RUSLAND ZONDER VREES DRUZEN DROMEN van eigen staat WELVAART EN RIJKDOM TERUG (Door A LEO NOVE hoogleraar aan de universiteit van Glasgow) Bi) alle vorige bezoeken was ik als een kasplantje behandeld, met ac commodatie die voor buitenlanders gereserveerd was, en dit beïnvloedt onvermijdelijk de indrukken die je krjjgt over het leven in Rusland. Deze keer had ik daar een veel „normaler" bestaan. Een tweede rangs botel ver buiten het centrum van Moskou, lange ritten in over volle bossen, in de verdrukking in eindeloze gangen van de stations van de ondergrondse, in de rü staan in cafétaria's, terwijl ik bijna iedere dag in de universiteit met Russen in aanraking kwam. Natuurlijk was geen enkele van deze ervaringen uniek: vele geleerden die op basis van een uitwisselingsprogramma in Rusland verblijven doen dezelfde ervaringen op. Voor mij waren ze echter nieuw. ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1% ■Hl De jeugd mag discussiëren, maar de toelaatbaarheid van boeken en kunst wordt nagemeten door ambtenaren. Realistisch en proletarisch zijn de vereisten. Het beeld van het leven in de hoofd stad, dat ik op deze manier kreeg, was op vreemde wijze tegenstrijdig. We heb ben allemaal wel eens gelezen over de censuur en de arrestaties van non-con formisten. Natuurlijk zag ik het bewijs voor me dat vele intellectuelen boos zijn over de enge en niet zo enge be palingen die hun opgelegd worden. Deze schenen vooral betrekking te heb ben op wat gepubliceerd wordt. Waar- gelegd en zij zijn gedwongen te ver trouwen op inlichtingen die ze van naargeestige ambtenaren en via de zelfs nog naargeestiger Russische pers krijgen. Als de Russische ambtenaren erop uit zijn grote haat tegen hun systeem op te roepen, kunnen ze dit moeilijk meer doeltreffend doen dan door de manier waarop ze de pers behandelen. Als correspondenten soms een te negatief beeld laten zien van de feitelijke situa tie is dit uitsluitend te wijten aan het Russische beleid waarbij de journa listen weggehouden worden van de bur gers en op een dieet van Russische kranten moeten leven. De ambtenaren schijnen onmogelijk te kunnen inzien, dat als Westerse journalisten konden vertellen dat vrije discussies wel moge lijk zijn, dit de opinie over Rusland ten goede zou komen. Het is dit beeld van een monopolitische partijorthodoxie die voor de beste anti-Russische propagan da zorgt. Weinig vrees Twee meisjes met de Komsomolskaja Pravda, het blad van de Sovjet- jeugd. De bladen munten uit door gebrek aan informatie en aan lees baarheid. nemers van buitenaf bestuderen de ge beurtenissen in de eerste plaats via het geschreven woord. Toch is dit in vele opzichten misleidend. Er bestaat een verbazingwekkend grote vrijheid van meningsuiting. De mensen klagen on der andere over de sencuur. De sta linistische terreur mag niet langer in boeken of artikelen vermeld worden, maar er worden niettemin levendige discussies over gevoerd. Het oeuvre van de grote dichter Man- delsham, die in 1939 in een gevange nenkamp gestorven is, mag niet gepu bliceerd worden, maar in een muur- krant binnen de universiteit stond er een serie artikelen over hem, waarin niet nagelaten werd de omstandigheden waaronder hij gestorven is te beschrij ven en een aantal van zijn gedich ten af te drukken. Discussies binnen de universiteit waren vaak openhartig, fel en tegelijkertijd vriendelijk en ont spannen. Op die manier ontwikkelde er zich tijdens een discussie over een dissertatie een debat over de oorzaken van de lage produktiviteit van de Rus sische landbouw, waarbij de deelnemers zich klaarblijkelijk niet geremd voel den en deze koe stevig bij de horens vatten. De mensen schenen zich opmer kelijk minder nerveus te voelen wan neer ze met buitenlanders spraken. Mijn collega's aan de universiteit wa ren zowel aangenaam als hulpvaardig. De westerse correspondenten die in Moskou wonen, worden gedwongen in ..getto's" te leven: in huizen waarbij mensen van de militia bij de ingang staan om onbevoegde Russische bur gers weg te houden. Zij worden ook weggehouden van het werkelijke leven in Moskou, hun worden bepalingen op- Mfjn eigen ervaringen hebben mü ge leerd dat we misschien de volgende conclusies kunnen trekken: arresta ties hebben de actieve leden van de oppositie en een paar anderen be ïnvloed, maar het aantal mensen dat gearresteerd is, is te klein om, in ie der geval in Moskou, het ongeorgani seerde non-conformisme de kop in te zeker geen terreur. Maar tegelijker tijd heeft de kleingeestige ambtenarij een vaste greep op alle media van me ningsuiting. in het bijzonder het ge drukte woord en het toneel. Voor historici, filosofen, sociologen, dichters, dramaturgen die van publika- tie of uitvoering van hun werk afhan kelijk zijn om hun publiek te kunnen bereiken, is het opgelegde naargeestige conformisme een bron van de grootste ergernis en frustratie: Het is ook een teleurstelling. De dingen zagen er in het verleden heel wat meer beloven der uit dan nu. Maar natuurlijk bestaat de Sovjet-Unie niet alleen uit sceptische intellectuelen uit Moskou. De kloof tussen hen en de massa is inderdaad zeer breed. Het leiderschap van de partij is aantrek kelijk voor het Russisch patriotisme en misschien ook voor de anti-intellectue le vooroordelen van de massa. Hoewel niemand Brezjnev of Kosygin charisma tische hoedanigheden kan toekennen, zijn er geen tekenen die erop wijzen dat het gezag van onderaf bedreigd wordt (hoewel dit natuurlijk niet de mogelijkheid uitsluit dat de huidige leiders door middel van intriges binnen de partij vervangen zouden kunnen De mensen hebben grieven, ze willen meer goederen en diensten, en een te kort aan voorraden in een of andere stad zou de aanleiding kunnen geven tot een kleine rel, maar het valt te be twijfelen of de leiders zich zorgen ma ken over een mogelijke bedreiging door de massa, op voorwaarde dat de levensstandaard omhoog blijft gaan ,en dit ligt wel in de bedoeling. En de studenten? Er zijn tekenen van ongeduld over de kleingeestige beper kingen die hen opgelegd zijn, de Kom somol in het bijzonder. Ik zag een verslag van een vergadering, waarop men geëist had een vertegenwoordi gende raad van studenten te mogen installeren. Er zijn protesten gehoord over een te groot aantal saaie colle ges cn ik heb een faculteitsvergade ring bijgewoond, waarop deze dingen door leden van de wetenschappelijke staf besproken werden. (Daar was ook iemand van mening dat de studenten die aan hun laatste jaar bezig waren, wisten dat ze niet konden zakken, omdat er volgens plan een bepaald aantal mensen moeten afstuderen!) Het zou verkeerd zijn de Russische studenten als schapen te zien. maar tegelijkertijd is het niet waarschijnlijk dat er moeilijkheden op handen zijn. Studenten staan in de rij om de „Och tendster" te kopen die onder de toon bank verkocht wordt. Vergeleken met de „Pravda" is dit een goede krant. Het gebrek aan werkelijke informatie in de Russische pers over de wereld buiten Rusland is een deprimerend feit, waar de meer intelligente lezer zich goed van bewust is. In de pers wordt veel gesproken over de werke lijke gevaren die West-Duitsland ople vert. en sommige mensen waarmee ik gesproken heb, schreven de invasie van Tsjecho-Slowakije toe aan een niet nader gedefinieerde bedreiging uit die hoek (waarom zouden we anders iets gedaan hebben dat zo onmiskenbaar onaangenaam is?). Tot mijn verba zing kwam ik te weten dat er in de Russische pers nooit melding van ge maakt was dat Dubcek en Cernik in augustus gearresteerd waren. China is echter een kwestie waar men het in het gehele land over eens is. Ik heb reacties gehoord die getuigden van nationalisme en zelfs rassenhaat. De „conservatieven" zijn gebelgd over de aanvallen die de Chinezen op hen uitvoeren, de liberalen hebben een grondige hekel aan de verering van Mao en de excessen van de cul turele revolutie. Er bestaat ook grote verwarring. Men heeft mij herhaalde lijk gevraagd uit te leggen wat er nu precies in China gaande was. maar degenen die deze vragen stelden, ga ven er nooit bliik van dat ze ook maar enige sympathie op konden zij dachten dat Ideologen verwijzen naar de grote we reldomvattende strijd tussen twee kam pen, de een aan de ene, de ander aan de andere kant van de barricade, maar na een vodka of twee blijkt dat de Chinese uitdaging meer voor hen be tekent dan de confrontatie met Ameri ka, hoewel dit heel inconsequent is als je de wereld in twee kampen wil ver- Van de crisis in het Midden-Oosten- werd op een hoogst tendentieuze ma nier melding gemaakt. „Israëlische oor logsstokers" werden ervan beschuldigd elk grensincident „uit te lokken". Er wordt een levendige anti-zionistische propagandacampagne gevoerd. Som mige burgers geloven dat de anti-Israë lische houding de situatie van de joden In dc Sovjet-Unie slechter zal maken. Joden Nadat ik in Engeland teruggekeerd was, vroeg iemand me na een vergadering: „We weten de feiten over de joden in Rusland: We willen alleen maar weten wat we er aan kunnen doen." Het is duidelijk dat alleen maar een onwetend iemand zo vol zelfvertrouwen kan zijn. In feite zijn er maar weinig vraag- tukken die zo ingewikkeld zijn. De jo den blijven posities bekleden op het ge bied van de wetenschap en de kunst in een mate die in geen enkele ver houding tot hun aantal staat. Soms moe ten ze echter tot de ontdekking komen dat anderen eerder voor promotie in aanmerking komen. Benoemingen in so- moge takken van het ambtenarenappa raat, de politie en de partij en toegang tot sommige instellingen van hoger on derwijs zijn aan min of meer strenge bepalingen gebonden. Gelovigen en allen die verdacht wor den van nationalistische („zionistische") DEPRIMEREND GEBREK AAN INFORMATIE neigingen) verkeren om het zachtjes uit te drukken, in een ongelukkige po sitie. Niet dat er nu bepaald echt iets onaangenaams gebeurt. De intellectue len, waar ik mee gesproken heb, maak ten zich meer zorgen over de houding van het gezag tegenover de vrijheid van denken dan de joodse vraagstuk ken. Maar ik had de indruk dat onder dit alles een gevoel van onbehagen, een bezorgdheid over de toekomst schuil ging. Wie weet waar het anti-intellec tuele Russische natonalisme toe zal lei- Natuurlijk bestaan er ook andere natio nale vooroordelen: een burger (dron ken) zag me voor een Armeniër aan en vertelde mij wat hij van de Arme niërs dacht. Op zondag zijn de kerken vol. In een kerk in een voorstadje ging het zingen van het koor bijna geheel verloren in het gehuil van baby's die gedoopt zou den worden. Ik kwam tot die ontdek king dat zelfs voor de niet-gelovige bur gers Pasen nog steeds een groot feest is. Op eerste paasdag bracht ik een bezoek aan een toegewijde voorstander van een liarde politiek en werd ont haald op een volledig traditionele maal tijd: kulich, babka en pashka. Grote te menigten toeschouwers hadden zich om middernacht buiten de overvolle kerken verzameld. Jf ttJTfW njiutru u TT vn tl I 'I UW •mimi (Van onze correspondent) MADJEL-SJAMS, Golanhoogvlakte Zestigduizend Arabieren uit de Golanhoogvlakte sloegen in juni 1967 voor de snel oprukkende Isra ëlische troepen op de vlucht in de richting van de Syrische hoofdstad Damascus. Maar de zesduizend Dru- zen bleven in hun dorpen, in hun stenen huizen, bij hun boomgaarden en geiten. Voor deze Druzen betekende de komst van de Israëliërs en het heengaan van de Syriërs een welkome afwisseling van de wacht. Twintig jaar lang had den ze onder zeer scherp toezicht van het Syrische leger gestaan. Iedere Druze van de Golanhoogvlakte werd er door de autoriteiten in Damascus van verdacht met Israël te heulen, voor dat land te spioneren. Deze vrees was beslist niet ongegrond. Want ook al was de Syrisch-ïsraëlische grens twintig jaar potdicht, de tijd had de oerhechte familiebanden tussen de 30.000 Israëlische Druzen en de Druzen van de Golanhoogvlakte niet aangetast. Via omwegen wisten de Syrische Dru zen dat hun geloofsgenoten in het Israëlische leger dienden, dat ze in de joodse staat gerespecteerd werden en er volledige vrijheid van godsdienst genoten. Vooral dat laatste is voor de Druzen van het allergrootste belang. Want sedert kalief Hakim Biamrllahi Een Druze in Madjel Sjams. oorlog van 1948 was hij in Damascus in ongenade gevallen. Aan het hoofd van een Syrische legermacht had hij de opdracht de Druzendorpen in Gali- lea tegen de Israëliërs te verdedigen. (De Druzen vochten in het begin van Israëls onafhankelijkheidsoorlog tegen de Israëliërs, omdat ook zij geloofden Sultan Kanj, na tien jaar kostuum terug in Majdel Sjams. zich in de elfde eeuw van de moham medaanse leer afwendde en vorm gaf aan het tot op de dag van vandaag uiterst geheime Druzengeloof, werden de Druzen de „joden van het Midden- Oosten". Vervolgd door hun orthodoxe mohammedaanse broeders trokken zij zich hoog in de bergen in het Midden- Oosten terug. Kort na de 6-daagse oorlog was ik in het dorpje Madjel-Sjams, dat hoog tegen de helling van de Hermonberg ligt, getuige van een voor het dorp historische gebeurtenis. Een regiment Druzen uit het Israëlische leger trok zingend en klappend, zoals de Druzen eigen is, door de kronkelende straten van het dorp. De bevolking, natuurlijk alleen de mannen, trok er jubelend achteraan. Voor de Druzen van de Golanhoogvlakte was dit een buiten gewoon indrukwekkende gebeurtenis. Want ook al droegen de Druzensoldaten die dag het Israëlische uniform, de be volking van Madjel-Sjams zag toch in hen de kiem van de eigen onafhanke lijke Druzenstaat Niet opgericht tegen de Israëliërs, Libanezen of Syriërs, maar voor de Druzen zelf. De Druzen dromen er in deze dagen dan ook van dat een dergelijke staat gestalte zal kunnen krijgen op de Golanhoogvlakte. Maar tegen de ach tergrond van het uiterst gecompliceer de Israëlisch-Arabische conflict ziet het er niet naar uit, dat deze droom binnen afzienbare tijd werkelijkheid zal worden. in Syrië, keert in westers in een Arabische overwinning en het zich als minderheid niet konden ver oorloven de partij te kiezen van de als verliezers gedoodverfde joden). Generaal Kanj weigerde echter een bevel uit Damascus op te volgen om de joods nederzettingen in Galilea aan te vallen. Vanwege deze houding werd hij na de eerste Israëlisch-Arabische oor log door een Syrisch militair gerechts hof ter dood veroordeeld. Bij wijze van genade werd hij daarna verbannen sultan Kanj. de joodse nederzetting met rust te laten, wel enom deerde. Het feest was groots, zoals alleen Druzen het eigenlijk maar Druzengroepen dansten hun oude sabelkrijgsdansen, tientallen sch pen en lammeren, en honderden kipp werden geslacht. Vierduizend gast» zaten aan de lange tafels in de op lucht aan. Achtduizend handen gra; den in de enorme hopen gekookte 1 en vette lamsbouten die op grote b werkte koperen schalen werden gediend. Ik zat naast de neef van de generat die reeds aardig Hebreeuws sprak. nog is hij onderwijzer in Madjel-Sjam maar zijn verlangen gaat err een universitaire studie te volgen. ,1 Jeruzalem of Moskou. Wie weet", hij. Maar één ding wist hij tenmin wel zeker. De komst van de Israëliè had veel veranderd in zijn dorp, had i zelfs betrekkelijke welvaart en rijkdc gebracht. ..Via de Israëlische havens exported wij onze appels nu naar West-Europ; vertelde hij me trots. „Vroeger, we nog bij Syrië hoorden, maakten v voor onze appels haast geen behoor lijke prijzen. Maar nu verdienen Maar omdat de Druzen niet weten wa de uiteindelijke bestemming Golanhoogvlakte zal zijn. deponeren hun geld niet bij Israëlische banker Maar ze stoppen het ook niet i oude kous. In plaats daarvan belegge ze hun nieuwe rijkdom in huizes Madjel-Sjams leeft in 1969 in van de bouwkoorts. S. M. BOUMAf OP GOLAN HOOGVLAKTE HERENIGD Hereniging Een week geleden ben ik naar Madjel- Sjams teruggekeerd om er getuige te zijn van een unieke familiehereniging. Na twintig jaar ballingschap keerde sultan Kanj. die vóór 1948 generaal in het Syrische leger was, via bemiddeling vnn het Rode Kruis naar zijn geboorte- naar een van de ruigste streken in Maar nu is hij weer terug in Madjel- Sjams. Onwennig nog woonde hij het enorme feest bij dat ter ere van zijn terugkomst werd gegeven. Vierduizend Druzen en Arabieren uit alle delen van Israël waren naar Madjel-Sjams ge komen. Alle sjeiks en muktars (dorps hoofden) maakten hun opwachting bij de generaal. Ook de Israëlische vice- eerste minister Yiggal Allon was naar het uitgelaten dorp gekomen. Toen hij generaal sultan Kanj omarmde en op beide wangen kuste, moet Yiggal Allon gedacht hebben aan de oorlogsdagen in 1948. toen hij als bevelhebber van het Israëlische leger in Galilea de gesle van Grote potten thee verwelkomcr de feestgangers.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 10