Bericht uit Iarga S>e£cidóe(3ou^ant NEDERLANDER ONTMOET BUITENAARDSE WEZENS Tal van bekende ensembles op jazzfeest te Roermond PAGINA 2 HET BINNENHOF DINSDAG 19 AUGUSTUS 1969 Heeft u wel eens Iemand ontmoet die diepgaande ogen met ruitvormige pupillen heeft? Met korte glanzende haartjes als van een pels? Met veel rubberachtige spieren vlak onder een prachtige kleureneffecten gevende opperhuid? Met een zware schedel met bovenop een dik kambeen? Met grappige korte benen en griezelig lange armeh? Stevig gebouwd, maar nauwelijks 1.40 meter lang? Voorzien van brede voeten, die als bij een loopvogel ook achterwaarts uitsteken, en zware klauwachtige handen? Iemand die een lange tijd niet beweegt, om je dan de stuipen op het lijf te jagen door plotseling schokkerig, als in een oude film, maar ook razendsnel voort te flitsen? Die je vervolgens weer haast vertedert door kinder-Engels te spreken, of je nog angstiger maakt door zijn hypnotische blik vanuit een nogal verwaand gezicht? Nooit een dergelijk wezen in levenden lijve gezien? Treurt niet. Een landgenoot die luistert naar de schuilnaam Stefan Denaerde, heeft in 1967 acht van zulke schepsels ontmoet. In een vliegende schoffel in de Oosterschelde. Ongeveer dertig kilometer van Brugsluis. Vanavond vertelt Stefan Denaerde via de KRO-televisie over zijn ontmoeting met buitenaardse superbeschaafde wezens van de planeet Iarga, de Iarganen. Over die supermensen die, begaan als ze zijn met ons tranendal, de aardse burger moed wensten in te spreken. Zij kozen daartoe een fabrieksdirecteur uit Leidschendam. die als enige „evangelist" hun heils- boodscnap mag verkondigen, en die dat doet in een 'boek dat verlucht met illustraties van Rudolf Das, gaat ver schijnen bij de uitgeverij Kluwer. De titel: Buitenaardse Beschaving. Hier volgt het verhaal van de vreem de ontmoeting in de Oosterschelde. Nadat Stefan Denaerde een vreemd soortig wezen in de Oosterschelde van de verdrinkingsdood heeft gered, duiken er twee Iarganen uit hun vlie gende schotel op. Zij willen zijn on zelfzuchtigheid belonen. Hij mag kie zen. Of een blokje inert, bijzonder metaal waarmee hij later zijn werke lijk contact met dé Iarganen kan be wijzen. Of twee dagen voorlichting over hun hoog beschaafde samen leving. Stefan (voor de Iarganen Stef van de Aarde; vandaar de schuilnaam Stefan Denaerde) kiest het immateriële geschenk informatie boven het. materiële stukje metaal. Niet lang daarna zit wijze Stefan ge makkelijk in een voor voorlichting bestemd zaaltje in de schotel. Om geven door kennisoverdragende stra- lingsapparatuur, eomputerluidsprekers en een panoramisch gebogen beeld scherm waarop driedimensionale kleu renbeelden verschijnen De Iarganen praten met bebulp van opgevangen en in hun computers ge stopte flarden gesprekken in het Engels. Zo van: Can understand you us? Interessanter en belangrijker zijn de Iargaanse inlichtingen en meningen Hier volgt een keuze daaruit. Aardse stedenbouw en vervoerswezen zijn inefficiënt. Eenvormigheid buiten geeft niet, als men binnen maar zoveel mogelijk variaties ka., aanbrengen Paleizen, villa's, bungalows, vliegtuigen, jachten en dure personenauto's bijvoor beeld, zijn een vorm van onrechtvaar digheid, van discriminatie. Zó tijn vliegtuigen „alleen snel voor de lei dende klasse". Milieuverontreiniging is op Iarga een misdaad en komt daar ook niet voor. Evenmin het bewust achterhouden van nuttige uitvindingen, het bewust pro duceren van prul- en weggooigoederen of anderssoortig misdadig roven van de toch altijd beperkte bodemschatten. Voedsel doordraaien zou er zonder meer strafbaar zijn. Iarga ziet er van veraf uit als een reusachtige roze-witte bol- Eromheen twee grote ringen, die veel weg hebben ran de bekende ringen rond Saturnus. Een maan met precies hetzelfde pokdalige gezicht als onze nachtwaker vergezelt Iarga op haar baan rond het centrum van onze Melkweg. De doorsnede, massa, zwaartekracht, luchtdruk en dikte van de dampkring zijn groter dan die wan onze aarde. Er komen op Iarga meer aardbevingen poor, het kan er driemaal zo hard waaien en tienmaal zo hard regenen als bij ons, maar er zijn minder temperatuurschommelingen. De omwentelingssnelheid van Iarga is kleiner, dag en nacht duren dus langer dan bij ons. continenten, bergen, heuvels, laagvlak ten, bossen, helgroene oceanen, rivieren en meren. Maar de Iarganen hebben 't bossen, helgroene oceanen, rivieren en meren. Maar de Iarganen hebben het landschap wel een heel ander aanzien gegeven: het is door lintbebouwing en vervoersbanen boven water en grond in vakken gesneden De steden zijn er indrukwekkende woon- en werkcentra, maar nemen veel minder ruimte in beslag dan bij ons. Landbouw- en recreatiegebieden zijn veel groter Met driehonderd miljard wonen de Iarganen op vijf miljoen vierkante kilometer, hetgeen een dichtheid van zesduizend betekent. De vier tekeningen hiernaast laten achtereenvolgens zien: —4 largan, bewoner van de planeet Gedeeltelijke doorsnede van een woonring met koepelvormig dak. Breedte 300, hoogte 135 meter. Het rust op een drijvend fundament en kan ronddraaien. Boven het keldergedeelte met machines de parkeergarages en ruimten voor produktie en verdeling van niet al te grote goederen. Daarboven de woningen van kunststof: 20 x 20 x 6 meter, die a Is een lade uitneembaar zijn. In de bovenverdiepingen onder meer scholen en een ziekenhuis. In het midden een air-conditoned recreatiegebied Grondaanzicht van gebruikelijke verkeersader met links woonringen- Een zesbaans roosterwegdék voor autoverkeer over korte afstanden, vervolgens 'n 12-baans railsysteem voor zwevende auto's en dan nog zes treinbanen. Capaciteit: een miljoen reizigers per uur; Transoceanische verkeersader, dry- vend op bollen en met kabels aan de zeebodem verankerd. „Nog slechts korte tijd en jullie zullen de mogelijkheden van de immateriële straling gaan ontdekken. Dan zal een handjevol mensen in staat zijn een wa pen te vervaardigen dat de hele mens heid kan vernietigen. Waar moet dat heen? Hoelang kan een beschaving voortduren waar de wetenschap zijn verantwoordelijkheid niet kent?" „Vrijheid is het ontbreken van collec tieve dwang op het individuele gedrags patroon, maar het ontstaat door het ontbreken van individuele dwang op het collectieve gedragspatroon. Vrij heid kun je niet veroveren met een ge weer in de vuist." „Morgen, wanneer je weët wat kos mische integratie is, zul je begrijpen dat bijv. jullie communisme en boed dhisme een duidelijker doelgerichtheid hebben dan het christendom en daar door juister zijn." Vertrokken Wanneer de Iargaanse vloot schotels (er zaten er meer in de Oosterschelde) is vertrokken, weet Stefan Denaerde hoe doelmatigheid, rechtvaardigheid en vrijheid in de praktijk eruit behoren te zien. Hoe een superbeschaving met sociale stabiliteit dient te zijn ingericht. En welke beloning iedere onzelfzuchtige zal krijgen wanneer de hoge trappen van kosmische integratie zijn bereikt. Stefan Denaerdes boek zou je eigen-, lijk best een samenvatting kunnen noemen van de verschillende heils boodschappen die mensen door de eeuwen heen op papier hebben gezet In het boek zijn niet voor niets Buddha, Christus en Marx de Grote Drie. De planeet Iarga zou je een mo derne versie van Thomas Mores Utopia kunnen hoemen. Opvallend is ook de overeenkomst van de Iargaanse met de hedendaagse aardse technologie. In ieder geval met de door onze in genieurs op papier getekende grootse toekomstprojecten. Voorts staan er in het boek tegenstrij digheden genoteerd. De Iarganen wil den objectief blijven en 'schrijvers vrijheid van meningsvorming niet be ïnvloeden. Jawel. Maar zij geven di rect of indirect meer waardeoordelen ten beste dan wat anders. De Iarganen pompten al hun informatie ook nog via straling in de hersenen van de auteur. Vergelijk dat dan nog eens even met de moderne propagandatechnieken of de gedragsbeïnvloeding van dieren door middel van elektrische impulsen hier op aarde. Je treft in het boek nog andere sub tiele autoritaire trekjes van de Iarga nen aan. Zo vinden zij alle dieren maar zielloze wezens. Goed om op te eten. Meer niet. VANAVOND OP T.V.: Alleen de uitslagen van referenda be palen het gemeenschappelijk beleid, op wijk- zowel als op' planetair niveau Leidinggevende functies worden be kleed door objectief geselecteerde Iarganen en nooit voor lange tijd. Per soonlij kheidsculti als op aarde kent men er eenvoudig niet. Voorts is er volledig geautomatiseerd audiovisueel onderwijs. De leerlingen zijn daarbij Boodschap vrij te gaan staan, zitten of liggen. Stefan Denaerde. pseudoniem waar achter de heer A. CAf. Beers uit Leidschendam schidl gaat, importeur van Scania Vabis vrachtauto's. Veer tiger. vader van vier kinderen, ver knocht aan zijn pijp. Over zijn boek: Het is science fic tion. Het is de verpakking die de mens tot lezen moet brengen. Hoe breng je een boodschap? Dat kun je doen in een plechtig boek. Ik geloof daar niet in. Je moet de mens boeien." Over de idealen van Iarga: Dit huis verkopen? Zover gaat mijn idea lisme niet. Ik ben een veel te nuchter zakenman om in zulk soort constructies te geloven. We moeten een weloverwo gen plan opzetten met mensen die in dezr wereld wat te betekenen hebben, en die uiteraard zich belangeloos willen inzetten voor iets beters. Ik heb dit boek niet geschreven om geld te verdienen. We zullen het geld in de eerste plaats besteden om de boodschap verder uit te dragen." meenschap zorgt voor de achtergeble ven mensde mate van collectieve onzelfzuchtigheid. de onzelfzuchtig heid. die maakt,een ras on sterfelijk." „Maximaal comfort voor de laagste produktiekosten kun je alleen bereiken met robotautomatisatie". „Vrije economie berust op het jungle- recht. het recht van de economisch sterkste of de status quo door het machtsevenwicht. Dit laatste maakt mi litaire macht noodzakelijkmacht betekent discriminatie van de sterke tegenover de-zwakke. „De persoonlijke vrijheid is ons heilig". In Roermond is van 8 tot en met 10 augustus het Hammerfeld Jazzfestival gehouden. De eerste maal vond dit evenement plaats in 1966, toen in het Hammerfeld, een complex sportvelden en parken aan de rand van Roermond, dat zijn naam ontleende aan de nabij gelegen 16de-eeuwse hoeve Dc Ham. Al in 1967 werd het festival verplaatst naar het stadspark, maar de naam w. al een begrip geworden die heeft me dus aangehouden. Het qiveau was d jaar behoorlijk groot. Ieder uur trad -een.-andere formatie op en daar ware bekende orkesten bij als The Limehou- se Seven, het Joop Cavé Kwartet, het Wilton Gaynier Quartet. The Cotton City Jazzband, Jacques Pelzer Quintet, i het kwartet Ilurry Verbeke-Han Ben- nink, S H Quintet Praha, Don Byas The New Orleans Seven, het Ton Wijkamp Quintet, Carl Schulze's La- tin Sextet. The Reunior Jazz Band, het kwartet Wim Overgaauw, Johnny Grif fin en het Nederlands Jazz Orkest. KRO-t.v. heeft opnamen gemaakt zendt vanavond een samenvattende r portage van vijftig minuten uit. (Nederland I 20.20 uur) ganen de meeste tijd aan elkaar lief hebben, onderwijs, wetenschappelijk onderzoek, reizen, recreatie en religie. Overigens geen religie met instituties die zoveel mogelijk betalende zieltjes willen winnen, maar een individueel streven naar eenheid met de kos mische omni-creativiteit"een soort hemel bestaande uit een universeel, scheppend, coleotief bovenbewustzijn. Persoonlijk bezit van duurzame goede ren is er «iet bij. Wed kan men die goederen lenen of' huren van het ge ringe aantal Iargaanse trusts. Erfenis sen? Neen. Bij overlijden valt alles terug aan de trusts. Zij kennen geen defensies of defensieprodukties. Munt geld en gouden standaard? Neen. Men betaalt uitsluitend giraal. De basis van dit girale geld is de ura, een standaard- arbeidsuur. De trusts mogen geen reclame voeren. Alleen de twee plane taire consumentenorganisaties lichten het koperspubliek voor. De presidenten ervan zijn Lid van de centrale plan- ningsgroep van de wereldregering. Overproduktie is uitgesloten. Men stelt overigens in alles kwaliteit boven kwantiteit. Dat alleen is op de lange duur efficiënt. Iarganen hebben heteroseksueel ver keer met wie zij willen, mits hun kin deren de opvoeding in het gezin (een soort commune) achter de ruggetjes hebben. Naaktheid is geen taboe. Vrij als ze zijn van materiële zorgen, besteden de ruim 300 miljard Iar- Nóg wat mededelingen van de Iarganen aan de schrijver van Buitenaardse Beschaving: „Het woord „topmensen" suggereert iets van het aardse niveauverschil tus sen mensen. Je stelt je toch niet voor dat in een. hoge beschaving rechtvaar digheidsnormen kunnen bestaan, die waarde-onderscheid toelaten?" „Een ras dat leeft, onder de dreiging van een oorlogsvoering voert logischer wijze geen lange toekomstplanning". „Beschaving is de mate waarin de ge- Congrespartij in India valt uiteen IVjU mevrouw Gandhi de Rubicon over gestoken is en de 6plitóing in de Congrespartij een feit is geworden, vragen vele miljoenen zich aan de vooravond van de 22ste verjaardag van de onafhan kelijkheid af: ..Waar gaan we naar toe?" Het Is duidelijk, dat het eerste gevolg van de splitsing zal zijn de uitslag van de presidentsverkiezingen die morgen bekend wordt. De uitslag is nu zeer onzeker geworden. Maar of de kandidaat van de Congrespartij. Sanjga Reddy. die niet door mevrouw Gandhi wordt erkend, wint of verliest van de vroegere vice-president Kumi Geri. is van weinig belang. Wat wel van belang is, Is het feit dat nooh de huidige regering nodh het huidige par lement veel hoop kan hebben op een lang leven. Dezer dagen eisten leden van de oppositie, dat mevrouw Gandhi en haar regering af moeten treden, omdat zij de kandidaat van de Congrespartij, die zij zelf had voorgesteld, heeft laten vallen en omdat zij daardoor een politieke over loopster is geworden. Zij zou het morele gezag om te regeren verloren hebben. Het interessante is. dat deze eis niet alleen werd gesteld door die partijen die Reddv steunen maok ook door hen die de kandidaat van mevrouw Gandhi. Gerl steunden. Onder hen die stonden op het aftreden van mevrouw Gandhi waren woordvoerders van de socialistische partij. Deze partij ziet de splitsing in de Con- grespartij natuurlijk met genoegen aan. j Door dez emaohtsstrijd binnen de Con- grespartij en door de presidentsverkiezin gen heeft men in India op het moment weinig aandacht voor de buitenlandse politiek, hoewel zioli in Tibet nieuwe ontwikkelingen voordoen De Panchen Lama, de door de Chinezen gesteunde opvolger van de gevluchte Dalai Lama. is gevlucht Sommige Indiërs vinden, dat de huidige politiek van non-interventie inzake Tibet opgegeven moet worden, en dat de hulp van de Verenigde Naties moet worden ingeroepen om de wettelijke reohten in Tibet te waarborgen. Maar het os twijfelachtig of de regering van mevrouw Gandhi met haar linkse ideeën zo Ingenieus zal zijn. Da reoente nationalisatie van het bankwezen was een teken (voor de. 'linkse oriëntatie van Gandhi en haar regering. Het programma maakte vooral een grondige indruk. Behalve veel historisch filmmateriaal bevatte het ook veel ver klaringen van Duitsers van nu. Omdat het filmmateriaal uit nazi-archieven stamt en de verklaringen nogal droge kost opleverden was 'er sprake van een soort „kortsluiting". Die is door de sa mensteller uiteraard niet zo bedoeld en het zal bij de Duitse kijkers wellicht niet die indruk hebben gemaakt. Maar voor Nederlands gebruik maakte deze geschiedschrijving niet de indruk de meest effectieve te zijn. AVRO's „bewerker", Frans van Mon tert. leek ,zich te hebben bepaald tot het leveren van 'n redelijke Nederland se vertaling. Misschien mocht h(j niet verder gaan-, wij kennen de condities niet. Maar wat ons betreft hadden de meeste „verklaringen" kort kunnen worden samengetrokken waar door ruimte was gekomen voor een meer verhelderend commentaar. Bovenstaande is uiteraard een tussen tijdse kanttekening, niet het oordeel dat we pas na woensdag kunnen geven. Wellicht is dan de mentaliteit van de Duitse jeugd van die tijd duidelijker ge kenschetst, benevens de blijvende gevol gen van de „geestelijke beschadiging" die de HJ-episode op de mentalitiet van vele .jaargangen" van Duitsers heeft gehad. Hoewel de aflevering van giste ren ons minder boeide dan we ver wachtten zien we toch met belangstel- BBC neemt VARA reportage over Zestig minuten voor boven de zestig. "OS: Oude liedjes. VARA: _;d. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Zing. zing, zing!: lichte vokale muziekjes. 10.00 Nieuws. 10.03 Mengel muze: nieuwe langspeelplaten met krl- Nieuws. 13.03 Radiojournaal. 13*1 vrolijk pi atenprog ramma(14.00 Nieuws.) beidsvitaminen: popu- iramma. I6.r platenprogra urnaal. 17.05 popology: pop- en countrymuzjck. •rzoekplatenprogramma. 16.00 Niéuws. "icht platenproeramma. 17.00 idiojournaal. 17.05-18.00 Top- DEN HAAG De reportage over het St.-Josephs Gasthuis voor de Sterven den in Londen, die VARA's actualitei tenrubriek Achter het Nieuws op 2 juni j.l. uitzond, zal op 2 september in zijn geheel door de BBC worden uitgezon den. De reportage over de laatste levens dagen van hopeloze patiënten in het St.-Josephs Gasthuis en de toewijding en liefde waarmee deze mensen om ringd worden door de Ierse zusters, werd gemaakt door Koos Postema, Huib de Ru en Jan Kloek.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2