Toerisme vraagt om meer samenspel COMMISSARISSEN DER KONINGIN EN BURGEMEESTERS GEVRAAGD Pleidooi van staatssecretaris Van Son Bedrijfsleven moet er geld voor over hebben Politieke stoelendans kan beginnen STRIJD OM OPVOLGING ONTBRAND KRITIEK OP HOUDING KRD. DOPFNER Paus Paulus vraagt dossier Defregger Gestegen verkoop van staatsloten gevolg van giro Staat plukt vruchten van meer- omzetten VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1969 DE LEIDSE COURANT (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlanders bren gen in hun vakantie veel meer geld naar het buitenland dan buitenlandse toeristen hier aan Marken, francs, dollars en ponden binnenbrengen. Vol gens de deskundige econoom dr. M. C. Tideman levert dat dit jaar voor ons land een nadelig verschil van zo'n 750 miljoen gulden op. Staatssecretaris drs. Van Son (Econo mische Zaken) maakt zich hierover niet al te veel zorgen. Hij zegt: „Praten over een toeristenbalans is een vrij ir relevante zaak. Het gaat hier om on vergelijkbare grootheden. Je kunt de uitvoer van tomaten nu eenmaal niet met de invoer van peren vergelijken". De staatssecretaris acht het heel be grijpelijk, dat steeds meer Nederlanders hun vakantie in het buiteland doorbren gen en dan hun Nederlandse guldens in pesetas en lires omzetten. „Dat is een duidelijke demonstratie van onze groei ende welvaart. Geen haar op mijn hoofd piekert erover om tegen de mensen te zeggen: „Ga niet naar het buitenland, maar besteed uw vakantie in eigen land". In de laatste jaren is het bezoek van buitenlandse toeristen aan ons land sterk teruggelopen. Vooral de Duitsers zijn tot de conclusie gekomen, dat ons land weliswaar nog wel een beetje frisse lucht heeft, maar beslist geen goedkoopte-ei- land in Eruopa meer is. En in Spanje zijn de prijzen nog wel laag, is er ook frisse lucht en bovendieh een overvloed aan gegarandeerde zon. De toeristische econoom Tideman vindt, 'dat de over heid grotere aandacht, moet besteden aan het wegblijven van de buitenlandse toe risten. Een krachtiger aanpak van de werving acht hij de enige remedie. Dat kan alleen gebeuren als overheid en be drijfsleven meer geld beschikbaar stellen en-ook meer aandacht besteden aan de presentatie van het produkt „Nederland" in den vreemde. Staatssecretaris Van Son heeft wel be grip voor dergelijke geluiden. Anderzijds zegt hij: „Wij hoeven ons niet te scha men over wat we aan toeristenwerving, hebben gedaan". Wel maakt hij zich zor gen over het achterblijven van Ret Ne derlandse aandeel in de stijging van het wereldtoerisme. Er zal daarom meer moeten gebeuren omheen; aantal aan trekkelijke kanten van ons land béter te „verkopen". "Drs. Van SOW vindt "het Mvat él te ge makkelijk als daarvoor in eerste instan tie bij de overheid zou worden aange klopt. De bijdrage van de overheid aan de bevordering van het toerisme is in de laatste vijf jaar verdrievoudigd, zegt de staatssecretaris. „Ik ben benieuwd wat het bedrijfsleven en de toeristenbe- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Komende najaar en winter kan een stevig partijtje politieke touwtrekkerij verwacht wor den rond de vervulling van een aantal vrijkomende posten voor het ambt van commissaris der koningin en burgemeester. Een inventarisatie van de naderen de mutaties levert momenteel het volgende beeld op. COMMISSARISSEN DER KONINGIN In 1970 moeten er in drie provincies (Groningen, Friesland, Utrecht) nieuwe commissarissen der ko ningin worden benoemd wegens vertrek met pensioen van de huidige commissarissen. Het gaat om het ver- Mr. C. L. W. Fock (VVD), provincie Groningen, per 1-2-1970; Mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, provincie Utrecht, per 1-3-1970; en Mr. H. P. Linthoist Homan (VVD), provincie Friesland, per 1-6-1970. In de overige acht provincies ligt het tijdstip van pensionering der huidige commissarissen der Konin gin iets verder weg. In 1977 zullen zij echter allen verdwenen zijn. De jaartallen van vertrek zijn: 1972: Mr. J. Klaasesz (PvdA), Zuid-Holland, per 1-3-1972; en jhr. mr. dir. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden (KVP). 1973: Mr. H. W. Bloemers (partijloos doch VVD-ge- richt), Gelderland, per 1-6-1978; e.i dr. C. N. Kortmann (KVP), Noord-Brabant, per 1-8-1973. 1974: Mr. J. van Aartsen (AR), Zeeland, per 1-6- 1974; en mr. K. H. Gaarlandt (vdA), Drente, per 1-10-1974. 1976: Mr. F. J. Kranenburg (PvdA), Noord-Hol land, per 1-5-1976. 1977: Mr. dr. C. J. M. A. van Rooy (KVP), Lim burg, per 1-2-1977. De strijd om d_' „bezetting" van de vacatures in 1970 in Groningen, Friesland en Utrecht is al ingezet. Voor de opvolging van mr. Fock (WD) in Groningen wordt de laatste dagen opnieuw de naam genoemd van de WD-fractieleider in de Tweede Kamer mr. E H. Toxopeus. Zijn kandidatuur voor Groningen staat sterk. Bekend is, dat mr. Toxopeus ook graag burgemeester van Den Haag had willen worden, maar de KVP stond dat niet toe en bewerkstelligde de be noeming van de katholieke oud-premier mr. V. G. M. Marijnen. Politiek interessant zal vooral de opvolging van mr. van Lynden van Sandenburg in Utrecht worden. Hij zit weliswaar in de protestants-christelijke hoek, maar is geen lid van de AR noch van de CHU. Hij wordt ook door geen van deze beide partijen als geestver want geclaimd, teneinde de aanspraken op de vervul ling van in andere provincies optredende vacatures niet te verzwakken. Het lijkt evenwel het meest voor de hand te liggen, dat Utrecht in 1970 een nieuwe commissaris gaat krijgen, die duidelijk CHU is. Het is namelijk zo, dat CHU nu geen enkele provincie bezit. De huidige verdeling is immers: KVP 3 (Brabant, Limburg, Overijssel), PvdA 3 (Noord Holland, Zuid Holland, Drente), WD 3 (Groningen, Friesland, Gelderland), ARP 1 (Zeeland) en partijloos 1 (Utrecht). Men kan uit deze opsomming gemakkelijk conclu deren, dat de VVD met drie provincies enigszins overbedeeld is. Dit zou voor de huidige CHU-minister van Binnenlandse Zaken, mr. Beernink, wellicht aan leiding kunnen zijn om Friesland in 1970 in andere handen te laten overgaan. De strijd zou dan wel moe ten gaan tussen AR en CHU wie van beide er een tweede provincie bi.' krijgt. Voor de provincies Utrecht en Friesland zijn overigens tot dusver geen namen genoemd. BURGEMEESTERS-VACATURES Veertien in de nabije toekomst openvallende bur gemeestersposten en twee reeds bestaande vacatures zullen in sommige gevallen zeker nog aanleiding ge ven tot felle politieke touwtrekkerij achter de scher men. Hiervan getuigt het volgende overzicht, dat uit sluitend betrekking heeft op gemeenten met boven de 20.000 inwoners. Vacatures bestaan momenteel in: Zwolle. De VVD-burgemeester van deze gemeente, drs. J. A. F. Roeien, is onlangs in Arnhem de met pensioen gegane KVP-burgemeester Ch. G. Matser opgevolgd. Voor Zwolle worden thans de namen ge noemd van de VVD-burgemeester van Middelburg mr. J. Drijber en van de VVD-burgemeester van Coe- orden drs. P. A. Wolters. Venlo. De KVP-burgemeester van deze gemeente, mr. dr. L. de Gou is onlangs in Haarlem de met pen sioen gegane KVP-burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers opgevolgd. Voor Venlo zal ongetwijfeld op nieuw een KVP-er worden benoemd. In 1970 dienen zich wegens pensionering vacatures aan in: Winterswijk; J. B. Vlam (PvdA) vertrekt per 1-3-1970; Utrecht: jhr. mr. C. J. A. de Ranitz (CHU) per 1-5-1970; Baarn: mr. F. J. van Beeck Calkoen (AR) per 1-5-1970; Sneek: L. Rasterhoff (partijloos) per 1-5-1970; en Ridderkerk: C. J. van der Hoeven (AR) per 1-10-1970. In 1971 in: Valkenswaard: mr. A. J. J. M. van Hel- lenberg Hubar (KVP) per 1-3-1971; Ermelo: H. J. Langman (CHU) per 1-4-1971; Geleen: dr. J. P. D. van Banning KVP) per 1-5-1971; Alkmaar: mr. H. Wytema (PvdA) per 1-5-1971; Tjietjerkssteradeel: mr. W. M. Oppedijke van Veen (CHU) per 1-7-1971; Harderwijk: G. J. Numan (AR) per 1-8-1971; Gorin- chem: mr. L. R. J. ridder van Rappard (Partij loos) per 1-8-1971. Voor de vervulling van de vacatures, die na medio 1970 ontstaan, zal de uitslag van de dan gehouden gemeenteraadsverkiezingen van invloed kunnen zijn. Het zit erin, dat er vooral strijd zal ontstaan om de komende vacatures in de gemeenten Utrecht, Alkmaar en Gorinchem. Vooral de strijd om Utrecht wordt interessant. Hiet zetelt jhr. mr. De Ranitz, die verondersteld wordt de CHU-beginselen te' zijn toegedaan, maar die toch geen uitgesproken partijman is. Van de vier grote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zijn de eerste twee al stevig in PvdA- handen. Den Haag is KVP. De aanspraken op Utrecht komen daarom vooral van de kant van CHU, WD en ARP, die bij de laatstgehouden verkiezin gen in februari 1967 in deze gemeente respectievelijk 6,9 procent (CHU), 11,9 procent (VVD) en 9,4 pro cent (AR) van de stemmen behaalden. De KVP kreeg toen evenwel 22,9 procent en de PvdA 29,6 procent. Het ziet er daarom naar uit, dat Utrecht een moeilijke benoeming gaat worden, waarover voor en achter de schermen nog het nodige te doen zal zijn. Minister Beernink zal in het kabinet zeker zijn uiterste best doen om Utrecht voor de CHU veilig te stellen. Misschien lukt hem dit wanneer van de ze benoeming en van belangrijke benoemingen elders een „pakket" gemaakt wordt, waarin iedere partij iets van zijn gading vindt en dat een evenwichtige verdeling van de „buit" inhoudt. R^aar voor het zo ver isDe lege stoelen komen in zicht. De poli tieke stoelendans kan beginnen. vorderende organisaties willen doen". Diverse factoren hebben ertoe geleid, dat ons land voor de toeristen minder in trek is. De goedkope chartervluchten hebben een grote opgang gemaakt, goed kope Oosteuropese landen hebben hun poorten geopend, de Amerikanen heb ben hun toeristenhart veel meer aan het Caraïbisch gebied dan aan Europa ver- Staatssecretaris Van Son gelooft niet zo erg in een nationale aanpak ter be vordering van het toerisme. Zo'n slag zin als: „Kom naar Nederland", is hem niet doeltreffend genoeg. „Want", zegt hij. „de toerist bestaat niet". Waar hij wel in gelooft is: bewerking van deel- De Nederlandse kust moet met gerichte propaganda weer een trekpleister worden vor da buitenlander. markten, bepaalde mensen voor bepaal de zaken interesseren. Goede verwachtingen heeft hij van het onlangs nationaal bureau ter bevorde ring van het toerisme. „Nationaal loopt de zaak wel, maar de vraag is of de plaatselijke en regionale aanpak daar op aansluit". Het nationale bureau, zegt drs. Van Son, moet voldoende onderbouw vinden in de regionale organisatie, die echter nog te veel in de oude structuur vastzit. Ook wat de regionale aanpak betreft staan verrnieuwingen voor de deur. Aan een structuurrapport over de regionale organisatie van de VW wordt de laat ste hand gelegd. De samenwerking tus- en de regionale VVV's laat in vele ge vallen nog te wensen over. „Ik maak me er zorgen over dat de ontwikkeling op dit punt niet snel genoeg gaat", zegt drs. Van Son. „Er werken nog te veel kleine godjes, die niet verder kijken dan de eigen toeristische evenementjes. De regionale ontwikkeling kan niet voldoen de van de grond komen, als de plaatse lijke VVV's aan 'n verouderde organisa tiestructuur blijven vastzitten". De grote opgave voor de komende ja ren noemt staatssecretaris Van Son een grotere coördinatie in de planning van de kant van de overheid. Meer samen werking is nodig op het gebied van de toeristenwerving, alsme de toeristische infrastructuur. Wat dit betreft zijn er wel aanzetten van een ontwikkeling in de goede richting, die nog moeten worden uitgebreid en uitgebouwd. Ook' voor het bedrijfsleven is een grotere samenwerking geboden. En verder: meer service bieden en zich zo bewegelijk opstellen, dat zo nodig de I bakens tijdig kunnen worden verzet. Van (Van c rrespondent BONN Paus Paulus heeft het dossier opgevraagd van de hulpbisschop van München, Matthias Defregger, die betrok ken is geweest bij de executie van zeven tien Italiaanse dorpelingen in 1944. Dit is donderdag meegedeeld door goed inge lichte kringen in het Vaticaan. Het is vol gens deze kringen mogelük. dat het Vati caan aan de bisschop van München, kar dinaal Julius Döpfncr, verdere inlichtin gen zal vragen over het oorlogsverleden van mgr. Defregger. Weinig onthullingen over de gedragin gen van Duitsers tijdens de laatste we reldoorlog hebben zo'n beroering gewekt als het geval van dr. Matthias Defregger, die, toen hij in 1944 kapitein bij het Duit se leger in Italië was, het bevel doorgaf om de (gehele mannelijke bevolking van een dorp te vermoorden. De manier, waarop het geval door de Duitse prelaat, kardinaal Julius Döpfner, is behandeld heeft vele jonge Duitse katholieken ern stig verontrust. Van het begin af aan trachtte kardi naal Döpfner de zaak in de 'doofpot te stoppen als een van de vele voorbeelden van de manier, waarop een hele genera tie soldaten op tragische manier bij oor logsdaden werd betrokken. Hij vroeg om begrip te tonen voor de positie van een man, die verantwoordelijk was voor de levens van zijn ondergeschikten in een strijd op twee fronten tegen de ge wone vijand en tegen de desperate ver zetstrijders. „Wij als christenen", schreef de kardinaal in een herderlijk schrijven, „moeten weten, dat de gemeénschap van de Kerk alleen maar kan leven in een geest van wederzijdse vergevensgezind- Saulus - Paulus Velen, onder wie de meerderheid van de inwoners van Filetto di Camarta, het dorp op 100 kilometer ten noorden van Rome, waar de misdaad werd begaan, waren bereid om hem te vergeven en zij waren het eens met de kardinaal, dat Saulus altijd aangemoedigd moest wor den om Paulus te worden, maar zij zagen niet in waarom nu juist deze man tot bis schop moest worden gewijd, al acht hij zichzelf wettelijk en „bovendien moreel" onschuldig. De documenten tonen aan, dat soldaten, die weigerden om derge lijke misdadige bevelen uit te voeren niet geëxecuteerd werden. Maar ook die mensen, die een zeker medelijden met de bisschop hadden, en die niet zo snel een oordeel op morele gronden velden, raakten geprikkeld door zjjn televisieoptreden van een paar dagen geleden. Hier stond geen nederige boete doener, maar iemand die terug vocht. Naar zijn mening had de pers de hele zaak op geblazen. Zij had een aanval op hem ge daan om daardoor de Kerk aan te val len. Men had hem als kapitein aangeval len om zodoende de Duitse soldaat van vroeger en nu te veroordelen en ook al diegenen die positief staan ten opzichte van het leger. Mgr. Defregger had 't bevel over de ver bindingsafdeling van een infanteriedivi sie, die zich in juni 1944 terugtrok ten noorden van Rome. Zijn eenheid in het dorp Filetto werd door verzetstrijders, die radioapparatuur wilden hebben, aan gevallen. Sommige rapporten zeggen, dat er vier soldaten werden gedood, andere dat er slechts een omkwam. De divisie commandant, die nu dood is, gaf Defreg ger opdracht om iedere man in het dorp bij wijze van represaille neer te schieten. Er schijnt algemene overeenstemming te bestaan over het feit, dat hij weigerde om deze order uit te voeren en dat hij zich ook verzette, toen de divisiecomman dant als concessie bevel gaf om alleen de personen tussen 17 en 65 jaar te doden. De commandant stond erop, dat repre sailles zouden worden genomen. Toen kapitein Defregger geen andere mogelijk heid meer zag, gaf hij het bevel door aan een ondergeschikte en begon zich verder te bemoeien met het terugtrekken van de divisie. Intussen werden zeventein dorps bewoners vermoord. Zelf gesproken Om eerlijk te zijn tegenover Defregger: als hijzelf niet had gesproken, zouden de gerechtelijke autoriteiten in West-Duits- land nooit lucht van de zaak hebben ge kregen. Twintig jaar na het bloedbad in 1964 zochten Westduitse juristen, stapels documenten na over oorlogsmisdaden in Italië, welke documenten door de Itali aanse regering in antwoord op een ver zoek van Bonn, aan de Westduitsers wa ren overhandigd. Defregger werd onder vraagd gedurende het onderzoek over een ander voorval aangaande zijn oude divi- Hij wist niets over het andere voorval, maar hij vertelde zijn ondervragers over het Filettobloedbad, dat naar hij zei, nog steeds zwaar op zijn geweten rustte. Na langdurig onderzoek besloot men de zaak te laten rusten. Het ministerie van Justi tie deed ook geen navraag in Filetto slaagde er ook niet in om de luitenant op te sporen, die het bevel wel had uit gevoerd. Voorpagina nieuws Wat de wet betreft is de zaak afgeslo ten, maar omdat Der Spiegel zich eer maand geleden met het Defreggerincident bezig ging houden, is het in West-Duits- land en Italië voorpaginanieuws gewor den. In Italië heeft men een arrestatie bevel tegen hem uitgevaardigd. De ge meenteraad van Filetto heeft de West duitse autoriteiten gevraagd om hem een proces uit te leveren. De meeste dorpsbewoners waren aanvankelijk ir een vergevingsgezinde stemming, maai dit sloeg om door de houding van kardi naal Döpfner en mgr. Defregger zelf. Mgr. Defregger heeft zijn verleden voor kardinaal Döpfner niet verborgen gehou den, maar de kardinaal zweeg over de Fi- letto-affaire tegen het Vaticaan, toen hij Defregger voordroeg als bisschop. Het rucht doet in Bonn de ronde, dat de pauselijke nuntius, kardinaal Bafile, Defreggers benoeming, aan kardinaal Döpfner gevraagd heeft of hij iets tegen Defregger wist in verband met zijn logsverleden. „Absoluut niets", zei de prelaat. (Copyright The Guardian) doelgerichte, regionale wervings activiteiten verwacht de staatssecretaris goede resultaten. Waarom bijvoorbeeld zouden de Waddeneilanden ieder voor zich met een betrekkelijk bescheiden budget aan werving doen? Ze bijten el kaar toch niet? Als ze de handen ineen slaan, hebben ze geen bescheiden budget en kunnen ze veel effectiever werken. Samenwerkin Langzaam komt de regionale samen werking op gang. Staatssecretaris Van is ten volle bereid met rijkssteun de regionale activiteiten aan te moedi gen. Hij is ook van mening, dat de deel neming van het bedrijfsleven aan de toe ristische propaganda en werving veel groter moet worden. We zullen middelen moeten vinden om het bedrijfsleven er financieel meer bij te betrekken, zegt de heer Van Son. Voor de horecasector zou het een goe de zaak zijn, als de toeristenstroom veel over het gehele jaar kan worden uitgesmeerd. Vele horecabedrijven zitten daarom zo moeilijk, omdat ze het tot nog an zo'n kort seizoen moeten worden. De doelgerichte propaganda moet zich daarom meer gaan richten op „een pak- van gevarieerde evenementen, ook buiten de zomermaanden bepaalde buitenlanders aantrek kelijk is. Zo'n „pakket" hoeft niet alleen uit toeristische evenementen worden samengesteld. Door accomodatie zullen de congressen steeds belangrijker onderdeel zo'n „pakket" worden. Ook het be zoek aan beurzen, culturele evenei ten, onderwijsinstellingen enzovoorts kan in worden opgenomen. De tijd dat de buitenlanders hier wege de lage prijzen kwamen is bij. Dat ondervinden de horecabedrijven heel duidelijk. Maar staatssecretaris Van Son wijst van de hand als zouden de financiële moeilijkheden in de horeca sector het gevolg van de BTW zijn. „De invoering van de BTW heeft mis schien de structurele moeilijkheden bij de horeca blootgelegd. In vele gevallen zijn die .structurele moeilijkheden ont staan doordat men te lang volgens oud patroon heeft gewerkt en niet tijdig de bakens heeft verzet. Dat is natuurlijk pijnlijk, maar „men zal er constant kening mee moeten houden dat er wij zigingen optreden in de mogelijkheden waarop men zijn brood kan verdienen' aldus drs. Van Son. En weer komt hij terug op „de grote opgave voor de ko mende jaren: meer beweeglijkheid, nau wer samenspel en een grotere dienst verlening. Pierre Balain, geïnspireerd door de tocht van de Apollo-11 door maan geïnspireerd bruidstoilet te ontwerpen- Als materiaal is c vezel polyida giana gebruikt. (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG De onlangs geopende mogelijkheid om rechtstreeks per giro hele, voor alle klassen geldige loten in de staatsloterij te kopen, heeft niet ge leid tot een achteruitgang in de gewo ne verkoop van loten door de collec teurs en collcctrices. Integendeel. Er zijn voor de thans lopende 592e loterij circa 47.000 loten meer verkocht dan voor de voorafgaande 591e loterij. Deze stijging is te danken aan de verkoop van 37.000 lo ten per giro. De collecteurs-collectrices verkochten circa 10.000 loten meer. De vrees van sommige collecteurs en collec- trices, dat zij minder loten zouden afzet ten ten gevolge van de giroverkoop, is dus voorshands niet bewaarheid. Afgewacht moet echter nog worden hoe de ontwikkeling bij de komende loterijen zal zijn. Niet denkbeeldig is immers, dat er onder het staatsloten kopende publiek in de toekomst alsnog een verschuiving ten gunste van de giroverkoop en ten nadele van de verkoop door collecteurs- collectrices kan optreden. De koopmoge lijkheid per giro is immers bijzonder een voudig en daardoor aantrekkelijk. Ieder een met een eigen girorekening kan lo ten bestellen. Deze rechtstreekse ver koop is volgens de staatsloterij „in het bijzonder bedoeld voor kopers, die niet in de buurt van een kantoor van een cob- lecteur-colleCtrice wonen of voor wie het bezwaarlijk is daar hun loten te halen". Het is echter wel duidelijk dat de giro- verkoop zich in de praktijk geenszins tot deze categorie beperkt. Er zijn momenteel circa 420 collec teurs en collcctrices en nog eens 470 zo genaamde debitanten. Gelijktijdig met de invoering van de giroverkoop van lo ten is hun provisieregeling zodanig ge wijzigd, dat er zelfs bij een gelijk blijvende „omzet" toch sprake zou zijn van „een behoorlijke stijging van inko- Bij de thans lopende 592e loterij wordt met 11 series gewerkt. Iedere serie telt 100.000 loten. De voorafgaande 591e lo terij telde 10 series, die volledig waren (ADVERTENTIE) Rozen! Nu binnen ieders beri Een feestelijke bloen Om uzelf en anderen mee te verrassen. Vooral nu ze zó gevarieerd voorhanden zijn. Neem vaker een bloemetje mee! uitverkocht. Van de elfde serie die er bij gekomen is, zijn. zoals gezegd, circa 47.000 loten verkocht, dat is bijna de helft van de serie. Indien de vraag naar staatsloten blijft toenemen en daar ziet het met de nog maar pas gestarte giroverkoop stellig naar uit zal het noodzakelijk worden om bij toekomstige loterijen het aantal series nog verder uit te breiden. Zoals bekend mogen er krachtens de wet op de kansspelen door de staatsloterij maxi maal zes loterijen per jaar worden ge houden. Het aantal series per loterij is echter niet aan beperkingen onderhevig. Dat aantal mag aangepast worden aan „de behoefte van het publiek". Duidelijk is dat met de uitbreiding van het aantal serie ook de inkomsten voor de staatskas uit de staatsloterij toene men. De staatsloterij hoogste prijs 500.000 gulden schoon keert ongeveer 70 procent van de inleg aan prijzen uit. De gemiddelde prijskans bedraagt 4 op 10. De rest vloeit na aftrek van allerlei kosten in de staatskas. Op de rijksbegro ting voor 1969 weid de opbrengst voor de staat door minister Witteveen op 30 miljoen gulden geraamd. Daarmee blijft de minister van Financiën, onder wie de staatsloterij ressorteert, bepaald aan de voorzichtige kant. De kansspelbelasting van 15 procent, waaraan prijzen van 2.000 gulden en hoger in de staatsloterij onderworpen zijn, brengt jaarlijks bij zes loterijen van elk tien series boven dien nog eens circa 3,2 miljoen gulden op. Prijzen Een vraag die vooral de deelnemers aan de staatsloterij zullen stellen Is: blijft met de uitbreiding van de loten- verkoop het prijzenschema van de staats loterij onveranderd of komen er per klasse of per serie meer prijzen bij. Zo niet. dan heeft eigenlijk alleen de staatskas plezier van de ruimere ver koop. Het ziet er naar uit. dat het laat ste (helaas) het geval zal zijn. Bij de opstelling van de huidige op zet van de staatsloterij is door de minis ter van Financiën bewust naar een hoge re opbrengst voor de slaat gestreefd. Het prijzenpercentage is toen zelfs ver laagd van 80 naar 70 procent. Dat Is toch nog altijd meer dan de voetbaltoto, waar het prijzenpercentage 45 procent van de inkomsten bedraagt. Een en an der blijkt tot dusver voor een steeds gro ter publiek geen belemmering om gere geld een gokje te wagen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5