de pier Ierse premier Lynch greep in om erger te voorkomen WERKEN ZONDER BAAS Geen paniek maar wel rood lampje voor voeder- en weideböuw ONDERZOEK ZAAK DEFREGGER GAAT IN ITALIË DOOR SLAPEN OP DAM VERBODEN TATEMOORD IN MEMPHIS Politieman gemolesteerd Boze geluiden uit Engeland Tsjecho-Slowakije Militie is paraat betogers Experiment van Tornado: Democratisering produktieproces tegen Westen van wroeten beschuldigd Onderzoek bloembollen in Amerika gaat door Film over „kapitein vanFiletto VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1969 DB LEIDSE COURANT Voorstel gemeenteraad 'AMSTERDAM Half september krijgt de Amsterdamse gemeenteraad voorstel tot wijziging van de alge mene politieverordening ter goedkeuring voorgelegd, die een einde moet maken de openlucht slaap-in bij het natio naal monument op de Dam. Burgemeester Samkalden wacht zo lang, omdat hij het voor geen prijs in deze lange hete zomer tot rellen wil la- komen. Wanneer burgemeeste Sam kalden in september zijn zin krijgt, wordt de algemene politieverordening uitgebreid met twee artikelen. Het eer ste zal het zitten, liggen of staan op het eigenlijke monument verbieden. Daaron der wordt verstaan de halfronde muur, de bank en het bovenste bordes. Krans- leggers krijgen speciale toestemming. De treden, die naai- het monument leiden, blijven toegankelijk voor iedereen. Het tweede artikel verbiedt het slapen op de openbare weg binnen de bebouwde kom. dus ook op de treden van het nationaal monument. Tussen vier en vijf uur vanochtend hebben vijftien politiemannen weer 65 jongeren gepakt, die in de C. en A.-pas- tussen Nieuwendijlk en Damrak, in portieken op de Nieuwendijk, het Beurs- poortje, bij gebouw Industria op de Dam de voetgangerstunnel bij de Kam- perbrug tegenover het C.S. lagen te sla pen. Onder ihen bevonden ©ich dertien Nederlanders. De rrieesten werden na on derzoek op het bureau Warmoesstraat heengezonden. Bij de 24 jongelui, die werden vastgehouden, waren 14 buiten landers zonder geld of identiteitspapie ren. Zij zullen als ongewenst vreemde- over de grens worden gezet. Negen de aangehouden Nederlanders, die minderjarig waren, werden aan de kin derpolitie overgegeven. Twee van hen bleken uit' een inrichting te zijn ont vlucht. Volgens inspecteur G. Horstmann, die de leiding van de actie had. is de to om op straat te slapen sterk ver minderd in verband met de regen. Ook werden op de Dam een 22-jarige jongeman en een 17-jarig meisje aangehouden wegens openbare schennis de eerbaarheid onder de arcade van het Koninklijk Paleis, duidelijk zichtbaar voorbij gangers. MEMPHIS Een invalide boekhou Ier en zijn vrouw zijn gisteravond laat n hun kostbare flat te Memphis moord. Volgens de politie lijken de m den op de slachting, die vorige week te Hollywood heeft plaats gehad en waar de actrice Sharon Tate het slachtof- F ttr is geworden. De politie wil echter niet zeggen of ei een verband bestaat tussen de moorden in Hollywood en die en Memphis. De slachtoffers, waren de 58 jaar oude Roy Kenneth Dumas en zijn 46 jaar de echtgenote. De handen van de man en vrouw, in afzonderlijke slaapkamers werden 1 moord, waren op de rug gebonden. Het bloedverlies was zo groot, dat de wijze waarop de moorden zijn gepleegd, niet onmiddellijk was vast te stellen. (ADVERTENTIE) centrum van vermaak gchcymingen v •■-•li 4—1' (HU ,mL'I Katholieke vechtjass extreme protestanter en benzinebommen. Invloed van droge zomer DEN HAAG Van een noodtoestand voor onze rundveehouderij kan men in deze warme, droge zomer tot-nu-toe niet spreken. Maar wel is er volgens het rijkslandbouwconsulentschap voor voeder- en weideböuw in Wageningen een rood lampje gaan branden: in komende winter zouden de veehouders wel eens krap in hun ruwvoeder kunnen Toen in juni het eerste gras van jaar werd gemaaid werd er behoorlijk wat ruwvoer gewonnen, maar door de droogte die we sindsdien beleefd hebben zit de tweede „snede", die normaal augustus wordt gemaaid, er nauwelijks meer in. Veel bedrijven hebben de afge lopen jaren een zware veezetting gekre gen. Dank zij de goede grasgroei in die jaren kon dat, maar nu wordt het toch wat moeilijker. Wie onder deze omstan digheden vee moet afstoten kan er maar beter niet te lang mee wachten, vindt het consulentschap in Wageningen, ders is straks iedereen tegelijk met zijn koeien aan de markt. VENLO (ANP) De gemeentepolitie te Venlo heeft 7 Ambonnezen gearres teerd en op het politiebureau ingesloten. De aanhouding geschiedde nadat groep van vijftien Ambonnezen een chercheur had gemolesteerd, omdat deze een Ambonnees, die in het winkelcen trum een 57-jarige wandelaar uit Venlo zonder enige aanleiding mishandeld zou hebben, had gearresteerd. De politie man kon eerst worden ontzet nadat po- litieversterking was aangerukt. In Zuid-Holland gaan in de omgeving ari veilingen nogal wat doorgedraaide groenten naar het vee, maar verder heeft men nog niet gehoord van bijvoe- op grote schaal. Wel zal ook hier niet veel kunnen komen van het inkuilen de tweede snede gras, omdat het het gras nu al nodig heeft. Aardappelen en graan Aardappelen, weet het proefstation )or akker- en weideböuw in Wagenin gen te melden, hebben op de lichte zand gronden en de zware kleigronden land al wat last van de droogte. Op de goede kleigronden daarentegen heb- ze weinig te lijden. Door het slechte voorjaar zijn vrij veel aardappelen dit jaar pas laat gepoot, tot eind mei en vooral bij die late aardappelen doen zich de moeilijkheden voor. Toch zijn, volgens het proefstation, de zorgen over het algemeen niet erg groot. Op de Zuidhollandse eilanden verwacht men iets lagere graanopbrengsten dan men de laatste jaren gewend was, maar toen waren ze dan ook abnormaal hooi (Van c correspondent Ben Sies) LONDEN „De uitbarsting van minister president Jack Lynch van Ierland dreigt tot een volwassen ruzie tussen de regeringen in Londen en Dublin te leiden. Tot dusver werd hij be schouwd als een leider met verantwoordelijk heidsgevoel, maar zijn aanspraken op Ulster ondermijnen de goodwill, die Ierland tijdens de afgelopen 25 jaar in de wereld heeft verworven." Zo veroordeelde The Sun vanmorgen de radio- en televisietoespraak van de Ierse premier. Ook De aard van het Ierse optreden be vestigt deze lezing. Dublin drong er in Londen op aan onmiddellijk een VN- politieleger te vragen voor het herstel len en handhaven van de orde in Noord- Ierland. En Dublin wist uiteraard, dat Londen op dat verzoek eenvoudig niet zou reageren. Op de tweede plaats ver klaarde minister-president Jack Lynch, dat het Ierse leger veldhospitalen zou inrichten langs de grens voor de even tuele verzorging van gewonden. Dat zou een humanitaire maatregel kunnen zijn. Het is in ieder geval geen militaire drei ging. Deze stappen mag men dan ook zonder meer zien als gebaren, die uit sluitend voor het thuisfront bestemd zijn. Hetzelfde geldt trouwens voor zijn pleidooi voor de hereniging van Ierland als de enige mogelijke permanente op lossing van de problemen. Met die woor den begaf hij zich echter op een veel wijder en delicater terrein. Zij beteke nen een complicatie, waarvan de gevol gen nog lang niet duidelijk zijn. Over de morele implicatie van de ver deling in zes graafschappen voor het Engelse Noord-Ierland en 26 graafschap pen voor de onafhankelijke republiek Ierland, is bepaald nog niet het laatste woord gesproken. Waar het in de hui dige omstandigheden echter om gaat, is dat hereniging al vijftig jaar lang het grote schrikbeeld van de protestanten in Noord-Ierland is geweest. Juist om die mogelijkheid te voorkomen heeft de protestantse meerderheid in de graaf schappen het democratische proces stel selmatig verkracht en een schaamteloze discriminatie tegen de katholieke min derheid volgehouden. Verziekt andere bladen, de serieuze Times en de Guar dian, veroordeelden de interventie van Dublin. Majoor James Chichester-Clark, minister-pre sident van Noord-Ierland, had al eerder fel ge reageerd zo fel, dat het jarenlange moeizame proces van voorzichtige en zorgvuldige verbe tering van betrekkingen tussen Belfast en Dublin nu volkomen ongedaan is gemaakt. En Londen mompelt paternalistische verwijten. Dit vertoon van verontwaardiging is meer dan ir reëel. De interventie van het officiële Dublin was in de gegeven omstandigheden onvermij delijk. Sedert vorig jaar oktober in Noord- Ierland de huidige golf van onrust begon, is de interne pressie in de republiek dagelijks toege nomen. De ontwikkelingen in het noorden hebben nu een punt bereikt, waar die pressies niet meer onder controle gehouden kunnen worden; ook niet in Ierland zelf. Na lang beraad en gedetailleerd overleg met zijn kabinet, nam minister-president Jack Lynch tenslotte een initiatief om een wilde, onofficiële interventie van Ieren te voorkomen. In dit verband moet n vaststellen,''dat de redevoering van mi nister-president Jack Lynch tot grotere spanningen heeft geleid. Niettemin zijn de kritische reaotïès van Nobrd-Ier 1 and en Engeland onrealistisch, om niet te zeggen hypocritisch. Belfast heeft de zo genaamde „zufver interne aangelegen heid" vijftig jaar lang met schandelijke opzet verziekt. Het uiteindelijk verant woordelijke Londen heeft dat een halve eeuw lang met schuldige nalatigheid toegelaten. De huidige gebeurtenissen zijn wat dat betreft typerend. De uitbarstingen, die het conflict op de top hebben gedreven, zijn het di recte gevolg van de in de gegeven om standigheden waanzinnige provocerende manifestatie van 15.000 protestanten met vijftig muziekkorpsen en honderden vaandels in Londonderry. Met die de monstratie vierde de militante organi satie van de zogenaamde apprentice boys de historische overwinning op de katholieken in 1689. In het van gods dienstige spanning trillende Noord-Ier land was dat een absurditeit, waarvan iedereen de gevolgen had kunnen en moeten voorzien. Toch legde Londen zich als vanzelfsprekend neer bij de beslissing v^n Belfast. Men beperkte zich tot een onzinnige oproep om de openbare orde te respecteren. Het hand- (Van één onzer verslaggevers ETTEN-LEUR Tornado heeft de eerste stap gezet op de weg naar een werkklimaat, dat door veel werknemers ge ambieerd wordt en dat populair omschreven zou kunnen worden als „het werken zonder baas". Tornado heeft 1 juli jl. zowel in de vestiging in Etten-Leur als in de fabriek in Zwijndrecht bij wijze van experiment een produktiegroep geformeerd. De leden van deze produktie- groepen hebben inspi'aak in de planning van de produktie en zowel individueel als collectief verantwoordelijkheid vóór de produktie van de groep. Ais dit experiment slaagt, zal Tornado deze democratisering van het produktieproces in het gehele concern volledig doorvoeren en in iedere ves tiging meerdere produktiegroepen stichten. Het experiment zal een jaar duren. De directie van Tornado streeft, zo werd ons meegedeeld, een tweeledig doel na. In de eerste plaats wil de directie komen tot een efficiëntere opzet van de produktie. In de tweede plaats hoopt men door de democratisering het werkklimaat zo te verbeteren, dat het aantrekken van nieuw personeel gemakkelijker zal worden, terwijl men daarnaast verwacht, dat het verloop aanzienlijk minder zal worden. Bij Tornado werken veel ongeschoolde werknemers, zij het dan dat de betiteling „ongeschoolde" beter vervangen kan worden door „geoefende". De directie van Tornado is er zich van bewust, dat het een onhaalbare kaart is deze mensen verantwoordelijk te stellen voor de produktie, zonder dat zij een inzicht hebben in die produktie. Daarom zal in eerste instantie voor deze groep een algemeen vortnende opleiding een jaar.'Het is geen vakopleiding, maar een opleiding die de man inzicht verschaft in organisatie, produktie, kwaliteit en machinebediening en die de man daarnaast een flink brok algemene ontwikkeling bijbrengt. De opleiding is niet bedrijfsgebonden. Tornado mikt bij deze opleiding vooral op de jonge ongeschoolden, de definitieve opzet van de opleiding is nog niet rond. Tornado zou hiervoor een aparte afdeling willen stichten. Deze afdeling zou zich dan ook bezig moeten gaan houden met de verdere vorming van de geschoolde werknemers in het bedrijf. De huidige bedrijfsopleidingen leveren namelijk wel uitstekende vak mensen op, maar doen te weinig aan algemene vorming. De democratisering, die de directie voorstaat, werkt als volgt: in iedere produktiegroep worden de problemen besproken en opgelost doof een chef en een aantal afgevaardigden uit de groep. Het besprokene moet uitgedragen worden over de gehele groep. De bedoeling is, dat er iedere vier weken ver gaderd wordt Tijdens de vergaderingen worden de produk- tieresultaten van de afgelopen werkperiode van vier weken besproken en aan de hand daafvan wordt de planning voor de volgende werkperiode doorgenomen. De afdelingschef geeft wel leiding, maar doet dat alleen in overleg met de groep. Beslissingen moet hij motiveren. Hij is zowel naar boven als naar beneden verantwoording verschuldigd, wat overigens zijn taak er niet gemakkelijker op zal maken. Naast de produktiegroepen bestaat er nog een centrale over leggroep, waarin vertegenwoordigers uit alle produktie groepen zitten. Deze groep treedt, coördinerend op en signa leert gezamenlijke problemen. Volgens de directie is het zo, dat pis de produktiegroepen goed functioneren, de centrale overleggroep slechts af en toe bij elkaar hoeft te komen. Tornado zal, als het experiment slaagt, het huidige tarieven stelsel loslaten. Voor de beide produktiegroepen, die respec tievelijk in Zwijndrecht en Etten-Leur werken, is dat al gebeurd. De directie acht ieder tariefstelsel uit de tijd. Dit systeem is er zwart op wit gesteld op gebaseerd, dat de uit voerende man geen verantwoordelijkheid draagt, geen ini tiatief neemt en alleen doet wat hem bevolen wordt. Doet hij dat snel en goed, dan verdient hij meer. Die opvatting r,eid hard werk voor 2lsel blijkt bovendien i tot onderlinge strijd haven van de vrede tussen de opge zweepte protestanten en de emotionele katholieke minderheid werd overgelaten politiemachten die niemand nog ooit als een onpartijdig overheidsappa raat kan zien. Een deel van de Noord- Ierse politiekorpsen is gewoon een ge wapende afdeling van het extreme pro testantisme. Toegegeven De Britse bladen, die minister-presi dent Jack Lynch zo fel veroordeelden, PRAAG (AFP) In Tsjecho-Slowa kije zullen leger- en arbeidersmilitie de kom?nde dagen de politie helpen met het handhaven van de openbare orde, rust en veiligheid. Dit hebben de fede rale, Tsjechische en Slowaakse regerin gen na een bijeenkomst in Praag be kendgemaakt. Met name in de grote steden zijn bij de nadering van de eerste verjaardag van de Warschaupactinvasie veiligheids maatregelen getroffen. De drip rege ringen hebben de justitiële autoriteiten die de wet overtreedt en de rust en veiligheid van het land in gevaar brengt. Voorts wijzen zi.i alle functionarissen en leiders uit het bedrijfsleven op hun per soonlijke verantwoordelijkheid in de toe passing van maatregelen die verstoring van produktie, vervoer en bevoorrading onmogelijk moeten maken. De toestand is ernstig, zo verklaren de drie regeringen. Sedert enige tijd voe ren anti-socialistische en ant-Russische krachten hun activiteit op. Er worden pamfletten en oproepen verspreid die ge richt zijn op uitlokking van onwettige acties. Met ongefundeerde en gefanta seerde berichten probeert men paniek te zaaien en de normale loop van produk tie en bevoorrading te remmen. Deze acties zijn duidelijk gecoördineerd met uitzendingen van sommige Westerse ra diostations, die zich voordoen als vrien den van het Tsjeahoelowaaksa volk maar in werkelijkheid tot socialistisch bewind in Tsjecho-Slcnvakije willen ondergraveni „Anti-socialistische brachten roepen de bevolking op tot demonstraties, rellen en verzocht, streng op te treden tegen ieder sabotage", aldus het oommumquA De Nederlandse bloembollenindustrie beeft haar bijdrage voor het bloembol lenonderzoek dat aan de universiteit var Michigan wordt verricht, voor drie jaar verlengd, en voor die periode 160.000 dollar ter beschikking gesteld. Het pro gram van de universiteit is zijn vijfde jaar ingegaan met een oorspronkelijke bijdrage van 200.000 dollar van Neder land. Prinses 'Arme vtm Engeland, da enige 'dodster van het Britse koninklijk* paat te vandaag rtegenti-en jaar geworden. Een recente foto van prinses Arm*, vervaardigd door Lord Snauidon, edhbgeiwot van prinses Margaret, De tuinbouwkundige dr. August de Her- togh heeft de leiding van het onderzoek, dat er op is gericht na te gaan hoe de Nederlandse bollen reageren op de om standigheden in Noord-Amerika en d< bloemenhandelaren voor te lichten ovei de behandeling van de bollen. De Hertogh merkte op: „De Neder landse bollen ondergaan een soort per soonsverandering tussen het ogenblik dat ze Nederland verlaten en aankomen in de bloemenwinkels van de Verenigde Staten en Canada. Bollen zijn een soort kleine biologische computers. Zij slapen niet, zoals vele mensen denken, maar passen zioh voortdurend aan aan hun milieu. Voor het planten in de tuin zijn de veranderingen niet ernstig. De ama teurtuinier kan er zeker van zijn dat de bollen als het voorjaar wordt bloe men brengen. Maar voor de bloemkwe kers is het nodig te weten, hoe zij de bollen moeten behandelen, zodat ze op een bepaalde datum bloeien en tot een bepaalde hoogte groeien. Als een kweker bijvoorbeeld hyacinten nodig heeft voor Kerstmis, rnoet hij precies weten wan neer de bollen geplant en hoe ze behan deld moeten worden om voor de verkoop in de feestdagen in bloei te zijn. Een vergissing van een dag kan rampzalige verliezen veroorzaken". De laatste vier jaar is de belangstel ling voor bolbloemen enorm toegeno men, niet alleen door het onderzoekings werk, maar ook door de grote inspan ning van de Nederlandse bollenindustrie om de belangstelling van gebruikers en handelaren te stimuleren. D® verkoop resultaten hebben de industrie ertoe ge bracht de financiële bijdrage aan het uni- verriteitsonderzoek te verlengen. Gedu rende 1868 is de verkoop van tulpenbol len met 20,5 procent gestegen, dia van hyaointanbol 1 en met 27,5 procent geven deze feiten grif toe. De Sun ver klaarde in een hoofdartikel onder ande- „Het was dwaasheid de protes tantse demonstratie in Londonderry niet te verbieden. Waarom faalde de rege ring van Ulster op dit punt? Omdat zij was onenigheid te krijgen met de oranjehorde waartoe de meeste politici de regerende unionistische partij behoren. Daarom gokte men roekeloos. Resultaat is een zodanige storm van bitterheid en fanatisme, dat het nu meer dan ooit twijfelachtig is of Ulster kan voortbestaan in handen van de huidige machthebbers". De Times zei het niet minder duide- jk: „Met het verbod op alle openbare manifestaties wachtte de regering van Noord-Ierland totdat de protestanten hun feest hadden gehad 'n Londonderry. Daarmee heeft die regering zich, in de ogen van de minderheid, schuldig ver klaard aan partijdigheid. De gevolgen m deze tactische fout zijn ernstig". En de Guardian: „Het besluit om al le optochten te verbieden kwam te laat. En de reden is niet nieuw. De unionis tische regering van Ulster loopt over van de mooie woorden, totdat men wordt geconfronteerd met de eigen extremis- Kan iemand betwijfelen, dat de re gering van majoor James Chichester Clark, verstoken van alle morele geloof waardigheid, geen feitelijk gezag meer heeft? Mag men de katholieke minder heid verwijten, dat ze zich in die om standigheden bedreigd voelt? Kan men ontkennen, dat Dublin in de gegeven situatie iets moest doen om een geweld dadige emotionele uitbarsting tuurlijk; de interventie van minister president Jack Lynch kon alleen maar lieuwe spanningen en complicaties leiden, maar zijn woorden bezwoeren het gevaar van het bizarre doch bloedi ge worsteling op veel grotere scbaal. Bernadete Devlin, het katholieke Britse parlementslid van Noord- Ierland is een van de leidsters op de barricaden. Ze heeft tranen in haar ogen. Niet van verdriet, maar pathie in Ierland te voorkomen? Na- door het traangas. LAUILA (AP-Reuter) Een Ita liaans politieonderzoek in de zaak van de hulpbisschop van München, Matthias Defregger die betrokken was bij de exe cutie van 17 Italianen uit bet dorp Fi- lctto gaat voort, niettegenstaande dat 'n officier van justitie in Duitsland ver klaard heeft, dat de zaak afgedaan is, aldns wordt van goed ingelichte zijde meegedeeld. Hst hoofdbureau ven politie te Lauiie zal over enkele dagen het eerste rap port over de zaak aan de plaatselijke aanklager, Armando Trolse, aanbieden. De politie heeft overlevenden van de exe cutie ondervraagd. Troise, die zijn onder zoek afgelopen maand begon als reactie op eisen van communistische parlements leden, heeft meegedeeld, dat hij zal ver zoeken om uitwijzing van Defregger als het onderzoek uitwijst, dat de prelaat op enigerlei wijze verantwoordelijk was voor de executies. Als Troise het politie rapport in zijn bezit heeft, kan hij of de Duitse autoriteiten om toestemming ver zoeken verklaringen af te nemen van ge tuigen in Duitsland of de Duitse officier van justitie, Dietrich Rahn verzoeken zijn documenten voor bestudering aan de Italiaanse autoriteiten over te dragen. In München is bekendgemaakt dat er een gemeenschappelijke Duits-Italiaanse filmdocumentaire zal worden gemaakt over de zaak-Defregger, die „De kapi tein van Filetto" zal heten.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5