Paddestoelen groeien uit de vloer RUST EN ROEST OP VERGETEN EEN REM-EILAND „EENVOUDIGE MUZIEK TROK VOLLE KERKEN" Een zwarte de veeg in grijze mist-brij Mist Wezentje Vliegjes FEIKE ASMA IS AL LANG VAN „ZOET" REPERTOIRE AF, MAAR „Orgel in de Pieterskerk is een ondingn Evenementen in Noordwijk (Van een medewerkster) NOORDZEE (vanuit Noordwijk) Daar sta je dan. Tachtig meter hoog. Op een wiebelig treetje van een losgeraakte ladder. Je kijkt neer op een roestbruin platform, op de golven. Je probeert de kust te onderscheiden, terwijl je weet dat het mistig is. Gek stil is het hier. Geen huilende kinderen, geen drie op verschillende stations afge stelde transistorradio's. Je hoeft niet over de zonnebrandolielijven te stappen, te struikelen, om een plekje in de zon te vinden. Dit eiland is helemaal stil. Verlaten. Een dood eiland. De zon is warm. De trap deint een beetje. Enkele bouten zijn doorgeroest. Je rekent er maar op dat je niet naar beneden zal smakken. Voorzichtig, treetje voor treetje, even omkijken, nog twintig meter dalen. Dan, een laat ste sprong, een zwik door de enkel en je staat weer op het platform. Het kleinste vliegveldje dat ik ooit heb gezien. Het gebouw. Roestige klomp ijzer. De luiken zijn dicht, de deuren zijn dicht, x niet op slot. Op de balustrade liggen zwart-verteer- dè' vogellichaampjes. Niet één verdwaal de vogel, maar wel twintig. Hebben zij zich te pletter \f vlogen tegen de onver lichte toren? Ot zijn ze misschien over vermoeid neergestreken zonder eten of drinken te vinden. Die mand, die weggerotte korf die wat heen en weer bengelt in de wind, ik heb er jaren geleden eens in gezeten, vlak DE LEIDSE COURANT DINSDAG 5 AUGUSTUS 1969 na de korte glorietijd van het eiland. Het REM-eiland. In 1964 was het een begrip. Namen van zakenleiden als Zwolsman en Verolme kwamen er aan te pas. Het idee was er zender neerzetten buiten de territoriale wateren. In allerijl werd het eiland in Ierland, op een werf van Verolme gebouwd. Haast, haast, haast. En de regering had de ze nuwen. Mocht dat wel of mocht dat nou niet. Alle wetten en wetjes werden erbij gesleept. Er was niet één die paste. Men maakte een anti-REM-wetje. Speciaal voor dit eiland. De REM-mensen zaten niet stil. Vlie gensvlug een eiland bouwen, televisie programma's kopen, omroepster8 keu ren Er zat nog aardig wat werk aan Enfin, het eiland kwam er. 's Avonds kon je ernaar kijken vanaf de Noordwijkse boulevard. Badend in het licht stond de toren er. In enkele dagen waren de zes zware holle palen van staal in de zeebodem geheid. Precies vijf jaar ge leden werden de eerste proefuitzendingen van radio en tv Noordzee de lucht inge stuurd. De vreugde van de REM-mensen was maar van korte duur. Alles by elkaar duurden de uitzendingen vier maanden. Toen streken de helikopters van de Ne derlandse regering, na enkele dagen aarzelen, neer op het platform. Het was uit met de pret, met Rin-tin-tin, met de Saint, met dr. Ben Casey. De zender werd verzegeld. Het eiland stond nutteloos in de golven. Enkele maanden lang nog bleven er wakers op het eiland. In diensten van zes weken zaten er steeds twee mannen op het eiland. Toen we hen in die tijd eens bezochten waren ze teleurgesteld dat we geen kranten meebrachten. Ze had den een TV-toestel. „Vissen? Ach wat, als je een fles bier in het water omkeert haal je de vis achter elkaar naar boven. (Of het waar is? Ik heb het nooit geprobeerd.) Nee, we wachten maar tot Noordwijk in brand vliegt, dan zien we nog eens wat". JarenTater sta je dan op het naar pata"- tes en zonnebrandolie stinkende strand en je zint op een plekje aan het water waar het stil is. Je herinnert je het 'ei- We zochten een schipper om ons naar deze schrille tegenstelling met het over volle strand te brengen. „Wacht maar tot de zee rustig is, dan gaan we". Toen het op een dag wat heiig was en de zee, de soms zo verraderlijke zee, spiegelglad vertrokken we in de kleine motorboot. De mist in, varend op het kompas. We zagen het eiland niet. We voeren een half uur. We tuurden in westelijke richting, we probeerden door de mist heen te kijken, wat hoofdpijn tot resultaat had. „Maar ik zie hem, daar!" Een zwarte veeg in de grjjze mist-brij. Het leek wel of de zee eindeloos was. We stevenden op de veeg af, die lang zaam vervormde tot een toren. „Wat valt hij tegen, ik dacht dat hij groter was". Maar naarmate we dichter bij kwamen werd de mast hoger. Ten slotte is 99 meter niet niks. In een klein uurtje legden we de weg van het Noordwijkse strand naar het REM-eiland af. Ik voelde me een heel klein wezentje, daar onderaan die grote ronde poten. Moest ik daar tegenop klauteren? De boot werd tegen de dwarspijlers gelegd. De geringe golfslag liet het vaartuigje tegen de stalen buizen beuken. We ba lanceerden over de glibberige buizen en begonnen de vijftien meter hoge paal in te klimmen. Helemaal boven durfde ik niet verder. Beneden mij de zee. die vraatzuchtig tegen de buizen aanklotsté. Naast mij, na een halve meter niets, een plank. Maar die kiept toch zeker als ik erop ga staan? Welnee meid, gewoon doorlopen, net doen of je door de Breestraat loopt. Op knieën, handen, voeten. Hangend, kruipend, zittend. Maar toch kwamen we er. Een voor slanke posturen bestemd luik je door. Hé, een machinekamer. Nog keuken, een zaal die vol staat met ac cu's. De paddestoelen groeien uit de vloer. Wel vochtig. Wat een geweldig gebouw eigenlijk. Je zou er zo een hotel kunnen beginnen voor mensen die rust zoeken. Want stilte is er. Maar het is nu een doodse stilte. Toen we de deur uitliepen brak juist de zon door. We wilden hoger op. En dat kon je gerust doen. Er was nog ruim 80 meter over om te klimmen. En daar stond je dan. Tachtig meter hoog. Je mijmerde wat. Je dacht eraan dat het hele geval voor 2 miljoen te koop staat. Je voelde de zon en je genoot. Dan een stem die ver het water schalt: Hé daar, schiet je wel op, het tij keert, we drijven af, we kunnen niet tegen de stroom roeien". Naar beneden rennen. De touwen wisselen. Langs een andere paal klauteren we weer omlaag. Vliegjes op de eilandpoten. We stapten van het eiland waar we rust en roest vonden. We -pakten het kompas. Knikten eens dankbaar naar het zonnetje. De schipper trok zijn boot aan. Dag eiland. Groot stil eiland. Dag toren. We gaan terug naar Nederland, waar het zo vol is dat de mensen bijna van het randje vallen. Orgeltje (door Willem Schrama) NOORDWIJK Het derde in de serie orgèlconcerten, welke deze zomer door de Stichting Orgelcentrum in samenwerking met de Eve nementencommissie Noordwijk in de Grote Kerk wordt georganiseerd, werd gisteravond gehouden door Feike Asma, organist, koorleider, diri gent en componist. Hij werd op 21 april 1912 in Den Helder geboren en reeds op 9-jarige leeftijd trad hij voor het eerst in het openbaar op Negen jaar lang was de Amsterdamse organist/componist Jan Zwart zijn orgelleraar, terwijl hij piano studeerde bij Hugo van Dalen in Den Haag. Directielessen kreeg hij van Eduard Flipse te Rotterdam, hetgeen hij in 1950 en '51 voortzette in de internationale meestercursus voor diri genten onder leiding van Paul van Kempen te Siëna (Italië). Op 15-jarige leeftijd volgde hij zijn vader op als organist van de Gereformeerde Kerk te Den Helder, vanwaar hij na zes jaar verhuisde naar Leiden, waar hij van 1933 tot 1943 organist van de Hooglandse Kerk was. En sinds die periode herdenkt hij jaarlijks het overlijden van Johann Sebastian Bach, de grootste orgelcomponist aller tijden, in de vorm van een speciaal Bach-concert. De afgelopen week deed hij dat in Zutphen, Bolsward en Maassluis en gisteravond in Noordwijk, van welke gelegenheid wij gretig gebruik maakten om deze overbekende, maar ook vaak omstreden musicus eens wat nader te leren kennen Grote publiek Zo romantisch als zijn orgelspel is, zo nuchter is zijn persoon. Het feit, dat vele recensenten en collegae hem jaren lang min of meer verguisden, omdat hij niet voor de volle honderd procent achter zyn werk zou staan, of omdat zijn repertoire te „zoet" zou zijn, doet hem erg weinig. Hijzelf is daar al lang over uitgepraat. „Dat is toch al jéren voorbij, dat weten die mensen toch ook wel. Ik heb inder daad een tijd gehad, dat ik eenvoudige werken speelde. Maar ik geloof, dat ik juist door die eenvoudige werken de mensen naar het orgel heb getrokken en dat ze zodoende hebben leren luisteren naar laat-romantische muziek èn naar modernere werken. Het grote publiek is mijns inziens muzikaal opgevoed langs die eenvoudige weg. Maar de laatste tien jaren speel ik bijna overal moderne werken. Ik speel Monnikendam, An- driessen, Langlais, Dupré en ga zo maar door. Een Cantilene van Rheinberger bijvoorbeeld, komt al jaren niet meer op mfln programma voor. Onlangs is er weer een langspeelplaat uitgebracht, een promotie-l.p. met al die bekende dingen erop. Maar die z(jn allemaal al jaren geleden opgenomen in de Oude Kerk te Amsterdam. Méar een feit is eenmaal, dat die muziek over de toon bank vliegt. Ik zou dolgraag wat mo dernere werken op de plaat zetten, maar dat lukt bijna niet, omdat er verdraaid weinig vraag naar is. Je krijgt er de platenmaatschappij niet voor. Dat pakken ze niet van je. Het is me destijds gelukt om een paar werken van Paul Westering en Hendrik An- driessen op de plaat te krflgen, maar dat kost zo ontzettend veel moeite. Maar toch breng ik ze wel degeiyk in mijn concerten ten gehore, oók al ben ik altijd in hart en nieren een romanticus geweest." lemaal maar niets vinden, maar ik vind het juist een ongelooflijke prestatie die mensen. Wat z(j doen is niet alleen ontzettend moeilijk, maar hun arrange menten behouden steeds de vereiste sfeer. Bach arrangeerde er toch zelf ook op los. Als hij nu nog leefde hij er warm voor lopen. Zyn muziek bruist immers van het ritme. Het leent zich er gewoon voor." Geïnspireerd door deze laatste woorden neuriet hij Bachs Fantasia en Fuga g-moll, terwijl hij zichzelf van drum- „Van 1933 tot 1943^ zat ik in Leiden, in de Hooglandse Kerk. Ah, dat was een fantastische tijd. Ik gaf daar elke maan dagavond een concert en dat werd dan door een duizend mensen bezocht. Dat had ik helemaal opgekweekt. Ik begon met een twee-, driehonderd man, maar geleidelijk aan werden er dat steeds meer. Ik weet niet hoe de situatie nu is, maar destijds was dat een prachtig Pro-Swingle Feike Asma heeft bovendien een grote waardering voor J. S. Bach en waar schijnlijk tot veler verwondering ook voor diens moderne interpretaties. „Bach is voor mij zonder meer de grootste orgelcomponist. Dat sacrale en dan die vele bewegingen, die altijd maar doorlopen. Dat stopt nooit. Grandioos gewoon. Al zijn werken. De Swingle Singers doen dat ook zo knap. Ook dat mag ik bijzonder graag horen. Er zijn een heleboel ernstige musici, die dat al- orgeL Nee. veel beter dan die van de Pieterskerk. Dat is een onding. Het lijkt veel, maar in wezen is het bar slecht, hoor. Dat is het trouwens altijd geweest. Ik heb er vaak genoeg op ge speeld om dat te weten. Deze( die van de Noordwijkse Grote Kerk) is ook zwaar te bespelen, maar het is maar een klein orgeltje, hè." Ik kijk omhoog en zie een reusachtig orgel aan de muur hangen. Hy lacht. „Ja. dat is maar een kleintje. Geef mij mij maar het orgel in de Oude Kerk Amsterdam. Dat is altyd mijn favoriete orgel geweest. Een geweldig ding. Maar ia, het duurt nog een jaar of tien. voor dat het weer bespeeld mag worden. Dan ben ik inmiddels 67, éls ik bet beleef." Maassluis „Bovendien heb ik zelf een schitterend orgel in Maassluis, in de Grote Kerk. ïk ben blij, dat ik destijds die stap ge nomen heb. Ik zat vóór 1965 in de Lu- 1 therse Kerk in Den Haag. toen ik dat aanbod kreeg. En er gingen inmiddels al geruchten rond, dat de Lutherse Kerk wegens restauratie gesloten zou worden. Toen ik daar naar informeerde, zei men, dat dit inderdaad voor een jaar het geval zou zijn, maar dat geloofde ik niet helemaal. Gelukkig maar, overigens, want inmiddels heb ik in de kranten gelezen, dat-ie pas in 1980 weer wordt geopend. Nee, ik zit daar best in Maas sluis. En ondertussen ga ik gewoon door met concerten geven. De laatste tijd geef ik er zes per week. Hoeveel ik er in m(jn hele carrière gaf? Nou dat zijn er gauw meer dan 8000." En glimlachend laat hy erop volgen: „En ik ben voorlopig nog niet van plan om er mee op te houden. Ik ga door tot het bittere einde." Verschrikt kykt hy op zijn horloge. Bij achten. Haastig begeeft hij zich naar de orgeltrap. Zijn concert kan beginnen. Zijn achtduizendzoveelste....^,, met of Zijn concert was overigens wel gaaf. Zoals hierboven vermeld, omvatte het enkel werken van de grote Se- bastiaan. Eigenlijk niet meer dan een gecomprimeerde weergave van wat Bach op orgelgebied allemaal gedaan heeft. Allereerst waren dal een drietal koraalvoorspelen, waar onder het juweel „Schmücke dich, o liebe Seele" met zijn lang aanhou dende, en daarom zo innemende so- praanstem. Feike speelde het iets gehaaster dan zijn collegae dat ple gen te doen. maar maakte er niette min een beste vertolking van. Bij het horen van de Prelude en Fuga in f-mineur zou men Feike Asma's eigen woorden niet geloven. Hij gaf n.l. ruiterlijk toe, dat Bach niet zijn sterkste kant is, hotewel hij het dol graag speelt. De prelude kwam er echter welschapen uit, evenals het Passacaglia. Hierin was goed pedaal- werk te bespeuren. In Sonata U in c-mineur was dat evenzo het geval, al was het tempo daarin niet altijd standvastig. De welbekende Toccata en Fuga in d-mineur vormde echter een fijn besluit van een waardige Bach-herdenking. Het zeer omvang rijke gehoor toog in ieder geval zicht baar tevreden huiswaarts. NOORDWIJK De lijst van evene- menten, samengesteld door de Evene- mentencommissie Noordwijk, ziet er voor de komende weken als volgt uit: Dinsdag 5 aug.: Populair concert door het muziekgezelschap „De Bierkouwers" op het Kerkplein aan de Hoofdstraat, aanvang 8 uur n.m. Vuurwerk op het strand voor de Koningin Wilhelmina Boulevard, aanvang 10 uur nam. Woensdag 6 aug.: Woensdagavondzang in de Ned. Herv. Kerk aan de Hoofd straat, aanvang 8.30 uur nam. Avond wandeltocht over 5, 10 en 15 km. Start vanaf „De Parasol" (Seinpost), Kon. Wilhelmina Boulevard. Aanmelden van 6.30 tot 7 uur nam. Donderdag 7 aug.: Gollwedstrijden voor badgasten op het golfterrein van de Noordwijkse Golfclub. Vrijdag 8 aug.: Midgelgolfwedstrijden voor badgasten om de Seinpost-wissel beker op de banen van „De Parasol" (Seinpost), aanvang 10 uur voorm. Zaterdag 9 aug.: Demonstratie van de Noordwijkse Reddingsbrigade met me dewerking van de redbool Kurt Carlsen van de KNZHRM en de Kon. Lucht macht. op het strand voor de Koningin Wilhelmina Boulevard (bij de politie post), aanvang 3 uur nam. Midgetgolf- wedstrijden voor badgasten om de Sein- post-wisselbeker op de banen van „De Parasol" (Seinpost), aanvang 10 uur Dinsdag 12 aug.: Prestatiewandeltocht op het strand. Start 7 uur nam. by de politiepost. Woensdag 13 aug.: Avondwandeltoch ten over 5, 10 en 15 km, georganiseerd door het Northgo-wandelcomité. Start bureau bij „De Parasol-Seinpost". Aan melden van 6.30 tot 7 uur. Begeleiding van tamboerkorps. Woensdagavondzang in de Ned. Herv. Kerk aan de Hoofd straat, aanvang 8.30 uur nam. Donderdag 14 aug.: Concert door een der Noordwykse muziekkorpsen. Plaats wordt nader aangegeven, aanvang 8 u. Vrijdag 15 aug.: Orgelconcert in de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen door de organist Feike Asma (populair pro gramma). Laatste zomeravondconcert. Op vakantie door de bliksem gedood Voor tie familie Lepelaar te Sassen- helm (Berkenlaan 8) is de vakantie in Oostenrijk op een droeve manier ge ëindigd. Tijdens een hevig onweer werd de 25-jarige zoon Freek door de bliksem getroffen en op slag gedood. Zijn verloofde, met wie hij in liet na jaar zou trouwen, en zyn ouders kre gen geen letsel.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4