GEMEENTELIJK BELEID BLIJFT GEBASEERD OP WEGENPLAN '61 B en W belichten plannen in samenhang met Parkeernota Eigenaar moet huizen Doeslaan opknappen KAREL CARON: De Vliet moet nog meer recreatie-oord worden Dr. J. Tolenaar 25 jaar internist aan Elisabeth BIOSCOPEN MARKTEN PAGINA 1 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 12 AUGUSTUS 1969 Voor de uitvoering van het Wegenplan is één voorziening van overwegend belang, te weten de omlegging van het scheepvaartverkeer door de aanleg van het Korte Vlletkanaal. Met de werkzaamheden van de brugbouw bij de Groote Vink langs de Haagweg vordert men gestadig. LEIDEN In verband met het uitbrengen van de Parkeernoto 1969 die waarschijnlijk in september door de Leidse raad behandeld zal worden hebben B. en W. de raad een nota doen toekomen over de samenhang van de Parkeernota met het Wegenplan en Basisplan 1961 en het binnenstadsbeleid. Zoals men zal weten, wordt op initiatief van het gemeentebestuur verder op donderdag 21 augustus in de Stads gehoorzaal een openbare „hearing" gehouden over de belangrijke Par keernota. De Leidse burgerij kan dan met meningen en suggesties komen. De thans verschenen „samenhang-nota" zal gelijktijdig met de Parkeernota ter discussie worden gesteld. In de nota geven B. en W. de uitgangs punten aan van het Wegenplan en Basis plan 1961, waarin een duidelijke en drin gend nodige structurering voor de bin nenstad werd ontworpen. In een samen vatting worden als uitgangspunten o.a. genoemd: het bewaren van de mooiste grachten, het bereikbaar houden uit economische overwegingen van de bin nenstad voor het rijdende verkeer en het plaats bieden voor parkeren, sane- rings- en reconstructiemaatregelen van met name het gebied Rapenburg Breestraat, betere ontsluiting van slecht bereikbare stadsdelen enz. Met betrekking tot het Wegenplan werd voor de eerste fase Van 10 tot Iff jaar een tijdschema en uitvoeringsjirogram- ma opgesteld. De eerste fase omvat de volgende elementen: noord-zuid verbinding (Jan van Hout- brug-Marnixstraat) oost-west verbinding (Zijlsingel-molen „De Valk"); cityring noordwestelijk deel (Mors singel en Galgewaterbrug) cityring zuidwestelijk deel (demping Treltvliet met verbinding bij v.m. „Oud Hortuszicht) verbinding Rijnsburgerviadukt-Oost- westverbinding (weg over Schutters veld in twee richtingen en tweede brug bij molen „De Valk") verbreding Galgewater (kade); verbinding Van der Werffstraat-Mare via Clarensteeg (kleine doorbraak Noordrundersteeg) parkeerruimte achter Rapenburg (deels ter plaatse van koksschool); verbinding Ir. Drlessenstraat-Ooster- kerkstraat; verbinding Trekvliet (gedempt) -Ko- ninginnelaan (brug over Vliet) verbinding Burggravenlaan-Sumatra- straat (bruggen over Oude Rijn en Nieuwe Rijn) verbinding Willem de Zwygerlaan enerzijds via de Zijlbrug met provin ciale weg no. 5 en anderzijds via Willem de Zwljgerbrug met Oegstgeest en Station; uitbreiding parkeerruimte o.a. 8 Garenmarkt en Ir. Driessenstraat. Korte Vlietkanaal Als belangrijkste voorwaarde voor de uitvoering van eén deel dezer werken geldt, dat eerst na de aanleg van het Korte Vlietkanaal de scheepvaart uit de binnenstad kan verdwijnen, waardoor de nodige vaste bruggen kunnen worden gebouwd. Dit kanaal is in 1966 door de provincie in uitvoering genomen en zal in 1971 gereed komen. Het stelsel van gordel- en ringwegen alsmede invalswegen, waarbij de Noord- zuidverbinding en de Oost-westverbin ding de binnenstad tevens beter ontslui ten, is zoveel mogelijk in uitvoering. Het noordelijke deel van de gordelweg, t.w. de Zijlbrug, Willem de Zwijgerlaan, Willem de Zwijtgerbrug en Oegstgeester- weg is inmiddels gereed gekomen. Zijn verbinding met het Stationsplein zal nog dit jaar worden aangelegd. Voor de aanleg van de cityringweg met gordelweg in het westelijk stadsdeel blijft het gereed komen van het Korte Vlietkanaal een allereerste voorwaarde. B. en W. zullen binnenkort in verband met de uitvoering van het Witte Singel plan van de Universiteit een krediet aanvraag voor het samenhangende ge heel van wegverbindingen c.a. in het westelijk stadsdeel rondom de te dem pen Trekvliet ('Rijn- en Schiekade) aan de Raad voorleggen. Aan de noordzijde is binnenkort de doortrekking van de Warmonderweg aan de orde. Aan de oostzijde moet de weg door de Waard met twee vaste bruggen volgen. De invalswegen zijn deels reeds verbeterd (Wilhelminabrug, Lammenschansplein en -weg, Haagweg), terwijl de voltooi ing van de Plesmanweg nog op goed keuring van het desbetreffende krediet- besluit wacht. De Noord-zuid verbinding is in volle uit voering, terwijl voor de Oost-westver binding de basis is gelegd door de dem ping van de Langegracht en de voorge nomen bouw van een dam in de Korte Mare. Voorts is de doorbraak Hooi- gracht-Zijlsin'giel via de Ir. Driessen straat gerealiseerd. Wegenplan basis van het beleid B. en W. stellen, dat de uitgangspunten van het Wegenplan en Basisplan Sane ring en Stadsvernieuwing 1961 nog steeds juist zijn en dat dit plan zoals ook in de informatieve nota's bij de gemeentebegrotingen is gesteld de grondslag moet blijven vormen voor het te voeren gemeentelijke beleid. Waar nodig kan en zal het plan worden aan gepast aan nieuwe ontwikkelingen. Aan de hand van de resultaten van een verkeers- en vervoersonderzoek zal over enige tijd zo nodig een dergelijke aan passing van het Wegenplan kunnen plaatshebben, niet wat het stelsel van ringwegen e.d. als zodanig betreft, doch met betrekking tot de begeleidende voor zieningen. Voor de nadere uitwerking e.q. een even tueel nodige aanpassing van het Basis plan óverwegen B. en W. een onderzoek, te laten instellen naar de ontwikkeling van de functies van de binnenstad. Daar naast streven zij er echter naar om, los van het opstellen van de gedetailleerde bestemmingsplannen, waar mogelijk reeds thans die voorzieningen te bevor deren, die tot een milieuverbetering en een grotere leefbaarheid van de binnen stad kunnen leiden. De beleidslijnen, welke in de Parkeer nota 1969 zijn uitgestippeld, vloeien ge heel en al voort uit de uitgangspunten, waarop het Wegenplan en Basisplan 1961 is gebaseerd. Wel is uiteraard reke ning gehouden met de groei van het verkeer gedurende de afgelopen jaren. De Parkeernota moet daarom ook wor den gezien als een nadere uitwerking van één der aspecten, welke in het Wegenplan en Basisplan zyn vermeld. WARMTE ZONDER GERUCHT (Van onze redactie) De niet afhoudende warmte, die in de avond- en vroege nachturen nog wat door blijft hangen, heeft in de afgelopen weken nauwelijks aanleiding gegeven tot toenemen'' de klachten bij de politie over bu rengerucht. Bij de verschillende korpsen in Leiden en omgevende gemeenten wordt men in dit op zicht voor weinig moeilijkheden geplaatst. „Niet meer dan anders", hoorden wij van Voorschotense functionarissen; „nee, helemaal geen last van", zei men in Oegst geest; „sporadisch", heette het in Katwijk, waar om elf uur 's avonds „helemaal niks meer te beleven valt" en men niet blijft doorjoe- len. In Alphen worden voorkomen de luidruchtige „storingen" met de betrokkenen in den minne ge regeld. Kotrom, men schijnt zich niet warmer te willen maken dan men al is; de tuinfeestjes blijven aan de bescheiden kant over het algemeen. In Leiderdorp werd de politie ver zocht, zich regulerend met een nachtelijk festijntje bezig te hou den. Toen de rijkspolitiemannen arriveerden bleken alle buren mee te doen en er werd lelijk naar de politie gekeken. Het enige waar mee de Leidse politie te maken heeft op het ogenblik, zijn klach- i de den buiten genieten en dan in hun rust en bespiegelingen wreed wor den gestoord door langsrazende brommers met gasexplosies en uit- laatdampen. Maar daar is weinig aan te doen. De vakanties zijn nu merendeels weer voorbij en daarmee ook de komkommertijd voor tal van po litieposten. Het geld is op en dat zou wel eens aanleiding kunnen zijn tot het „elkaar vveer lastig maken", was een nogal sombere prognose op een van de bureaus. Het was een ervaring van vele ja ren. Enfin, we wachten maar af. 9 LEIDEN IN het zwembad De Vliet ;n 8-jarig jongetje uit Leiden gis termiddag om half zes uitgegleden. Het kind kwam met zijn hoofd op de bassin- rand terecht en moest met een diepe vleeswond in het achterhoofd per E.H.D. het Academisch Ziekenhuis worden gebracht. LEIDEN 9 Viscollege „Onder Ons" hield een wedstrijd in de Ringvaart nabij de Leimuiderbrug. De vangst was zeer goed. Uitslag: 1 J. Griekspoor 31; 2 K. van Riet 24; 3 W. van Leeuwen 22; 4 H. Herreur 20; 5 D. Herruer 15; 6 W. v. d. Berg 17; 7 T. van Nimwegen 11; 8 S. v. d. Weyden 9; 9 A. van Weizen 8; 10 J. Disseveld 7. MARKTKRAMEN OP 3 OKTOBER NIET UIT BINNENSTAD LEIDEN Het plaatsen van kramen op de Haarlemmerstraat op 3 oktober wij berichtten daar onlangs over houdt niet in, dat de traditionele gezel lige drukte op de Stationsweg, Steen straat en de Beestenmarkt tot het ver leden behoort. Ook bij de komende 3 oktoberfeesten kunnen daar kraampjes geplaatst worden. Men heeft dit beslo ten om te voorkomen dat de binnenstad die door het publiek steeds druk wordt bezocht, een belangrijk deel van haar aantrekkelijkheid zou verliezen. Met het plaatsen van kramen op de Haarlemmerstraat hoopt men te berei ken, dat het publiek richting Groenoord- hal zal trekken. Daar wordt zoals be kend dit jaar voor het eerst de kermis gehouden. R.K. diensten in schoolaula VOORSCHOTEN In tegenstelling tot de eerder gedane veronderstelling zal de r.k. kerk in de aula van de 14-klasslge school wel diensten gaan hóuden op zondag in de wijk Noord-Hofland te Voorschoten. Half september zal deze nieuwe wijk vanuit de Laurentiuskerk bediend wor den door een priester. Het vertrek van kapelaan Warmerdam maakt het voor de Laurentuisparochie noodzakelijk te wachten op de benoeming van een nieuwe kapelaan. Verwacht wordt dat deze benoeming spoedig zal afkomen. Het is nog niet bekend of de diensten op zaterdagavond en zondagmorgen of alleen op zaterdag of zondag gehouden zullen worden. Pastoor M. M. Out is thans met vakantie. De Hervormde en Gereformeerde Kerken van Voorschoten hebben het voornemen om per 1 januari diensten te houden in de aula in Noord-Hofland. Dit worden diensten, die bij toerbeurt door een kerk verzorgd worden. Zestig patiënten op Henry Dunant LEIDERDORP Het Rode Kruis-schip de Henry J. Dunant zal vrijdag de stei gers in de Zijl te Leiderdorp als eind punt kiezen voor zijn reis met Haagse patiënten. Zoals bekend, maken velen, die langdurig bedlegerig zijn in de zo mermaanden een reis van ongeveer een week over het Nederlandse plassenge- bied met het imposante schip, dat on der comando staat van kapitein L. Maasbach uit Enkhuizen. In Leiderdorp zullen de patiënten onge veer een uur worden bezig gehouden. Ze worden begroet door de Leiderdorpse Drumband, die een aubade zal brengen. En voorts zullen ze na een toespraak van ds. Schoonheim, hervormde-predi kant te Leiden, van de gemeente Lei derdorp een passende herinnering aan geboden krijgen aan deze landingsplaats. Zaterdag zullen de patiënten dan wor den gedebarceerd, waarna dan maandag 18 augustus een zestig-tal Leidse en Leiderdorpse patiënten aan boord zul len gaan., Geen onbewoonbaarverklaring Halve ton voor bouwrijp maken Elisabetb-grond LEIDERDORP Een bruinverbrande Leiderdorpse Raad stroopte er gister avond de hemdsmouwen' bij op tijdens de (korte) raadsvergadering. ..Mocht de temperatuur u hier te hoog zijn voor een helder oordeel, doe er gerust uw jasje bij uit", adviseerde de burgemees ter, de heer M. A. van der Have. Daar na passeerden in een vlot tempo de di verse onderwerpen de hamerslag van de voorzitter, te beginnen met de goedkeu ring om het complex van het gemeen telijk grondbedrijf bouwrijp te maken voor de eerste paal. En complex xv be helst het bijna 63.000 mS grote terrein, waarop het Elisabeth Ziekenhuis wordt gevestigd. Voor ruim 50.000,wérd het werk gegund via een onderhandse aanbesteding, aan de laagste inschrij- De hoofdreden van deze raadsvergade-a ring was een beroep van de heer J. W. van der Krogt uit Den Haag. Deze heeft een groot aantal woningen in de Doeslaan in zijn bezit, waarvan een deel door de gemeente Leiderdorp zijn ge vorderd ten behoeve van een evenredige woonruimteverdeling. Dit op basis de woonruimtewet 1947. Kap. J. Schlatmann benoemd in par. „De Menswording" LEIDEN/LEIDERDORP Kapelaan J. Schlatmann, moderator en godsdienst leraar aan het St.-Agneslyceum te Lei den, Is met ingang van morgen benoemd ot kapelaan in Leiderdorp-parochie „De Menswording". Samen met pastoor J. Baeten S.J. zal de nieuw benoemde kapelaan de zielzorg uitoefenen in het snel uitbreidende Lei derdorp. Hij zal ook enkele pastorale funkties krijgen in de „Meerburg"-paro- chie, o.a. kategese op de basisscholen. Kapelaan Schlatmann is 39 jaar en was reeds eerder werkzaam in Nootdorp, Rotterdam en Nieuwveen. 9 LEIDEN De Ruisvoorn hield haar 2e viswedstrijd in dit seizoen in de Ringvaart bij Aalsmeer. De vangst was goed. Er werd 45 pond vis aan de schaal gebracht. 1 J. Voskuil 36 stuks, 4160 gram; 2 Th. J. Voskuil 35 stuks, 3705 gTam, tevens grootste blei 850 gram; 3 P. Dubbelde- man 35 stuks, 2865 gram; 4 N. Dorre- paal 19 stuks, 2450 gram; 5 P. Kijk in de yegte-12 stuks, 1895 gram. LEIDEN Nog nooit in hun be staan hebben de zwembaden in Leiden en omgeving met zo'n over stelpende drukte te maken gehad als dit seizoen. Dagelijks passeren duizenden en duizenden de kassa's van de Vliet, de Zijl, Poelmeer en De Does. In het water kan men geen twee slagen doen of men zwemt tegen iemand op, op de gazons ligt men hutje bij mutje en op de terrassen kan men vaak nauwelijks een plaatsje vinden. Het badpersoneel probeert de stroom zo mogelijk op te vangen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat loopt men het vuur uit de slof fen om de gang van zaken op rol letjes te doen verlopen. Bedrijfsleider van de Leidse baden is de heer K. VV. Caron. Ondanks de vele drukte die het warme weer meebrengt is hy juist in deze dagen heel erg in zyn schik. „Wat wil je", zegt hij „dat hebben we nog nooit beleefd. Weken achtereen hebben we dag in dag uit zon. Mooier kan je het voor een zwembad toch niet hebben." Toch heeft de drukte ook minder pret tige punten. De machines- moeten con stant op volle toeren draaien. Geen mo ment kunnen ze even stop gezet worden. In de Vliet heeft dat tot resultaat ge kregen, dat het filter minder goed is werken en het water enigszins dof vorden. Glaszuiver Karei Caron (26); „De leek zegt dan al gauw: dat water is vies. Maar ik kan de verzekering geven, dat het water glaszuiver is. Door bepaalde chemische oorzaken is het water niet zo doorzich- dat heeft absoluut geen kwalijke gevolgen voor het lichaam. We hebben wat moeilijkheden met het filter. Voor zo'n ding staat vijf jaar en zolang is het nu hier in Vliet in gebruik. We geven het op het ogenblik wat extra controle-beurten en we hopen dan ook, dat de kwestie binnen een paar dagen opgelost. Van de week had iemand het daar ook toevallig over en ik zei tegen hem: laten we allebei een glas zwem water opdrinken en over tien jaar kun- dan nog e ligt ook wat grind i Dat kwam omdat heeft gezeten, maa verholpen. praten. Er a zand op de bodem. een grondplaat los ooit dat is alweer Plannen Karei Caron is pas april bedrijfsleider van de Leidse baden. Toch zijn in de korte tijd al een paar plannetjes by hem opgekomen, die hij graag zo spoedig mogelijk gerealiseerd zou zien. De Vliet gaat 's avonds om- ongeveer zeven uur dicht. Caron: Dat is nou net het kardinale punt.. Het volop zomer, het is prachtig weer, i is lang licht, maar nou net 's avonds als ouderen van hun werk komen, dan kunnen ze niet gaan zwemmen. Neem Poelmeer, dat is tot half negen, negen uur geopend. Daar komen na etenstijd 's avonds nog een paar duizend man zwemmen. .Bij ons kan dat niet, want dan hebben de zwemverenigingen uren gehuurd. In april, mei en juni het nog niet zo licht is, en over li algemeen niet zo best weer, dan word die cluburen redelijk goed bezocht, ma nou net in de topweken van het seizo komen er bijzonder weinig zwemm op die cluburen. De waterpolocompetitie is in begin juli zo goed als afgelopen en het komt niet zelden voor, dat dan hoogstens 40 zwemmers op die cluburen komen zwemmen. Dan zeg ik op mijn beurt: is dat wel redelijk, is dat wel verantwoord. Begrijp me goed, ik ben pur sang sportman, ik ben op en top verenigingsman, maar ik dacht toch niet dat je de duizenden die ook 's avonds recreatie zoeken buiten mag laten staan. Betere exploitatie Het bad is er. toch voor de eerste plaats voor Jan Publiek. Vaak genoeg wordt er juist in deze tijd tegen me gemopperd. Na zevenen staan de men sen hier voor een gesloten hek. Dat gaat niet. Mensen, die de hele dag hard ge werkt hebben en zich 's avonds even willen verfrissen kunnen dat niet, om dat de verenigingen beslag hebben ge legd op het bad. Voor mijn part mogen die verenigingen heus wel blijven. Die hoeven voor mij niet weg, maar ze moeten wel toestaan, dat ook anderen gebruik maken van het bad. Zeker in de vakantietijd. Er moet een compromis voor gevonden worden. De gemeente Leiden zit financieel wan moeilijk. Door 's avonds het bad open te gooien scheelt het ook duizenden guldens in de exploi tatie van het bad." Over de kritiek, dat er jong personeel aan het bad loopt, zegt Caron: „We werken hier met zes man volwassen personeel. Normaal kunnen we het daar mee wel af, maar als het zo waan zinnig druk is nemen we jongens en meisjes van de zwemverenigingen als hulppersoneel aan. Dat is altijd verantwoordelijk. Gebeurt er iets, dan springen die on middellijk in het water. Het zijn stuk r stuk uitstekende zwemmers, die desnoods twee tegelijk uit kunnen Midden op het gazon van de Vliet, vlak het kinderbadje, staan toiletten, die de zoveel tijd verstopt zitten. Caron: „Het is meer dan erg, wat daar allemaal niet ingegooid wordt. Alles vindt je er in terug; damesverband, babyluiers. De toiletten worden gewoon als vuilnisbak gebruik. Geen wonder, dat de boel dan verstopt raakt. Maar, er wordt aan gewerkt en ik hoop, dat het 't volgend jaar afgelopen zal zijn.* Daar de meeste woningen nu niet be paald in een folrissante staat van onder houd verkeren, heeft de eigenaar ge tracht een „onbewoonbaar" verklaring te verkrijgen. Om zodoende zijn ver plichtingen inzake noodzakelijke en achterstallige verbeteringen te kunnen ontlopen. Gelukkig is de huurder in deze voldoen de door de wet beschermd, want de ge meente is in dit stadium gekomen, be- voegt de verbeteringen zelf te doen plaats vinden, waarna de kosten op de eigenaar zullen worden verhaald. En waar dit achterstallige verbeteringen zijn, zal hij de kosten dezes niet met een huurverhoging kunnen compenseren vernam de heer C. N. Boot (soc.) op zijn desbetreffende vraag. In de rondvraag tenslotte drong de heer ir. R. Poels wederom aan op de vorming van een Recreatieschap Hollandse Plassen". Hij voorziet mini-planologie, daar, waar de gemeenteraad zelfstandig discusieert over streekbelangen bij de Leiderdorpse recreatie gebieden. Door de vorming van eerder genoemd 'schap' hoopt de heer Poels tot een zo verant woord mogelijke planning te komen van de steeds schaarser wordende recreatie- gelegenhed entussen de twee grote rand- stady agglomeraties. Priester gaat reformatorische theologie studeren Kapelaan H. P. Warmerdam van de St-.- Laurentiusparochle te Voorschoten zal op 30 augustus afscheid nemen. H(j gaat in opdracht van het bisdom Rotterdam zich specialiseren op het terrein van de oecumene. In overleg met het bestuur van het bisdom Rotterdam en met de voorzitter van de St.-Willibrordvereniging, prof. dr. J. C. Groot, is besloten tot een studie in de reformatorische theologie aan de rijksuniversiteit te Leiden. Hiermee gaat een wens van kapelaan Warmerdam In vervulling te mogen werken aan de toe nadering tussen de christelijke kerken en het gesprek tussen christenen en niet-christenen. Vijf jaar is kapelaan H. P. Warmerdam werkzaam geweest in de Laurentiusparochie op velerlei ge bied: liturgie, katechese, jongerenge- sprekken, Raad van Samenwerkende Kerken, Bijbelgroepen, oecumenische aktiviteiten. Zonnebloem, jeugdbewe ging enz. Het afscheid op zaterdag 30 augustus zal met een Eucharistieviering om 19.00 uur aanvangen, tijdens welke kapelaan Warmerdam zijn afscheidspreek zal houden. Daarna is er gelegenheid tot bouw, Leidseweg 100. Tropenrooster in Oegstgeest OEGSTGEEST - Ook de drie kath. lagere scholen van Oegstgeest zullen donderdag 14 aug. het „tropen rooster" invoeren, voorlopig voor de hele maand augustus. Er zal tweemaal kwartier pauze worden gehouden. Gymnastiek en veldspelen zullen ver vallen. Voor de kleuterscholen zullen de middagtijden van keer tot keer worden bekeken. Karei Caron heeft meer plannen. Over 1 badmeester rond, die alles doet. Die maar niets gebeurt. De hele dag lopen ze gespannen rond. Daar moet je niet te licht over denken." Er wordt nog wel eens gestolen in de zwembaden. de meeste wil hij zich niet uitlaten. „Dan zeggen ze bij de Sportstichting; had je niet beter eerst bij ons kunnen komen i.p.v. dat aan de krant te ver- Trampolines „Wat kunnen wij de mensen nu bieden? Akkoord: ze zonnen natuurlijk, 't zwem water en een aardig terrasje, maai- meer toch niet. Dat zou ik graag verandert willen zien. Ik heb een beetje ervaring opgedaan in Duitsland en Oostenrijk. Daar loopt in de zwembaden hoogstens verhuurt tafeltennistafels en trampolines en houdt toezicht op het bad. Dat moet hier ook kunnen, al besef ik wel dat in Duitsland en Oostenrijk het publiek meer dicipline heeft. Maar toch, er moet voor het publiek meer afleiding komën in het zwembad. Anders gaan ze zich vervelen. Uren lang in het water hou den ze het toch niet uit. Is er geen afleiding voor de jeugd. Je krijgt vrijages, pesterijen en vernielin gen. Vergeet niet. dat hele gezinnen hier de dag doorbrengen. Over het toezicht nog eens: „De men sen denken dat het zo makkelijk is, maar denk erom, dat het badpersoneel na zo'n drukke dag bekaf is. Voortdu rend die geestelijke druk van: als er Caron: Dat ligt aan de mens zelf. Je staat er van te kijken wat ze allemaal niet meeslepen naar een zwembad. Er hangt hier een enorme klok, dus eer horloge hoeft men niet mee te nemen Ook sieraden heb je hier niet nodig Toch gebeurt het, dat mensen voor hon derden guldens in hun zakken laten zit ten. Onbegrijpelijk. Nu is er nog toe zicht bij de garderobes maar daar wil len we eigenlijk van af. Begrijp me goed we willen de mensen wel service bieden, maar ze moeten zelf ook verantwoorde lijkheid kunnen dragen. LEIDEN Het was een stormachtige dag toen dokter J. A. Tolenaar als in ternist zijn intrek nam in het St. Elisa beth Ziekenhuis te Leiden. Dolle dinsdag 1944 Zij beginperiode was niet eenvoudig, maar hty heeft deze goed doorstaan. Sedertdien heeft dr. Tolenaar zich grote bekendheid verworven en 5 september a.s. is bij 25 jaar als internist verbon den aan „het Elisabeth". Duizenden patiënten hebben hem leren kennen als een kundig man die voor- iedereen klaarstond. In alle klassen van ^het «iekenhuis aan de Hooigracht had hij jaarlijks zo gemiddeld 500 patiënten oud-patiënten geVormd bestaande uit: mr. J. J. Croles, burgemeester van Bode graven; mevr. A. A. Teeuwen-Prins, Heereweg 325, Lisse, Tel 02530-3124; mevr. P. Jacobs-Kaay, Wielmakerssteeg 2, Leiden, Tel. 01710-41458; mej. Van Kempen, Oh. de Bourbonlaan 10, Oegst geest; mevr. E. Hoffman-v. d. Meel, Floralaan 35, Oegstgeest; mevr. H. Oudshoorn-Kruishaar, Burgemeester v. Nederpark 7, Voorschoten; mevr. M. de Groot-Houdijk, Akkerhof 33, Leiden; de heer A. Schlatmann, Juffermansstraat 29, Oegstgeest, Tel. 01710-50460. Geldelijke giften kunnen worden over gemaakt op girorekening 1554054 ten name van M. H. J. Jacobs te Leiden met vermelding: „Jubileumgeschenk dr. Tolenaar". onder behandeling zodat hy over een periode van 25 jaar gewaakt heeft over het welzijn van 12.500 mensen te ver gelijken met de bevolking van een mid delgrote gemeente. De kliniek hierbij nog niet inbegrepen. Dokter Tolenaar, geboren te Rotter dam, studeerde te Leiden en was o.m. co-assistent bij de afdeling interne ge neeskunde van het ziekenhuis Westeinde te Den- Haag. De films in de week van 7 tot 13 aug. zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Barbarella (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling: 23.30 uur Ongeremde driften Lido: Cathérine (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Boemelstudenten (al.l.) Dagelijks: 2.30 uur Zondag: 2.30 en 4.45 uur. In de ban van Boris Karloff (18 jr.) Dagelijks 7.00 en 9.15 uur Zondag: 7.00 en 9.15 uur. Studio: Samen uit, samen thuis (a.l.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Sound of music (a.l.) Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur Zondag: 2.00 en 8.00 uur. Rex: Gungala, de maagd van de jungle (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Nachtvoorst. (23.30 uur): Vampier van Parijs. ROTTERDAM, 12 aug. Vee Aanvoer totaal 2111; vveekaanVoer 3580; 130 slachtrunderen; 518 gebruiksvee140 vette kalveren; 172 graskalveren; 977 nuchtere kalveren; 10 paarden; 2 veu lens; 112 schapen of lammeren; 50 bok ken of gelten. Prijzen: slachtrunderen extra kwal. 520540, le kwal. 450 490, 2e kw.al 385-^00, 3e kwal. 365— 375; vette kalveren le kwal. 360400, 2e kwal. 335—355, 3e kwal. 320—335; stieren 460535; worstkoeien 370385; kalf- en melkkoeien 11001575; vare koeien 900—1200; vaarzen 950—1125; pinken 650900; graskalveren 450 550; nuchtere kalveren 120160; mest- kalveren 250340; schapen 75115; lameren 125-»-145. Overzicht handel: slachtrunderen: groter - redelijk - als gisteren; kalf- en melkkoeien: groter - gedrukt - onveranderd; vare koeien: gewoon - flauw - prijsh.; vaarzen en pinken: ruimer - stug - onveranderd; graskalveren: groter - matig - stabiel; vette kalveren: als vorige week - vlug - Te Leiden maakte hij deel uit van het bestuur van het Elisabethziekenhuis, was chef van het klinisch laboratorium en leidde vele verpleegsters op (thans nog) voor het diploma A. Hij onderscheidt zich door een grote aktivitedt op het medische vlak. De BODEGRAVEN, 12 aug. Kaas Aan- mens prevaleert in zijn handelen, maat- voer 50 partyen Goudse kaas. Prtjzenj schappelijk maakt hij nimmer onder- le kwal. 3.964.08; ;2e kwal. 3.75—, ■ch€ldt- I 3-95; extra kwaL 4.65. Handel flauw. iets stijver; nuchtere kalveren; iets i mer - vlot - prjjsh.; schapen en lamme: klein - stil - lager.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3