BEVOLKING VAN NIEUWKOOP IN VIJFTIEN JAAR VERDUBBELD Voor de toekomst problemen in overvloed Geplaatsten kwamen met veel zweet ronde verder Muziek is een intellectuele, sociale en spirituele kracht" NOG LAND GENOEG IN POLDER Veel nieuwelingen in stoet met 47 versierde wagens Moshe Sephula: Muzikaal zendeling in Europa PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 AUGUSTUS I960 WMBMÊUk Gezicht op de Kennedylaan In de richting van de Provincialeweg. Recht» enige blokken Euro-woningen met drie woonlagen aan de achterzijde gezien. Van dit type zijn er in plan West II 98 gebouwd. In plan Oost 24. De zusters van het Bejaardenhui» hebben dezer dagen een tweetal van dezelfde woningen in de Gabriëlstraat betrok lien (foto links). Vanuit de tuin van het Bejaardentehuis ziet men links in de polder de in aanbouw zynde premie(verhuur)woningen in plan West III, die reeds in de steigers staan. Geheel rechts het houten noodgebouw van de huishoud school (rechts). (Foto's Wim Dijkman) (van onze correspondent) NIEUWKOOP Tot na de tweede wereldoorlog was Nieuwkoop een vrij onbeduidende en ook weinig welvarende gemeente, ingedom meld als het scheen langs zijn toen nog ongerepte plassengebied en naar buiten voornamelijk slechts bekend bij schilders, natuurmin naars en vissers. In de acht eeuwen van zijn bestaan was tot 15 jaar geleden de bevol king moeizaam tot 4000 inwoners gestegen. In 1970 zal dit aantal on getwijfeld verdubbeld zijn. We kun nen gerust spreken van een storm achtige ontwikkeling en alles wijst er op, dat het einde hiervan nog lang niet in zicht is. Het is allemaal begonnen in de vijftiger jaren onder het burgemeesterschap van M. P. van der Weyden, onder wiens bewind de bevolking in 10 jaar tyds met trui^ gepland, 2000 zielen toenam. Het gaat nog sneller tijdens het huidige gemeentebestuur onder leiding van burgemeester A. H. van Montfoort. In nog geen vyf jaar tyds zal de bevolking dan gestegen zyn van 6000 tot 8000 inwoners. HET ENE PLAN NA HET ANDERE een begin gemaakt met plan West I, aan de waterkant willen wonen. Fraj oostelijk van de huidige Kennedylaan. landhuizen en bungalows kwamen Zonder pauze werd overgestapt naar de plaats van oude vervallen huisjes, het aangrenzende plan West n en reedsEen tweetel bungalow-parken en e staan de eerste premiewoningen in j groot gemeentelijk kampeerterrein wi West in, zuidelijk van de Achterweg den aan de plaszijde aangelegd, in de steigers, waarvan tot in details de bestemming reeds is vastgelegd. Voor verdere plannen die zijn, is momenteel geen bomrlemin TATTATTrTpjc' voorhanden, maar het gemeentebestuur 1IN IJU jlXvJLL lonkt reeds ongeduldig verder west waarts. Er is nog lang genoeg in de Nieuwkoopse polder "..te „RECREATIE- In de Maagdelijke polder kwam het ene uitbreidingsplan na het ander. Vóór 1960 was het plan centrum achter de Meeuwenlaan, zij het overigens wat benauwd, in enkele jaren volgebouwd en was reeds de eerste paal geslagen in het tweede plan Oost, waar ook het Industriepark werd gesticht. Dér plan Oost was volgebouwd, was al Naast een verheugend aantal woning wetwoningen, vooral ten behoeven van de eigen bevolking, ook te Noorden aan de Prolkade, en van toenemende kwali teit en gerief, werden in de uitbreidings plannen vooral huizen voor de verkoop gebouwd. „Vrije vestiging te Nieuwkoop aan de plassen, in het centrum van het land" is de toverformule, die het vele honder den in den lande aantrekkelijk moest maken, hier him woonplaats te kiezen. Het zijn meest forensen voor wie door de auto de afstand tot hun werkkring in de stad, geen beletsel meer is. In deze „nieuwbouw" werden nieuwe lagere- en kleuterscholen gebouwd, die lokalen moeten behelpen, de Dr. Ariëns allen te klein worden en zich-met nood- Mavo, hek bejaardentehuis Aaren Am- stel, een winkelcentrum en tennisbanen aangelegd. Hier is nóg een winkelcen- ien nieuw gemeentehuis en een nieuwe huishoudschool. Was het eerste uitbreidingsplan, zowel wat woningbouw als stratenaanleg be treft in het algemeen nog al bekrompen van opzet, nieuwe plannen werden worden yeel royaler en aantrekkelijker aangepakt. Betere huizen met mee voorzieningen, bredere straten, parkeer havens, garages, groenvoorziening e.d maken het wonen er plezierig. Naast de vanouds bestaande ijzerindu strie in het Zuideinde ontstond een nieuwe „recreatie-industrie" op parti culiere terreinen met zomerhuisjes, ca ravans en tenten in schreeuwende kleu ren, die zich op soms ontstellende wijze gaat ontwikkelen ten koste van de oude intieme rust en van de schone natuur. Waar moet dit alles heen? Het is een vraag, die paak gesteld wordt. Plano logen en andere deskundigen zullen on getwijfeld trachten hier een antwoord plan, dat binnenkort verwacht wordt, op te gepen in het Recreatie-structuur- Van het gemeentebestuur zal worden verwacht, dat ret met wijs beleid het ene tegen het andere zal afwegen. Neringdoenden en allen die op een of andere wyze in de recreatieve sector zjjn geïnteresseerd, juichen het perbluffende tempo van de uitbreiding van het dorp van harte toe. Zij zeggen, er is nog land genoeg in de groge polder tussen Hoge Dijk en Provinciale weg om te bouwen. Er zijn langs de Natte polder nog kamp jes genoeg voor zomerhuisjes en cara vans en anders maken we ze. Er is nog water in overvloed voor nog veel 1 woonboten, dan er nu al zijn. Anderen, die meer van rust en natuur houden, slaan deze ontwikkeling met bezorgdheid gade. Zij willen de onge breidelde in bezitneming van het plas sengebied en zijn oevers door recrean ten een halt toeroepen. Zij vinden, dat Nieuwkoop aan zijn taak woonruimte te bieden aan honderden uit de steden ruimschoots voldaan heeft en dat het oude dorp een kind met een waterhoofd dreigt te worden. Hoe dit alles zich ontplooien gaat, wachten we met grote belangstel ling af. In ieder geval zijn er voor Nieuwkoop op een keerpunt in z'n historie interessante problemen. Het is te wensen, dat het voortva rende gemeentebestuur en 't meer houdensgezinde kunstgenootschap elkaar mogen vinden en in harmo nische samenwerking de toekomst van de gemeente in de juiste banen leiden. Hazerswoudse drieling in Acad. Ziekenhuis HAZERSWOUDE Mevrouw M. van Ofwegen-Heineman (19) uit de Hazerswoudse Hobbemastraat 44 heeft in het Leidse Academisch Ziekenhuis het leven geschonken aan een drieling: twee jongens en één meisje. De drieling woog bij de geboorte in totaal 4200 gram. De 30-jarige vader heeft zich inmiddels al vervoegd bij de ambtenaar der bur gerlijke stand van de gemeente Leideai de geboorte van zijn drie spruiten te geven. De namen van de drie kinderen luiden: Robert-Harold, Leo- nard-Bernhard en Desirée-Antonette. Zij wogen bij de geboorte resp. 1050, 1650 en 1500 gram. De geboorte van de Leids-Hazerswoudse drieling nam in totaal 16 mjnuten in beslag. Het oude dorp met Zuideinde eo Noor- denseweg, planloos en grillig gegroeid al naar behoefte in de loop van vete jaren, ofschoon nog grotendeels intact, begint toch van lieverlede zyn oor- j Het kunstgenootschap bepaalde z'n spronkeiyk karakter meer en meer te j standpunt reeds in een brochure verliezen. De oude huisjes en lage kamp- r ie. .en de plagde hijken g.oa waart°verhet Passengebied en zal zyn te zyn, nu Nieuwkoop door rijke stede- ideeën over het dorp t.z.t. in een lingen in ontdekt, die kost wat kostandere brochure Opeii Leidse Tenniskampioenschappen LEIDEN. Geheel in tegenstelling met de voorafgaande dagen verliep de rijfde dag van het Roomburgtoernool zonder opzienbarende verrassingen. AUe geplaatsten, die nog in de stryd wa ren, kwamen een ronde verder, zij het dat door menige speler heel wat zweet druppels moesten worden vergoten dit te bereiken. De eerste halve finalist is bekend in de vorm van Rob Koggink, die Ronald Blommendaal te slim af was. Blommen- F. Luyk-C. Klotz P. Boelens-F. Teyvelein F. Schmitz-A. Bobbers Munck-v. Maurik L. Sanders-W. van As J. Martens-J. Mulder F. Hemmes-J. W. Bruin W. PulkUB-A. Constandse P. Vaartus-J. Korteweg N. Welschen-N. Sie Gelder-G. Pasma Katwijks vijftiende corso groter dan ooit KATWIJK Voor de 15de keer zal het jaarlijkse bloemencorso „Flora's kleurenpracht aan zee", door de Katwijkse straten en over de boulevard trekken. Men zal het 's middags en - glorierijk verlicht - 's avonds kunnen bewonderen. Dit werkwoord „bewonderen" is géén overdrijving. Want het corso 1969 zal werkelijk grootser zijn dan ooit tevoren. Vroeger bleef nameiyk de mededinging vrijwel tot Katwijk beperkt. Maar de ge weldige toeloop van nieuwe gegadigden, ook van buiten de gemeente, heeft het organiserende VVV (lees hier maar: de onvermoeibare, initiatieven-rijke direc teur Chr. Verplancke) doen besluiten, al lerlei toeristische attrakties uit de rand stad Holland: Linnaenshof, Avifauna, nog vele anderen, erbij Madurodam te betrekken. De loco-burgemeester van de Haagse miniatuurstad rijdt zelf mee. Verder doen o.a. mee het Automobielmuseum te Leidschendam, het Zandvoortse Dolfina rium, het Katwijkse Sportfondsenbad. Verschillende dealers van de allernieuw ste, d.w.z. pas uitgekomen auto's zien. Voor het eerat neemt de Rijnsburgse bloemenveiling Flora deel met een gra tis aangeboden, prachtige praalwagen. Tussen de namen van oude bekenden lees ik nog meer nieuwelingen: de Noor dwy kers Duna Deli en Casino en zo waar de Amsterdamse diamantslijperij. Enfin, het wordt een ongekend lange stoet van 47 praal- en particuliere wa gens. Ze zyn rijk met bloemen opgesierd enkelen dragen een kleurjge last van duizenden guldens. Niemand hoeft overigens in het onzeke re te verkeren, want voor de stoet uit worden de deelnemerslijsten langs de route verspreid. Dat deze keer zoveel vreemden meedoen houdt ook verband met de veranderende gewoonten der vakantiegangers. De men sen hebben tegenwoordig niet zoveel ge duld en rust meer als een vorige gene ratie. Ze kunnen zich niet wekenlang aan en bij 't strand ophouden, willen wat anders zien. Hierop haken allerlei at tractie-bieders uit de naaste en wijdere omgeving in, tot Alphen en Amsterdam toe. Katwijk wordt ook steeds meer een trekpleister. Men gaat er graag heen. Het is te begrijpen, dat zo'n enorme stoet niet door drie of vier muziekkorp sen en drumbands kan worden begeleid. Zeker zeven of acht gezelschappen mar cheren mee. Op dit ogenblik zijn be kend: Muziekgezelschap Wilhelmus (uit Sliedrecht), tamboer- en trompetkorps DVS (Katwijk), Muziekgezelschap UNI (Katwijk), drumband DWS (Rijnsburg), Muziekgezelschap Den Burcht (Leiden), drumband De Wilbert (Leiden). Onder handeld wordt nog met twee andere en sembles, o.a. uit Rotterdam. De middagomgang begint om 14.10 uur aan de Sandtlaan, die van 's avonds om 20.15 uur aan de Parklaan. Het grandioze vuurwerk wordt om 22.15 uur afgestoken, zodat de corsodeelne mers het ook kunnen zien. Tenslotte de routes: middag: Sandtlaan, Rijnstraat, Van Egmondstraat, Kerkstr., Zeeweg, Kon. Julianalaan, Boslaan, Meeuwenlaan (rust), Zeeweg, Voorstr., Ennnaplein, E. A. Borgerstraat (rust). Rijnmond, Boulevard, Vuurbaakplein, Driepiassen weg, Parklaan, Ouwehand- straat, Varkerisserstraat. Avond: Park laan, Annastraat, Zeeweg, Voorstraat, Emmaplein, Kon. Wilhelminastraat, Sioisweg, Te Brittenstraat (rust), E. A. Borgerstraat, Rijnmond, Bqulevard,, Vuurbaakplein, Drieplassenweg. LEIDEN „Ontspan je, reageer je emoties af. Wees emotioneel gezond. Leef niet volgens principes, maar volgens de natuur. Mijn volk staat dichter bij de natuur dan de blanken." De boodschap die de 38-jarige Moshe Sephula uit Zuid-Afrika heeft te brengen, is een Christelijke, maar een boodschap, waarin de Zuid-Afrikaanse negercultuur door klinkt. Moshe Sephula is predikant van de Zuid-Afrikaanse tak van de African Methodist Episcopal Church - en waar religie en muziek zulke nauwe banden hébben als in Afrika, betekent dat tevens muzikaal leider. Hij heeft dan ook een religieuze en een muzikale opleiding, verzamelt de liederen van zijn volk en zingt een uitgebreid repertoire, vaak ver taald in moderne Europese talen. Het liefst spreekt hij over zijn op vattingen vanuit die muziek. Leemte „Muziek", zegt hg in zijn Engels, dat in Afrikaans overgaat, wanneer hy geëmo tioneerd raakt, „muziek is een taal, een sociale kracht, een spirituele kracht en een intellectuele kracht. Muziek kan 'n brug vormen tussen verschillende naties, het is een communicatiemiddel. Daar om is het zo jammer, dat er zo weinig Zuid-Afrikaans materiaal bestaat; de antropologen zagen er de importantie niet van in". Zelf wil hij nu in deze leemte voorzien door in ons land een songboek met in het Engels vertaalde teksten uit te geven, niet-religieuze, al ledaagse Afrikaanse muziek exotisch ritmee dat door 'n klein bandjereligie veranderd en verbak Zevenhoven 6-3 6-1 verzorgd wordt. j heb recht op mijn eigen individualiteit". 6-3 6-1 2-6 3-6 6-0 6-3 0-6 6-4 6-4 6-2 6-3 6-3 6-3 Engelse hoofdstad, om er te studeren en om er te werken. „Ze zijn tevreden, maar ze missen er hun gewone omgeving, hun kerk, waarin gezongen wordt. Dat brengt tal van sociale problemen met zich mee, ook politieke", aldus de neger predikant, die ontkent een politiek doel voor ogen te hebben met zijn werk. „Ik predik voor de gehele congregatie, Maar dat onze kerk een negerkerk is, wil zeggen, dat de negermuziek er in ere wordt gehouden, dat er fel religieus wordt meebeleefd'. Dan komt een klacht aan het adres van de Europese muziek: „Die deed grote schade i Afrika, meer schade dan enig ander stituut. Onze cultuur werd er voor aanzienlijk deel door vernietigd, o zamerhand dichtbij de top te geraken i met twee keer 6-1 gaf hij Wout van As geen enkele kans. By de dames keerde mevrouw Kieboom i goede prestatie door scherp spelend Els Veentjer de eerste set a fte snoepen in de tweede zelfs nog een 5-4 voor-, sprong te bewerkstelligen. Daarna was het echter met haar gebeurd en fel geconcentreerd spelend won Els Veen tjer de partij (9-7, 6-3). Nellemieke Brouwer toonde weer eens aan over nietj DEA - ie ronde: daal pikte nog wel de eerste set met geringe talenten te beschikken. Met 6-3, mej. Groen-mej. Wagenvoord schitterende backliandpassings en wist 6-1 versloeg zij mevr. Zevenhoven. In de N. Brouwer-mevr. Zevenhovei Koggink tot 5-5 in de gaten te houden, volgende ronde moest zij echter haar E. Veentjer-mevr. Kieboom 5-7 9-7 6-3 Op onverklaarbare wyze was Jan Blom- meerdere erkennen in de geplaatste Tinei 2e ronde: mendaal echter niet in staat de overige Zwaan, al dient hierbij vermeld te wor- T. Zwaan-N. Brouwers 6-4 7-5 twee games te vergaren en met 7-5, den, dat Nellemieke met het geluk iets, DDAMaar het zingen is ook zonder dat ge- bewecin£. dan in Amerika niet 6-1 moest hg het onderspit delven voor meer op haar hand zeker setwinst ge-'.T. Groen-A. Rauws—J. Overdijkink-me- nezend voor een volk, volgens de 38-ja- Black Power of achter de de betere conditie van Koggink, die uit- proefd zou hebben (6-4. 7-5). vrouw Kook 6-4 2-6 6-3 rige donkerbruine neger. Men kan er richtin_King. in EUr0Da niet achter elndelyk van doorsdaggevende betekenis in de B-afdeling speelde Eddy de Vries HDA: zijn emoties in uitdrukken, ook zonder) (l> o)a )n bleek. een goede partij tegen Gerard Pesna env. Gelder-W. SieKorteweg-D. Haks bijpassende tekst, zonder boodschap. Het goed gebruik makend van zijn dubbele 6-1 6-3 bindt de mensen samen; „je kan geen In de A-afdeling werd de eerste ronde forehand wist hij deze ondanks verlies Robbers-Temminck Kasten-Rutgers isolationist zyn bij het muziek maken'-, volledig afgewerkt, waardoor de wed- in de koude reeks met 6-1 in de derde ■trQdleiding geltjk ligt met haar schema, te kloppen Binding De Afrikaanse Methodistische Episco pale Kerk wil dezelfde rechten als andere kerken krijgt die trouwens ook wel stelt zich niet achter welke politieke welk streven dan ook, evenmin als in Afrika. Wel zal de Kerk een gemengd gehoor verbieden. Negerkerk 6-4 8-6 teksten verstaan vai 9-7 6-3 meebrengen. 4-6 6-3 6-4 Ron van Gelder maakte zyn plaatsing als Ook Costandse bereikte hier de volgende no. twee waar door de Noordwijker Ge-i ronde door Harry Mulder te eilminneren DEB: rard Pasma met bekeken balletjes geen; (6-3, 6-3). J- Onnes-mej. Bos enkele illusie te laten. Meer moeite had Bij de dames bevestigde Annie Meijer A. Meyer-A. Blaas Piet Vantjen met Peter Burki. In de haar vorm van de laatste weken Agnes HEB: eerste reeks leek er voor Veentjer geen Blaas kon nog wel de eerste set pakken Koggink-Blommendaal vuiltje aan de lucht en wel diepe drives maar moest in de volgende twee sets A. Constandse-A. Mulder en flitsende passing wist hij deze voor j wijken voor de scherp geslagen forehand E. de Vries-C. Pasma zich te winnen (6-2). In de tweede jen diepe backhands van Annie Meijer. HDB: reeks kwam Burki er echter steeds be- In de laagste afdeling, de C-afdeling, Pasma-Blommendaal—Cernik-de WegerQp de kerk van de blanke in Europa, ter in 'n schitterend spelend dwong hij kostte het Anita Steenhouwer veel moei- c,ie vee' minder een uitlaatklep vormt 3-6 7-5 6-1 6-3 6-3 6-0 2-6 6-4 verschillende talen en het de muziek zelt met zich Alncn Methodist Epiecupal Church werd in 1787 opgericht als een van de Amerikaanse slavenkerken en is inmid dels uitgegroeid tot de grootste der ne- gerkerken. In Zuid-Afrika is de AMEC de voortzetting van de Ethiopian Church Ethioopië is in Zuid-Afrika voor Uitlaatklep Muziek speelt een belangrijke rol in de kerk van Moshe Sephula. „Wat is religie zonder muziek", zegt hij zelf. En hy wyst Veentjer de tweede set af (6-4). In de bealiasende reeks zakte Burki echter weer snel af en met 6-0 liet Veentjer zien wie er wel de sterkste is. Fred Hem mes had in de eerste reeks nogal wat moeite met Jan Willem Bruin door de geringe controle over zyn slagen (7-5), maar in de koude reeks was het snel bekeken (6-3). John Martens vond tegen Jan Mulder eindeiyk zijn touch terug en met 6-2, 8-6 zegevierde hij; Loek San ders toonde weer eens aan, zo lang- mevrouw Giberius te verslaan, de sterke lobs en goede drophots van Anita gaven uiteindelijk de door slag (6-2, 5-7, 6-4). Bij de heren bereikte Peter de Koning de volgende ronde door Schreiner uit te schakelen en aldus de grootste kansheb ber voor de titel te biyven. De voornaamste uitslagen zijn: HEA - le ronde: P. Veentjer-P. Burki 6-2 4-6 6-0 P. Blaas-N. Kuypers 6-2 6-2 Temminck-BonteKook-Ha rteloh emotioneel-religieus beleven. „In Haarlem zag ik Surinamers op het marktplein naast de kerk een eigen dienst houden: In de kerk kunnen deze niet zingen, want het ia de kerk I van de blanken". 6-3 6-1 DEC: .1. Teeuw-H. v. d. Velde 6-4 7-5 K. van Leeuwen-E. Mulder 6-0 4-6 6-1 A. Steenhouwer-mevr. Giberius 6-2 5-7 6-4 HEC: I Alting Sieberg-Haazebroek 6-4 7-5 Met hetzelfde probleem ziet Moshe zich W. Brener-J. C. Mulder 7-5 9-7 6-11 ln Londen geconfronteerd. Uit de voor- J. Drok-B. Goedhart 6-2 6-3malige kolonleën van het Britse ryk zyn R. de Koning-R. Schreiner 6-3 fl-4tal van mensen overgekomen naar de stamland de Bantu-n gers. De Ethiopische kerk werd gesticht bij zijn bezoek aan ons land (wegens de door Nangena M. Mokone. aanvankelijk) uitgave van zijn songboek) treft hij hier lid van de Methodistische kerk. Het I dezelfde situatie, doel, dat deze kerken van het begin af nastreefden was de negerbevolking van Ware Zendeling Een vast inkomen kan er voor hem nog de Verenigde Staten en Zuid-Afrika een eigen Methodistische kerk te geven, af gestemd op de eigen culturele en reli gieuze behoeften. In de kerk van de bfanke voelde men zich niet thuis zo men daar al werd toegelaten. En Moshe duideiyk in Europa. Om praktische re- duidlfk In Europa. Om praktische re denen beperkt hy zich tot Londen, maar niet af. Als ware zendeling leeft hy giften en vermoedeiyk van zijn idealis me. Hy is er niet minder optimistisch op en verdraagt biymoedig, dat hy nu al S jaar uit zyn vaderland weg ls, waar hij wel nog eens hoopt terug te keren: Hij heeft in Zuid-Afrika natuuriyk zyn ver wanten wonen en kreeg er zijn oplei ding tot predikant en tot sociaal werker. De onlangs vermoorde guerillastryder in Mozambique Eduardo Mondlane was een klasgenoot van hem op de Jan Hof- meijerschool of social work. Moshe Se phula deed o.a. missionair werk in Zuid West Afrika en was later „Radio-, au dio-, visual- en mass-communication or ganizer" bij de Wereldraad van Kerken in Zuid-Afrika, waar bij de introductie van moderne technieken in het religieus onderwys bevorderde. MENNO WOLTERS

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4