En eeuwig winnen de Petterssons Pech voor Nederland, Cherie Spencer zorgt voor stuk Hollandpromotion EEN OPLOSSING VOOR UTRECHT: FUSIE TUSSEN DRIE TOPCLUBS Amerika heeft soms van die bevliegingen MAGNIFIEKE PRESTATIE ZOETEMELK Zware taak zwemploeg in Cupduel BALKON, Bil HULDIGING BERT BOOM. INGEZAKT ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 BRNO En eeuwig winnen de Pettersons. De trilogie van het Zweedse geslacht Petterson is compleet. Drie jaar achtereen wereldkampioen op de ploegentijdrit. Een enorme prestatie, die nog meer achtergrond krijgt bij de beschouwing van de tijdsverschillen met de volgende ploegen. Gösta (de oudste van de vier met zijn ruim 28 jaar), Sture (26), Erik (25) en Thomas (22) hadden gisteren in Brno een voorsprong van een en driekwart minuut op hun enige echte concurrenten, de Denen Mogens Frey, Hansen, Lund en Mortensen. De Zwitsers Burki, Fuchs, Kurmann en Hubschmidt, die bij de huldiging de bronzen medaille ontvingen, lagen ruim zeseneen- halve minuut achter, Polen bijna zeven en Nederland, als vijfde, meer dan zeven minuten. Achter de twee Scandinavische kwartetten is de strijd om het brons beïnvloed door geluk en pech. Het geluk was voor de Zwitsers, de pech voor de Nederlanders. DEN HAAG Het feit dat Cherie Spencer werd uitgenodigd in New York mee te dingen naar de titel wereldkampioen draven en dat zij even eens de eer werd waardig gekeurd nog eens in'New York voor de voet lichten te verschijnen, zegt meer dan men zo oppervlakkig denkt. Natuur lijk, het is heel leuk voor de eigenaars, de broers Hendrikx uit Mheer. Zij hebben hun tegenslag al gehad, toen een paar jaar geleden bij Cherie stoffen in het lichaam werden opgemerkt, die er niet thuishoorden. Het werd destijds een lange reeks van horen en wederhoren, op een gegeven ogenblik ging het zelfs de rechtspraak van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport te boven: in Den Haag kwam het geval voor de rechter- Advocaat er bij. Hendrikx op het matje. Zij bleven hun onschuld bepleiten. Maar er is een wet In het grote boek van de NDR die zegt: Je hoeft het niet gedaan te heb ben. je hoeft er niets van geweten te hebben, maar je bent verantwoordelijk voor wat er eventueel bij je paard ge vonden wordt. In Mheer was men kwaad. Heel kwaad, men ging verder- Cherie kreeg haar 1 training, zij kwam terug en zij won r- Zij won veel zelfs, kende tijden enig vormverlies, maar was dan meestal toch nog goed genoeg om „in het geld" te komen. Het schijnt dat de Amerikanen toch allereerst geneigd naar Frankrijk, Italië, Duitsland en Zweden te kijken de i verdiensten van dit Nederlandse paard op de juiste waarde schatten- Contactman Ignatief een groot ken ner van dravers waar ook ter wereld kon na wat inleidend heen en weer praten Hendrikx een contract voor leggen. Leuk voor Hendrikx. we zeiden het al, maar wat de Nederlandse drafsport aangaat: een historisch moment. Nog nooit was een in "Nederland gefokte draver voor een koers in New York uit genodigd- Theo Mèssidor is een paar jaar geleden in Amerika geweest, maar hoe jammer ook: zijn grote tijd was toen juist voorbij. Hairos II is in New York negen jaar geleden wereldkampioen ge worden, maar hij was Frans en dus straalde een deel van zijn glorie niet alleen op zijn ontdekker Willem H. Geersen, maai* ook op de Franse fok kerij af. We hebben dus ineens en toch nog vrij onverwacht even met deze Cherie in een concentratie van de wereld belangstelling gestaan op het gebied van de drafsport. Geheel afgezien van wat Cherie nu presteert en de komende week nog presteren zal. De kenners in Amerika hebben het woord Nederland in dit verband weer eens duchtig onder het oog gehad en er is een stukje Holland-promotion geweest, nu eens niet op het gebied van de klompen of tulpjes. En tochWie zou hebben durven voorspellen dat Cherie, nu acht jaar, een dergelijke hoogte zou bereiken, zou op zijn best tot de niet-gevaarlijke idioten worden gerekend- Goed. haar vader was Spencer Hollandia. Die was zo'n jaar of vijftien geleden even de snelste drie- Cherie Spencer, de Nederlandse draver die reeds vele malen heeft getriomfeerd jarige van Europa- Toen iedereen een beetje van de schrik bekomen was, zich rechtzette om te juichen voor de grote daden die Spencer in zijn verdere leven zou gaan doen; juist toen kwam de af knapper: Spencer had zich bij zijn re cordprestatie wel degelijk kapot gelopen. Hij deed nog wel eens wat op de koers- baan, maar na dat record was hij lang niet meer die hij beloofde te worden. Dat nam niet weg dat je als eigenaaar van zo'n recorddraver aardige zaken kunt doen als het een hengst is. Spencer kon al vroeg naar de fokkerij en er waren er heel wat die er wel een com binatie met hun merrie in zagen. Zo ook de heer Strating, die Wiggi Hollandia een op de baan tot slechts bescheiden prestaties gekomen menie had. De combinatie klopte, zij het dat in het begin geen mens daar nog enig idee van had. Als tweejarige ging Cherie voor een goede duizend gulden van de hand- Dat is geen prijs voor een paard waar men ook maar een beetje klasse in vermoedt. Zij toonde die klasse ook niet erg: klein, niet zo gek fel- En dan had zij tegen dat haar moeder ook nooit voor het hele grote werk gereed was gekomen. Je hebt schijnbare toevalstreffers. En dat zijn dan soms ook geldverdieners van kaliber. Cherie heeft nu al een anderhalve ton binnen gebracht. Maar dat is niet de aanleiding geweest voor de Amerikanen om haar uit te nodigen. Haar kilometer- record van 1.18.1 sprak meer aan. Er zijn er genoeg in Europa, die dergelijke records hebben, maai' ook Amerika weet dat in de lage landen de lucht zwaar is. De Amerikanen hebben dat verdiscon teerd en concludeerden, dat ze met een dergelijk Nederlands paard wel iets at tracties op hun banen zouden zetten. En dan is het niet eens helemaal on mogelijk het hangt van vele factoren af dat de waardering omslaat in een cultus. Het mag gek klinken, maai' de Amerikaan heeft soms bevliegingen die de Eiuopeaan als „gek" kwalificeert. Helemaal onmogelijk is het niet dat de Amerikaan eens een Nederlands paard aanschaft omdat wat je ver haalt lekker pleegt te zijn en zeker ook omdat wat je ver haalt nog niet in het bezit van je buurman is. Voorbarig om op zoiets te rekenen? Zeker. Maar het zou kunnen. Het hangt voor een groot deel af van ambassadrice Cherie Spencer Nederlandse ploeg .oor zweminterland UTRECHT. Zwemmers en zwem sters, die bü de Nederlandse kampioen schappen niet de snelste of op één na snelste tijd hebben gemaakt en ook niet n nationale ploeg zijn gekozen, sullen het Nederlandse team vormen dat op 31 augustus en 1 september in Lla- nelly tegen Wales uitkomt. De ploeg ziet er als volgt uit: 110 yards vrije slag: Frasquila Smits in Woudi de Ruyter; 440 yards vrij: Lenie de Jong en Astrid Verver 110 yards schoolslag: Durkje Spoor en Gisela Ohristenlhutz; 220 yards school: Durkje Spoor en Anneke Haarsma- 110 yards vlinderslag: Feike Halder- nan en Enans Titulaer. 110 yards rugslag: Woudi de Ruyter en Hannie Brink; 220 yards rug: Marjan Viiskal en Marjan Vermaat; 440 yards rug: Marjan Viskil en Marjan Vermaat. 440 yards wisselslag: Anke v. d. Vee- ten en Tineke Maat. 4 x 110 yards vrije slag: Frasquita Smits, Woudi de Ruyter, Feike Halder- n Tineke Maat. 110 yards wisselslag: wordt ter plaatse samengesteld. Heren: 110 yards vrije slag: Herman v. Lien- len en N.N.; .440 yards vrij: Henk ter fleer en Sjaak Bot. 110 yards schoolslag: Harm Spoor en Bert Visser; 220 yards school: Harm Spoor en Franik Jansen. 110 yards rugslag: Hans Piederiel en Rob Wijhenke; 220 yards rug: Hans Pie- deriet en Rob Wijhenke, 110 yards vlinderslag. René de Nijs en René van Denderen; 220 yards vlinder: 1 Piet Brouwers en René van Denderen- 440 yards wisselslag: Tom v. Klooster «n Ron Verroen. 110 yards wisselslag: wordt ter Plaatse samengesteld. 110 yai'ds vrije slag: Herman v. Lienden, Jos Praat, Ron Verroen en Frans Weijers. Tennisjeugd zesde, en laatste, in België OOSTENDE. In de laatste wedstrijd van het jeugdtennistoernooi van de toe komst heeft het Nederlandse team giste ren in Oostende gelijkgespeeld tegen Tsjecho-Slowakije, 11. Fried Schmitz won van Tomas Plachy met 63, 64 en Dorien Falkenburg verloor van de Tsjechische speelster Vaneckova met 2—6, 6—3, 3—6. In het landenklassement eindigde Ne derland op de zesde en laatste plaats. Fried SOhrnitz legde in de individuele rangschikking voor jongens beslag op de vierde plaats met twee overwinningen, terwijl Dorien Falkenlburg bij de meisjes vijfde werd met slechts één zege. Het toernooi werd gewonnen door West-Duitsland. Bij de jongens boekte de Italiaan Zugarelli het meeste succes: vijf overwinningen, en bij de meisjes was de Belgische Casteleyn de sterkste. Schoonspringstrijd aan waarde ingeboet BOLZANO. In Bolzano is gisteren een aanvang gemaakt met het vierde toernooi om de Europese titels schoon- en torenspringen. Aan de kampioen schappen, die door het afzeggen van de Oostbloklanden duidelijk aan waarde hebben ingeboet, nemen zestig springers en springsters uit elf landen deel. De eerste titel, die in het torenspringen voor dames, ging naar de Oostenrijkse Ingeborg Perbmayer, die met 304,53 pnt. Regina KrauSe uit West-Duitsland bijna twintig punten achter zich liet. De derde plaats' was voor de Italiaanse Bruna Rossi. Bij het schoonspringen van de 3-meter- plank voor heren heeft na acht sprongen de Italiaanse olympische kampioen van Mexico, Klaus di Biasi, de leiding, ruim voor zijn landgenoot Giorgio Cagnotto. De Nederlandse borenspringsber Anita Smith eindigde als zegende met een totaal van 250,92 pnt. Brazilië versterkte positie RIO DE JANEIRO. De oud-wereld- kampioen Brazilië heeft door een over winning van 62 op Colombia zijn lei dende positie in groep 11 van de voor ronden van het wereldkampioenschap voetbal Versterkt. De Brazilianen hebben nu vier wedstrijden gewonnen. Alleen Paraguay, dat in Asuncion Venezuela met 10 versloeg, kan de Brazilianen nog van de eerste plaats verdringen. Het grote geluk van de Zwitsers was dat zij voor de Finnen en de Zweden waren gestart. Finland telde niet mee, was al na twintig kilometer gepasseerd door de Zweden, maar ook Zwitserland, dat zes minuten eerder was gestart, werd een prooi van de razendsnelle, in per fecte harmonie rijdende Zweedse broers. Ongeveer twintig kilometer voor het einde van de strijd over 96,100 kilometer werden ook de Zwitsers door de Zwe den gepasseerd en van dat moment vloog het tempo van de Zwitsers, die toen nog een achterstand hadden van bijna een minuut op de Polen, omhoog. De vier Zwitsers beten zich vast in de snelheid van de Zweden, hoewel zij na tuurlijk reglementair afstand moesten bewaren. Op rond vijftig meter voor hen echter reed de meest indrukwekkende ploeg uit dit kampioenschap en dat bleek een stimulans die tenslotte goed was voor de bronzen medaille. Slechts tien kilometer konden Burki, Hubschmidt, Kurmann en Fuchs de achterstand op de Zweden beperkt houden, daarna groeide het verschil geleidelijk uit tot rond 500 meter. De Zweden bleven ech ter een richtpunt en dat was van on schatbare waarde in de strijd om de derde plaats. Polen was uitsluitend op zichzelf aangewezen Het was een onge lijk gevecht, een strijd eigenlijk van twee tegen één. De Zwitsers wareg in die laatste twintig kilometer precies één minuut sneller dan Polen en dat bracht de gelukkige Helveten over de totale af stand een winst van acht seconden. Nederland heeft tegenslag gehad, pech die in de strijd om goud en zilver geen enkele rol speelde, maar die in het ge vecht om de bronzeh medaille van door slaggevende betekenis was. Na een kwart van de wedstrijd lag het Neder landse koppel op een gedeelde vierde plaats met de Noren, achter Zweden, Denemarken en Polen. Het verschil met de sterkste Scandinavische ploegen be droeg al meer dan anderhalve minuut, de Polen hadden slechts acht seconden gewonnen. Nederland draaide goed. Ieder deed zijn portie van het werk aan kop waar voor geregeld zo om de 200 meter werd gewisseld, maar na 38 km sloeg het noodlot toe. Fedor den Hertog kreeg een lekke band. Zoetemelk. Oosterhof en Benjamins bleven wachten. Het duurde slechts een tiental seconden voor Den Hertog weer op de fiets zat, maar het ritme was verbroken. De ploeg moest opnieuw op gang komen en was halver wege, bij het keerpunt in Mikoelov, teruggezakt naar de zevende plaats. De achterstand op de Polen was uitgegroeid tot bijna een minuut en werd in het volgende kwart zelfs meer dan een minuut. Fedor den Hertog, het parade paardje van de Nederlandse wegama- teurs, draalde niet. Henk Benjamins daarentegen, die in de selectiewedstrijd in het Belgisch Verviers ver bij zijn makkers was achtergebleven, reed als een trein en juist die teruggekeerde kracht van de lange Drent was voor Den Hertog fataal. MACHTELOOS Na iets meer dan 60 km. Benjamins reed op kop bij een flauwe helling, werd Den Hertog uit de wielen gereden. Zich vastbijtend slaagde de winnaar van de Ronde van Engeland, van België en van Rijnland-Palts erin het gat niet groter dan twintig meter te laten worden. Hij kwam weer terug, maar na 75 km moest hij opnieuw afhaken. Tegen een ve nijnige helling gingen de anderen on verstoorbaar omhoog. Den Hertog kon niet meer. Hij zat machteloos, viel terug was verder voor de Nederlandse ploeg afgeschreven. Op de zwakkeren kan niet worden gewacht. De drie man gingen door, Zoetemelk zonder een moment te verslappen, Benjamins als zeer waardevolle hulp en Oosterhof ook, nog een kilometer of tien. Toen echter viel hem de extra-inspanning ieder moest tenslotte een derde deel i het werk Van den Hertog opknap- Die extra belasting kon Oosterhof niet meer aan. Desondanks heroverde de Nederlandse ploeg nog ruim een halve minuut op de Polen. Een prestatie die voor alles de kwaliteit tekent van Joop Zoetemelk, die op deze winderige vrij dag de renners reden naar het keer punt Nikoelov met de wind schuin tegen en kwamen voor de wind terug on miskenbaar de beste van de Nederland- Joop Zoetemelk hei-stelde zich ook het snelst van de inspanningen en terwijl hij al bijna rustig zijn verhaal deed, za ten Benjamins en Oosterhof als volledig leeggereden coureurs op een bank uit te hijgen. Zoetemelk vertelde onder andere dit: „Met die lekke band van Fedor verlies je alles bij elkaar toch ongeveer een minuut. Wij waren tien kilometer daar voor net de Joegoslaven voorbij gegaan, maar die hebben wij niet meer terug gezien. Voor de pech van Fedor was de samenwerking uitstekend. Met zijn drieën ging het ook goed, tot in de laatste kilometers, toen Popke werkelijk leeg was". Popke Oosterhof: „Die laatste twintig kilometer waren het ergst, ik moest te veel op kop. Het was dodelijk". Henk Benjamins: „Ik had tegen het eerste stuk erg opgezien. Ik was bang na de testwedstrijd van Verviers toen ik al na twintig kilometer moest lossen. Het speelde aldoor in mijn kop, vandaag ging het best. Van de eerste kilometer heb ik mijn portie gedaan. Ik geloof dat ik mij' goed heb gerevancheerd voor Verviers, Fedor den Hertog: „Het ging niet. De laatste weken heb ik het vaak. Dan is Bert Boom, de als gedoodverfde amateur-stayer, werd gisteren in zijn woonplaats Enter gehuldigd na het behalen van het wereldkampioenschap in het Tsjechische Brno. BOEDAPEST De tyd is voorbij dat een na-olympisch jaar een rustpauze betekende in het wcdstrydzwemmcn. Vandaag en morgen betwisten de zwemmers zwemsters van de acht sterkste landen van Europa elkaar het bezit van de Europa Cup in Boedapest en Würzburg. Het is te venvachten dat Rusland. Hongarije en Oost-Duitsland in Boedapest, de dienst zullen uitmaken. Nederland dat op grond van een gevesligde zwemtraditie zowel bij de dames als heren in de eerste groep is geplaatst, zal hard moeten vechten om degradatie naar de b-groep te ontgaan. Gezien de puntentelling (9-7-6-5-4-3-2-1) met verdubbeling van de cijfers voor de estafettes, is een enkele eerste plaats van het grootste belang. De Nederlandse ploeg, di edonderdag in Boedapest aankwam, telt elf zwemsters, van wie twee m<>t Mexico-ervaringCoby Buter en Henny Pentermann en twee die uitkwamen bij de Europese jeugdkampioenschappen in Wenen: Linda de Boer en Tineke Hofland. De overige leden van het team zijn allen zestien en zeventien jaar oud. Het is voor Nico van Dam een zware taak deze tamelijk onervaren ploeg te doen zegevieren in de strijd met West-Duitsland, Frankrijk en Zweden, de overige kandi daten tegen-wil-en-dank voor de bezetting van de laatste twee plaatsen, die auto matisch degradatie tengevolge hebben. het net of ik geen lucht meer kan krij gen, of mijn benen niet meer willen. Na die lekke band lukte het nog wel, ik heb ook hard getrokken aan kop, maar op een stuk vals plat, kn ik niet meer bijblijven. Ik heb zeker een halve kilo meter moeten knokken om tien. twintig meter achterstand goed te maken en toen op de terugweg die steile helling kwam, viel Ik helemaal stil. Die lekke band heeft daarmee niets te maken". Bondscoach Middelink, die weer her steld is van de ziekte, die hem de eerste week van het verblijf in Brno met de Nederlandse ploeg aan zijn bed kluister de: „Wij hadden gedacht een plaats op het erepodium te kunnen veroveren. Gezien de kracht van de Zweden, die een gemiddelde van bijna 48 kilometer per uur reden en bij iedere tijdopneming het snelst waren, en de Denen zou het wel de derde plaats zijn geworden. Dat was in ieder geval haalbaar. Door domme pech zijn wij niet zover gekomen Dat is natuurlijk jammer, maar het was overmacht. Ieder van de vier heeft ge geven wat hij kon en meer mag nie mand verwachten. Ik ben dan wel een beetje onvoldaan, maar bepaald niet ontevreden. De uitslag"v an de ploegentijdrit c reldlcampioen7.wede Frankrijk 2.11.18,1; 10. "sag; ENTER Tijdens de huldiging van wereldkampioen stayer Bert Boom in zijn woonplaats Enter is gisteravond een balkon, waarop toeschouwers stonden, naar beneden geklapt. In totaal zeven mensen, allen vrouwen, liepen verwondingen op- Drie van hen werden in een ziekenhuis in Almelo opgenomen; één vrouw moest met zeer ernstig hoofdletsel naar een ziekenhuis m Almelo worden vervoei'd. Drie personen wei-den wel gewond, maar konden na ter plaatse behandeld te zijn, naar huis terugkeren. Het ongeval gebeurde tegen acht uur, juist op het moment, dat wielrenner Bert Boom zou worden toegesproken. Voor zijn woning aan de Van Uiterstraat in Enter waren heel veel belangstellenden toegestroomd om de huldiging van de wereldkampioen bij te wonen. Na het ongeval, toen de gewonden naar ziekenhuizen waren vervqerd. is de huldiging toch nog doorgegaan. Voortzetting huidige ontwikkeling krijgt desastreuze gevolgen UTRECHT De adviescommissie betaald voet bal van Utrecht heeft het Utrechtse college van burgemeester en wethouders geadviseerd, de tot standkoming te stimuleren van een nieuwe stich ting waartoe in beginsel alle drie Utrechtse prof clubs DOS, Elinkwijk en Velox kunnen toe treden. Een nadere uitwerking van deze gedachte heeft evenwel volgens de commissie pas zin, als van te voren vaststaat dat de gemeente bereid is, de nieuwe stichting financieel te steunen. De adviescommissie heeft haar rapport uitgebracht in opdracht van het college van B. en \V. en na ge sprekken met de sectie betaald voetbal van de KNVB en de besturen van DOS, Elinkwijk en Velox. In haar rapport noemt de commissie de situatie waarin hef betaald voetbal in Utrecht verkeert, zorgelijk- Dit niet alleen gezien de huidige financiële positie van de drie clubs, maar ook omdat geen van de verenigingen nog beschikt over een elftal dat met redelijke kans op succes en op een voor het publiek attractieve wijze aan de competitie blijkt te kunnen deelnemen De publieke belangstelling is dan ook dalende, hetgeen weer leidt tot onvoldoende recettes bij de wedstrijden Goede spelers kunnen daardoor niel voor Utrecht behouden blijven. Als voorl ld noemt de commissie Van Zoghei, Wery, Liptak en Aohterberg bij D.O.S., Geutjes, De Bree en Kreyenmaat bij Elinkwijk en Geurtsen, Van Hanegem, Jochems en Van Maurik bij Velox. Een voortzebting van deze negatieve ontwikkeling zou naar de mening van de commissie op de duur tot Verder dan ooit Het resultaat van de tot dusver door de clubs gevoerde fusiebesprekingen geeft de commissie de indruk, dat een sanering van het betaald voetbal op initiatief van de clubs zelf verder weg is dan ooit. De commissie ziet dan ook maar één oplossing, uamélijk een actief optreden van de. overheid- Een dergelijk optreden wordt haars inziens gerechtvaardigd door de grote betekenis van het betaald voetbal in het kader van de vrijetijdsbesteding. In het rapport zijn cijfers opgenomen over de belangstelling voor de voetbalwedstrijden Daaruit blijkt, dat D.O.S. de laatste vijf jaar per wedstrijd zo'n 8700 tol 9800 bezoekers trekt, Elinkwijk 3800 tot 6500 en Velox 2000 tot 3200. Op het terrein v>an de amateursport stelt de gemeente de daarvoor vereiste accommodatie al meer dan veertig jaar beschikbaar tegen tarieven die ver beneden de kostprijs liggen. Het betaald voetbal profiteert in mindere mate van die vorm van gemeentelijke steunverlening. Jaarlijk vloeit uit de sector betaald voetbal 140.000 gulden aan vermakelijkheidsbelasting in de gemeentekasDe gemeente Utrecht zou niet de eerste zijn als zij zich zou gaan begeven op het terrein van de subsidiëring van het betaald voetbal, aldus de commissie: „Vele gemeenten zijn haar voorgegaan door het beschikbaar stellen van financiële Utrecht desatreuze middelen ter delging van schulden of door het verlenen van jaarlijkse bijdragen ter dekking van exploitatietekorten". Bij de voorbereidende besprekingen heeft de K.N.V.B.-vertegenwoordiger al te kennen gegeven, dat de gemeente Utrecht een subsidiebeleid zou moeten voeren dat de levensvatbaarheid van twee clubs een goede basis geeft. Nader overleg De bestuurders van de stidhibing D.O.S. vinden dat op zijn minst de salarissen van alle comtractspelers verzekerd moeten zijn- Zij achten hel niet verantwoord hun bestuursfuncties te blijven vervullen, als de stichting verstoken zou blijven van gemeentelijke financiële steun en daardoor haar verplichtingen niet zou kunnen nakomen. Elinkwijk meende dal de verdeling van eventuele overheidssteun over de Utrechtse profclubs een punt van nader overleg kan vormen. Deze club geeft de voorkeur aan overname van de opstallen van haar vereniging door de gemeente Utrecht en ziet als een tweede mogelijkheid verlaging of afschaffing vain de vermakelijkheidsbelasting. Een hernieuwd gesprek over een fusie acht het Elinkwijkbestuur alleen zinvol als vaststaat onder welke voorwaarden en met welke gemeentelijke steun een fusie zou kunnen worden aangegaan. Ook het bestuur van Velox toonde zich bereid alsnog medewerking te verlenen aan een sanering van het betaald voetbal mits een reëel plan op tafel komt. De adviescommissie komt in haar rapport tot de conclusie, dat drie profclubs'in Utrecht gec nbe- staansrecht hebben en dat het in geen geval de taak van de gemeente is, de huidige versnippering van krachten te honoreren. De suggestie van de KNVB, gemeentelijke steun te verlenen aan twee clubs, betekent volgens haar slechts een vermin dering van het euvel van onnodige uitgaven. Bovendien zou het bijzonder moeilijk zijn, aan te geven welke twee clubs dan voor die steun in aan merking zouden moeten komen. Budget van zes ton Ter toelichting op haar advies, de drie Utrechtse clubs te fuseren tot één nieuwe, stelt de commissie dat zij Informaties heeft ingewonnen over een exploitatiebegroting voor een cilub in de middenklasse van de eredivisie en dat het zich laat aanzien, dat een dergelijke club met een totaalbudget van vijf- cl zeshonderdduizend gulden direote of indirecte steun van de gemeente nodig heeft tot een bedrag van op z'n minst honderdduizend gulden por jaar. Daarnaast zou de gemeente zich bereid moeten tonen de eigendommen over te nemen van de verenigingen Elinkwijk en Velox en daarna te verhuren aan de a maiteurafdelingen van die verenigingen. De commissie adviseert de gemeente te bepalen, dat een besluit tot toetreding tot de nieuwe stichting voor 1 januari 1970 moot zijn genomen, zodat de nieuwe regeling in werking kan treden met ingang van het seizoen 19701971.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7