Veel autofabrieken werken nieuwe aan modellen Prijsstop in Frankrijk de lucht is slag in Haarlemse rechter reed met gladde band onder auto MES IN BEGROTING Grensgeschil Guyana weer opgeflakkerd Ambassadeur Kendall naar Paramaribo Vierde getuige gevonden Vertrouwen voor Rumor Praag bevreesd voor crisis zonder weerga Svoboda en Husak terug uit Krim MAANDAG 11 AUGUSTUS 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze correspondent Lucas Kleyn) PARIJS De journalisten in Parijs hebben elkaar gisteravond om acht uur met een knipoog aangekeken toen zij op een speciale persconferentie de minister van Financiën, Giscard d'Estaing, hoorden vertellen, dat vóór 15 september de prijzen in Frankrijk als gevolg van de devaluatie niet mogen worden verhoogd. Er komt dus volgens de inister tot 15 september een alge mene prijsstop. „Alle grondstoffen die uit het buiten land moeten worden ingevoerd gaan onvermijdelijk met 12Yz procent omhoog", zei de minister. „Maar er zijn ook grondstoffen die in Frankrijk zelf worden gemaakt en die mogen in geen geval onder de 12^4 procent vallen." Na 15 september zal de minister met de betrokken industrieën contact opnemen om de onvermijdelijke prijsstijgingen van euwe voorraden samen te bekijken. „Maar als er nu kleinhandelaren zijn", zo werd er gevraagd, „die zdóh aan de prijs- beheersing niet storen?" „Dan zullen him prijzen door de regeling worden vast gesteld". luidde het antwoord. Dat antwoord zegt niets en is een slag in de lucht, want iedereen weet dat men Frankrijk niet achter iedere klein handelaar een gendarme kan neer zetten Dg te houden op de prijzen. De mi nister voedde dat zelf wel toen hij zei: ,De prijsbeheersing is hoofdzakelijk van psychologische aard". Met andere woor den: dwang is onuitvoerbaar. Extra Inmiddels is de prijsstijging al begon nen. De reisagentschappen laten voor reizen naar het buitenland 12% pet- extra betalen. Wie zijn reisbiljet al betaald heeft moet de verplichting aangaan bin nen een maand 12% pet. extra te storten omdat de reisbureaus in het buitenland :dag minder buitenlands geld krijgen bij inwisseling van de gedevalueerde franc. Ook de buitenlandse luchtvaartmaat schappijen met bureaus in Frankrijk heb ben hun tarieven met 12% pet. verhoogd- Op alle ministeries is men druk bezig Internationaal orgaan moet Rijn beheren AMSTERDAM (ANP) Het is van i het grootste belang, dat onverwijld de Rijn met zün zijtakken onder een inter- nationaal beheersorgaan wordt geplaatst met als taak: het kwalitatieve beheer van de rivier. Tot deze conclusie komt de di recteur van de gemeente waterleidingen sn Amsterdam ir. C. van der Veen, in artikel in het weekblak „De Inge- ar" naar aanleiding van de visvergif- tiging op de Rijn in juni dit jaar. De Rijnvergiftiging met Endosulfan heeft nog eens duidelijk gemaakt dat de huidige situatie volstrekt onvoldoende derhalve onaanvaardbaar is, aldus ir. Van der Veen. In dit beheersorgaan die- t de landen van het stroomgebied te 1 vertegenwoordigd (Zwitserland, Frankrijk, Duitsland, Luxemburg en Nederland) de basis moet worden gelegd overeenkomst tussen deze landen. Het gaat niet alleen om de drinkwater voorziening, land- en tuinbouw, industrie n recreatie in engere zin. 't Gaat er om, aldus ir. Van der Veen, of de mens in staat is de natuur te behouden en zijn ?n te herstellen in stromen van schoon, helder en sprankelend water, "n men zwemt en de vissen vrij blij- an fenol, insecticide of radioactief materiaal. Suriname GEORGETOWN (AP). De ambassa deur van Guyana, Rudy Kendall is zater dag naar Paramaribo teruggevlogen tie berichten na te gaan over activiteiten van Surinamers in de omstreden drie hoek nabij de Braziliaanse grens. Een woordvoerder voor de regering heeft echter de berichten ontkend dat de Surinaamse regering in het gebied mili taire voorposten heeft ingericht, dat de berichten erop wijzen, dat de activiteiten van niet militaire aard dat de regering de zaak plomatieke kanalen onderzoekt. Kendall was drie maanden geleden bij Suriname benoemd om te helpen de be trekkingen tussen de twee landen de grenskwestie beter te maken. Een jaar geleden heeft de politie Guyana wapens in beslag genomen een groep Surinaamse landmeters die zeiden, dat zij met een hydrografisch onderzoek bezig waren, uitgewezen. Premier Pengel had toen gedreigd de expeditie terug te sturen begeleid door troepen, maar druk van Washington er en Den Haag brachten de crisis tot be waarnemers betwijfelen of het incident ernstig is en zeiden, dat de zaak spoedig opgelost zal worden. In de maanden voor te houden automobieltentoon stellingen nemen de geruchten over nieuwe auto's, voorbereiding zouden zün, steeds meer toe. Dit najaar staan er vier tentoonstellingen op het programma Frankfurt, Par Us, Londen en Turön. Met verwacht men dat vooral Parüs veel nieuws zal brengen. Zowel Peugeot. Renault als Simca wor den regelmatig genoemd. Maar ook in Duitsland wor den snode plannen gesmeed. In Engeland blüft het daarentegen erg rustig, terwül in Italië Fiat plannen hebben voor een nieuwe mini. Renault Kort geleden kwamen de eerste schaarse gegevens an een nieuwe Renault 12, die uitgerust wordt ;en 1300-cc-motor, goed voor 58,5 pk- Deze krachtbron werd afgeleid van die van de R 10. Deze motor werd het afgelopen jaar reeds getest in de bedrijfswagen „Estafette". Met dit model 12 is Renault afgestapt van het combi-aoh/bige karakter; weer een normale personenwagen, die op het eerste gezicht iets weg heeft van de Saab 99. men de Renaultmodellen volgens hun cijferaanduidingen op een rijtje plaatst, dan ontbreken er nog twee cijfers om het rijtje vol te maken: de 2 en de 14- Van een 14-model is nog geen ke, maar wel wordt steeds meer gesproken over Renault 2. Het wordt de Franse versie van de minimodelflen, die uitgerust zou worden met de 750-cc-krachtbron van de R 4, maar dan dwars aitst om ruimte te winnen. Het uiterlijk zou het meest overeenkomen met dat van de R 6, die overigens pas in het najaar of in de winter in on6 land verkrijgbaar zal zijn. De Renaultmiini zou echter pas in het najaar van 1970 op de Parijse autosalon geïntroduceerd worden. Peugeot Peugeot heeft een 304 in voorbereiding. Aanvankelijk werd gedacht, dat de 204 met een 1300-cc-motor uitgerust zou worden, maar het lijkt nu wel zeker dat het een hele nieuwe wagen wordt. De 304 zou langer zijn dan de 204. De 1300-cc-motor met bovenliggende nokikenas heeft een vermogen van 65 pk en een topsnelheid van 150 km per uur. Als de begroting voor 1970 te hei-zien. On barmhartig zal het mes moeten worden gezet in credieten voor uitrusting, woning bouw. wegenaanleg, ziekenhuizen enzo voorts. Ook minister Debré voor lands verdediging zal veren moeten laten voor de „Force de frappe', de atoombewape ning van Frankrijk. Eerste contacten zullen worden opge nomen met de vakbonden die vechtlustig zijn en niet zullen toestaan dat door de devaluatie de koopkracht omlaag gaat. Vakbondsleiders hebben tenminste aan gekondigd dat de devaluatie zal leiden tot dringende eisen tot algehele loons- veihoging. Wijzigingen Premier Ohaban-Belmas heeft inmid dels door de radio verklaard, dat de Franse regering van plan is wijzigingen van lange duur aan te brengen in de economische structuur, omdat anders bilinen enkele jaren weer de situatie van voor de devaluatie zal ontstaan. De geldmarkten van de wereld zijn vandaag, na de aankondiging van de devaluatie van de franc weer open ge gaan en de deskundigen zien met argus ogen toe of zioh tekenen van speculatie met andere Europese munteenheden gaan voordoen. Voorlopig zijn er niet veel landen, die, het Franse devaluatievoorbeeld volgen. Ook België niet. hoewel aanvankelijk ge vreesd werd voor de positie van de Bel gische frank. De financieel en economisch sterk aan Frankrijk gebonden veertien voormalige Franse gebieden in Afrika doen, zoals te verwachten was. wel met Frankrijk mee. Ze behoren tenslotte, evenals de Franse overzeese gebiedsdelen, tot het franc- In Brussel waren vandaag de ministers van financiën en landbouw van de EEG bijeen over het probleem hoe het nu moet met de rekeneenheid (het monetaire sys teem waarop de landbouwpolitiek is ge baseerd). Men verwacht dat besloten zal worden deze rekeneenheid niet te deva lueren- Bisschop treedt in huwelijk ROCHESTER (AP) Een krant i Rochester, in de Amerikaanse staat New York, heeft gemeld dat mgr. Hames P. Shannon, een bisschop die het niet eens is met het beleid van de katholieke kerk inzake geboorteregeling, is getrouwd met een vrouw uit Rochester die al drie maal eerder getrouwd is geweest. een artikel meldt de Rochester De mocrat and Chronicle dat de 48-jarige bisschop Shannon op 2 augustus in Endi- cott is getrouwd met de 50-jarige Ruth Wilkinson. Zij zijn op 3 juli in onder trouw gegaan. De bisschop gaf als naair J. P. Shannon en als beroep „vertegen woordiger" op. In de trouwacte staat nevr. Wilkinson in 1963 is geschei- van R. G. Wilkinson. Het echtpaar zal gaan wonen in Santa Fe, (New Mexi co), waar Shannon volgende maand vice- president wordt van het St.-John'r colle ge. Dit is 'n privé-instituut dat geen ban den heeft met de katholieke kerk. Shan- heeft in mei van dit jaar ontslag genomen als hulpbisschop van St.-Paul in Minnesota nadat hij had laten weten het niet eens te zijn met de encycliek over de geboortebeperking. Dit ontslag is echter nooit door het bisdom St.-Paul aanvaard. Krimtartaren veroordeeld tot drie jaar MOSKOU (Reuter) Vier Tartaren op de Krom zijn tot drie jaar dwangarbeid in gevangenkampen veroordeeld wegens anti-Russische agitatie, aldus onbeves tigde berichten die zaterdag in Moskou zijn ontvangen. De vier maakten deel uit van een groep van tien Tartaren die bijna een jaar geleden werd gearresteerd. Op 1 ju li is het proces tegen de groep begonnen in Tasjkent. De zes anderen werden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Het proces zou dinsdag zijn geëindigd. De beklaagden hadden volgens de ten lastelegging „lasterlijke verzinsels" ove: de Sovjet-Unie verspreid. Vermoed wordt dat deze „laster" vervat w onofficiële geschriften, die de tien had den gepubliceerd in het kader van een campagne voor terugkeer van hun bevol kingsgroep naar de Krim. Allen hebben verklaard onschuldig te zijn. de voortekenen, niet bedriegen, dan is deze wagen op de Autosalon van Parijs al te zien. Simca Simoa heeft zojuist een 1501 Special geïntroduceerd, terwijl van de andere modellen het motorvermogen werd opgevoerd en het interieur verbeterd. De 1501 S krijgt een gewijzigde grille, die doet denken aan de Coupé 1200 S- Het chroom van de grille werd vervangen door mat-zwart en kreeg twee jodiumiampen extra. Ondertussen is het wachten op de nieuwe 1700-cc-kracbtbron van Simca, waarmee al geruime tijd wordt geëxperimenteerd. Dat zou wel eens kunnen betekenen, dat er een nieuwe Simca 1701 op komst is; misschien zien we hem in Parijs. Citroen De plannen van Citroen zijn niet duidelijk. Deze fabriek heeft er een gewoonte van gemaakt onverwathts met iets heel nieuws te komen. Ingewijden denken op het ogenblik aan een Oitroën-Maseraiticombinatie, hoewel dat ook anders zou kunnen uitpakken nu de bindingen met Fiat zo sterk zijn. En Fiat heeft zo pas Ferrari overgenomen. Fiat- vervanging van de Fiat 500. Deze laatste was de allereerste miniwagen en werd in 1957 op de markt gebracht- De nieuwe Fiatmini zou onder de naam Autobianchi uitgerust worden met de 850-cc-krachtbron. maar dan dwarsgeplaatst, die de voorwielen zou aandrijven. Dat wordt dus een verhevigde concurrentie in de miniklasse tussen Renault, Fiat, Honda en Brifcish-Leyland. Volkswagen De opvolger van de legendarische en nog steeds goed verkochte kever staat al lang klaar, maar men denk* er voorlopig nog niet over deze in produfctie te nemen. Wel wordt flink gedokterd aan de VW 411. waarvan er nog te weinig verkocht worden. Meer nog zijn de ogen gericht op de nieuwe VW-sportwagen, die in Frankfurt wereldkundig zou worden gemaakt. Het is de Volksporsche, die net als de Ford Capri met allerlei motoren geleverd kan worden Concurrentie dus voor de Opel GT. Iedere waar is naar zijn geld. Dat geldt ook zeker voor ae automobielindus trie. De ene auto eenmaal snel ler, degelijker, of ander. Maar die diverse verschillen komen ook in de prijs tot uitdruk king. Van Fiat, de Italiaanse autogi gant die de laatste maanden nogal in het nieuws is met de 128 en de is al sinds geruime tijd de 850 markt. Het verschil prijs tussen de l en 850 Speci aal, bij beide auto's gaan wij uit van kunstleren be kleding bedraagt 500 gulden. De 850 gewoon kost 4760 gulden, de Speciaaluitvoering 5264 gulden. Voor die 500 gulden krijgt ter wezenlijk ook 1. Een tien pk sterkere motor, weinig aan veranderingen Dit meer vermogen is verkre- derhevig is (geweest). De gen door het aanbrengen pacte auto. Een auto ook, die dient te zijn. De 850 S is ver- der nogal overstuurd hetgeen voordelen heeft bij het i beteringen die sinds de intro- x andere cilinderkop, een ho- ductie zijn aangebracht betref- gere compressieverhouding (9. in plaats van 8.8:1), een twee voudige carburateur en een ander uitlaatsysteem. De cilin derinhoud van beide typen is gelijk. 2. Schijfremmen voor, maar (nog) geen gescheiden remcir- 3. Bredere wielen voorzien van radiaalbanden. 4. Iets mee buitenkant de 5200-guldenklasse fraaie afwerking van het inte- fen alleen bochten. De betere wielen en de radiaalbanden dragen er uiteraard ook toe bij dat de 850 S beter op de weg ligt dan de 850 S de 850 normaal. detailwij zi- Extra-voordeel ten opzichte van de 850 ge woon is de pit die deze loot van de Fiatstam heeft. Voeg daarbij een niet al te luidruchtige motor, een auto die zich moeiteloos laat sturen en an via zijn twee deuren ook „ach terin" gemakkelijk is te be- versiering aan de reiken. auto in De 850 S vraagt van zijn be stuurder wel enige sportivi teit Vandaar misschien dat men zo veel jongelui in de 850- r vermogen van de 850 versie ziet rijden. Hen deert v...[ A'rf Ü?'?6 5.ardheld niet' ™a.aI niar- ningshanÏÏes zöudeiTwilleb r>"3 A HHH m ken is, dat de verwarmings- De 850 S is een zeer prettig te besturen en te bedienen auto. De bedieningshandles lig gen alle onder direct bereik en leveren geen enkel pro bleem op. Het dashboard b.v. is eenvoudig maar bijzonder overzichtelijk, met „daarop" controlelampjes voor de ben zinevoorraad, laadstroom, olie druk, koelwatertemperatuur, groot licht en ontstoken ver lichting. Enige bemerking die wij ten aanzien van de bedie- MOTOR: Viertakt, vicrcilin- der in lijn. Cilinderinhoud 843 cc. Vermogen 47 DIN- pk bij 6400 toeren per mi nuut, onderliggende ook- TRANSMISSIE: Vier ge synchroniseerde versnellin gen. Motor achterin, aan drijving op de achterwie- CARROSSERIEZelfdra gende carrosserie, schijf remmen voor, trommelrem- men achter. Maten en ge wichten: lengte 358 m, breedte 143 cm, hoogte 138 cm. Gewicht 684 kb, toelaat baar 1080 kg. Tankinhoud 30 liter. Elektrische instal latie 12 volt. 850 S i pittig i comfort. Comfort biedt de 850 S zeker maar dan op andere Maar erg storend rond de 135 km/u mogelijk is. wijze dan hier wordt bedoeld. De acceleratietijden zijn ook al- De vering is hier nogal leszins de moeite melden waard. Van 0-80 km/u. in 14 seconden, 0-100 km/u. in 21 seconden. En dat alles bij wel weer, dat achtexin een acceptabel benzineverbruik ken van enige omvang op te voldoende. Het dat onder normale omstandig- bergen. Enigszins verbaasd Opvallend detail is 850 S is groot en het „zicht" alle kanten ruimschoots heden (uiteraard verdient het weerskanten e asbakje i i aanbeveling om steeds met monteerd. De 850 S is ondanks maal het geval is, zijn debet rig. De wendbaarheid van de zijn betere voorzieningen dan de 850 S i De besturing vrij direct maar niet onplezie- voelig het gas op de plank te rijden) wind niet boven de 1 op 13/14 uit- overgevoelig. Vandaar dat te de schijfremmen op de de 850 normaal ook nogal ge- voorwielen. De auto remt bui- wind. Bij storm- tengewoon goed en grote af- onze mening zelfs wijkingen hebben wij niet kun- constateren. allen tijde de aandacht op de De niet-vergrendelde stoelen zijn goed gevormd en niet al te hinderlijk hard. Men zit er stevig in. Hoofdruimte voor in ruim voldoende, achterin kunnen alleen niet al te lange mensen plaatsnemen. Een dash boardkastje ontbreekt in de 850 S. Er zijn wel bei'gmoge- lijkheden links en rechts onder het dashboardkastje en verder zijn beideportieren voorzien van tassen. De 850 S heeft een volledig gesynchroniseerde 4- versnellingsbak. Wij vonden het schakelen met het overigens zeer prettig in de hand liggen de pookje nogal aan de stugge kant, maar mogelijk werd dit veroorzaakt doordat onze test wagen nog maar zo weinig ki lometers had gelopen. Een kwestie van nieuwigheid dus. De kofferruimte is voor deze auto vrij ruim. Elders in de wagen is geen plaats om stuk- ren we op het motordeksel geen slot aan te treffen, maar slechts een eenvoudige „knip". Uiteraard kan tegen meerprijs dit slot wel worden aange bracht. De 850 S is in alle opzichten een aantrekkelijke auto. Is men nog niet al te oud, of zo men het is wil men graag jong zijn en neemt men de zijwind gevoeligheid en de vrij stugge vering op de koop toe dan krijgt men voor 5200 een auto die uit een „stal" met een zeer goede naam komt. Die voor een betrekkelijk gering benzi neverbruik uitstekende presta ties kan en wil leveren en die verder voorzien is van goede remmen. Heeft men niet vol doende geld om een „grote" Fiat te kopen dan is ds 850 S een pracht begin. Teleurstellingen zal hij zeker niet opleveren, ook al niet om dat men overal in het land en daarbuiten wel een Fiatdealer ontmoet. In ons land zijn het er meer dan 250. Rest nog te vermelden, dat de 850 S afgeleverd wordt met een garantictermyn van 12 maanden of 15000 km, service- beurten om de 20000 km voor geschreven worden, cn ten slotte dat de 850 S een cara- (Van êèn onzer verslaggevers) HAARLEM De graragehouder van de Haarlemse rechter mr. R. heelt en kele dagen voordat de Haarlemse rechter door de politie werd aangehouden, als verdachte van een aanrijding, waarbij een 18-jarige bromfietser om het leven kwam. een gladde band onder de auto van de rechter gemonteerd. De band kwam in de plaats voor een band. die moest worden gerepareerd. Zoals bekend beschuldigde de rechter onlangs de Haarlemse politie ervan, dat zij de band verwisselde. Het is waarsohünlük dat de rechter niet vaji de verwisseling door de garagehouder op de hoogte- ia ge- P.rins Bermhard in Porto Ercole to de hangsteol ronder kopzorg to gelopen week zich meldden als getuige heeft de politie nu een vierde, getuige. Het is de chauffeur van een Maarse-en- Kroonbus, die na het ongeluk eerste hulp heeft verleend aan het slachtoffer. De Haarlemse rechter houdt vol niets van een aanrijding te hebben gemerkt toen hij op 21 februari van het vorig jaar slipte en onder invloed van alcohol met zijn auto langs een dijk in de buurt van Haarlem belandde. De drie vrouwe lijke getuigen hebben echter gezinen dat de auto slipte en dat de bromfietser werd gegrepen. Prof. Powell overleden De Britse Nobelprijswinnaar professor Frank Po well is tijdens zijn vakantie in Italië op 65-jarige leeftijd na een hartaanval over leden. Professor Powell kreeg de Nobel prijs voor de natuurkunde in 1950. Hij was deskundige op het gebied van onderzoek van atomen en kosmische ROME (Reuter) Met 346 tegen 245 stemmen, bij zes onthoudingen, heeft de nieuwe, christendemocratische minder heidsregering van Mariano Rumor giste ren het vertrouwen van de Kamer gekre gen. De socialisten, die met de chris ten-democraten samengingen in de rege ring die op 5 juli aftrad, steunden Ru- mor. De republikeinen, ook een gewezen coalitiepartner, onthielden zich van stem- Luchtaanval op Ghorkanaal TEL AVIV (Reuter) Israël heeft gisteren gedurende een uur aanval op het belangrijke Jordaanse bevloeiings- kanaal Ghor gedaan, naar een woord voerder meedeelde als represaille voor de Arabische guerllla-aanvallen van de afgelopen dagen op niet-mllitaire doe len in Israël. De Israëlische toestellen vielen in gol ven aan op het Ghorkanaal dat pas was hersteld van een Israëlische luchtaanval enkele weken geleden. Ook Jordaanse militaire doelen ten oosten van de Jor- daan waren het doelwit. Alle toestellen behouden op hun basis terug. PRAAG, (A.P., Reuter) Eeu crisis „zonder weerga" wordt voorbereid door rechtse, anti-communistische elementen in Tsjecho-Slowaküe, aldus heeft radio Praag verklaard. De radio zei niet hoe de crisis voorbereid wordt of welke vorm zjj aanneemt. Klaarblijkelijk is het een toespeling op voorstellen voor een passieve demonstratie ter herdenking van het feit, dat het op 2021 augustus een jaar geleden is vam de Sovjet invasie, als „een dag van schande". In op grote schaal verspreide pam fletten wordt de bevolking opgei-oepen naar het werk te lopen en winkels, theaters en restaurants op 21 augustus te boycotten om i'.e partijleider Gustav Husak te bewijzen, dat zij bet niets eens ie met zijn pro-sovjetpolitlek. Radio Praag veroordeelde ook de Tsjecho-Slowaakse leiders vóór Husak en verontschuldigde de invasie. „In 1968 werd de thesis ontwikkeld, dat wij een nieuw model socialisme nodig hadden", aldus de radio. De radio zei, dat er echtse opportunisten" waren, niet alleen in de communistische partij maar ook bij de leiders. „Onze bondgenoten, in het bijzonder de Sovjet-Unie, hebben groot geduld getoond en geprobeerd de crisis van Tsjecho-Slowakije op te lossen met poli tieke middelen, maar de toestand werd slechter en onze bondgenoten gingen over tot militaire interventie. Zij hadden lang geaarzeld en verschillende malen alle risioo's en gevolgen onderzocht, maar het volk van Tsjecho-Slowakije begreep het niet", aldus radio Praag. President Svoboda en partijleider Husak zijn gisteren in Praag terug gekeerd na, wat genoemd wordt, een korte vakantie aan de Krim. Het pers bureau Ceteka dat de terugkeer meldde voegde geen verdere bijzonderheden toe aan een Russische verklaring dat daar gehouden besprekingen met partijleider Brezjnev en president Podgorny de broederlijke banden tussen de twee par tijen hadden versterkt.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5