S)e CeidbeSoiiAcmt Vliegtuigen snellen nieuwe orkaan Debbie tegemoet I BOMBARDEMENT 7.ÏÏ VERJODIDE Putten wil urn van Dam halen Neef wurgt tante om paar honderd gulden voor auto Kermis collecteert spontaan voor geruïneerde Denies Ramp met verouderde plezierboot eiste 22 doden Bescherming monument onvoldoende Dansen? Zalig!^ CAMILLE TREKT DODELIJK SPOOR LANGS KUST ZICHZELF BIJ POLITIE GEMELD Oude vrouw joeg inbrekers op de vlueht 300 miljoen pakjes boter in ijskast Trein moesl stoppen voor jongens op spoorrails PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Dis. J, H. M. Brad^r J F. J M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart. 14.10; fr. p. post f 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes f 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19 00 uur) DINSDAG 19 AUGUSTUS 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IETS LAGERE TEMPERATUREN De weersverwachting van het KNMI, geldig tot morgenavond Vrij veel bewolking met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Dezelfde Temperaturen als vandaag of iets lagere. 60e jaargang, no. 17.829 Buitenhuid scheurde (Van onze correspondent in Parijs Lucas Kleijn) PARIJS De ramp met de plezier boot „Fraidicu" op liet Meer van Ge neve. die maandagavond beperkt scheen te blijven tot vjjf doden heeft in totaal 22 slachtoffers geëist. Alle Parüse ochtendbladen stellen de vraag hoe zulk een katastrofe mogelijk is geweest en of er inderdaad wel vol doende veiligheidsmaatregelen zjjn ge- Om te beginnen mocht het schip of ficieel maar 40 passagiers aan boord hebben, terwijl er in werkelijkheid 53 opvarenden waren, van wie niet min der dan 33 kinderen uit een vakantie kolonie in Thonon-les-Bains vlak bij Evian. De boot, een oude zeesleepboot, was herhaaldelijk vrij gegeven voor de navigatie op het meer, maar de buitenhuid was zo slecht dat de schip per. een gewezen ambtenaar, scheu ren in de huid zag op het ogenblik dat hij zich gereed maaktfe om zijn schip naar de wal te sturen, een afstand van ongeveer 100 meter. Het enige wat de schipper toen nog kon doen was het maken van een zeer scherpe bocht om zo snel mogelijk de vaste wal te kun nen bereiken. Tegen die plotselingè verhoogde druk van het water was de toch al gescheurde buitenhuid niet be stand. De scheuren werden grote ga ten, zodat kajuit en machinekamer binnen enkele ogenblikken vol liepen en het schip zonk. •Van alle kanten kwam hulp opdagen. Het wrak lag op ongeveer tachtig meter afstand van een kampeerter rein, zodat kampeerders dié zwemmen konden te water sprongen om aan het Het rampscheepje nadat hel uit het Meer van Genève geborgen was. reddingswerk deel te nemen. Van de drenkelingen konden de schoolkinde ren ternauwernood zwemmen. Zelf bracht de schipper vijf kinderen aan Het heeft lang geduurd alvorens men het totaal aantal slachtoffers kon op geven, aangezien de namen van de op varenden niet bekend waren. Sommi ge ouders, die ergens in Frankrijk of in het buitenland met vakantie zijn heeft men niet' kunnen achterhalen want men weet niet waar zij zich be- Ernstig ontstemd over wantoestand PUTTEN (ANP) De gemeenteraad van Putten heeft met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin wordt ge constateerd, dat de „instanties die ver antwoordelijk zijn voor de waardige be waring van het nationale monument voor de gevallenen op De Dain in Amsterdam, In ernstige mate schromelijk in gebreke blijven dit te doen". De raad nodigt in zijn motie de ge meenteraad van Amsterdam uit „alsnog ten, spoedigste de nodige maatregelen te nemen" en zegt „niet te dulden, dat de nagedachtenis der gevallenen op deze (ADVERTENTIE) Leiden: Zondag 8 uur Dansles: Lisse Zaterdag 6.30 N. hout: Dinsdag. R. veen: 8 sept. Inschrijving Leiden: Dag. 2-9 uur Boerhaavelaan 13. 01710-52054 Evert Castelein (ADVERTENTIE) I Zie adv. In dit blad wijze nog langer wordt onteerd". B. en W. van Putten moeten volgens de motie de Prov. Staten van Gelderland verzoeken aan de voor het nationale mo nument te Amsterdam verantwoordelijke instanties te berichten, dat de provincie Gelderland er niet langer prijs op stelt voor haar deel bij dit monument betrok ken te zijn indien geen onmiddellijke ver andering in de toestand plaatsvindt. De urn met aarde, afkomstig uit de provin cie Gelderland, moet worden terugge vraagd „opdat deze op waardige wijze in of bij 't provinciehuis te Arnhem zal wor den bewaard totdat elders in Nederland 'n waardige centrale herdenkingsplaats zal zijn gevonden". Aan B. en W. van Putten wordt tenslot te in de motie verzocht alle gemeentebe sturen in Gelderland op te wekken een gelijk verzoek te doen. Politiemannen in de hoofdstad hebben vanochtend vroeg in de Amsterdamse binnenstad 'weer 99 openluchtslapers gewekt en voor onderzoek overgebracht naar het bureau. De jongelui overnacht ten op de Dam en directe omgeving. Onder hen bevonden zich 51 buitenlan ders met onvoldoende geldmiddelen of zonder identiteitspapieren. Zij zullen als ongewenste vreemdelingen over de grens worden gezet. Vijf minderjarigen werden naar de kinderpolitie gebracht. Verder werden twee jongelui vastgehouden we gens bezit van verdovende middelen en een vervalsing van cheques. Veertig jaar op proef ge werkt (Van onze correspondent) BREDA Toen gisteren mejuffrouw C. van de Reijen door directie en personeel van Raming in Breda werd gehuldigd vanwege het feit, dat zij veertig jaar werkzaam was bij het bedrijf, ontving zij behalve de zilveren Oranje-Nassaumedaille en de traditionele enveloppe met inhoud tevens haar aanstellingsbrief. „U bent eigenlijk nooit officieel bij ons in dienst geweest", onthulde de directeur. De personeelschef van toen nam u op proef aan en daar Is om onbegrijpelijke reden nooit verandering in gekomen". Dat verzuim werd nu met een officiële aanstelling goed gemaakt. GULPORT A.P.-Reuter) I)e orkaan Cainille die zich gisteren op de oostkust van de Verenigde Staten stortte en daar ontzaglijke vernielingen en waarschijnlijk 200 doden veroorzaakt heeft, is uitge raasd, maar een nieuwe orkaan, Debbie genaamd, is op komst. Een vloot van marinevliegtuigen gaat Debbie evenwel tegemoet in een desperate poging haar kracht te ontnemen. Debbie wordt gebom bardeerd met kristallen zilver jodide. Gehoopt wordt dat zich rond die kristallen water gaat vor- meu, dat tot ijs wordt en in zee valt. De weg die Cairiille genomen heeft wordt gemai'keerd door onvoorstelbare hoeveelheid vernieling. Hele dorpsge meenschappen zijn. weggevaagd. Red dingsploegen zoeken zich moeizaam een door de puinhopen, speurend naar doden en gewonden. Officieel zijn hon- derde doden geteld, maan men verwacht dat dit wel tot tweehonderd en meer zal stijgen. Er zijn tot nu toe 2.000 gewonden. Het gebied (de kuststrook bij de Missis sippi) is geteisterd door windstoten van 240 Wu, springvloeden en grote bran den. De drie stadjes Boothville, Triumph Venice zijn volkomen verwoest. Bij het reddoingswerk zijn 1500 man van de nationale garde, 500 man B.B. en honder den vrijwilligers ingeschakeld. Tien Glo- b&mastcrs van de Amerikaanse lucht macht zijn aangewezen voor voedsel- transporten naar de geteisterde gebieden. President Nixon heeft de kuststrook tot rampgebied verklaard. Een eerste bijdra ge van een miljoen dollar federale gelden is toegezegd. EINDHOVEN (ANP) Dc dader van de Eindhovense wurgmoord is ge arresteerd. Zondagmiddag werd in haar vvoningr de 72-jarige mej. C. J. Yieveen vermoord aangetroffen. Sectie wees uil, dat z(j om het leven was gekomen door wurging met een sjaal. Het lichaam ver toonde bovendien enkele bloedige won den. De dader, de 19-jarige werkloze bouwvakker Rob V.. neef van het slacht offer en eveneens woonachtig te Eind hoven, heeft bekend haar gewurgd te hebben, nadat hU haar met een gummi knots enkele slagen op het hoofd had De politie had reeds zondagavond een grootscheepse speuractie naar hem op touw gezet. Buren van het slachtoffer verklaarden, dat zij op de avond van de moord de jongeman, die regelmatig bij het slachtoffer op bezoek kwam, in huis hadden gezien. De verdachte kwam zich afgelopen nacht vrijwillig melden op hel politiebureau om, zoals hij zei, een mis verstand uit de weg te ruimen. Een uur later legde hij 'n volledige bekentenis af. Hij had in de week vóór de moord een grote Amerikaanse auto gekocht voor APELDOORN (ANP) Twee indrin gers zyn er vannacht, dankzij het kor date optreden van een 60-jarige vrouw, niet in geslaagd geld te stelen uit de woning van haar 69-jarige broer in Uddcl. De bij haar dove broer inwonende vrouw werd omstreeks halftwee wakker van gefluister. Op haar vraag wie daar was, werd het gordijn van haar bed stee geopend door een man die haar een pistool onder de neus hield en om geld vroeg. Op de achtergrond stond nog een man. De vrouw hield de mannen aan de praat en door steeds harder te gaan praten slaagde zij erin haar 25-jarige zoon te wekken. Er ontstond een handgemeen en sa men werkten moeder en zoon de indrin gers de deur uit. Deze hadden zo'n haast om weg te komen dat zij hun auto ach terlieten. Overspannen man springt van dak in armen agent (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Een 27-jarige Tsjech ische monteur is gistermiddag van een pakhuis gesprongen in de Heemraadstraat te Scheveningen, De val van de man werd gebroken door een agent, die hem even tevoren kalmerend had toegespro ken. Desondanks werd dc buitenlander gewond en naar het ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd. !n de loop van de middag werd liij daaruit weer ontsla gen en naar een psychiatrische inriclij c ting overgebracht. Getuige van het gebeurde was de heer T. W. Groen, die een houtwarenbedri.it heeft in de Heemraadstraat. Hij zegt: „Ik was juist e:n plank aan het zagen toen mijn aandacht getrokken werd door een gedaante, die over het dak van mijn pakhuis rende. Ik belde de politie. Die verscheen snel en omsingelde mijn pakhuis. Toen de buitenlander zag dat. hij in het nauw was gedreven ver cheen hij óp de rand van het pakhuis. Hij werd nog kalmerend toegesproken door een agent. Dit had geen resultaat, want de man dook ineens met zijn hoofd naar beneden vn het dak af". De politie zocht de Tsjechische mon teur. die in de nacht van zaterdag op zondag slapend in de hal van het sta tion Hollands Spoor'was aangetroffen. Want de Tsjech had tamelijk vreemd gehandeld. Toen hij in het station was gevonden vertelde hij de politie, dal naar Australië wilde emigreren. Zon dag in de loop van de dag verliet hij het politiebureau om naar de Australi sche ambassade te gaan. Zondagavond meldde hij zich echter weer en vroeg om onderdak. Gistermorgen ging de man met de vreemdelingenpolitie naar het kantoor van de Australische emigratie- dienst in Den Haag. Terwijl de vreemdelingenpolitie bui ten wachtte, zou de monteur binnen ru zie gemaakt hebben. Na een kwartier kwam de monteur buiten en vertelde dat hij naar de Australische ambassade was verwezen. Daar gekomen ging de man naar binnen. Opeens verscheen hij weer en zette het op een Jopen. De man rende richting Schevehingen en sprong op 'n rijdende auto. Zo kwam hij tenslotte op het dale van het pakhuis in de Heemraadstraat terecht, waar hij vanaf sprong. Over het motief van de man is niets bekend. i 400,100,had hij aanbetaald, de resterende 300,moest hij vóór zater dag betalen. Aangezien hij het geld niet had, ging hij maandag-, woensdag- en vrijdagavond naar zijn tante om te pro beren deze 300,te lenen. Dit mislukte. Zaterdag kreeg hij een dag uitstel van betaling, 's Avonds ging hij opnieuw naar zijn tante. Hij keek het tv-program- ma af en ging om half één weg. In de gang bracht hij het slachtoffer enkele slagen met een gummiknots toe. Toen zij begon te gillen, belette hij haai- dit door zijn hand voor haar mond te houden. Daarna nam hij een sjaal van de kap stok, waa: niet Lij haar w urgde. In de slaapkamer van hei slachtoffer vond hij in een kast f 4000.in een dressoir in de huiskamer f 260.en in haar portemonnee 15.Bij het keu kenraam ensceneerde hij een inbraak en verliet de woning. Thuisgekomen ontdek te hij enkele bloedsporen op zijn broek, die hij probeerde uit te wassen. Toen hij hoorde dat de politie naar hem on zoek was. is hij bij kennissen ondergedoken. Van 'het gestolen geld is ongeveer 1000,verdwenen, 300.voor de auto en voor 700,had hij mH enkele vrienden een gezellig avondje door gebracht. Dit is maar een klein onderdeel van de geweldige vernielingen, die de orkaan Camille veroorzaakt heeft in de kuststreek nabij de Mississippi. (Van onze punementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse botor- voorraad is thans opgelopen tot ruim 75 miljoen kilogram. Deze boterberg komt neer op 300 miljoen pakjes. Globaal kan men stellen, dat alle botor. die dit jaar werd geproduceerd, in de koel huizen is beland en er geen pakje van is verkocht in ons land. Uit dc statis tieken blijkt trouwens, dat de Neder landers de boter de Irug hebben toege keerd. Uit CBS-cijfeis blijkt., dal dit jaar tot begin augustus bijna 75 miljoen kg boter is geproduceerd in Nederland. Een jaar eerder was dit 83. miljoen kg in dezelfde periode. Op 2 augustus j.l. was de voor raad 73 miljoen kg, waarvan 68 miljoen kg was opgeslagen in de koelhuizen van de overheid, die de boter desgewenst van de handel overneemt (en ze later als regel met aanzienlijk verlies als koel- huisboter weer afstoot). De botervoorraden zijn overigens geen exclusieve Nederlandse zorg. Toen 1969 een half jaar oud was was er in de EEG een voorraad van ruim 370 miljoen kg, dat is anderhalf miljard pakjes. Frank rijk spande toen de kroon met 172 mil joen kg, gevolgd door Duitsland met 119 miljoen kg en Nederland met 64 miljoen kg. Italië had geen botervoorraad, Bel gië 14 miljoen kg en Luxemburg 903 ton. Met een landelijke actie wil men Delftenaar helpen (Van één onzer verslaggevers) HOORN De exploitanten van de kermis in Hoorn hebben maandagmiddag een spontane geldinzameling gehouden voor hun collega John Denies uit Dell't. wiens Thundcrbird zaterdagavond door onbekende oorzaak neerstootte. Daarbij werden vijftien kinderen gewond. Zeer ontroerd nam John Denies hel bedrag in ontvangst. De grootte van het bedrag wilde men niet bekendmaken, maar de som loopt wel in de duizenden guldens. Bij deze ene actie blijft het niet, het spontane gebaar van collegialiteit van gistermid dag betekent de start van een landelijke actie. Het gironummer van de beide kermisbonden, BOVAK en NKB, zal voor dit doel worden opengesteld- De kermisexploitanten hebben gister middag aan de vier gewonde kinderen die in het St.-Jans Gasthuis worden be handeld, een fruirtibakje aangeboden. De toestand van de patiënten gaat vooruit. Exploitant Denies is door het ongeluk totaal geruïneerd. Hij is alleen verzekerd tegen wettelijke aansprakelijkheid. De Thunderbird, met een waarde van ruim 200.000 gulden, was niet verzekerd. John Denies zei hierover: „Mijn attractie ver zekeren kost me ongeveer 20.000 gulden per jaar. Dat kan ik niet betalen. Ik moet ieder jaar ook al veel geld op tafel leggen voor een staanplaats"- Denies zat voorheen op de kermissen in de oliebollen. In 1967 kocht hij de Thunderbird. Om deze te kunnen betalen moest hij zijn huis in Delft verkopen. John Denies: ,,Ik zit totaal aan de grond, ik heb alles verloren". Als één man hebben de kermisexploi tanten in Hoorn zich gekeerd tegen hun collega A- van der Veen uit Purmerend, die gisteren in een ochtendblad ver klaarde dat de verongelukte Thunderbird vol scheuren en lassen zat en dat hij heus wel had geweten dat er iets mee zou gebeuren. „Een minderwaardige, misselijke streek", zo is 'de algemene mening. Brigitte Bardot, nog steeds Frankrijke sexsymboöl 'nr. één, is momenteel op vakantie in Griekenland. Uiteraard zijn ook de „paparazzi", het gebruikelijke legioen verspieders mét de groothoeklens, aanivézig 'om B.B. en haar vriend, de playboy Patrick Gill, te vereeuwigen Hetgeen uitmondde in een stevig robbertje vechten tussen Gill en een fotograafdie iets te ver ging in zijn zucht naar sensatie. Overigens belandde niet de fotograaf in het zwembad, zoals gebruikelijk in dergelijke situaties, maar monsieur Gill- Boete kan ook worden voldaan met betaalcheque Van één onzer verslaggevers DEN HAAG Van 1 september af kan in geval van verkeersovertredingen de boete ook met een betaalcheque wor den voldaan. Evenals bij betaling met contant geld dient bij gebruik van een cheque het vastgestelde transactiebedrag te worden voldaan hetzij onmiddellijk op straat aan de politieman of parkeercontroleur, het zij uiterlijk daarna aan het politiebureau. BELFELD (ANP) Twee minderja rige jongens die op de spoorrails gingen zitten hebben gistermiddag op de spoor baan tussen Roermond en Venlo onder Belfeld een treinstel laten stoppen. Aan dc waarschuwingssignalen van de ma chinist stoorden beide jongens zich niet. Om ongelukken te voorkomen bracht de machinist zijn locomotief met enkele goe derenwagons tot stilstand. De knapen sloegen op de vlucht toen de machinist hen in de kraag wilde pak ken. Nadat de politie was gealarmeerd werden beide jongens, de 14-jarige J. W. uit Belfeld en de 15-jarige M. S. uit Blerick op de rijksweg onder Tegelen liftend gesignaleerd en aangehouden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1