,De Jrie an reda" AANDELENMARKT IN HERSTEL :EN NATIONAAL MONUMENT WAAROP WE ONS KUNNEN UITLEVEN „Ze hebben recht op zekerheid" EVANGENIS- ALMOEZENIER VERHEYEN: „Rekening is vereffend" MIJNS l* INZIENS ;ATERDAG 23 AUGUSTUS 1969 DE LEIDSE COURANT Mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst: (Van e erslaggevers) DEN HAAG twee magistraten die na de bevrijding nauw betrokken zijn geweest bij de berechting van Duitse en Nederlandse oorlogsmisdadigers, staan gunstig ten opzichte van een eventuele in vrijheidstelling van de drie levenslang gedetineerden van Bre da, Fischer, Aus der Fünten en Ko- tala. De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr. B. J. Besier. heeft in dertijd als advocaat-fiscaal van het bijzondere gerechtshof te Amsterdam de doodstraf geëist tegen Aus der Fün ten en Kotalla. Hij herinnert zich de eerste zaak niet nauwkeurig meer, maar wel die van Kotalla. Mr. Besier was bij de rechtszitting aanwezig, hetgeen op hem „een onver getelijke indruk" heeft gemaakt. Over het voor en tegen van een eventuele in vrijheidstelling van Aus der Fünten en Kotalla heeft hij zich nog geen afgerond ambtelijk oordeel gevormd. Persoonlijk vindt hij wel, dat deze oor logsmisdadigers niet koste wat koste gevangen behoeven te worden gehou den, maar hij meent wel dat ze dan ook geen uur langer dan nodig is in Nederland mogen blijven. Mr. Bcsier wil daarbij rekening houden, met de inzichten van 'n jongere generatie voor wie de oorlog en zijn gevolgen geen le vende werkelijkheid is geweest. De vroegere waarnemcnd-advocaat- fiscaal bij de bijzondere raad van ca- satie waarvoor de bezettingszaken in hoger beroep dienden mr. F. J. G. ba ron van Voorst tol Voorst denkt er nog milder over. De persoonlijke mening van deze advocaat-generaal bij het bij zondere gerechtshof luidt dat „de re kening vereffend is" en dat men op gronden van rechtvaardigheid en doel matigheid deze laatste drie gedetineer den in vrijheid moet stellen. Mr. Van Voorst tot Voorst kan zich overigens de zaken tegen Fischer en Aus der Fün ten, waarin hij bevestiging van het vonnis van het hof vorderde, niet meer herinneren. Mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, advocaat-fiscaal bij de bijzon dere raad van cassatie. KotallaAus der Fünten en Fischer hu-n levenslange gevangenisstraf uitzitten. (Van een onzer verslaggevers) 3REDA „Het is ons duidelijk, waarom Aus der Fünten, Fischer en Cotalla indertijd zijn veroordeeld en gevangen gezet. Maar niet, waarom litgerekend deze drie na 24 jaar nog in de koepel zitten. Als het de aller grootste oorlogsmisdadigers waren geweest zouden we ons bij de gang zaken kunnen neerleggen, nu niet. Alle andere oorlogsmisdadigers, die lier gevangen hebben gezeten, Duitsers zowel als Nederlanders, hebben jratie gekregen. Sommigen zelfs driemaal." .De commissie is volkomen willekeu- ig gaan gratiëren. Soms zelfs werkte zij de verzoeken in alfabetische volg- irde af. Men is er om een of andere uistere reden mee gestopt, terwijl een tiental oorlogsmisdadigers overgebleven. Zij hadden wel •ratie gekregen van de doodstraf in le venslang, maar niet van levenslang in voorlopige invrijheidstelling, zoals alle nderen. Tenslotte zijn deze drie over- ebleven, waarom juist zij? Zelfs de /an de drie van Breda bevinden ich al geruime tijd op vrije voeten". tuur recht Nu vragen we om puur Nederlands echt, een recht, dat wil dat levens- ng 20 jaar betekent. Dat is hier ook tijd het geval geweest. Ook ten aan- Duitsërs, maar waarom piet dit pit zeggen de heer Y. Postma, direc- an de r.-k. reclassering, afdeling ï'eda en gevangenisaalmoezenier A. ferheyen, de twee grootste pleitbezor- 'oor vrijlating van de drie van reda. Niet uit medelijden, maar uit iet oogpunt van rechtsgelijkheid. Ik zal u zeggen, waarom ik me zo lachteloos voel. En nachten wakker aldus aalmoezenier Verheyen. Drie jaar geleden is de laatste Ne- rlandse politieke delinquent voorwaar- elijk vrijgelaten. Een leraar moderne Ellen, die steeds principieel had gewed- [erd gratie te vragen, die een volko- gebrek aan schuldbewustzijn de- ïonstreerde en geen enkele moeite am uit de gevangenis te komen, ntegendeel: hij wenste pas te gaan aan een reeks voorwaarden zou lijn voldaan. Hij eiste van het rijk uitkering van 6.000 gulden, moest letzelfde werk voor rijkswaterstaat, at hij al jaren in de gevangenis deed, laarbuiten ook kunnen blijven uitvoe- i wilde bovendien weer terug le provincie, waar hij in de oor- og had huis gehouden. Hij was in het noorden van Nederland een hoge SD'er, en „Polizei angestell- ter". Het geld kreeg hij. Maar een oorlogsmisdadiger kan niet in over», heidsdienst werken. Ook daarvoor vond men echter een oplossing. Waterstaat kon het werk aan een particulier uit besteden, hetgeen dan ook prompt ge beurde. De bewuste man is zijn werk blijven doen. Justitie verbood hem al leen in het noorden van het land te komen", aldus het relaas van aalmoe zenier Verheyen. „Begrijpt u nu dat- wij niets snappen van zulke „recht vaardigheid"? Als dit kan, waarom krijgen die drie Duitsers dan geen gratie? Geef ze in ieder geval zeker heid. Daar hebben ze recht op. Laat de justitie zich uitspreken: „Jullie zijn ons nationaal symbool van de slecht heid van de Duitsers en de goedheid van de Nederlanders (want daar komt het in ons oog op neer), of „Jullie kunnen gaan". Enkele jaren geleden is er in vertrou welijke rapporten over de (toen riog) „Vier van Breda" gesteld, dat er geen moment aan behoeft te worden getwij feld, dat zij wanneer ze ooit in vrij heid worden gesteld niemand last zullen geven. In de gevangenis hebben zij zich tot nu toe zonder uitzondering behoorlijk bedragen. Ze zullen ook zon der wrok tegen het gevangenisregime Geen politiek Het is uitgesloten dat deze mensen ooit nog de kans krijgen dingen te doen, die zij hebben gedaan. Zij zou den persoonlijk er ook niet meer toe in staat zijn en het niet willen", aldus het rapport. Aalmoezenier Ver heyen voegt eraan toe: „Ze hebben van politiek hun buik en alles wat ze hebben vol. Ze zeggen ook dat ze de mening van het Nederlandse volk kun nen begrijpen". De heren Postma en Verheyen zijn en kele jaren geleden naar Duitsland ge weest om zich te oriënteren over even tuele repercussies op een mogelijke te rugkeer van de drie in Duitsland. „We wilden onder meer nagaan of ze wel licht als helden zouden worden ver eerd en we waren benieuwd of er bij de kinderen van Aus der Fünten mis schien iets van een nieuwe Hitlerjugend was te ontdekken. Wij hebben in Bonn met regeringsvertegenwoordigers ge sproken. Met de vrouwen van de ge vangenen, met burgemeesters, geeste lijken bij het gevangeniswezen enzo voorts. Ons werd van alle kanten ver zekerd dat men niet eens blij zou zijn met de komst van de „Drie van Bre da". Dat slaat niet op de families in Duisburg en Bigge. Men wil ook garan deren dat déze lieden niet met gejuich zullen worden ontvangen en zelfs borg staan voor een geruisloze ontvangst. Zoon van Aus der Fünten is een prin cipiële dienstweigeraar. Hij heeft vrij stelling gekregen. „Mijn vader zit in de gevangenis wegens uitvoering van dienstopdrachten", zo stelt hij. Het ge- val-Lages heeft inmiddels ook bewe zen, dat dergelijke zaken in Duitsland zonder fanfares kunnen worden afge werkt", aldus de heer Postma. Hij zegt met de heer Verheyen dat het voor een psycholoog „erg interessant" zou zijn eens uit te zoeken, waarom al le schuld juist op de drie nog gevan gen zittende Duitsers wordt afgewen teld. „Een beklemmende vraag", zo zegt de gevangenisaalmoezenier. rouw kan tonen?". Het wordt de levens langen de laatste jaren nog moeilijker gemaakt. Door de wetenschap, dat hun chefs al geruime tijd op vrije voeten zijn. „Ze voelen zich als underdogg waarop het Nederlandse volk de da den van alle Duitsers afreageert", zegt de heer Postma. In de Bredase gevangenis weet men te vertellen, dat Joseph Kotalla (60) nooit een lieverdje is geweest. Officieel was de Waffen SS'er administrateur van het kamp Amersfoort. Hij was een fanatiek Nazi. In Polen is hij bijzonder „ijverig" geweest. Hij had daar iets „goed te maken": zijn vader werd door de Po len geëxecuteerd. Hij is tijdens en na de oorlog verschillende malen opgeno men geweest in een zenuwinrichting. Hij is getrouwd en heeft geen kinde- SD'er is nog maar enige jaren „be vrijd" van het toezicht van zijn chef Willy Lages. Ook tijdens de contacten die de vier Duitsers met elkaar in de koepelgevangenis hadden, stond Lages namelijk nog steeds duidelijk boven de overige drie. Aus der Fünten spreekt inmiddels heel goed Nederlands en stu deert. Hij heeft zich bekwaamd in het koksvak. Hij werkt dagelijks in de keu ken van de gevangenis. Elk pollepel tje hangt op zijn plaats. Aus der Fün ten is getrouwd en heeft twee kinde- Niets verkeerd Berouw Hans Fischer (67) heeft het in het Duit se leger niet verder gebracht dan ser geant, hij had in de oorlog de functie en is het prototype van iemand die zich „waar wil maken". In Breda heeft hij meermalen verteld, volkomen overtuigd te zijn van het feit, dat hij niets verkeerd heeft gedaan. In de tijd dat de Duitsers op het punt stonden te capituleren, was hij met vakantie in Duitsland. Dwars door de linier heen spoedde hij zich naar zijn bureau in Den Haag. Daar wachtte hij totdat hij zou worden gearresteerd. Hij was er van overtuigd na een korte krijgsgevan genschap naar huis te kunnen terug keren. Aalmoezenier Verheyen: „hij maakt nu in de gevangenis gangen schoon met dezelfde ijver als waar mee hij in de oorlog heeft gewerkt. Ik geloof weinig Duitsers als ze zeg gen: „ich habe es nicht gewuszt". Maar hem wel. Hij was en is feitelijk nog beperkt van memorie. Achteraf zegt hij, dacht u dat als ik alles geweten had, ik aan de oorlog zou hebben meegewerkt? Zelfs de joodse raad werkte toch mee?" nier hadden we wellicht iets meer van die Duitsers en hun mentaliteit kunnen weten. Nu hebben we hun alleen tel kens de hoop op gratie gegeven. Hel is daarbij onmenselijk dat de justitie soms pas na vier jaar antwoordde. In feite was dit niet de kwestie van justi tie, maar van politiek". De psychische gesteldheid van de „Drie van Breda" wordt steeds slech- ted Vooral Kotalla is er niet best aan toe. „Ze raken volkomen ontluisterd, die mensen functioneren niet meer in het uitzichtloze van deze kunstmatige opsluiting. Ieder ander zou het al niet hebben uitgehouden", zegt de heer Postma. „Ze hebben het gevoel dat ze meer boeten voor Duitsland dan voor zich zelf en dat die Duitse schuld op hen persoonlijk wordt uitgeleefd, en dat maakt het moeilijk voor hen. Zij zien zichzelf duidelijk in een verbonden heid met anderen, die ook en soms evenzeer een rol in het spel speelden, maar die in vrijheid werden gesteld of een lichtere straf kregen", zo vertolk ten de heren Verheyen en Postma het gevoel van de drie Duitsers. „Nederland heeft er een publiekzaak van gemaakt. Een nationaal monu ment. waarop we ons kunnen uitleven" „ik heb vaak gedacht: ik schei ermee uit, ik ga weg uit de gevangenis", zo vertelt aalmoezenier Verheyen. „Maar die drie hebben recht op mijn aanwezigheid en steun. Ik sla het Ne derlandse recht nog steeds hoog aan". A. Verheyen, gevangenisaalmoezi lijn land Bekend is het verhaal over Fischer dat hij vatenmagnaat Van Leer op last van hoge Duitsers naar Spanje moest wegbrengen. Hij kweet zich als gewoonlijk nauwgezet van zijn taak. Bij de Spaanse grens bood Van Leer Fischer aan het hem mee te gaan. „Ik bied je een goede post aan". Waarop Fischer zei: „Mijn land is in oorlog, het rekent op mij". Volgens ingewijden zijn Fischer en Aus der Fünten „tuchtige" lieden, voor wie (nog) „befehl ist befehl". We vra- .-fc. gen het aan aalmoezenier Verheyen. „ja", zegt hij, „maar het is te begrij pen, na hun gevangenzetting zijn ze met een schok tot de ontdekking gekomen, dat ze een duivels systeem met al hun krachten hebben gediend. Maar het is natuurlijk niet zo dat ze er alleen mee te maken hadden en daarop schijnt het Nederlandse volk het langzamer hand te willen aansturen. Ze waren Duitse schakels in het spel dat door an dere Duitsers, maar ook door Neder landers, werd meegespeeld". „Hun houding is totaal geconserveerd, ingeblikt binnen de muren van de koe pel", zegt de gevangenisaalmoezenier. De heer Postma sluit hierop aan met: „Nederland heeft ook nooit serieuze pogingen gedaan om hen psycho-the- rapeutisch te behandelen. Op die ma- Vier ton bij bank verduisterd EINDHOVEN (ANP). Btf een interne controle, uitgevoerd in opdracht van de directie van de Eindhovense Nutsspaar- bank, is vastgesteld, dat de beheerder van het bijkantoor van deze bank in Strijp, de 42-jarige Eindhovenaar F. T. M. T., gedurende een reeks van jaren ernstig heeft gefraudeerd. In totaal wordt een bedrag van drie tot vier ton vermist. Dit bedrag kan nog stijgen. De beheerder is aangehouden en zal maandag voor de officier van justitie in Den Bosch worden geleid. Hij heeft een bekentenis afgelegd. De verdachte zegt het ontvreemde geld in zijn huishouden hij heeft een vrouw en drie kinderen te hebben opgemaakt. Er is niets van terug gevonden. De verdachte leidde een rustig leven zonder uitspattingen. De fraude moet op zeer geraffineerde wijze zijn uitgevoerd. (Vein c e financiële medewerker AMSTERDAM Op de Amsterdam effectenbeurs hebben deze week de andelenkoersen een herstel te zien ge- Over het algemeen genomen en de koersen belangrijk boven Je laagste prijzen van dit jaar te lig- i. Voor velen kwam de stijging als verrassing. Op de beurs lopen na- ïelijk veel mensen die verwachten lat de koersen nog lang niet op hun dieptepunt staan. het begin van deze week vonden zij un in het kwartaalbericht van het in liet begin van dit jaar geïntroduceerde Vmro-Pierson Fund. Uit dat rapport ileek onder meer dat de beheerders an het fonds ruim 28 procent van het ermogen niet hadden belegd. Van het 'ermogen van f64,5 miljoen werd 18 miljoen in liquide vorm aangehouden. Jit deze cijfers werd afgeleid, dat iok het bestuur- van de Amsterdam- totterdam Bank op korte termijn geen lelangrijke koersverbetering tot stand liet komen. Uit de uitgifte van de 8 irocent obligaties tén laste van de- elfde bank kon reeds worden gecon- ludeerd dat Nederlands tweede bank 'P korte termijn geen ndemenswaardi- ;e daling van de rente verwacht. De lelangstelling voor deze lening afge- open dinsdag kon tegen de koers van ~9'/s procent worden ingeschreven op 40 miljoen obligaties Amrobank s bijzonder groot geweest. Het totaal fan de inschrijvingen was zodanig dat nen zich mag afvragen of de bank de narkt wel goed heeft beoordeeld. De lelangstelling voor de obligaties lcwam vooral van buitenlandse zijde, waarbij de naam van de debitrice een grote rol leeft gespeeld. De animo voor de le- ïing ging niet gepaard met een koers- ïerstel op de obligatiemarkt. Maandag :owel als dinsdag gaf de obligatie- markt een vrij flauwe stemming te die woensdag omsloeg in een her- waarvan vooral de hoogrentende eningen profiteerden. Donderdag vond weer een licht e afbrokkeling plaats. De koersdalingen kwamen bij vrij geringe omzetten tot stand en ook de stijging VAN WEEK TOT WEEK voltrok zich zonder dat er grote om zetten werden geregistreerd. Per sal do ligt de obligatiemarkt er nog uiterst ongeanimeerd bij en zolang een duidelijke verbetering uitblijft houden vele beursbezoekers een verdere da ling van de aandelenkoersen voor mo gelijk. In het midden van de week cir culeerden er opnieuw geruchten over een nieuwe lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Volgens de beurs heeft de bank reeds een achter stand bij de uitgifte van obligaties van f400 miljoen. Behalve dit bedrag zou de bank nog wel enkele honderden miljoenen meer kunnen gebruiken om aan de behoefe van de gemeenten te kunnen voldoen en heeft niet in de laat ste plaats de staat ook nog het een en ander nodig. Als de andere aspirant gegadigden buiten beschouwing wor den gelaten zou de overheid globaal ge nomen ongeveer f 1 miljard kunnen ge bruiken. Met deze cijfers in het achter hoofd wil de beurs niet geloven dat er een daling van de rente voor de deur VERRASSING UNILEVER Unilever heeft bij de publicatie van de kwartaalcijfers voor een verras sing gezorgd. Het waren niet de cij fers waaruit blijkt dat ondanks een stijging van de omzet met, circa 10 procent de winst per aandeel van no minaal f 20,daalde van f 6,55 tot f 5,77 over de eerste zes maanden van het nu lopende jaar. Het positieve element in de cijfers was de toelich ting van het bestuw van het Vnüawv- concern. De eerste resultaten van de hoge uitgaven die met de introductie van nieuwe wasmiddelen in vele lan den gepaard gaan zijn waarneembaar, is meegedeeld. Deze tendens en de stijging van de omzet zullen een stij ging van de winst tot gevolg hebben. „Deze verhoging, die naar wij ver trouwen in de winst over het tweede halfjaar tot uitdrukking zal beginnen te komen, wekt voor 1970 betere ver wachtingen", aldus Unilever. Het is naar wij menen de eerste prognose, een voorspelling die naar mag worden verondersteld aan de „veilige" kant is gehouden. Het jaarverslag van de EMS is ook weer verschenen. Uit hel verslag blijkt dat de moeilijkheden nog niet tot het verleden behoren. Er wordt een hogere winst verantwoord waartegenover f 15 miljoen vermo- gensverlies staat. Hierdoor gaat het vermogen per saldo met circa f 11,8 miljoen omlaag. De honorering van de beurs was een reactie van f 2, lot f 29,Woensdag 3 september ko men de aandeelhouders weer bijeen in de Kurzaal. Velen zullen er dan waarschijnlijk weer naar voren ko men om blijk te geven van hun on vermogen om een zakelijke discussie te voeren. De eerste reactie van de beurs op de cijfers van Philips was redelijk gunstig. Nada bekend was geworden dat de winst over het tweede kwartaal evenals over de eerste drie maan den van dit jaar met 16 pet. is toegenomen ging de koers omhoog tot boven de f 64.Per aandeel van f 10,heeft Philips in de eerste zes maanden een winst behaald van f 1,68 tegen f 1,43 over dezelfde periode van 1968. Op de lokale markt waren deze week de verzekeringsaandelen en de uitge versfondsen favoriet. Van de uitge vers gaf Elsevier een scherpe koers stijging te zien en gingen de noterin gen van de andere fondsen in deze sec tor in mindere mate omhoog. De her nieuwde animo voor deze aandelen volgt mogelijk op de publikatie van de ftieiebeaprekingen van Khwer met Zomer en Keuning. De vaste stem ming voor de verzekeringsfondsen is mogelijk een gevolg van de gunstig genoemde cijfers in. het fusieprospec tus Delta-Nedlloyd. De fondsen die de ze week geleidelijk een forse winst opbouwden wai-en AKU en Koninklijke Zout. Naarmate de publikatiedatum van de cijfers van beide concerns dichterbij kwam gingen de noteringen in versterkte mate naar boven. Voor al wat betreft AKU waren de ver wachtingen hoog gespannen. De winst stijging van ruim 5 pet. overtrof ove rigens nog aller verwachting. NOORD-IERLAND Deel hulppolitie moet wapens inleveren BELFAST (AFP-Reuter) De hulp politie in Noord-Ierland zal niet meer voor hel handhaven van de orde in ste den als Belfast en Londonderry worden gebruikt en z(j zal haar wapens moeten inleveren. Dit heeft de Britse bevelhebber, gene raal Freeland, in Belfast bekendgemaakt. De wapens die de leden van de protes- natse paramilitaire organisatie tot dusver mee naar huis mochten némen, zullen in een centraal depót worden opgeslagen. Zoals bekend is de hulppolitie bij de ka tholieke minderheid van de bevolking van Ulster zeer gehaat. Het korps omvat 8.000 man. De extreemprotestantse leider ds. Paisley heeft verklaard dat Wilson „Noord-Ierland voor een spotprijs wil verkopen" en dat rijn volgelingen maat regelen zullen nemen in antwoord op de besluiten van Londen. Nieuwste sport Nieuwste sport: bierglazen gappen. Ik lais erover in ee Limburgse krant. De herbergiers, daar in Limburg, zijn radeloos. Vrijwel geen gast of hij neemt bij het weggaan handig onder zijn colbertje verstopt een bierglas mee. Ah souvenir. Vooral exemplaren met een fraai brouwers wapen gesierd vinden „aftrek". Men redeneert Als men dat ai doet dat zo n glas de herbergiers toch niets kost, maar, zo zeggen deze. de brouwerijen laten ons wel degelijk voor dat gaaswerk betalen. Vooral reisgezelschappen schijnen de nieuwe sport niet alleen graag, maar ook grijpgraag te beoefenen. Daar komen ze per bus met hun veertigen, drinken wat en verdwijnen massaal met hun built en doe daar maar eens wat tegen! Een nieuwe sport? Neen, niet helemaal. Was daar niet, zo n dertig jaar geleden, de olijke collega van mij, die als vrijgezel dagelijks iin hetzelfde restaurant zijn honger stilde? Ook dagelijks nam hij, na volbrachte maaltijd, iets mee naar huis: een vork de ene dag, de volgende dag een lepel, dan weer een messelegger, dan weer een wijn- of borrelglas. Want hij stond op trouwen en wat ls er leutiger dan straks naar de gedelete gezinsdis te kunnen wijzen: „Allemaal, haha, allemaal gegapt!" Intussen naderde zijn trouwdag en at hij voor de laatste maal in zijn vaste hoekje in het restaurant En juist overwoog hij of hij niet looh nog dat lokkende mes zou meenemen, toen de gerant niet slechts met een stralend gelaat, maar ook nog met een keurig opgepoetst olie- en azijnstel op hem afkwam. „Mogen wij", zei de man niet zonder plechtigheid, „u dit óók nog meegeven?" Terug naar Limburg: als men daar die glasgapperij straks in de bierprijs gaat verdisconteren, moet u zich niet verbazen Rare mensen Toch zijn er nog altijd ook rare mensen! Mensen, die uiit de toon vallen'! Jongelui die nu eens niet stil maar, ik begin niet wéér over die Damrakkerij. Jongelui uit elf verschillende landen, die, met vakantie naar Nederland gekomen en daar te gast bij de stichting Buurthuiswerk, in het Rotterdamse Crooswijik met elkaar twintig verwaarloosde huizen van ook al verwaarloosde ouden van dagen zijn gaan opknappen. „Het was wel zwaar, maar wanneer je ziet hoe blij die oudjes zijn als ze weer in een fris huis kunnen, is het eoht wel de moeite waard", zei een van die r a r e jongelui. Had ik de besohikking over pluimen, Ik zou ze op hun hoed zetten. Bleef er dan nog een pluim over, dan ging die naar zekere Janus Smulders, vijfentwintig jaar huisknecht in het Bredase Oranjehotel. Toen ze hem gehuldigd hadden, nam hij het woord: „Ik ben nog van de oude stempel", zei hij, „wat mijn handen te doen vinden, dat voer ik uit. Dan kijk ik niet op een uurtje, ook al is dat, ik geloof via een artikel zus en zoveel van de C.A.O. voor huisknechts, allemaal precies geregeld". En nu maar hopen, dat die Janus mljrn pluim ten spijt geen last van die onmaatschappelijke uitspraak krijgt! Vlak naast elkaar Zekere professor Sternglas, van de universiteit van Pittsburgh, heeft, gesteld dat de proeven met kernbommen, die in zijn land aan de orde van de dag zijn, tot dusver toit de dood van één op elke honderd Amerikaanse zuigelingen heeft geleid. En verder: als een Amerikaans systeem van anitiraketrakebten ooit zou worden gebruikt, als derhalve ooit op grote schaal kernbommen met kernbommen vernietigd zullen worden, dan zou er iets in de grootte van twintigduizend megaton aan kernwapens de lucht ingaan. Al zou Amerika daarmee zijn steden kunnen beschermen, dan nog zouden de „geredde" bewoners praktisch geen kinderen meer kunnen krijgen. Ik las dit verhaal in het tegenwoordig plezierig radicale „Tlrouw". De opmaker van dat blad plaatste vlak daaronder een artikel over de nu al jaren durende pogingen van twee soorten Britse christenen anglicanen en methodisten om tot kerkelijke eenheid te komen, maar vanwege allerlei ingewikkelde leerstellige verschillen lukt dat maar met- Een boosaardige amicus, die opmaker! Het lijkt wel of hij met dit vlak naast elkaar zetten van die twee verhalen heeft willen demonstreren wat een bepaald soort christendom (dat van deze zelfs over eenheid nog ruzie makende anglicanen en methodisten nu eigenlijk in het aangezicht van onze atoommdsdadigheid wóórd ds. Niets namelijk. JOHAN WINKLER

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5