„In het begin wilde ik te hard toen forceerde ik de hele boel" sU<ï G:i f%) PLANNEN VOOR BEMANDE MARSVLUCHT IN 1981 MEN IS ER ALLEEN OP UIT TOERISTEN TE SNIJDEN Afperser bedreigt Keulen Stepvoets van Groningen naar Scheveningen „Jan is een keiharde, dat is-ie", zegt moe Rotterdammer in de Hoek verdronken Israëlische aanval op Jordanië Voorstel om vrouwen mee te nemen Gastvrijheid is volkomen zoek geraakt Vietnamese patiëntjes in Noordwijk opgenomen OPERATIEF INGRIJPEN Stakingen ondermijnen gezag van Labour Gevecht om ziekenhuis DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Jan Luneman, trots recordhouder van het nationaal steprecord, tui aankomst in het zonovergoten Scheveningen ZAND mij stond al direct vast, Luneman, die de triomf v is een keiharde, dat is-ie. SCHEVENINGEN Na ruim 31 uur door het schilderachtige, vlakke land van Nederland ge ploeterd te hebben, arriveerde Jan gistermiddag met pareltjes zweet op het voorhoofd in liet zonovergoten Scheveningen. De kussen van een plaatselijke schone, de zegetocht langs de met dagjesmensen bevolkte boulevard, de bom bastische lauwerkrans, dat alles onderstreepte met vette lijnen de krachttoer, die Jan Luneman had uitgehaald: stepvoets van Groningen naar Den Haag via een uitgekiende ANWB-route, die hem toeristische trekpleisters als L'reterp, Kolsward, Kolhorn, Oudkarspel, Broek op Langendijk, Sas- senheim en de Haagse Schouw garandeerde. „Voor dat hij glansrijk de finish zou halen", zegt moeder in haar zoon met tranen in de ogen beziet. „Want Jan I „Een wereldrecord Jan?". „Dat weet ik niet, voor hetzelfde geld is er in I Amerika al een keer een knaap ge- I weest, die op de step van New York naar Washington is gegaan. Misschien I is er in Communistisch China ook wel I een dergelijke poging gedaan op een I rode Mao-step. Maar dat het een I Nederlands record is, dat staat vast. Indertijd moeten drie Amsterdamse i jongens, die wat over hun theewater waren, geprobeerd hebben naar Maas- I tricht te steppen. Ze zijn lallend langs I de weg gevonden, zodat er van een I serieuze poging tot het breken van het steprecord nauwelijks sprake kan zijn. Kramp In het begin wilde ik te hard gaan. Meneer Bruins gilde me toe het tempo I te drukken, maar ik had net een aar- dige slag te pakken. Een kleine vijftien I kilometer per uur. Na twintig kilo meter brak me dat al op, want ik kreeg hevige krampen in mijn lin- I kerbeen. Gelukkig had een van dc I controleurs kaas gegeten van het mas- j seren en hij lapte me weer op. Behoor- I lijk dikwijls moest-ie me daarna nog I masseren. Ik maak me sterk, dat ik I anders cjood gegaan was van de kramp. Bij de Afsluitdijk kreeg ik mijn eerste grote inzinking. Een fotograaf van een krant was net weg. Hij had wat plaat jes geschoten, maar stond erop, dat ik mijn petje van „Het Binnenhof" af zette. Ik zei tegen hem, óf met petje, óf geen foto. Toen koos ie eieren voor zijn geld. Maar goed, ik kreeg dus een inzinking. En niet zo'n kleintje ook Als er geen volgwagen geweest was, had ik er mooi de brui aan gegeven. Voor mij hoefde het allemaal niet meer. Pijn m mijn rug, opgezette achillespezen. Noem maar op. Mijn hele lichaam was één pijnbank Na een minuut of vijf was het allemaal weer verdwenen en kon ik monter verder Medeleven „Ik hield mijn hart vast", zegt de heer Bruins, eigenaar van Splendid", die het gebeuren nu eens in de volgauto, dan weer op de brommer volgde. „Hij was gewoon op. Niet lichamelijk, want die jongen is een oermens. Hij had geen wilskracht meer. We hebben hem die Afsluitdijk overgepraat. Eerst wilde ik hem een stukje slepen, maar dat wilde ie niet. Nog geen centimeter hebben we hem mogen helpen. Hij heeft ook veel steun gehad van de mensen langs de kant. „Hup Jan" gilden ze in koor. Iedereen was vol medeleven. Ze kwamen gewoon uit hun huizen om hem toe te juichen. Vooral als we Overdag zie je de kuilen of oneffen heden in het wegdek, 's nachts loop je constant het risico je nek te breken over een verdwaalde tak of een open gebroken putje. Ik heb wel zeven vliegen moeten doorslikken, om over de keren, dat een spinneweb in mijn gezicht kwam nog maar te zwijgen". „Ja, het was echt geen doen", vult. Bruins aan. „We hebben hem zoveel mogelijk bijgelicht met de koplampen van onze volgauto, maar veel effect had dat niet. Toch hebben we toen de meeste lol gehad. We hebben gereden op fietspaden, omdat ie anders niks kon zien. Had je die gezichten van de ver baasde wielrijders op die weg moeten zien. Man, je kunt er een roman van schrijven". „Al met al is het me eigenlijk toch wel mee gevallen. Ik dacht eerst, dat ik het nooit zou halen, maar ik had wind in de rug, zo nu en dan een lekker verfrissend buitje regen en ver der goed zomerweer. Alleen die step leverde moeilijkheden op. Om de tien kilometer moesten we bandjes ver wisselen, omdat de spaken het be gaven. Die zijn niet berekend op forse kerels. In Drachten kochten we een bandje, waar ik tot het eind toe op heb gereden. Puur ouderwets vakwerk hebben ze daar nog. Ja, en dan verder nog die achillespees. Onze controleur was in de buurt van Haarlem van mening, dat ik er niet verder op kon steppen. Toen ben ik dus met mijn rechterbeen doorgegaan, maar dat ging lang niet zo hard. Lichamelijk heeft die hele toestand me echter niets gedaan. Dokter Donselaar uit Den Haag heeft me net helemaal medisch gecontroleerd. Ik ben alleen vier kilo kwijtgeraakt. Nou, dat kon er best af De volgende keer ga ik op rol schaatsen, Maar dat zal nog wel een paar maandjes duren. Eerst ga ik een heleboel slaap inhalen". (Van onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND Gistcrmid- g (hg is op het Hoekse strand de 43-jarige A. N. van der Klier uit Rotterdam door verdrinking om het leven gekomen. Hfj is kort by de Noorderpier in een gat geraakt en door de onderstroom meegevoerd. 9 Hoewel enkele baders onmiddellijk heb- fj ben gedoken kon men het slachtoffer kj niet meer vinden. Urenlang hebben K strandreddingboten van het gemeente- I badbedrijf de Rotterdamse reddingbrigade I en later ook de reddingboot Koningin p Juliana en het loodsvaartuig Albatros de I zee afgezocht. Maar zonder resultaat. Het lichaam werd niet gevonden. De heer ft Van der Flier was een slechte Het slachtoffer was gehuwd en vader twee kinderen. TEL AVIV (Reuter) De luchtmacht heeft gedurende e aanvallen gedaan op Jordaans opstellingen die eerder op de dag het Israëlische dorp Ashdot Yaacov hadden j beschoten, aldus heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. i De Israëlische luchtmacht zou geen I verliezen hebben geleden en ook de Jor daanse artillerie zou slechts materiële schade aan hoogspanningslijnen hebben veroorzaakt. Volgens de woordvoerder heeft ook een Jordaanse beschieting van Israëlische posten bij de Prins Abdoellahbrug, ten noorden van de Dode Zee, geen slacht offers veroorzaakt. WASHINGTON (Reuter-AP) Dr. Thomas Paine, hoofd van de NASA, heeft gezegd dat ook .vrouwen deel zou den moeten uitmaken van de bezetting van twaalf astronauten die de eerste bemande ruimtevlucht naar Mars zullen maken. Tydens een lunch, aangeboden aan de nationale pers, zei Paine dat de NASA de bedoeling heeft deze vlucht in 1981 te doen plaatsvinden. De twaalf astronauten zouden worden verdeeld over twee identieke ruimtevaartuigen die zy aan zy zouden reizen. De vlucht zou ongeveer twee jaar duren. In een terugblik op de succesvolle maanlanding van de Apolo-11 zei Paine het te betreuren dat de Amerika nen en de Russen niet bij een dergelijke landing hadden kunnen samenwerken. De beslissing van de Russen om tijdens de landing van de Amerikanen een on bemand ruimtevaartuig naar de maan te sturen noemde hij „goed en moedig", te meer omdat ze daarmee het risico namen dat een vergelijking met de Apollo-11 voor hen ongunstig zou uitvallen. Inmiddels zijn de bemanningen voor de ApollÓ-13 en 14 bekend gemaakt. Veteraan James Lovell en twee nieuwe lingen, Tom Matiingly en Fred Haise, zullen de bemanning vormen voor de vlucht naar en de landing op de maan van de Apollo-13, begin volgend jaar. De bemanning van Apollo-14, die eveneens volgend jaar naar de maan gaat, zal bestaan uit Alan Shephard, die in mei 1961 de eerste Amerikaanse ballistische ruimtevlucht maakte, Edgar Mitchell en Stuart Roosa, die nog niet eerder in de ruimte zijn geweest. De mannen hie half november van dit jaar met Apollo-12 een tocht naar de maan zullen maken, zijn, zoals bekend is, Charles Conrad, Richard Gordon en Alan Bean. Geologen De Apollo-ll-astronauten Neil Arm strong en Edwin Aldrin hebben ter af sluiting van de reeks rapporten over de >.n teddybeer. En de man rechts op de foto oud-olympisch kampioen Henry Hansen. Hij wi echter niet de prijswinnaar, dat werd de zevenjarige Tommy Buhr, die i Kopenhagen, op de wielerbaan van Ordrup gehouden race voor vijf zes- en zevenjarigen het rapst rondpeddelde. Directeur VVV Haamstede heeft er genoeg van (Van één onzer verslaggevers) HAAMSTEDE De directeur van de V.V-V. Burgh-Haamstede, de heer W. Bakker, hangt per 1 oktober zyn luit aan de wilgen. Hy is als coördi nator van het gastheerschap in de westhoek van Schouwen een verbitterd man geworden. „Men weet niet meer wat gastvryheid is", zegt hy. „En dat geldt speciaal voor sommige verhuur ders van zomerwoningen en apparte menten; die snijden wat er maar te snyden valt" Na jarenlang klaahten van teleur gestelde zomergasten aan de balie te hebben aangehoord en na herhaaldelijk te hebben ontdekt, dat je als V-V.V.- I directeur volkomen maahteloos bent iets tegen onbehoorlijke praktijken te on- I dernemen, vindt de heer Bakker het welletjes. Enkele sprekende voorbeel- 1 den wil de heer Bakker wel aanhalen: woning- of kamerverhuur, waarbij men, als de gasten in de winter hun verblijf „op zioht" willen zien, mooie vertrekken toont, die als het een maal vakantie is in kale kamers blijken te zijn veranderd; gegoochel met I tarieven (verhuur van vakantieverblij ven zoals caravans, waarbij da huurder achteraf pas ontdekt, dat hij behalve de huur voor het verblijf ook nog kampgeld moet voldoen) en dergelijke. Onomwonden zegt hij: „Het grootste deel van de appartementen die hier in de zomer worden verhuurt, voldoet niet aan de richtlijnen die door de ANWB zijn opgesteld. Het WV-sdhildje op zulke appartementen lijkt op een vlag, die in genen dele de lading dekt. Maar als. WV-directeur sta je volko men machteloos tegenover het vol strekte gemis aan behoorlijk, zakelijk handelen en aan gastheerschap bij sommige leden". De directeur van de provinciale Zeeuwse VW, de heer J. de Regt, meent: „Hier zit natuurlijk iets meer achter. Het gaat oa om de positie van de WV-directeur, die wel wat lijkt op een onderofficier in het leger. Hij is de wrijfpaal tussen de officieren en de manschappen. De VW-directeur heeft aan de ene kant de logieszoekenden, die hij van dienst wil zijn, aan de andere kant zijn daar de leden die van hem vergen (louter doordat zij lid zijn) dat hij de toerist accommodaties aanbe veelt, waarover de toerist later (en dan weer bij de WV-directeur) met alle reden komt klagen. Met die klacht kan de WV-directeur t.o.v. het lid dat in gebreke blijft, niets aanvangen. Hij moet het zelfs voor het falende lid op- „Ik wil nadrukkclyk stellen, dat dc gevallen waarin VVV-leden praktijken uitoefenen zoals door de heer Bakker beschreven, een minderheid vormen- Maar die minderheid is voor een WV- directeur altyd het lastigst". De opzienbarende stap van de heer Bakker zal wel veel stof doen opwaaien en tijdelijk de reputatie van de Zeeuw se logiesversdhaffers schaden. Men hoopt echter dat uit <ht kwaad goeds zal ontstaan, dat men bereid zal zijn alle zeilen bij te zetten om tot een verantwoord produkt te komen. SCHIPHOL (ANP) Rechtstreeks uit Saigon zyn gisteren op Schiphol zes Viet- nemese hartpatiëntjes aangekomen, die hier een aantal hartoperaties zullen on dergaan. De kinderen. 3 jongens en 1 meisje, in leeftijd variërend van ander half tot 16 jaar. kregen na aankomst tal van geschenken en werden vervolgens met ziekenauto's vervoerd naar zieken huizen in Rotterdam. Utrecht en in d« buitenkliniek van het acad. ziekenhuis te NoordwUk. werd mogelijk gemaakt door de stichting Terre des Hommes, die hiermee totaal al 29 Vietnameesjes naar ons land halde, waarvan er inmiddels weer een aantal genezen naar huis is terugge keerd. 15 augustus a.s. gaan weer twee Vietnamese kinderen, die in ons land medische behandeling kregen, terug r Vietnam. KEULEN (AP) Een onbekende heeft getracht de stad Keulen 100.000 Mark (90.000 gulden) af te persen, on der bedreiging de hele bevolking van de stad, die 800.000 zielen telt, te zullen ver giftigen, zo is door een woordvoerder het stadsbestuur bekendgemaakt. Volgens hem was schap op 14 juli ontvangen. De chanteur wilde dat het geld op een plaats in de Belgische grensstad Eupen gedeponeerd worden. Na inschakeling van de po litie werd dit gedaan, maar de afper- is niet komen opdagen, aldus de woordvoerder. Hij geloofde, dat de on bekende mogelijk geïnspireerd is door de recente vergiftiging van het Rijnwater met insektenbestrijdingsmiddelen, waar van miljoenen vissen het slachtoffer zijn geworden. De autoriteiten in Keulen heb ben inmiddels maatregelen getroffen om vergiftiging van het drinkwater te voor komen. ervaringen op de eerste bemande vlucht naar de maan een uitgebreid gesprek met geologen gehad over de geologische ken merken van het maanoppervlak. Via een gesloten televisiecircuit den zij door veertig geleerden grondig ondervraagd over hun ontdekkingen zij lieten duidelijk merken dat het hyn speet dat zij niet meer van- de rijke variëteit san steensoorten van de maan hadden kunnen meenemen. Zij beschreven vele interessante óngewone stenen die zij tijdens hun v, deling op de maan en bij het plaatsen van de wetenschappelijke instrumenten hadden gezien. Toen de tijd was gebroken om een select aantal stenen te verzamelen konden zij zich de plaats sommige niet meer herinneren en wa te weinig tijd over om andere te zamelen. De astronauten hadden uit het venster van het maanlandingsvaartuig kleine voorwerpen ter grootte van een walnoot, waargenomen, die een doorschijnend op pervlak hadden. Armstrong zei dat zij er als kwarts- kristallen uitzagen. Wat het precies was is een mysterie. Zij kunnen zich niet be wust herinneren zulke voorwerpen mee te hebben genomen, maar men hoopt er tenminste één aan te treffen onder de monsters die zij hebben meegenomen. Aldrin had sporen aangetroffen die er op wezen dat zich in kraters kleine aard verschuivingen hadden voorgedaan. Dit schijnt volgens dr. Gary Latham van het Lamont geofysisch observatorium beves tigd te worden door de seismograaf die de twee astronauten op het maanopper vlak hebben achtergelaten. Dr. Latham beweerde dat deze al ongeveer 234 mel dingen naar de aarde heeft doorgegeven die zouden kunnen duiden op de ver plaatsing van rotsen of grondverschui vingen. Engeland (Van onze correspondent) LONDEN Men verwacht, dat de Britse regering binnen 24 uur een ge- rechterlyk onderzoek zal gelasten naar de wilde staking van de metaalarbeiders te Port Talbot, waar de grootste Brit se staalfabriek staat. Deze staking heeft zeer ernstige ge volgen. De stakingspolitiek van Wilson is op niets uitgelopen en de vakbonden staan machteloos. De conservatieven hebben al gezegd, dat zij in ieder geval wel een stakings- wetgeving zullen in voeren. Wilson is hier eerder dit jaar niet in geslaagd, omdat de vakbonden er tegen waren. De vak bonden beloofden toen, dat zij zelf zou den optreden tegen wilde stakingen. Nu blijkt echter, dat ook zij machteloos staan: de stakers trekken zich van hun officiële bonden niets aan. Tot nu toe heeft deze wilde staking 50 miljoen gulden gekost en zijn er 10.000 arbeiders werkloos geworden. De staal- voorziening aan de auto-industrie is stopgezet. De grpotst,e schade, die aangericht Is, is de politieke schade voor de labour- partij. Deze partij blijkt haar vak bonden niet aan te kunnen. De vakbon den op hun beurt staan machteloos te genover hun leden. Het lijkt veel op a,.archie en alleen de conservatieven hebben er voordeel bij. (Copyright the Guardian) CALCUTTA (AP) Het academisch ziekenhuis te Calcutta is het toneel ge weest van een gevecht tussen stakende leden van de ziekenhuisstaf en ongeveer 200 communistische en linkse betogers, die zich tegen de staking verzetten. Volgens de politie bestookten de strij dende partijen elkaar met stenen, zelf gemaakt bommen en flessen sodawater. Sommige voorwerpen kwamen terecht in de tubercolose-afdeling van het zieken huis en de patiënten daar werden we derom getroffen toen de politie de strij dende partijen trachtte te verspreiden met traangasgranaten. In het gevecht, dat ongeveer een uur duurde, werden 37 personen gewond. Na herstel van de or de hadden de ziekenhuisautoriteiten de grootste moeite om ruim tachtig dode lijk verschikte patiënten over te halen het bed te houden en niet naar huis te gaan. Koeznetsov wil herziening van proees LONDEN (AP) De Russische schrij ver Anatoly Koeznetsov, die vorige week in Engeland asiel heeft gekregen, heeft de Franse minister van Justitie verzocht om herziening van een proces dat hy vier iaar geleden tegen de Franse uitge ver Emanuel Vitte heeft gevoerd, wat hem een schadevergoeding van 720 gul den opleverde, zo meldt het Britse ocli- tendblaJ „Daily Telegraph". In een open brief aan minister van Jus titie René Pleven heeft Koeznetsov ver klaard dat hij door de Russishche autori teiten was gedwongen het proces te voe ren, wegens verminking van zijn eerste roman ..De voortduring van een legen de", hoewel hy zelf geloofde dat het de juiste versie van zijn boek was. Hij wil door de herziening van het pro ces de naam zuiveren van de uitgever en de vertaler, Abbé Paul Chaleil. Vol gens Koeznetsov waren in de Franse ver sie van het boek, dat over het leven in Siberië gaat, geen „optimistische" pas sages opgenomen dia da Rusalohe oen- at» bevolen bad.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5