„Dit is een rampjaar voor de circussen" Straatgevechten in Venlo en Utrecht Roberti: „Ik zit al weken lang mijn eigen zaak op te vreten mensen, wat een mensen Verhouding arme en rijke landen thema van Vredesweek 69 Aangifte tegen rechter in Haarlem Militairen in de slag met oudere Ambonezen SEXBOEK DOOR 25 AUTEURS AAN ELKAAR GESOLDEERD Chauffeur was niet onder invloed VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 NOORDWIJK Met de rug j tegen de muur van de begraaf- plaats in Noordwijk vecht de Amsterdamse aannemerszoon Roberti in deze lange, hete I augustusdagen voor het behoud van zijn circus. .Nederlands j Grootste Twee Masten", heeft hij grootmoedig in rood laten druk ken op zijn briefpapier en daar is geen woord grootspraak bij: het staat inderdaad als een paal boven water, dat geen andere vaderlander tot nog toe bereid is gevonden om zijn geld te ste ken in en lap verdrietig zeildoek, die door twee vliesdunne masten omhoog wordt gehouden. Een duidelijke zaak dus: zijn er nog mensen, die met de beer willen vechten. Zo neen, dan heeft de beer weer gwonnen. j Roberti, een 34-jarige, met deugdelijk brilwerk opgesierde sterveling, heeft zojuist via zijn spionnen vernomen, dat I het Italiaanse circus Heros in pure pa niek over de grens is gevlucht en dat de koning der autoslopers Boltini met zijn ongeregelde handel al weken wan- kelt op de rand van de afgrond. Zelf I heeft hij op deze middag met allebei zijn frisgewassen handen en die van zijn goedlaohse vrouw 44 kinderkaart jes verkocht en twee loges voor vol- wassenen. De loges kunnen uitsluitend tot twee minuten vóór het matinee be sproken worden en vergen een extra investering van twintig cent. Daarvoor krijgt men het reaht op een zitplaats I op de eerste drie rijen. Het circus heeft In zijn vuurrode caravan wil Roberti onder het portret van de clown Grock wel opening van zaken gegeven. Hij heeft trouwens al in een brief aan de I Nederlandse pers krachtig aan de nood- rem getrokken en aangekondigd, dat bij ernstig overweegt om voortijdig zijn tournee af te breken en voor goed naar het winterkwartier in Aalsmeer te gaan. Dat liegt er dus niet om. „Dit is een paar slapjoe weken, een rampjaar voor de circussen", zegt is het vafiaf mei' slecht gegaan Het is Wj met een vuurvaste glimladh, „dit gewoon te gek om los te lopen- Boltini Circus Roberti, compleet aangetreden voor de staatsie-foto. Van Links naar rechts Fr anemie, Enrico, BernandoRoberti en vrouw Doris, Anita en schoon vader Peter. is voor ons niet langer vol te houden. Ik heb een volle week in Zandvoort gestaan en zegge en sohrijve 400 kin deren en 108 volwassenen in mijn tent gehad. Reken maar uit, dat is een op brengst van 900 gulden en daar moet ik dan mijn zaak van laten draaien. Ik heb per dag tussen de 250 en 300 gulden onkosten, ik zit in feite dus mezelf langzaam op te vreten. Mijn wintergeld is al naar de haaien, ik wilde volgend jaar een grotere tent kopen, missahien wat dieren er bij. Vergeet het maar. Ik mag blij zijn, als ik deze ramp zakelijk overleef". SLAPPE WEKEN Weet Roberti de oorzaak van deze na tionale zaagselmalaise? Hij haalt de schouders op, zegt: „Je hebt elke zomer weken, maj.r dit Jaar Nederlands kleinste circus trekt aan de noodrem meentebestuur van Oegstgeest. Daar wilden we twee kindervoorstellingen op 11 en 12 augustus geven. De aan vraag ging in het begin van dit jaar in zee en op 29 april kregen we ant woord. Of we maar een waarborgsom van 1500 gulden wilden storten en dan nog 100 gulden huur voor het terrein en 700 gulden voor de verplichte brandweerauto. Met legeskosten kwam dat op 2301 gulden. Dat moet je je voorstellen. We bezoeken per jaar zo'n 80, 90 plaatsen, als je nou overal 1500, 2000 gulden waarborg moet storten, dan ben je om te beginnen al 180 mille kwijt. Wat denken ze nou eigenlijk? Laten we aannemen, dat ik zoveel geld heb, dan haal ik toch zeker de ellende van een circus niet op mijn hals, dan begin ik meteen een finaneierings- kantoor". TROPENKOLDER HU glimlacht vaag- HU weet wel beter. „Zo'n eigen bedoening", zegt hU intens vertederd, „is altUd mUn grote droom geweest. Op een kantoor zou ik waar- schUnlUk tropenkolder krUgen, ik zou na twee dagen de koffiejuffrouw aan randen of uit het raam springen. Ik merk het elke dag -In elke plaats, waar we komen, duiken er kinderen op, die meehelpen met het opzetten van de tent- Soms zijn er wel veertig, vijftig en moet je er op een gegeven moment de bezem doorheen halen. Na afloop merk je dan, dat er drie, vier zijn blijven staan. Dat is je kern, dat zijn de blijvertjes, die weten, dat ze onder en boven de wet staan- lik was zelf ook zo, ik stond als jongen van twaalf al met mijn eigen pony in het kindercircus De Elleboog. Later zijn dat duiven geworden, omdat we in kleine zaaltjes optraden, waar die pony niet het toneel op kon. Weet je, dat ik nog nooit een eohte, geregelde baan heb gehad? Ik heb altijd kans gezien om met mijn dierennummer aan de kost te komen. Van de winter heb ik weer twee leeuwen gekocht, dat is mét de kooi en de wagen toch ook een investering van zo'n 8 mille. Ik heb vanaf oktober drie keer per dag met ze gerepeteerd en gelukkig maken ze nou een redelijke act. Dat is ook nog wmaar een grote gak, want onder de migers. Hier, je kunt roofdieren heb je er öolc, die ternau- het zelf lezen. Een brief van het ge- wernood de mulo kunnen halen. En /- -S y draait voor 200 mensen, ik heb dagen erbij gehad, dat ik 40 kinderen in mijn tent had. „Het ligt aan het weer", zeg- Missehien hebben ze gelijk, went'met deze temperatuur kruip je inderdaad niet voor je lol in een broeiwarme tent. Daar komt nog bij, dat de ge meentebesturen ons langzaam maar zeker de strot afknijpen. Er zijn dor pen, waar we vijftig procent verma kelijkheidsbelasting moeten betalen en van de rest pikt de overheid dan ook nog vier procent BTW af. Vertel mij dan maar eens, hoe ik aan een boter ham moet komen. Over het beleg praat ik nog niet eens, ik ben nou eenmaal een gek, die zo nodig een circus wilde hebben. Ik heb dié ellende vrijwillig op mijn hals gehaald, maar daarom kun je nog wel verrekt veel last heb- bStt^r"^- TT:~~ STOMME SCHROEFJES Aan de andere kant van grinnikt zijn 'vrouw hardgrondig. „Mensen zoals wij", stelt ze met zicht bare voldoening vast, „kunnen niet hun hele leven in dezelfde straat wonen. Dag mevrouw Jansen, dag mevrouw Snijders. Elke dag dezelfde gezichten. Ik moet er niet aan denken. Ik ben geboren in een circus en als het even kan wil ik ook in een circus sterven- Als mijn man tien gulden per dag meer kon verdienen door stomme schroefjes aan te draaien in een fa briek, dan zou ik het hem verbieden- Waarom? Omdat ik dit leven niet meer kwijt wil. Je zit tot aan je nek in de ellende, maar het is narigheid, die je zelf hebt gewild. Als je nog nooit in een tent vol lachende kinderen bent opgetreden, dan weet je niet, wat het is. Ik zie mijn man nog vijf jaar ge ledien stralend voor me staan. Het was op mijn verjaardag. „Ik heb een ge weldig cadeau voor je gekocht", zei ie, „maar je moet wel even mee naar het weiland". Het was bij mijn schoon vader in Aalsmeer- Ik dacht: „wat kan een weiland liggen?'. Toen zag ik die tent. Achter de boomgaard. Een echte circustent. Ik heb tien minuten ge- OUWE KARREN Roberti glimlacht. „Alles, wat hier staat, hebben we zelf gemaakt en op gelapt", zegt hij, „ik heb nou zestien wagens, allemaal ouwe karren, want een nieuwe heeft geen zin in een cir cus. Je rijdt misschien 2000 kilometer en de rest van het jaar staat ie voor de deur te rotten. Het gevolg is, dat je de hele winter staat te sleutelen en te schilderen. Dit jaar hebben we een kooi voor de leeuwen gemaakt, dat doe je ook zelf, want een goeie vakman is onbetaalbaar geworden. Wij moeten elk tientje vier keer omdraaien, we halen water bij een benzinepomp, maar wat dondert dat, als je leeft, zoals je wilt. Nou is er weer een leeuw ziek. Suk kelt met zijn maag. Geen stukkie pens blijft er in en wat doe je dus? Je geeft hem tien fijne gehaktballen. Daar gaat je winst". KLEINE JONGEN Hij kijkt naar het kleine loket, dat als $en valluik in de wand van zijn cara van is gemonteerd. „Daar zou nou een Zeventien jaar is terse goochelact clow'nsnummer v< Enrico uit Hee- s Roberti de oos- n het slapstick zijn rekening neemt. Drie jaar geleden kwam hij voor het eerst in de miniatuurpiste als een verlegen provinciaal, nu zeggen de kenners, dat hij één van de meest belovende circusartiesten in Neder - rij voor moeten staan", zegt hij gulzig, „maar zie jij wat? Mijn God, als dat zo doorgaat, dan zal ik die tent toch moeten sluiten. Ik zou nog naar Leiden gaan, maar wat moet een kleine jon gen daar zoeken, als Heros het al niet kan hijsen? Ik heb maar 700 kinderen per dag nodig. Zeg 500, daar ben ik ook al dik tevreden mee. Maar ze ver dommen het. Daar sta je met je twee leeuwen, je mini-panters, de vier pony's, de drie dwergbokken, de vier honden, de twintig duiven, de twee ganzen, de 8 witte muizen, de acht witte ratten en de zes marmotten. Ik kan zc toch moeilUk zeggen: „Sorry jongens, ze komen niet cn nou is er geen bikken voor jullie- Ik zal gewoon door moeten draaien. Doen alsof mUn neus bloedt. Er zit niks anders op". ■'•'r.&iqjuh igso *i, HA Grootse start in Flevoland (Van c e correspondent HARDERWIJK Ter gelegenheid van e Vredesweek, die van 20 tot 27 sep- ember in vele plaatsen zal worden ge- 'louden, vindt er op 20 en 21 september li het gemeenschapscentrum „De Meer- |aal" in Dronten (Oostelijk Flevoland) cn grootse manifestatie plaats, die in [let teken zal s' n van de wereldvrede, ïn het bijzonder zal aan de orde komen de verhouding tussen de arme en rijke Janden, het thema van de Vredesweek '69. Prof. Tinbergen en dr. S. Mansholt «uilen onder meer inleidingen houden. jgTer voorbereiding van de Vredeswede nh het openingsweekend in Dronten, yordt in Harderwijk een werkkamp ge- ouden, door de deelnemers aangeduid 's „kosmoletiek werkkamp", kortweg osmokamp. Tot nu toe hebben er zo'n 1 mensen aan deelgenomen voorname- ik leden van plaatselijke werkgroepen, ehalve de voorbereiding van de Vre desweek en het Meerpaalweekeind hou den zij zich bezig met de vervaardiging van actiemateriaal voor alle vredesgroe pen in Nederland. Zo maken zij affiches en pamfletten en denken nieuwe acties uit. Om meer bekendheid te geven aan de Vredesweek en ook als „testveld" hadden de deelnemers aan het Kosmo- kamp donderdag j.l. een grote manifesta tie georganiseerd. Op de boulevard had den zij een Kosmomarkt ingericht, waar onder meer produkten uit ontwikkelings landen (rietsuiker) werden verkocht, waar in stands het probleem van de ar moede in de derde wereld onder de aan dacht werd gebracht en waar op een screenmachine affiches werden vervaar digd en ter plaatse verkooht. 's Middags werden kinderspelen gehouden en kon naar een straattheater worden gekeken, 's Avonds werd er een film gedraaid over de verhouding tussen dé rijke en arme landen. Op het voorlopige programma van het openingsweekeinde in Dronten staan Tinbergen (of Linneman), een riet-biet debat, Mansholt (inleiding) straattheatér en een toneelstuk van Peter Weiss. „Het gezang van de Lustiaanse bullebak". Verder zullen in „De Meerpaal" een groot aantal organisaties met stands aanwezig zijn onder andere over het we reldplan Tinbergen, de rietsuiker, Kerk en ontwikkelingswerk en dergelijke. Op Schiphol arriveerden 100 jongelui uit de Ned. Antillen, die hier de kans krijgen met een beurs een studie te volgen dan wel een vak te leren. HAARLEM (ANP) Na overleg met de burgemeester van Haarlem heeft de hoofdcommissaris van politie te Haar lem, de heer A. L. de Boer, bU de justitie een aangifte gedeponeerd tegen de 60-jarige rechter in de Haarlemse recht bank, mr. H. G. R. terzake van vermoe delijke belediging van de Haarlemse Ook is een klacht ingediend door twee politieambtenaren, eveneens op grond van vermoedelijke blediging hun aan gedaan. Vorige week verscheen in het Haarlems Dagblad een interview met mr. R., waarin hij o.m. vei-klaarde, dat de Haarlemse politie bij een onderzoek in een rechtzaak, waarbij hij betrokken is geweest, fouten had gemaakt. De rechter, is in februari van het vorig jaar ver dacht geworden van het rijden onder invloed bij een verkeersongeluk met dodelijke afloop in Haarlem. Een 18-jarige jongen uit Hillegom, die op een bromfiets reed, kwam daarbij om het Shocking Blue te vroeg naar huis VENLO (ANP) In Venlo is het tot gisteravond laat zeer onrustig geweest. Aanleiding hiertoe was de mishandeling, op woensdagavond, van een drietal mili tairen uit de Frcderik Hendrikkazerne te Venlo van de infanterie rijschool door een groep jonge Ambonezen. Gisteravond zijn hierop een paar hon derd soldaten uit de kazerne naar de stad getogen om wraak te nemen. Ze grendel den de toegang tot een bar aan de Kei zerstraat, waar de jonge Ambonezen zich bevonden, af, teneinde hen n£ verlaten, van het café een afstraffing te gegeven. De politie van Venlo was sterkt met militaire politie op de been. Op 't moment van 't avondappél, terwijl de Ambonezen zich nog in de bar ophiel den, wist de politie de militairen te be wegen naar de kazerne terug te keren. Op de terugweg ontmoette een groep van deze militairen een groep oudere Ambon- nezen, die hun jongere landgenoten wil den gaan ontzetten. Het kwam lot een treffen, waarbij één Ambonees en één militair werden gewond. Voorts werden enkele arrestaties verricht, waaronder een Ambonees, die een lang mes bij zich Het vierde en laatste zogenaamde free- parkconcert in het Utrechtse Juliana- park, georganiseerd door de stichting stadsontspanning Utrecht, is gisteravond niet vlekkeloos verlopen. Enkele honder den jongelui maakten het na afloop van concert en vuurwerk op de Amsterdam- seslraatweg zo bont. dat de Utrechtse politie in enkele gevallen van de gummi knuppel gebruik moest maken. Bij de on geregeldheden liep een 17-jarige jongen verwondingen op. Fabriek in brand door brandkast DIEREN (ANP) Inbrekers, die de brandkast forceerden, zijn er de oor zaak van dat vannacht om ongeveer 3 een groot gedeelte van een confec tiebedrijf „Marco" in Dieren is uitge brand. De schade bedraagt volgens een voorlopige schatting enkele tonnen. Het bedrijf lag wegens vakantie stil. De directieleden waren in verband hier mee vannacht ook niet bereikbaar. In het vrijwel geheel uitgebrande kantoor vonden brandweer en politie de openge broken deur van de brandkast. In de kluisdeur zat een groot gat. In het bedrijf werken ongeveer vijftig „Literaire" stunt in New York Veelvormige Penelope Ashe NEW YORK (AP) Een ingewikkelde literaire falsi ficatie is aan het licht ge bracht: n.l. dat een zeer goed lopende sexroman „Naked came the stranger" (de vreem deling kwam naakt) niet door een persoon geschreven is maar door 25 auteurs. De 25, onder wie 5 vrouwen, hadden met elkaar afgesproken een „verschrikkelijk" bock te schrUven. Het idee was afkomstig van Mike McGrady, verbonden aan het dagblad Newsday, dat in Long Island uitkomt. Mc Grady wist 24 collega's voor zijn plan te winnen. Zij ver zonnen de naam „Penelope Ash" voor de schrijfster van het boek. Niemand heeft het plan doorgehad, zelfs niet de gezaghebbende New York Times Book Review. Daar werd het boek kort bespro ken: „In de categorie eroti sche fantasie, zouden we dit boek een c willen geven". „Naked came the stranger gaat over sex in de voorste den. Er zijn reeds 20.000 exemplaren van de gebonden editie a 5,95 dollar verkocht sedert de roman 3 augustus in de winkel kwam. De rech ten voor de pocketuitgave zijn gekocht door de uitgeverij Dell Publishing co; achttien maatschappijen hebben laten weten belangstelling te heb ben voor de verfilmingsrech ten. Het boek is in de zomer van 1966 in drie weken ge schreven, aldus onthulde Mc Grady. „Schrijvers als Harold Robbins en Jaquelin Susann zaten me op een gegeven mo ment tot hier", verklaarde hij. „Ik zag wat er allemaal werd geslikt door het lezende publiek en dat leek mij ab surd". Daarom schreef hij op 13 juni een vier pagina's tel lende korte inhoudsopgave en zond die aan honderd kennissen, de meesten re dacteuren of medewerkers van Newsday. Hij Vroeg hen met hem een bestseller te schrijven. 24 vonden het een px-achtg idee. Het boek gaat over het echtpaar William en Gillian Blake, die een „Billy en Gilly show" bren gen voor een radiostation in New York. Als Gilly ontdekt, dat Billy haar bedriegt met zijn secretaresse, zweert zij wraak te zullen nemen door met alle mannen van King's Neck een niet-bestaand voorstadje op Long Island op stap te gaan. Dit was het thema. Wie aan het plan meedeed moest een hoofdstuk schrijven. „Wij ontvingen van iedereen een hoofdstuk", ver telde McGrady. „De meeste waren slecht genoeg geschre ven en konden zo worden op genomen. Ze moesten heel commercieel en sexy zijn. Dc stijl die het publiek verwacht sinds „Susan's Valley of the doll" Een paar hoofdstukken waren te goed; die moesten terug om herzien te worden. Het was wel eens moeilijk de beschrijvingen van de per sonen uniform te houden. In vier hoofdstukken was het lichaam van Gillian blank als albast maar in twee an dere was het goed gebruind", aldus McGrady. „Ik stelde voor tot november bruin en dan kan ze langzamerhand naar het albast toe". McGrady heeft met een collega ten slotte het boek zijn defini tieve vorm gegeven. Zijn schoonzuster poseerde als de schrijfster Penelope Ashe. Zij benaderde de uitgever Lyle Stuart, die het een fijn boek vond, ook toen hij nog niets wist van de schrijvers. McGrady en consorten zullen niet rijk worden aan het boek. Waarschijnlijk ontvan gen ze per persoon niet meer dan 4000 dollar, maar wel denken ze erover een vervolg te schrijven. „De zoon van de vreemdeling die naakt kwam", of misschien wel „Vreemder dan naakt". Ruim 12.000 jongeren woonden het laatste free-parkconcert bij. De organisa toren hadden de beatgroep Shocking Blue gearrangeerd om deze slotavond te vul len. Toen om half tien de groep de mu ziekinstrumenten wilde inpakken, eisten enkele tientallen jongeren een heroptre den. Toén hieraan geen gevolg werd ge geven, kreeg de vernielzucht de overhand begon men de aanwezige lichtmasten af te breken. Er ontstond kortsluiting, door onder meer een hekwerk rond het podium onder stroom kwam te staan. Niemand liep echter verwondingen op. De organisatoren probeerden nog wel met het aangekondigde vuurwerk de rust onder de jeugd te herstellen, maar nie mand had kennelijk meer interesse voor het knalwerk. De politie verwijderde dan ook iedereen uit het park. Op de Am sterdamsestraatweg werden de baldadig heden voortgezet. Er werden eigenge maakte rotjes afgestoken, enkele ruiten woningen werden vernield en auto mobilisten werden bij het passeren ge hinderd. BUSRAMP BIJ DINANT (Van o 3 correspondent) BRUSSEL De lijkschouwing op het lichaam van de chauffeur van de Neder landse autobus die in Dinant in de Maas terecht kwam, heeft aan het licht ge bracht dat het alcoholpercentage in zijn bloed praktisch nul is. Het onderzoek in verband met de ramp zal nog anderhal ve maand duren. De burgemeester van Dinant, heeft verscheidene Nederlandse dankbetuigin gen ontvangen, waarin hulde wordt ge bracht aan de goede zorgen die zijn stad heeft gewijd aan de slachtoffers en hun nabestaanden. De burgemeester ver klaarde een brief ontvangen te hebben een inwoner uit Eindhoven, die bij de ramp zijn echtgenote verloor, waarin deze verklaa-"etroffen te zijn door het optreden van het stadsbestuur, hulp verleners Onderwijzers in Willemstad veroordeeld WILLEMSTAD, (A.N.P.) De recht bank in Willemstad (Curasao) heeft de onderwijzers F. A. en V. B. veroordeeld wegens het verspreiden van een pam flet met opruiende inhoud op zaterdag 31 mei. Do onderwijzer F. A., aan wie ook nog ten laste was gelegd aan sporing tot verstoren van de openbare orde werd veroordeeld tot zeven maan den gevangenisstraf, waarvan drie maar>- den voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest. V. B. kreeg zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met aftrek van voor arrest

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7