Ulinterbont tegen Zomerprijzen co Voorzichtigheid bij baden geboden W' Traditiegetrouw heeft V&D nu reeds de prijzen van de nieuwe bontmantels tussen haakjes "klassieke, sportieve en model len vandeze tijd" extralaag gesteld .Ontdek het bij V&D m Beatfeest in Utrecht had staartje Moeder doodde in waanzin lastig kind Ministersweduwe klaagl bij kroon over pensioen PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 5 AUGUSTUS 1969 Iedere zomer slachtoffers De bolhoed begint weer „in" te worden bij het paardrijden. En dat was dan ook weer goed te zien bij het in Opmeer gehouden concours hippique. Daaraan ging een keuring vooraf van paarden, varkens, wolven, rundvee en konijnen. Dat was dus nog rusten geblazen voor De warme zomerdagen maken een aantal slachtoffers onder de baders en zwemmers. Dikwijls zün deze on gevallen te wijten aan het verwaar lozen van de elementaire hygiënische regels van het baden, ooral gelegen heidsbaders zouden er goed aan doen deze bijdrage even door te lezen om de voornaamste regels nog eens op Alvorens te baden dient met twee uur te wachten na de laatste maal tijd. De reden hiervoor is voldoende bekend. Gedurende de spijsvertering stroomt er een extra-hoeveelheid bloed naar de maag, de darmen en de spijsverteringsklieren. Dit stelt bepaalde eisen aan de bloedsomloop waardoor deze zich minder goed aan de koude van het water kan aan passen. Deze maatregel is vooral van belang voor gelegenheidsbaders. Ge trainde zwemmers bezitten reeds een goed aanpassingsvermogen. Ze be hoeven deze maatregel niet zo strikt te volgen. Ook voor gelegenheidsbaders is het .niet noodzakelijk volledig nuchter te blijven. Wat drank (eèn glaasje melk, een glaasje fruitsap) of wat vast voedsel (één beschuit met wat jam of enkele klontjes suiker) mogen steeds genomen worden. Het is beter zich hiermee te beperken. Eén be schuit er geen tien, één glaasje melk en geen liter melk. Zoiuiebadeii Zonnebaden veroorzaakt in het lichaam een reeks reacties waardoor het organisme tracht de overtollige warmte kwijt te raken. Plotselinge afkoeling door aanraking met koud water kan op zijn beurt aanleiding geven tot een reeks andere reacties die soms hydrocutie kunnen veroor zaken. Dr. Lartigue spreekt van hydrocutie, naar voorbeeld van het woord „elektrocutie", d.w.z. getrof fen worden door elektrische stroom. Het water slaat toe zoals de elek trische stroom. De hydrocutie, m.a.w. het onwel worden of bewusteloos raken eventueel gevolgd door ver drinking, kan vaak veroorzaakt wor den door zonnebaden vóór het bad en zweten of pikkevel vóór het bad. Hoe kouder het water, hoe heviger de aanpassingsreacties zijn. De aan passing aan het koude water is een belangrijke factor. Terecht zegt de bekende sportarts F. van den Bossche dat ,.de eerste twee baden van het seizoen de gevaarlijkste zijn". Voortekenen Wanneer een van de volgende teke nen zich voordoen, moet men onmid dellijk het water verlaten. Ze zijn mogelijke voortekenen van een „hydrocutie" Gevoel van intense vermoeidheid; raadheid en onaangenaam gevoel van warmte; gevoel van hevige koude; migraine of hevige pijnen in de nek; duizelingen of oorsuizingen; ge wichtsstoornissen: „sterretjes" of „vliegjes" zien en spierstijfheid of krampen. Het is absoluut onverant woord bij het optreden van een van deze waarschuwingssignalen nog langer door te gaan met baden of Andere punten Baden en zwemmen doet men slechts als men in goede gezondheid verkeert, dit alweer wegens de soms hevige reacties van het lichaam op het koude water. Een voorafgaand ge neeskundig onderzoek kan dan ook niet genoeg aanbevolen worden, vooral voor gelegenheidsbaders'. Onnodige te zeggen dat men 'extra- voorzichtigheid aan de dag moet leggen bij koud water, dat wil zeggen onder de IR gr. C. Daarom liefst geleidelijk en stap voor stap in het water gaan: vele ongevallen doen zich voor bij het plotseling (dikwijls bezweet) in het water springen. Voortdurend in en uit het water gaan kan het aanpassingsmechanisme over belasten, zodat dit niet meer voldoen de reageert. Deze manier van baden dient dan ook afgèraden te worden. Langer zwemmen dan een half uur is zeker voor gelegenheidszwemmers niet aan te raden. Zwemmen is immers een vermoeiende bezigheid. Als laatste doch zeer voorname wenk raden we u aan nooit alleen te zwemmen. Zelfs bij de meest gerou tineerde zwemmer kan er zich een plotselinge ongesteldheid voordoen. Als men alleen zwemt, kan men van niemand hulp verwachten. Kunstmatige ademhaling Kunstmatige ademhaling heeft reeds onschatbare diensten bewezen. Vele levens werden er door gered. Toch bleven niet steeds de hersenen van de drenkelingen voldoende voor be schadiging gepaard. De ademhaling brengt via het bloed de nodige zuur stof naar de weefsels. Sommige weef sels, zoals de hersenen, vertonen blijvende letsels als ze meer dan vijf minuten zonder zuurstof blijven. Kunstmatige ademhaling dient zo vlug mogelijk toegepast te worden. Als een slachtoffer niet meer ademt, moet men zonder ook maar een seconde te verliezen overgaan tot kunstmatige ademhaling. Dit is een formeel gebod: Onmiddellijk met kunstmatige ademhaling beginnen. Geen tijd verliezen met het transpor teren van de drenkeling, het onder zoek naar de gebroken ledematen of het uitdrijven van het water uit de maag. Wellicht heeft u het genoegen op deze manier de een of andere strandmiss te redden. Succes! UTRECHT (ANP) Ongeveer 150 En gelsen, Duitsers en Belgen rolden gister avond na afloop van het door de Utrechtse Stichting Stadsontspanning in het Julianapark te Utrecht georganiseer de beatfeest op het Vredenburg hun slaapzakken uit om lussen de geparkeer de auto's een dutje te doen. De politie wist hén ervan te overtui gen, dat dit plein in het hart van de binnenstad niet de meest aangewezen plaats was voor een overnachting. De buitenlanders werden in twee uur tijds door de pendelende politiewagens en auto's van behulpzame burgers naar een camping en een speelweide gebracht. Een van de naar schatting tienduizend feestgangers was een 27-jarige Zwit serse cineast. De beatmuziek had hem zo in extase gebracht, dat hij zich van al zijn kleren had ontdaan. De politie bracht hem naar het hoodfburöau- waar hij zich ondanks de hitte toch weer met wat textiel moest omhullen. ROTTERDAM (ANP) De 25-jarige mevrouw J. O., die op 27 februari haar j 17 maanden tellende zoontje Joachim om 1 het leven bracht stond terecht voor de arrondissementsrechtbank in Rotter- Het gebeurde in het door Rotter dams industriegebied omgeven plaatsje Rozenburg, waar vader 6. ex-mijn werker nieuw werk had gevobden op de mammoéscheepswerf van Verolme. Toen hij vrijdagsochtends uit de nacht diénst thuiskwam, moest hij de dood van zijn zoontje vaststelflen. De huisarts stel de de politie op de hoogte en dokter Zel- denrust verrichtte sectie. Hij constateer de dat Joachim zo was mishandeld, dat de dood erop volgde. De rijkspolitie in I Rozenburg met het onderzoek belast I sprak over „een vlaag van verstands verbijstering". Zij zou in haar moeder zijn door dit kind zijn gestoord, omdat dit kind veel problemen gaf en onder andere eten weigerde. De officier van justitie achtte mishan deling de dood ten gevolge hebbend be wezen. Hij vroeg ontslag van rechtsver volging plus maatregelen in het belang van de vrouw en haar gezin. De recht bank zal vrijdag uitspraak doen. Vliegtuig met hulp voor Biafra neergestort GENEVE (AP) De vier Canadese bemanningsleden van een vliegtuig v mee hulpgoederen naar Biafra werden gevlogen, zijn omgekomen nadat het toestel was neergestort, aldus is in Ge- nève bekendgemaakt. Een woordvoerder van churchaid ze dat het vliegtuig niet door Nigeriaanse straaljagers was neergeschoten. SUSKE EN WISKE: DE JUNGLEBLOEM DEN HAAG (ANP) Bij het ministe rie van Economische Zaken wordt over wogen met een aparte prij zenbeschikking voor vlees te komen. Dit is van de zijde van het ministerie desgevraagd meege deeld na afloop van besprekingen op het departement, waarbij vertegenwoordigers van het produktsohap voor Vee en Vlees en van het bedrijfschap Slagersbedrijf hun visie op de kwestie van de vlees- prijzen hebben gegeven. Vorige week donderdag liep het gesprek nog vast. Aanleiding tot de besprekingen over de afkondiging van een speciale beschikking inzake de prijscontrole van vlees waren de moeilijkheden, die zich voordoen bij de vaststelling van de vleesprijzen. Wij zigingen in de marktprijzen voor levende slachtdieren welke prijzen dn de alge mene prijsmaatregel buiten beschouwing blijven kunnen thans niet, worden doorgevoerd in de uiteindelijke vlees- Schadevergoeding geëist Mevr- M. H.-J., weduwe van een ex- minister in het kabinet-Gerbrandy in Londen en minister van Economische Zaken in het eerste kabinet-Beel, heeft een klaagschrift over haar pensioen, ge richt tot de Kroon, dat volgende week door de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State in een openbare zitting wordt behandeld. Uit het stuk blijkt, dat de ministers- weduwe in 1956 een pensioen kreeg van 3705 gulden per jaar. Sinds 1 april 1968 ontvangt ze een bedrag aan pensioen gelden van 19.095 gulden. Toen haar vorig jaar bleek, dat haar uitkering te laag was, ging zij in beroep bij de Cen trale Raad van Beroep. Deze raad maak te uit, dat zij over de periode van 1956 tol en met augustus 1968 een bedrag van netto 62.324,48 te weinig pensioen uit betaald had gekregen. Mevrouw H. neemt nu geen genoegen met dit bedrag. Zij meent, dat haar ook nu weer tekort wordt gedaan, onder meer door niet rekening te houden met de premie compensatie van de AOW-AWW. Zij heeft berekend, dat zij zo'n 2300 gulden te weinig heeft ontvangen. Zij vraagt nu dit bedrag toe te kennen, benevens een schadevergoeding van 20.000 gulden met een rente van 5 tot de dag van betaling. Na het uitbrengen van diverse adviezen, zal de Kroon per Koninklijk Besluit dienen te beslissen- Benoeming DEN HAAG Bij k.b. is aan mr. L. Vliegentthart op zijn verzoek met in gang van 1 maart 1970 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van president van het gerechtshof te 's-Gravenhage, onder dankbetuiging voor de vele en gewich- in rechterlijke betrekkingen be- n diensten. Volledige ploeg naar w.k, waterski DEN HAAG Voor het eerst zal een volledig Nederlands team deelnemen aan de wereldkampioenschappen waterskiën, die donderdag 7 augustus op het Bags- vaerdsmeer in Kopenhagen zullen begin nen. De ploeg bestaat uit Willy Stahle, Europees jeugdkampioene 1968 en natio naal kampioen 1969. Pim Braskamp, na tionaal kampioen sinds' 1967 en Arie Spaaroverschotten in juli lager AMSTERDAM (ANP) De spaarban ken hebben in juni 1969 over het algemeen lagere overschotten behaald dan over juli 1968. Zo heeft de Spaarbank voor de stad Amsterdam een spaaroverschot be haald van f 2.3 ml in teg envorig jaar juli f 2.9 min- Ingelegd werd ditmaal f 36.4 min (v.j. f 32.5 min), terugbetaald f 34.1 min (v.j. f 29.7 min). De spaarbank schrijft dit lagere resultaat toe aan de extra uitgaven voor vakantie, opruiming en het dorstige zomerweer In vergelijking met 1968 hebben de eerste zeven maanden 'De diamant is ij (idonia in de ruïne DemMstel, mms! Wr m tmiiïj MaOm een paar minuten is de l#Tk mamant mm! HIGGLES: IN DE JUNGLE LUCKY LUKE: LA CARAVANE van 1969 een spaaroverschot opgeleverd van f 32.7 m-ln (1968: f 25.2 min). Per 31 juli 1969 was aan 539.798 spaarders 698,8 min spaarkapitaal verschuldigd. Bij de spaarbank te Rotterdam werd in juli f 53.3 min Ingelegd (v.j. f 45.2 min). Opgenomen werd f 53.2 min (v.j. f 44.1 min), zodat er een inlegoverschot ont- I van f 0.4 min (v.j. f 1.1 min). Eind ras het door 635.211 inleggers aan de spaarbank toevertrouwde bedrag gestegen tot f 727 min). Ook de Nutsspaarbank in Den Haag heeft in juli een aanmerkelijk lager spaaroversohot behaald clan verleden jaar. Het oversohot bedraagt ditmaal f 1.9 min (v.j. f 2.7 min). Ingelegd werd f 52.1 min en terugbetaald f 50.2 min. Het totale spaarderstegoed bedroeg per 31 juli f 739.7 min. Bij een totaal aantal inleggers van 445.789. De Bondsspaarbank voor midden-Neder land moest zdch in juli een nadelig spaar- versohil getroosten van ruim f 800.000. Vorig jaar werd nog een overschot be reikt van f 1.8 min. Het totale tegoed per eind juli 1969 beloop f 351.1 min. Gunstig springt de spaarbank Centrale Volksbank er over juli uit. Het spaar overschot in juli was ruim f 1 min hoger dan over juli 1968 en wel op f 1-6 min (v.j. f 0.6 min). Ingelegd werd f 102 min. terugbetaald f 8-5 min)

Leidse Courant | 1969 | | pagina 6