BETALENDE CLUBS VOELEN ZICH SCHAMEL BEDEELD MET MILJOEN UIT TOTOPOT Meeroverdekt', lichtinstallaties, ja zelfs verwarmde tribunes r_ 2 SATERDAG 16 AUGUSTUS 1969 In het „rijk" uitgevoerde jaarverslag van de Neder landse Sportfederatie over 1968 staat op pagina 53 een bedrag dat de verenigingen in het betaald voetbal zeer ter harte gaat. Afgerond op duizend gulden werd in het seizoen 19671968 uit de toto- pot 2,5 procent, zijnde 971.000,uitgekeerd aan het betaald voetbal. De meeste clubs, die week in week uit hun naam lenen aan het totoformulier vinden dat een nogal schamel bedrag, dat op basis van de verdeelsleutel 2-114-1 onder de bepaald niet alle met weelde omhangen betalende clubs wordt verdeeld. Zo krijgen de clubs in de tweede divisie 12.000 gulden, die in de eerste divisie 18.000 en de formaties die het tot de eredivisie hebben gebracht 24.000 gulden. Daarboven komt nog een bedrag voor elke keer dat de naam van de club op het totoformulier wordt gebruikt. Er zijn be stuurders van betalende verenigingen die deze mening aanhangen: het voetbalprogramma is eigendom van de KNVB, die het ten dienste stelt de Stichting Nationale Sporttotalisator; maar wij moeten ervoor spelen, wij geven onze naam, de toto draait geheel door ons voetbal en vrijwel geheel van voetballiefhebbers die hun gokje wagen; 43 7«»-*-'69 IglTAÏHT.TM- H 1334326 li 4 5 6 7 8 9 10 'H 12 tl»>lho-/!lnnuiimlo 1 FC Kttfn-MOmhaig 2 Hlnlr. h.-l)<ho!(«»'M 3 DOIUM. D-KI<tiora O 4_ M.S.V.-tlumb. S.V. 9 L liturijiiin-KiiHor*!. V/i»<lii>.-Roru««. MO l-liilr. B-Mfliwh, I960 4 7 JL Cb. Foiwlsr-Gmsiliap 9 Wlntttrtb.-Bnllins. Vimiifl Ouya-Snrv. ÜUikhilen - 11 12 ftitimjq-St. Gillian 13 Deze cople wordt bl vraag daar Inlichtingen bl) vor uw club bewaard lies van uw gezegelde cople en dan vinden we, dat nog geen miljoen uit dr royale opbrengst van de toto niet erg aan de ruim- kant is voor ploegen, die geheel en al verantwoor delijk zijn voor de enorme sommen die aan allerle sportorganisaties worden uitgekeerd en aan sport accommodaties worden besteed dank zij de, ge lukkig, steeds groeiende omzet van de sport totalisator. Men zou het bedrag van nog geen latste ver-Q gadering van de sectie betaald voetbal is dit punt ook ter sprake gekomen. Sectievoorzitter Jos Coler zegde toe deze materie, evenals de vergoedingen voor radio- en t.v.-uitzendingen, met de bevoegde instanties te bespreken. Dat gebeurt momenteel dan ook. Wellicht slaagt de „onderhandelingsdele gatie" erin het bedrag te verhogen tot bijvoorbeeld 2,5 miljoen. Dan kan op basis van dezelfde verdeel sleutel het bedrag voor tweede-, eerste- en ere divisieclubs ook evenzoveel groter worden. Het blijft voor de meeste clubs een welkome aanvulling van de financiën, maar ook een tweeëneenhalf maal groter bedrag zet geen uitgebreide zoden aan de dijk. Men kan de (meeste) clubs geen ontevre denheid verwijten, want zij gaan veelal uit van de Woonplaat»! Vereniging» Gebaat,: Code nr. OIIUMTBN HAOfcN N.V.- BKN KAAO JAMIN ys niet te geloven voor die prijst Liever andere bestemming van gelden dan verhogen van individuele uitkering ïiteniand" of be kende t i vaderlandse clubs ontbreken, loopt de stelling „wat we krijgen, is meegenomen", maar zij zouden over het algemeen liever een andere bestemming aan de uit de toto vrijkomende gelden zien gegeven. Niemand heeft er ook bezwaar tegen dat anderen (amateurvoetbal en organisaties die een andere sport beoefenen) profiteren van de toto, die en daarvan is eenieder overtuigd niet meer gemist kan worden. Maar in het achterhoofd blijft toch sluimeren, dat die toto juist floreert omdat de clubs in het betaalde voetbal hun naam ter beschikking stellen. Zodra moet worden ge speeld op „het buitenland" of zodra de bekende namen van de vaderlandse clubs ontbreken, daalt de omzet. Dat is een onloochenbaar feit. De beta lende clubs zijn zich derhalve zeer wel bewust van de invloed die zij uitoefenen op de omzet van .de sporttotalisator. Toch piekert niemand erover te weigeren zijn naam ter beschikking te stellen. Men weet zeer wel, dat de KNVB het „eigendom"/bezit van de voetbalprogramma's, maar weet ook dat een verzoek en bloc van de sectie betaald voetbal om voortaan dat programma niet meer ter be schikking te stellen van de Stichting Nationale Sporttotalisator niet zonder meer opzij gelegd kan worden Indien de betalende clubs er per se op zouden staan, zou de sectie betaald voetbal van de KNVB hieraan gevolg dienen te geven. Men piekert er echter niet over. Waar men wel de ge dachten over heeft laten gaan, is: hoe worden die totogelden zo zinvol mogelijk besteed; waarom willen we meer hebben, of zijn we tevreden met wat er wordt uitgekeerd; hoe kan dat beschikbare geld eventueel worden aangewend om de zo brood nodige en zo zeer gewenste sanering een handje te helpen; of moet het geld en dan liefst belang rijk meer dan thans wordt uitgekeerd in een fonds worden gestort waaruit, onder het toeziend oog van de KNVB. bijvoorbeeld renteloze leningen kunnen worden verstrekt om de accommodaties te verbeteren. Voornaam doel van de verdelingscom missie van de NSF is de accommodaties te helpen stichten, uit te breiden en in stand te houden. Men mag het de bestuurder van de betalende club ver geven als hij hard oordeelt: „Amateurs trekken de fraaiste clubgebouwen op, bouwen mooie cafés, die ze dan clubhuis noemen, zitten er riant bij en dat allemaal omdat onze naam op het formulier staat. Wij hebben zelf een schamel clubgebouw en de financiële mogelijkheden ontbreken ten enenmale om hierin verandering te brengen." Het is duidelijk, dat bij vele clubs in de betaalde sector en be paald niet alleen in de lagere divisies een andere opzet van de verdeling der totogelden, een nieuwe „verdeelsleutel", zeer welkom zou zijn. Informaties bij verscheidene verenigingen, wier namen regel matig op het totoformulier verschijnen, leveren een scala van meningen op, een grote variatie in visie op deze materie en het besef, dat in de besturen van de betalende verenigingen terdege hierover wordt gedacht en gesproken. AOO: onbillijk Een vereniging die nogal in de finan ciële perikelen zit, is ADO. Voorzitter Herman Choufoer was in feite de aan leiding tot het onderzoek bij diverse verenigingen met de opmerking: „Als je tot de conclusie wilt komen, en wie kan dat ontkennen, dat de toto geheel en al afhankelijk is van de betalende clubs, is het onbillijk dat diezelfde be talende clubs met nog niet een miljoen worden afgescheept. Eenieder weet voor welke enorme lasten we zitten; dat we ons grote aandeel leveren in de passieve recreatie; dat we een vette kluif zijn voor diverse belastingen en ons als (amateur) bestuur alles getroosten om in de vrije tijd iets op te bouwen of het bereikte in-stand te houden. En daar- '1 m van profiteren via de toto velen, be- eif halve de betalende clubs zelf. Wat moet je met z'n allen in hemelsnaam met k nog geen miljoen doen Een cri de coeur van een voorzitter die in de po sitie verkeert dat hij, om te blijven meedraaien, noodzakelijk (dure) aanko pen moest doen en ook moest verko pen om niet voor de situatie te komen dat hij het nieuwe seizoen met een totaal lege kas moet beginnen. PSV: aankoop Ben van Gelder, secretaris van PSV, acht de huidige situatie niet zodanig dat er alarm moet worden geslagen. „We zijn al blij met dat miljoen en die be schouwen we als een aanloop. Er wor den besprekingen gevoerd tussen de KNVB en de NSF en er is bereidheid bij de NSF om aan onze gerechtvaar digde eisen tegemoet te komen, maar er zijn nu eenmaal wetten die nog nist veranderd zijn. Er is een verdeelsleu- tel. Aan de andere kant is het natuur lijk juist dat de hele toto speelt op voet bal, zowel betalende clubs als voetbal liefhebbers. Wat andere sporten inbren gen, is dikwijls niet het noemen waard, Wij brengen het op en zo bezien komen we er gewoon slecht af met het be taalde voetbal. Niet anderen twintig miljoen en wij maar één. Dat moet in derdaad een reden zijn om de verdeel sleutel te wijzigen. Ik blijf echter van mening dat andere organisaties zeker mogen en moeten profiteren. Dat acht ik een plicht van het voetbal. Ik heb goede hoop dat binnenkort overeen stemming zal worden bereikt tussen KNVB en NSF.'' FC Twente: fonds Pertinente uitspraak van FC Twente (de heer Hilbrink): „Dat miljoen is veel te weinig. Er spelen twee problemen: de eigen, normale exploitatie en de ac commodatie die zeer belangrijk is. Men voelt er steeds minder voor om voor een paar gulden drijfnat te regenen. Er zal dus overdekt moeten worden. De stadions zullen ook alle van licht voor zien moeten worden, zeker in de ere divisie. En als ik dan zie dat er in Arn hem een accommodatie voor de NSF wordt gebouwd van zo'n negenentwintig miljoen, dan vind ik dat wij ook wel eens zo'n bedrag mogen hebben. Dan. kunnen we verwezenlijken wat hoogst noodzakelijk is. Dan zijn we niet meer afhankelijk van de competitie alleen op zondag omdat er clubs zijn die geen lichtinstallatie hebben. Tenslotte draait de toto op o'ns. Als wij niet spelen, daalt de opbrengst duidelijk. Alleen uit dien hoofde mogen we wel eens wat hebben. Er zal een andere verdeelsleu tel moeten komen waarin het betaald voetbal meedraait. Je zou eens moe ten zien wat er gebeurde als het be- laald voetbal een eigen toto zou hebben. Dan speelde iedereen bij ons. Let wel, il: gun het andere sporten best maar wij komen er beroerd af. Ik zou ook voelen voor een fonds, waarin de NSF elk jaar een bepaald bedrag, en dan natuurlijk nogal fors, stort, wat wordt beheerd door de KNVB. Clubs die het nodig hebben, zouden daaruit een renteloze le ning moeten kunnen krijgen om de ac commodatie te verbeteren en aan de •isen van de tijd aan te passen". Go Ahead: meedelen Een soortgelijke mening bij Go Ahead (secretaris A. Janssen): „Ik vind die betaling oontant aan de betalende ver- enigingen niet eens zu urgent, Onze me ning is dat de clubs die in hoofdzaak op het totoformuliler komen, en dat zijn in de eerste plaats de eredivisieclubs, aangepaste accommodaties moeten heb ben. Zeker in de eredivisie en eigenlijk ook in de eerste, een lichtinstallatie. Voorts overdekte tribunes. De accom modaties vooral dienen in het betaalde voetbal te worden verbeterd. De toto moet kost wat kost doorgaan. Daarom moeten we ook spelen als het econo misch niet verantwoord is. Ik bedoel, als de publieke belangstelling duidelijk on der het gemiddelde blijft omdat je de mensen geen behoorlijke zitplaats, en dan overdekt, kunt aanbieden. Het veld heeft extra te lijden als het slecht weer is. Alles mede ten faveure van de toto die moet draaien. We zullen, dacht ik, ook naar verwarmde tribunes toe moe ten. Maar hoe Daarom zullen we mee moeten delen in de opbrengst van de toto die louter bestaat bij-de gratie van de betalende clubs. Zet er alleen ama teurclubs op en hij heeft weinig of geen waarde meer. Meeprofiteren ten bate van de accommodaties en de toto is er toch voor een groot deel voor de fi nanciering daarvan, maar kennelijk niet voor semi-profclubs vind ik het voor naamste. Voornamer dan die uitkering van wal duizenden guldens". Holland Sport: honoreren Met het sonöre stemgeluid zoemt Dirk Nijs, directeur van Holland Sport: „Ik zou het prettig hebben gevonden als ze bij de NSF zelf hadden voorgesteld om die uitkering te verhogen. Wij, Holland Sport, zijn een stichting en dan trek je verder geen profijt van de toto. Ik vind dat die uitkering moet worden verhoogd als de omzet van de toto stijgt. Dat is niet meer dan logisch. Wij doen alles om die toto te laten draaien. Dat kost ons geld. Neem alleen het veld om dat in orde te brengen zodat er toch kan wor den gespeeld en om het na de wedstrijd weer eens in orde te brengen. De eerste stap moet zijn een tegemoetkming in die hogere kosten. Als de KNVB zijn pro gramma afstaat en de betalende clubs op het totoformulier een grote rol spe len, moet je dat honoreren. Dus als de toto-opbrengst oploopt, dan ook meer geld ter beschikking". Ajax: zwakke broeders Ajax, bij monde van secretaris J. Wes- trik, is niet voor het verhogen van de uitkering aan de betalende clubs: „Dit is geen probleem dat per vereniging speelt. Het gaat de gehele sectie be taald voetbal aan en het dient in zijn geheel te worden bezien. Daar over wordt onderhandeld. De vraag is alleen: zijn er reële kansen dat er meer wordt betaald. Het is bij ons natuur lijk wel zo, dat iedereen meer wil hebben uit de toto. Wie niet? Maar er zijn te veel clubs, te veel zwakke broe ders. We praten over sanering maar als je die clubs een hogere uitkering gaat geven, kun je de sanering wel verge ten. We wensen die sanering allemaal, maar op die manier krijg je de finan cieel zwakkeren er niet uit. Je kunt dat geld beter in een fonds stoppen en het dan voor verbetering var datiee besteden'. AZ '67: schulden betalen Zeer ver gaat op het punt van de (aller- wege1 uiterst urgent geachte) sanering AZ '67 (secretaris H. A. v. d. Hoef): „Wij zouden de toto-uitkering willen be stemmen voor de clubs die terug willen naar het amateurvoetbal maar niet kun nen omdat ze schuld hebben. Dat heb ben we al eens voorgesteld maar er werd geen notitie van genomen. Als een club een ton schuld heeft en blijft door modderen, wordt die schuld alleen maar groter. Dan zeggen wij: geef die ton en dan kunnen ze het betaalde voetbal verlaten. Dat geeft alleen maar voor delen: minder clubs, meer publiek voor de overblijvenden. En de zaak wordt ge zonder want dat is die nu niet. Op die manier help je de sanering doorvoeren. Toen wij nog niet in de eredivisie speel den, moest je soms met je dure spelers naar clubs waar het gewoon geen zin had. Dat geldt ook voor het B-elftal. Maak de zaak gezonder, betaal hun schuld en dan kunnen ze met een ge rust geweten terug naar de amateurs". DOS (secretaris J. C. Verthoren) toon de zich tevreden. „Wij zijn een stich ting, dus behalve die uitkering doen we niet mee aan de toto. Ja, we zijn voor lopig tevreden. Maar natuurlijk, als er meer te halen vall, zijn we erbij". Feijenoord: redelijke verhouding Voor Feijenoord (manager Guus Brox) is de uitkering geen punt van belang. „De behoefte daaraan is bij ons niet zo groot. Wel zijn we principieel van me ning dat de betalende clubs in redelijke verhouding een uitkering moeten krij gen. En we vinden het logisch, dat de semi-profclubs, wier namen op het toto formulier komen, wat krijgen. Nog maals, het zijn niet onze zwaarste in komsten; wij moeten het van het voet bal hebben. Maar de semi-profclubs hebben zeker recht op die uitkering". NEC: voor accommodaties gemaakt. „We zijn er niet voor orn een verhoogde uitkering „in handen" te geven maar wel dat die wordt besteed aan het verbeteren van de accommo daties. We zien echter niet goed hoe dat zou moeten gebeuren. Je kunt per jaar wel een bedrag reserveren maar dan zal het moeilijk worden te beslis sen wat ermee moet worden gedaan. Iedereen komt met zijn wensen. De een meer zitplaatsen, de ander overdekte plaatsen, een derde licht. En dan kan het gebeuren dat er een club is die al les al heeft en die valt er dan naast, want die hoeft geen licht meer en heeft al overdekte zitplaatsen in voldoende mate. Nee, voor één grote totopot voelen we niet zo veel. Wel dat de totogelden in principe worden gebruikt ter verbe tering van accommodaties. Maar nog maals: hoe voer je dat uit". NAC; sterk voor NAC (secretaris F. J. W. Speekenbrink) voelt ook voor een fonds, te vormen uit totogelden. „We twijfelen niet aan de goede wil van het sectiebestuur en zijn ervan overutgid dat men alles zal doen om ruimere inkomsten te verwerven. We zijn sterk voor stander van het vormen van een fonds waarin elk jaar uit de totogelden een bedrag wordt gestort en waarop een beroep kan worden gedan door clubs die aan noodzakelijkheden toe zijn maar er vanwege de financiële positie geen uitvoering aan kunnen geven. Die zouden dan moeten kunnen lenen uit dat fonds, zo mogelijk zelfs geld kun nen krijgen. Maar dat moet niet afge dwongen worden. We moeten niet gaan zeggen: dan onze namen maar van het formulier af. Dan dupeer je jezelf en ook nog de voetballiefhebbers die hun gokie willen wagen. Maar een fonds: sterk vóór". Telstar: bijspringen Volledige instemming ook bij Telstar (administiateur R. v. Dullemen): ,,'t Zou prachtig zijn als er een KNVB-fonds, gevormd van totogelden, zou kunnen komen om bij te springen waar dat'no dig is. De praktijk wijst toch uit dat er dikwijls heel erg veel ontbreekt. Dat geld zou je op alle mogelijke manieren kunnen gebruiken. Ik noem maar iets: betere omgeving voor medische verzor ging, goed instrumentarium, baden e.d. Dat komt niet alleen de club ten goede maar het totale voetbal. Wat niet weg neemt dat je de zaak wel beter kunt maken maar dat je niet ontkomt aan sanering. Dat is een eis, evenals de ver betering van de accommodaties. Er zou eigenlijk als voorwaarde voor uitkomen in de eredivisie gesteld moeten worden dat je een lichtinstallatie bezit. Zo is het in Duitsland bijvoorbeeld cn dan moet je ook nog eens vijfentwintigdui zend Mark betalen als „entreegeld" voor de Bundesliga. Ik vind zo'n voor waarde om licht te hebben heel reëel. Als die er niet is en hét wordt geëist, dan zal ook de gemeente sneller bij springen want in de meeste gevallen zal de gemeente dat recreatieve element niet willen missen. En wat onze namen op het totoformulier betreft: die moeten erop blijven. We zullen zeker niet en bloc moeten zeggen dat ze eraf moe- MVV: adaertje Een stelling die volledig wordt onder schreven door MVV (mr M. Tripels): „We moeten wel proberen een groter aandeel te krijgen Met die opdracht is het sectiebestuur al belast. Het is ook redelijk want als wij niet meedoen, is de toto niet meer attractief. Overigens geloof ik zeker dai je als betalende club ook naar de NSF kunt gaan om te pro beren geld, of een lening, los te krijgen voor verbetering van de accommodatie, Waarom ook niet? Het is toch het doel van de NSF om ook de sportaccommo datie uit te breiden en te verbeteren? Ik geloof alleen dat er nog nooit een betalende club aan heeft gedacht of het heeft geprobeerd. En onze namen zullen op het formulier moeten blijven. Daar mee moet je voorzichtig zijn want er zit eep addertje onder het gras. Je kunt die toto torpederen, maar wat dan als ze een Lotto gaan invoeren, zoalg in Duitsland. Dan heb je helemaal niets Een conclusie van de heer Tripels, die nog iets verder heeft gedacht. Maar daarvoor is hij dan ook jurist.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 15