De dokter van Wilnis hielp Gert Bongers over sombere vooruitzichten heen u k' I j.-rH Jaap Oudkerk had vele ronden „over" Url V Psychologisch stuntje van Wim van Beek Sercu favoriet bij sprinters Ook Post zette zijn tegenstander op grote achterstand Site m Wereldstrijd WxMsmii Masseur Jansen komt cabine niet uit „Ik zit liever op de weg bij amateurs in cijfers DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1969 DE LETOSE COURANT PAGINA T ANTWERPEN Gert Bongers kon weer lachen. De brede grijns, die bij hem altijd net iets te groot is, trok als een feestelijk masker over zijn bezwete kop. Vergeten was de narigheid van de eerste dag in het wereld kampioenschap toen hij werd ingelopen door Porter. Weg was het verdriet over de sombere vooruitzichten in de kwartfinales achtervolging. „Opgevreten" had hij zijn tegenstander Ole Ritter. Vernietigd, zoals Hugh Porter het dinsdag met hem deed. Ondanks de ervaring in de series had zijn persoonlijke verzorger Wim van Beek hem weer op een schema van 6 laten vertrekken. Wat toen mislukte, ging gisteren goed. Gert Bongers liep snel uit en keek tenslotte Ole Ritter recht in de rug. Een gevoel, dat de Deen niet kon hebben, reden waarom hij drie ronden voor het einde stopte. Gert Bongers ging het toen iets kalmer aan doen om na een tijd van 6.11.06 in de armen van Wim van Beek te vallen. De moeite, de opofferingen van hen beiden waren met het be reiken van de halve-finaleplaats voor een groot deel gecompenseerd. Jaap Oudkerk was de enige van onze drie landgenoten, die rechtstreeks doordrong tot de finale van de wereldtitelstrijd bij de stayersHij won gisteravond zijn s ANTWERPEN Stayer Jaap Oudkerk heeft gisteren geen ruimte voor twijfel gelaten. Hij is de gevaarlijkste concurrent van titelhouder Leo Proost. Dat bleek duidelijk uit de manier waarop hij z\jn tegenstanders in de vierde en laatste serie bij de stayers Luciano, Kemper en Plattner achter zich liet. Alleen de Italiaan kon zich nog enigszins handhaven, hetgeen toch nog altijd een achterstand acht ronden betekende. Jaap Oudkerk was zichtbaar opgelucht toen hij zich na de race naar de doping controle begaf. „Ik ben tevreden over de manier waarop ik gewonnen heb", vertelde de Amsterdammer, die voOr de race hypernerveus rondwandelde. Er werd veel van hem verwacht. Oudkerk was de man die de Belgen van de titel koh houden, En die wetenschap drukte zwaar. De tegenstand die Oudkerk had verwacht, bleek echter mee te vallen. „Alleen in het eerste kwartier heb ik hard moeten vechten om voor te komen en te blijven. Maar toen was de tegenstand gebroken", aldus Oudkerk, die zich na Proost, De Lillo en Verschueren als viei'de direct in de finale plaatste. In de eindstrijd vreest de Amsterdamse coureur het meest de Belgen Verschueren en Proost. Dezelfde suprematie als Oudkerk spreidde in de derde serie de Belg Theo Ver schueren ten toon. „Als ik me maar direct in de finale plaats, dan ben ik tenminste af van de herkansing, die nog geen 24uur voor de eindstrijd wordt gehouden", zei de Belgische titelhouder voor de race. Dat gebeurde. Halfkoers was ook deze strijd eigenlijk al gestreden, want na dertig minuten reden Rudolph, Raynal en Janser al op twee ronden. Janser plaatste zich tenslotte als tweede op vijf ronden Verschueren. Samen leefden zij verbeten naar dit kampioenschap toe Gert Bongers nam weken geleden afsciheid van zijn w om bij Wim van Beek thuis in retraite te gaan en omgekeerd bakte de verwarmingsinstallateur voor zijn pupil biefstukken, wat hij anders nooit doet- Met zijn tweeën losten zij de vraagstuk ken rond de come back op, gisteren de laatste. Om kwart over zeven in de odhtend stond Wim van Beek al met Gert Bongers in het dorpje Wilnis, bij de arts Van der Weduwe, want met de ademhaling van Gert ging het niet zo als het moest. Dat was, zo bleek achter af, ook de oorzaak van zijn opvallende nederlaag tegen Porter. Bongers zat vast, zoals dat in het vak heet. Wim van Beek heeft hem die avond ze reden lag na de wedstrijd meteen terug Wilnis in bed gestopt met twee aspirientjes, warm water en citroensap plus een stapel dekens op het piepende lijf. Injectie Maar in het atletische lichaam van Gert Bongers regeerde 's morgens nog de verstopping en dus reed Wim van Beek met hem in alle vroegte naar dok ter Van der Weduwe, in het wielervak bedreven, omdat Van Beek hem regel matig coureurs stuurt die bij hem om advies komen. Dus weet dokter Van der Weduwe ook alles over en van verboden medicijnen in de sport. Voor alle veilig heid heeft hij echter nog uitvoerig gete lefoneerd met instanties die hem precies konden vertellen wat wel en niet mocht de actie eindigde met een spuit in Bongers' rechter bovenarm. „Een injectie", zo omschreef Wim van Beek de medische ingreep ontroerend eenvoudig, „die asthmapatiënten bij een aanval krijgen". Meer kon dokter Van der Weduwe niet voor Bongers doen. „Want", aldus Van Beek, „de kwaal die Gert heeft, kan alleen opgelost worden met medicijnen waar amfetamine of efi- drine in zit en dat is verboden". Schuurpapier Wat Bongers diep betreurde, „omdat", klaagde hij, „wat efidrine beslist beter zou helpen. Nu kan ik vanavond alleen maar afwachten. Ik zie het somber ir Luister maar eens hoe vast het zit' Gert Bongers, gekleed in hemd met korte mouwtjes en trainingsbroek, spande de borst en ademde toen in een keer diep uit. Alsof er een peleton soldaten door een sohuurpapierfabriek wandelde. Wim van Beek echter zat en m adhteraf bleek zeer juist vol vertrou- (Van onze sportredactie) Patrick Sercu is de grote favoriet voor de sprinttitel. De Belg maakt een betere indruk en betere tijden dan zijn grote rivaal Giuseppe Beghetto, die hem vorig jaar in Rome onttroonde. Als Sercu er serieus werk yan zou maken, zou hij de laatste 200 m in 10 sec. kunnen rijden. Maar van het baanwerk wil hij niet zo graag meer horen. „Ik ga ine", zegt hij, „meer toeleggen op de weg. Daar kun je meer geld verdienen dan op de piste. Ik zal baanwedstrijden blijven doen, maar beslist minder dan nu het Voor dit wereldkampioenschap heeft Patrick Sercu zich in ieder geval nog bijzonder voorbereid, want tenslotte kan hij met een titel in de winter goed ver dienen. Hij logeert deze week bij ken nissen in Deurne en laat zich zo weinig mogelijk in het Sportpaleis zien. De van nature rustige en gesloten Sercu heeft voor belangrijke races geen enkele be hoefte aan contact met collega's of praat jes met officials. Hij is dan het liefst alleen. Die eenzaamheid kent echter ook gren zen. „Want", aldus Patrick Sercu, „toen ik in de weken vóór dit kampioenschap in mijn eentje aan het trainen was. dacht ik: daar is nou toch ook geen lol aan". Vanavond zal Patrick Sercu het kan haast niet anders finalist zijn met ook dat is zo goed als zeker Giuseppe Beghetto. zijn belangrijkste concurrent sinds vier jaar. Beiden kwamen moeite loos door de kwartfinales, die overigens de Japanners niet overleefden. Sercu re kende af met Mourioux; Beghetto met Madarame. In de halve finales komt Beghetto uit tegen Van Lancker, Sercu tegen Gaiar- Gangmaker VVairave twee keer beboet ANTWERPEN De jonge Nederland se gangmaker Bruno Walrave brieste van woede toen hü hoorde, dat hem door de wedstrüdcommissarissen van de twee fikse boeten van elk 145.v opgelegd. „Het is een schande", riep hij uit. „Dinsdagavond is er ook heel wat ge beurd in de eerste twee ritten maar toen heeft niemand een boete gekregen. Ze moeten altijd mij hebben". Walrave schoot een toevallig in het rennerskwar tier passerende wedstrijdcommissaris aan en vroeg of Blanc Garin, de gangmaker de Franse kampioen Raynal, had geprotesteerd. „Dat doet er niet toe. wij hebben de overtreding geconstateerd", zo luidde het antwoord. Die overtreding bestond uit „vrijwillig op gevaarlijke wijze een tegenstander, die hem aanviel, hinderen". De 2e boete kreeg Walrave omdat hij, toen hij tijdens de rit door arbiter Victor Linart werd gewaarschuwd, een gebaar met het hoofd in de richting van de Belg maakte alsof hij wilde zeggen: „Kom nou" De omschrijving in het „vonnis" luidde: „Een onduldbare houding tegenover de scheidsrechter' t was 'n duur avondje voor Walrave. „Van het begin af zette ik me in die jongen. Hij werd Nederlands kampioen en nu sleur ik hem door de kwartfinales", sprak Van Beek verbeten, want hij is niet gemakkelijk. Bewondering Bongers zocht blijkbaar zo'n man en hij liet zich opnemen in het gezin Van Beek. Zes weken trommelde de heer des huizes hem om half acht uit 'bed. Geen minuut later. Bongers moest dan zelf zijn ontbijt klaar maken:' cornflakes, een sneetje brood en wat vlees. Daarna volg de als verplicht nummer een traindngs- tooht van honderd kilometer op de weg, vervolgens een douche, dan een lichte 'hap met veel vruchtensap en rond twaalf dikke biefstuk die Wim van Beek zelf in de pan smeet. Daar mocht w niet aan komen en Gert Tot besluit ging Bongers dan op de baan in Amsterdam rijden. „Zon der", zegt Van Beek, „dat hij wist wan neer ik kwam kijken. En denk erom dat er wat zwaaide als hij niet op zijn fiets zat. Overigens heto ik totaal geen moeite met hem gehad- Hij wilde zo verschrik kelijk graag terug op de goede weg, dat hij er alles voor deed. Ik kreeg grote bewondering voor hem". Psychologie - 1 Wim van Bepk deed alles om Bongers over zijn inzinking van dinsdag heen 'te helpen. Met een ondefinieerbare vorm van psychologie dat hebben zulk soort mannen ln de wielrennerij zocht Van Beek naar de mentale pep- Hij haalde Bongers" vrouw Aaltje uit haar huis ln Apeldoorn en zette haar langs de baan. Hij nam zijn vrouw en dochtertje, met wie Gert het in die zes weken uitstekend had kunnen vinden, mee en plaatste hen eveneens aan de rand van de piste. En tenslotte gebood Wim van Beek on oranje landstrul uit te laten en het rood- witJblauwe kampioenstricot aan te trek ken. „Psychologisch beter", fluisterde Van Beek vanaohter de opgeheven rech terhand. „Na het kampioenschap schonk Gert mij die trui. Hij vond dat ik hem verdiend had. Nu gaf ik die trui terug. Je mag hem opnieuw verdienen, heb ik gezegd. Psychologisch een stuntje, voel je". En dat alles was niet voor niets ge weest. Natuurlijk zal het moeilijk wor den om Ferdinand Braoke, zijn volgende tegenstander, te verslaan. Maar in ieder geval ging het niet zo slecht als dinsdag avond en woensdagochtend verwacht kon worden. Geen kans En opnieuw dwong Peter Post bewon dering af. Hü ging weliswaar op een vlot te manier naar de overwinning in de kwartfinales, maar de wetenschap dat hy in leeftüd veertien jaar achter lag op zü'n rivaal, maakte duidelük dat Post er meer voor moest doen dan bet wed- strüdverloop aantoonde. Tegenstander Albert Fritz kreeg geen enkele kans. De pas de afgelopen winter prof ge worden Berlljner („Ik ging vooral omdat het zesdaagsewerk me goed ligt") vond dat natuurlijk jammer, maai treurde er niet lang om. „Voor de start dacht ik zo: de belangen van Post zijn groter dan die van mij. Als hij verliest is hij verslagen door een jongetje 22 jaar. Ga ik er onderdoor, dan ben ik uitgeschakeld door de grote Peter Post. die iedereen kent. Daarom heb ik me geen moment zenuwachtig gemaakt deze wedstrijd". Petér Post rekende zes ronden het einde definitief af met Fritz. Gekleed het rood-wit-blauwe zesdaagsetrultje omdat de K-N.W.U. geen zijden tricots beschikbaar had, liep Post toen met steeds groter wordend verschil weg van de Duitser om te eindigen ln een tijd van 6.12.50. Deze uitslag gaf hem voor ae halve finales de Engelsman Hugh Porter als tegenstander. Porter had in de kwart finales de Duitser Adler duidelijk ver slagen door hem halverwege de wed strijd in te lopen- De man, die Bongers zaterdagmiddag tegen zich krijgt, Fer dinand Bracke, deed hetzelfde met Grosskost. Alleen gebeurde het wat eer der. Na acht ronden al. Scylla vrij in eerste ronde Eu ropabeker LONDEN Het Leidse Scylla zal in 'bet toernooi om de Europese tafeltennisbeker pas in de tweede ronde in aatie hoeven te komen. De Nederlandse kampioen lootte in Londen ails tegenstander in die ronde het VFL Osn«brüdk. Verbeten Gert Bongers op weg naar eerherstel. In zijn achtervolgingsrace met de Deense werelduurrecord- houder Ole Ritter ging de nationale kampioen zo hard van leerdat Ritter, toch ook geen kleintje, later van zijn fiets stapte, waarmee voor Bongers de weg vrij was naar de halve finale SP1 "G 1 IMË^i Bi. kksii PARIJS—LUXEMBURG TOCH WEER MERCKX LUXEMBURG Vier dagen voor de strü'd om het wereldkampioenschap op de weg in Zolder heeft Eddy Merckx zün concurrenten weer met de neus op de feiten gedrukt. Door zün zege in de laatste rit van de tweedaagse wegwed- strüd ParijsLuxemburg verzekerde hü zich tevens van de eindzege. Merckx ontsnapte acht kilometetf'Voor het einde uit het peleton en haalde twee vluchters, Anquetil en Reybroécfcf in, die hij in de eindsprint geen kans liet René Pijnen was de beste Nederlander met een tiende plaats in de etappe en een gedeelde vijfde in het slotklassement De uitslag i llometer var 1. Merckx (Belg.) 250 km in 6 uur 53 min. i sec. (met bonificatie 8.53.-); 2. Reybroeck (Belg.) 6.53.24 (met_bon. 6.53.19): 3. Anquetil 7. Glmondl (It.) allen dezelfde tijd als De Vlaemlnck; 8. Schutz (Lux.) 6.54.32; 9. Van Ryckeghem (Belg.) 6.55.11; 10. Pijnen (Ned.) eindklassement luidt: Merckx (Belg). 12.25.02 2. Glmondl (It.) op 24 sec 3. R. de Vlaemlnck (Belg.) op 1.18: 4. Zandegu (It.) op 1.56: 5. ex aequo Pijnen (Ned op 2 01; 19. Van Katwijk (Ned.) op 12.59; 46. Ottenbros (Ned.) op 22,43; 63. 70. Hlddtnga (Ned.) op w Na de avond ervoor in actie te zijn geweest in het benefietd uel voor Wüly Dullens, was Piet Keizer gisterochtend alweer present op het sportterrein aan de Van Hogendorpstraat in Amsterdam, waar hij een „gratis trainingsles" gaf aan enige tientallen jeugdige voestballertjes-in-aanleg. Voor de wijze lessen van de Amsterdamse grootmeester bestond vanzelfsprekend bij de aspiran tsterren de grootste aandacht Timman verloor derde partij DELFT Jan Timman heeft gisteren de derde partij uit de schaaktweekamp tegen de Joegoslaaf Malo Dainjanovic verloren. Dainjanovic leidt met 2-1. Treffer van Samardzic ST.-ETIENNE De Joego-Slavische voetballer Paja Samardzic, die Feijenoord naar de Franse kampioen St.-Etierme overging, heeft in de eerste competitiewedstrijd van zijn nieuwe club gescoord. Samardzic maakite in wedstrijd tegen Ajacoio, die St.-Etienme met 31 won, het tweede doelpunt Andere wedstrijden voor de Franse eerste divisie: MarseilleSochaux 00, NantesMetz 10, AngoulêmeNimes 10, StrasbourgRouaan 32, Red StarAngers 34, BashiaLyon 24, SedanBordeaux 11, RennesValen- Van onze sportredactie) ANTWERPEN In cabine nummer 61 heeft Leen Jansen, de masseur van de Nederlandse baanplocg in Antwerpen, zich voor de rest van de week geïnstal leerd. Behalve de traditionele attributen als rüen potjes en flessen, de massagetafel en kilo's fruit houdt dat voor hem verder nog in een draagbaar televisie toestel en een grote elektrische kookpan, waarop hü in geval van nood zelf maaltü'den kan bereiden. De televisie heeft de forse Zandvoortse vishandelaar schuin boven het hoofdeinde van de massagetafel geplaatst. „Dan kunnen de renners de races volgen, terwül zc gemasseerd worden", licht hü toe. Dit is slechts een kilein onderdeel van de voorberei dingen die de masseur van de KNWU Itreft voor hij zich. naar een belangrijk itoernooj begeeft. Want bij Leen Jansen wordt niets aan het toeval overgelaten. Daarvoor is hij te zeer doordrongen van de belang rijke plaats, die hij temidden van de renners inneemt. „Meegaan als ploegleider of masseur betekent voor mij ni:et alleen bij de wedstrijden aanwezig zijn en 's avonds uitgaan-", vertelt de 48-jarige masseur. „Er komt veeü meer bij kijken, wil je het tenminste goed doen. Als je hoort wat mij hier op deze tafel door de coureurs wordt toevertrouwd, zouden je oren klap peren. Als ze ontspannen op de tafel liggen, komen de problemen los, die ze misschien tegen hun moeder zelfs niet vertellen". Gekonkel In de loop der jaren heeft Leen Jansen geleerd de moeilijkheden zo goed mogelijk op te vangen. Hij is daarom voor veel coureurs meer dan een masseur. Hij is een vertrouwensman geworden. Net terug van een serie amateurronden in Oostenrijk, Rijnland Pfalz en Polen stapte hij maandag het wereldje van de baanrenners binnen. Voor Leen Jansen geen prettige overgang. „Ik zit liever op de weg bij de amateurs", erkent hij, „daar wordt tenminste nog fris van de lever gereden. Hier, in het Sportpaleis, word ik ziek van al het gekonkel. Ik kan onderhand vooruit zeg gen wie er gaat winnen. Dat is vooral bij de stayers zo". Nog maar één Als Leen Jansen het voor het zeggen zou hebben, werden er rigoureuze maatregelen genomen. „Alle oude gangmakers moeten weg. In hun plaatsen moet men jonge gangmakers aantrekken. Zoals het nu gaat, vermoorden de gangmakers, maar ook de coureurs, hun eigen sport. Er is eigenlijk nog maar één gang maker die het sportief opneemt: Stakenburg. Maar hij ondervindt dan ook wel tegenwerking van bijna al zijn collega's". Als goed voorbeeld voor de Europeanen stelt Jansen de drie Japanse sprinters, die in eerste instantie ver rasten met him ongecompliceerde stijl. Jansen„Zo als die jongens rijden, is hef aantrekkelijk, ook voor het publiek. De Europeses coureurs maken hun eigen sport dood met allerlei afspraken. Dat moet er uit. Zij moete i weer met dezelfde instelling de baan op als de Japanners: zo hard mogelijk er tegenaan. En laat de snelste dan maar winnen". Uitzondering Het is duidelijk: de baansport heeft zijn aantrekke lijkheid voor Jansen verloren. Hij neemt dan ook slechts bij hoge uitzondering de moeite om op de baan wedstrijden te volgen. Wat hij zien wil, volgt hij op zijn draagbare t.v. Zijn interesse voor deze wereldtitelstrijd is daarmee bevredigd. „De sfeer is hier slecht. De hele baanwielrennerij is veel te zake lijk geworden. De amateurs zouden er weer bij moe ten zijn, dan waren er tenminste weer jongens die echt met plezier hun sport beoefenen", stelt de Achtervolging 1. Porter (GB) 5.58.111; (Fr.). Tweede i Stayers afgelegd 65 kll( Verschueren (Belg.) In 1 uur meter en 440 meterB. Janser iden en 225 meter; 3. Rudolph afgelegd 67.645 meter; 2. Luciano (It.) op 8 ronden en 45 meter; 8. Plttner (Zwtts.) op 9 ronden en 835 meter; 4. Kemper (W.-Dld.) Sparta honkbalde onbeslist tegen Stags ROTTERDAM Sparta cn de Cali fornia Stags hebben gisteravond in Rot terdam gelijkgespeeld (3—3) In een honk- balduel dat door de invallende duisternis slechts zes innings kon duren. Sparta maakte ln zijn vierde slagbeurt een dankbaar gebruik van onattent veld werk van de Amerikanen en een wilde worp van pitcher Akamodo. 1 De werpersresultaten zijn: Sparta: Le Cuivre (3 innings) 1 x 3-slag, 0 x 4-wljd, 4 honkslagen tegen; De Brouwer (3 in nings) 5-0-2. Stags: Wiley (2 Innings) 5-1-1; Akamo do (2 innings) 2-2-2; Brandon (1 innings) 3-1-0; Larson (1 innings) 2-0-0.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7