9a£aid4eSourta/nt Man van La Schilderij Rubens thans onvindbaar is een geweldige voorstelling geworden Zeer sterke Haagse première in het Circusgebouw Na veiling ijlings meegenomen Prachtige rol van Johnny Kraaykamp Stuntman Jean Tomitch verongelukt RADIOPROGRAMMA Nationaal monument krijgt beurt PAGINA 2 DE T.ETDSE COURANT MAANDAG 11 AUGUSTUS 1969 Weinig animo voor gesprek i D'66 weinig blijven houden zowel van het democra tisch socialisme als van de christen democratie, omdat Gruyters en Van Mierlo hun succes tot nog toe niet in de laatste plaats te danken hebben aan hun kreet dat het politieke aanschijn van Nederland alleen maar hernieuwd kan worden, wan- alle „historische" partijen, inclusief waardering wordt getoond voor de infor- de Partij van de Ai-beid. „ontploft" zijn. mele gesprekken tussen bestuursleden het Liberaal Democratisch Centrum en enkele D'66-ers? Neen. want de deelnemers aan het gesprek zijn van de éne kant liberalen die behoren tot de critici van de conser vatief-liberale koers van de VVD en de betreffende politieke vrienden van Van Mierlo c.s- zijn meestal mensen die op grond van dezelfde kritiek Toxopeus en Witteveen in de steek gelaten hebben. We hebben hier dan ook te maken met de groep die typisch overgangsgebied tussen de VVD en de partij van de „democraten- Het kan niet anders, of de hoogste besturen van de twee partijen doen hun best zich van de boeiende contacten te distanciëren of er in het gunstigste geval over te zwijgen. DOEIEND vinden we deze contacten omdat ze een natuurlijke aftasting zijn van nieuwe mogelijkheden, ingeval wat niet ondenkbaar is bij de verkie zingen van 1970 en misschien zelfs die van 1971. de WD geïsoleerd zou raken. De WD weet dat de drie christen democratische partijen de prolongatie van de politieke structuur waarop het kabinet- De Jong steunt, nog allerminst een uitgemaakte zaak vinden; D'66 van haar kant ziet nog altijd weinig heil in bin dende oontacten met de Partij van de Arbeid en de Politieke Partij Radikalen, zolang men dan ook naar de PSP blijft lonken. Bovendien moet D'66 om electo raal-opportunistische redenen afstand Vandaar lijkt het logisch, als de zitter van D'66. de heer J. Beckmann, ook voor de liberale partij geen uitzondering wil maken met zijn uitspraak, dat het hoofdbestuur van D'66 geen behoefte heeft aan contacten met de hoofdbesturen van andere partijen, ook dus geen behoefte aan zulke contacten in de richting van de WD. Nypels van D'66 dat de contacten met WD-ers van het Liberaal Democratisch Centrum voornamelijk tot doel hebben hen los te weken uit hun eigen partij. Maar wat „lijkt" wordt lang niet altijd door de waarheid gedekt. Om te beginnen zou het dan vreemd zijn wanneer zoals geschiedt deelnemers aan het contact toch spreken van „samenwerking op plaat selijk. regionaal en landelijk niveau." Daarom zou de betere conolusie wel eens kunnen zijn dat men aan de basis van partijen de realiteit van de politieke toe stand erkent die men aan de top nog niet wenst te zien. Want het moge dan waar zijn dat er iets aantrekkelijks in zit om zoals VVD en D'66 doen op een afstandje te bezien hoe andere partijen elkaar het leven lastig maken, op het moment dat er zaken gedaan moeten worden kan een geïsoleerde positie gevaarlijk worden, wanneer de anderen besluiten dat isole ment dan maar te laten voortduren. Dan kunnen zelfs electorale successen winst worden die op kattegespin uitdraait. Bieder voor f 50.000 grijpt ernaast Sinds de landelijke première, vorig jaar december in Amsterdam, is er wel wat gebeurd met ,,De man van La Mancha", de musical die op zoveel manieren pech had in Nederland. Er is vooral veel goeds gebeurd, zodat de voorstelling die nu ruim een maand in Scheveningen te zien is, misschien wel het beste genoemd kan worden wat er op het gebied van de grote Amerikaanse musical in ons land ooit bereikt is. Bij de Amsterdamse première was mijn oordeel vrij negatief en ik ben dan ook blij afgelopen zaterdag in de gelegenheid te zijn geweest, bij de première voor Den Haag, te zien dat er zoveel is verbeterd, dat ik mij nu heel anders moet opstellen. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG/SITTARD Het aa,n Ru bens toegeschreven schilderij Madonna met Kind, waarvoor vrijdagmiddag op de Haagse veiling van Dick Leek 50.000 gul den werd geboden door de heer A. Hart- mann uit Den Haag, directeur van de kunsthandel Gebr. Koch te Rotterdam, is thans onvindbaar. Na de veiling versche nen er drie deurwaarders met een schrif telijke toestemming van de president van de Haagse rechtbank om in naam van de familie De Visser beslag te leggen op het doek. Het was toen echter al weg. Het was meegenomen door de heer J. de Vries uit Leimuiden, die zegt in het bezit te zijn van een kwitantie, waarmei kan aantonen, dat hij het schilderij de familie De Visser heeft gekocht. HU nam het schilderij mee met de medede ling. „dat het veiliger is het doek niet onbeheerd in het veilinggebouw achter te laten". Volgens het verhaal van de heer De Vries heeft hij het schilderij gekocht lij stenhandelaar E. van Boven uit Oef feit, die opdracht had van de familie De Vis ser om het voor minstens 1500 gulden te verkopen. Toen de familie De Visser later hoorde, dat er een bedrag van 4000 gul den voor het schilderij was betaald, de familie de betaling van de 1500 gul den niet geaccepteerd hebben met als argumentatie, dat er nooit opdracht ge geven zou zijn voor verkoop. De heer De Vries heeft het schilderij op de veiling laten brengen door de Haagse markt koopman A. Mahn, die het later ook weei naar zijn opdrachtgever heeft terugge- De heer Mahn noemt het annuleren van de koop zeer gunstig. „Let op mijn woorden, dat ding gaat in Engeland heel wat ponden opleveren. Veel meer dan die 50.000 gulden hier. Als die De Vissers niet uitkijken, krijgen zij een proces aan hun broek wegens belediging. Zij wisten donders goed wat er met het schilderij ging gebeuren. Ik weet wel waar de schoen wringt. De Vissers hadden nooit verwacht, dat het zoveel geld zou gaan opbrengen. Als het schilderij duizend gulden had opgebracht, dan was er nooit zo'n rel ontstaan. De Vissers zijn aasgie ren. Ze lopen al een jaar lang met het doek te leuren en ruiken nu geld". Volgens de heer Mahn komt er iets heel interessants te voorschijn, als het doek schoon gemaakt wordt. De heer A. Harfcmann, hoorde zater dagavond van veilingmeester Leek, dat het schilderij niet geleverd kon worden. Hij stelt er nu ook geen prijs meer op. De heer L. F. C. de Visser uit Sittard, een van de drie eigenaren van het pas geveilde schilderij, zegt pas zaterdagmor gen de postwissel van een bedrag van 1500 guden te hebben ontvangen. Het Slttardse lid van de gedupeerde familie zit echter niet bü de pakken neer: „Ik beloof u, dat ik alles zal doen om de Madonna of het geld te krijgen, in ieder geval meer dan 1500 gulden, dat verzeker ik u", aldus de strijdlustige kunstbezitter. Maar er is dan ook een heel andere voorstelling ontstaan. Het vertrek van Paul Kijzer, die naar mijn smaak bij de produktie van de originele voorstelling een noodlottige rol heeft gespeeld, is daar een belangrijke oorzaak van. Er bestond nu een eenheid in het ensemble, die toen volledig ontbrak, de rollen waren stuk voor stuk naar een aanvaardbare tot ma gistrale vorm gegroeid, er werd beter ge zongen en wat het belangrijkste is, die hele nare, verziekende spanning die in Amsterdam de première stuk maakte was nu geheel verdwenen. Ook muzikaal beter Ook muzikaal is er veel verbeterd. Naar voorbeeld van de New Yorkse „Man van La Manche", die door Kijzer op een tamelijk ondeskundige manier was ge- copieerd, was in Amsterdam het orkest onzichtbaar voor toeschouwers en acteurs ergens achter het decor opgesteld. Het gevolg daarvan was een doorlopend ge brek aan contact tussen zang en bege leiding. Nu heeft men het orkest in de orkestbak geplaatst en de winst daarvan is enorm. De muziek klinkt gaaf, de in zetten zijn doorgaans sterk en ook de ensemblenummers komen er veel beter uit. In de regie blijven zwakheden te con stateren; sommige scenes zijn zonder meer verkeerd behandeld. Maar doordat „De Man van La Manche" inmiddels vaak is gespeeld, zijn" veel bezwaren op initiatief van de acteurs zelf opgehéven, ook al blijven er wel -enkele .problemen onopgelost, met name de zeer zwakke scene van de moorse danseres en bede- OPERAGEZELSCHAP FORUM „DE MAN VAN LA MANCHA" Musical door Dale Wasserman Muziek Mitch Leigh >ny Kijzer en Emile Lopez Fons Rats Richard Altman Hermus. Carry Tefsen. «ykamp. Tabe Bas. Bram Adembenemende scènes Na deze verbeteringen is een bezoek aan „De Man van La Manche" dan ook in alle opzichten de moeite waard. Ook om enkele adembenemende scenes. Carry Tefsen heeft in haar zeer emontioncel op gezette rol als Aldonza/Dulcinea erg veel gewonnen, zowel aan techniek van stem en beweging als aan emotie. Guus Her mus realiseert nu alle mogelijkheden die zijn dubbel (Cervantes en Don Quichot) hem biedt en hij komt daarmee vofledig op het hoge niveau dat men van hem mag verwachten. Herinneringen aan zijn grootse rol van Cyrano zijn volop aan wezig en het is uitermate knap dat Guus Hermus steeds in staat is de twee per sonen die hU speelt gescheiden te tonen en te spelen. Johnny Kraaykamp De nieuweling in het gezelschap is Johnny Kraaykamp, die Sancho Panza speelt. Hij heeft de rol overgenomen van Lex Goudsmit, maar Kraaykamp is hier voor de ideale vertolker. De eenvoud, directheid en eerlijkheid van zijn optre den maken van deze simpele, licht ont roerbare, trouwe boer een rol, die men gezien moet hebben, omdat hij hoort bij de belangrijkste Nederlandse acteurs prestaties van de laatste jaren. Kortom, „De Man van La Mancha" is een geweldige voorstelling geworden. JAN VERSTAPPEN Johnny Kraaykamp blijkt een ideale Sanóho Panza te zijn, Carry Tefsen is enorm gegroeid in haar Dulcinea- Marktkoopman A. Mahn uit Den Haag haalde het schilderij na de veiling ijlings wegDrie deurwaarders grepen ernaast. Rechts van het schilderij bieder A. Hartmaan uit Den Haag, die van zijn bod niet wijzer werd. Links het echtpaar Koch van de Rotterdamse kunsthandelbjj wie de heer Hartmann in dienst is. Robert Lehman overleden NEW YORK (RTR) In zijn woning op Long Island is op 77-jarige leeftijd overleden de bekende bankier en kunst verzamelaar Robert Lehman. Hij was zowel in Europa als Amerika vooral be kend om zjjn financiële „tovenaarskun- stcn". Als oudste partner van de Lehman Brothers was hjj nl. bankier meest uiteenlopende industrieën In de jaren 19201930 steunde hij reeds de voor die tijd dwaze industrieën op het gebied van de film, de televisie de luchtvaart. In 1929 steunde hij de oprichting van een luchtvaartmaatschap pij, die later zou uitgroeien tot de American Airlines en in 1934 kreeg j Lehman Bros het toezicht op de Trans- i continental and Western Airlines, dat j later zou overgaan in Trans World Air- j lines. Hij verwierf ook grote invloed in j filmmaatschappijen zoals RKO, Para- mount en 20th Century Fox. In 1930 reeds was hij betrokken bij oprichting van een televisiemaat schappij, de Allan B. Dumont Labora tories, vanwaar hij later weer overstapte de radio, de Radio Corporation of America. Zijn faam op het gebied van de kunst was even wereldwijd. Bij zijn verzame ling bevonden zich werken van El Greco, Renoir, Cézanne, Monet, Rembrandt, Belini, Van Gogh, Matisse en Picasso. LE HAVRE (AFP). Een Franse stuntman, Jean Tomitch, is gisteravond verongelukt, toen hjj het wereldrecord duiken met een auto probeerde te ver beteren. Met een snelheid van circa 100 km reed hij bij Les Andelys van een vijftien meter hoge kant in de Seine. Enige dui- zenden toeschouwers zagen, hoe de auto de I vijftig meter door de lucht vloog en in in- i plaats van recht in het water terecht te komen, omsloeg en door de stroom werd I meegevoerd. Tomitch had zuurstof bij zich voor een half uur. Hij wist echter j niet uit het gezonken voertuig te komen en o«k vier kikvorsmannen konden hem niet bevrijden. Pas na een uur kon de auto op de kant worden gebracht. Negen koeien in stal verbrand HAARLEMMERMEER, (A.N.P.) Bij een brand in een veehouderijbedrijf in Haarlemmermeer zijn zaterdagavond negen koeien verbrand. De brand is ontstaan in het naast de koeiestal staan de varkenshok. Daar was, met het oog op het bereiden van varkensvoer, even tevoren een kachel aangestoken, de schade wordt geschal op zestigduizend gulden. In de voortkabbelende middelmatig heid van de wijze waarmee de om roepen de vakantietijd overbruggen werden de kijkers gisteren gesteld voor de moeilijke keus van twee ver boven die middelmatigheid reikende programma's. De NCRV bood een al leszins waardeerbare herhaling van „Schuld en Boete", zoals die in een geslaagde t.v.-bewerking naar Dosto- jewski's meesterwerk een aantal jaren geleden werd uitgezonden. De AVRO stelde daar tegenover een opvoering van Verdi's Aida, gerealiseerd in de befaamde Arena van Verona. Bij dit laatste evenement zorgde de AVRO voor een goede ondertiteling, waarbij het hoogstens storend was dat wat al te gemakkelijk werd overge sprongen tussen letterlijke vertaling en parafraserende tekst. Ze zorgde te vens voor een inleiding tussen elk der bedrijven waardoor het volgen van het verhaal gemakkelijk werd gemaakt. We vonden het jammer dat de inlei der zich vrijwel bepaalde tot het ver tellen van het „verhaaltje" en dat hij nagenoeg geen woord over had voor de heel speciale sfeer die de Veronese opvoeringen kenmerkt. Wij zagen bij voorbeeld wèl de beroemde kaarsjes, maar dat had even moeten worden toegelicht voor degenen die zo'n op voering nooit zelf meemaakten. In Ve rona krijgt men namelijk bij zijn toe gangsbewijs een kaarsje dat een ouverture-lang brandt en dat tijdens die ouverture al een dusdanige sfeer schept dat men bereid is alles wat volgt als een sprookje te aanvaarden. In Verona mikt men steeds op een onnavolgbare sterbezetling. Dat was ook met deze opvoering het geval. Het is overigens bepaald niet waar, zoals de inleider beweerde, dat men Aida nergens spectaculairder opgevoerd kan zien als in Verona. Men heelt er de beschikking over een zeer brede scene die erg -ndiep is. Dat wordt evenals in de Folies Bergères ge maskeerd doo. trappen die zeer effect vol worden toegepast. Maar wie ooit een Aida zag in de Caracallathermcn in Rome zal moeten toegeven dal men zich. vergelijkenderwijs natuur- lijk, in Verona „behelpen" moet. Waarbij we overigens graag willen vaststellen dat we deze AVRO-uitzen- ding het evenementkarakter niet wil len ontzeggen. In Studio-Sport rolde gisteren de voet bal weer. Door de dure overeenkomst lussen KNVB en N.OS is dat sinds gisteren een geldverslindende aangele genheid geworden. Reden voor de NOS-technici om extra-accuraat te werken en niet, zoals gisteren, mei een reportage te komen waarbij doel punten gemist worden. Studio-Sport gaf ook gisteren geen duidelijke uit slagen-standen. Een gemis dat we on vergeeflijk vinden. Speciaal op een zomerse dag, waarbij maar betrek kelijk weinigen 'smiddadgs attent bij de radio zaten om die uitslagen te ver- De hoge temperatuur, hoger dan wel ke vorige „Zomaar een zomeravond" toe, deed dit VARA-blokprogramma zaterdag geen kwaad. Vaste onderde len als Zo maar een vraag (superieur door Sonneveld en Sonneveldkenners) en Klischeemannetjesbijdrage waren over het geheel zomers afgestemd (zelfs de terechte kritiek op de Vapo- nastripmakers paste daarin) en de muzikale bijdragen hadden een luch tig karakter. Ernstigste noot vormde het interview met wijbisschop Defregger. Hans Ja cobs reageert! daar nogal fel op, maar het deed ons toch deugd nu eindelijk zelf de man te kunnen zien die de laatste tijd zo in opspraak kwam. Dat interview, dat al als hoog hartig was betiteld, maakte op ons bepaald niet deze indruk. Defregger is een „getekende" zoals vrijwel elke Duitser van zijn generatie getekend is. Een „oorlogsmisdadiger"? We geloven het niet, noch in objectieve, noch in subjectieve zin. Een man die om zijn verleden ongeschikt is voor zijn huidi ge hoge ambt? Vraag die ons doet aarzelen. Maar als Duitsland weer geaccepteerd wordt kunnen we moei lijk alle Duitsers van „middelbaar" uitschakelen. Vrijwel al die Duitsers zijn belast! Vg Met de muziek mee naar Wageningen Vanuit Theater De Junushoff in Wage ningen vindt op maandag 11 augustus weer een aflevering plaats van het televisieprogramma: „Met de muziek mee". In deze directe uitzending treedt weer een groot aantal bekende arties ten op, waaronder operazanger Marco Bakker, die enkele weken geleden nog in Rio de Janeiro de derde plaats be haalde tijdens een festival voor opera zangers dat in de Braziliaanse hoofd- J NEDERLAND reclameuitzcndingen om 18.56, 19.03, 19.56, 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.07 uor: KRO: Pinokkio, tv-serie (sa menvatting) 20.20 uur: Joods leven in Europa, reportage 21.05 uur: Ella Fitzgerald, repor tage 21.55 uur: Politie New York, tv- NEDERLAND II reclameiiitzendingen o 18.56, 19.56, 20.16) NOS: 18.55 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine VARA: 19.30 uur: Coronation Street, tv- 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: De Shadoks en de Gibi's, tv-strip Met de muziek mee 21.05 uur: Follow the fleet, film 22.25 uur: Journaal (NOS) De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's MAANDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: tereo: Meisjeskoor met instrumentaal tet. 18.19 Lichte orkestmuziek. 18.30 Ni« niek over boeken, schrij' Uchte0'g« Vijftig jai et Cecilia jziek i leerd muziekprogramma. 20.10 Het Zoeklicht", klankbeeld. 20.30 Stereo: 21e Helnrlch Schützfeest: oude ge wijde muziek (opn). 21.30 Een kwart eeuw ■king (II), documentaire. 22.00 ieke muziek (gr). 22.20 Avond- 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelin- cen. 22.45 Historische opnamen van Richard ber: klassieke liederen (gr). 23.15 Mozart, rijver van muziek en brieven (5). muzi kale lezing. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM n (298 l leuws. 18.11 radlojoi AVRO: 18.0 de filosoof i Nieuws. 19.35 gehouden. Marco Bakker zal ong uit de musical Camelot lamelijk: „If ever 1 would leav C. J. de Vogel. NOS: i! praatje. NOS: 22,30 3's Radiojournaal. 22.55 indaags minlmagazine. nken. 18.55 Lichte rberlcht. 19.30 Lii Kunsten. 22.15 Gevarieerde Muziek uit de Middeleeuwei AVRO: 10.00 Voor de kle beidsvitaminenpopulair Big Band Beat KM-kanalen) .chippers. 13.20 Tafel Een bijzondere verschijning in deze af levering van „Met de muziek mee", is j ongetwijfeld de Zangeres Zonder Naam. I Zij zal onder meer zingen „Ja ik weet". De Zangeres Zonder Naam zal boven dien optreden met Johnny Hoes in het lied „Zwijgen is goud". Johnnv Hoes zal verder zingen „Marie houdt van een, warme bakker" Aan dit program ma werken verder mee Adriaan Hoes en Les Ricards. Tijdens hel program ma wordt vanzelfsprekend ook weer gestreden om de finaleplaatsen voor het orgelconcours voor amateurs om de Cor Steyn Trofee. Juryleden zijn weer Johan Jong, Stef Meeder en Cor Standaart. „Met de muziek mee" wordt als altijd gepre senteerd door Henk van Stipriaan. (Nederland II - 20.22 uur) Klassieke gewijde muziek (gr). 8.30 8.32 Vakantletlps. 8.45 Voor de 1 1.55 Mededelln- l. (12.22 Wij NieuwsJ;m?2.41 amusementsmuziek. 14 kaal middagmagazine. (16.00—16.02 Nieuws). 17.00 Overheidsvoorlichting: Westeuropees H! Ui ,1.-1 l.i nd'-e AM .11.-II. S u <-!.<■ I Henk Dennert. KRO: 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Stereo: foonmuziek. (8.308.33 De gre iws. 15.03 Amusementsmuziek. 16.00 16.03 Beursberichten. 16.09 Gitaar- 16.15 Voor oudere luisteraars. 17.00 weerbericht en mededelingen. Aansl.t AMSTERDAM (ANP) Het nationaal monument op de Dam, zal morgen en woensdag wegens periodieke onderhoud voor het publiek worden afgesloten. Na de reinigingswerkzaamheren, die door de afdeling onderhoud gebouwen van de dienst publieke werken worden ver richt, wordt het monument weer toegan kelijk gesteld. Een en ander betekent ook, dat de jongeren die zich bij het monument plegen op te houden tijdelijk elders hun bivak zullen moeten opslaan.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2