DE ONVERBIDDELIJKE DOORZETTER OTTENBROS Stevens bood vergeefs voor zege Adembenemende spurt naar wereldtitel En gehuild dat we hebben... Hoogerheide huldigde zijn kampioen MANNEKE VAN 1.65 METER REED ZIJN EIGEN RACE Eddy Merckx stapte af Er kwamen er 10.000 minder Overwinning nummer honderd en één MAANDAG 11 AUGUSTUS 1968 SPORTBIJLAGE ZOLDER Wat niemand voor mogelijk had gehouden, gebeurde op de ruim acht kilometer lange Omloop van Terlaemen. Harm Ottenbros, de kleine renner uit Hoogerheide, de onverbiddelijke doorzetter, de coureur die in geen enkele prognose werd genoemd, reed zich in de regenboogtrui. Met een kapitale sprint verwees hij zijn medevluchter Julien Stevens naar de tweede plaats. Drie jaar na de zege van Jan Janssen stond er opnieuw een Nederlander op de hoogste trede van het erepodium. Iedereen in het Nederlandse kamp was uitzinnig sportredactie) van vreugde. Alleen de 26-jarige Ottenbros bleef rustig onder al het eerbetoon, hoewel wereldkampioen worden in een wedstrijd waarin, behalve Felici Gimondi, alle groten vertegenwoordigd zijn, geen kleinigheid is. De groten kwamen er ditmaal echter niet aan te pas. Niet Van Looy, niet Eddy Merckx, niet Rudi Altig en ook niet Walter Godefroot waren betrokken hij de finale om de wereldtitel op de weg. Het ging slechts tussen Ottenhros en de Belg Stevens, een coureur die reeds enige malen in de eindspurt door de Nederlander was verslagen. i, ,Toen wij met zijn tweeën weg waren, wist ik dat ik hem in de sprint zou kunnen verslaan", vertelde een overgelukkige Ottenbros na aankomst. De coureur uit Hoogerheide overschatte daarmee zijn kracht niet. Nadat het tweetal op tweehonderd meter van de finish bijna still had gestaan omdat geen beiden de kop wilde nemen, sprintte Stevens in eerste positie weg- Het zou gang worden, want Ottenbros bleek niet alleen zijn wiel te kunnen houden, maar had ook nog voldoende m over zijn tegenstander heen te gaan. Ottenbros: „Ik ben geen moment ik geweest toen Stevens wegsprong. Ik bleef aan zijn wiel en kon hem op de laatste meters nog net voorkomen". Met zijn adembenemende spurt maak te Ottenbros een einde aan de 263 km. lange strijd om de eerste plaats, een gevecht dat in feite reeds na 40 km. grotendeels was beslist. Eef Dolman en Jan Harings warén toen 'de Nederlandse vertegenwoordigers in een groep van elf man, waarin verder zaten Wolfshohl, Godefroot, Dancelli, San Miguel, Biofa- a, Stevens, Santos, Mendes en West. De ontspanning was er een uit een lan ge reeks. „Er werd in het begin achter elkaar gedemarreerd,," vertelde René Pijnen, die na afloop werd gediskwali ficeerd omdat Mj eten aannam buiten dt> (Van onze sportredactie) ALKMAAR „Dit is grandioos, on gelooflijk", zijn de eensluidende reac ties van de naaste familieleden van de nieuwe wereldkampioen Harm Ot tenbros, die in Alkmaar wonen. Helemaal overstuur was Jan Otten bros, de broer van de kampioen. Hij reed in de amateurronde van Alk maar toen hem door het publiek werd toegeroepen: „Jan, Harm is wereld- kampioe n". Een ronde later peddelde Jan ver achter het peloton, terwijl de vreugdetranen over zijn wangen big gelden. Nog hevig snikkend vertelde hij, toen hij was afgestapt: „Dit kan niet, dit is ongelooflijk. Jongens, jon gens, wat is dat mooi, ik kan het niet begrijpen". Ook voor Jan Ottenbros sr kwam de zege van zijn zoon als een totale ver rassing. De hele week was hij bij Harm in Hoogerheide geweest, maar zaterdag moest hij weer naar Alkmaar omdat zijn vakantie bijna om was. Ottenbros sr: „Harm had me gevraagd of ik naar Zolder kwam. Had ik het nu toch maar gedaan. Hij was vorige week al enorm optimistisch na Parijs- Luxemburg. Hij was ervan overtuigd dat hij bij de eerste tien zou eindigen. Donderdag reden we nog een trai- ningsrit met Piet de Wit en Gerard Koel. Harm reed steeds een stukje vooruit, ging dan rechtop zitten, sloeg zich op de borst en riep lachend: „Hier gaat de nieuwe wereldkampioen. Wie had kunnen dromen dat het werkelijkheid zou worden". We heb ben verschrikkelijk zitten huilen voor de televisie. Beghetto drie maanden geschorst ANTWERPEN Het dagelijks bestuur van de Italiaanse wielerbond, dat vrij dagnacht in Antwerpen vergaderde, heeft besloten Giuseppe Beghetto voor 3 maan den te schorsen. Oud-wereldkampioen Beghetto, die in de halve finalesprint werd uitgeschakeld voor Van Lancker, startte niet in de rit om de derde prijs tegen zijn landgenoot Damiano. Het bestuur van dé bond heeft de afwezigheid van Beghetto besproken roet de Italiaanse baancoach Guido Cos ta en toen ook deze geen aanvaardbare reden kon opgeven voor het ontbreken van Beghetto in de ritten om de derde plaats, besloot de bond zijn sterkste sprinter voor 3 maanden uit te sluiten. daarvoor bestemde zone. „Dubois en ik waren net bij een vluchtpoging betrok ken geweest. Toen we teruggepakt wer den, viel de slag en zaten wij er net naast". Harings was gelukkiger, „Ik kon di rect meespringen, hoewel ik op dat mo ment niet geloofde dat de beslissing door demarrage zou vallen", aldus de Limburger, die later uit de voorste groep moest lossen omdat hij kramp in zijn benen kreeg. Die tegenslag was overigens maar van tijdelijke aard waht in de laatste fase kreeg hij, met enige renners, weer aansluiting met de groep die Stevens en Ottenbros achtervolgde en plaatste hij zich in de eindspurt als nog als zesde. Tegen afrastering Eef Dolman behoorde tot de laatste renners die nog konden aanhaken. Hij was op dat moment al bij de 'vierde de marrage betrokken. Vier renners rea geerden in het peleton: Karstens, Otten bros, Roger de Vlaeminck en Boelke. Zij begonnen met een achterstand van 4 minuten en 22 seconden aan het avon tuur dat in de zeventiende ronde eindig de toen het viertal zich bij de elf kop lopers voegde. Het aantal Nederlanders was op dat moment teruggebracht tot negen omdat Wim Schepers in de veer tiende ronde na een valpartij had moe ten opgeven. Hij was door de Tsjech Daler tegen de afrastering gereden. Schepers: „Misschien had ik nog wel terug kunnen komen als het riiet juist op dat ogenblik zo snel was gegaan". De vijf Nederlanders in het peleton hadden de hoop inmiddels opgegeven en beperkten zich tot het uitrijden van de 263 km. Wagtmans: „Wij hebben niet meer gereden toen er vier mannen voor zaten. Ik heb vooruit gezegd dat de be slissing gevallen zou zijn als er een kop groep met meer dan anderhalve minuut voorsprong zou komen. Met dit warme weer is die tijd bijna niet goed te maken omdat je je dan over je toeren gaat draaien." Korte solo Na de samensmelting van de twee groepen waagde de Italiaan Dancelli in de achttiende omloop zijn kans. Hij bouwde in acht kilometers een voorsprong van 35 seconden op. Lang zou zijn solo echter niet duren, want Julien Stevens stelde zijn kandidatuur door in een ron de de achterstand goed te maken. Sa men hielden zij het slechts enige kilo meters vol want met nog vijf ronden voor de boeg sloten Godefroot, Mendes, Karstens, Ottenbros, Dolman en Wolfs hohl, die zich uit de achtervolgende groep hadden los gemaakt, bij de twee koplopers aan. De eenheid bleef niet lang bewaard. Op 25 km. van de finish gaf 'opnieuw Stevens het sein voor de aanval. Ger- ben Karstens maakte in eerste instantie aanstalten om de Belg achterna te gaan. „Maar toen ik zag dat Ottenbros er bij zat, liet ik een gat vallen", legde hij later uit. Stevens en Ottenbros maakten intus sen gebruik van de tweespalt in het Bel gische kamp en hadden hun achtervol gers weldra op 51 seconden achter zich. Dat Roger de Vlaeminck, Boelkte en Biofava zich intussen weer bij de zes achtervolgers hadden aangesloten, maak te niets meer uit. De twee leiders kon den rustig aan hun voorsprong bouwen, HOOGERHEIDE Wereldkampioen Harm Ottenbros is gisteravond op grootse wijze gehuldigd door de bevolking van zijn woonplaats Hoogerheide. Ottenbros en zijn vrouw Pia reden in een open sportwagen van de Belgische grens via Putte naar Hoogerheide. Hier werd hij toegejuicht door duizenden mensen. In het ontspanningscentrum „Het Trefpunt" sprak burgemeester 7wr Van de Leeuw de wereldkampioen toe: „Harm, je bent twee jaar geleden van Alkmaar naar Hoogerheide gekomen en ik. had toen niet gedacht, dat ik je nu zou kunnen toespreken. Je hebt door je tweede plaatsen in etappes van de Tour de France en nu de wereldtitel de naam Hoogerheide over heel Europa b ekendgemaakt". Gelukwensen ZONDER Mgr. H. Ernst, bisschop van Brede, heeft Harm Ottenbros tele grafisch gelukgewenst met het behalen van 't wereldkampioenschap. Zijn woon plaats Hoogerheide behoort tot het Bre dase diocees. De bisschop noemt het een fraaie overwinning". Een van de eerste officiële gelukwensen, kwam van de Nederlandse ambassade in Brussel. Secretaris Zijlemans kwam met echtgenote naar het hotel van de ploeg in Hasselt om Ottenbros te felici- Met alle kracht, die nog i dan dé verslagen Belg Julien Stevens ZOLDER Harm Ottenbros; tegen half vijf gistermiddag een speelbal in de trillende ex plosie van de vreugde. Een zielsgelukkig manneke van 1,65 meter wiens regenboog- trui veel te groot was en om het tengere lijf zwabberde. Harm Ottenbros: ineens wereld bekend en zaterdag nog een coureur die net iets boven de middelmaat uitstak. Zware han den dreigden zijn smalle schou ders te verpletteren onder klap pende dreunen die de bewon dering moesten accentueren. Harm Ottenbros wereldkampi oen. „Kun jij het geloven?", fluisterde hij ploegleider Ton Vissers ontroerd in het rech teroor. „Kun jij het geloven^ Ton? Ik, Harmpie, wereldkam pioen". Ton Vissers zei: „Nee", Harm Ottenbros had zoals de wielrenners zeggen, als een trein gereden. Steeds attent, steeds waakzaam, steeds ge concentreerd. Hij was erbij toen na vijf ronden de beslis sende slag viel en vanaf dat moment verslapten zijn aan dacht en kracht geen mo ment. Tenslotte bleef hijover met Julien Stevens, die dacht dat Harm Ottenbros te koop was. Maar hij kwam bedrogen uit. Ton Vissers had zijn cou- reur voor alle zekerheid nog gewaarschuwd door hem' twee ronden voor het einde een pa piertje toe te stoppen om hem te laten weten dat hij op geen enkel verzoek mocht ingaan. Julien Stevens bood dan ook tevergeefs. Harm Ottenbros versloeg zijn concurrenten en werd wereld kampioen. Hoe voel je je dan? Wat beleef je als renner die dit jaar 78e werd in de Tour de France, daarin twee zekere eerste plaatsen verspeelde en als vermeldingswaardige pres taties een rit won in de Ronde van België en twee criteriums (Enter en Made) in Nederland. „Niks", zei de nieuwe wereld kampioen. En dan met zijn be kende droge humor („Adelaar van Hoogerheide" is een eigen vondst, dankbaar door jour nalisten geëxploiteerd)„Ik denk dat het pas tot me door- dringt als ik thuiskom en ik zie dat de supporters mijn voor tuintje platgetrapt hebben. Daar had Jan Janssen het toevallig een tijdje geleden nog over. Wereldkampioen woi'den, zei Jan is wel aardig. Maar dat de mensen je gazon en je bloe menperk in hun enthousiasme naar de knoppen helpen, is be- Alsjeblieft Harm Ottenbros, 26 jaar, ge trouwd met charmante Pia, zoon Fabio van negen maanden. Die twee zullen hem weinig zien vanaf nu, want het leven dat een wereldkampioen leidt, hangt van contracten dus reizen aan elkaar. Meteen na afloop liepen de managers zich de tong uit de mond om als eerste bij hem te zijn. Ploeg leider Ton Vissers werd be stormd door de organisatoren van de Ronde van Lombardije en de Coppa Agostini. Of hij alsjeblieft wilde komen. „Ik werd wereldkampioen", onthulde Ottenbros eenvoudig, „omdat ik een geweldige dag had en de cracks niet konden. Het is de schuld van de vedet ten dat ik die trui heb. Ik had het idee dat ze geen van allen bij machte waren om Julien en mij terug te pakken. Ook Godefroot niet". Zestien mille Zaterdag kon men nog lichte lijk de wenkbrauwen optrekke^ toen Ottenbros in het door de KNWU belegde gesprek be doeld om tot een akkoord over kopmanschap en knechtenwerk te komen zijn kandidatuur stelde. Wat trouwens alle ren ners deden, op Karstens na. Gerben Karstens distantieerde zich van het onderhoud. „Ik kan niijn eigen zaken wel De overigen maakten onderling uit dat degene die kampioen wilde worden, zestien mille op tafel moest leggen. Ze bleken allemaal interesse te hebben, niet één uitgezonderd. Dat was sterk in het nadeel van Rini Wagtmans, die het zonder speciale steun moest stellen. „Ik heb me er maar niet over opgewonden, want dan was er weer gezegd: Wat is die Wagt mans toch een vervelende vent". Cursus Frans Maar Harm Ottenbros werd, toen het erop aankwam, keu rig in de rug gedekt door Eef Dolman en Gerben Karstens, die met hem in dé kopgroep zaten. Dolman: „Natuurlijk, tenslotte is het een ploegmaat". Karstens: „Dat ik dat gesprek niet bijwoonde, wilde helemaal niet zeggen dat ik tegen mijn landgenoten zou rijden. Ik heb het gelaten ook". Harm Ottenbros begint binnen kort aan een cursus Frans, want dat wordt nodig. Frank rijk is voor een wereldkam pioen wielrennen het veelbe lovende land. Hij ziet niet op tegen de lange en verre rei zen en van huis zijn. Zijn vrouw was er gisteren in Zolder ook niet bij. Harm daarover: „Ik had al een paar keer gezegd dat het nooit wat met me werd Ms zij naar een belangrijke wedstrijd kwam kijken". „Ze ging nog eens een keer stiekem naar het Neder lands kampioenschap. Ik werd tweede. Toen heb ik er meteen een eind aan gemaakt. Ze kreeg een startverbod". Op acht kilometer van de finish was er geen twijfel mogelijk: Stevens en Ot tenbros zouden om de regenboogtrui moe ten vechten. Hun positie was na luttele kilometers onaantastbaar geworden: een voorsprong van 1.45 minuut op de groep van negen man en rond de zes minuten, op het peleton, waaruit zich enige klei ne groepjes hadden losgemaakt. Dat was echter van minder belang. De interesse van de 150.000 toeschouwers ging nog slechts uit naar het moedige tweetal dat op de eindstreep „op leven en dood" sprintte. Pleister Toen Stevens en Ottenbros reeds twee minuten en achttien seconden binnen wa ren greep Dancelli de derde plaats als pleister op de zeer pijnlijke wonde. 1. Ottenbros (Ned.) 262.860 km in 6 uur 23 minuten 44 seconden; 2. Stevens (Belg.) z.t.; 3. Dancelli (It.) op 2 min. 18 sec.; 4. Reybroeck (Belg.) op 2 min. 21 sec.; 5. Swerts (eBlg.); 6. Harings (Ned.); 7. Catieau (Fr.); 8. Paollni (It.); 9. Karstens (Ned.); 10. (W.-Dld.)11. Dolman (Ned.); 12. B. Guyot (Fr.); 13. Früters (Ned.); 14. De Vlaeminck (Belg.); 15. Agostinho (Port.); 16. Biofava (It.); 17. San Miguel (Sp.)18. Mendes (Port.): 19. Godefroot (Belg.); 20. Boelke (W.-Dld,) allen op 2.21; 24. Van Looy (Belg.) op -1 min. 35 sec.; 25. Steevens (Ned.) z.t.; 26. Wagtmans (Ned.) z.t.; 34. Dubois (Ned.) op 5 min. 13 sec.; 40. Anquetll (Fr.) z.t.; 41. Altig (W.-Dld.) op 6.21; 56. (Fr.) op 7.35; 61. Adorni (It.) z.t. l (Ned.). Streng (W.-Dld.), Mlra s onderweg, die later tot het gilde van de téleurgestélden zouden behoren. Onder hen rechts de Duitser i aóhter hem de grote Eddy Merckx, die z jjn formidabele seizoen niet met de regenboogtrui kon (Van onze sportredactie ZOLDER. De naam van Eddy Merckx zal men tevergeefs op de uitslagenlijst zoeken. Om de eenvoudige reden dat de Belg niet over de eindstreep kwam. Driehonderd meter voor de finish boog hij linksaf om zich naar hotel „De Oude Bolderberg" te begeven, waar zijn vrouw Clau- dine op hem wachtte. Zander een woord met zijn Belgische ploeg maten te wisselen, kleedde hij zich om en vertrok in de richting W oluwe-St.-Pieter. (Van onze sportredactie) ANTWERPEN. In totaal hebben 20.000 toeschouwers de wereldkampioenschappen in het Antwerpse Sportpaleis bijge woond. Dat zijn er ongeveer 10.000 minder dan waarop Walter de Winter, directeur van de wieier- tempel, had gerekend. „Het komt natuurlijk in hoofdzaak door het goede weer", aldus de altijd lachende De Winter, die zijn col lega's overigens met Mem zal afraden ooit nog een baankam- pioenschap in de zomermaanden te organiseren. Collard wilde geen Jlauwekul' (Van onze sportredactie) ZOLDER Soigneur Sjeng Collard kreeg de bloemen van Harm Ottenbros als dank voor de zorg die hij aan de we reldkampioen besteedde. Collard: „Harm en ik praatten uren. Ik heb hem hele maal verzorgd voor dit kampioenschap en- ik durf te zweren dat hij naturel reed. Tevoren heb ik hem gezegd dat ik op het gebied van doping geen flauwe kul wilde. Harm moest begrijpen dat ik als bondssoigneur geen trammelant aan mijn hoofd kan hebben. Bovendien is het zo, en daar blijf ik bij, dat een renner, die zich goed soigneert en goed wil luis teren, niets nodig heeft. Harm was het daar helemaal mee eens. Hij heeft me zelfs aangeboden zijn koffers te doorzoe ken. Hij hoeft niet bang te zijn voor de uitslag van de dopingscontrole". Den Hertog en Zoetemelk snel in koppelwedstrijd AESCH-BASEL De Nederlandse amateurwielrenners Fedor den Hertog en Joop Zoetemelk hebben zaterdag met groots machtsvertoon een koppelwed strijd gewonnen, die bij Bazel werd ver- De Nederlandse combinatie legde de 86,4 km bijna 5 minuten sneller af dan het Oostenrijkse koppel Hans Königsho- fer/Sven Pruscha, dat tweede werd. De uitslag is: 1. Den Hertog/Zoetemelk 86,4 km in 2 uur 2 min. 57 sec.; 2. Kö- nigshofer/Pruseha 2.07.35,4; 3. Pruscha/ Oberst (Oost.) 2.08.30. (Van onze sportredactie) ZOLDER Harm Ottenbros behaalde met het wereldkampioenschap in Zolder zijn 101ste overwinning. Hij heeft het pi'ecies bijgehouden. Veertien jaar geleden begon Ottenbros (geboren in Alkmaar en twee jaar geleden verhuisd naar Hooger heide) 'met koersen. Hij reed twee jaar als aspirant, twee jaar als nieuweling, vijf jaar als amateur en is sinds drie seizoenen prof, vanaf het begin bij Willem II. De overgang naar de beroepsi'enners was succesvol. In zijn eerste jaar behaalde hij twintig overwinningen. „Pas toen ik beroepsrenner werd", aldus Ottenbros, „ging ik echt voor de wielersport leven. Tevoren kon dat niet. Ik had een baantje als stoffeerder en me volledig op koersen toeleggen was dus onmogelijk." Harm Otten bros debuteerde als prof opvallend in de Ronde van Italië 1966 en heeft sindsdien met wisselend succes de grote wedstrijden gereden. Na de Tour van dit jaar zei hij wat teleurgesteld: „Het zal gaiuw moeten veranderen, anders word ik een krab belaar. Dan kan ik aan het fietsen niet eens een eigen huis overhouden en dat is toch het minste wat je kunt verwachten. Ik weet niet wat het met mij is. Ik denk gebrek aan zelfvertrouwen." En dat werd op dé 10de augustus 1969 op sen sationele wijze gelogenstraft.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11