebonden aan hun tijd noemen. Misschien zullen deze critici evenwel al over een paar Jaar moeten erkervnen dat die vorige generatie als het er op aan kwam meer echt idealisme wist op te brengen dan de groep opvolgers, die, produkt van een intellectuele verwarring, hun eigen ge dachten de waarde van profetentaa! toe kennen. En wie daar dan niet in gelooft, mag alleen nog maar kiezen of hij bij de ketters of de onnozélen wil worden in gedeeld. Er zijn in de geschiedenis meer ver- nieuwere geweest die met die tactiek werkten- De rekening kregen hun op volgers dan weer te betalen. Getuigen en hun verklaringen \TOOR een goede werking van onze rechtsstaat is het instituut van de ge tuige vaak van wezenlijk belang. Weegt bij schulderkenning tegenwoordig ge lukkig meestal ook het advies van al lerlei deskundigen zwaar, wanneer de justitie te maken krijgt met schuldont kenning, dan moeten dikwijls getuigen de doorslag geven. Hoeveel problemen getuigenverklarin gen kunnen opwerpen, blijkt weer eens uit het ongeval waarbij een Rijswijks meisje door een agent van de verkeers politie werd aangereden en ernstig ge wond. Van groot belang bij het vaststellen van schuld is de vraag, hoe op het mo ment van de aanrijding de verkeerslich ten stonden. Vier getuigen verklaren ge zien te hebben dat het verkeerslicht op rood stond in de richting waarin de po litieagent reed toen hij het kruispunt pas seerde. vier anderen dat het meisje door het rode licht gelopen is. Tenzij het verkeerslicht niet goed func tioneerde, moet een groep van de getui gen dus een verklaring hebben afgelegd welke feitelijk onjuist is. We beperken hier het woord „onjuist" door „feitelijk". Want zowel in !het geval van de agent als van het aangereden meisje zou men zich nog kunnen afvragen wanneer door ge tuigen de stand van het verkeerslicht ge zien werd: toen de agent het verkeers licht passeerde, casu quo toen het meisje begon te lopen, op het moment dat de aanrijding plaats vond of kort daarna. Een veelvoud van mogelijkheden die door de recherche, die met het verdere onderzoek belast is, moeten worden na gegaan om dit zwaarwegende onderdeel van de schuldkwestie te kunnen ophel deren. Een heel belangrijke zaak wordt dan of de getuigen die allen ongetwij feld oprecht menen dat ze betrouwbaar zijn zich wel kunnen herinneren op welk moment ze hun waarneming hebben gedaan. Het is voor alle betrokkenen te hopen dat het verdere onderzoek op dit punt zekerheden van vermoedens zal we ten te scheiden. Anders mist men zelfs het noodzakelijke uitgangspunt om aan de waarheid te kunnen toe komen. Het Radio Filharmonisch Orkest zal op 2 en 3 september deelnemen aan het 22ste internationale muziekfestival van Besancon. Aansluitend wordt een con cert gegeven in Dole, een plaats in de omgeving van Besancon. Hèt moment gisteravond, de dubbele zoen voor minister Klompé, werd door de fotografen gemist. G. K. van het Reve was wél bereid om ten behoeve van hen zijn diploma lang en breed te tonen. Elvis Presley in Follow that dream De aflevering uit dc serie „De 21ste eeuw", die de NOS onder de titel „1.500.000.000 monden" uitzendt, heeft de voedselvoorziening tot onderwerp. De helft van de wereldbevolking is on voldoende gevoed. Anderhalf miljard monden mis sen voortdurend doel de 21ste eeuw zal dat aantal door de snelle bevolkingsgroei aanzienlijk gro ter zijn tenzij we nu proberen ver andering te brengen in de wereldvoed selsituatie. In deze aflevering van „De 21ste _euw" wordt een aantal mogelijk heden getoond. Er zijn verschillende manieren denkbaar: een beter gebruik van de beschikbare cultuurgrond, nieuwe gronden in gebruik nemen en vruchtbaar maken, alle aandacht richten op de laboratoria om te pro beren daar 't voedsel sterk te verede len of zelfs te vervaardigen. Het zijn allemaal maatregelen die veel geld en kennis behoeven. En het trieste van de zaak is juist dat de gebieden waarvoor een verbetering van de voedsel situatie een levensbelang is daar nauwelijks over beschikken. Toch gebeurt er wel iets, genoeg om niet ge heel de hoop te verliezen. Op verschil lende manieren wordt er goedkoop ei witrijk voedsel aangemaakt in labora toria; door teelkunst probeert men voor de mens nog voedzamer vissen te kweken; men tracht 'n bepaalde soort mais te kweken die even eiwit rijk is als vlees: kascultuur, gekop peld aan ontziltingsapparatuur voor zeewater kan delen van woestijnen vruchtbaar maken, enz. Zelfs wanneer we zo in staat zijn meer en beter voedsel te produceren blijft er nog 't probleem om het ook daar te krijgen waar het het meest nodig is. zou kunnen zijn. En als we dan niet alleen lichamelijke, maar ook geeste lijke tenachterstelling veroorzaken, dan is het duidelijk dat we het ver schijnen van hele achterlijke genera ties niet alleen kunnen voorkomen door nieuwe manieren van voed- elproduktie. maar dal we even zeer voortgang zullen moeten maken mei de geboorteregeling. Hel Neder lands commentaar bij deze C. B. S.- produktie wordt gesproken door Jan Roelands. (Nederland I 20.2520.50 kleur). NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen 18.56. 19.03, 19.56 20.16 uur) •18.50 uur: Pluimpje 19.00 Uur: Journaal 19.07 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Socutera 20.25 uur: documentaire •20.50 uur: Follow that dream, speelfilm 22.35 uur: Journaal 22.40 uur: Verkennen en ontdekken (NOT'NOS) NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 18.56. 19.56 en 20.16 uur) NOS •18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Journaal VARA 19.03 uur: Coronation Street 1951 uur: In het zigt van de hafe tekenfilm 20.00 uur: Journaal (NOS) •20.20 uur: Shadoks en de Gibis 20.25 uur: Extra-uitzending „Ach ter het nieuws", discus sie over vrijlating Bre dase oorlogsmisdadi 2lfl0 uur: Improvisatie 21.50 uur: Benny Bailey 22.10 uur: Journaal (NOS) De vele fans, die Elvis Presley nog steeds telt. hebben de laatste maanden geen reden tot klagen. Na „Kid Galahead", enige tijd gele- De met aangegeven programma's zijD kleurentelevisieprogramma's den op het scherm, vanavond ..Follow that dream", een luchtig verhaaltje waarin Elvis zich weer zingend ei nekozend door het leven begeeft. Hij zingt onder andere „What a derful life", „Angel", en de titelsong ..Follow that dream". Regisseur is Gor don Douglas. (Kleur Nederland I 20.50-22.35). RADIO PROGRAMMA WOENSDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18 Veel gevraagde gewijde muziek (gr.). 18 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. N.O.S.: 19.00 L Kunstambacht in de Benelux, lezing. 19 Doel: Terug naar de maatschappij: klan Stereo: Radio Kamerorkest en solisten: kl: sieke en moderne muziek. (In de pau: l Stereo: Scan: populair pre HILVERSU ELVIS PRESLEY Een probleem dat steeds groter wordt, omdat de 1.500.000.000 monden die on voldoende en onvolwaardig voedsel bin nen krijgen, snel in aantal zullen stij gen. Juist de gebieden waar de voed selsituatie nu al uiterst precair is (in Afrika. Zuid en Midden Amerika, Azië) zullen in de komende jaren de sterkste bevolkingsgroei vertonen, zodat er te gen de 21e eeuw wel eens 't dubbele aantal onvoldoende gevoede mensen (Van c e omroepcorrespondent) "hiLVE~RSUM°nNl<e298 "m) VARA: 18.U0 Nieuws. 13.11 ACUihl.--iU.-n, 13.20 Klml; K1 Cl Ai Tango rumba orkest met zangsolisten. 20.OU sportage. 20.30 Radiojournaal. 8.2u Stereo: Lichte grammoj roonmuziek. (8.30-8.38 De groenteman). 8.5(f) Morgenwijding. 9.00 Stereo: Symfonie-orkest1 der Hongaarse Omroep en solisten: klassiel ke muziek. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de k! platen proara m rna.^ó f.00-11.02 NhiUWSk)*11.3a Rondom 12: programma voor de vrouw, (onu 11.55 Beursberichten). 12.30 Toppers van toc-rS (gr.). 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.3(1 •I Muzikantenuur: I. Beiaardconcert; II. Ste-R Viool en piano: moderne muziek. 14.3t'. KRO en AVRO in clinch met NOS (Van c e omroepcorrespondent) HILVERSUM Hoewel vele wijze mannen zich destijds hebben- gebogen over de „uitgangspunten", welke zo wel door de NOS als de omroepen in acht dienen te worden genomen Inza ke de gezamenlijke programma's en' de uitzendingen, welke bij uitstek ge schikt zouden zijn voor een aanpak door de NOS, ontstaat er steeds weer verschil van mening tussen de NOS en de componenten als het om de praktische toepassing van deze re gels gaat. Thans buigt het college van program maleiders bij de radio zich over het uitzendschema op de derde dinsdag van september. Vast staat dat de NOS die middag om een uur de troonrede zal uitzenden in een gezamenlijk pro gramma. Maar het embargo op de cij fers van de miljoenennota loopt eerst om kwart over drie af en op dat tijd stip hebben de KRO op Hilversum 1 en de AVRO op Hilversum 2 de zend tijd tot hun beschikking. Naar verluidt zouden de programmaleiders van bei de omroepen zelf deze zendtijd willen benutten om de ministers en fractie voorzitters uit het parlement voor de microfoon naar hun mening te vragen over deze belangrijke staatsstukken. In kringen van de NOS is men echter van mening, dat zulks met behulp van verslaggevers van alle omroepen ook zou kunnen geschieden in een geza menlijk programma. Uiteraard kun nen de diverse componenten in hun eigen zendtijd een ander reliëf, gezien vanuit hun politieke of levensbeschou welijke opvattingen, aan deze parle mentaire gebeurtenis geven. Het laatste woord over dit verschil van opvatting in Hilversum is nog niet gevallen. Zoals de zaken thans staan, willen de AVRO en KRO, elk op Prins jesdag in hun eigen zendtijd deze ma terie'voor de microfoon behandelen en wijken voor de aandrang van NOS- zijde om dit gezamenlijk t^ doen. Begin september herhaling van „De glazen stad' HILVERSUM Maandag 1. vrijdag 5. en dinsdag 9 september brengt de NCRV-televisie een herhaling op het scherm van het tv-feulleton „De gla zen stad". Aan het begin van het vo rige winterseizoen mocht deze serie zich in een grote kijkdichtheid verheu gen en ook de waarderingscijfers wa ren zeer hoog. Hierom en gezien het zeer groot aantal verzoeken om een her haling heeft de NCRV besloten „De glazen stad" nogmaals uit te zenden. Van de oorspronkelijke acht afleverin gen van veertig minuten heeft regis seur en bewerker Willy van Hemert nu drie afleveringen gemaakt. HILVERSUM Tijdens de jaarlijkse persconferentie waarin de NOS haar winterschema bekendmaakte, ant woordde programmacommissaris J. W. R engel ink op de vraag of de wedstrijd PolenNederland op 7 sep tember a.s. door de tv rechtstreeks zal worden uitgezonden, ontkennend. De wedstrijd vindt namelijk plaats op zondagmiddag om vier uur en dan zijn er in Nederland nog vele compe titiewedstrijden aan de gang. Wel wordt in het avondprogramma van „Studio Sport" zo mogelijk een sa menvatting van een half uur uitge zonden. Extra-uitzending „Achter het nieuws" over Bredase oorlogs misdadigers In het VARA-programma op Nederland 2 zal vanavond in een extra-aflevering van „Achter het nieuws" om 20.25 uur aandacht worden besteed aan de vraag of de drie van Breda al dan niet in vrij heid moeten worden gesteld. In de ru briek „Kenmerk" van gisteravond kwam dit probleem ook aan de orde. De uitzending zal geheel de vorm van een paneldiscussie krijgen. De VARA heeft daarvoor uitgenodigd: mgr. H. W. M. Bluyssen, bisschop van Den Bosch; mr. J. P. Presser, publicist; mr. A. J. Hertzberg, jurist; ds. K. H. Kroon, voormalig verzetsman; prof. dr. H. J. Gesina van der Molen, voormalig ver zetsman; dr. J. Soetendorp, rabbijn van de liberaal-joodse gemeente te Amster dam en Ed Hoornik, schrijver. De commissie verzetsorganisaties heeft gisteren telegrafisch bij de minister van Justitie met klem geprotesteerd tegen een eventueel voornemen de drie van Breda in vrijheid te stellen. In de commissie zijn vertegenwoordigd de Nederlandse Vereniging van Ex-poli tieke gevangenen uit de bezettingstijd en de Nationale federatieve raad voor malig verzet Nederland. De voorzitters van beide organisaties hebben het tele gram ondertekend. (Nederland II, 20.25-21.10) tenlands weekoverzicht. 20.50 Stereo: Strijkoi kesl: lichte muziek. 21.20 Stereo: Licht in- strumentaal trio. 21.50 Annie mag het zeg gen: ontmoeting met Annie M. G. Schmidt i (herhaling van 4-9-1968. 22.30 Nieuws. 22.38 Actualiteiten. 22.55 Stereo; Moderne muziek (gr.). 23.20 Radio Jazz Magazine. 23.55-24.00 BRUSSEL NED. (324 m) 18.00 Nieuws, i 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en -filosofie. 18.50 Lichte muziek. 18.58 Taalwen- ken.19.00 Nieuws en weerbericht. 19.30 Lich te muziek. 20.00 Operetteconcert. 22.00 Nws. 7.10 Het levende woord. Badim i-klassieke muziek, (gr). (7.3( "volksliedjes" ÏLOO rieuws. 14.03 Pop-In: gezellig aanplaten. I5.0o| rieuws. 15.03 Holster: pop- en counlrymu-j (9.00-9.10 Gymnastiek v de huisvrouw; 9.35 Waterstanden). N.O..S: 0 Wat heeft dat kind? pedagogische lezing. A muziek uit de barr 11.02 Voor zieken. bericht, mededelingen en SOS-berichter schippers). 12.55 Buitenlands persovei 13.00 Nieuws, weerbericht, mededelingen klapper en SOS-berichte voor schippers lingen.NCRV: 12.00 Los-Vas gramma. (12.26 Mededelinf en beursberichten. 16.09 Hand in hand mei; Nederland. 17.03 Nieuws, weerbericht, medede-j Geen noemenswaardige „binnenland se" produkties gisteren, dus een avond dat een criticus lekker onderuit kon kijken. Onder meer naar de Dean Martin Show met grandioos vakwerk van twee „oudgedienden": Lena Home en Bing Crosby en een lekker-luie pre sentatie van Martin zelf, die het steeds doet voorkomen of hij alles ter plekke Wat bij zo'n superieure Amerikaan se show opvalt, is dat er helemaal geen technisch geweld aan te pas komt. Een liedje kan rustig worden uitgezon den zonder een elke vijf seconden wis selende camera-instelling of allerlei ingewikkelde belichtipgstoestanden. Ieder zichzelf respecterend regisseur in Hilversum roept al die toestanden wèl op. Hij maakt beeldige plaatjes waarbij de optredende artiesten tot materiaal worden. Dat gebeurt nage noeg steeds, óók de zeldzame keren dat toptalent voor de camera's komt. Dat die methode in dit geval dan be ter achterwege gelaten kan worden werd gisteren weer eens bewezen. wonder David Frost. Ongelooflijk-be gaafde David is een topman in t.v.- amusement, tevens een enorm geval discussieleider en daarenboven een in terviewer die gelijkelijk gewiekst, ge haaid en charmant kan zijn. In die laatste kwaliteit toonde de NOS. hem in de serie „Verbinding met..".l Als interviewer van de Wilsons 'na-I melijk, waarbij het een extra-voordeel' was dat Frost hier voor Amerika werk te. Daardoor werd de opzet de mens Harold Wilson te tekenen en bléven puur-binnenlandse aangelegenheden buiten beschouwing. Het was Frost op-zijn-best. Schijnbaar van de hak op de tak springend, zon der diep op politieke kwesties in te gaan, ontloke hij zowel aan mevrouw Wilson als aan de Britse premier zelf' de antwoorden die ons de illusie gaven de bewoners van Downingstreet 10 vrij goed te leren kennen. De NOS had er George Noordhof bij gehaald voor toe lichtingen. Die leken ons nauwelijk no- dig voor de kijkers die dit programma verkozen boven de High Chaparral op Vg. I ANTENNE (Van een onzer verslaggevers) MUIDEN Met een dikke zoen op elke wang bedankte gisteravond Gerard Kornelis van 't Reve minister Marga Klompé, nadat zij hem op het Muider- j slot de hoogste literaire onderscheiding had uitgereikt, die Nederland kent: de j P. C. Hooftprijs. Vervolgens verbaasde hij zijn gehoor met de mededeling, dat j hij in het vervolg niet meer zal polemi seren. .,Ik wil geen minuut meer beste den aan de twistgesprekken, waarmee j ik een kwart eeuw schrijverschap heb I verknoeid", zei hij ongeveer. „Ik heb geprobeerd, tekst en uitleg te geven. In de toekomst zal ik me tot de tekst be- i Het viel de aanwezigen als een volko men verrassing op het in wandelkos tuum gestoken lijf, maar bij de afwe zigen en dat waren er velen zal de verbazing nog groter zijn. Van 't Reve pleegt namelijk zijn vijanden niet in de laatste plaats onder zijn literaire penge- noten te zoeken. Die kunnen in het ver volg rustig slapen. Pleitrede Minister Klompé zei in haar redevoe ring te hebben geaarzeld over de toeken ning van de P. C. Hooftprijs aan een controversieel schrijver, wie in 1952 zelfs een eenvoudige reisbeurs was ge weigerd. Dit kwam minder, zei ze, om dat er binnen de jury geen volledige eenstemmigheid had bestaan, dan wel „omdat er met betrekking tot zijn per soon en zijn werk in het verleden blijkbaar redenen hebben bestaan voor de rijksoverheid om af te wijken van gunstige adviezen. Ik heb daarom nog eens de pleitrede gelezen, die hij in 1967 voor het Amsterdamse gerechts hof heeft gehouden als verdachte". Van 't Reve stond toen, zoals bekend, terecht wegens godslastering omdat hij God had vergeleken met een ezel, zou willen paren. De mi nister noemde deze pleitrede een lite rair meesterstuk en vervolgde „Of het juridisch sluit, wil ik niet beoordelen, maar wel heeft het mij kunnen overtui gen van de eerlijkheid van uw bedoelin gen. Mét u meen ik. dat de bedoelingen van de auteur, en niet de opvattingen van bepaalde lezers prevaleren. Na le zing van dit pleidooi heb ik met volle overtuiging besloten u de prijs toe te kennen". Cliaos Van '1 Reve. die meestal in wit spij kerpak en op blote voelen pleegt te ver schijnen, had voor de gelegenheid zwar te schoenen en 'n donker pak uit de kast gehaald, die meer pasten bij de sacrale, kaarsverlichte sfeer van de prijsuitrei king. In zijn korte dankwoord liet hij het peillood neer in de ook voor hem zelf lang duister gebleven diepten van zijn kunstenaarschap. „De ontwikkeling ervan is bepaald door een felle strijd tegen de chaos binnen en buiten mezelf om orde", zei hij. „Een strijd ook om dc afwijzing van mijn erkenning door mezelf en door anderen. Ik heb me ge realiseerd, dat de oorzaak van die strijd niet in mijn eigen persoon heeft gelegen of in andere personen, maar in omstan digheden van onveranderlijke aard. Ik ben een romantisch decadent schrijver met religieuze instellingen, die liefde en dood als de belangrijkste krachten in 't leven ziet. Maar 't romantisch-decaden- te genre heeft in onze literatuur nooit gebloeid. Schrijvers als Couperus, Slau- erhof en ik moeten in Nederland in een vacuüm werken. We worden beschouwd als toverbeesten, als monsters, als wan geboorten. Ik sta in het Nederland van deze tijd alleen. Ik vat deze prijs op als een aanmoediging in dit; mogelijk be slissende stadium van mijn kunstenaar schap" Hij besloot met een geladen: „Moge God zich ontfermen over ons Frans Halsdag in Haarlem HAARLEM iANP> De sterfdag van de schilder Frans Hals zal maandag 1 september weer herdacht worden. Belang stellenden zullen gratis het Frans Hals museum kunnen bezoeken en ook des aivonds tijdens verliohting met kaarsen, en vrij entree hebben tot de Grote Kerk, waar de schilder in september 1666 be graven is. Nadgt. op 1 september 1966 de 300ste sterfdag met enige plechtigheden wa6 herdacht besloot het gemeentebestuur van Haarlem jaarlijks een Frans Halsdag te houden met openstelling van de Grote Kerk en het Frans Halsmuseum en ver- oning van een film. gemaakt door de cine- at Frans Dupont. Philips brengt goedkope video recorder uit DEN HAAG Philips komt over eni ge tijd met een beeld (video)-recorder op de markt, die ongeveer f1800 moet gaan kosten. Deze. voor het grote publiek betaalba re recorder kan eenvoudig op een t.v - toestel worden aangesloten, waarna beeld en geluid op de videorecorder worden overgenomen. De opnamen kunnen daarna op ieder gewenst tijd stip weer via de t.v. zichtbaar ge maakt worden. Tevens kan men het beeld stilzetten, bijvoorbeeld om een bepaald detail beter te onderscheiden. Terugspoelen en opnieuw vertonen, zo als bij een geluidsrecorder, is even eens mogelijk. De videorecorder biedt volgens Philips ook nog de mogelijk heid eigen opnamen vast te leggen, doordat aan de recorder een opname camera kan worden ontwikkeld. Philips zal deze recorder tonen op de Firatotentoonstelling die van 19-28 september in Amsterdam wordt gehou- Felix Huizinga en Han van der Meer naar „Brandpunt" (Van c nroepcorrespondent) HILVERSUM Felix Huizinga, de populaire presentator van het pauze programma „tussen twaalf en twee" van de KRO-radio zal met ingang van Ihet winterseizoen de Brandpuntredactie gaan versterken. Tcd de Braak zal voor de microfoon zijn plaats gaan innemen. Huizinga heeft reeds enige tv-ervaring opgedaan bij de medewerking van het tv -sportprogramma .Brandpunt-Buiten - spel", aan welke rubriek hij ook in de toekomst zijn aandacht zal gaan wijden. Het Brandpuntteam wordt verder aan gevuld met de journalist Han van der Meer, tot nu toe werkzaam bij do redactie van de KRO-gids „STUDIO" en daarvoor reportage-red acteur van „De Volkskrant".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2