voor de echte zware-shagroker Tandempaar klampt zich vast aan ragdunne illusie De aanwezigheid van De Graaf kan nade lig voor de stayers zijn DINSDAG 19 AUGUSTUS 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 BRNO Het Nederlandse tandempaar Wim Koopman en Peter van Doorn klampt zich nog vast aan een ragdunne illusie. Zij hopen dat het door de Nederlandse ploeg inge diende protest, tegen hun diskwalificatie wegens onreglemen tair rijden tegen de Belgen De Bosscher en Daert in de finale van de herkansing, voor hen de weg naar de laatste iCht tandemparen zal vrijmaken. Maar zelfs als de jury het protest tegen de uitschakeling zou aanvaarden, wat ojiwaar- ljjk is zal de Nederlandse tandem in Brno geen geschie denis maken. Koopman en Van Doorn reden namelijk veel minder goed dan hun overwinning in het Nederlands kam pioenschap op het gereputeerde koppel Loevesijn/Jansen had doen verwachten. In de series waren de Westduitsers Jürgen Barth en Reine sterk koppel, Müller Loevesijn had a Müller hun tegenstanders een redelijk r zeker geen wonderrenners. Barth endicn met angst en beven op de baan gekomen. Zij vreesden het Nederlandse koppel dat Jansem' Koopman en Van Doom reden Belgen in "t gras: diskwalificatie De Duitsers passeerden v4ak na het ingaan van de laatste bocht buitenom zetten door- Lang voordat die finish zichit was, gaven Koopman en Van Doorn zich al gewonnen Jürgen Barth vertelde na zijn overwinning: „Wij waren doodsbenauwd dat die Nederlanders zouden terugkomen. Wij hadden niet andera verwacht dan dat wij er in de laatste honderd meter nog heel hard zouden moeten vechten", De Nederlanders kwamen echter niet meer Zij versohenen pas weer. in de herkansing en maakten ook in die reelcs een weinig overtuigende indruk tegen de Roemeense broers George en Florian Negoescu en de Russen Agapóv en Petrov. Met nog zeshonderd meter te rijden werden de Nederlanders gepasseerd door de Roemenen, die er een lange sprint van wilden maken en door de Russen, die aan het Roemeense achterwiel meekwamen. George Negoescu, kennellijk alleen maar bang voor de Russen Agapov en Petrov, stuurde naar boven én nam zijn tegenstanders mee naar de balustrade. Het Nederlandse paar bleef onder in de baan alleen achter- Koopman maakte een dankbaar gebruik van de Roemeense blunder. Met nog een goede vierhonderd meter te gaan, zetten hij en Van Doorn aam en daarna kwamen de achtervolgende Russen niet verder meer dan het achterwiel van de Nederlanders. Ze hadden de finale van de herkansing bereikt en daarin waren de Belgen De Bossoher/Baert en de Amerikanen Simes/Mountford hun concurrenten voor een plaats bij de laatste acht. Twee tandems zoudenzich plaatsen voor de kwartfinales. Een klein beetje samenwerking tussen de Nederlandera en de Belgen had voor beide tweetallen de weg naar de kwartfinales vrij kunnen maken. Maar dat gebeurde niet. Na ruim een ronde, lang voor de strijd was ontbrand, wilde De Bosscher zijn 'tandem op het rechte stuk binnendoor langs Koopman/Van Doom sturen. Slim genoeg Van Doorn waarschuwde onmiddellijk en Koopman reed omlaag toen het Belgische voorwiel vlak bij het Nederlandse achterwiel was gekomen. De Bosscher, onvoldoende ervaren op de tandem anders had hij nooit geprobeerd om binnendoor te gaan sohrok en schuurde het gras langs de baan- Hij was echter sGiim genoeg om te protesteren. SUSKE EN WISKE: DE JUNGLEBLOEM TMAAl NIET BEREKEND De Russische baancommissaris Bachoe- jalov trapte in de val en stak onmiddel lijk zijn rode vlag omhoog. De koers werd afgefloten en de drie tandems stel den zich opnieuw op voor de start. Maar de Nederlanders werden na enige be raadslagingen beheerst, doch gedeci deerd van de baan geleid. Zij waren uit geschakeld, gediskwalificeerd. België en de Verenigde Staten formeel hun rit (nog rijden, maar beide tandems waren zeker van een plaats in de kwartfinales. De jury had beslist en had zich meer door zijn gevoel dan door zijn reglementen laten ledden, zoals ook al was gebeurd door Bachoejalov, volstrekt integere Russische baancommissaris, die bij de stayerij zeer 'oallg was gebleken voor de Nederlandse voorstellen over het loten de matoren en in feite de Nederlandse plannen door de internationale jury had heen geloodst. Oneerlijk Het leek Baohoelajov „oneerlijk", dat de Nederlanders de Belgen in het gras stuurden. Öat was niet fatsoenlijk. Dus hees hij zijn rode vlag. Maar- hij vergat, dat iedere tandiemrijcler of iedere sprinter uitsluitend zelf risico neemt, wanneer hij voor het bereiken van de 200-metenlijn binnendoor will passeren BRNO f— BertiLs de Graaf, die als gangmaker met Dries Helsloot niet. maar met de Belgische kampioen Fermin de Vleminck wel de eindstrijd van de stayers haaide, mag van de KWNU niet met de Belg rijden. De beslissing is genomen op grond van een voor het ver trek gemaakte afspraak dat gangmakers, die op kosten van de KNWU naar Brno zouden gaan, alleen met toestemming van de unie voor buitenlanders mogen Een afspraak, die werd ge maakt om njet het risico te lopen dat Nederlandse gangmakers in wedstrijden zo zouden rijden dat Neder landse renners er schade van zouden hebben. Over de beslissing van chef d'équipe Zweedijk vertelde Martin Wierstra, de coach van de stayers: „Wij zijn eerlijk bang dat de aan wezigheid van De Graaf in de finale voor ons nadelig zou kunnen zijn- De GTaaf staat hoog op het lijstje van de zes inter nationale gangmakers. Hij is een echte vakman en i'k „Kinderlijk maar ik kan het begrijpen" ben ervan overtuigd dat hij voor de volle honderd pro cent voor De Vleminck zal rijden. Dat betekent dat hij ook voor de volle honderd procent tegen ons rijdt. Dat risico mogen wij niet ne- Beetje kinderachtig Bertus de Graaf zelf zei: „Ik -vind het natuurlijk wel een beetje kinderachtig van de unie. Waarom mocht ik wel de serie rijden met De Vleminck en mag ik niet in de finale- Maar aan de andere andere kant kan ik het me ook wel voorstellen. Het contraot dat we hebben getekend voor we naar Brno gingen kon inderdaad uit lopen op een beslissing als deze. Wij mogen niet tegen de Nederlanders rijden. Stel dat Stakenburg met Stam en Meuleman met Premoli het elkaar erg moeilijk ma keen. dan zal ik heus wel proberen ervan te profite ren. Het kan ook gebeuren dat ik een renner ophoud en daardoor de koers beïn vloed. Dat zou dan kunnen worden uitgelegd als het benadelen van een Neder lander en dan loop ik het risico te worden geschorst voor een maand of wat- Eerzucht De Vleminck. of liever de Belgische bond betaalt mij om mijn werk te doen en dat wil ik zo goed mogelijk dóen. Hot gaat me boven dien niet alleen om het geld. Ik heb ook mijn eer zucht- In Antwerpen, bij het wereldkampioenschap voor profs lag er een cheque klaar van zes miljoen lire io'n kleine 35.000 gulden, als ik met Oudkerk het hele veld zou ophouden, opdat De Lilo wereldkampioen werd- Die cheque zal nu wel verscheurd zijn." Feijenoord speelt voor Hartstichting ZWOLLE ln het gemeentelijk sportpark te Zwolle zal Feijenoord woensdagavond uitkomen tegen HVC. De opbrengst van deze wedstrijd wordt beschikbaar gesteld aan de Nederlandse Hartstichting. Zoals bekend worden deze week over het gehele land collectes gehouden ten bate van de Hartstichting. De wedstrijd in Zwolle is een initiatief van de Junior Kamer Zwolle. Na afloop zullen gram mofoonplaatjes met het Feijenoordlied verkocht worden; de hoezen ervan zul- zien zijn van de handtekenin de spelers. en ingesleten wordt, doordat de concurrenten van de rechte lijn afwijken. Desondanks diskwadiiflioaitae. Maar niet uitslunjbend wegens het zogenoemde onregelmatige rijden tegen De Bosscher en Baert, maar ook omdat Koopman en Van Doorn al een waarschuwing zouden hebben gekregen voor een „zwieper" ten nadele van de Duitsers Barth en Muller. Deze waarschuwing was echter geheel intern gehouden- Ze was niet via de luidspreker omgeroepen en ook niet meegedeeld aan chef d'équipe Zweedijk en de renners zelf Koopman zelf bekende eertijk dat hij wel een beetje omhoog had gestuurd in zijn duel met de Duitsers. Frans© competitie ANGERS Angers heeft in Angers in een wedstrijd voor de Franse competitie Bas tea met 50 verslagen. Angers staat nu met Saiiirut-Etienne en Angoyteme op de tweede plaats van de ranglijst, een punt achter Lyon. Rus evenaarde Eur. record op 100 nieter KIEV Valeri Bortzov heeft gisteren tijdens de Russische ateetóekkampioen- sohappen in Kiev het Europese record op de 100 meter geëvenaard. De Rus eiste de nationale titel op door te winnen in 10.0 seconden- Een hortoge van een van de tijdwaarnemera gaf zelfs 9,9 seconde aan. Gezamenlijk houder van het wereldrecord waren de Duitser Armin Haiy, de Fransman Bambuck en de Rus Vladislav Sapeja. KROPSWOLDE De Westduitser Uwe Wodite is op zeer overtuigende wijze Europees kampioen in de klasse van de Olympiajollen geworden. Gisteren bracht hij op het Zuidlaardermeer ook de zesde en zevende, tevens laatste race op zijn naam. Woite ging in zes wedstrijden als eerste door de finish. Eenmaal werd hij tweede. Teleurstellende ervaring voor sprintsters BRNO Eefje Helder en Anneke Lutc hebben lnm kwaliteiten voor het eerst internationaal kunnen toetsen. Het is voor de beide meisjes een nogal te- leurstellende ervaring geweest. Alleen de 20-jarige Eefje Helder uit Akersloot won één van haar ritten. Alle andere wedstrijden, tegen Oosteuropese rijdsters, gingen verloren. Eefje Helder was in de series kansloos tegen Galina Jermolajeva, de Russische rijdster, die in de elf vorige kampioen schappen naast vijf gouden medailles, ook nog twee keer zilver en brons had gewonnen. De rijzige Nederlandse kwam via de herkansing ten koste van Marie Simone Jaudin in de achtste finales, maar trof daarin weer een oud-wereldkampioene, namelijk Irina Kirisjenko, de Russische rijdster, die ook al twee gouden en vier zilveren medailles op de sprint had ver overd. Het werd een nederlaag en daar na moest Eefje Helder opnieuw aan treden tegen Jermolajeva. De geschiede nis uit de serie herhaalde zich. Anneke Lute trof in haar eerste krachtmeting de derde Russische sprint ster, Galina Careva, die dan wel tien jaar jonger is dan haar beide landge noten, maar wat minder ervaring heeft, maar ongeveer evenveel snelheid bezit. Een nederlaag dus voor Anneke Lute. De tweede kans, die de Nederlandse kampioene kreeg, bracht haar ook geen stap verder. Zij werd voor de herkan sing gekoppeld aan Heidi Blobner, de Oostduitse, die door een val een zekere overwinning in de series had verspeeld. Anneke Lute heeft het de kleine Oost duitse geweldig moeilijk gemaakt, maar kwam toch een half wiel te kort.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7