S)a CoicbeSoiiAci/itt Lange hete zomer t> nr doet fabrikanten ReizigersgestrandopZestienhoven van ijs de das om Conflict KLM- Aero Contacts Kanalen wellicht kraterranden NIEUWE STRIJD IN BELFAST Gouden jaren geslagen Chartertoestel mocht niet opstijgen Mars van dichtbij Gewurgde man kende moordenaar Einde van crisis in Italië in zicht Gezellig Dansen? NACHTJENACHTCLUB Iloek van Holland op zoek naar verdwenen Schiedamse jongetje Politie acht misdrijf niet uitgesloten Beroep op Paus Goud voor astronauten PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Banb N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.vv. f 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart. 14.10; fr. p. post f 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes f 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) DINSDAG 5 AUGUSTUS. 196» KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WARM De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Warm, vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend zwakke wind. In de middag aan de kust wind van zee met enige verkoeling. 60e jaargang, no. 17.817 UTRECHT (ANP) De ijsfabrikanten kunnen als gevolg van het aanhoudende warme weer de ijsproduktïe maar ternauwernood bijhouden. Op sommige plaatsen is al aan de noodrem getrokken: bepaalde üssoorten worden niet meer geleverd. Indien het warme weer nog enkele weken langer duurt, verwacht men in Üskringen ongetwijfeld stagnaties in de ijs- distributie. Vooral de houderden kleine ysfabri- kanten blijken nog maar amper in staat vol doende (js te leveren. ...Alle ijsfabrikanten zitten op he ogenblik te hikken", aldus de heer J. Sanuet, directeur van de Campina Ijsfabriek in Eindhoven. „En we zullen blij zijn met een weekje regen". Cam pina heeft weliswaar voor grote voorraden ijs gezorgd, maar deze zijn nu volledig „opgesou peerd". Enkele typen worden al niet meer aan de man gebracht. De vraag blijft overstelpend groot, aldus de heer Saunet, die echter van me ning is dat het publiek toch op den duur het ijseten beu gaat worden. „Dit jaar is echter een topjaar voor de ijsverkoop. Zelfs gouden jaren als 1959 en 1964 worden geslagen". Bij de Ermi-ijsfabrieken Rotterdam zit men op het ogenblik al „omhoog". Een woordvoer der verklaarde dat enkele artikelen, zoals de ijslollie, op sommige dagen uitverkocht zijn; ook de aanvoer van de verpakkingsartikelen kan de enorme vraag maar ternauwernood bij houden. De ijsfabriek heeft zich de laatste da gen voral toegelegd op de fabricage van de kleinere ijssoorlen. „Wij willen vooral de jeugd ter wille blijven, gezien het geringe zakgeld waar zij het doorgaans mee moet doen". Indien de warmte nog lang duurt, verwacht men ook in de Rotterdamse ijsfabriek stagna ties. Ook de frisdrankenfabrikanten schijnen hier en daar al moeilijkheden t ben. Van stagnaties in"de levering is echter nog geen sprake. (Van êén onzer verslag gevet s) ZESTIENHOVEN 200 Reizi gers met de bestemming Suriname zijn gisteravond gestrand op het vliegveld Zestienlioven. Zi,j zouden terugreizen met twee vliegtuigen van de Britse luchtvaartmaat schappij Monarch Airways, die door de Rotterdamse onderneming Aero Contracts waren gecharterd. De rijksluchtvaartdienst gat' ech ter geen toestemming om een eind te maken aan de ongeregelde toe standen in het chartervervoer. De achtergrond van deze zaak is, dat i egeringsingstanties in Nederland, Suri name en de Antillen van opvatting zijn, Foto's Mariner zeer duidelijk PASADENA De onbemande sa telliet „Mariner-7" heeft vannacht foto's naar de aarde gezonden, waaruit valt op te maken dat de beroemde „Marskanalen" mogelijk de randen van enorme meteorietkraters zijn. De foto's waren maandag op een af stand van 3200 kilometer van Mars ge nomen, terwijl de „Mariner-7" zich in de richting van de „Zuidpool" van Mars be woog, en tonen een 160 km brede en 1220 km lange, donkere lijn, die doar geleerden het Agathadaemonenkanaal is genoemd. Op een vergroting van de foto ziet het „kanaal" eruit als een ruwe licht gebo gen, met kraters bedekte rand, Volgens deskundigen te Pasadena, waar de foto's ontvangen worden, zou deze wel aan een meteorietkrater van werkelijke gi- Conclusie moordbrigade: (Van onze correspondent) AMSTERDAM De moordbrigade vau de Amsterdamse politie gaat uil van de theorie, dat de 59-jarige kantoorbediende David de Haas, die vrijdagnacht in zijn slaapkamer werd gewurgd, zijn moorde naar heeft gekend en dat deze nil homo fiele kringen komt. Bekend is, dat De Haas daar op een onopvallende manier contacten zocht. Uit I hel feit, dat de voordeur open was. dat. er geen sporen van geweldpleging of een worsteling zijn gevonden en dat er niets is vermist, leidt de politie voorzichtig a 11 dat De Haas zijn moordenaar zelf heeft binnengelaten en dat deze hem in zijn slaap of anders zeer onverhoeds over vallen moet hebben. Over het mol iel' heeft de politie nog geen enkele theorie. Het onderzoek wordt zeer bemoelijkt door de zwijgzaamheid in homofiele krin gen, waar vrees voor chantage of schaamte de monden gesloten houden. De zaak-De Haas is de vierde geheim zinnige zaak met homofiele aspecten in Amsterdam in veertien jaar tijd. In 1955 word de 44-jarige kamerverhuurder II. Goyaerts met ingeslagen schedel in zijn woning aangetroffen. In 1965 werd de Engelse filmregisseur Claude Berkley ge wurgd en doodgeslagen. Zijn in zeildoek gewikkelde lijk werd in het Amsterdam - Rijnkanaal gevonden. De moordenaar bleef 'spoorloos. In 1967 werd de kantoor bediende Albert Soman (41), eveneens als De Haas Indonesiër van geboorte, ge wurgd en met hoofdletsel hi zijn woning gevonden. Evenals De Haas woonde hij slechts kort op zijn laatste adres. Ook bfee de dader ««bekend. gantische afmetingen kunnen toebehoren. De nu als licht gebogen aangemerkte lijn ziet er door telescoopfoto's vanaf de aar de betrekkelijk recht uit, evenals op de foto's die de „Mariner-7" zondag heeft genomen op een afstand van meer da,n 1.145.600 km. irrespondentQp foto's van het grijze oppervlak ten noorden van de evenaar van de „rode planeet" zijn lichte en donkere vegen te zien die overeenkomst tonen met wille keurige tekens in het zand. Een woord voerder van het straalaandrijvingslaboT ratorium zei dat de vegen er ook uitzagen als schoenveters die men willekeurig heeft laten vallen. Men heeft nog geen uitleg voor deze verschijnselen, maar aangenomen wordt dat het overlappende kraterranden zijn. De detailfoto's van de Mariner zijn van goede kwaliteit. I luchtvaartmaatschappijen. Er zijn veel voorbeelden van reizigers op charter vluchten, die niet op lijd en niet op de goede bestemming aankwamen, aldus de KLM. I Diep in de nacht werd voor de ge- I strande reizigers door de KLM een op- i lossing gezocht. Met een bus werden I 150 passagiers en negen baby's naar I Schiphol gereden, vanwaar zij vannacht 1 om half. drie met een KLM-vliegtuig vertrokken. De óverigen werden onder- 1 ^cbraéM ill hf.tt-I-. en «otriteiü vandaag met een toestel van de normale lijndienst naar huis terugkeren. Aero Contacts is al twee jaar actief met goedkope chartervluchten tussen Suriname en Nederland. Iedere maand werden de laatste tijd één of meer vluchten vanuit Suriname en de lucht haven Rotterdam uitgevoerd. Half juni werd aan Aero Contacts meegedeeld, dat deze vluchten geen doorgang konden vinden. Wel gaf men Aero Contacts de mogelijkheid om de passagiers te laten vervoeren met lijn- toestellen van de KLM of de Surinaam se of Antilliaanse luchtvaartmaatschappij tegen een inmiddels sterk verlaagd tarief van 1100—, dat is t 100,— meer dan de prijs die Aero Contracts aan zijn passagiers in rekening brengt, Aero Contacts wees dit aanbod van de hand. „Aero Contacts wist vooraf, dat zij ROME (Reuter) Mariano Rumor zou. naar men in Rome verwacht, vandaag z(jn lijst met ministers voor een nieuw kabinet aan president Saragat voorleg gen. Dit is mogelijk geworden, doordat de linkse socialisten, die de laatste jaren zitting hebben gehad in de -coalitie van centrum-links, al eerder Rumor hun steun toegezegd hadden. Deze steun komt er op neer, dat zij zich bij stemming over een vertrouwens kwestie zich van stemmen zullen onthou den. De kabinetsformateur kan ook re - kenen op de medewerking van de gema tigde socialisten. De linkse socialisten besloten gister avond tenslotte aan Rumor hun steun te geven, nadat hun leider, Francesco De Martino, had gewaarschuwd, dat bei al ternatief nieuwe verkiezingen zou bete- i kenen en dat dan de kans op een nieuwe regering van centrumlinks in de herfst zou zijn verkeken. geen permissie zuu krijgen voor deze vlucht", zo deelde een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Water staat mee. „Zij had het zover niet mogen luchthaven Rotterdam! aan de gestrande passagiers een stencil! uit, waarin werd verklaard, dat de rijksluchtvaartdienst weigerde de passagiers te laten vertrek ken, omdat, ze-biel aarj de gestelde voor- voldpen. Het KLM-voorstel fwerd door Aero Contacts niet geaccepteerd, omdat men het niet eens is met de beslissing de passagiers te vervoeren onder de dooi de KLM gestelde voorwaarden, namelijk dat men lot een vaste en niet-willekeu- riee groep rei'/igej- moet behoren om aanmerking te komen. (ADVERTENTIE) I Leiden Zondag 8 uur. Bollenstreek Dansles N.houl: Vrijdag. Lisse Zal. Evert Castelein Kapelaan in verkeer gedood (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM Kapelaan A. A. Ste- verink van de parochie van de H. Lam- berlus te Rotterdam is aan de gevolgen van een auto-ongeluk overleden. Hij is 33 jaar geworden. Donderdag zal hij worden begraven. Na zijn priesterwij ding in 1963 heeft hij als kapelaan in Noordwijkerhout gewerkt. In 1965 kwam hij naar Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND Tot op he den ontbreekt elk spoor van het vermis te jongetje Herman Netten uit Schie dam. Het zes jaar oude knaapje is se dert zondagmiddag spoorloos verdwenen. Tot dat moment was hij met zijn ou ders aan het Hoekse strand. Omdat men de allergrootste drukte wilde mijden, vond de familie Netten een plaatsje langs de Waterweg nabij de zogenaam- Ie driehoek achter de semafoor. De driehoek is door bazallblolcken afge scheiden van de Nieuwe Waterweg. Het vormt als zodanig een soort zwembad waar vooral veel Hoekse gezinnen ge bruik van maken. Dit gedeelte slaat als veilig bekend en voor zover men weet is er nog nooit Iemand verdronken. Toen bleek dat Herman verdwenen was, maakte men zich aanvankelijk nog niet zo erg ongerust. Het jongetje was al eens eerder afgedwaald van de ouder lijke woning in Schiedam en toen pas uren later in Kethel teruggevonden. Toen enige uren later echter nog niets was gevonden, schakelden de ouders de politie in. Omdat het op dat moment nog vrij druk was op het strand bestond (Vai De dag i liet dooi BELFAST - I voor de politie I terde Belfast even Iriest hegonm vorige was geëindigd. Toen ee met knuppels gewapende agenl middernacht poogden een men rustslokers in Hookerslreet u I Noordierse politie, onder het commando I van oudere ervaren Britse politie-officae- I ren te plaatsen. Bernadette en een ander I Brits parlementslid hebben beiden ge vraagd om een bijeenroeping van het parlement om de situatie dn Noord-Ier- land te bespreken. Arthur Bottomley, labourparlements- lid voor Middlesborougih en een vroegere minister van Koloniën, heeft voorgesteld j dat Paus Paulus en de aartsbisschop van I Canierburry persoonlijk tussenbeide zou- den moeben komen dn de crisis om de ge- j moederen tot -ritst te brengen, (Copyright The Guardian/Persunie) er goede hoop, dat het jongetje wel te recht zou komen. Toen echter vrijwel iedereen was ver trokken was Herman Netten nog steeds spoorloos. Dat was voor de politie het i" ment om een grote zoekactie op touw te zetten. Politiemensen, beambten van de Marine Bewakingsdienst, militairen van de Mareohausaeebrigade en tiental len kampeerders warden ingeschakeld. De marinemensen doorzochten in hoofd zaak het militaire terrein, dat voor het publiek verboden is, maar dat de bewakers op hun duimpje kennen. De actie van ae kampeerders richtte zich in eerste instantie op de driehoek, waar het inmiddels hoog water was ge worden. Met ongeveer 40 mensen werd het water als het ware uitgezeefd, maar zonder resultaat. Vervolgens ging men in grote groepen het natuurgebied in. Het aantal zoekenden was inmiddels lot honderd uitgegroeid. Omdat het don ker begon te worden verschafte de poli tie lampen en schijnwerpers. Daarmee werd een speurtocht ondernomen door de duinen langs strand en Waterweg, door de bosjes en langs de Nieuwland- sedijk, geen plekje werd overgeslagen maar Herman Nebten was en bleef spoorloos. Maandagmorgen in alle vroeg te werd het zoeken hervat. Ook nu vond men ongeveer veertig vrijwilligers be reid om hel natuurgebied nog meer nauwgezet uit te kammen. Dit ondanks het feit dat steeds meer de mening post vatte dat het kind moest zijn verdron- Bij de Hoekse politie kwamen gister avond nog verschillende tips binnen, die allemaal nauwkeurig werden nagetrok ken. Tot nu toe bleef alles zonder resul taat. De politie acht de mogelijkheid van misdrijf niet uitgesloten. Toerist door bliksem gedood in Oostenrijk SASSENHEIM (ANP) Naar eerst nu bekend is geworden is zondagavond tij dens hevig onweer in Oostenrijk de 25- jarige Nederlander F. Leepclaar uit Sas- senheim door de bliksem getroffen en op slag gedood. De jongeman was in gezel schap van zjjn ouders en zijn verloofde. Deze liepen geen letsel op. jingeld doi alle kanten r hel hoold i leter" hoge vlai Jtdheeprnnapnaat''Aaimi&namsbe en zijn. wouw Jackie brachten de gehele nacht door Ml een Atheense nachtclub. Het echtpaar bij hel verlaten van de club, vanmorgen om zeven num. I hen liep echter noemenswaar dige verwondingen op. Hooker Street in de katholieke wijk was enige uren tevo ren ook al het middelpunt van relletjes politie. Volgens een voorlopige balans zijn drie politie-agenten gewond geraakt. Van de vele gewonden onder de demon stranten moesten twee in een ziekenhuis worden opgenomen. De politie" heeft drie arrestaties verricht. Verscheidene win kels en eafé's werden geheel of gedeel telijk door vlammen verwoest. De Britse regering eal alleen in uiter ste noodgevallen troepen naar Noord- lerland zenden. Wilson en de Britse mi nister van Binnenlandse Zaken, Callag- han, die verantwoordelijk is voor Noord- Ierfland, zijn het hierover eens en volgen deontwikkelingen vorder op de voet. Bernadette Devlin, het katholieke on afhankelijke parlementslid voor Midden- lllstar, heeft Callagham verzocht om de Per roeiboot heen en weer over Noordzee IJMUIDEN ANP) In IJmuiden zijn met hun sloep gearriveerd de 22-jarige Harry Vermeulen iiit Bilthoven en cle 21-jarige Evert van 't Honderdaal uit Utrecht. Zij zijn erin geslaagd de Noordzee vice- scheepssloep. Zij zijn op 17 juli uit IJmuiden vertrokken en op 23 juli in het Engelse Southwold aan gekomen. Harry en Eevrt zijn een week in Engeland gebleven; op 30 juli vertrokken ze weer voor de thuisreis. Op zee hebben zij enkele gevaarlijke momenten meegemaakt tijdens onweer en .tijdens het ne men van foto's, toen Harry Ver meulen tradhtrte in een rubber bootje de sloep te volgen. Lots Gmmiboetr toont' Mer ee* van de vier ponden modellen van Satur misraket en rnaamaboep, waarmee dm Apotta-aabronauben naar de maan gingen Ze znetten morden aangeboden aan Armstrong. Aldrin en Collina als zij li augustus New Y<ork bacoekan. Het vierde model ie bestemd voor president Nlvon-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1