Softbal wacht op grote doorbraak e Baandirecteur tipt Nederlandse stayers voor finale in W.K. MASSALE FINISH IN DE SNEEKWEEK Loting viel niet zo ongunstig uit NASB KOOS BEWUST VOOR TOPSPORT Satan Hanover rust voorbij Frisse wind in Antwerps Sportpaleis Jong talent in schakelklasse PETER POST: „HET IS VOOR MIJ DE LAATSTE KEER" Dochter voor gouden Vera Cricketteam tegen Free Foresters Uj.i^ot/ALr 5 AUVJUöxuÖ 1969 viz, L,t<jiu6ti CUURAINJL PAGINA 7 gegroeid met een snel stijgend ledental en steeds nieuwe verenigingen. Vooral aJls schoolsport is softbal zeer snel gestegen. Het aantal dnterscho- laire stedensoftbaltoemooien steeg sinds 1968 met 50%. zodat in '1969 liefst 250 teams gestreden heb ben om het scholierenkampioenschap van Neder- De Ned. Amateur Softbal Bond heeft overigens zeer bewust voor topsport gekozen, waarbij echter het probleem Igeld een grote rol speelt. Hoe groter een sportbond is hoe meer geld. Ontegenzeggelijk blijkt „de grootte" van een sportorganisatie sterk verbonden te zijn imet de inkomsten van jaarcon tributies en van subsidies Bij de uitkering van gelden van de Nedeiiandse Sportfederatie, kregen de softbalsters in 1968 een dankbaar aanvaarde uitkering van 6.000,tegen bijvoorbeeld de Kon. Nederlandse Schaatsenrijdersbond 116.000,- en de Kon. Ned. Korfbalbond 30.000,Wille keurige grepen overigens uit een totaal aan uit keringen van zo'n slordige tweeënhalf miljoen gulden. Op dezelfde wijze blijkt ook het ministerie Oude beleidsfouten dn de softbalbond deden op dit punt een lacune ontstaan. Vier jaar te laat kwam de nieuwe generatie van de softbalbond tot de ontdekking welke fout de voorgangers hadden ge maakt. Want een ministerie pleegt nu eenmaal zijn beleid voor jaren vast te stellen en heeft daardoor voor- nieuwelingen nauwelijks of geen plaats. En de softbalbond heeft nog niet te klagen gehad, want na enige moeite werd hij toch inge voegd en kreeg ook een aandeeltje uit de finan ciële ruif. Eén positief punt komt echter uit deze lacune naar voren: de aanwezige middelen worden aan alle kanten gewikt en gewogen alvorens tot uitgaven over te gaan. Te veel nog is de N.A.S.B. afhankelijk van steun voor bijzondere activiteiten. Die steun wordt soms verleend, zoals in 1967 'toen een softbalteam een invitatie uit Amerika kon realiseren door sub sidies van NSF, CRM, een schenking van accu magnaat Kurt Vyth en nog eens 270,die elke speelster zelf bijdroeg. Nu al wordt hevig gedacht aan 1970, als in Japan de tweede officiële wereld kampioenschappen worden georganiseerd. Wensen Intussen heeft softbal in Amerika, naast honkbal, een grote populariteit verworven. In Europa is het nog lang niet zo ver. Of softbal ooit „in de lift" zal komen, hangt in feite volledig af van honkbal. Er is een sierk kader nodig. En wie anders dan honk ballers kunnen in Europa, en vooral in Nederland, hun kennis en ervaring inzetten? Langzamerhand komt die medewerking los van de zijde van de honkballers. Niettemin blijven er voor de N.A.S.B. dan nog vol doende wensen: grotere financiële armslag, een bondsorgaan, een bondscoach in volledige dienst, een softbalcentrum, verlichte speelvelden. Idealisten maken een sportbond groot. Ze zijn er in de softbalbond. (Van een medewerker) DEN HAAG Gedurfd spel, grote inzet, voortdurende concentratie. Nog meer termen zouden gevonden kun nen worden voor softbal, gespeeld door twee enthousiaste teams die el kaar geen duimbreed willen toege ven. De naam doet denken aan een j spel met een „zachte bal", in werke- j lijkheid is hij groter dan bij het aan- Lu...,™™, verwante honkbal en net zo keihard. Nog steeds wacht softbal in Nederland op de grote doorbraak, op een volledige erkenning- Er is enige erkenning, getuige de bijdrage aan lichtinstallaties, buitenlandse reizen e.d., maar er is nog geen noodzakelijk soft balcentrum in Den Haag, Haarlem of een an dere stad in Nederland. Grote broer honkbal heeft wat dit betreft nog steeds de voorkeur gekregen. De behoefte aan softbalaccommo- daties is tenminste even groot. Een voetbal vereniging wil de velden in de zomermaan den maar node afstaan. Sinds in Nederland softbal i-s doorgedrongen, wat te danken is aan dè vele Amerikaanse militairen die hun vrije itijd ina de oorlog vulden door softbal te spelen, heeft deze sport een snelle evolutie doorgemaakt. Uit enige tientallen dames dóe an 1952 met groot enthousiasme het „fast-pitch- softbal" beoefenden is een bloeiende organisatie KOERSEN DUINDIGT (Van onze paardespórtmedewerker) digrt het nummer voor de internationale klasse gaan beheersen: Satan Hanover en Royal Hanover. Ze moeten allebei twintig meter geven aan de grillige, jmaar zeer snelle El Iladic, die altijd voor een verrassing kan zorgen. Van de twee Amerikanen is Satan, die een poosje op Tust is geweest, de regelmatigste en wa&tschyniyk ook wel de snelste. IDe tweejarigen ontmoeten elkaar in let ewteriumfr^bét - eéfste" belangrijke timmer voor de jongste garde. Het is en bijzonder open koers met dertien aarden, waarvan Impala, Ik'e Buiten- org en Iwan Iwanowitch ver kunnen In totaal zijn er acht draverijen en vee rennen. De eerste koers begint alf vier en onze prognoses luiden: Vrijbuiterprijs (2100 m, met trio): loney Six - Heliotroop R - Gento. Vultureprys (2100 m): Happie T - lolgapluto Gerda - Hertogin van Gelre. Vrydagprys (2000 m, met trio): Fiasco \kerendam - Goofy Hollandia - Granda. Vitesseprijs (2100 m): Satan Hanover - loyal Hanover - El Hadie. Melisseprys (ren, over ca. 1800 m): ïaldfinger - Moonstar - Telstar I. Vita-Donumprys (2000 m, met trio): 'ernanda D - Ernie Rita - Emma Qui- :hotte. Criterium der Tweejarigen (1500 m): van Iwanowitch - Impala - Ike Bui- enzorg. Vita-Kinleyprys (2120 m): Fletcher D Grand Geste - Dynamica. Bingolaprys, (ren, over 2000 m), met rio): La Champagne - stal De Bloemert Vliegerprijs (2000 m): Grenadier - Gay lodney - Furie. (Van onze sportredactie) ANTWERPEN Op de laatste trainingsdag voor de wereldkampioenschappen op de baan voor beroepsrenners, kon men zich afvragen of~ het Antwerpse Sportpaleis met de nieuwe lucht verversingsinstallatie wel zo fris te blazen valt als de directie meent. Zo lang de blowers nog niet in werking zijn getreden vanavond i zes uur gaan ze aan mogen we Voor Walter de Winter staat het vast dat zijn klanten tevreden mensen zullen zijn. Hij is er eveneens van overtuigd, dat ondanks het warme weer en de des wege weinig aantrekkelijke gang naar eer zo besloten ruimte, het wereldkampioen schap geen verliesgevende zaak hoeft te worden. „Onze voorverkoop heeft gewel dig gelopen. Ruim eenvierde van a" plaatsbewijzen zijn we al kwijt. Dat voor mij een teken dat de temperatuur de mensen niet zo afschrikt als velen wel denken". Wat Walter de Winter bij die -voorverkoop opviël, was de matige be langstelling uit Nederland. „Ik had. meer van verwacht", zegt hij. „Maar ja, we kennen de Nederlanders intussen beetje. Het zijn nuchtere mensen die eerst eens rustig willen kijken hoe ver hun renners komen. Als het interessant wordt, zullen we ze wel zien verschijnen". Wat dat betreft is de Antwerpse baan- aan een veroordeling wagen, maar de vraag of Ret, wijl lukt is ;zeker niet misplaatst. Het idee van de internationale wielerbond om ook winterbanen in aanmerking te laten komen voor wereldkampioenschappen mag dan inder tijd een interessant nieuwtje zijn geweest, be paald gelukkig lijkt het plan niet als de zomerse temperaturen zo oplopen als nu. Baan directeur Walter de Winter is de laatste die dat ontkent. „Meteen toen de datum bekend werd, SNEEK Ook de derde dag van de Sneekweek is gisteren een grote dryf- larty geworden. Toen in de namiddag ichter wat wind kwam, zette het hele eld zich massaal in beweging. Dit stel- 8c zware eisen aan het finishcomité dat ilotseling vüftien klassen tegeiyk zag Jiinnenkomen. Bij de regenbogen finishte wederom 'e „Jantje van Leiden" als eerste, nu ichter met de schakelzeiler Rino Tettero ït roer. Metzelaar ging als tweede •ver de aankomstlijn, nog net voor na- ionaal kampioen John Hofland. In de schakelklasse valt het uitstekende zeilen de jonge Harry Amsterdam. Hij ling gisteren weer als winnaar over de •inish, voor Woudstra. „De grote Klaas" van Klazinga uit •Amsterdam was te snel voor Rolf van ■en Baumen in de valkenklasse, terwijl le Wilde met een derde plaats genoegen noest nemen, nadat deze de twee voor taande dagen winnaar was geworden, "ytema uit Jiemen ging in de pampus- dasse als eerste van een grote groep leiiers over de lijn, voor Adema. De belangrijkste uitsla vrijheid': i. regenboog: lucide": Basketbalnederlaag HOHENLIMBURG In de strijd om bezetting van de zevende tot en met Ifde plaats bij het toernooi om het 'uropees juniorenkampioenschap bas ketbal heeft Nederland gisteren de eer de wedstrijd verloren van Israël met '3—43 (rust 33—18). valken: 1. Klazinga, 2. Roll v directeur overigens gematigd optimistisch want hy ziet alleen by de stayers Neder landse finalisten. „Ik heb hier elke dag de trainingen gevolgd en als ik naga wat ik daarby zag, dan geloof ik dat Ritter en Porter de achtervolgingsfinale halen, Ser- cu en Beghetto de sprint en dat Neder land De Wit en Oudkerk in de eindstryd van de stayers krygt". Te veel op de weg Voor Walter de Winter geen Post of Bongers in de finale. Bongers maakte echter bij zijn laatste training uitstekende tijden en heeft de beste verwachtingen van de intensieve voorbereiding die hij aan dit nummer besteedde. Peter Post is in dat opzicht minder optimistisch want de manier waarop hij zich prepareerde, kon beter. „Ik heb te veel op de weg gereden", aldus Post. „In de criteriums kon ik volop werk krijgen en dat is finan cieel natuurlijk erg interessant, Ik heb dan ook geen wedstrijd afgezegd en ik zal het nooit doen ook. In de zomer blijft mijn voorkeur uitgaan naar de,weg. Voor dit soort baanwerk moet je over veel mo raal beschikken en dat heb ik niet meer. Daarom is het de laatste keer dat ik eraan meedoe. Ik zal maar zien hoe ver ik kom. Men zegt wel dat het voor mij voordelig is dat dit wereldkampioenschap op de Antwerpse baan wordt gereden, maar dat geloof ik niet. Ik maakte hier inderdaad ooit uitstekende tijden, maar dat gebeur de meestal tijdens een zesdaagse, als ik de grote wintervorm had. Nu ontbreekt die perfecte conditie door de aandacht die ik aan de criteriums besteedde". In bed In de Nederlandse ploeg wacht ook Gerard Koel met minder hooggespannen verwachtingen af wat er met hem ge beurt, want hij is ziek geworden. Gister ochtend kreeg hij last van diarree en vanuit Hoogerheide (waar hij sinds enige weken woont) zocht hij contact met de Amsterdamse arts Farber die telefonisch een recept doorgaf aan de apotheek. Ge rard Koel leefde gisteren alleen op mine raalwater en kon slechts hopen dat zijn conditie niet al te hard achteruit holt. Hij heeft tot gistermiddag in bed gelegen en is toen naar het Sportpaleis gereden om er op advies van chef d'équipe Jef van de Vijver alleen maar rond te kijken en wat van de sfeer te proeven." Nieuwe pakken De laatste kans om te trainen werd ook door de Nederlandse stayers Piet de Wit, Jaap Oudkerk en Piet van der Lans aan gegrepen. Zij testten him krachten nog eens in de twee uur die waren uitgetrok ken voor de deelnemers op dit nummer en oordeelden dat het best zal gaan. De vraag die hem, en alle andere renners hebben we gereageerd. De maanden september en oktober zouden veel geschikter zijn geweest, maar de Ü.C.I. wilde er niet van horen. Het moest per se begin augustus blijven." Daarom boog zich de beheersraad van het Antwerpse Sportpaleis over een financieel zwaarwegend verbouwingsprogramma van het luchtverver- singssyteem. Deze week zal blijken of het geld goed is besteed. Gisteravond was de Antwerpse sporttempel nog een bakoven. achter de zware motoren, gisteren nog bezig hield, was wat de nieuwe pakken van de gangmakers zullen opleveren. Ze zijn, op voorschrift van de UCI, van een heel ander soort makelij geworden: zeer nauwsluitend en gemaakt van een glad soort leer. Ze bieden de coureur veel min der beschutting dan de traditionele uit rusting en dat dreef de huidige wereld kampioen Leo Proost tot de uitspraak: De schaakmatadoren zijn vertrokken van Amsterdam (IBM-toernooi) naar Dieren (open kampioenschap van Nederland). Ook de Tsjech Kavalek is weer van de partij, die hij met wit speelt tegen de bebrilde J. A. J. Marcus, die op de achtergrond aan zijn pijpje trekt. „Het lijkt wel of je geen gang maker voor je hebt, zo zwaar is het koersen nu geworden." MACCABIAH Niet-joodse spelers toegelaten door rechter TEL AVIV Een districtsrechter in Tel Aviv heeft de organisatoren van de Maccabiahspelen gistéren bevolen de diskwalificatie van het Urugueze bas ketbalteam ongedaan te maken. De Uruguezen waren doorgedrogen tot de halve finales, waarin zij Israël zouden ontmoeten, maar zy werden uitgesloten tien bleek dat twee niet-joodse spelers deel uitmaakten van de ploeg. Een woordvoerder van de Urugueze delegatie, Haim Lipkin, zei tegen de rechter dat de twee betrokken spelers reeds drie wedstrijden hadden gespeeld en dat een van hen reeds op een vorige Maccabiah was uitgekomen. De heer Lipkin zei verder dat volgens de regle menten de deelneming aan de spelen niet speciaal is beperkt tot joden en dat een Arabier reeds voor Israël een gouden medaille heeft gewonnen. Vorige week trok het Belgische water- poloteam zich terug na beschuldigingen dat twee van de spelers niet-joods waren. Voor een Nederlands succes zorgde gisteren handbalster en atlete Carry Piller, die haar titel bij het speerwerpen behield. Zij kwam tot een worp van 42,01 meter, een record voor de Spelen. Weer zwem record van Fassnacht LOS ANGELES De Westduitse zwemmer Hans Fassnacht, die in Los Angeles reeds de Europese records op de 400 meter wisselslag en de 400 meter vrije slag verbeterde, heeft ook het Europees record ,op de 1500 meter vrije slag scherper gesteld. Hij bracht het op 16 min. 32,2 sec. Het stond sedert 13 augustus 1968 al met 16.36,8 op zijn Galeabeker voor Spanje VICHY Spanje heeft gisteren in Vichy de Galeabeker veroverd. In de finale van dit tennistoernooi voor spe lers tot 21 jaar namen de Spanjaarden een beslissende voorsprong van 3—0 te gen Tsjecho-Slowakije. Het was de tweede achtereenvolgende keer dat Spanje beslag legde op de Galeabeker. Voordien wonnen de Spanjaarden in 1956, 1957 en 1958 dit toernooi. VERA CASLAVSKA PRAAG Vera Caslavska, de vier voudige Olympische turnkampioene 'van Mexico-City, heeft gisteren het leven ge schonken aan een dochter. Over de naam van het meisje wordt pas een be slissing genomen als de vader, Josef Odlozil, terugkeert van legeroefeningen in Kiev. Drie dagen na het behalen van de gouden medaille in de Olympische acht- kamp, en vierentwintig uur na de eer ste prijzen op de brug, vrije oefening en de paardsprong trad Vera Caslavsk^ in Mexico in het huwelijk met Odlozil, die bij de Spelen van Tokio een zilveren medaille had gewonnen op de 1500 mete.r Door haar „ryke buit" bij de Olym pische Spelen, wereldkampioenschappen en Europese kampioenschappen (zij be haalde 22 gouden, tien zilveren en drie bronzen medailles) kreeg de Tsjechische topturnster de bijnaam „Gouden Vera". Tsjechische ijshockeyers hieven in Frankrijk CHAMONIX Twee Tsjecho-Slo- waakse yshockeyspclers, die in Chamo- nix waren, zyn spoorloos. De twee spe lers verlieten het hotel, terwyl hun teamgenoten dineerden. De spelers hadden met Auto-Skoda het afgelopen weekeinde twee wedstrij den gespeeld tegen het team van Cha- monix. Na de wedstrijden, die door de Tsjechen werden gewonnen, gingen de beide spelers zaterdagavond naar hun hotel. Zij namen hun bagage mee en verdwenen. De overige leden van het team zijn zondag naar Tsjecho-Slowakije vertrokken. Afscheid van m eestervoetba llers WENEN Voor de laatste keer verdedigen dr. Mate Fenyvesi en Sandor Matrai morgen in een wedstrijd tegen een Weens voetbalelftal de kleuren van Ferencvaros Boedapest. Met deze af scheidswedstrijd van de beide recordinternationals is een periode van de Hongaarse voetbalhistorie, die met sterren als Bozsik, Puskas, Groscis, Kocsis en Hidegkuti in de jaren vijftig werd geschreven, afgesloten. De zesendertigjarige dr. Fenyvesi, dierenarts van beroep, en de één jaar oudere Matrai, die in Boedapest een espressobar bezit, werden respectievelijk zesenzeventig en tachtig keer in de nationale ploeg van Hongarije (jSKozên. De Hongaren hebben ondanks hun sterspelers in die periode nooit het wereldkampioenschap kunnen bereiken. In 1954 werden zij door West-Duitsland in de finale verslagen. DEN HAAG Het KNCB-elftal, dat maandag 11 en dinsdag 12 augustus op het terrein van ACC in Amsterdam tegen de Free Foresters zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Van der Vegt (HBS, aanvoerder), Van Nispen tot Sevenaer (HCC, wicketkeeper), Breuning (HCC), Brongersma (Bloemendaal), Van der Heyde (ACC), Kruyt (Bloemendaal), De Lanoy Meyer (HCC), Lapierre (ACC), Pototsky IDe Krekels), A. van Rijn (HBS) en H. Spits (VRA). Wereldstrijd cyclocross in Nederland ANTWERPEN Op de bestuursver gadering van de FICP (de beroepsorga nisatie in de internationale wieler- wereld) is gisteren besloten dat Neder land in 1971 het wereldkampioenschap cyclo cross voor de profs zal organiseren. Nederland wil ook de strijd om de amateurtitel hebben, maar daarover zal pas worden beslis! tijdens het confres van de UCI dat medio augustus in Brno (Tsjecho-Slowakije) wordt gehouden. De FICP aanvaardde ook de kandida tuur van Zwitserland voor de organisatie van de wereldkampioenschappen bij de profs in 1971 en die van Spanje voor 1973, Ook deze beide landen willen profs en amateurs op één programma hebben zodat ook zij straks in Brno op een nadere uitspraak zullen moeten wachten. ANTWERPEN De wedslryxlcommissarissen hebben gisteren de indelingen van de series voor de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan bekendgemaakt. De Nederlanders zUn er beslist niet slecht afgekomen. Sprinter Gerdrd Koel moet in de vierde reeks rijden tegen de Belg Van Lancker. Wereldkampioen Berghetto rijdt in de eerste serie tegen de Fransman Cherreau, de Belg Sercu komt uit tegen de onbekende Japanner Madarame. Er zijn acht se ries, waaruit de winnaars direct geplaatst worden voor de finale. De anderen komen vanavond in de baan. Piet van der Lans krijgt het moeilijk in de reeks sterk ingedeeld. De Nederlandse kampioen rijdt tegen de Brit Hugh Porter, de titelverdediger. Daarna rijdt Peter Post tegen de Deen Ritter. Er zijn in totaal veertien achtervolgers ingeschreven van wie zich vandaag acht in de kwartfinales plaatsen. Bij de stayers is vooral Jaap Oudkerk zeer gunstig ingedeeld. Hij rijdt in de vierde en laatste serie, die woensdagavond op het programma staat, tegen de Italiaan Luciario, de Duitser Kemper en de Zwitser Blattner. De andere twee Nederlanders kome nvanavond in de baan. Piet van dr Lans krijgt het moeilijk in de reeks tegen Proost, de Italiaan Carniel, de Fransman Scob en de Spanjaard Hortelano. Meer kans om zich direct te plaatsen (alleen de winnaars van de vier series gaan direct naar de finale) heeft Piet de Wit, die vanavond start tegen Deloof, de Ita liaan De Lilloo, de Spanjaard Julia en de Engelsman Hill. In de derde serie, die woensdagavond wordt gereden, starten de Belg Verschueren, de Duitser Rudolph, de Fransman Raynal en de Zwitser Janser. Behalve de vier winnaars moeten de overige stayers in twee herkansingsritten trachten alsnog de finale le bereiken, die uit zes renners zal bestaan.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7