Zeehonden vinden rust in het Eyerlandse Gat Girodienst komt met betaalcheques DAF te gehecht aan eigen kapitaal Norodom Sihanoek treedt af Praag weerspreekt annexatiegerucht BESCHERMDE DIERSOORT Fusie en deling winst aanbevolen door St. Eloy Anti-Sovjet- stemming groeit weer IONGE ADVOCATEN SOLIDAIR MET COLLEGA'S IN A'DAM Kwestie aan orde in eerste vergadering Ir. Ferguson directeur Deltadienst Smoordronken sergeant pony wurgde Vier jaar voor doodslag op echtgenote Schietpartij in, Chicago VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Dc straaljagers, die boven de Vlie- hors oefenen, scheren met donderend geweld laag over de vrijgekomen zandplaat heen. Maar er komt geen enkele beweging in de donkere vlek- .en, die tussen rondscharrelende meeu wen en eidereenden duidelijk de aan wezigheid van zeehonden verraden. „Het is verduveld moeilijk te zeggen of ze er last van hebben", meent Koos Boon. „Als ze in het water zijn, duiken ze wel onder, wanneer er een straaljager overheen faast". Koos Boon is pas veertig, mèiar hij heeft de gelooide kop van een oude zeerob. „Ik was timmerman, voor ik bij staatsbosbeheer kwam", vertelt hij. „Maar ja, als jongen zat je natuur lijk altijd al op het was". Hij woont in een laag huisje, niet ver van de vuurtoren op de noordpunt van Texel, maar het kostte moeite om hem daar te treffen. „Tussen zes en half zeven kom ik altijd thuis om te eten" had hij door de telefoon gezegd. Het werd oijna acht uur, voordat zijn boot meer- le aan de noodsteiger, waarover schip per Piet Slik de robbenkijkers aan boord laat komen. Piet Slik komt van Oudeschild, de vissershaven van het eiland. Maar zijn X 54 vaart niet meer uit voor bot of garnalen. Twee tot drie keer per dag vaart hij met de toe risten naar het Keteldiep en'de om liggende zandplaten, waar de zeehon den zich koesteren. Die robbentoch- ten zijn populair op het eiland. Het komt nogal eens voor, dat de liefheb bers het bordje „vol" op de steiger aantreffen, zodat ze tot de volgende reis moeten wachten. Piet Slik vaart zelden verder dan tot op zo'n 150 meter afstand van de zee honden, maar als we al gedacht had den er met de boot van Koos Boon dichter bij te komen, dan hadden we het mis. „Ik Iplijf maar het liefst in de schaduw van Piet Slik", verklaart onze reservaatbewaker. „Aan zijn schuit zijn ze gewend en het lijkt wel alsof ze die vlet van mij nooit leren kennen. Mischien kaatst de zon teveel licht terug van het koperwerk". ging komen. „Ze hebbe de koppe al weer omhoog" zegt Boon, die geen kijker nodig heeft. Even later schie ten ze het water in. Daar blijven ze ronddobberen. Zo nu en dan duikt er een kopje onder, maar een poosje la ter komt die toch weer boven om nieuwsgierig de bewegingen van onze boot te volgen. In het water voeiqn de dieren zich kennelijk heel wat veili ger dan op het zand. Zou de schrik er nog altijd inzitten? Weten ze dan niet, dat ze de allerhoogste bescher ming genieten? Of hebben ze nog her inneringen aan de tijd, dat Piet Leen in Cocksdorp, die nu alleen schol en bot rookt, op een vuur van strandhout achter zijn huisje robbentraan kookte? Tot 1947 zijn de Nederlandse zeehon den vogelvrij geweest. In dat jaar werden ze onder het jachtwild opge nomen, maar nog tot 1956 is er (met vergunning) regelmatig op de dieren geschoten. Preventief Gejaagd mag er nu niet meer wor den en van stropers hebben de dieren ook geen last. De bewaking werkt erg preventief. Het eerste seizoen, in 1964, voer Koos Boon met een geleende boot. In 1965 werd de Phoca ge bouwd. Een half overdekt vlet, waar in je slapen en eten kunt. Er is een walky talky en er is een mobili- foonverbinding. Zo'n klein zendertje is er ook bij Piet Slik aan boord en een derde wordt meegedragen door de man, die de wasexoursie leidt en die elke dag met een groep toeristen door de modder baggert. Regelmatig staan die drie met elkaar in contact. Dat is vooral belangrijk voor de vei ligheid van de wadwaders. Maar het komt ook de controle in het reservaat ten goede. Drie zien er meer dan een. Er zijn eigenlijk twee reservaten. Dit „Eyerlandse gat" tussen Texel en Vlieland en dan nog een stuk wad bij Schiermonnikoog, maar dat laatste is niet bewaakt. Het is trouwens een beetje een vreemd geval met die be- jonge zeehond er als een krokodil zou uitzien, maar dat is nu eenmaal niet het geval. Het zijn inte gendeel schattige beestjes. Na de langste dag worden de jon gen geboren. Dat gebeurt vooral in het Eyerlandse gat. Daarom is de rust in dit reservaat van groot, be lang, en daarom maakt Koos Boon zich nu juist zo druk. Hij probeert de mensen bij de zeehonden weg te hou den. Hij telt de robben maar hij kijkt ook naar andere dingen, zoals vogels en schelpenbanken. Is er iets bijzon ders aan de hand, dan maakt hij een rapport voor zijn bazen van Staats bosbeheer, die zonodig een weten schappelijk instituut inschakelen om de bijzonderheid nader te onderzoe ken. Dank zij deze rapportering we ten we bijvoorbeeld, dat er het af gelopen jaar in het waddengebied ten minste tienduizend eidereenden slacht offers van stookolie geworden zijn. Gelukkig zijn niet alle eidereenden uitgeroeid. We zien verscheidene kop pels, waarvan de heer Mant je de grootste op zo'n 800 schat. Tussen een zo'n zwarte vlek zien we een witte stip. De kijker onthult dat het een zeehond is van een afwijkende kleur. Niet helemaal een albino, maar hij heeft er toch veel van weg. Bakkie )nder de kust van Vlieland gaan we -oor anker, eer we de terugreis aan aarden. „Effe een bakkie", zegt de leer Mantje. „Als ik geen bakkie heb :ehad, heb ik niet gevaren". Koos Joon zet de koffiepan met koud water op het gascomfoor, schept er een flin ke portie gemalen koffie in en laat het zaakje aan de kook komen. Het resultaat is 'n voortreffelijk „bakkie". De lege mokken worden even over de rand van de schuit door het water geslagen en de afwas is ook alweer gedaan. We i Phoca Niettemin hebben we de robben goed kunnen zien, dank zij de kijker van Boons chef, Maarten Mantje, de man die een jaar of wat geleden zijn werk gebied plotseling meer dan verdub beld zag, toen het westelijke stuk van de Waddenzee tot bewaakt zeehonden- reservaat werd aangewezen. „Ik ben waarschijnlijk de enige bosbouwer met een boot", lacht hij. De boot is de Phoca (Latijnse naam voor zee hond), waarop Koos Boon het groot ste deel van zijn leven verslijt en die nu voor een paar uren ook de heer Mantje en ons gastvrijheid biedt. Aanvankelijk varen w« dus in het zog van de TX 54. Wanneer Piet Slik zijn kotter stil legt in het zicht van de eer ste robbenkolonie, gaan wij opzij van hem voor anker. Het dak van onze kajuit is net iets hoger dan de toeris tenboot en zo kunnen we met de kij ker alles prima zien: de bedrijvige vogels, de roerloze zeehonden in hun typische houding met opgeheven kop en staart. „Zo kunnen ze wel een half uur stil liggen wachten, totdat ze van hun zandplaat afdrijven" zegt Later zoeken we onze eigen koers, langs de oostkust van Vlieland. Over al op de zandplaten zwarte stipjes, die, als we te dicht naderen, in bewe- NIET GEMAKKELIJK TE BENADEREN scherming van de zeehond. Al in 1928 heeft dr. G. A. Brouwer gewaar schuwd, dat het aantal robben in Ne derland zienderogen achteruit liep. Het moest meer dan een kwart eeuw duren, voordat er een redelijke be scherming ingesteld werd. Maar, zo vertelt de heer Mantje, die 20.000 ha hier (waarvan bij eb 11.000 ha droog valt) worden wel bewaakt, maar kun nen niet afgesloten worden. In het oostelijke deel. dat onder het kustwa ter valt, is het vissen met meer dan twee hengels aan vergunningen ge bonden, maar het westelijk deel is geheel vrij voor visserij en scheep vaart. Wanneer iemand met zijn jacht naar een robbenplaat wil varen, kan Koos Boon hem dat niet beletten. Het wordt dus een kwestie van over reden en gelukkig heeft dat meestal succes. De mensen staan erg sym pathiek tegenover de zeehond, ook al door die kwestie van de jacht op jon ge robben in Canada. Misschien zou daar minder ophef van gemaakt zijn, Nöordzeedeining ons te pakken krijgt. Ook op de zuidpunt van Vlieland ligt 'n stel zeehonden zich te zonnen, jam mer genoeg zijn er ook hier geen jon gen bij. Maar Koos Boon kan ons ge rust stellen. Hij heeft er al verschei dene gezien. De zeehondenpopulatie is weliswaar ook na de instelling van het reservaat achteruit blijven lopen (er zullen nog zo'n 1300 tot 1500 robben in het Waddengebied zijn, plus nog en kele honderden in Zeeland) maar het lijkt er toch wel op, dat de bewaking succes begint af te werpen. „Ik dacht wel, dat we het dieptepunt gehad heb ben", zegt de heer Mantje. Voor Koos Boon is dat bepaald nog geen reden om op zijn lauweren te gaan rusten. Tot dusver was hij elk weekend thuis. „Maar dat gane me verandere". Hij zal nu willekeurig ook op zaterdag of zondag over het was gaan kruisen en neemt daar dan een dag in de week voor vrij. Maar even tuele rustverstoorders moeten er altijd rekening mee houden, dat ze hem op de ongeregeldste tijden tegen uknnen komen. „Wat zegt uw vrouw wel, als ze om zes uur het eten klaar heeft en u komt pas om acht uur opdagen?", vragen „Och", zegt Koos. „die is daar al lang aan gewend. Het is geen werk om veel bij op de klok te kijken. Het mooie is, dat het water altijd nog de baas is. En bij laag water zie je het meest. Adriaan Buter PTT NU OOK GARANT (Van parlementaire redactie) DEN HAAG Dc postcheque- en girodienst is van plan zich tot een be paald bedrag garant te stellen voor de betalingen, die haar rekeninghouders met behulp van een girokaart gaan ver richten. Een regeling hiervoor is in voor bereiding en zal wellicht in de loop van september van kracht worden. Het is niet ondenkbaar, dat de girodienst hier voor speciale betaalcheques gaat uitge ven, gecombineerd met een betaalpas en biervoor niet de blauwe girokaart zal De girodienst is wel gedwongen een regeling te treffen om in de pas te blijven met het bankbedrijf, dat zijn rekeninghouders een beperkt aantal be taalcheques verstrekt, waarmee men bij voorbeeld bij de winkeliers aankopen kan betalen in plaats van met contant geld. De banken stellen zich garant voor de uitbetaling van de betaalcheques tot een maximum van 100 gulden per cheque als het saldo van de rekeninghouder on toereikend zou zijn. Degenen, die bank cheques als betaling aanvaarden, lopen dus geen risico. art I als betaalmiddel, maar deze kaart komt in een wat kwade reuk te staan omdat er geen garantie tegenover staat. Als het tegoed van een postrekeninghouder on toereikend is, krijgt degene die een blau we kaart aanvaardde, geen geld. De le verancier krijgt hiervan zelfs geen me dedeling (tenzij hij een bijzondere rege ling met de girodienst heeft lopen). Hij moet eventuele wanbetaling maar af leiden uit het feit, dat hij geen geld ontvangt. Dit veroorzaakt nogal eens schade, omdat er steeds n blauwe kaarten wórden afgegeven zijn minst rompslomp. Om de rr niet afkerig te maken van de girodienst moet deze dieqst nu wel meegaan het geven van garantie. Betwijfeld moet echter worden of v dit doel de blauwe kaart gebruikt kan worden. Dergelijke in feite overschrij- vingskaarten kan men immers in pnbe- perkte mate bestellen en daardoor zoi de girodlènst haar borgstelling onverant woord hoog opvoeren. Men speelt dan ook met de gedachte speciale giro-betaal cheques uit te geven. Van het aantal aan elke rekeninghouder tegelijk te strekken blanco cheques zal de hoogte van de garantie per cheque afhangen UTRECHT (ANP) De huidige werk- classificatie bij DAF verhoogt niet direct de mobilitiet van de werknemer binnen het concern. De DAF zou meer moge lijkheden moeten geven tot het „swit chen" van het personeel. Ter afdeling zou bijvoorbeeld een sommissie moeten de bij de indelingsproblemen •ndicn zou het zeer gewenst zijn, dat deze commissie eerst de finctie van de werknemer onderzoekt, voordat deze is ingedeeld. Dil: is de mening van St.-Eloy, het of ficiële orgaan van de katholieke bond van werknemers van het metaal- cn het elektrotechnisch bedrijf en in aan verwante bedrijven en aangesloten bij het NKV. Volgens St.-Eloy zou DAF op het ogen blik gebaat zijn bij meer samenwerking met andere (buitenlandse) automobiel ondernemingen ter vergroting van de markt en voor meer research. Binnen de Europese automobielconcerns is de laatste tijd een sterke tendens aanwe zig om fusiepartners te vinden, teneinde slagvaardig te blijven en aan de snel wis selende eisen van de automobielbranche Van het huis ,.Mia e>t Vicky" is deze originele creatie Een minijapon van turkoois jersey, gedragen op een bruine sweaterDe hand op de japon is ook in bruin uitgevoerd. PNOM PENH (Reuter) Prins Noro dom Siahanoek heeft de nationale ver gadering van Cambodja meegedeeld dat oornemens is zijn functie van staats hoofd over te dragen aan een regent- schapsraad. Hij blijft aan als leider van de regerende nationale beweging, Sang- Voorts liet hij weten dat premier Dech Penn Noeth binnenkort om gezondheids- •edenen aftreedt Er zal een speciaal congres worden bijeengeroepen „om te praten over de vorming van een rege ring die geheel verantwoordelijk is je gens natie en geschiedenis voor het fi nanciële en montaire beleid". De 46-jarige prins, die sinds 1941 ach tereenvolgens koning, premiér en staats hoofd is geweest, zei dat de zeer moei lijke financiële positie van het land ve le jaren lang de uiterste zuinigheid zal Hij weet deze toestand onder meer „droogte, 'ontbladering door Ameri kaanse vliegtuigen en smokkelarij". Als nieuwe regering er niet in slaagt orde op zaken te stellen, aldus de prins, zal de Sangkoempartij genoodzaakt zijn zich te ontbinden. Dal zou de weg ope- voor een partijenregering of een mi litaire dictatuur. In beide gevallen zou Cambodja „in de armen van Amerika worden gedreven, waarbij onafhankelijk heid en neutraliteit verloren zouden gaan" Datzelfde zou trouwens gebeuren als de communistische activiteit aanhoudt, aan gezien het land dan op financiële en mi litaire hulp van Amerika aangewezen zou zijn om als natie te blijven bestaan. De toekomst van Cambodja, zo besloot prins Norodom Sihanoek, zal afhangen van de houding van de Aziatische com munisten. Zij moeten uitmaken of zij Cambodja al of niet in de armen van Amerika willen drijven door hun infil tratie en ondermijnende activiteit voort te zetten en door hun hulpverlening aan de Hmer-rebellen. PRAAG (A.P.). Het Tsjecho-Slo- waakse communistische partij-orgaan „Rude Pravo" is ingegaan op berichten, dat in Rusland gepleit wordt voor annexatie van Tsjccho-Slowakije, en heeft deze als onzin bestempeld- Volgens „Rude Pravo" is onlangs, na de terug keer van een aantal technici van de Skodafabriekcn uit Moskou, het gerucht ontstaan dat zjj daar aanplakbiljetten hadden gezien, waarop beweerd werd dat het Tsjecho-Slowaakse volk een socialistische Sovjetrepubliek wil worden. „Misschien willen de auteurs van deze geruchten een medaille voor idioterie of paniekzaaierij of misschien zelfs iets ergers winnen en oök zij die naar hen luisteren, verspreiden deze onzin", aldus het blad. dat ten stelligste ontkent, dat dergelijke aanplakbiljetten in Moskou bestaan. Ook zegt het nooit over dit onderwerp hetoben horen spreken. De geruchten over Russische annexatie plannen doen niet alleen de ronde in Plzen (Pilsen), waar de Skodafabrieken zijn gevestigd, maar ook in Praag. In de hoofdstad worden reizigers aangehaald die onlangs een bezoek aan Rusland hebben gebracht en zowel in Moskou als in Leningrad aanplakbiljetten er leuzen op muren zouden hebben gezien waarin beweerd wordt, dat Tsjecho- Slowakije zich bij de Sovjet-Unie wil aansluiten. Een rondgang door Moskou heeft evenwel geen bewijs voor deze geruchten opgeleverd. In de Slowaakse stad Kamenice Pod Vtacnikom heeft dezer dagen een groep gewapende politiemannen een menigte arbeiders uiteen geslagen, toen deze be zwaar maakten tegen het spelen var Van i parlementaire redactie) DEN HAAR „Het is belachelijk, dat je als advocaat niet de vrijheid zou hebben om wie dan ook te verdedigen. In een rechtsstaat om nou maar eens een geladen woord te gebruiken moet je als advocaat iedereen rechts kundige bijstand kunnen verlenen. Niet alleen omdat iedereen recht heeft op bij stand, maar ook omdat je iemand, die volkomen zelfstandig is en alleen zijn geweten behoeft te consulteren, onmo gelijk de pas kunt afsnijden. Dit laatste is op een heel onverstandige manier in Amsterdam gebeurd. Dit is het standpunt van jonge advo caten elders in het land. Hun visie werd onder woorden gebracht door mr. W. Kousemaker, nu nog vice-voorzitter, maar met ingang van september voor zitter van „De Jonge Balie" in het ar rondissement Rrc*,-i. Sqmen met zijn Medebestuur. I<'den 11 hij dc v. er- damse advocaten mr. P. H. Bakker Schut en mr. J. Rottinghuis, die door de leiding van het advocatenkantoor H. F. Blaisse het verbod kregen oj legd Maagdenhuisbezetters te verdedi gen en daarom hun ontslag aanboden, laten delen in „gevoelens van respect" en zich solidair verklaard met „uw p cipiële houding in een kwestie, die allen raakt". Men heeft heel wat reacties gehad advocaten. Hel is gebleken, dat velen achter de jonge advocaten staan. Men heeft geprobeerd jonge balies in andere arrondissementen tot actie te bewegen, maar of daar wat van terecht is geko men weet men nog niet. Deze kwestie is echter dermate belangrijk, dat dit punt op de agenda van de eerstkomende landelijke vergadering zal worden ge plaatst. Ook zal men afkeuring doen blijken in het „Advocatenblad". Pater M. Bogaartz 40 jaar priester DEN HAAG (KNP) Op 15 augustus viert pater M. Bogaartz S.J., aalmoeze nier van de pers, zijn 40-jarig priester feest. De kerkelijke viering geschiedt op 17 augustus, wanneer de jubilaris in de Teresiakerk aan het Westeinde te Den IIde H. Mis van 10.15 uur zal con celebreren. Russische volkslied op een bijeenkomst de gewestelijke arbeidersbond. Voorts is het de gewoonte dat beklim- mers van een hoge berg in de buurt van de Poolse grens, waarop een standbeeld Lenin prijkt, op de sokkel van het standbeeld beledigende opmerkingen te kalken. Ook in Tsjechië worden thans meer anti-Sovjetvlugsohriften verspreid- De leiders vrezen dat de verzetsgroe pen de 21ste augustus, de dag van de Russische invasie vorig jaar, een alge mene boycot willen organiseren van het openbaar 'Vervoer1, eethuizen en' fechohJV- burgen. Het partij presidium wil daarom grote feestelijkheden organiseren op 29 augustus, de dag dat in 1944 Slowakije in opstand kwam tegen de Duitse be zetters. te kunnen voldoen. Deze tendens is tevens groot belang voor het behoud en eventuele uitgroei van een niet te on derschatten stuk werkgelegenheid. De produktie van ongeveer 250 DAF-wagens per dag is naar de mening van St.-Eloy )or de huidige Benelux-markt te klein. St.-Eloy is voorts van mening, dat DAF haar huidige bloei onder meer te danken heeft aan de investeringen van de ingehouden winsten. „Maar het is onjuist deze winsten alleen aan de eigenaar- kapitaalbezitters te verstrekken. Ook de •knemers hebben hun medewerking verleend aan het resultaat van een flinke jaarlijkse winst en daardoor aan de groei de onderneming," aldus St.-Eloy, die het rechtvaardig zou vinden, wanneer al le medewerkers in deze „groei-investe- ring" meedelen. De personeelsleden zou den zich dan meer bij het wel en wee van de onderneming betrokken voelen, waar door tevens hun verantwoordeli kheidsge- voel zou stijgen. COMMENTAAR De directeur van de DAF-fabrieken in Eindhoven, de heer W. van Doorne, heeft commentaar geleverd op hetgeen St.- Eloy over DAF heeft gepubliceerd. De heer Van Doorne stelt voorop, dat de •der gedane publikatie in het Duitse blad „Deutsche Zeitung" waarin hij zou hebben gezegd, dat hij een fqsie wil omdat het bedrijf dan voor de familie verloren zou gaan een totale fofutieve weergave Is geweest van een interview en inmiddels door de schrijver is terug genomen en gecorrigeerd. „In principe," aldus de heer Van Doome, „ben ik niet tegen fusies, maar wij willen de zeker heid hebben, dat DAF in een dergelijk ge val als Nederlands bedrijf zal kunnen blijven groeien. Ook op het in St.-Eloy gestelde ten aanzien van de winstdeling heeft de heer Van Doorne kritiek geuit. „In plaats van toe te juichen, dat de winst niet is uitge keerd maar in het bedrijf is gehouden om daardoor het bedrijf steeds groter en sterker te maken en de positie van de werknemer daarin zeker te stellen, wordt dit DAF juist verweten". „Over de toepassing van de werkclas- sificatie", aldus de DAF-directeur, „vindt regelmatig overleg plaats rriët de be stuurders van de erkende vakorganisa ties. Eind 1968 kwam een regeling lot stand, die volgens de vakorganisaties zelfs verder gaat dan de bestaande re geling in de CAO voor de metaalindus- DEN HAAG Ir. H. A. Ferguson neemt per 1 augustus 1969 de leiding op zich van de Deltadienst als opvolger ir. J. Volkers, die de dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd verliet. Ir. Ferguson trad op 16 januari 1939 als ingenieur in dienst var de Rijkswaterstaat in de Directie Bene denrivieren (afd. Studiedienst) stand plaats 's-Gravenhage. EEN WEEK CEL (Van een onzer, verslaggever*) ARNHEM De hcrocps-sergeant van de koninklijke landmacht A. van D. uit Ermelo stond donderdag terecht bij de Arnhemse krijgsraad omdat hij op 24 januari van dit jaar in het Veluwse plaatsje Garderen een pony zo had ge kweld, dat het dier werd gewurgd. HU werd conform de eis van de auditeur militair veroordeeld tot een week hcch- Smoordrohken was de man toen hij zijn gruwelijke daad volvoerde. Eerst had hij in de onder-officiersmess te Er melo bij het eten zeven glazen bier ge dronken. Toen hij even naar huis zou gaan legde hij nog aan in een cafetaria waar hij wederom een lading bier tot zich nam en weer later op de avond be zocht hij in Garderen nog een paar ca- fé's waar hij een onbekend aantal bor rels nuttigde. Geheel onder invloed liep hij naderhand langs een weiland waar een pony graasde. Hij lokte het dier tot zich, aaide het en legde er met een ster ke schoenvetereen lus om de nek en bond de pony aan een paal vast waar het dier zichzelf wurgde. Deze man heeft als een beest geleefd en als een beest gehandeld, zei de au diteur-militair. De raadsman pleitte nog met klem voor een geldboete. De krijgs raad vond het nodeloos kwellen van een dier echter zo ernstig,dat ze een hech- tenisstraf oplegde. BREDA (ANP) Vier jaar gevange nisstraf met aftrek heeft de officier van justitie te Breda donderdag geëist tegen de 28-jarige Adrianus L. uit Til burg. De man stond terecht op verden king van doodslag. In de nacht van 24 tot 25 januari j.l. werd de vrouw van verdachte, Petro- nella L. van Hooydonk, dodelijk door een kogel uit het pistool getroffen, dat verdachte enkele weken tevoren had ge kocht. Verdachte was in genoemde nacht omstreeks half drie thuisgekomen na langdurig cafébezoek. Wat er zich in de woning daarna afspeelde was don derdag het hoofdthema voor de Bredase rechtbank. Grote vraag daarbij was of verdachte zijn vrouw in een vlaag van woede doodschoot, of dat er een onge luk in het'spel was. Verdachte verklaarde tegenover de rechter: „Als ik gedronken heb, weet ik niet hoe ik mij gedraag". Volgens ge tuigenverklaringen was dat gedrag ech ter in de bewuste nacht beneden alle peil geweest. De officier van justitie: „Bu ren hebben tegen de politie gezegd, dat ze u die nacht hoorden tieren, razen en vloeken. U brulde als een koe". Even eens zouden buren van haar man in de bewuste nacht d« vrouw kort na de luid ruchtige thuiskomst hebben horen roe pen: „Niet doen! Niet doen!" Vlak daar op zouden buren twee schoten hebben ge hoord. De dodelijk gewonde vrouw over leed op weg naar het ziekenhuis. Opdracht bouw van gigantische booreilanden ZWIJNDRECHT (ANP) De Groot Zwijndrecht N.V. in Zwijndrecht heelt voor Amoco (Standard Oil Indiana, USA) drie boor- en produktie-eilanden ge fabriceerd ter waarde van 20 miljoen gulden. De eilanden en bijbehorende in stallaties zullen omstreeks 7 augustus naar het olieveld El Morgan in de Golf van Suez worden getransporteerd. De nu vervaardigde booreilanden be horen tot de grootste die ooit in Europa werden gebouwd. Twee ervan zyn ge schikt voor een waterdiepte van 33 U3 meter en het derde voor een water diepte van 39 meter. Tijdens het plaatsen van de eilanden en bruggen met bij behorende installaties zal de Groot Zwijndrecht N.V. nog een vierde boor- olatform fabriceren, geschikt voor een waterdiepte van 73 m. De grootste water diepte, waarvoor tot heden in Europa werd gebouwd, was 43 m. CHICAGO (AP) Vijf politieagen ten cn drie andere personen raakten vanmorgen vroeg gewond tijdens een vuurgevecht voor het hoofdkwartier in Illinois van dc partij van dc Zwarte Pan ters. Er werden drie arrestaties ver- Het kwam tot schieten nadat een agent, Richard Rurley, en zijn kame raad, Edward Kendzior stopten voor een routinecontrole toen twee mannen buksen uit het hoofdkwartier van do Zwarte Panters haalden, Curley zei, dat op hen geschoten werd vanaf de tweede verdie ping van het gebouw toen zij naar de twee manru.n toegingen, die belden het gebouw inholden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7