Gast- middenstander knipt op z'n Turks MGR. DEFREGGER: NIET SCHULDIG Vaag compromis in Israëlische Labour Nog deze maand meer troepen uit Vietnam mensen wat een xziexisexi Gehoorzaam aan Kerk Man bekent moord op kampbewoner Acties tegen rebellen gaan door HUWENDE PRIESTER LAS ZELF SCHRIFT Jongen bij het spelen in water geduwd Nederlander vermoord in Australië Speelvijvers in Utrecht vol bacteriën Terug van heel lang weggeweest DINS. 'AG 5 AUGUSTUS 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 SARKIS PRAAT NIET VEEL ONDER Z'N WERK (Van correspondent) VENRAY Hij heeft scharen, messen, flesjes, scheermesjes, flaconnetjes, twee spiegels, twee knipstoelen, een tafeltje met lec tuur voor vader, moeder en kind, een paar stoelen om op je beurt te wachten en een diploma aan de muur. Zo op het oog is-ie dus net zo'n gewone kapper als die waar u altijd uw kuif laat kort wieken. Ware het niet, dat de wieg van kapper-gastarbeider Sarkis Mamikonyan in het verre Turkije stond en dat het eerder genoemde diploma aan de muur is behaald in een Turkse stad. Sarkis Mamikonyan mag zich dus gerust een vreemde vogel in het kapperswereldje noemen. Zes jaar geleden kwam-ie naar Neder land, nadat-ie eerst half Europa was doorgetrokken op zoek naar een twee de moederland. Hij was in Griekenland, maar dat vond-ie niks. In Duitsland beviel 't hem niet. In België had-ie 't niet naar z'n zin, maar Hollandja, dat was 't. Daar wilde Sarkis best z'n oude beroep van harenknipper gaan uitoefenen. Alleendat za 'm niet zo glad als een glad kaal hoofd. In Nederland kun je namelijk 100 papier- tjes hebben die overduidelijk aantonen, dat je van haarknippen meer dan kaas gegeten hebt, maar daarmee ben je er nog niet. Je moet ook je handels kennis in je hoofd hebben, 'n midden standsdiploma op zak en bovendien zul je in ieder geval moeten weten wat ,lang in de nek', .scheren', .bijpunten' enz. in 't Nederlands is. Sarkis wist dat allemaal niet. Dus ging-ie 't leren. Overdag verdiende hij z'n Hollandse boterhammetje in een metaalfabriek en wanneer 90 van onze brave land genoten zat te genieten van het beeld scherm zat Sarkis boven z'n boeken. Samen met twee leraren van 'n gym nasium. In razend korte tijd wist Sar kis van wanten en ging-ie in Venray op zoek naar een geschikt pand om 'n zaakje te beginnen. Hij vond een leuk, klein pandje aan de Stationsstraat, kocht van z'n spaarcentjes behalve enkele scharen ook nog andere appa ratuur, die je als kapper nodig hebt en startte nu een week geleden met het in fatsoen brengen van Venrayse hoofden. De opening was voor Sarkis een groot feest. Van vrienden en bekenden kreeg- ie naast een stapel telegrammen en kaarten maar liefst 56 bloemstukjes, zodat zijn zaak een week na de ope ning meer op een bloemisterij dan op een kapperszaak lijkt. Sarkis Mamikonyan is een man van weinig woorden, maar overvriendelijk is-ie wel en vakkundig knippen kan-ie ook. Z'n Nederlands is beter dan mijn Turks ooit geweest is overigens, maar daar hebben zijn 2 vrienden leraren voor gezorgd. En z'n 12-jarig dochtertje. Deze laatste spreekt onze taal als u en ik. Een ideaal dat Sarkis zich overigens ook gesteld heeft, al bedient hij zich nu nog van korte zinnetjes met af en toe een woordje Duits er tussendoor. Toon Hermans heeft ook een duidelijke in vloed op zijn Nederlands gehad, want tegen klanten zegt hij herhaaldelijk: „Merci, bedankt" of „dankuwelalstu- blieft". Maar Sarkis zal het wel leren. Wie namelijk denkt, dat in de huis kamer van de Mamikonyans het Turks nog steeds klinkt heeft het mis. Sarkis' vrouw en kind spreken thuis Neder lands om 't zo snel mogelijk onder de knie te hebben. Alleen wanneer er be paalde moeilijkheden in het gezinnetje zijn, die zich in het Hollands niet zo dadelijk laten oplossen, wil er nog wel eens Turks gesproken worden. En voor de rest studeert-ie nog hard. Elke dag 'n uurtje. En leest-ie Neder landse kranten. Van a tot z, al besteedt- ie aan de sport meer dan gemiddelde aandacht. Daarbjj heeft vooral Ajax z'n bijzondere interesse. Tegen z'n klanten zegt-ie weinig. Hij vindt dat dat maar ophoudt. Na het knippen z'n hele voorraad smeerseltjes en lotionnetjes opnoemen is er ook niet bij. Waren alle kappers maar Turken MüNCHEN (AP) Mgr. Matthias Defregger, hulpbisschop van München en voormalig kapitein van het Duitse leger die verantwoordelijk zou zijn ge weest voor het doorgeven van een bevel tot het executeren van IJ Italiaanse i dorpelingen tijdens de tweede wereld- oorlog, heeft verklaard zich wettelijk en i moreel niet schuldig te voelen aan de moord. In een exclusief vraaggesprek met de Duitse t.v. trok hij de drijfveren in twij fel van het weekblad Der Spiegel en andere nieuwsmedia die zijn aandeel in I het doodschieten van de mannen in het I dorp Filetto di Camarda, in de Abruz- I zen, op 7 juni 1944, publiceerden. I Defregger zei, dat het meer een pers- I aanval was tegen de kerk dan tegen zijn I persoon. Toen hem gevraagd werd of men hem I goed geadviseerd in het aanvaarden van een hoge post bij de kerk, zei Defregger: I „Lang geleden heb ik verzocht van deze j post ontheven te worden en van al mijn posten en mijn post als bisschop, maar mijn meerderen beschouwden het als I juist om te wachten op het einde van ST. WILLIBRORD (ANP) Gister- 1 avond heeft de 58-jarige M- de J. uit St. Willibrord bekend op 26 juli 's avonds 1 omstreeks 11 uur de 27-jarige Bart van Gooi met een Flobertgeweer te hebben neergeschoten. De J. was na een visite bij de familie R. in zijn woonwagen gekomen j waar hij wat had zitten doezelen tot hij wakker werd van lawaai, buiten veroor zaakt door Bart van Gooi die met een I stok op zijn duivenhok stond te rammen. De J. werd woedend, pakte zijn Flobert geweer, liep naar buiten en schoot Van Gooi pardoes neer. Na het geweer in plas- I tic te hebben verpakt en tussen de fram- j bozenstruiken te hebben verstopt, nam hij een slaaptablet en ging naar bed. Van- daag is De J. overgebracht naai' het huis van bewaring. de debatten in de pers en dat deel van het publiek dat door een bepaalde pers emotioneel opgezweept werd". „Ik heb al eens eerder mijn menselijke zwakheid toegegeven in een brief aan mijn pa rochie en ik doe dat nog steeds. Ik heb een zeer zware last te dragen, die geen biechtvader en geen publiek van mij kan afnemen". „Ik zie mijzelf na deze 25 jaar 25 jaar van innerlijk conflict over deze ramp nog steeds in dezelfde ver warring zonder uitweg". Mgr. Defregger zei, dat het gehoorzaamheid aan de Kerk was zoals hij die opvat die hem ertoe bracht de hoge posten te aanvaar den die hem werden gegeven door kar dinaal Döpfner". WEST-IRIAN Toen president Nixon gisteren van z'n wereldreis in de V.S. terugkeerde werd hij begroet door senator Edward Kennedy, wiens naam onlangs in opspraak is gekomen door een auto-ongeluk. DJAKARTA (AP) De militaire acties tegen de rebellen in West-Irian zullen doorgaan, zo heeft de militaire comman dant van het gebied, brigade-generaal Sarwo Edhie verklaard. Antara bericht uit Djajapoera, de hoofdstad van West-Irian, dat Edhie heeft verklaard dat er op het schiereiland Vogelkop ongeveer honderd rebellen zijn en in het gebied van de Wisselmeren nog eens 47 rebellen, allen ex-politiefunctio- De groep op de Vogelkop staat onder leiding van Flits Awon. een oud-ser geant-majoor uit het Indonesische leger die sedert jaren een guerrillaoorlog voert tegen de regering in Djakarta. Uit het gebied van de Wisselmeren, waar in mei een poging tot opstand werd onderdrukt, komen de laatste tijd weer berichten over nieuwe gevechten tussen rebellen en regeringstroepen. Volgens Sarwo Edhie zou echter „in het algemeen de veiligheid in West-Irian Prinses Margriet terug uit Italië DEN HAAG (ANP) Prinses Margriet ;n Pieter van Vollenhoven zijn gisteren per auto in Nederland teruggekeerd van hun vakantie in Porto Ercole. (Van onze correspondent) BEMELEN Kapelaan Sax vai St.-Theresiaparochie te Maastricht heeft maandag in het oude barokke kerkje Bemelen het huwelijk van Tine van Bers en Jef Narinx ingezegend. Voor deze hu welijksinzegcning was door Rome dispen satie verleend daar de bruidegom pries ter is en ook na zün huwelijk pastoraal werkzaam zal blijven. Vele priesters, der wie de deken van Roermond, en scheidene pastoors woonden de huwelijks plechtigheid bü. Zij vond plaats in de parochie van pas toor Brouwers, de schrijver van de volks- katechismus, die nu juist niet tot de meest progressieve geestelijken van Lim burg behoort, doch die toch gemeend heeft hiervoor zijn kerk te moeten open stellen, voor welke geste de bruidegom hem dankte. Uitzonderlijk bij deze huwelijksviering was de schriftlezing, die door de bruide gom staande aan de epistelzijde van altaar gedaan werd. Hiervoor was gedeelte gekozen uit de derde pastorale brief van de Nederlandse bisschoppen mei 1968, waarbij vooral deze passage naar voren kwam: „Riskerend vertrou wen heeft men de grondhouding wel eens genoemd, die wij steeds meer nodig gaan hebben. Nu doen wat nu gedaan kan worden ook al weten we niet hoe het als geheel gaat aflopen. We zouden het ook gewoon maar geloof kunnen noemen". Bij de eucharistieviering boden bruid en bruidegom de celebrerende priester brood en wijn aan. De huwelijkssluiting vond plaats volgens de nieuwe formule, waarbij de bruid en bruidegom elkaar trouw beloofden zowel in goede als slech te dagen. Bij de communie deelden de bruidegom en de celebrant aan de aan wezigen de hostie uit. In hun midden stond de bruid, die de kerk met de ge wijde hostie in haar handen hield. Dajan pleit voor verdedigbare grenzen TEL AVIV (AP) De aan het bewind zjjnde Israëlische arbeiderspartij heeft op het verkiezingscongres het veiligheids debat afgesloten met een vage vorm van een compromis tussen de belangrijk ste opponenten in de partijleiding pre- mevrouw Golda Meir, haar plaats vervanger Allon en minister voor De fensie Mosje Dajan. Eerder op de dag was een verkiezings program uitgegeven, dat door waarne- eveneens als een compromis werd beschouwd tussen de eis van Dajan voor goed verdedigbare grenzen en de mening WIERINGERMEER (ANP' In de haven Oudezeug in de gemeente Wierin- germeer is maandagmiddag de 18-jarige Anne Grijze uit Kreileroord, die de zwem kunst niet machtig was, door zwemmers spelenderwijze van de kade af in het diepe water geduwd. Pogingen om de in paniek geraakt jongen te redden hadden geen spoedig resultaat. Toen enige baders hem tenslotte aan land gebracht hadden kon een dokter slechts de dood consta teren. De rijkspolitie stelt een nader onderzoek in. In het diepste gedeelte van het zwem bad De Berckt in Baarlo is een zeven jarig jongetje uit Blerick, dat de zwem kunst niet machtig was, maandagmid dag verdronken. Nadat het knaapje op de bodem van het bad door een jeugdige bader werd gevonden, is nog tevergeefs massage en mond-op-mondbeademing toegepast. In de recreatiepias De Loofles in Bar- neveld is gistermiddag een 20-jarige stu dent uit Weesp verdronken. De student die in Otterloo de vakantie doorbracht, negeerde enkele waai'schuwingsborden, terwijl hij de zwemkunst niet voldoende machtig was. Een 17-jarig meisje uit Sliedrecht is in het water aan de Papendrechtse Scheepvaartweg verdronken. Het meisje, dat niet kon zwemmen, was gaan pootje baden en waarschijnlijk in een kuil ge- AUCKLAND (AP) De 59-jarige Ara- peta Awatere. gewezen bevelvoerend offi cier van een beroemd bataljon van Nieuw-Zeelandse Maori's dat in de twee de wereldoorlog in Griekenland, het Mid den-Oosten en Italië heeft gevochten, is maandag gedurende een week in preven tieve hechtenis geplaatst wegens de be- sohuldiging dat hij zaterdag in Auck land een 42-jarige Nederlander met een mes heeft vennoord. De gerechtelijke instanties hebben bevel gegeven, dat de naam van het slachtoffer nog niet wordt gepubliceerd omdat zijn familie nog niet over zijn dood is inge licht. Awatere. die de rang van luitenant kolonel had en de onderscheidingen DSO (Distinguished Service Order en MC (Military Cross) droeg is lid van de ge meenteraad van Auckland en een voor aanstaande figuur in het sociale verzor- gingswerk voor de Maori's. minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban, dat in afwachting van recht streekse onderhandelingen met de Arabi sche staten geen beslissingen over de grenskwesties kunnen worden genomen. Dajan sprak zich op het congres opnieuw 001- grotere samenwerking tussen de Israëli's en de Arabieren in de gebieden die tijdens de juni-oorlog van 1967 wer den bezet; m:nu- ook voor uitbreiding v: het aantal joodse vestigingen in deze ge bieden. Dajans plannen voor „strategisch veilige grenzen" voorzien voorts in b< houd vau de op Syrië veroverde Golan- heuvels en van de Strook van Gaza, een territoriale verbinding met de strategisch belangrijke Straat van Tiran in de Rode en een verbod op legering van „vreemde troepen" in het gebied ten resten van de rivier de Jordaan. Tegenover zich vond Dajan Eban, die en gepassioneerd betoog hield voor het openen van rechtstreekse onderhande lingen met de Arabische landen, voor dat beslissingen over de grenzen worden genomen, maar het antwoord van Dajan hierop luidde: „Ik ben het niet eens met het regeringsbesluit, geen beslissingen te Eban is voorstander van „veilige,er kende en overeengekomen grenzen". Hiervan heeft hij nooit voorbeelden ge geven, maar hij heeft herhaaldelijk laten blijken, dat Israël niet al het bezette ge bied moet behouden. UTRECHT (ANP) Volgens dc nor men van TNO mogen in zoet opper vlaktewater dat als zwemwater wordt ge bruikt niet meer dan 500 bacteriën per kubieke milimeter water voorkomen, maar in de Utrechtse speelvijver va rieert het kiemgetal van 800 tot 64.000. Dit is gebleken bij een onderzoek dat Schilt N.V. te Rotterdam heeft Hierbij werden monsters ge analyseerd uit zeven van de zeventien Utrechtse speelvijvers. De conclusie van het laboratorium was: „ongeschikt zwem water". De vijvers krioelen vooral van de darmbacteriën. Men meent dat het water constant gechloreerd, gefiltreerd en vaker ververst moet worden. De gemeente heeft het waterleiding bedrijf Midden-Nederland verzocht drie dagen lang monsters te nemen uit de speelvijvers in alle Utrechtse wijken. Deze monsters zullen zo snel mogelijk worden bestudeerd, waarna maatregelen genomen kunnen worden. Chloreren en filtreren van de badjes zullen 50.000 gulden per vijver gaan kosten. Volgens een der wethouders worden de vijvers elke dag van vers water voorzien. Ter wijl vóór het verversen eerst de vloer met een chloormiddel wordt geschrobd. Het onderhoud van de badjes kost de gemeente per dag 2500 gulden. Elvis de Pelvis schijnt financieel toch niet helemaal op rozen te zitten, want na dertien jaar „relaxen" pakte hij onlangs zijn gitaar om met een maandcontract in het International Hotel te Las Vegas een paar nummertjes ten beste te geven. Dat het de ex-koning, van de rock 'n roll nog steeds goed afgaat, moge blijken uit de foto. Attaché bedacht aanslag op Hitier HAMBURG (AP) De Britse militaire attaché in Berlijn heeft in 1938 voorge steld de nazi-dictator, Adolf Hitler, te vermoorden, maar het plan werd door Londen verworpen als „onsportief", al dus deelt het Westduitsc blad „Der Spiegel" mee. De attaché, Noel Mason-MacFarlane, stelde toentertijd zijn Berlijnse aparte- ment voor als een ideale plaats voor een sluipschutter daar het maar honderd meter verwijderd was van de plaats waar Hitier altijd stond tijdens grote parades. Der Spiegel deelde mee, dat het ver slag van Mason-MacFarlane anderhalve maand geleden vond onder zijn papieren die geschonken werden aan het „Im perial War Museum" in Londen. Toezegging van Nixon aan congresleiders WASHINGTON (AP) De Amerikaan se president Richard Nixon heeft volgens leiders van het Congres verklaard dat een nieuw contingent Amerikaanse troepen begin deze maand uit Vietnam terug getrokken zullen worden. De leider van de Republikeinen in de Senaat. Everett M. Dirkeen, zei, dat 1. Nixon dit vooruitzicht besprak tijdens een korte persconferentie over zijn reis naar Azië en Roemenië, waarin hij ook een bezoek aan Vietnam bracht- Dirksen zei. dat Nixon sprak over zijn hoop op de toekomst daar en „als zijn duidelijke mening te kennen gaf dat wij vermoedelijk opnieuw troepen zullen te rugtrekken en dat dit vermoedelijk zal plaats vinden voor het einde van deze maand." Er is op gezinspeeld dat het weer 25.000 man zullen zijn. hetzelfde aantal dat eerder teruggetrokken werd na de bijeen komst op het eiland Midway van Nixon met de Zuldvietnainesc president Ngoeyen Van Thieu. Dit is 't nieuwe bestrijdingsvliegtuig voor onderzeeboten, dat de Lockheed California Company gaat ont wikkelen. Dekruissnelheid bedraagt 700 kilometer per uur en het vliegbereik is 3600 kilometer. Sovjettreilers in Canada opgebracht VANCOUVER (Reuter) De Canade se marine heeft twee Russische treilers opgebracht naar Victoria die 250 kilome ter ten westen van Vancouver bij Tofino binnen de Canadese twaalfmijlszone vis ten. De Russische schepen werden ge snapt door het visserij-inspectievaar tuig Howie waarvan matrozen op de trei lers werden overgezet.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5