De „Cats" zijn voor mij de Gert en Hermien van 't popwezen Nieuw slachtoffer „Groene baretten" Lawine van verzet in Praag IERLAND ZET ZICH AF TEGEN I.R.A. Meer van Genève eiste 24 levens Fracties in Tweede Kamer verdeeld over vrijlating van oorlogsmisdadigers mensen, wat een mensen Jan van Veen: Gelderse commissaris niet gelukkig met besluit raad Putten Ondergrondse verzet veel werk Geheime leger matigt zich gezag aan De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! VERGEVING BIJ 25 JAAR BEVRIJDING WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1069 DE I.FJDSB COURANT PAGINA 8 „De Cats uit Volendam een topgroep in Amerika? Nee, dat zit er zeker niet in. Ze treden daar op voor Hol landse emigranten. Misschien komen ze in een televisieshow via de connecties van hun grammofoonplaten maatschappij. Ik ga zelf mee met die toernee, maar een doorslaand succes zie ik het niet worden. Hier in Nederland doet dat zoetgevooisde geluid het wel. In België, Frankrijk en noem maar op ook. Maar zelfs Engeland blijft ongevoelig voor de muziek van die jongens. Zou jij dan willen, dat Amerika wel aan hun voeten ligt? Voor hetzelfde geld kun je er dan Gert en Hermien naar toesturen om „Ik heb eerbied voor jouw grijze haren" en meer van die smartlappen te jodelen. Want voor mij zijn de Cats nog steeds de Gert en Hermien van het popwezen. Commercieel, dat wel, maar internationaal Nee, dat zou te mooi zijn Jan van Veen Voorburgenaar Jan van Veen heeft een uitgesproken mening over het peil, waarop de Nederlandse popgroepen zich thans bewegen. Hij mag dat ook als programmaleider van „Radio Ve ronica", het station, dat zoveel pop in zijn muziek doet. Begonnen als disc-jockey zonder naam, klom hij via de tweede plaats in de populariteits poll (achter Joost de Draaycr) al ras op tot Veronica's belangrijkste mede werker. Thans programmeert hij het volledige muzikale gedeelte van de piratenzender. „Dat houdt in, dat ik moet plannen, wat we het komende winterseizoen gaan doen. Ik moet de binnenkomende post doornemen, ik moet in de gaten houden, dat nie mand er de kantjes van af loopt. Kortom, ik moet alles regelen, wat Joost vóór mij gedaan heeft. OPVOEDING IJe kunt rustig stellen, dat wij de jeugd en vooral het platenkopend ge deelte opgevoed hebben. In muzikaal opzicht dan. Kwalitatief is de neder pop met sprongen vooruitgegaan. Vroeger was het mogelijk, dat ,hout- hakkersgroepen als „Pretty Things", „Q65" of „Outsiders" ontstellend po pulair werden. Tegenwoordig moet je wel degelijk wat presteren om je pla ten op de hitlijsten te krijgen. Voor een groot deel is dat inderdaad aan ons te danken. Logisch, hoe langer je in het vak zit, des te meer ga je goe de muziek onderscheiden van het slechtere werk. Dat' is nu eenmaal niet te vermijden. Je evalueert in je vak. En dat drukt een stempel op je programmakeus. De programma's van Radio Veronica zijn op dit mo ment van een zeer redelijk gehalte. Goed, niet alle platen, die wij draaien kun je in het vakje „uitzonderlijk goed" zetten, maar dat hebben de Hilversumse zenders ook. Alleen heb ben wij een sterker commercieel tint je, waarbij je verplicht bent met de smaak van het publiek rekening te houden. Als ze smartlappen willen kunnen ze ze krijgen. In een kleine do sis natuurlijk, want het grootste deel, de jongeren, willen louter en alleen popmuziek horen. Töch 'geloof-ik niet, dat de „nedei> pop" zo luidt de verzamelnaam voor de muzikale activiteiten van Ne derlandse musici ooit internationale erkenning zal krijgen. Daarvoor „co veren" we teveel. Alles wat in het bui tenland gebeurt, imiteren we klakke loos. Nu weer met „Spooky Tooth". Jan en alleman vindt het ineens nood zakelijk om dat genre muziek over te nemen. Volgens mij komt er een gro te mate van luiheid bij. Onze jongens verdommen het gewoon om dag en nacht muziek te maken. In Engeland staan ze er mee op en gaan ze er mee naar bed. Hier spelen ze een weekendje en gaan de rest van de week op het strand liggen. De Rotter damse „Free" is zo'n groep. Een hoop geschreeuw om niks. Want wat doen die knapen nu nog? Ze imiteren op een ergerlijke manier Amerikaanse rhythm- and bluesformaties en han gen de godheid in Nederland uit, ter wijl ze muzikaal bar weinig preste ren. In Amerika heeft iedere straat een eigen „Free". Er zijn altijd wel tien twaalf muzikale negertjes te vinden, die een groepje kunnen vor- zanger vind je ln elk WEINIG KANS Persoonlijk geef ik onze groepen wei nig kans om het ooit in Amerika te maken. Ze zitten daar echt niet op jongens te wachten, die nadoen wat hun eigen muzikanten veel beter kun nen. Alleen de „Brainbox" en de „Earrings" hebben een eigen gezicht. Goed, de „Brainbox" hellen op dit moment iets teveel over naar Neder land, maar Jantje Akkermans en Pierre van der Linden hébben het ge woon. Met de „Earrings" ligt het heel anders. Die hebben al een toernee achter de rug en geloof me, die kna pen hebben inderdaad succes gehad. Op beperkte schaal natuurlijk, maar het begin is er. Alleen vind ik het onnodig om Jaap Eggermont er uit te gooien. Vijf jaar lang heeft ie geploe terd om mee te helpen de „Ear rings" te brengen naar het peil, waar op ze nu staan. En dan ineens krijgt hij een schop onder z'n achterwerk. Hij mocht dan producer worden bij „Red Bullet"; maar dat moest wel, want toevallig is Japie wel een de beste producers van Nederland. Alleen de tijd kan leren of hij beter is dan Fred Haayen. Hij heeft r meer mogelijkheden, want hij heeft vijf jaar zélf gespeeld. Haayen heeft nog nooit als muzikant op de Bühne gestaan. Overigens kan het best zijn, dat Sieb Warner beter drumt dan Japie. Maar om hem om die reden aan de kant te setten, is kinderachtig en bovendien niet commercieel gedacht. Het gezicht van je groep is ook wat waard. De echte Earrings met Frans Krassen- burg en Peter de Ronde bestaan al niet meer. Alleen George Kooy- mans en Rinus Gerritsen zijn nu over. Ik snap het allemaal niet. De Beatles hebben Ringo Starr er toch ook niet uitgegooid? Er lopen in En geland duizenden betere drummers rond. Maar de Beatles zouden zonder Ringo niet meer de Beatles zijn. Ik geloof, dat ze zich met deze gang van zaken, wat Nederland betreft althans, danig in de vingers gesneden heb ben". Terugeisen urn raakt kern niet (Van onze correspondent) ARNHEM Mr. H. W. Bloemers, commissaris van de Koningin in Gelderland, is niet erg gelukkig met het standpunt van «ie gemeenteraad van Putten dat de Gelderse urn met aarde, die in het nationaal monument op de Dam bewaard wor«lt, moet worden teruggevraagd, „opdat deze op waardige wijze in of bU het Provinciehuis in Arnhem zal worden bewaard totdat elders in Nederland een waardige centrale herdenkingsplaats zal zijn gevonden." Dit standpunt de Puttense raad is neergelegd in een motie die is toegestuurd de gemeenteraad van Amsterdam en Provinciale Staten van Gelderland. De raad meent, dat „de instanties, die verantwoordelijk zijn voor de waardige bewaring van het nationale monument voor de gevallenen op de Dam in Amster dam in efnstige mate schromelijk in gebreke blijven dit te doen". De raad van Amsterdam wordt gevraagd zo snel mogelijk maatregelen te nemen tegen het gedrag van sommige jongeren bij het nationaal monument. Mr. Bloemers zei gisteravond dat het te betreuren zou zijn wanneer deze of gene provincie haar urn met aarde uit het monument zou terugeisen. „Dat zou de kern van de zaak met raken. De vraag is: wat moeten we aan de toestand bij het monument doen. Dat is een vfaag voor degenen, die zakelijk verantwoordelijk zijn voor het behoud van het monument. En dat zijn de regering en de gemeente Amsterdam." Overigens zei mr. Bloemers er begrip voor te hebben, dat de raad van Putten zo op de situatie inAmsterdam heeft gereageerd. Putten heeft in de oorlog bijzonder zwaar geleden, na de moord op Rautev werden alle mannelijke inwoners van dit dorp geliquideerd. Helderheid in Zu idvietnamese spionagezaak? (Van i i <x>rrespondent Ian Wright) SAIGON Er is waarschijnlijk weer een slachtoffer in de mysterieuze moord van de groene baretten aan het licht gekomen. Het is 'n 31-jarige tolk, die bty de Amerikaanse speciale strijdmacht werkte. Hij wordt vermist in Saigon sinds 13 juni. Thai Khac Chuyen, de vermiste Zuid- Vietnamees, was niet erg belangrijk en dit komt overeen met officiële verklarin gen. Chuyen had vertaalwerk voor de Amerikanen gedaan sinds 1965. Hij kon niet al te goed met zijn werkgevers op schieten. Soms ging hij hij op geheime missies langs de Ho-Tsji-Minlijn. i Hij werkte in een aantal kampen var de groene baretten, maar het laatst was I hij te Moe Hoa, zeer dicht' bij de Cam bodjaanse grens. Dat was tot 11 Juni Op die datum, zegt zijn vrouw, kreeg Chuyen bevel om zich te melden in kamp Goodman, in Saigon, waar hij on dervraagd zou worden over zijn akti- viteiten, voordat hij zich bij de Ameri kanen voegde. Hij vertelde dit zijn vrouw, toen hij de volgende avond thuis kwam en sprak over „een elektrische stoel", hetgeen waarschijnlijk een leugenontdek ker is. Hij zei, dat zijn ondervragers volhielden, dat hij iets verborg. De volgende dag ging hij terug naar kamp Goodman en een Vietnamees sol daat gaf een berichtje bij zijn vrouw afl „ik ga een paar dagen weg op een speci ale missie", schreef hij eigenhandig. „Ik kom terug. Maak je nergens bezorgd over". Dat was het laatste, wat ze van hem hoorde. Ondanks regelma tige bezoeken aan kamp Goodman is zij niet in staat geweest om Iets meer te on- dekken. Zij zegt, dat vier dagen geleden twee Amerikanen met een tolk bij haar thuis kwamen. Zij stelden vragen over haar man, maar vertrokken zonder zich te identificeren. Chuyens broer zegt, dat hij een brief aan de Amerikaanse Anbas- sadeur zal schrijven en aan de premier van Zuid-:Vietnam om een onderzoek aan te vragen naar de verdwijning De vrouw beweert, dat ze nog drie maan den achterstallig salaris krijgt. Van onze correspondent Wolfgang Öberleitner) WENEN Aan de vooravond van de „Dag der Schande" heerst in Praag hoogspanning. De regering heeft niet alleen de veiligheidspolitie en de gehate volksmilitie opgeroepen, maar ook mili taire eenheden in alarmtoestand ge bracht. Gezamenlijk met de nu aan de rand van de grote steden gelegerde Rus sische bezettingstroepen moeten deze in staat zijn ieder volksoproer met wapen geweld neer te slaan. Al wekenlang hebben de overal onder gronds bestaande illegale groepen enorm veel werk verzet, en met behulp van een ontelbaar aantal brieven en oproepen juist die explosieve sfeer geschapen die de regering en de communistische partij het land nu moet zien te klaren. Het regime heeft toen geprobeerd de campagne van de oppositie te bagatelli seren met de opmerking dat het slechts verspreide acties ging. Maar toen de beweging als een lawine aanzwol, sloeg Husak en zijn plaatsvervanger Strougal de schrik om het hart. Gedachtig de ernstige Sovjetwaarschuwingen besloot tot een tegenoffensief, waarbij allerlei functionarissen het land door werden gezonden om op in allerijl bij eengeroepen bijeenkomsten de bevol king te waarschuwen voor de gevolgen een nieuw oproer op 21 augustus. Omdat deze actie evenwel veel te laat kwam, moest de regering in het afge lopen weekeinde tot openlijke dreige menten zijn toevlucht nemen. In alle kranten verscheen een verklaring waar bij alle bedrijfsleiders en fabrieksdirec teuren verantwoordelijk werden gesteld i'oor de rust en orde in hun bedrijf. In deze oproep werd op bedekte wijze herinnerd aan de in het land circu lerende geruchten dat de Sovjets bij iwe onlusten zelf de teugels in han den zullen nemen. „Alleen een politiek aoals door regering en partij wordt ge voerd, is een garantie voor de onafhan kelijkheid van de CSSR, die niet bui ten het socialistische kamp verdedigd kan worden", zo luidt het in de ver klaring. Toch bestaat grote kans dat de 21ste augustus, de Dag der Schande, de zwak te van het huidige regime aan het licht zal brengen en zo de vervanging zal be tekenen van Husak als partijleider door een ortodoxe politicus. Ongetwijfeld zul len de Tsjechen en Slowaken zich hou den aan het programma van tien pun ten van de oppositie en zullen zij geen openbare middelen van vervoer gebrui ken, geen winkels, restaurants en ver maakscentra bezoeken. Wel zullen ze natuurlijk de graven van de bezettings slachtoffers versieren en waarschijnlijk ook een symbolische staking van vijf minuten houden, maatregelen derhalve waartegen alle machtsmiddelen moeten Evenals in het voorjaar zijn studenten en intellectuelen weer de voorgangers in het verzet tegen het te zeer op Mos kou gerichte regime. Maar daarnaast blijven ook do arbeiders in de grote industriecentra weigeren hun gunst te schenken aan de opvolger van Duboeh. Ook de vakbond van spoorwegmachinis ten speelt een sterke roL In Slowakije is al geklaagd dat het spoorwegverkeer gedesorganiseerd wordt, terwijl allerlei illegaal materiaal van de ene stad naar de andere wordt vervoerd. Husaks positie blijft weinig benijdens waardig, nu ook de gezuiverde pers weinig animo vertoont tot ijverige prestaties en tot een werkelijke onder steuning van de nieuwe koers. Weliswaar drukken de kranten het verplichte ma teriaal af, maar ze vermijden elk eigen commentaar, zelfs in gevallen waarin belangrijke partij beslissingen moeten worden gepropageerd. Zelfs heeft de op positie kunnen verhinderen dat Husak een uitspraak van het Duboekregime annuleert, waarin de inval van vorig jaar werd veroordeeld als „een daad, die tegen allo grondbeginselen bi) de betrekkingen tussen socialistische staten ingaat?, Strenge controle kermisattracties (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Kermisattracties moe ten aan strenge technische controle wor den onderworpen om de gevaren te be perken. Dit is de opvatting van het CHU- Tweede-Kamerlid mej. Haars naar aan leiding van het recente ongeluk met de kermisattractie „Thunderbird" op de kennis te Hoorn. In schriftelijke vragen aan de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk, heeft zij op het instellen van een dergelijke controle aangedrongen» (Van onze correspondent Allan Smith) DUBLIN Na een kabinetsvergade ring heeft de Ierse premier Jack Lynch, op scherpe wijze de verklaring van het Illegale Ierse Republikeinse leger, de IRA veroordeeld. H(j zei, dat de regering niet zou toestaan, dat anderen zich de zelfde rechten als de regering zouden aanmatigen. Geen enkele groep heeft enig gezag om te spreken of te handelen namens het Ierse volk dan de wettige regering, die door het volk gekozen is, aldus Jack Lynch. Hij veroordeelde ook op scherpe wijze, de vernietigingen die de kleine groepjes aangericht hadden in Dublin en elders gedurende de laatste dagen. Hij zei, dat dit onverantwoordelijke gedrag „hun broeders an de zes noordelijke graaf schappen in hun huidige positie abso luut niet zou helpen". Deze zinloze da den zouden alleen de natie en de *aak van de vrede schaden. Uit de verklaring van de premier hen men opmaken, dat de regering bereid is om haar verregaande speciale bevoegd heden te gebruiken om leden van UV/N gevangen te nemen, zoals zij gedurende de oorlog en de vijftiger jaren deed. Maar dat deze bereidheid van de re gering niet duidelijker onder woorden is gebracht, is een aanwijzing voor het zeer netelige probleem, waarmee Jack Lynch te maken heeft. Hoewel het grote publiek het IRA veracht, bestaat er ook een aanzienlijke afkeer voor die speciale bevoegdheden. De regeringsverklaringen, die betrekking hebben op de Ierse con stitutionele toestand, moeten zeer zorg vuldig opgesteld worden. Het zou na tuurlijk zeer pijnlijk voor de Ierse rege ring zijn om op dit moment een gelijk soortige actie te ondernemen als de actie van de Noord-Ierse regering, wan- het de speciale bevoegdheden in- Maar de regering is al opgetreden te gen leden van het geheime leger er sympathisanten daarvan. Zij worden goed in de gaten gehouden en onder vraagd. De meeste IR A-leden echter schijnen ondergronds gegaan te zijn of naar het noorden te zijn verdwenen. De IRA is door generatieconflicten even wel niet meer wat het leger vroeger was. Het is belangwekkend, dat de IRA- verklaring een sterke aanspraak op haar gezag in Ierland Inhoudt. Er staat in, dat zij handelt „in haar bevoegdheid als de voorlopige regering van de Ierse re publiek". Zij roept, alle Ieren op om „de verschillen van heden en verleden 1» vergeten en zich te verenigen tegen de krachten van het Britse Imperialisme'*. De verklaring zegt verder, dat Noord- Ierse eenheden van da soüe mm geweeaV PARIJS Het aantal slachtoffers bil de scheepsramp op het Meer van Genè- is gestegen tot vierentwintig. In een rouwkapel van Thonon-les-Balns staan acht doodkisten van meisjes uit Metz. Maar er zijn nog altijd veertien vermis ten bij wie dinsdagmiddag nog twee ver miste toeristen moesten worden opge teld. De kisten zijn overdekt met bloemen die werden gedeponeerd door Inwoners Thonon en toeristen, Zwitserse dui kers hebben op bijna 80 meter diepte de bodem van het Meer van Genève afge zocht, maar niets kunnen vinden. Op nog groter diepte is de temperatuur van het water zo dicht bij het nulpunt, dat stoffelijke overschotten er blijven liggen niet boven komen. De rechter van onderzoek, belast met het antwoord op de schuldvraag, heeft :eer groot aantal getuigen gehoord. In de eerste plaats wordt een onderzoek ingesteld naar de toestand van het schip zelf, dat naar boven is gehaald en in droogdok is gezet. De eigenaar zegt dat zijn schip een vroegere sleepboot, dert 1950 driemaal op zeewaardigheid is onderzocht, de laatste maal in 1967, dat nog jongstleden zaterdag gendarmes aan boord zijn geweest voor een routine- j onderzoek. Bijvoorbeeld om te controle ren of er wel voldoende reddingsgordels aan boord waren en of die in geval van nood gemakkelijk vielen te bereiken en uit te delen. Volgens de eigenaar waren er 50 van zulke gordels aan boord, ter wijl er 60 opvarenden waren, tien meer dan het toegestane aantal. Maar die tien extra kwamen er volgens hem met op aan, want van de 60 waren meer dan de helft kinderen. Ook tot de regering wprden verwijten gericht, want de 33 kinderen kon maar een zeer klein aantal zwemmen. Waar om, zo vraagt men, wordt aan de kinde ren op de lagere scholen al niet zwem men geleerd? De regering, met name de minister voor jeugd en sport verweert zich door te zeggen, dat daar geen geld personeel voor zijn. Er zijn maar wei nig openbare zwembaden'en die er zijn liggen te ver van lagere en middelbare scholen verwijderd. Bovendien maken de ouders bezwaar tegen het verplichte zwemmen, omdat daar volgens hen te veel tijd verloren gaat voor werkelijke studio. Radziwill Prinses Lea Radziwiti, de zuster van mevrouw Jacqueline Onassis, is in da Engels# plaat* Henley tot een boete van ongeveer 260 gulden veroor deeld wegens roekeloos rijden. Met haar sportauto veroorzaakte zij in mei -ongeluk, waasbty sty self haas neus brak. ADVERTENTIE Er 2»jn 2300vestigingen. Op de postkommen temt m «Je hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen geiden aparte .openingstijden. (van onze parlementaire redactie# DEN HAAG Hoewel de regering op sterke tegenstand in de Tweede Ka- dreigt te stuiten wil zij rond de viering van „een kwart eeuw bevrijding" tegenover de oorlogsmisdadigers van Breda toch een vergevingsgezind ge baar maken. In Haagse politieke kringen waar dit „gebaar" overigens met ge mengde gevoelens ontvangen zal wor den neigt men ertoe te geloven, dat *1 voorstel van de regering met misschien 'n zeer kleine meerderheid in de Tweede' Kamer aanvaard wordt. De grootste tegenstand zal de regering van de liberale Tweede Kamer fractie ondervinden, ondanks 't feit, dat de li berale minister Polak met een voorstel tot vrijlating van de Bredase gevange nen moet komen. De liberalen rij overigens niet alleen zijn in overgrote meerderheid zowel tegen de vrijlating van de oorlogsmisdadigers als tegen do gelegenheidswetgeving, die hierover no- Gratie zullen de drie gevangen nA. niet krijgen, dat is nu al zeker. De re gering voelt er niets voor de gratiever lening toe te passen op oorlogsmisdadigers die de menselijke rechten zo zwaar ge schonden hebben. Het zal meer een ge baar van christelijke of humanitaire vei> geving worden, maar niet ven verge ten, aldus ingewijden. Politiek gezien wordt het een kwestie van een dubbeltje op zijn kant Praktisoh allo fracties nemen nu al een verdeeld standpunt in, hoewel in de KVP en de AR de meeste voorstanders voor de vrij lating te vinden zijn. Binnen de CH-frao- tie schijnt de meerderheid nog steeds tegenstander te zijn, evenals bij de PVDA Veel zal bij de behandeling in het parle ment afhangen van do houding van dB verschillende kleine fracties en van do motivering, waarmee de regering haa» voorstel zal omgeven, menen politieke kringen in Den Haag,

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5