Sfe CoidieSotiAci/iif Methaan- en ammoniakgas leven duiden kunnen op Kopie Rubens buiten weten eigenaren op de veiling Nieuwe ontdekking op Mars AFZETMOEILIJKHEDEN BIJ INDOLA ELECTRIC UTRECHT Zond-7 naar maan Maanstof zo dood als pier Volgende week begint aanleg drie plassen nabij s-Gravenwoude NIXON: STEUN AAN BONN EN BERLIJN Overleg over lot van 600 werknemers TIENTJE DE MAN BIJ NS Man dood in autobox gevonden Zelfkastijder na show op brancard af Verbinding met Vliet Vluchtpoging mislukt Dank van Kiesinger PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart. 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WARM De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Droog, zonnig en warm weer. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen noord en oost. 60e jaargang, no, 17.820 Haagse veilingmeester wast handen in onschuld L. F. C. de Visser uit Sittard, samen met zijn broer ter bezitter scbilderü, zeggen, dat bet een echte krijgt, Rubens is, kreeg eergisteren de eigenaar de verrassing van zijn leven, koopman toen hij hoorde, dat buiten wakker medeweten van de drie fami Den Haag. In datzelfde ver haal werd ook nog verteld, antiek dat de veilingmeester, die het sommigen schilderij onder de hamer heeft, dat eenvoudige nachts lag, of het nu een echte Rubens is of niet. De lieleden het schilderij geveild heer De Visser weet, dat het gaat worden. Het betreft hier een schilde rij van madonna met xind, dat volgens de heer De Visser een getrouwe kopie is van een Rubens, die in Antwerpen gesch:uperd hangt. „Ik had het schilderij geen echte Rubens heeft echter een certificaat van een deskundige gekregen, dat het hier een kopie be treft, die met bij mij thuis", vertelt de heer Visser, „maar het was veel jjg| te groot om op te hangen. feit, dat een paar omwegen is de heer ingelicht zijn De Visser toen terecht ge komen bij een vertegenwoor diger in schil der ij enlijsten Die beweerde er wel een ko per voor te kunnen vinden slist uit de tijd van Ruben: De dat zij hun geld niet krij gen. „We wachten eerst af, u wat er gaat gebeuren en zo heeft heTichlUerii n0<ii« saan we dan met zin drieen overleg plegen. Ik hoop echter-, dat het allemaal r mandelaar. Hoe hij eraan alleen wat te doen met Ap- pie. En hij heeft een kwitan tie van mij. Het zal allemaal veilingmeester Dick Leek, die wel met een sisser aflopen", daarop meegenomen zondei echter een bewijs van ont vangst achter te laten. Sinds dien heben de rechtmatige eigenaren niets hoord of gezien twee weken geleden bekende Rubens' kreeg en vanmiddag -eilde. ,De telefoontjes blijven bin- zegt hij. huis Of het schilderij eventueel beslag genomen zou kun- worden? „Dat lijkt mij niet nodig hoeft te zijn", zegt t>en al biedingen gedaan. Het de teleurgstelde heer De Vi~ hun „Ik heb allemaal niets nenkomen. Amerikanen heb- moeilijk", zegt Leek „In feite is er toch niets aan de hand. Ik verwacht wel, dat Visser vanmiddag van de partij zal zijn. De politie misschien ook gaat wel. Mijn taak is alleen dat Ik heb schilderij te veilen". gekkenhuis. Wat neer Visser, de werkelijke eigenaar van het schilderij, allemaal zit te mij geen barst UTRECT (ANP) Indola Electric NV in Utrecht, een bedrijf met ongeveer 600 werknemers (van wie 165 beambten), heeft moeilijkheden met de afzet van haar produkten. De directie heeft intus sen een gesprek gehad met de vakbon den, terwijl ook het personeel en de ondernemingsraad op de hoogte zijn ge steld van de situatie. Het is het tweede Utrechtse metaal bedrijf, dat deze week laat weten inet afzetproblemen te kampen te hebben. Eerder deelde de directie van Werk spoor-Utrecht NV mee, dat zij de afde ling staalconstructies (270 werknemers) wil sluiten. De directie van Indola zegt in een perscommuniqué dat, hoewel de sinds 1967 tot stand gebrachte concentraties en reorganisaties van het produktie-ap- paraat in het algemeen aan de verwach tingen hebben voldaan, niettemin is ge bleken, dat de ingezette groei door een aantal externe factoren wordt belem merd. Behalve de sterke stijging v?an loon- en materiaalkosten is de' sterk toegenomen internationale concurrentie oorzaak van een verminderde afzet, in het bijzonder van elektrische huishou delijke toestellen en handboorgereed- In overleg met de raad van bestuur van Indola NV beraadt de directie zich over middelen om voor de gerezen pro blemen een oplossing te vinden. Met de vakorganisaties en de federatie metaal- en elektronische industrie (FME) zal nog UTRECHT (ANP) De directie van de Ned» Spoorwegen heeft besloten jaarljjks een bedrag van circa 250.000.- ter beschikking te stellen van alle be drijfsonderdelen op basis van „een tien tje per hoofd". De directie wil hiermee zijn erkentelijkheid aan het personeel betuigen voor de goede aanloop van de nieuwe dienstregeling spoorslag '70. Deze „beloning" zal jaarlijks worden uitgekeerd, maar zal edhter worden ge bruikt voor kleinere, de werkomgeving bbeïnvloedende voorzieningen van de bedrijfsonderdelen. Er wordt dus een soort van „spaarpot" in het leven ge roepen, waarbij de overlegorganen de noodzakelijke bestedingen zullen rege len. Het gaat hierbij vooral om verbe teringen van de werkomstandigheden. nader overleg worden gepleegd. In haar communiqué stelt de directie, dat zij alleen maatregelen en voorzie ningen aanvaardbaar acht, die vooral op langere termijn de belangen van het personeel en van het concern waar borgen. Ze streeft ernaar op zo kort mo gelijke termijn nadere mededelingen te Op het ogenblik probeert de be drijfsleiding vervangende produkten te vinden, die de onderneming weer ren dabel kunnen maken. Het zal waar schijnlijk een week of zes duren, voor dat het resultaat van deze studie bekend is. Indola is begin dit jaar opgenomen in het Hagemeijerconcern. dat zich ook op het gebied van de verkoop beweegt en een groot assortiment produkten omvat. Tijdens een gesprek tussen de directie van Werkspoor-Utrecht NV en de verte genwoordigers van de vakbonden heeft de directie een uitvoerige mondelinge toelichting gegeven op haar voornemen, de afdeling staalcontructies te sluiten. Aan onderhandelingen over een af vloeiingsregeling voor diegenen van de 270 werknemers van deze afdeling, die moeten worden ontslagen, is men nog niet toegekomen. Directie en vakbonden ontmoeten elkaar volgende week dins- ADVERTENTIE) kersenbonbons 110 gram van 159 voor 139 niet te geloven voor die prijst JAMIN MYSTERIE IN GELEEN GELEEN (ANP) Stierf de 33-jari- ge pijplegger M. J. Ronde uit Geleen een natuurlijke dood, pleegde hij zelf moord, of is er bij zijn dood sprake van een misdrijf? Met deze vragen houden zich momenteel de Gcleense gemeente politie en de justitie in Maastricht bezig sinds gistermiddag in een afgesloten autobox te Gelecn het lijk werd gevon den van de heer Ronde. Deze autobox was door hem gehuurd van een Sittardse eigenaar, die een kijk je ging nemen in de autobox en daar de heer Ronde dood aantrof achter het stuur van zijn auto. Volgens de Geleense politie moet het lijk zich reeds een week lang in de box hebben bevonden en was het ernstig aangetast door de zomerhitte, hetgeen een nader onderzoek bemoeilijkt. De of ficier van justitie te Maastricht, gelast- te sectie die in het Geleense zieken- I huis werd verricht door de patholoog- anatoom dr. Zeldenrust. De heer Ronde, die werkzaam was bij een Geleens aannemersbedrijf, ver trok verleden week donderdag naar Om men waar zijn werkgever bezig is met het leggen van pijpleidingen. Hij had zijn vrouw gezegd de volgende avond weer thuis te zullen komen. Toen hij za terdag nog niet thuis was deed zijn echt genote bij de politie aangifte van de ver missing van haar man. MOSKOU (AP) De Sovjet-Unie heeft naar Tass bericht, een „auto matisch station", bekend als de Zond- 7 naar de maan gestuurd. Het onbe mande ruimteschip zal dienen om be paalde nieuwe apparatuur te beproe ven, Onbemande ruimteschepen van van het type Zond zijn al meer ge bruikt voor het onderzoeken van de ruimte en voor tochten verder dan die naar de maan. De juiste bedoeling van het nieuwste experiment is door Tass niet nader aangeduid. In de officiële mededeling over de Zond-7 wordt nog gezegd dat de expe rimenten met de ruimteschepen van dit type dienen ter voorbereiding van later te houden bemande rnimte- vluchlen naar de maan. PASADENA (Reuter-A.P.) De mogelijkheid wordt niet uit gesloten dat zich op Mars een zeer primitieve vorm van leven (microben) kan bevinden. Dit leidt de Amerikaanse deskundige dr. Pime tel af uit de aanwezig heid van methaan- en ammoniak gas, die ook op aarde bij de vor ming van leven van belang zijn geweest. De oorsprong van deze gassen kan zowel biologisch als niet-bïologisch (bijvoorbeeld af komstig van vulkanen) zijn. Tot dusverre is geen vulkanische ac tiviteit op Mars waargenomen. „Men kan moeilijk weerstand bieden aam de veronderstelling, dat de oorsprong van biologische aard is", aldus dr. Pi mentel Hij heeft nog meer aanwijzin gen: met een infrarode specbrometer meent hij de aanwezigheid van waterijs ontdekt te hébben langs de rand van de Marszuidpool met een wolk koolzuurgas daarboven. Pimentel acht het mogelijk dat deze wolk bescherming biedt tegen de moordende ultraviolette stralen ran de zon, waardoor „herbergzaam" gebied zou kunnen ontstaan. De opvattingen van dr. Pimentel staan tegenover die van dr. Neugebauer, die uit zijn onderzoekingen meent te hebben vastgesteld dat de ijslaag op de poolkap uitsluitend uit bevroren koolzuurgas be staat. Dit is dodelijk voor de bekende vormen van leven. „Maar" zo merkt Neugebauer op, „als de temperatuur tien graden hoger ligt dan de metingen hebben vastgesteld, dan kan op de pool kap inderdaad waterijs voorkomen." Dit is nog maar een onderdeel van de oude discussie in hoeverre leven elders in het heelal kan bestaan. De Franse geleerde prof. Jacques Ruffie acht de kans op aanwezigheid van op de mens gelijkende wezens niet zo erg groot. „Zo er leven bestaat op enige planeet, waar dan ook, zal dit hooguit zijn in de vorm van mierachtige of andere „sociale" in secten." Ruffie meent, dat het bestaan van het mensengeslacht te danken is aan een zeer klein aantal primaten (vroege aapvorman) wier overleving het gevolg zou zijn van een ongelooflijke reeks toe valligheden. Was dit niet zo gelopen, dan zouden, volgens Ruffie, de sooiale insecten de meestens van de aarde zijn. ,Men zou zich een wereld kunnen voor stellen met een milieu dat op het onze lijkt, maar dat in het stadium van de mierenheuvel is blijven steken. Hoe het ook zij, tot dusverre hebben onderzoekingen van de maanstof uitge maakt dat. er geen spoor van leven op de is of ooit geweest is. De proeven met maanstof op muizen hadden geen resultaat. Het kleine beetje organisch materiaal dat gevonden is. moet op rekening van aardse „besmetting" wor den geschreven. Ook andere proeven, dan die op muizen bleven eveneens zon der resultaat. (Van e r redacteuren) LEIDSCHENDAM-LEIDEN Volgen de week wil men beginnen met de werk zaamheden voor het aanleggen van drie grote plassen, die hun plaats gaan krij gen in het recreatieschap 's-Gravenwou- dc. De particuliere onderneming Rijnland N.V. heeft nu de zaak formeel en ad ministratief rond is van de provinciale waterstaat, waarmee over voorbereiding en uitvoering overleg is gepleegd, ver gunning gekregen om de eerste stappen te zetten. Dit zal zijn het verwijderen van de bovengrond van enkele honderden hecta ren grond tussen rijksweg 4 a en de Vliet, voornamelijk op het grondgebied van de gemeente Leidschendam en een klein stukje Zoeterwoude, nl. de Spek- of/en Rietpolders. Het zand dat vrijkomt zal hoofdzakelijk gebruikt worden voor de interlokale wegenplannen in dit gebied, vertelde ons vanmorgen burgemeester E. J. M. Kolfschoten van Leidschendam, die •erheugd was met dit begin van een be langrijk stuk recreatie in de randstad. Het recreatieplan 's-Gravenwoude be strijkt het streekplan van de Haagse glomeratie en is onderverdeeld in i schillende specifieke gebieden zoals Dui venvoorde, de Vlietlaqden, de Gelders- woudse plasjes enz. In de Vlietlanden, aldus de burgemees ter, is een combinatie gevonden voor het scheppen van interressante natuur- en recreatiegebieden. Over enkele maanden verschijnen in het te ontginnen gebied de baggermachines, die het het eigenlijke ontgraven van de poldergrond gaan be ginnen. Met de voltooiing van het gehele plassenproject zullen enkele jaren ge moeid zijn. Het resultaat zal uitermate belangrijk zijn voor de watersport, de sportvisserij en ook de oeverrecreatie. Er zal een open verbinding worden verkregen met de Vliet en daarmede met het gehele Zuid hollandse plassengebied. Bij de aanleg van het plassengebied zijn enkele tien tallen bedrijven betrokken. Burgemeester Kolfschoten vertelde, dat met alle betrokkenen in een buitenge woon prettige verstandhouding alles in der minne is geschikt zonder één enkele onteigening. De Amsterdamse dichter Johny the Selfkicker, die zichzélf als een ma gisch artiest beschouwt, heeft gisteren zijn eerste elpee ten doop gehouden met tekst en geluiden, waarmee men alle kanten uit kxrn, omdat de waarheid steeds een ander gezicht heeft. Aan het slot van zijn introductieshow liet Jan de Zelf kastij dei' zich op een brancard wegdragen. KONIGSHOFEN (DPA) Ecu jonge Oostduitse soldaat die woensdag bij Königshofcn naar het Westen trachtte te vluchten is door de Oostduitse grens politie neergeschoten. HU viel zwaar gewond op 12 m over de grens met Beieren neer. Door twee Oostduitse soldaten werd hij echter weer naar de DDR terug gesleept en in 'n ziekenauto weggevoerd. Er zouden op de vluchteling ongeveer twintig schoten zijn afgevuurd. Dezelfde dag is opk de poging van een naar schatting 20- 24-jarige jonge vrouw mislukt, toen zij bij Massenhausen (Coburg) naar Beieren trachtte de vluchten. de mogelijkheden na te gaan van ver betering van de toestand in en om Ber lijn en de betrekkingen tussen de twee Duitslanden. Zoals bekend hebben deze drie landen Moskou hierover formeel benaderd door het laten overbrengen van mondelinge boodschappen aan de Rus sische onderminister van Buitenlandse Zaken Semjon Kozirev. WASHINGTON (Reuter) —De Ameri kaanse president Richard Nixon heeft tijdens de ontvangst van bondskanse lier Kiesinger van West-Duitsland op het Witte Huis gezegd dat de Verenigde Sta ten de regering in Bonn en het volk van West-Berlijn volledig blijven steunen. De Westduitsers kunnen er volgens Ni xon van overtuigd zijn dat de Amerika nen als geallieerden en als vrienden ach ter hen staan. Het tweedaagse gesprek met Kiesin ger zal volgens Nixon daarom zo be langrijk zijn „omdat alle discussies die over de Oost-Westbetrekkingen worden gehouden terugvallen op het probleem Europa en het hart van Europa wordt gevormd door de federale republiek". In zijn toespraak kwam Nixon ook nog e'ven terug op zijn recent bezoek Roemenië, zeggend dat de betrek kingen met Oost-Europa een van de oornaamste onderwerpen van gesprek met Kiesinger zou zijn. Nixon zei zich bewust te zijn van het feit dat de schei ding tussen Oost- en West-Europa soms onoverkomelijke barrière lijkt, „maar wezen zijn de volken van beide Europa's voorbestemd om samen vrede i vooruitgang te zoeken". Kiesinger gaf aan het begin van zijn toespraak uiting aan zijn dankbaarheid het door de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk genomen initiatief om Siciliaan wilde vrouw verdrinken CATANIA (Reuter) De politie van Catania heeft de 31-jarige Siciliaan An tonio Giuffrida gearresteerd op geschul- diging dat hij getracht zou hebben zijn vrouw te verdrinken. Hij had beloofd haar te zullen leren zwemmen, maar op enige afstand van het strand liet hij haar alleen spartelend in het water achter. Haar dochtertje van 8 jaar, die een zwemvest droeg, wist de vrouw drijvende te houden tot hulp kwam opdagen. Zeven kinderen door zwavelzuur omgekomen KINSJASA, (Reuter) Zeven kin deren -'an één gezin zijn in de Kon golese hoofdstad Kinsjasa overleden omdat hun grootvader van mening was dat zwavelzuur een goed middel ie tegen beten van vlooien en tse-tse vliegen (deze veroorzaken de beruchte slaap ziekte). De man is gearresteerd. Een achtste bind is ernstig ziek.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1