ADO haalde groot slem op gloeiende grasplaat GO AHEAD TIPPELDE IN DE VAL Scheidsrechfer trapte in lepe zet HATTRICK, SNELSTE TREFFER, BRANCARD PREMIERE VERLIEP NIET VOLGENS UITGEZET STRAMIEN v. d. Hart ontwaakte uit boze droom SPORTBIJLAGE DE LEIDSE COURANT DEN HAAG In de zestiende minuut van de tweede helft schudde de heer Jos. Coler, voorzitter sectie betaald voetbal va nde KNVB, heftig met het hoofd. De heer Henk Burgwal, secretaris-penning- - meester van de KNVB, schudde wat minder heftig, meer mee- warig, het hoofd. En spelregelkenner nummer een, ir. Ad. van Emmenes, vuurde meteen zijn commentaar af: „Dat kan nooit". K f En dat alles gold dan de lepe zet van de trainer van FC Twente, Kees Rijvers, die doelman Schrijvers had vervangen door doel man Warringa .Schrijvers trok in die zestiende minuut zijn lei kleurige trui uit en Warringa trok die aan. Onder zijn trui droeg Schrijvers een shirt met nummer zestien en in die vermomming spoedde hij zich naar de spits waar hij een taak ging vervullen. Maar FC Twente had in de eerste helft al een speler vervangen: De Vries (last van zijn knieblessure) door Achterberg. Voorts was na een half uur Uwe BlOtenberg (gekneusde ribben na een botsing met doelman Thie) en speelde FC Twente met tien man. En de Nederlandse regels, afwijkend van de internationale, luiden: er mogen één speler en een doelman in functie worden vervangen. Schrijvers werd evenwel niet vervangen, hij werd ingezet. Kende scheidsrechter Boogaerts het bestaan van die (Nederlandse) regel niet? In zijn kleedkamer zei hij na afloop jan het duel ADOFC Twente (41): WC Twente had één veldspeler De Fries vervangen. Het reglement 2egt Kit twee veldspelers (ook een fout van Boogaerts want de bepaling luidt: twee spelers onder wie de doelman; Red.) ver vangen mogen worden. Welnu, Schrijvers kwam naar me toe en zei: meneer Boo gaerts, ik ben nu veldspeler. Hij was dus e tweede, die een veldspeler kwam ver- De heer Boogaerts, op de FIFA-lijst van scheidsrechters staan, had zich dus onjuist t.a.v. spelers en veldspelers geconformeerd aan de internationale re gels, de FIFA-regels, waarbij twee veld spelers mogen worden vervangen. Een black out ten opzichte van de eigen KNVB-regels of totale onbekendheid hiermee? De heer Boogaerts: „Ik handel altijd naar mijn eigen overtuiging, zo ook dit geval. Schrijvers was de tweede veldspeler die erin kwam". Maar ADO- manager Eddy Hartman had rap de se cretaris van de sectie betaald voetbal van de KNVB opgebeld, de heer Jan Huy- bregts, die meteen bevestigend stelde: .Fout, het is één veldspeler en de doel man en niet twee veldspelers" .Trou wens, de schuddende hoofden van de heren Coler, Burgwal en Van Emmenes hadden ook al duidelijke taal gesproken. Er zullen geen gevolgen ami verbonden en aanzien van de wedstrijd. ADO won royaal en heeft geen behoefte aan protest. FC Twente verloor, maar Kees Rijvers haalde zelf het stunt je uit. Alleen men zich afvragen wat de KNVB doet met de hooggewaardeerde scheids rechter die de regels niet blijkt te ken- Kees Rijvers, onschuldig kijkend, zei er ■t van: „Ik ben uitgegaan van een doel- an en een veldspeler. Toen ik Schrij- srs liet spelen, dacht ik: als het niet goed is, hoor ik dat wel. Wij willen best overspelen, als men dat wenst. Dan wil ik ook nog wel zeggen dat ik in het mid den laat of het juist is dat doelman War- inga erin kwam en bleef. Maar daar is de scheidsrechter voor en die vond het kennelijk goed." Over zijn elftal had hij commentaar: „Ik beoordeel geen ge handicapte ploeg". Affluiten Het was dus het wedstrijdtje wel, met alles erop en eraan, op deze eerste com petitiedag. ADO maakte groot slam. Het scoorde het snelsté doelpunt na drie miuten in de eredivisie, het had ir Harald Berg met zijn hattrick de top scorer in de gelederen en op de gloeiende •laat van het Zuiderpark werd de eerste brancard in deze competitie ge bruikt, om Uwe Blotenberg naar het zie kenhuis te vervoeren ter observatie. Dat alles onder de ogen van zestienduizend bezoekers die in „Italië boven de grote grote rivieren" zaten te puffen in de zinderende zon. Hoeft men niet te gen hoe de spelers het maakten. Zei scheidsrechters Boogaerts: „Er zijn spe lers met internationale ervaring geweest die me een kwartier voor het einde gen of ik niet kan affluiten. Ik vind het ook onverantwoord om in deze tempera tuur te voetbalen. Maar ja, wat moet je?' Scheidsrechter Boogaerts wist het niet. Hij wist trouwens ook van het bestaan van de invallersbepaling te weinig. Vrij lopen H(j moet, evenals de bezoekers, onder wie een flink contingent uit Twente wel weten dat ADO met de Noor Harald Rerg een „verschrikkelijke «ohutter" heeft gekocht. Driemaal joeg hij de ba! weedogenloos in het Twentse doel. Toen in het allerprilste begin Lex Schoenmaker doelman Schrijvers al tot een save had gedwongen, legde Berg pal daarna rustig aan met zijn linkervoet en joeg de bal van afstand enorm hard langs de rechterpaal (10). „Hij kreeg steeds alle tijd om aan te legg pelde Rijvers later. Dat was niet juist. Berg liep zich constant prachtig vrij om de bal in die positie te kunnen ontvan- Er werd een kwartier fraai gevoetbald. Toen zakte ADO weg. Toen ook ver dween bij FC Twente De Vries (voor Achterberg) en was Blotenberg al eens ongecontroleerd tegen Thie opgespron gen. Bij zijn tweedé drieste poging liep hij enige gekneusde ribben op hij met de brancard van.hét veld gedra-j 3i- gen worden. 3y Intussen had ADO, dat in het begin de. strijd volkomen controleerde, het initia tief aan Twente moeten laten. Twente leek meer „body" te hebben en de ge lijkmaker van de uitnemende Hongaar Nagy een vrije trap over het muurtje waaruit de bal „dood" achter Thie viel was geen verrassing (11). Omdat ADO het vlotte spel eensklaps had moeten la ten schieten en aarzelend, te veel met de bal lopend en onzuiverder combinerend optrad, kon het met tien man opererend Twente zowaar nog de lakens uitdelen! Schoenm het niét dóet, dan iïc wei",, dacht Harald Berg rechts), tóen H oïmstro doelman Schrijvers geen redden meer mogelijk. De baJ wprdf a^-uit zijn doel gehaa ld, terwijl hij zelf nog op de grotvd ligt Uffaretifiep. gerecht, want dit .was. het moment waarvan trainer Jezek later zou zeggen: „Toen ze eenmaal op 31 waren gekomen, was de zenuwachtigheid overwonnen". En op dit moment had ook Harald Berg, de „verschrikkelijke schutter", z i?n hattrick voltooid met zijn derde doelpunt. van Twente maar deze ploeg bewerkte wel een opeenhoping op het middenveld, vooral van eigen spelers. Het voordeel van het door ADO gehan teerde systeem is dat de ploeg niet meer, zoals in vroeger tijden, steeds maar aan valt. ADO „drukte" niet meer constant. Er is ruimte aan de „voorzijde" en daar- Ruimte Het zag ernaar uit dat Twente dat ge lijkspel na de rust wenste te consolide ren want alleen Nagy en Pahlplatz ston den voor. Dat bracht voor ADO extra moeilijkheden met zich. In het 4-3-3- systeem speelt Piet de Zoete de rol van „Ausputzer" vóór de viermansdefensie. Hij had de opdracht overal te assisteren waar dat nodig was en mocht de mid denlijn niet overschrijden. Vandaar dat De Zoete „overal" was. Vijf man konden zich bezig houden met de bedde spitsen Opstelling cricketteam DEN HAAG Het cricketelftal van de flamingo's, dat op 13 en 14 augustus te Amstelveen tegen de Free Foresters zal spelen, is als volgt samengesteld: Kooistra (HCC aanvoerder), Van Nis pen tot Sevenaer (HCC, wicketkeeper), P. Blaisse (HCC), Derogee (HBS). Ha- geman (Kampong), Van Laer (HCC), Onstein (Rood en Wit), Rijkens (HTCC), Van Schouwenburg (Rood en Wit), Wijkhuizen (Rood en Wit), en Zweei'ts (HCC). Twee minuten na de ru9t liet hij na een combinatie met v. d. Oever, die pal daar op zou verdwijnen „ik had al voor de wedstrijd last van mijn maag en van de warmte" en werd vervangen door Ad vocaat, weer een enorm, schot los dat Schrijvers volkomen sloeg (21). En na eenkwartier stond ADO op 31 toen Schoenmaker op links voorzette, Hol- sfcroem miste maar Berg niet. Toen vond Rijvers het tijd worden zijn taktische stunt uit te voeren en werd Piet Schrijvers gepromoveerd van doel man tot spitsspelèr. Hij schiep zowaar nog één gevaarlijke situatie voor Ton De strijd was echter volledig gestreden. Berg had bijna nog eens gescoord maar eigen speler Schoenmaker haalde de bal op wonderlijke wijze van de Twentse doellijn. Nog eens vuurde Berg en de onzekere doelman Warringa stopte de bal met de voet. Het leer sprong weg en Hol- stroem schoot in (41). Verkeerd In de Twentse aanval had Theo Pahl platz geen centimeter ruimte gekregen. Als Theo v. d. Burch hem niet stopte, deed een ander het wel. Nagy was na de rust iets teruggevallen ,ook al omdat hij bitter weinig ruimte kreeg. En Rijvers had zijn stunt niet met succes bekroond gezien. Zei de heer Nico de Doelder, voorzitter van de Afd. Den Haag van de KNVB: „Hij heeft het verkeerd gespeeld. Hij had een geblesseerd in het doel moe ten zetten en Schrijvers in het veld. Dan had hij de geblesseerde toch moeten laten vervangen en had hij een tweede veld speler gehad terwijl Schiijvers weer in het doel had gekund". Daaraan had zelfs lepe Rijvers niet gedacht. En nu zou men menen dat ADO-trai- ner Jezek volkomen gelukkig was met zijn officiële debuut bij ADO. Minzaam glimlachend, een en al rust, zei hij: „Ook als Twente volledig was gebleven, had den we gewonnen. In de tweede helft was de verrichting vain ADO beter dan van Twente. Alleen moet de conditie bij enige spelers nog worden opgevoerd. En lk heb gemerkt dat ons elftal tot het derde doelpunt te zenuwachtig was Daardoor speelden sommigen te veel mét de bal, anderen niet zuiver genoeg. Maar toen ze rustiger werden, ging dat beter" Jezek is een trainer die na een zege, hoe fraai en waardevol ook, zoails op deze eerste competitiedag, de feilen niet zal verdoezelen. En daarme kan ADO alleen maar gediend zijn. tVan onze sportredactie) DEN HAAG. Er is wat afge zien in Zolder bij het wereld kampioenschap op de weg. Maar vlak ook de voetballers niet uit. Er is wel eens vroeg begonnen met de competitie niaar nog nooit zo vroeg als nu het geval is. Uitgerekend in het jaar dat Mexico een vroeg seizoen eist, valt de heetste zomer sinds tien jaar. En men is ineens genezen van de stelregel dat alleen fietsers kunnen afzien. Dat kunnen voetballers ook, en het publiek. Hoewel op het veld nog altijd meer „lichaamswater" werd vergoten dan erom op deze wonderlijke eerste dag van hel grote voetbalavontuur. Het had de dag kunnen worden, die al vrijwel beslissend had kunnen zijn voor de competitie. Dal zou zo zijn geweest als de ploegen, wie de grootste kraoht werd toegekend, die ook hadden getoond. Maar PSV redde het niet verder dan met een gelijkspel bij MVV, ADO reeg FC Twente aan het 9pit in een voetbal barbecue onder de tropische zon, Hol land Sport zette Go Ahead op eigen grond schaakmat en Haarlem debu teerde knap door het „aanvallend zo veel sterker geworden" Sparta op een gelijkspel te houden. Even knap was hel debuut van SVV dat DOS ver sloeg en de Utrechters daarmee waar schijnlijk meteen degradeerde tot een van de zwakke broeders- Normale uit slagen mogen die van de duels GVAVV- Ajax en Tel9tarFeijenoord genoemd -worden. - Dat zijn er dus niet zo bar veel én de oude waarheid dat „de bal rond is", is dus geen geweld aangedaan. Het was een eerste competitiedag die bepaald niet verliep volgens het stramien dat de „toekomstkijkers" hadden uitgezet. En daarom kan deze competitie er een van ettelijke verrassende wendingen worden. Er kunnen wel eens meer „groten" te voorschijn springen dan werd verwacht. En de „erkend groten" zouden wel eens geducht tegen kunnen vallen. Maar ook dat is kijken in de toekomst die altijd onzeker is, ook als het voetbal betreft. Op deze eerste competitiedag werden in negen wedstrijden' achtentwintig doelpunten gescoord, waarvan tien door buitenlandse spelers. Dat is. dus meer dan een derde. Van die tien sleepte het duel ADOFC Twente de helft weg met vijf doelpunten van buitenlandse voeten (Zie voor uitslagen en standenResultaten (Van c sportredactie DEVENTER ln de nacht voorafgaande aan de ouverture in de eredivisie had Cor van der Hart een bange droom. Hü zag Hans Dorjee in een Voor- burgs ziekenhuis en Jan Teskc met een trekkend rechterbeen. Door z\jn nachtelijke overpeinzingen liepen ook Frans van der Heide, Ferdinand Janotka en Paul Roodnat, speurend naar de vorm die steeds verder wegdreef op het angstzweet van hun trainer. Maar toen dan de voetbalmars werd ingezet, had Cor van der Hart zijn hersenschim verjaagd. Holland Sports oefenmeester schudde z(jn troeven en speelde ze uit. En daarom juist bleef hü, als enige „Hage naar", koel (voorzover daar in de tropen van het oosten van het land nog sprake van kon zün) toen Holland Sport spontaan en massaal de overwinning van 21 op Go Ahead wenste te vieren. Voor hem was die ongekende vreugde (Ferdinand Janotka: „Twee punten en tweehondcrdvüftig gulden") slechts een bewüs van zün meesterschap. „Vanmorgen wist ik het ineens. Ik zag plotseling hoe wü Go Ahead konden pakken en je hebt hel gezien, ze z(jn er met open ogen ingctippeld. Mijn .jongens vingen Go Ahead steeds weer op in hun fuik." En zo dan had Holland Sport, dat in de eerste ronde van de eredivisiecompetitie een moeizame start was voorspeld, een goocheltrucje uitgehaald. Go Ahead proefde voor de eerste maal sinds twee jaar de wrange smaak van een nederlaag in eigen huis. Toen ook in het kamp van Go Ahead de stemmen, die spraken over het foutieve aankoopbeleid, waren ver stomd, borrelde daar toch ook de bewondering op voor „die onberekenbare Hagenaars". Kees Aarts: „Holland Sport heeft tactisch een sterke beurt ge maakt. Ze dwongen je het spel in de breedte te trek ken en de enige keren dat je schieten kon, stond je ongeveer een meter of twintig van het doel verwij derd." Ongrijpbaar Bij het met complimenten belanden Holland Sport gold de meeste lof nieuweling Paul Roodnat. De Rotterdammer dartelde zo speels, zo vurig en zo uil- gekookt over het veld, dat een jarenlange ervaring in de top van het Nederlandse voetbal van hem leek af te stralen. Na een minder goed tentamen slaagde Paul Roodnat voor zijn eindexamen In dat ene woord van tegenstander Jan Veenstra zit Roodnats sublieme partij opgesloten: „Ongrijpbaar". En hoe vaak Holland Sport ook met de rug de muur voelde waar Go Ahead het tegenaan drukte, hoe dik wijls ook de noodrem werd gehanteerd, de Haagse ijsberg brokkelde slechts gedeeltelijk af. Het Holland Sport van 19691970 is qua stijl niet veel veranderd in vergelijking met het voorafgaande jaar, maar juist waar de zorgen zich vroeger opstapelden, lasle Holland Sport dit seizoen drie steike elementen in: Johan Boskamp, Frans van der Heide en Ferdinand .Janotka. Prikkeldraad De projectielen, die destijds uit de achterste lijn doelloos naar voren werden afgeschoten, waren bij het Holland Sport van gisteren zeldzaam. Zi.i hadden plaats moeten maken voor het meer gedurfde, maar bovenal veel doeltreffender spel van het nieuwe trio. Vooral Frans van der Heide groeide in zijn rol, die hij sinds lange tijd niet meer had kunnen vertolken, die van vijfde verdediger, met een actiegebied dat zich niet alleen beperkte tot de middenlijn. Op de rechtsachterplaats had hij zich opgesloten gevoeld, beperkt in zijn bewegingen. Op die nieuwe plek rolde Frans van der Heide voortdurend prikkeldraad uit, waarover de hogelijk begaafde Deventer formatie ook steeds struikelde. Om precieser te zijn: eigenlijk- overtrof iedere speler van Holland Sport de stoutste verwachtingen. Zo kon de laatste lijn (Van der Bol, Verlangen, Kronshorst en Van der Maas) immer weer de kracht opbrengen om de loodzware druk te ver lichten. Zo dirigeerde Johan Boskamp als een stra teeg zijn smulpasses naar de aanval. Holland Sport isi mannelijker en verstandiger geworden. Na twintig minuten overigens stond Go Ahead- doelman Nico van Zoghei nog steeds werkloos in zün heiligdom geposteerd. In de 21ste minuut raapte hü de eerste bal op: uit het net. Paul Roodnat had, bü een van de schaarse attaques m het prille begin van het duel, het leer voor het doel geplaatst, waar, op Joop van Maurik na, niemand omhoog veerde. Met zün kopstoot zette Holland Sport de eerste schre den op de weg naar het uiteindelüke succes. Het dient echter gezegd: Go Ahead is tijdens de zomerslaap verslapt. Het kon nauwelijks de activiteit vinden waarmee het dat perfecte middenveldgebrei razendvlug had moeten afronden. Het duizelde van de kaakslag die Holland Sport had uitgedeeld. Go Ahead zocht en zocht naar de gaten, die er wel waren, maar die steeds weer op tijd werden gedicht. Steeds geringer werd het krachLsverschil, dat Go Ahead van stonde af aan nadrukkelijk had gede monstreerd. Go Ahead kon Holland Sport alleen nog maai' kietelen. Holland Sport had na de rust de voorsprong zelfs nog kunnen uitbreiden, als Paul Roodnat zijn linker been achter de bal had kunnen krijgen en als Joop van Maurik nog iets langer zou zijn geweest. Nu gleed Holland Sport stukje voor stukje terug en sloot de deur iedere keer als Go Ahead naar binnen wilde. Chris Kronshorst en Theo Verlangen legden een dusdanig grote koelbloedigheid aan de dag, dat zelfs het rijke roodharige talent Oeki Hoekema do kop liet hangen. En als Go Ahead er dar, toch in slaagde hel slot te forceren, dan timmerde een sublieme Martin van Vianen zijn hok rezendsnel dicht. Hoogspanning Toen braken de laatste vijf minuten aan. Vijf minu ten vol hoogspanning. Veertigste minuut: Jan Veen stra rukte op en kreeg de bal voor het doel. Drie Holland Sportverdedigers misten. Koos Knoef niet 11. Vierenveertigste minuut: Paul Roodnat mocht een hoekschop nemen; de eerste van Holland Sport tegen vijftien voor Go Ahead. De hóóg geplaatste bal kwam tegen de brede borst van Joop van Maurik. De bal stuitte af en viel voor het rechterbeen van Sjaak Roggeveen, die precies als tegen Polen via dc onderkant v»n de lat inknalde: 12. Een overwinning, die ditmaal niet alleen werd bevochten op basis van wilskracht. Het was, zoals Sjaak Roggeveen het uitdrukte: „En we hebben nog gevoetbald ook". Doelman Van Vianen heeft wederom een aanval van Go Ahead een halt toegeroepen, kronshorst (rechts), in het nieuwe shirt van Holland Sport, hoefde geen assistentie meer te verlenen

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9