ÏWÊh PARFUM Ongelukken POETS listig lokaas voor goden en mensen in huis en daarbuiten Zigeunerinne- mode uw tanden na iedere maaltijd Wat gebeurt er als brood oudbakken wordt? 1969 De moderne parfumeur beschikt over 60.000 aromatische materia len en zij komen uit alle wind streken. Kennis van het ruwe materiaal voor parfum is dan ook kennis van geografie, van han del, van politieke en economische wereldsituaties. Zo heeft bijvoorbeeld Nederlands Oost Indië in verband met de parfumindu strie, een levendige handel gekend in citronella en nootmuskaat. Maar het huidige Indonesië worstelt met infla tie en met een concurrentiepolitiek waardoor het niet in staat is deze ex- portprodukten af te zetten. Het gevolg is dat vreemde schepen in donkere nachten de geurende goederen naar Singapore smokkelen, en dat de prijzen Parfum, „een vloeibaar gedicht, in kristal gevangen", zoals de poëet zegt, is pure luxe voor de een en onmis bare noodzakelijkheid voor de ander. Maar het is en blijft een gedicht en daarom uitermate geschikt als ver erend veschenk. Het heeft met leven de bloemen al het dichtelijke gemeen, maar het duurt zolang het kristal nog een druppel bevat. En dat kan duizen den jaren zijn. Voortdurend worden nieuwe parfums aan de bestaande reeks toegevoegd. Geschiedenis van parfum Als welriekend hout brandt, waart een verrukkelijke geur door de omhoog kringelende rook. ,,Dat moet de goden aangenaam zijn, en hen goedgunstig stemmen", hebben de vroegste gelovi gen gedacht. Later vonden ze het ook aangenaam zelf te geuren en ze wre ven zich in met bloemen en bladeren. Tenslotte ontdekten ze dat het moge lijk was de geuren in olie en vet vast te houden en daarmee werd de grond slag voor de parfumindustrie gelegd. Maar de eerste parfumeurs waren priesters die de geur van schroeiende vleesoffersi wisten te overstemn\efi, sfi? de doden balsemden en met geuren een hemelse luister gaven aan begra fenisplechtigheden. Zij haddén hei al leenrecht hun kunst uit te oefenen en Ben ik wel goed geparfumeerd Egyptisch parfum 7000 jaar oud Voor profaan gebruik, vinden wij par fum het vroegst bij de Egyptenaren. Uit graftomben zijn de oudste bewij zen daarvan opgedoken; ze gaan te rug tot 5000 v. C. en geuren nog. Het toilet van een Egyptische dames was een ingewikkelde zaak. Zij bedienden zich van badolie, verzachtende zalven, ontharingscrémes, rouges, mascara voor de ogen en hennep voor de voet zolen; en het werd alles bewaard in kunstzinnige flessen, vazen en dozen van albast, onyx, marmer, hout en ivoor. Aan feestmalen werden de gas ten welriekend besprenkeld, bloemguir landes hingen boven en onder de ta fels. Het parfumeren uit behaagzucht stimuleerde de fabricage van welrie kende oliën cn tegelijkertijd ontdek te men dat vele soorten een antiscep- tische werking hadden zodat zij schoon heids- en geneesmiddel beide werden. Joodse zalving Het waren de joden die de Egyptische kunst en gewoonte van parfumeren op hun uittocht meenamen en leerden aan Assriërs, Grieken en Romeinen. Maar de geuren van planten en bloemen was hen zelf ook bekend. Mozes kreeg van God de opdracht een heilige zalf te mak$n en volgens de joodse gebrui ken 'die teruggaan 'naar dje tijd is de laatste 12Q0 jaar tot aan de dag van vandaag, elke Britse vorst nog tot koning gezalfd. De Assyriërs (en ook Nina Ricci met zoon Robert. de Ara bieren, Meden en Perzen) ge bruikten parfum in overvloed. Babyion dat de oude wereldmarkt voor geurige kruiden was, kende ook het geheim van glas: de band tussen parfum en de doorzichtige flacon werd hier ge- Parfum en bloemen speelden een rol in Hindoe-aanbidding en -riten. De Moslimbruidegom gaf bij het huwe lijk zijn bruid een koffertje met geu rige cosmetica, voornamelijk riekend Griekse kwistigheid niet te temperen Zo iets magisch als parfum, moet van de goden komen, meenden de Grieken; zij gaven hun doden dan ook parfum mee om een goede entree in het hier namaals te kunnen maken. Wie te arm was om het te kopen, gaf er zijn do de een afbeelding van. Niet alleen uit godsdienstige overweging werden geu ren gebruikt; ook de liefde liet zich door geuren dwingen. Verschillende li chaamsdelen eisten verschillende par fums: Egyptische essences voor han den en voeten, Phoenicische voor wan gen en borst, marjolein voor het haar. wilde tijm voor de benen. Mannen sprongen er even kwistig mee om als vrouwen; zelfs Diogenes die zo wars van de wereld was, dat hij in een ton ging leven, parfumeerde zijn hoofd (om de vogels aangenaam te zijn). De beroemde wëttenmakèr Solon ver bood het gebruik... maar hij kon de geuren niet uitbannen, zomin als de. ve le heersters in andere tijden en ande re landen. Altijd bleek de geur ster ker dan de sterkste wet. Cosmetae van Romeinse matrones... kweeperen komt ons tegemoet uit de Romeinse badhuizen. Meer geraffi neerd samengestelde parfums werden gebruikt door de Romeinse matrones als zij de ceremonie van het kleden" opvoerden onder toezicht van de ,,toi- ietmeesteres", die het bevel voerde over de „cosmetwt" (een legertje schoonheidsslaven dat hun naam aan onze cosmetica heeft gegeven). Niemand kan in schoonheidszorgen keizer Nero overtreffen. Wolken kost bare geuren werden gedurende de nacht in zijn slaapkamer geblazen. In zijn eetzalen liet hij zilverei\ sproeiers aan leggen en vanaf het als-een-hemel be schilderde plafond viel geparfumeerde regen omlaag. Bij de begrafenis van zijn echtgenote Poppea (die hij waarschijnlijk liet ver moorden) werden meer parfums ge bruikt dan heel Arabië in tien jaar tijds kon produceren. Industrie in Italië en Frankrijk De eerste parfumeurs wan het Europa na Christus, waren monikken die im mers zulk een grote kruidenkennis be zaten. Zij kwamen in aanraking met exotische parfums door de kruisridders die uit het Oosten de schoonheidsmid delen van de veelgeroemde Arabische schonen meebrachten. Alchemisten ont dekten in de middeleeuwen dat alcohol uit wijn gedistilleerd kon worden en vanaf dat ogenblik werd parfum op basis van alcohol gefabriceerd. Het oudst bekende alcoholparfum ontstond in 1370. Aanvankelijk was Italië hèt land van de gevangen geuren. De naam van de par fumeur Frangipanni leeft voort in een recept. Zijn kleinzoon die parfumeur en botanicus was, zeilde met Columbus naar Amerika en er wordt gezegd dat hij de bloemen van het land al róók, nog voordat er land in zicht was. In Zuid-Frankrijk ontstond de parfumin dustrie als zijlijn van de handschoenen- makerij: handschoenen hoorden wel riekend te zijn. Toen Catharina de Me dici van Italië naar Frankrijk kwam, bracht zij twee eigen parfumeurs mee. De ene was bovendien gifmenger, hij heeft zijn meesteres trouw gediend.... Lavendel uit Engeland De geur van lavendel trekt ons naar Engeland, waar het beste recept stamt uit 1615. Al naar mate men wa ter schadelijk voor de gezondheid achtte, werd parfumeren meer ge wenst (zelfs kousen waren met geu ren doortrokken). Het gebruik dreig de in misbruik te ontaarden en daar om in 1770 de wet c Vol zelfvertrouwen. Vakantie, in- en uitlopende kinderen, een trubbelig huis houden: moeder moet ogen op haar rug hebben. Ondanks haar voorzichtigheid gebeuren er on gelukken. een derde deel van alle ongelukken betreft kleine kinderen. Voor kleuters zijn het de aller voornaamste doodsoorzaak. Vallen en niet ópstaan Het klimrek is bedacht omdat kinderen moeten klimmen- Maar je bent, niet altijd in een speeltuin! Geen nood, krukjes, stoelen, balconhekjes, trapleu ningen, lantaarnpalen, tram huisjes verschaffen even zoveel kinderen van verschillende leeftijd, hun klimrek! Wat is daar tegen te doen? Sommige ongelukken kunnen absoluut voorkomen worden: Verticale spijlen voor ramen op bovenverdiepingen, voor al voor slaapkamerramen. Het is immers zo verleidelijk op warme zomeravonden uit bed te komen en over het raamkozijn te leunen! Traphekjes zijn onnodig als men kleuters zo snel moge lijk leert trappen te lopen. Kelderdeuren behoren altijd goed afgesloten te zijn en de sleutel moet hoog, buiten het bereik van kinderhanden, hangen. Dikwijls worden allerlei za ken „die straks mee naar boven moeten" onderaan op de trap gelegd, liefst nog voor de kromming. Dit is hoogst gevaarlijk voor wie naar beneden komt (ook los se traproeden maken van de trap een valkuil). Likken, proeven, eten Geneesmiddelen en zelfs cos metica die onschuldig lijken, kunnen voor kinderen catastro faal zijn. Aspirine, laxeermid delen, crèmes, haarwater, spuit bussen bergen gevaren. De /gewone" slaappoeder is mis schien dodelijk voor een kind. Soms brengt de aantrekkelijke vorm en kleur van medicijnen liet kind op de gedachte dat het snoepjes zijn, maar dikwijls gaat het naar binnen uit na tuurlijke drang met de mond te „onderzoeken"- Het opruimen van de medi cijnkast, het weggooien wat niet meer gebruikt wordt, is noodzakelijk in elk huishouden, maar klemmend in het huis met kinderen. Doorspoelen in de W.C. blijft het veiligst. Niemand zal zo onverstandig zijn rattekruid voor 't grijpen te laten liggen. Maar waarom staan zo vaak c.e chloorfles en het zoutzuur onder het bereik van kinderhanden? Een slok heeft inwendig® verbranding tot ge volg. Bulten ln de natuur zijn veel bloemen, planten, bessen giftig. Kinderen moeten goed weten dat ze niets mogen proeven, van wat ze op hun zwerftoch ten tegenkomen. Buiten ligt ook het water met zijn wonderlijke aantrekkings kracht. Laat nooit kinderen die niet zwemmen kunnen, alleen in de buurt van water- Kleintjes zelfs niet in de buurt van een teil. Hoe ondiep ook, een kind kan er in verdrinken. Het kruipt, het snijdt, het draait Alle huishoudelijk (en alle doe- het-zelf) gerei dat steekt, snijdt, knipt, draait, wringt, is in staat kinderen te verminken, of het nu de schaar met scherpe pun ten, of de elektrische ventilator is. Een opgeruimde omgeving is dan ook de enige redelijk vei lige. Slordigheid en onnaden kendheid van de ouders is al te dikwijls aanleiding tot het on geluk. Overal zijn kleine dingetjes te vinden die kleuters graag in slikken of in neus en oren atop- alle rangen, standen of geloofsrich tingen, hetzij maagden, huwbare vrouwen of weduwen, verbood enig van Zijne Majesteits onderdanen te bekoren en te verleiden tot een hu welijk door geuren, verven, cosme tische zalven, kunsttanden, vals haar, ijzeren baleinen, hoepelrokken, hoge hakken, en opgevulde heupen. Veroordeling zou leiden tot ontbin ding van het huwelijk. Maar de wet had niet de minste uitwerking. Industrialisatie In het Zuidfranse Grasse kwam de eerste stoomdistilleermachine en daar is de basis gelegd voor da he dendaagse parfumindustrie waarin Frankrijk de toppositie bekleedt. De laatste ontwikkeling is de ontdekking van synthetische geuren uit de rea geerbuis. Nu is de parfumeur niet langer afhankelijk van de grillige na tuur. En aangezien sommige syn thetische geuren goedkoper zijn dan natuurlijke, is nu het parfum be schikbaar geworden voor alle vrou- Er is waarschijnlijk geen tweede in dustrie met zulk een merkwaardig mengsel van oude methoden en mo derne techniek. Ruwe materialen worden nog steeds aangevoerd door kameelkaravanen langs onherberg zame Aziatische wegen; in ossewa- gens door India; in hondensleeën over Siberische sneeuwvlakten. Maar in Zwitserland produceren ultra mo derne chemische fabrieken synthe tische aromatische materialen voor deze parfumindustrie. De bereiding van de grondstoffen is zo up-to-date als moderne chemie en technologie maar mogelijk maken en toch zijn de principes waarvan men uitgaat, vele duizenden jaren oud. Nooit heeft de vrouw zulk een reeks geuren tot haar beschikking gehad als vandaag. Het moderne meisje baadt niet in gekneusde aardbeien zoals madame Tallien, noch heeft zij kostbare schrijnen voor haar cosme- tika zoals de Egyptische, evenmin een leger slaven om haar te mas seren en geurig te maken zoals de Romeinse. Maar de bekwaamheid van de moderne parfumeur maakt haar even verrukkelijk geurend en listig verlokkend als de beroemdste schoonheden uit de geschiedenis. MAGISCHE RITSSLUITING pen: knoopjes, bonen, knikkers, pinda's. Pindanootjes zijn niet alleen gevaarlijk omdat' ze ge makkelijk in „het verkeerde keelgat" schieten en dreigen te verstikken, maar ook omdat de olie uit noten hoogst schadelijk is voor de longen. Menig ouder paar dat dit weet, verbiedt de kinderen onder de 10 jaar no ten te eten. Het opdragen van taken in het gezin is uitstekend, maar de (aken mogen nooit boven de lichamelijke en geestelijke draagkracht van een kind gaan. Het opvoeden tot flinkheid beeft zijn grenzen- „Ben jij nou een flinke jongen", zet aan tot dikdoenerij, tot branieschoppen. Jongens, zeggen de statistieken, krijgen meer ongelukken dan meisjes. We behoeven ze dan ook niet het gevoel op te drin gen dat ze hun „stand" moeten ophouden. Het is moeilijk het juiste mid den te bewaren: niet te flauw en niet te flink! Momenteel is de fel afstekende rits sluiting nog mode: breed, kleurig en zeer opvallend ook door een geweldi ge ring of ornament als trekker. Na tuurlijk zal de balans spoedig door- slatin naar de andere kant, 'zo gaat het altijd in de mode. Een buitenland se fabriek (Prestil) heeft nu de abso luut onzichtbare treksluiting ontwik keld. De nylon „maliën" gaan als het ware op in het stiksel. Vooralsnog wordt de nieuwe rits alleen maar ge leverd aan confectiefabrikanten. Dit najaar zult n hem misschien kunnen ontdekken in modellen van Frans of Zwitsers fabrikaat. Fijn handwerk voor valies Petit-point, het handwerk waarin onze grootmoeders zo bedreven waren, wordt vandaag nog toegepast op klei ne. kostbare accessoires: avondtasjes, poederdozen, etuis e.d. In Frankrijk schijnen nog verwoede amateur-hand werksters te bestaan, want een tas sen- en kofferatelier heeft er bekend gemaakt binnen de termijn van veer tien dagen het petit-pointhandwerk dat men daarvoor bestemmen wil, te monteren op leer. Valies, beauty-case of handtas uit leer met petit-point, héél exclusief. Moderne frotté Frotté voor kleding ln de sportieve- of in de kindersector, is niet so maar badstof waarvan ook handdoe ken gemaakt worden. Moderne frotté is licht rekbaar omdat de katoenen weefsels zijn vermengd en versterkt met synthetische en stretebgarens. Daarom kan dit materiaal zo nodig nauwsluitend passen; en voor de top van een bikini is dat wel nodig! Na tuurlijk dient frotté vooral de bad- nimfen die spelen langs de waterkant. En aangezien dat nu eenmaal mode is, hebben de gelukkigsten hele sets waarvan de onderdelen ook in kleur, bij elkaar passen: wikkelrokje en bi kini, bermuda's en vestje, overall of lange broek met blouson en als laat ste accessoire een meneer in zwem broek en jack. Om te zeggen dat de shawl i la Gi- tane flatteert nou nee, dat niet. Je moet al een heel mooi en gaaf gezicht je hebben om het goed te kunnen atel- 1 len zonder een lokje van eehte of val- Modern frotté Zigeunerinnemode se haren. Maar het Is móde, meisje. Daarom dragen fotomodellen die niet alleen poseren maar ook uitrusten aan (Franse) kusten hun shawl zo glad om het hoofd. Ze hebben er veel gemak van, want hun haartjes zijn héél kort. Tijdens het „werk" dragen ze pruiken. Maar modellen en mannequins zijn niet de enige die kort en lang afwisselen. Een kleine enquête gehouden door Le Figaro, het Franse dagblad (dat niets met kappers te maken heeft), bracht aan het licht dat de klantei, van Carl- ta, Dessanges en St. Roch er net xo over denken. En dat zijn dan modieu ze klanten van modieuze kappers. Over dag dragen ze een kort, maar toch ele gant kapsel, heel sportief. Na vier, vijf uur hi de middag zetten ze de pruik op en de metamorfose is compleet: een zeer vrouwelijke „Ophelia" laat „heur haar" wapperen en golven. (foto Jeanne Gatineau) Tandbederf is een van de belangrijk ste beschavingsziekten. De achteruit gang van het gebit in de westerse we reld heeft zelfs al aanleiding gegeven tot het uitspreken van de vrees, dat de komende generaties al van hun Jong ste jaren af geen behoorlijk bruikbaar gebit zullen hebben. Men tracht dit verschijnsel te stuiten door het ge bruik van bepaalde voedingsmiddelen, die koolhydraten bevatten, af te raden. Met name de suiker neemt een be langrijke plaats in op de zwarte lijst van vele deskundigen op medisch en tandheelkundig gebied. Moeder moet de suikerpot, de snoepjes, de jam en wat al niet uit de buurt van haar kroost houden. Men werpt evenwel op deze wijze het kind met het badwater weg, want niet alleen zijn de meeste zoete stoffen bijzonder nattig voor het lichamelijk welzijn van kinderen gedu rende de groei, maar bovendien leidt deze onthouding tot allerlei huiselijke moeilijkheden. De meeste kinderen zijn nu eenmaal verzot op de zoetig heid. Bij onze oosterburen groeit dan ook een belangrijke stroming in medi sche kringen die ervan uitgaat, dat men de strijd tegen het tandbederf op een ander front moet gaan voeren. Niet langer bevelen vele deskundigen daar aan, het gebruik van koolhydraten en in het bijzonder van suikerhoudende versnaperingen zoveel mogelijk te be perken, maar de kinderen te leren meer gebruik te maken van de tanden borstel. Of althans de mond te spoelen na het gebruik van voor het gebit wel licht schadelijke stoffen. Thans heerst nog in vele huishoudens de gewoonte, 's morgens vroeg vóór het ontbijt de tanden te poetsen en soms ook nog een keer 's avonds voor het slapen gaan. Indien men echter de kinderen reeds vroeg zou kunnen aanleren de tanden te poetsen na elke maaltijd, zou al veel gewonnen zijn. Poets uw koper of zilver met papier De bekende papieren keukenrollen kan men in de Verenigde Staten nu al ge- impregneerd met koper- of zilverpoets krijgen. Men scheurt het papier op de gebruikelijke wijze van de rol en poetst... Met hetzelfde papier wordt het koperen of zilveren voorwerp, dat men heeft behandeld, ook uitgewreven. Als brood uit de oven komt, behoort de korst bros en droog te zijn. Als de korst afkoelt, gaat zich vocht, dat zich in het brood bevindt, in de korst verzamelen, waardoor deze aan bros heid inboet. Hoe steviger de korst, des te opvallender dit proces zich voltrekt: het meest aantrekkelijke verse brood wordt het eerst oudbakken. Maar da huisvrouw die probeert dit te voorko men door haar brood in een waterdich te zak te bewaren, van plastic of een folie, heeft daarmee geen succes. Dat belet wel een verlies van het in de korst gedrongen water, maar behoedt het brood niet voor oudbakken worden. Integendeel, omdat het water niet ver dampt, wordt het brood nog sneller oudbakken. In dergelijk materiaal ver pakt verkocht brood heeft in de regel weinig korst en blijft daarom langer vers dan hetzelfde brood met een ste vige korst. In dezelfde periode, waarin het brood vocht verliest, ondergaat het inwendig zekere chemische veranderingen. Het brood wordt harder., Bij lagere tempe raturen veel sneller l dan bij normale. Brood, geplaatst in een gewone koel kast bevindt zich daar in ideale con ditie om zo snel mogelijk oudbakken te worden. In de diepvries intus sen kan, mits waterdicht afgesloten, het brood geruime tijd vers worden gehouden. En wie niet over een diep vries beschikt, kan het enige tijd, ge wikkeld in bijvoorbeeld aluminium-fo- lie in een oven plaatsen, waardoor het weer ,,als vers" op tafel kan komen. Maar als het brood volkomen droog is, lukt dat niet. (CONSU)

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4