Miljoenenschade bij drie enorme branden /[an wurgde vrouw im debiele zwager Dodelijke slip van auto in Heerlen NA SCHOONMAAK EN ARRESTATIES \FEER DAMSL APERS PRODUKTIE CHEVRON GESTAAKT Richtlijnen voor „dag van de schande" Gratis krantje halen Meer dan 300 jongelui opgepakt Tickertape voor maanvaarders DONSRDAG 14 AUGUSTUS DE LEEDSE COURANT MOORDZAAK ASPEREN heler nog geen esef van wat li heeft gedaan ASREN Na tweeëneenhalve dag ontkeen heeft Henk V. woensdagmor gen tend zijn vrouw Corrie door wur ging i het leven te hebben gebracht. Motie de hulpbehoevende broer van tuw, die door de voortdurende zorg, rzaak is geweest van spannin gen ibet huwelijk. Tijdens een ruzie hiero> ontstond zondagnacht in de slaapher een worsteling, waarbij V. zijn luw de keel dichtkneep, omdat zoals j heeft verklaard, bang was dat de bui door de openstaande ramen de enden horen. Deïde buren zijn nu de kroongetui gen iieze moordzaak, omdat zij de niets vermlende getuigen zijn geweest van het dna. De buren hadden wel dege- <ruzie gehoord, en ook een bons, rbdat V. om kwart voor twee as normaal naar zijn werk in een zuivebriek ging, koesterde men geen argwj. Pas de volgende morgen, toen de ptie met het onderzoek begon, kwane ruzie aan het licht. V. (scheen op zijn werk, waar niets aan h werd gemerkt. Toch heeft hij bekerdat hij toen wist, dat hij zijn vrouuad gedood. Voordat hij het huis verliaad hij een inbraak geënsceneerd in daoop, dat de verdenking in de richti van een roofmoordenaar zou gaan.elfs bracht B. het eveneens ge- bruikjke bezoek aan zijn c* ;biele zwa ger, i hem wat eten te brengen, dat zijn uiw altijd klaar maakte. Toen V. thuis >am liet hij een kennis de politie overeenstemming moeten zijn. Uit het verdere onderzoek moet blijken of V. met voorbedachte rade heeft ge handeld, of dat hem bijvoorbeeld dood slag ten laste zal worden gelegd. Tijdens het arrest van de laatste da gen heeft V. bezoek gehad van een goe de huisvriendin en zijn vader voor on der andere het regelen van de begrafe- Niet onverwacht kwam gistermorgen de bekentenis. Volgens de officier van justitie dringt echter de werkelijkheid nog niet tot de verdachte door. De ordrechtse officier van justitie, mr. H. von Mijenfeldt, zei gistermid- i de verdachte dan wel een be- kente heeft afgelegd, maar dat het voorcerzoek nog in volle gang is, om dat tentenis en bewijsvoering met el- DER STERN: Shramme werft huurlingen egen Kongo ■an één onzer verslaggevers) HABURG „De huurlingen berei den enieuwc oorlog tegen Kongo voor" zo sdjfl het Duitse tijdschrift Der Sterniet weekblad uit Hamburg be- weerlal Jean Schramme, gewezen Bel- gischuurlingenleider 4000 gewezen Ka- tange gendarmes, die sedert jaren in Angoin ballingschap leven, en 27 Euro pese hrlingcn opleidt. „Aliord, ik heb mijn woord niet ge- houdeevenmin als Moboetoe trouwens", zo hè de leider van de huurlingen, volgejDer Stern verklaard. In het kampin Jean Shangoegoe in Rwanda, wareilrij destijds met 121 Europeanen en 700£atangezen. Moboetoe had zijn of- ficieraord gegeven, dat hij de Katan- gese {darmes niet zou vervolgen. Hij belooi; amnestie. Kolonel Mongo, hun leidenceft hem geloofd. Hij is met zijn mschappen naar Kongo terugge- keerdin wat is er met hen gebeurd'" Moboe heeft al de Katangese officie ren vermoorden. Dat noemt men wraalfming", zo voegt Jean Schramme, die de journalist Braumann van Der Sn werd geïnterviewd, eraan toe. Schrape en zijn manschappen hadden ïgoegoe hun woord gegeven lar Afrika te zullen terug- s het weekblad, zou Schram- :ijn manschappen te betalen nog ;schikken Over het geld Vol schatlt, dat in de bank Belgische huurlingenleider ge- (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM. De Chevron- raffinaderij in Pernis (Rotterdam) is gistermiddag door een brand in het centrale pomphuis volledig buiten gebruik gesteld. De directe schade is gering, naar schatting een half miljoen gulden, maar de bedrijfsseliade zal aanmerkelijk zijn, naar raming tweeëneenkwart miljoen gulden voor iedere dag dat de raffinaderij buiten gebruik is. Chevrondirecteur James zei gisteren: „Misschien kunnen w over een week weer iets doen, maar het is de vraag of we dan al op volle capaciteit kunnen draaien" De afzet van de Chevronprodukten, onder meer benzine, zal normaal doorgaan uit de aanwezige voor raden. De brand die zich eerst zeer stig liet aanzien ontstond om circa kwart voor drie m het hart van het be drijf, het centrale pomphuis, waar het transport van de produkten door pijplei dingen wordt geregeld. Het begon met een steekvlam van 25 a 30 meter, ge volgd door explosies telkens als een pijp leiding door de hitteontwikkeling open scheurde. Zwarte rookwolken stegen op uit de brandhaar en waren van grote afstand in de omliggende steden te zien. Het vuur verspreidde zich volgens Chevrondirecteur James over 'n afstand van ca 20 m in een aarden goot met circa 15 verschillende leidingen. Een groot aantal van deze leidingen moet zijn opengescheurd. De brandweer van het bedrijf drie wagens de Rotterdamse brandweer en brandblussers van de naburige Shell- raffinaderij wisten binnen een uur de brand tot een gebied van enkele vier kante meters terug te brengen. Een na burige olietank werd met succes met man en macht natgehouden. Om half vijf klonk het sein „alles veilig" over het bedrijfsterrein. De oorzaak van deze ramp is niet pre cies bekend. Zeker is wel dat een Joe- go-Slavische werknemer van het aanne- TSJECHO-SLOWAKIJE WENEN (AFP) lil Wenen is een door „arbeiders en studenten" onderte kend pamflet ontvangen, dat in Tsjccho- Slowakije is verspreid en waarin richt lijnen worden gegeven voor de op 21 augustus te volgen gedragslijnen. In dit stuk wordt de eerste verjaar dag van de inval van OosteuVopese troe pen in Tsjecho-Slowakije tot nationale rouwdag en „dag van de schande" uit geroepen. Een algemene staking wordt afgewezen omdat „de verraderskliek" daarvan misbruik zou kunnen maken. De richtlijnen zijn: niemand zal gebruik maken van vervoermiddelen. Met uit zondering van arbeiders die per trein gaan, zal ieder „ostentatief" te voet naar zijn werk gaan. Er zullen op de dag van rouw geen inkopen worden ge daan. Er zal geen bioscoop- of theater bezoek zijn. Ook restaurants en café's zullen niet worden bezocht'. Kranten en tijdschriften zijn eveneens taboe. Daar entegen zullen, voorzover dat mogelijk is, bij monumenten van beroemde man nen uit de Tsjecho-Slowaakse geschie denis en op graven van slachtoffers van de bezetting bloemen worden gelegd. Om twaalf uur 's middags zal voor vijf minuten het werk worden stilgelegd. mingsbedrijf Wescon een rol heeft ge speeld. De man, Tomaic Pavao, die geen Nederlands spreekt, moest via een tolk in het Duits zijn ervaringen meede len. Vaststaat dat hij bij de open gaan- derij, waar de pompen van het centrale systeem zich bevinden, aan het werk is geweest met een lasapparaat. Pavao ver telde echter, dat hij op het moment dat de steekvlam naar boven schoot niet aan het lassen was. „De brand is heel snel groot gewor den", zo verklaarde directeur James. Hij legde uit dat vermoedelijk benzine in brand is geraakt, dat vervolgens olie in een leiding is gaan koken en dat daarna kranen zijn lekgeraakt. Eerst als de brandhaard volkomen is afgekoeld, zal men precies kunnen vaststellen hoe groot de directe schade in het leidings systeem het centrale zenuwstelsel van het bedrijf is. Een zwarte puinhoop, een schade van meer dan een miljoen. Dat is wat nu nog over is van het oude gedeelte van de ijzerwarenfabriek J. A. M. Burg man en zonen aan de Jutfaseweg te Utrecht. Gistermiddag even na twaalf uur brak een felle uitslaande brand uit in het pand in het oudste gedeelte waar (Van onze Parijse correspondent) Een miljoen Parijzenaars, misschien een paar meer, misschien een paar minder, zijn begin augustus van vakan tie thuis gekomen, maar tegelijk is een miljoen met vakantie vertrokken. Au gustus is in Parijs de vakantiemaand bij uitstek. Wat zijn er al een pogin gen gedaan door diverse autoriteiten om de mensen te bewegen de vakan ties te spreiden. De voordelen ervan liggen voor het grijpen: minder drukte aan het strand, meer ruimte op de kampeerterreinen, soepeler verkeer op de wegen en minder auto-ongelukken. Maar d? autoriteiten kunnen praten als Brugman, helpen doet het niet. Van de tien Franseji, hrorden we zo pas op de radio, nemén er acht hun vakantie in de maand augustus. Op 31 juli sluit- ten de Renaultf abrieken 's middags óm zes uur voor een maandlang. De volgepakte auto's staan die middag zo dicht mogelijk bij de poorten van de fabriek. Niet eerst naar huis om een schoon baadje aan te trekken, maar hup, metéén achter het stuur en di rect wég, vóór straks de grote stroom naar Bretagne of naar het zuiden gaat. Dat in Parijs een miljoen mensen met vakantie zijn is goed te merken. Als Parijs in de wintermaanden eivol is, doe ik over de afstand van mijn voorstadje met 50.000 iniuoners naar de kranten wijk bij de Beurs drie kwartier, want bij ieder kruispunt, of de duivel ermee speelt, springt het licht op rood. Maar in de twee vakantiemaanden juli en augustus rij je roets over de Champs Elysées van Are tot Concorde met ze ventig kilometer snelheid. Geen kip op de weg! De krant, midden in de krantenwijk, waar het krioelt van krantencamions en krantenmotorrijders, ligt in de blau we zone. Dat betekent: na anderhalf uur parkeren onverbiddelijk weg. HOGE TOL AAN VERKEER Man, die vrouw nieuwe Ford wilde laten zien, slachtoffer HEERLEN Woensdag zün in Heerlen vier doden in liet verkeer gevallen. Drie slachtoffers waren te betreuren by een zeer ernstige verkeersbotsing gistermid dag op de Schelsberg in Heerlen: de 21- jarige Jeanne Slofstra, haar 16-jarige broer Jan en de 57-jarige Frans Gelis- sen, allen uit Hoensbroek. In het Heer- lcnse ziekenhuis overleed gistermiddag nog de 59-jarige Frans Zimmermans uit Kerkrade aar. gevolgen van een ongeluk dat de dag tevoren vlak bij het politie bureau was gebeurd. De botsing op de Schelsberg ontstond nadat een DAE-personenauto in een slip raakte. De auto schoof daarbij dwars over de andere rijbaan, waar hij met grote kracht tegen een van de andere kant komende Fordpersonenwagen bot ste. Door de geweldige klap vloog de DAF de lucht in om half op de Ford te recht te komen, waarbij ook nog een langs de weg geparkeerde Fiat werd geraakt. De gevolgen waren zeer ern stig. Bestuurster Jeanne Slofstra van de DAF werd op slag gedood en ook de bestuurder van de Ford, de gepensio neerde mijnopzichter Frans Gelissen was eveneens onmiddellijk dood. In de DAF zat verder nog de broer van de be stuurster, Jan Slofstra. Hij werd in. zorg wekkende toestand naar het Heerlense ziekenhuis vervoerd, waar hij twee uur later aan zijn verwondingen overleed. Een Duitser, die in Hoensbroek als lif ter in de DAF was gestapt, kwam er met lichtere verwondingen af. Jeanne en Jan waren de enige kinderen uit het gezin Slofstra in Hoensbroek; de ge pensioneerde mijnopzichter Gelissen had juist een fonkelnieuwe wagen van de garage gehaald om zijn vrouw even te laten kijken of de kleur van de autp haar wel aanstond. Hij heeft zijn huis niet meer gehaald; de kilometerteller is voorgoed op 14 blijven staan. In het ziekenhuis te Heerlen is woens dagavond een 28-jarige vrouw uit Flo- drop overleden. Zij werd ernstig gewond bij het oversteken met haar bromfiets, waarbij zij tegen een zesjarig jongetje opreed. Tussen Blijham en "Wedde is een aut^ bij een inhaalmanoeuvre tegen een boom gereden. De 63 jaar oude bestuurder kwam om het leven. Op de provinciale weg Hoogezand Assen werd een 24-jarige stucadoor ge dood toen de Volkswagen, bestuurd door een collega onverwachts van de rijweg tegen een boom reed. Maar. de krant Ijgp ook midden in de textièlwijk, waar grote en kleine za ken, allemaal en gros, tot aan de zol ders en, de plafonds volgepropt liggen met textiel. Je moet er niet aan den-' ken, dat daar ooit brand zou uitbre ken, want een grote brandweerwagen komt door die r,malle 'straatjes met links en rechts en vaak op de trottoirs geparkeerde auto's nauwelijks vooruit. Ieder textielmannetje moet zijn eigen schutspatroon of bewaarengel hebben. In al die straatjes, steegjes, vaak dood lopende sloppen en pleintjes is in de drukke maar 'en geen parkeerplaats te vinden. En als men er wat vindt, moet men na anderhalf uur wegrijden. Of de parkeerschijf verzetten, wat we natuurlijk allemaal doen. In de kranten wijk doen we dat eenvoudiger, want aan het verzetten van de schijf zit risi co. Een hulpagent beschouwt dat als een doodzonde. Wij, dat wil zeggen al le typografen en journalisten, die per auto naar de krant komen, wij zetten helemaal geen schijf. Parkeren de wa gen zo dicht mogelijk langs de huizen kant, met twee wielen op het trottoir, zodat er op het middenpad nog nèt een krantencamion door kan. En dan gaan we verder de hele dag onbezorgd aan het werk. De echte agenten en de hulp agenten zeggen er niets Van. Ze kunnen ongeschreven tekst natuurlijk bij de voor- of achterportier een gratis krant halen, een France Soir, een Pa ris Presse, een Journal de Dimanche, een France Dimanche of een Elle voor moeder de vrouw, dat allemaal bij ons in een en hetzelfde krantengebouw gedrukt wordt. Voor wat hoort wat, op die manier nooit een bekeuring uitge deeld. Een Nederlandse agent zou op staande voet ontslagen worden als hij in uniform op straat een sigaret aan pakte. Bij ons in Frankrijk is dat alle maal heel gewoon en normaal. Nie mand zal het in zijn hoofd halen dat te beschouwen als een poging tot omko- Mag ik alleen al qm die redenen als jeblieft in Frankrijk blijven wonen? Installatie adelborsten den helder óp liet achterterrein (het z.g. Bokkenveldje) van het koninklijk instituut voor de Marine te Den Helder, zullen op dinsdag 19 augustus a.s. door de vlagofficier belast met de officiersvorming op genoemd instituut, commandeur W. Bagchus, o.m. de volgende adelborsten wor den geïnstalleerd. Voor de zeedienst: C. S. Beurze uit Voor schoten; S. J. Lansink uit Wassenaar: R. van Rooijen uit Den Haag; J. H. Thesing uit Den Haag: M. A. Westerouen van Meeteren uit Den Haag: P. P. Metzelaor uit Voorburg. Voor het korps mariniers: B. Andrjesse uit Den Haag; H. F. Dukers uit Voorschoten. Voor de technische diepst: P. A. J. Ideler uit Pijnacker. Voor de administratie: R. C. van Dam uit Den Haag; A. Harmsen uit Wassenaar. RECHTER BESLIST: Intrekking van rijbewijs, maar wel op brommer BREDA (ANP) De Bredase politie rechter, mr. E. Thijssen, heeft woens dag een verzekeringsagent, die werd ge straft wegens het door drankinvlocd niet naar behoren besturen van een auto, op zodanige wijze veroordeeld dat de man om zijn werk te kunnen blijven doen, een bromfiets mag blijven berijden geduren de de tijd dat hem de rijbevoegdheid werd ontzegd. Tijdens de carnaval op 17 februari had de verdachte in Dongen onder drank- invloed een aanrijding met een andere auto veroorzaakt. Zijn advocaat betoog de dat bij een normale algehele ontzeg ging van de rijbevoegdheid zijn cliënt zijn werk niet meer zal kunnen verrich ten en brodeloos zal worden. De verze keringsagent kreeg veertien dagen ge vangenisstraf onvoorwaardelijk en een voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid van zes maanden met een proeftijd van een jaar, met als bijzonde re voorwaarde dat hij in dat jaar geen motorvoertuigen mag besturen, maar wel een bromfiets mag berijden. vroeger een boterfabriek i en sindsdien verpakkingsmateriaal werd opgeslagen. De Utrechtse brandweer, die met groot materieel vier autospuiten uitgerukt, moest zich beperken, tot het nathouden van de huizen in de naas te omgeving. De felle hitte deed heel wat ruiten van de huizen tegenover de fabriek springen. Er ontstond zelfs brand in een huisje van een bejaard echtpaar. Tegenover de ijzerwarenfabriek is een constructiebedrijfje van stalen meubelen gevestigd. De zuurstofcylinders moesten daaruit worden verwijderd om ontplof fingsgevaar tegen te gaan. Een regen van vonken bracht ook een woonboot in ge vaar. Deze moest worden versleept. Om kwart voor één was de brandweer de brand meester. Bij aankomst was het pand al een vlammenzee, waarschijnlijk omdat al het hout in het oude gedeelte, de boterfabriek, van vet was doordron gen. Het nieuwe gedeelte van de ijzer warenfabriek liep dank zij het feit dat drie jaar geleden op last van de brand weer een brandmuur was opgericht alleen waterschade op. Een enorme brand heeft gisteravond de belangrijkste bedrijfsonderdelen van de landbouwcoöperatie „De Achterhoek" te Borculo volledig verwoest. Die be drijfsonderdelen zijn de silo, de malerij en de mengerij. De schade wordt ge schat op zeker enkele miljoenen guldens. Omtrent de oox-zaak van de brand is nog nietes bekend. Broei- of kortsluiting worden-als de meest waarschijnlijke oor zaken genoemd. ,De coöperatie „De Ach terhoek", een van de grootste bedrijven op dit gebied in Gelderland, is juist op het moment dat de oogstwerkzaamhe- den in volle gang zijn, en er veel rogge en haver door de boeren wordt aange voerd ernstig gedupeerd. Mogelijkheden om het aangevoerde graan te verwerken, ontbreken nu. De brand die honderden toeschouwers trok, werd bestreden door vier brandweerkorpsen. Dagvaarding voor Kiesinger BONN (Reuter) Bondskanselier Kiesinger is gedagvaard om op 27 au gustus, midden in de Westduitse verkie- zingscampane, als getuige voor de rech ter te verschijnen om te worden gehoord over zijn naziverleden. De verdediging wil hem een verklaring laten afleggen bij de behandeling in hoger beroep van de zaak Beate Klars- feld, de vrouw die vorig jaar november tot een jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld omdat ze op een CDU-eongres in West-Berlijn de kanselier een klap in het gezicht had gegeven. De 30-ja- rige Beate, van Duitse geboorte en ge trouwd met een joodse Fransman, zei dat ze dit gedaan had om Kiesinger in het openbaar als nazi te brandmerken. Ze werd nog op de dag van het incident veroordeeld, maar hangende het beroep voorlopig in vrijheid gesteld. Trekpleister voor dagjesmensen (Van onze correspondent AMSTERDAM „Wij zijn niet van plan een straf beleid te gaan voeren. Wij gaan echt niet iedere nacht razzia's houden. Wij waren zelf verrast door het grote resultaat." Dit zegt de Amsterdamse commissaris van politie J. Groeneveld, die gisterochtend de leiding had hij een grootscheepse ont ruiming van de Dam, waarbij 138 hippies wreed werden gewekt, hun slaapzakken moesten inpakken en naar het bureau Warmoesstraat werden, overgebracht. Ze lagen onder de doorgang bij de Bijenkorf, omdat het nationaal monu ment voor twee dagen was gesloten in verband met periodieke schoonmaak- werkzaamheden- Inmiddels zijn de drang hekken weer verwijderd en hebben drie honderd jongelui zich weer ongestoord genesteld aan de voet van wat inmiddels de „nationale komkommer" is bijge naamd- Van de 138 aangehouden jongelui zijn er zoals wij gisteren al meldden in een deel van onze oplaag 59 vrij gelaten; 79 worden nog vastgehouden. Daarvan zitten er 13 in de cel wegens overtreding van de opiumwet, omdat zij opium, marihuana, hasjiesj of andere verdovende middelen in bezit hadden; 13 anderen waren jonger dan 18 jaar, zodat zij aan de kinderpolitie toevielen. Voorts bleven 52 vreemdelingen in arrest, die niet in bezit waren van voldoende geldmiddelen of behoorlijke identiteits papieren misten. Zij zullen door de vreemdelingenpolitie over de grens wor den gezet. Daarbijwas een jongeman uit Wiesbaden, die door Interpol werd gezocht wegens een misdrijf. Bij de aan houdingen hebben zidh geen incidenten voorgedaan. derd uit 't portiek van „De Industriëlen- club" een sociëteit op de Dam, waar de upper ten van Amsterdam pleegt samen te komen. Het bestuür 'Vim' de club heeft burgemeester Samkalden om een strenger optreden tjegen de hippies gevraagd, omdat zij hun behoeften doen in het portiek en belangrijke gasten het binnenkomen bemoeilijken door hen aan hun broekspijpen te trekken en om siga retten te bedelen. Commissaris Groeneveld van zijn kant vindt, dat de politie genoeg doet en ge daan heeft. „Vanaf begin juni tot begin augustus, in een goeie twee maanden dus, hebben wij 220 lieden wegens een of ander misdrijf van de Dam wegge haald", zegt hij. „Daar zijn er nu nog eens 79 bijgekomen. Dat mag niet niks genoemd worden. Het zijn vooral Duit sers- Daarnaast, in volgorde van aantal len, Nederlanders, Scandinaviërs, Ameri kanen en Fransen. Wii doen ons werk. Maar wij gaan niet jagen". De internationale Damjeugd is duide lijk een nieuwe toeristische attractie in de hoofdstad geworden- Honderden kij kers verdringen zich bij de groepen jon gelui. Sommigen laten de toeschouwers op kartonnen borden weten, dat zij alles accepteren, van travellercheques tot gul dens en van melk tot sigaretten. Inder daad zijn er toeristen die hen wat toe stoppen. Intussen wordt gewerkt aan een wijzi ging in de algemene politieverordening, die het mogelijk maakt op te treden tegen het slapen in het openbaar. Tegelijk zal worden gezocht naar goedkoop cn comfortabel nachtlogies elders in de stad. Vanochtend vroeg werden opnieuw 55 Damslapers gearresteerd, van wie 9 minderjarig. Twintig buitenlanders zon der geld werden over de grens gezet. De drie maanvaarders, Armstrong, Aldrin en Collins (sedert gisteren zonder snor: „Mijn vrouw en kimderen vonden t niks aan") hebben in New York de befaamde „tickertape" ondergaan. Soortgelijke ontvangsten beleefden zij ook i Chicago en Los Angeles. n

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5