S)e Gou/tant Ierland eist bijeenkomst van de Veiligheidsraad I CHICHESTER-CLARK WEIGERT ZIJN BELEID OM TE BUIGEN Engels veto op til Dr. Blaiberg in Kaapstad overleden SNELTREIN UIT RAILS NA BOTSING MET MELKWAGEN Na 19 maanden leven met ruilhart Geen reden voor onrust en staking bij leraren Stunten met suikerprijs gaat door Omgekomen bestuurder van auto kende traject prima Weigeraars van dienst in staking Gekaapte Griekse DC-3 weer terug Mening dr. Jongsma: „Ondanks dood van Philip Blaiberg gaat ontwikkeling door Nederland zal niet achterblijven Moordenaar(s) Sharon l ate wellicht in Canada PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 EEDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart, 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.0019.00 uur) MAANDAG 18 AUGUSTUS 1969 DEZELFDE TEMPERATUREN het KNMI geldig tot Vrij veel bewolking en geen regen van betekenis. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NEW YORK BELFAST (Reu ter - A.P.). Ierland heeft om eon spoedzitting van de Veiligheids raad gevraagd en tevens verzocht een vredesmacht van de V.N. naar Noord-Ierland te sturen. In het verzoek, ingediend door de Ierse vertegenwoordiger Cremin, wordt de nadruk gelegd op de slechte behandeling die een deel van de Noordierse bevolking van de zijde van regering en politie ondervindt. Intussen is de rust in Noord-Ier- land als gevolg van de aanwezig heid van Britse troepen enigszins teruggekeerd. Het terrein van de strijd gaat zich van de straat naai de conferentietafel verplaatsen. De Veiligheidsraad zal mogelijk mor gen reeds bijeenkomen om het Ierse ver zoek te behandelen. Veel zal dit niet uit halen, want Engeland zal zich ongetwij feld beroepen op „binnenlandse aange legenheden" en in het uiterste geval het recht van veto gebruiken. Premier Chichester Clark gaat in de komende dagen naar Engeland om te cönfereren met premier Wilson en minister van Binnenlandse Zaken Cal- laghan. Beide partijen zullen het zeker in hoge mate met elkaar oneens zijn be halve wat betreft één zaak: dat Ierland buiten zijn boekje is gegaan door de VN erin te mengen. Wilson en Callaghan zullen moeten proberen de weinig schik kelijke Chichester Clark tot rede te bren gen, met name wat betreft het eventueel opheffen van de bij de katholieken zo KAAPSTAD (Reuter, AP) Dr. Philip Blaiberg, de man die ruim 19 maanden geleden in het ziekenhuis Groote Schuur te Kaapstad een nieuw hart kreeg, is gisteren in dit ziekenhuis overleden. Zijn vrouw en dochter waren bij het sterven, dat als zeer vreedzaam beschreven werd, aanwezig. Afstoting was niet te onderdrukken Staatssecretaris DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris Grosheide van Onderwijs Cn Weten schappen heeft e rectoren van de rijks scholen voor VWO en HAVO in een brief laten weten, dat er naar zijn mening geen reden bestaat voor de onrust op een aan tal van deze scholen. Deze onrust zou j er zijn over het functioneren van het on derwijs onder de werking van de wet op I het voortgezet onderwijs. Voor acties die de voortgang van het onderwijs zou den belemmeren, acht de staatssecreta ris geen reden aanwezig. Wel schrijft mr. Grosheide zich ervan bewust te zijn, dat de nieuwe wetgeving de schoolleiding en de docenten voor een moeilijke opgave stelt en dat er tal van gerechtvaardigde wensen leven. 'De staatssecretaris verzoekt de rectoren van de aangeschreven scholen de lera ren op die scholen van zijn standpunt op de hoogte te brengen. Mr. Grosheidp geeft in de brief zijn mening t.a.v. een serie klachten, die door vele leraren bij het voortgezet onderwijs 7-ijn aangevoerd, zoals het groter worden van de klassen, het gebrek aan financië le midddelen, hel ontbreken van voldoen de armslag voor de docenten en een ge brekkig overleg over de wijzigingen in de organisatie van het onderwijs. Mr. Grosheide zegt hierover: De gemiddel de klassebezelting is niet verhoogd, maar verlaagd. Er zijn binnen de grenzen van hel redelijk mogelijke extra financiële middelen ter beschikking gesteld. Voor een verlichting van de taak van de schooldirecties is onlangs een aanzien lijke verbetering tot stand gekomen, ter wijl ook een aantal taakuren voor de leraren is toegekend. Over de inrichting van het onderwijs en de rechtspositie van de docenten is de afgelopen jaren intensief overleg gepleegd in de Lochem- se werkgroep en met de raad van lera ren. Bovendien is de afspraak gemaakt, dat na de zomervakantie met name ook over onderwijskundige maatregelen en onderwijskundige bezwaren regelmatige en frequente besprekingen zullen plaats vinden, aldus de staatssecretaris. gehate voorlopige hechtenis (het zijn vooral de katholieken die hiervan het slachtoffer worden), het matigen van de politie en het geven van meer invloed aan katholieken. In een nogal ongeluk kige en scherp bekritiseerde persconfe rentie heeft Chichester Clark het gehei me Ierse republikeinse leger de schuld gegeven van de onlusten. Hij wil geen katholieken in zijn kabinet, geen recht streeks toezicht van Londen en geen enkele wijziging van zijn politiek. Hij houdt de politie beschermend de hand boven het hoofd en ontkent dat deze zich aan wandaden zou hebben schuldig gemaakt. Ook verdedigde hij het inscha kelen van de extreem-protestantse poli- tiehulptroepen. Chichesters uitspraken hebben in katholieke kringen diepe woe de, maar in protestantse kringen grote tevredenheid gewekt. In het totaal hebben de onlusten van de laatste vijf dagen acht doden geëist. Eén van de laatste „wapenfeiten" was, dat protestantse benden de café's van katholieke eigenaren overvielen, de eigenaar vijftien minuten de tijd gaven te verdwijnen, waarna de zaak in brand ging. Dit gebeurde in niet door Britse militairen beschermde straten. Zowel katholieke als protestantse ker kelijke leiders hebben een beroep ge daan de haat te wijzigen in wederzijdse waardering. „Mogelijk hebben wij niet veel geweten van de toestanden waar onder onze medemensen moeten leven", zo zei de protestantse kerkleider George Simms, „Misschien hebben wij ons niet genoeg aan hen gelegen gelatenwij wa gen vergeving voor alles dat wij hebben Paus Paulus heeft in Castelgandolfo de onlusten betreurt. Hij sprak zich uit voor gelijke burgen-echten, maar ver oordeelt het gebruik van geweld. Afspraak niet waterdicht (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De suikeroorlog is nog et beëindigd, zulks in tegenstelling tot de indruk die gewekt wordt door een za terdag jl. uitgegeven communiqué van dc groothandel in kruidenierswaren. Dc in communiqué bekend gemaakte af- ■aak tot handhaving van een suiker prijs van 1,17 gulden per kilogram is niet voldoende waterdicht. Aldus de di rectie van de NV Albert Ilcyn. Vooral in dc eerste helft van 1969 heelt lit andere E.E.G.-landen geïmporteerde suiker zijn weg op de Nederlandse markt gevonden. Deze suiker werd niet geïm porteerd omdat zij goedkoper was, maar omdat zij niet onder de prijscontrole van de suikerindustrie viel. Elke regeling die, behalve voor de Nederlandse suiker, niet tevens voor de importsuiker geldl, biedt dan ook geen oplossing, aldus A.H. Voorts zal Co-Op Nederland tot en met woensdag doorgaan met de verkoop van suiker a 1 cent pr kilo, tenzij voordien alle betrokkenen om de tafel hebben ge zeten en tot overeenstemming zijn geko- Bij dit besluit speelt ook een rol dat de Co-Óp tevoren heeft aangekondigd dat de actie tot en met woensdag zou duren. (Van een onzer verslaqqevérs) UTRECHT Op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg is vanmorgen omstreeks 7 uur de sneltrein Eindhoven-Amsterdam gedeeltelijk ont spoord na een botsing met een met melk bussen geladen vrachtwagen vlak bij Zaltbommel. De bestuurder van de auto, STEENWIJK (ANP) Twintig van de 26 dienstweigcrars in het kamp Vledder zijn vanochtend tot twaalf uur in staking gegaan. De overige vijf verklaarden zich solidair met de stakers, doch keugden hun methode af. Vier van de kampbewo ners zijn bovendien in hongerstaking ge gaan. Op een door de tewerkgestelde ge zonden telegram aan het ministerie van Defensie met het verzoek een persconfe rentie vanmorgen om half acht bij te wonen, werd negatief gereageerd. De directeur van het kamp, de heer B. J. Ras, had om half tien uog geen op dracht van het. ministerie om maatrege len te nemen. Volgens de directeur pleegt het ministerie van -Defensie overleg met het departement van Jusbibie over deze Met deze staking zeggen de dienstwei geraars een beter leefklimaat en een be tere rechtspositie voor de dienstweige raars te willen bewerkstelligen. De direc teur heeft de stakers gewezen op de con sequenties, die hun actie kan hebben. Volgens de wet zouden ze een straf kun nen krijgen van ten hoogste één jaar en negen maanden. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie heeft desgevraagd klaard, dat de directeur van kamp Vled der bij de officier van justitie te Assen aangifte heeft gedaan van het feit, dat de stakers een dienstopdracht geweigerd hebben. De officier van justitie zal' pro ces-verbaal laten opmaken ingevolge ar tikel 54 van de wet gewetensbezwaarden militaire dienst. De gewetensbezwaarde Pot is inmiddels uit arrest ontslagen. Pot werd, zoals bekend, enige dagen geleden gestraft met twee dagen verzwaard ar rest wegens ongeoorloofde afwezigheid. de I9-jarige T. H. uit Maasdriel werd zwaar gewond en overgebracht naar het ziekenhuis in Zaltbommel. De treinreizi gers bleven op enkele schaafwonden cn builen na ongedeerd. Met merkwaardige is dat de melkrijder de spoorwegovergang heel goed kende; meermalen reed hij dagelijks deze route. In beide richtingen werd het spoor ver sperd door vier van de vijf uit de rails gelopen rijtuigen alsmede door de ont spoorde locomotief. De melkauto met op legger werd 150 m meegesleurd en kwam gedeeltelijk onder de locomotief. Van de vier rijtuigen is het voorste het ergst be schadigd. De draaistellen en de elektri sche apparatuur zijn er als het ware onder vandaan gescheurd. Het spoor Den Bosch-Utrecht en het ernaast lig gende goederenspoor zijn beide over een lengte van 150 m beschadigd. De reizi gers van de trein hebben de afstand van enkele honderden meters naar het station in Zaltbommel te voet afgelegd; ze zijn vandaar met bussen verder gereisd. Het spoor Zaltbómmel-Den Bosch kon nog tot 9 uur worden gebruikt. Daarna moest het baanvak worden gesloten omdat het spoor nodig was voor herstelwerkzaam heden. Al om half negen waren er bus sen gecharterd voor de dienst tussen Zaltbommel en Den Bosch. Uit Utrecht en Den Bosch waren al spoedig kraanwagens gekomen. Men hoopte nog vandaag met de opruimings werkzaamheden gereed te komen. Een heel karwei, want de kranen moeten eerst de locomotief en de wagons weer in de rails tillen. Als het materiaal dan is afgevoerd kan begonnen worden met de herstelwerkzaamheden. Nog een botsing Om kwart vóór negen kwam op een niet-beveiligde overweg bij Vries-Zuid- laren de trein van Amsterdam naar Gro ningen in botsing met een Volkswagen busje van een melkhandelaar. De chauf feur, de 20-jarige F. Meilens uit Zuid laren, werd op slag gedood. De trein kwam 50 m voorbij de overgang tot stil stand; hij kon niet meer op eigen kracht verder. Een achterop komende trein heeft de ongelukstrein later opgeduwd naar Groningen, waar hij 82 minuten te laat arriveerde.. Op 2 januari 1968 kreeg Blaiberg, die zestig jaar is geworden, het hart van een 24-jarige niet-blanke fabrieksarbei der. De operatie werd verricht door professor Christian Barnard. Het was de tweede harttransplantatie die door Bar nard werd verricht. Zijn eerste had hij op 3 december 1967 uitgevoerd op Louis Washkansky. Blai berg, een tandarts, kreeg het hart van Clive Haupt, die aan een hersenbloeding was overleden. Philip Blaiber» in zijn jonge jaren enthousiast rugbyspeler, moest negen maanden voor hij een nieuw hart kreeg, zijn tandartspraktijk opgeven wegens een hartkwaal. Hij wilde graag geopereerd worden hoewel hij wist dat de eerste twee harttransplantatiepatiënten Washkansky en een baby in New York kort na de operatie waren óverleden. Hij verbleef drie weken in het zieken huis Groote Schuur voordat de artsen hem een nieuw hart konden geven. En kele uren na de operatie kon Barnard erltlaren. dal zijn patiënt het. zeer goed maakte. Vierenzeventig dagen la ter kon Blaiberg terugkeren naar zijn flat in Wynberg, een voorstad van Kaap stad. Al spoedig maakte hij weer lange vandelingen en ging hij weer zwemmen. In juni 1968 werd Blaiberg weer in het ziekenhuis Groote Schuur opgenomen. Hij werd daar bijna vier maanden lang behandeld voor een leverontsteking en longklachten. Na zijn terugkeer in zijn flat lagen daar rond 3.000 brieven op hem te wachten uit alle delen van de wereld. Donderdag moest hij weer in het kenhuis worden opgenomen. Volgens de tsen was hij er erg aan toe. Bijzonder heden werden toen echter niet onthuld. Zaterdag maakte het ziekenhuis bekend dat een lichte verbetering in zijn toe stand was ingetreden. Kennelijk was he afstotingsproces echter toch te ver door gewoekerd. Blaiberg is vanmiddag op de Israëlische begraafplaats te Kaapstad ter aarde besteld. In het academisch ziekenhuis van Stanford (Californië) is gisteren, een uur nadat hij een nieuw hart had ontvangen, de 54-jarige Herman Scales uit Phoenix overleden. ATHENE (DPA) De gekaapte DC- 3 van de Griekse Luchtvaartmaatschap pij Olympic Airways die in Albanië was geland, is met passagiers cn bemannings leden naar Athene teruggekeerd. Bij de passagiers bevonden zich ech ter niet de 40-jarige Griekse arts Vassi- lios Tsironis, diens vrouw en beide zo nen van tien en twaalf jaar die zaterdag de piloot met revolvers en messen had den gedwongen van koers te veranderen. De DC-3 die van Athene over Agronion naar Joannina in Noord-Griekenland had moeten vliegen, landde op een veld in de buurt van de Zuidalbanese stad Valona. de Griekse arts vroeg hier om asiel voor zich en zijn gezin omdat hij niet meer I leven kon onder het bewind in Grieken land. De arts en zijn gezin zijn in Alba nië gebleven. Op de kruising van de voorrangsweg Lelystad-Harderwijk is zondagavond een verkeersongeluk gebeurd, waarbij drie personen werden gedood en negen inzit tenden gewond. Het ongeluk gebeurde. toen een auto geen voorrang verleende i I aan een tegenligger. (Van één c verslaggevers) LEIDEN „Het is mijns inziens niet te verwachten dat de dood van Blaiberg verandering zal brengen in de algemene opvatting in de medische wereld ten opzichte van harttransplantaties. Blaiberg was de eerste geslaagde hart transplantatiepatiënt en z(jn operatie heeft veel publiciteit gekregen, maar wc moeten niet vergeten dat er bijvoorbeeld in Amerika nog een aantal geslaagde operatiepatiënten rondlopen". Dat was gisteravond een eerste reac tie op de dood van Blaiberg van dr. M. W. Jongsma, docent medische ethiek en tevens geneesheer-directeur van het Academisch Ziekenhuis in Lei den, waar volgens hardnekkige ge ruchten zeer wel mogelijk de eerste harttransplantatie in Nederland zal worden verricht. „Het is mogelijk dat door de dood van Blaiberg sommige medici zich nog wel eens zullen bedenken alvo rens tot een harttransplantatie over te gaan, maar voor mij staat vast dat met de operatie van Blaiberg an derhalf jaar geleden, een ontwikkeling is begonnen die zeker zal doorgaan". Zal de dood van Blaiberg nog veran dering brengen in de in ons land heer sende medische opvattingen? Dr. Jongsma denkt van niet: „In ons land is men in dit soort zaken wat voor zichtig, maar ik verwacht niet dat Nederland achter zal blijven". Heeft een verlenging van het leven van Blaiberg met anderhalf jaar de transplantatie achteraf gezien ver antwoord gemaakt? Dr. Jongsma: „Ik heb het idee gehad dat Blaiberg nog redelijk plezier heeft- gehad van de laatste periode van zijn leven. Een dergelijke beslissing ligt sterk in het persoonlijke vlak en is o afhanke lijk van h overleg tussen arts en pa tiënt. Transplantatiepatiënten dienen met zorg te worden gekozen en ook psychologisch zeer zorgvuldig op de ingreep te worden voorbereid. Ik ben nu 64 jaar, als het aan mij werd gevraagd zou ik me nog wel eens be denken". In andere medische kringen meent men, dat, zolang de afstotingsver schijnselen nog niet voldoende be heerst wordei men in Nederland niet licht zal overgaan tot harttransplan- Dr. Jongst taties, hoewel men de operationele techniek volledig onder de knie heeft. Voorwaarde voor iedere transplanta tie, in het bijzonder de harttransplan tatie, is, dat de betrok!- n patiënt over een lange periode (twee tot drie jaar) een redelijk leven kan leiden. Philip Blaiberg, die het langst met e .nieuw hart beleefd heeft, heeft onder voortdurende medische zorg gestaan Hij is evenwel een „witte raaf" onder de hartransplantatiepatiënten. In Ne derland is men van het aanvankelijke idee „niet achter te blijven" terugge komen omdat men door het nog niet beheersen van de afstotingsverschijn selen de betrokken patiënten nog geen redelijk leven over een langere perio de kan garanderen. Heerlijk Vrij Zijn! Leer Dansen Je doet liet nog samen ook. Evert Castelein (ADVERTENTIE) Inlichtingen en inschrijvingen: R.K. Handelsavondschool Gedurende de maand augustus van maandag tot en met vrijdagavond .van 19.00 tot 21.00 uur. Haarlemmerstraat 32 te Leiden. Telefoon 01710-25367-30077. „ST. PIETER" Opleiding praktijkexamens. Het driejarig diploma geldt als middenstandsdiploma. met 3- en 5-jarige kursus □rs. P. GILDEN o.s.c. voor jongens en meisjes Direkteur. LOS ANGELES (Reuter) Het zoeken naar de dader(s) van dc vijfvoudige moordzaak van Los Angeles, waarbij onder meer dc filmactrice Sharon Tate op beestachtige wijze werd vermoord, heeft zich nu uitgebreid lot Canada. Een woordvoerder van de Canadese politie zei dat zij gevraagd is uit te kijken naar vier personen: Thomas Har- rigan (25), Harris Dawson (26), William Woyle (26) en Charles Tacot.. Harrigan werd beschreven als een roodharige en de politie zei te geloven dat hij de man was die in de nacht van de moord in het huis van Sharon Tate is geweest. Het drietal zou handelen in verdovende middelen. De politie kreeg de tip van een Poolse immigrant, vriend n een van de slachtoffers.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1