n Sectie bet. voetbal Chinezen van Europa Feijenoord de aanhang deed wat verwachtte DEBUTANTEN WERDEN NIET OMVER GELOPEN I .-'sSisü IR jê feil «tes Titels van „open Leidse" voor Marij'ke Schaar en Fried Schmiti Select gezelschap Ajax op lage versnelling mu -mf Kans voor open doel Engelse topclubs in voorste gelid SPORTBIJLAGE MAANDAG 11 AUGUSTUS 196) Van onze sportredactie VELSEN Feijenoord heeft tegen Telstar niets anders gedaan dan wat 'n paar duizend Rotterdammers, die het strand het strand hadden gelaten en in de puffende warmte ijverig zwaaiend met vlaggen en wimpels de landskampioen naar het Velsense sportpark Schoonen- TEGENPUNT VAN TELSTAR TEGEN berg waren gevolgd, van haar verwachtte. Feijenoord won met 31. Veel moeite heeft de Rotterdamse ploeg daarvoor niet hoeven'te doen. Ernst Happel liep dan ook na afloop met een gezicht rond van: wie had iets anders verwacht. Dat was Jan Rab, de trainer van Telstar, die zeer zeker op een andere uitslag had gehoopt. HET EINDE Feijenoord begon traag, wat zenuw achtig zelfs en Telstar kreeg daardoor de gelegenheid het initiatief tot zich te trekken. Het systeem met Kort als Ausputzer vóór de achterhoede, had Rab afgelopen woensdag in een oefen wedstrijdje tegen De Vole wijekers voor het eerst toegepast, en met succes, ge- luige de overwinning van 40. Maar Feijenoord is geen De Volewijckers en dat had Rab moeten beseffen. Feijenoord liet Telstar komen en de jongens van Rab liepen zich bijkans een ongeluk. Vooral Kort en de van HVC afkomstige achterspeler Van der l.ugt verrichtten opvallend veel werk. Feijenoord werd in de verdediging ge drongen en de achterhoede imponeerde niet. Israel werkte in het begin slecht weg en Laserom6 kon zijn directe op ponenten alleen ten koste van vrije trappen van het doel van Treytel weg houden. Na twintig minuten was Telstar uitgeblust. Voor het echter zo ver was, wankelde Feijenoord op de rand van de achterstand. Grote man Na zes minuten verraste Clement Treytel met een hard schot. De Feije- noorddoelman liet de bal glippen en met de grootste moeite kon hij het leer toch nog onder controle krijgen. Moulijn was weer de grote man in de Rotter damse ploeg. In de 23e minuut viel het beslissende gat in de Telstarverdedi ging. Coen Moulijn versnelde op het middenveld plotsklaps, trok Van der Lugt naar zich toe, waardoor Kindvall in vrije positie kwam en kon scoren (01). Scheidsrechter Schalks zwaaide alle protesten voor buitenspel luchtig De klap voor Telstar viel onmiddellijk na de hervatting. Theunissen viel Van Hanegem te geesdriftig aan en zag dat bestraft met een vrije trap. Van Hane gem tikte de bal naar Wery, die met een geweldige schuiver Van der Meeren kansloos liet (02). Geels, die zes minuten na de rust Kindvall was komen vervangen, schoot veel, zonder dat er resultaten op het scorebord zichtbaar werden. Hasil was de minste in de Feijenoordploeg. Hij liep vrijwel op geen bal en sjokte zwaar over het veld. „Ach ja, dat weer, hè", zei Ernst Happel na afloop, ..Daar kan Hasil niet tegen. Zo gauw het een beetje warm is, kan hij geen stap meer Effect Moulijn zorgde voor het derde Rot terdamse doelpunt. Wery ontving de bal van Geels, kopte door naar Moulijn die vallend inkopte. De bal kreeg zoveel ef fect mee dat hij om Van der Meeren heendraaide. Nog een treffer van Mou lijn keurde Schalks wegeris buitenspel af. In de laatste seconden redde Telstar de eer. Laseroms had met een sliding Clement in het strafschopgebied van de bal gezet en een strafschop volgde Theunissen schoot de bal beheerst lang: Treytel (13). Op dit moment had D.O-S. -nog geen zorgen. S.V.V.-doelman v. d. Roer wordt voor de eerste maal gepasseerd Dat overkwam hem nogmaals, maar zijn ploeg herstelde zich voortreffelijk zodat de Schiedamse debutant van 02 op 42 kwam. landse betaalde voetbal geween zgn geweest en geknars der tanden. De groot machten Ajax en Feijenoord deden wat werd verwacht. Sparta niet, Twente Go Ahead evenmin. Bg MVV blijkt een gèest van vechtlust en een verlies vai soort „minderwaardigheidscomplex" te zijn opgetreden, want een gelijkspel tegen het als bijzonder sterk te boek staande PSV, ook al gebeurt dat in Maastricht, een knappe prestatie. En dat mag ook gezegd worden van de prestatie van Haarlem cn van SVV, de debutanten. Een technisch knap spelend Ajax heeft tegen GVAV niet op volle toeren behoeven te draaien om de overwin ning binnen te halen. De Amsterdam mers hadden vrijwel geen moeite met het weliswaar hardwerkende maar veel al te traag en te doorzichtig spelende GVAV. Michels had Vasovic en Soender- gaard uit de ploeg gelaten. Voor heen speelden Suurendonk en Mühren, die uitgroeide tot de beste speler van het Ajax legde het accent niet op de aan val maar liet GVAV komen om dan met snelle' combinatie de Groningse defen sie te doorbreken. Deze opzet had al na elf minuten succes bij een combinatie Rijnders-Keizer. Een te harde tackle van Koeman tegen Johan Cruyff gaf Groot reeds vroegtijdig de gelegenheid om Ajax op een nog wat lagere versnelling te laten overschakelen. In de tweede helft opereerde Ajax gezapig verder zonder zich ook maar de geringste inspanning te getroosten. Al leen in de 51ste minuut lieten de Am sterdammers bij een actie tussen Keizer 4fefr. 3ste A LEIDEN Onder een verzengende hit te en met veel publiek zgn de finales van de „open Leidse" op Roomburg een eclatant succes geworden. Was Maryke Schaar by de dames de volkomen ver wachte winnares, bij de heren zorgde Fried Schmltz voor een daverende ver rassing door Nederlands topspeler Fred Hemmes te kloppen, daarmee weer eens overduidelijk aantonend hoe zwak onze vaderlandse top wel is. Fred Hemmes ging goed van start en in no-time pakte hij de eerste set (6-0). Terwijl het publiek meende, dat het een „vluggertje" zou worden, dacht Fried Schmitz er kennelijk heel anders over en met scherpe backhandpassings, waarmee hij de veel naar het net op lopende Fred Hemmes onzeker maakte, pakte hg de tweede set 6-3Ook in de beslissende reeks ging Schmitz goed door en eerst bij een 3-0 voorsprong begon Hemmes terug te komen. Het mocht echter niet baten, want met ma tig spel zonder hoogtepunten wist Fried Schmitz de partij voor zich te behou den, hetgeen voor hem zijn eerste grote overwinning in een A-toernooi betekent, na zijn overwinning in het kampioen schap van Nederland voor de oudere jeugd. In de halve finale had Fried Schmitz heel knap Ron v. Gelder weten uit te schakelen, waarbij echter in het begin van de derde set enkele beslis singen van de umpire duidelijk in zijn voordeel uitvielen, hetgeen de oudere Ron v. Gelder moeilijk kon verwerken. Fred Hemmes was in de finale geko men door de zeer sportief spelende Hans Haks terug te wijzen. Bij de dames zorgden Marijke Schaar en Tine Zwaan voor een reprise van de finale in Noordwijk enkele weken ge leden. Ook nu begon Tine Zwaan goed en met scherpe backhands en goede vol leys wist zij de tweevoudig Nederlandse kampioene de eerst set af te snoepen. KOPENHAGEN De Nederlandse waterskister Willy Stahle is zaterdag in de Combinatie van de Europese kam pioenschappen waterski op de tweede plaats geëindigd achter de Zwitserse Elaine Borter. Het Europese kampioen schap combinatie vormde een onderdeel van de wereldkampioenschappen te Ko penhagen, maar bij de Europese titel strijd was alleen het kampioenschap Combinatie inzet va» de wedstrijden. In de tweede vocht deze echter goed terug en met haar „dubbele" forehand liet zij Tine Zwaan geen enkele illusie (6-2). Ook in de beslissende reeks ging zij goed van start en met harde „fore handvegen" en bij vlagen schitterend netwerk behaalde zij de winst en daar mee de hoofdprijs, een prachtige vouw fiets, zij het dat Tine Zwaan eerst op het 6e matchpoint capituleerde (6-1). Het herendubbel-A leverde een over winning op voor het goed op elkaar in gespeelde duo Peter Blaas en Nico Wel- schen, die in de fniale aan twee service breaks genoeg hadden om v. Gelder en Sie terug te wijzen (6-4 6-4), Bij de dames wonnen Marijke Schaar en Els Veentjer, die geen enkele moeite hadden met Tine Zwaan en mej. Laan (6-0 6-3) Het gemengd-dubbel tenslotte leverde een overwinning op voor de saamhorig heid van het echtpaar Veentjer. In de B-afdeling verloor Hilda v. Loon tegen Nellemieke Brouwer wel de eer ste set, maar haar grotere routine gaf de uiteindelijke doorslag. Bij de heren verloor ook Rob Koggink de eerste reeks, maar in de twee volgende sets kwam hij goed terug en met diepe drives en flitsende backhands behaalde hij de winst op een in dit toernooi sterk op de voorgrond getreden v. Mourik. In het damesdubbel konden de Noord- wijltse dames Josine v. d. Koogh en Joke Bos het. niet hedden en met 6-3 in de derde moesten zij hun meerdere erkennen in Joke Groen en mej. Rauws, die op de beslissende momenten 'n gro tere vastheid aan de dag legden. Ook in de herendubbel-finale moest 'n Noord- wijks duo het ontgelden,in dit geval Ronald Bolmmendaal en Gerard Pasma. die het onderspit dolven tegen Rob Kog gink en Koen Dekker. Na een eerste setverlies wisten deze met sterk netspel toch nog de partij naar zich toe te trek- Josine v. d. Koog en Gerard Pasma be haalden samen wèl de titel in het ge mengd-dubbelspel door Ina Onnes en Kees Koole zeer resoluut met 6-0 in de derde terug te wijzen. In de laagste afdeling leverde Koosje v. Leeuwen een fraaie prestatie door haar tweede toernooi op rij te winnen. Nu was Josine leeuw het slachtoffer en met 7-5 6-1 moest zy het hoofd buigen voor het sterkot a 1 van Kom van Leeuwen. Bij de heren was Peter de Koning ge heel volgens de verwachtingen heer en meester. In de finale kostte het hem weinig moeite Schellaars achter zich te laten (6-1 6-3). Al met al kan Roomburg, ondanks de soms wat broeierige hitte, op een bij zonder geslaagd toernooi terugzien, wat mede te danken was aan de voortreffe lijke leiding, die in handen lag van de heer Van Aelst en het echtpaar Koole. GRONINGEN. Tijdens de voetbalwedstrijd GVAVAjax, gistermiddag gespeeld in het Oosterpark Stadion in Gronin gen, heeft een gedetineerde uit Veenhuizen van de drukte ge bruik gemaalkt om aan zijn bewakers te ontsnappen. Het betreft de Surinaamse Arnhem mer Teddy M., die eerder ver oordeeld werd wegens soute neurschap. De politie heeft hem nog niet kunnen achter halen. SPORTTOTO DEN HAAG De cijfers van sporbtoto 1 zijn: deelnemers: 464-23.7; inleg: 932.433,-; prijzenbedrag: 419.594,-; eerste en derde prijs: 125.878,-; tweede en extra-prijs: 83.919,-. G-isteravond was er pas één melding binnen van twaalf goede uitslagen. De uitslagen van de wedstrijden, die tellen voor toto nummer één van 9 en 10 augustus zijn: D.W.S.N-A.C. o—l S.V.V.—D.O.S4—2 A D.O.F.C. Twente 4i M.V.V.—P.S.Vi_i Go Ahead—Holland Sport 12 SpartaHaarlem l1 N.E.C.A-Z. '67 ï—o ArsenalEverton 0i Leeds UnitedTottenham H. 31 LiverpoolChelsea 4l Manchester C.—Sheffield W. 4—1 West Ham U.Newcastle U. 10 Derby C.Burnley 00 Juist ingevuld ziet het formulier er als volgt uit: D-W.S.N.A.C. 1 X 3 S.V.V.—D.O.SX A.D.O.FC. Twente X M.V.V.—P.S.VX Go AheadHolland Sport X SpartaHaarlem X N-E.C.A.Z. '67 X ArsenalEverton X Leeds U.Tottenham HXi LiverpoolChelsea X Manchester C.Sheffield W. X West Ham U.NewcastleX Derby C.Burnley X LEEDS UNITED ZEGE OP SPURS LONDEN Op dc eerste competitie dag van de Engelse League hebben de „groten" van het vorige seizoen hun aan spraken op een hoge klassering onder streept. Kampioen Leeds United startte met een duidelijke overwinning (31) op Tottenham Hotspur, terwyl Liverpool en bekerwinnaar Manchester City een over winning van 41 behaalden op respec tievelijk Chelsea cn Sheffield Wednesday. Leeds had weinig moeite met de „Spurs". In de 15e minuut gaf de Schot se international Billy Bremner Leeds de leiding. In de tweede helft deed Allan Clarke iets terug voor het hoge transfer- bedrag dat Leeds aan Leicester City be taalde (bijna 1 V-i miljoen gulden): hij maakte Leeds tweede treffer in de com petitie. Het derde doelpunt maakte John ny Giles uit een strafschop. Manchester United keek bij debutant Crystal Palace twee keer tegen een ach terstand aan. maar' kwam beide keren terug: 2—2. Vóór de wedstrijd waren rond hét Selhurst Park in Londen moei lijkheden ontstaan, toen honderden sup porters van C 'I Palace de hekken '"■aken en vechtpartij '-«m De wedstrijd werd bijgewoond door (Van onze sportredactie) DEN HAAG De invallersaffaire in de tweede helft van de wedstrijd ADOFC Twente maakt het eens te meer noodzakelijk erop te wijzen, dat in Nederland drie categorieën invallersbepalingen zijn te onderscheiden: a) IN HET BETAALDE VOETBAL mogen één veldspeler en de doelman worden vervangen, op ieder moment in de wedstrijd en ongeacht het feit of zij al dan niet geblesseerd zijn. Deze regeling wijkt dus af van de regle menten waaronder internationale wedstrijden (internationale clubwedstrij- den, interlandwedstrijden, wedstrijden voor de Europa Cup, wedstrijden voor het wereldkampioenschap, etc.) worden gespeeld, waarbij twee spelers onder wie de doelman, mogen worden vervangen. b) IN HET AMATEURVOETBAL (ÏCNVB, Afdëlingen en Zaterdagvoetbal) mogen twee spelers worden vervagen, eveneens op ieder moment in de wedstrijd en eveneens ongeacïit het feit of zij zijn geblesseerd. Zijn reeds twee spelers vervangen en raakt daarna de doelverdediger geblesseerd, dan mag deze niet meer worden vervangen. Deze regeling in het amateur voetbal is geheel conform de internationale bepalingen en geldt met ingang van het huidige seizoen 19691970. c) IN HET JUNIOREN VOETBAL is de regeling van kracht die reeds sinds vele jaren geldt: gedurende de gehele wedstrijd mogen twee spelers onder wie de doelverdediger worden vervangen, echter alleen indien zij zijn geblesseerd. Het zou zgn aan te bevelen, dat de sectie betaald voetbal van de KNVB zich evenals vrywel alle landen zou gaan houden aan de internationale bepalingen en geen van het grote geheel afwijkende eigen regels blijft hanteren. Op dit punt doet de sectie de naam van „Chinezen van Europa", die Nederland zo dikwijls wordt toebedacht, waarachtig weer alle eer aan. en de schietgrage,Van Dijk nog eenma hun tanden zien Nadat Cruyff plaats h; gemaakt voor Bennie Muller inspireerdi de van een zware taak verloste Cor lis de Groningse voorhoede tot wat m agressiviteit. De nogal fors spelend? Suurendonk greep daarbij eenmaal fel in, waardoor Petterson uit een straf schop de weinig bedreigde Bals kans loos kon laten. SpartaHaarlem Haarlem zal waarschijnlijk cei winst voor de eredivisie zijn. Dat d< ploeg legen Sparta na ruim ee merkbaar wegzakte en de laatste twin tig minuten zelfs met de rug tegen di muur stonden, doet daaraan weinig af. Daarvoor had Haarlem echter getoond te kunnen voetballen met inzicht een behoorlijke inzet. Het hoge tempc waarmee Sparta begon, zakte al spoe dig nadat Kowalik het beslissende tikje had gegeven aan een schot van Klijnjai waarbij doelman Paternotte de bal de borst liet springen. Deze twee Iers bleven in de hoofdrollen. De kleine Pool Kowalik bleef de gevaarlijkste valler en Paternotte verdedigde 't winst punt als een leeuw toen tenslotte bijne heel Sparta voor zijn neus opdook. Na een kwartier had Couperus met keihard schot Van Beveren kansloos ge slagen. Heijerman bij Sparta en Lefe- rink en Van Sloten bij Haarlem faalden achtereenvolgens in kansrijke positie. SVV—DOS SVV heeft door grote ijver en door zettingsvermogen de eerste wedstrijd in de eredivisie gewonnen. De Schie dammers leken echter na ruim een kwar tier door twee doelpunten van Van Veen (02), op een grote nederlaag af te gaan. vooral omdat de verdediging be paald geen hechte indruk maakte. SVV bleef evenwel moedig doorgaan. DOS trok zich in de defensie terug daardoor kreeg SVV voldoende rui om met tempoloos breedtevoetbal terug te komen. Nadat eerst Van Meetere een dekkingsfout van de bij DOS teruL gekeerde Kraay had afgestraft, geloof de SVV er ineens weer in. Het zelfver trouwen keerde volledig terug na eer treffer van v. d. Meer, die van de lin kervleugel de bal ineens achter Verrips schoot. Na de rust speelde SW het slecht en kreeg enige goede kansen, waarvan Koudijzer er voor open doel twee" verprutste. In de laatste twintig minuten kon SVV eindelijk door e standschot van Van Beveren en ee: Punt vap^Koudiizertzrjn. rneei-dei-heid drukken. MVV—PSV MVV maakte vooral mentaal sterke indruk. PSV daarentegen speelde te traag, hoewel het positiespel va Eindhovcnaars goed was verzorgd. In de eerste helft startte MVV rassend goed. Uit een aanval van I die evenals Prins zeer goed speelde, kon Doesburg de bal nog maar juist tot hoek schop verwerken. Toen PSV aktievei werd, bleek de MVV-verdediging zijr mannetje te staan. Enige minuten na hel begin van de tweede helft gaf Schmidt- Hansen uit een voorzet van Kemper PSV de leiding. Het in de aanval gevaarlijke) MVV werkte met veel ijver aan de ge lijkmaker. Nadat Mraz 11 had ge scoord, bevroor MVV het spel met sue- Frankrijk De uitslagen van de zaterdagavond voor de eerste divisie van de Franse competitie gespeelde wedstrijden zijn: Na de tweede competitiedag zijn nog di-ie clubs ongeslagen: St Etienne, Lyon en het gepromoveerde Angouleme. WENEN Rusland zal niet deelne men aan de Europese jeugdzwemkam- pioenschappeu, die van 14 tót en met 17 augustus en Wenen worden gehouden. De Russen zegden af in verband met wedstrijden die In dezèlfde periode in Rusland en Cuba worden gehouden. De Russische schoonspringers waren in ver- b - n w. :h Dag en nacht in (zwem)bad ÉLST Tien leden van EZPC (Eist) hebben U} .ee71 24-uurszwem.marathon een afstand vaji 80 km afgelegdDe zwemmers allen leden van het eerste waterpoloteam van EZPC gingen zaterdag om drie uur van start en zwommen hun baantjes in het zwembad „De Pas" tot gistermiddag drie uur. NOTTINGHAM Slechts achttien mi nuten heeft dè derde dag van de test wedstrijd tussen Engeland en Nieuw- Zeelaod. geduurd: Toen maakte regen verder cricket in Nottingham onmoge lijk.'John Edrieh ert Phil Sharpe brach ten zaterdag de score van Engeland van 227 voor 1 naar 241 zonder verlies. n 1 v Nieuw-Zeeland 294, En geland 211 uur 1, (Van onze sportredactie) DEN HAAG Behalve de zestienduizend, die zich van een (betaald) kaartje hadden voorzien wemelde het op het terrein van ADO van de officiële persoonlijkheden, die het duel met FC Twente dan toch maar hadden verkqzen boven de andere acht wedstrijden m de eredivisie. Daar was Den Haags eerste burger, mr. V. Marijnen (links), die alsof het nog met warm genoeg was, zijn „neuswarmertje" niet uit d mond nam. Naast hem ADO's algemeen voorzitter, ii\ W. Kau, die kennelijk ook a vreesde voor een „blauwe neus" en er dapper de zware sigaar onder hield. Benauwd kijkend voorts de heer Jos Coler, voorzitter van de sectie betaald voetbal die ADO—FC Twente zelfs zijn bloedeigen Sparta in de steek had gelaten,'maar winst mee naar Rotterdam kon nemen, dat zelfs een scheidsrechter van de inter nationale lijst wel eens een repetitiecursus zou kunnen volgen. Daarvoor krijgt hij en alle andere scheidsrechters in het betaalde voetbal de kans op zaterdag 16 augustus als de heren rechtsprekers op het KNVB-centrum een eendaagse .op frissingsbeurt" zullen ondergaan. Geheel rëchts wethouder mr. A. J. Dankelman, wiens hart blijft kloppen voor voetbal. En zij allen geflankeerd door dames wier echtgenoten trouwe „tribuneklanten" zijn. En dan staat op deze foto nog niet eens de heer H. Burgwal, secretaris-penningmeester van de KNVB cUe toch be ook tot het selecte gezelschap behoort.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 10