RENAULT 6: Vlijtige en zuinige gezinswagen CURSUS VOOR NIERPATIËNTEN Winstsaldo van 3 miljoen voor EMS WAT MEER PK MAG BEST Vakantie met kunstnier Nederland werd al voor 600 Tsjechen tweede vaderland WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 LUCKY LUKE; LA CARA VANE KOERSEN DUINDIGT Van Dooyeweerd grote kanshebber DEN HAAG Het gaat entrainement Van Dooyeweerd bijzonder goed. Aan de lopende band komen de overwinnin gen binnen; drie op een dag zijn geen uitzondering. Daarmee moet rekening gehouden worden bij de prognoses voor de koersen van woensdag op Duindigt. Geraldo Cavaljos, Good Luck en in dezelfde koers de terugkomende Eland. Firrnin en Gay Way kunnen weer heel ver komen. En als in de achterkoers Gay Way het mocht laten liggen, dan ligt entrainemcntgenoot Grace Rodney niet in de weg om de leiding over te renpaarden kunnen ditmaal ook1 goed bezette velden zorgen. Elf, tien en zeventien paarden staan ingeschre- ven voor de 3 rennen. Daar gaat in het algemeen wel wat af, maar de kans op goede bezetting is er in ieder geval. Om half vier is de eerste start. Het programma: Straussprijs (2000 m., autostart met trio): Geraldo ^Cavaljos - Geertruida - Hartin Gerda. Outsider: Hidda Dear. Abgars Bonny Boy prijs (ren 1800 m): Beautiful Girl - stal Groenveld (Karim en Duchess) - Baboon. Bccthovenprijs (212.0 m.. met trio): Honey Six - Gay Fez - Hovi Lady. Out sider: Goldrose. Haydnprijs (1520 m.): Ido van Alkes- tis - Ina van Hovi - Important D Marinellaprijs (ren 13.50 m): Stal Courage (golden Peter en Esmoreit) - Bleu Dancer - Curious S. Chopinprijs (2140 m., met trio): Goe- am - Good Luck S - Germania. Outsi der: Eland. Stravinskyprïjs (2100m.): Firmin - Faith Hollandia - Fan Pom B. Outsi der: Emma Quichotte. Lisztprijs (200 m., autostart)Gay Way - Grace Rodney - Ella Ross. Out sider: Furie van Liktor. Montjoieprijs (ren 2150 m., met trio): rijder Perkins (Pin Money, Not afraid, Abisag of Just in Time) - Mario - Willy. Resultaten koersen Hilversum ST.-TROPEZ De nieuwe Renault 6, die wc voor een uit gebreide test mee hebben, heeft op dit ogenblik een tocht van tweeduizend kilometer achter de rug. De wagen heeft zich goed gehouden. Geen storingen of mankementen. In 't begin trok hü by afremmen naar rechts, maar dit werd >>u een servicebeurl in Orléans verholpen. Aanvankelijk voelden we er niet veel voor met een kleine auto, die een betrekkelijk gering vermogen heeft, een lange reis te maken, maar het is in elk opzicht meegevallen. Dc Renault 6 hebben we Icreo kennen als «en vlijtig en zuinig wagentje met veilige rij- cigenschappen en voldoende comfort, maar hij had wel wat meer pk's mogen hebben. i-lijcl 1.27.8; Hoss Peterhof; 3. Hilma. Toto: winnend plaats 1.50, 1.70, 2.90; gekoppeld 'oia kltty ~(J. Wageni „30; gekoppeld afdeling, over vI .3; 2. Domingo; winnend 4.40; plaats 1.60, 2,20, ld 15.30; covercall 7.40; trio 502.- iprijs over 1G00 rn: 1. Amad Kinley (M. Bouhulf HjAjggii gekoppeld 10.30; cc ibaloo' (Mz, Vergay) 1.39.7; 2. Heros; 3. Ie me maar. Toto: winnend 2.30; plaats 1 60 1.80; gekoppeld 4.20; covercall 5.30. ■•'.nnriis over 2000 m: 1. Graiüt Hol- innênd 8.-; plaats het Wat het bescheiden vermogen koetswerk aangaat is de Renault 6 een typisch Franse auto, die niet helemaal onze smaak is gestileerd. Hij lijkt wat ongelukkig op zijn kleine wielen te hangen, maar in de praktijk hindert hem dit klaarblijkelijk niet. Uiterlijk heeft de R 6 wel iets van de R 16: ook vier portieren en een grote achterklep plus kleine zijramen achter de achterdeuren. De carrosserievorm is functioneel. Van de 16 heeft de Renault 6 niet de opstaan de verstevigingsranden maar een „plooi" in het dak. Verder heeft men bij de R 6 het probleem met de achterklep doel matiger opgelost. Deze sluit aan op de vloer van de kofferruimte en niet zo als bij de R 16 op een hoge drempel, die het in- en uitpakken bemoeilijkt. Verge leken met de kleine' R 4 is de nieuwe ling een vooruitgang Hij maakt een ge cultiveerder, minder -primitieve indruk. Wat de ruimte, uitrusting en prestaties betreft staat de R 6 echter dichter bij de R 4 dan bij de R 16. Meer vermogen Onder de kap treffen we een 845 cc 38 SAE-pk motor aan, die de voorwie len aandrijft. Deze krachtbron is afkom stig van de R 4 en de Dauphine, dus lang niet nieuw, maar betrouwbaar en energiek. Het is geen hardlopen, maar eenmaal de vaart erin haalt hij een ver- VERMOGEN LOOPT TERUG DÉN HAAG (ANP) De geconsoli deerde verlies- en winstrekening van de Exploitatie Maatschappij Schcveningen EMS N.V. over 1968 sluit met een winst- saldo van 3.208.000,—, vergeleken me'. 233.000,over 1967. Voorgesteld wordt de winst ter versterking van de liquidi- tcitspositie toe te voegen aan de algemene reserve. De EMS beperkt zich in dit jaar verslag tot geconsolideerde jaarcijfers. In hel verleden heeft de aanbieding van en kelvoudige en geconsolideerde jaarstuk ken eerder tot verwarring en misverstan den dan tot een duidelijker inzicht in de vermogenspositie en in de gang van zaken bijgedragen, aldus de directie De balans per 31 december 1968 ver toont enige opmerkelijke verschillen met die per 31 december 1967. Zo daalden de balanstotalen van 253,6 miljoen lot 202.6 miljoen. Aan de debetzijde valt op te merken een vermindering van de post onroerende goederen en projecten var 167,7 miljoen naar 143,1 miljoen en eer daling van de niet-geconsolideerde deel neming van 40,2 miljoen tot 11.2 miljoen. De liquide middelen daalden van 5,1 mil joen tot 1,5 miljoen. Op de creditzijde is een po9t latente belastingverplichtingen van 24,2 miljoen opgevoerd, die verleden jaar nog niet bestond. De schulden od lange termijn daalden van 93,3 miljoen tot 77,2 miljoen en die op korte termijn van 22,5 miljoen tot 12,6 miljoen. De schulden aan niet-geconsolideerde deel nemingen daalden van 7,8 miljoen tot 2.6 miljoen. De herwaarderingsreserve'daal de van 54,3 miljoen tot 3,2 miljoen. De verlies- en winstrekening geeft voorts te zien, dat de exploitatieresulta ten met ca. 1,2 miljoen zijn gedaald en wel van 8,4 miljoen tot 7,2 miljoen. Over de gang van zaken in 1968 wordt meegedeeld: gedurende het verslagjaar werden onroerende goederen en deelne mingen waaronder het belang van de vennootschap in hotel Continental als- mede de deelneming S A d'Immeubles Commercieux. beide te Parijs verkocht voor een bedrag ad. 33.348.000,—. De boekwaarde bedroeg 30.840.000,Ter wijl de totale taxatiewaarde heeft bedra gen 36.427.000,— De vermindering van de op de balans per 31 dec. 1967 voorkomende niet-gecon solideerde deelnemingen van 40.164.000 naar 11.238.000,— per 31 december 1968, valt in hoofdzaak te verklaren uit deze verkopen. Door deze verkopen kon een redelijke liquiditeit worden gehandhaafd, zij het dat deze niet geheel zonder zorgen was. Het ligt voor de hand dat deze zorgen het werk niet onberoerd lieten. Vandaar dat wij het op prijs stellen onze grote erkentelijkheid uit te spreken jegens de medewerkers, die hun taak in vaak moei lijke omstandigheden met toewijding heb ben vervuld. Het verslag der directie besluit als volgt: uit de in het verslag opgenomen herleiding van de vermindering in 1968 van de herwaarderingsreserve van 54.325.000— tot 3.210.000 kan wor den geconoludeerd dat in 1968 op basis van de taxaties een achteruitgang van het vermogen van de vennootschap ten laste van aeze reserve is gebracht van 15.053.000,Het saldo winst over 1968 ad I 3.208.00,dient bij de beschou wing van deze vermogensvermindering uiteraard in aanmerking te worden ge- Blijkens de verlies- en winstrekening bedraagt de winst over het boekjaar 1968 f 3.208.000,Met het oog op de liquidi teitspositie van de vennootschap, wordt voorgesteld dit bedrag toe te voegen aan de algemene reserve. Hiermede wordt tevens bereikt dat de vermogensteruggang wordt beperkt tol 11.845.000,—. Tevens wordt voorgesteld de onverdeelde winstsaldi van de jaren 1964, 1965 en 1967 tezamen bedragen 976.000,toe te voegen aan de alge mene reserve. Deze zal hierna 11.240.000 bedragen. Beëdiging mariniers DEN HELDER I :ve beëdigen. O.m. worden beëdii e Wijn uit Den Helder; eede luitenants der Mariniers: 1 tdveld uit Maartensdijk, C. P. M Egmond uit Den Haag, B. van Liert Leiden. Tweede luitenants der mariniers Konir Haag, G. J. Bernist uit Voorburg, C. I den Berg uit Wassenaar, J. C. B. M uit Den Haag, D. L. P. van Ovcrve Katwijk. A. C. Remmerzwaal uit K (Van een onzer verslaggevers) BREDA Op kasteel Bouvigne, het vormingscentrum en de volkshogeschool in Breda, verblijven op het ogenblik 42 nierpatiënten uit het hele land voor een tiendaagse eursu6. Een unieke gebeur tenis, die een complex van technische en medische problemen met zich mee brengt. De patiënten moeten namelijk tweemaal per week voor twaalf uur met kunstnier worden verbonden. Daar- is ook een staf van doktoren, assis tentes en verpleegsters op het kasteel aanwezig. ie cursus is georganiseerd in samen- •king met de stichting Vakantie-Nier patiënten. Drie jaar geleden werd eer dergelijke week voor het eerst gehou den, toevalligerwijze ook in Breda. Toen men faciliteiten bieden voor zes patiënten. In 1967 en 1968 werd de tra ditie voortgezet en het aantal deelne- nam steeds meer toe. Dit jaar heeft men er voor het eerst een lan delijke zaak van gemaakt. Alle centra, nierpatiënten behandeld kunnen en, waren bijzonder enthousiast het idee dat indertijd door eer aantal patiënten zeil' naar voren is ge bracht. Door allex-lei omstandigheden as het echter niet alle centra mogelijk ensen naar Breda te laten gaan. Op Bouvigne staan in totaal zes kunst eren opgesteld, afkomstig uit het aca demisch ziekenhuis in Leiden. De rest de apparatuur is beschikbaar gesteld door de industrie. Met deze kunstnieren kunnen 18 van de 42 bezoekers worden behandeld. De overigen moeten dus een aantal keren naar andere centra in liet land lerug. Voor de bediening van de apparatuur en het verzorgen van de patiënten zijn ook twee artsen, twee as sistenten en drie verpleegsters meege komen. Het programma van de cursus op Bouvigne bevat vier onderwerpen: in de eerste plaats maatschappijverkenning, het bekijken van wat in deze tijd be langrijk is; automatisch volgt eigenlijk hoe anderen erover denken en voor oordelen daarover. Dan komt aan de beurt wat er aan gedaan moet worden: politiek. De deelnemers gaan aan de hand van verschillende zienswijzen „po litieke partijen" oprichten en een ver kiezing houden. De bedoeling van de cursus is om de mensen er eens „uit" te laten zijn, uit de sfeer van ziekenhuizen en voortdu rende zorgen om de gezondheid. Ze worden met elkaar in contact gebracht, praten met vreemden en beginnen zo te beseffen, dat ze met hun apparatuur toch een normaal leven kunnen leiden een geheel andere omgeving desnoo Ze zijn op vakantie, terwijl hun fatale levensvoorwaarden (kunstnier en zout loos en vochtarm dieet) gegarandeerd blijven. rassend hoog gemiddelde. Behalve in de één is deze kleine motor vrij geruisloos. Men jaagt hem niet gauw over zijn toe ren. De top ligt royaal boven 120 km per uur maar dan is het max. toerental van 5.000 nog niet helemaal uitgebuit. De acceleratietijden zijn in normaal verkeer ruim voldoende voor gezinsge bruik, maar zoals gezegd zou een krach tiger machine beter passen bij de goede kwaliteiten, die de R 6 van nature heeft. Maar dit is misschien ook een kwestie eigen belang en persoonlijk in zicht. Beroepshalve trekken we graag vergelijkingen. Maar vele rijders, die Renault, (of Citroëns) in dienst hebben, willen niet anders. Voor degenen, die ge steld Zijn op acceleratiebijzonderheden volgen hier de tijden, die we na drie metingen hebben genoteerd: 040 km- in 5.2 sec., 0—60 km-uur in 9.8 sec., 080 km-uur in 16.5 sec. en 0100 km- in 27 sec. In het algemeen kan men zeggen dat de Renault redelijk vlot op trekt, gemakkelijk passeert en na uren lang autoweg crossen en berg-op en "bèrg-af geen vermoeidheidsverschijnse len vertoont. De motor is voldoende elastisch, nert hij ons er aan, dat het max. koppel slechts 5.8 kgm bij niet minder dan 3.000 toeren is, zodat men niet al te ver moet „zakken". de carrosserie. Er moet dan weinig wor den gestuurd en dit geldt ook voor snelle koerscorrecties. De besturing is plezierig direct (3.25 omwentelingen). Wenden en parkeren zijn geen probleem. De draaicirkel is minder dan tien me ter, wat voor een voorwielaandrijver heel goed is. Voldoende ruimte Gemakkelijk Het schakelen met 't handvat in het instrumentenpancel went gauw. Dat de twee en de drie tegenover elkaar staan is gemakkelijk in de stad en de bergen, maar het op- en neerschakelen van drie naar vier gaat niet zo handig: naar vo ren-rechtsaf, dan linksaf. Bij de kleine Citroën is het schema slimmer: in de drie direct rechts en dan naar voren duwen. De remmen (trommeltype) hebben ons geen enkele keer in de steek gelaten, hoewel we bij hoge snelheden soms dachten aan scherpere marges en schijf- Bij steile afdalingen met haarspeld bochten deden de remmen keurig bruutweg werd geëist, waarvoor w dergelijke gevallen vanzelfsprekend heel erkentelijk waren. In fors gereden boch ten is de zijwaartse stabiliteit van koetswerk niet zo goed, maar het o' hellen is de schuld van de flexibele ring, die hoofdzakelijk voor het rijcom- fort van de inzittenden zorgt. De wagen heeft echter niet de neiging om uit de bocht te vliegen. De wielen houden vig contact met de weg. Harde zijwind doet de Renault 6 niets. Zelfs een storm verstoort zijn rijstijl niet, ook al deint De Renault 6 is iets groter dan het 4-type: 18 cm langer, 5 cm breder en lager. Dit valt in het interieur (ook sober en praktisch ingericht) on middellijk op. De 6 is meer auto, al 's de opzet dezelfde gebleven. De voor- toelen, t verstelbare rugleuningen (ex tra) zijn reëel en niet oncomfortabel. Op de achterbank is de been- en hoofdriim- te niet voldoende voor twee volwassenen normaal postuur. De koffer is met inhoud van 330 liter aan de ruime kant. Met de achterbank naar beneden de R 6 een kleine combi met een laadvolume van ongeveer 900 liter. Het dashboard is typisch Renault: eenvoudig ,UUW1 iuiuuiuut uitgevoerd, niet meer instrumenten dan Uj weinig tamS il" n,et aUes K- plaatst, maar wel overzichtelijk en bin- ïen handbereik. De handrem van het pa- •aplutype is geen sieraad, maar hij vol doet aan de eisen. Onder het paneel kunnen allerlei klei- spullen worden opgeborgen, maar de overkapping is een plateau, waarop niets groeit". Onder de motorokap is ook kostbare ruimte onbenut, maar Renault zal hiermee wel een bedoeling hebben. Over de ventilatiemogelijkheden hadden we niet te klagen. Vervelend is dat de ruitewisser. niet op „langzaam" kunnen worden gezet. Bij nieuwe modellen ver wachtten we dit langzamerhand wel de gelijk, ook in de populaire prijsklasse. De totaalindruk van de Renault 6 is: een wagen waarmee men zonder trai ning kan lezen en schrijven. Geschikt als stadsauto of tweede wagen, maar het is ook geen penitentie om hem voor eeen lange vakantietocht mee te nemen. Voor een klein gezin een economisch transportmiddel. Onze testwagen nam ge- middels 7.1 liter op 100 km, dat is 1 op 4. Over de consumptie en eventueel enkele details volgt na thuiskomst nog een definitief rapport in 't kort. Motor: 4-cil. 845 cc 38 SAE, 34 DIN- pk bij 5000 toeren. Aandrijving: op voor wielen. Boring en slag: 58 en 80 mm. Compressie: 8 1. Max. koppel: 5,8 kgm bij 3000 toeren. Afmetingen: 385 bij 154 bij 150 cm. Gewicht: 745 kg, max. 1120 kg. Tank: 32 liter. Banden: 135-330 ra diaal. Topsnelheid: 123 km uur. KAMERLID MEENT: Regering moet financieel bijspringen DEN HAAG, (A.N.P.) Het Tweede-Kamerlid Nederhorst (P.v.d.A.) heeft minister Klompé in een schriftelijke vraag gewezen od de financiële moeilijkheden waarin zich het hulpcomité voor Tsjecho-Slowaken in Nederland bevindt, waardoor met de grootste moeite de noodzakelijke hulp aan gevluchte Tsjecho-Slowaken ver leend kan worden. De heer Neder horst vraagt of het waar is dat ei bii vele gemeentebesturen on zekerheid bestaat of deze Tsjechen onder de algemene bijstandswet vallen waardoor het voorkomt dal noodzakelijke hulp door de ge meente niet verstrekt wordt. Deelt de minister het standpunt dat door de verscherping van de toestand in Tsjecho-Slowakije hel zeer waarschijnlijk is dat het aan tal in Nederland verblijvende vluchtelingen zal toenemen. Is de regering bereid daaruit de conse- puentie te trekken door indien hel nodig mocht blijken het hulp fonds financieel te hulp te komen en een toepassing van de alge mene bijstandswet te bevorderen waardoor er zekerheid is dat in alle gemeenten de Tsjecho- Slowaakse vluchtelingen onder deze wet zullen vallen. Zo wil de heer Nederhorst nog weten. September weer vluchtelingen verwacht (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Sinds augustus van het vorig jaar na de overval van Tsjecho- Slowakije, is in Nederland aan bijna dui zend Tsjechen hulp verleend. Het meren deel van deze vluchtelingen heeft een plaats in ons land gevonden. Ruim hon derd Tsjeóhen zijn geëmigreerd en bij na 300 zijn gerepatrieerd. Deze cijfers werden vandaag op een bijeenkomst van de hulpverlenende or ganisaties, die onmiddellijk na de inval in Tsjecho-Slowakije hun bureaus voor de Tsjechen open stelden, genoemd. Dat zijp de Katholieke Vluchtelingen Zorg, het Universitair Asielfonds, de Stichting Bijstand Buitenlandse Studerenden, het Joods Maatschappelijk Werk en de Ne derlandse Federatie voor Vluchtelingen- Deze organisaties openden tezamen op 29 augustus van het vorige jaar een speciaal bureau „Bijstand Tsjecho-Slo waken" te Amsterdam naast de reeds bestaande bureaus. Van de ongeveer 600 Tsjechen die in Nederland zijn gebleven, zijn de meesten goed teracht gekomen. Vooral ook omdat er zich tamelijk veel academici onder hen bevonden. De hulpverlenende organisaties wa ren zeer te spreken over de autoriteiten, die veel medewerking hebben verleend om de Tsjechische vluchtelingen zo goed mogelijk in de Nederlandse maatschap pij te laten opnemen. De organisaties menen dat er grote kans is dat na 15 september aanstaande opnieuw Tsje hischc vluchtelingen hulp zal moeten worden verleend. Op die da tum zullen zeer waarschijnlijk dc pas poorten van de in het buitenland vertoe vende Tsjechen verlopen Geschat wordt dat op het ogenblik enige honderddui zenden Tsjechen als toeristen in het bui tenland vertoeven, vooral in Oostenrijk en Wc8t-Duitsland. Wordt de situatie in Tsjecho-Slowakije slechter dan verwacht men dat een groot aantal in het buitenland zal blij ven. Een deel zal mogelijk in Neder land belanden. De gezamenlijke organi saties overwegen het bureau te Amster dam, dat enige maanden na de inval wegens gebrek aan belangstelling werd gesloten, dan weer open te stellen. Vanavond zal in het gebouw van de doopsgezinde gemeente aan het Singel in Amsterdam een bijeenkomst van de Tsjechische vluohtelingen worden gehouden om de inval van de troepen van het Warsohaupakt in hun land te herdenken. De Amsterdamse politie heeft voorts toestemming verleend voor het houden van een stille tocht van het Koningsplein naar het Museumplein.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9