de pier LIMBURGSE BOER BEZIG ZICHZELF TE VERGIFTIGEN Subliem semi-klassiek werkje van Engelse PR0C0L HARUM Hele dorpen kunnen worden uitgemoord Kunst voor kitsch in Groningen Nieuw kwaliteitslabel van Bovema PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1960 Mini-arrest met vóór- en met nadelen OP dezelfde dag dat de ministeriële- commissie Binsbergen in haar eind rapport concludeerde: „Geldboete valt te verkiezen boven vrijheidsstraf", is de Centrale van Politie-Organisaties komen pleiten voor het invoeren van een zes- uursarrest als middel om b- volksoplopen door preventieve middelen de orde beter in de hand te kunnen houden. De essentie van het laatste voorstel, dat personen die zich op aanmaning van de politie om door te lopen niet onmiddellijk verwijderen, voor een tijdsduur van zes uren in bewaring gehouden kunnen wor den. Feitelijk hebben dè polltie-organisa- ties hierbij dan niet zo zeer een gevaar lijke volksoploop op het oog. maar ..volks verzamelingen" welke minder ernstig zijn, dooh wel een orde-verstorend karakter- dragen. Men kan op het voorstel natuurlijk- di rect negatief reageren met opmerkingen dat zo iets een eerste stap op weg naar een politiestaat is en bijdraagt tot uit holling van de individuele rechtszeker heid. omdat maar- zelden objectief vast gesteld zal kunnen worden, dat de politie inderdaad alleen maar onwillige elementen voor een paar uur isoleert en dan bij gebeurtenissen welke werkelijk een orde- verstorend kaakter hebben- We sluiten de ogen evenwel ook niet voor het feit, dat zon mini-arrest zijn goede kanten hebben kan. HET nuttig effect kan namelijk zijn, dat een volksoploop in de kiem ge smoord wordt, zodat de ordeverstoring tot een volksverzameling beperkt kan blijven. Op die manier zou voorkomen kunnen worden, dajt de politie geen gebruik be hoeft te maken van harde en veel ge vaarlijker maatregelen. Er zijn in onze samenleving verschil lende elementen die op deze manier mogelijk tegen zichzelf in bescherming genomen kunnen worden. Met uitzonde ring van de groep die zelf graag inciden ten uitlokt of die in eik emanifestatie een gewenste uiting van politiek besef zien, zullen burgers hopen, dat de politie erin slaagt om met redelijke middelen de orde te handhaven. Naast de zinloze relletjes welke Amster dam bij herhaling op de vóórpagina brengen, zjm er deze week weer de gezags- pesterijtjes in Valkenburg. waarvan ieder weldenkend mens zich afvragen moet, wat de zin ervan is. Op het eerste gezicht kunnen we ons voorstellen, dat de politie mogelijk wat bereiken kan met de be voegdheid om te gaan wekren met een mini-arrest. MAAR we betogen dit met de beperking „op het eerste gezicht". Want een beetje voor de hand ligt. dat het sijsteem van „mini-arrest" op zichzelf ook weel een middel is om puolitde en andere auto riteiten te provoceren en dan wordt het nieuwe systeem een soort van boemerang. Bovendien blijft het „mini-arrest" alleen maar een goed middel, als de politie er zonder fouten gebruik van maakt. Doet ze dat niet of wordt een dergelijk ingrijpen op zichzelf ook weel de aanleiding tot Incidenten, dan is het middel soms erger dan de kwaal. Wij zijn er vóór. dat de politie betere middelen krijgt om haar taak" naar be horen te kunnen laten fungeren, maar vrezen bij voorbeeld de middelen die behalve voordelen niet te onderschatenen nadelen met ziok meebrengen. Want elk verkeerd gebruik van de nieuwe bevoegd heid zal uitgelegd en in het ergste geval ook uitgebuit gaan worden als bewijs dat het in Nederland met de rechtszekerheid van burgers maar triest gesteld is. MISSCHIEN is het dan toch maar beter, dat de politie onwillig publiek met strengere maatregelen binnen de orde probeert te houden bij voorbeeld een gewoon arrest bij welke maatregelen de burger dan alle middelen om zijn rechts zekerheid tot haar reoht te laten komen, behoudt. (Van o e correspondent) SITTARD Verleden jaar hebben zich 58 land- en tuinbouwers in Lim burg in ziekenhuizen moeten behande len wegens acute vergiftigingsverschijn selen. De oorzaak ervan was het slordig omgaan met landbouwgiften. „In Limburg is men inderdaad non chalanter bij het gebruik van landbouw giften dan in oostelijke of noordelijke pro vincies. De boeren zien eenvoudig niet in, dat het hier om een ernstige zaak gaat, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor hun naaste omgeving. Ze le zen amper de gebruiksaanwijzing op de verpakking en beginnen maar te spui ten. En dan verwonderen zij zich er over, wanneer zij 's avonds zo beroerd zijn als een hond". De man, die ons dit zegt, is controleur van de algemene inspectiedienst van ministerie van Landbouw en heeft zich gespecialiseerd in landbouwgiften. In Schin op Geul ontdekte een delaar aan de rand van een b os grote hoeveelheid jerrycans en plastic emmertjes, waarin zich nog genoeg verdund landbouwvergift bevond om heel de gemeente Valkenburg-Houthem u moorden. „Dit geval staat niet op zichzelf", telt ons de controleur. „Onze controle is zeer streng, maar nog altijd zijn land- en tuinbouwers en fruittelers, die zich geen snars van de wettelijke schriften aantrekken. Natuurlijk treden wij dan verbaliserend op, vaak tot gro- te verwondering van de gebruikers. Zij beseffen eenvoudig niet hoe gevaarlijk nonchalant gebruik van deze be strijdingsmiddelen voor de volksgezond heid is. Wij komen dingen tegen, die aan het ongelofelijke grenzen". En dan vertelt de controleur ons en kele staaltjes uit de praktijk. Een boer krijgt van zijn vrouw het verzoek om bij zijn tegugkeer van het veld een kool te brengen. Dat deed hij-, Toen zijn w de volgende morgen de kool voor consumptie wilde klaarmaken, was hij verdwenen. Bij onderzoek bleek, dat het 10-jarig zoontje de kool aan zijn koni>- had gevoerd. Die lagen allen dood in hun hok. t is slechts een voorbeeld uit tien tallen. Er zijn fruittelers, die met DNOC van de zwaarste vergiften, aan het spuiten waren zonder dat zij bescher mende kleding, handschoenen of eer masker droeg. Een van hen had wel eer sigaar in zijn mond. die van onder tót boven geel was. Zelfs zijn lippen wa- geel. „Verrek", zei de boer, „zoi ik hiervan de laatste dagen zo'n barsten de koppijn hebben gehad en zo misse lijk zijn?" (ADVERTENTIE) (Van i correspondent GRONINGEN Groningers die van hun „kitsch" af willen, kragen daarvoor over enkele weken een ideale gelegen heid. Vöftien beeldende kunstenaars uit Groningen maken het namelijk mogelijk de kitschvoorwcrpen gratis in te ruilen tegen een modern kunstwerk in offset. Elk stuk kitsch is goed voor één offsct- drukseL De Groninger kunstenaars willen als ruilbeurs de Grote Markt gebruiken en kunnen dit experiment uitvoeren dank zij een bijdrage van 2500 gulden» van de gemeente Groningen. Deze subsidie komt uit het potje voor culturele experimenten. De bedoeling van de actie, die wordt- gevoerd onder het motto „Kitsch of Kunst" is om tot een 'discussie met het publiek te komen en de aandacht te vestigen op het werk van levende kunstenaars. Het publiek zal zelf mogen uitmaken wat kitsch is. Komt er voldoende aanbod, dan zal van alle ingeleverde kitsch een tentoon stelling worden gehouden. Wie een offsetdruksel komt ophalen krijgt er een handleiding bij hoe hij die afbeelding het beste en voordeligste kan inlijsten. Het experiment vloeide voort uit de (waringen van de kunstenaar Robbert jfle Bakker uit Wildervanksfcerdallen die hl enige tijd met succes zijn werkstukken gratis aan boeren aanbiedt in ruil voor een stuk lritscb, f centrum van vermaak Lu. schevepingen Niberco Brothers naar Amerika DEN HAAG Het Haagse goóehe- lanrsriuo The Niberco Brothers vertrekt op 20 augustus van Schiphol naar Amerika. Zij maken de reis voor het geven van één voorstelling in Californië. Dat optreden zal plaats vinden in het beroemde Hollywood Palladium, een theater dat 4500 toeschouwers kan plaat sen. Het is de vierde maal dat Nico en Bob Niberco de Nederlandse goochelkunst in de Verenigde Staten gaan vertegenwoor digen. Zij traden reeds op in New York en Miami, o.m. met Franky Laine en Liberace. Voorts zullen de Niberco's met een cameraploeg van VARA-televisie op namen maken in „The Magic Castle", een exclusieve club voor goochelaars en belangstellenden in de magische kunst. Toen de Engelse Procol Harum enkele jaren terug met het weergaloze „A whiter shade of pale" op de markt kwam, voorspelde iedereen de groep ecu bijzonder succesvolle toekomst. De mengeling van klassiek/populair bleek in te slaan bü het publiek en de plaat kwam binnen de kortste keren nummer één. Ruzie binnen de groep was er de oorzaak van, dat de formatie nog vóór het hoogtepunt van de populariteit reeds uiteen viel. Bijna een jaar later kwam een hernieuwde Procol Harum met „Homburg", wederom een schot in de hitroos. Onlangs volgde „A salty dog", semi-klassiek als „A whiter shade of pale", waarmee de groep thans (terecht) in de top-tien staat. Voortbordurend op dit succes lanceerde men deze weck een gelijknamige elpee, die het muzikale gezicht van Procol Harum moet tonen. Een hernieuwd gezicht eigenlijk, want naast het typische Harum- werk als „A salty dog", ..Wreck of the Hesperus" en „All this and more" krijgen we ook onvervalste blues voorgeschoteld in nummers als „Juicy John Pink", „The milk of human kindness" en „The devil came from Kansas". Stiik voor stuk subliem uitgewerkt, maar zo nu en dan zijn de composities iets te gewoon, te weinig origineel eigenlijk. Een intrigerend elpeetje, deze „A salty dog" van Procol Harum. Onlangs lanceerde grammofoonplaten maatschappij „Bovema" op advies van haar moedermaatschappij EMI in En geland een nieuw label. „Harvest" zou voornamelijk kwaliteitsmuziek van jonge mensen bevatten. Groepen- als Third Ear Band, Pete Brown and his Battered Ornaments, Deep Purple, Shirley and Dolly Collins, Pink Floyd en Edgar Broughton Band viel de eer te beurt de eerste muzikale ontwikke lingen op dit label te mogen uitbren gen. The Pink Floyd Evenals de Procol Harum heeft de Pink Floyd een totaal eigen geluid.' Vokaal sterk, muzikaal afwisselend van gevestigd tot zeer revolutionair en daarom verdient de groep eigenlijk meer aandacht dan het tot nu toe ge kregen heeft. Organist Rick Wright, sologitarist David Gilmour, drummer Nicki Mason en basgitarist Roger Wa ters mogen dan veel en goed experi menteren, hun melodie is altijd her kenbaar en daarmee hebben zij een streepje voor op bijvoorbeeld The Mothers of Invention. De elpee „More" 1 naar de gelijknamige film is eigenlijk niet helemaal bepalend voor de huidige Pink Floydtrend. Het is allemaal lek ker experimenteel, maar hét mist die speciale noot, die de groep op vorige elpees wél had. Een nummer als „Cir rus minor" kan door iedere willekeu rige groep zijn gemaakt. Hetzelfde geldt ook, maar dan in iets mindere mate voor „The Nile Song". Alleen door de opnametechniek merkt men met Pink Floyd van doen te hebben. Jammer van de paar goede composi ties, die de plaat ook heeft. Deep purple In iets mindere mate dan Pink Floyd heeft Deep Purple een eigen sound. De leden worden té sterk beïnvloed door de Amerikaanse underground- muziek, zonder er een specifieke ver andering in aan te brengen. Muzikaal is bet allemaal volkomen verantwoord de gitaarsolo's zijn zelfs weergaloos knap maar het werkt meestal nig bewondering. „Listen learn, read on" op hun nieuwe1 elpee heeft wel iets aantrekkelijks, maar„Wring that neck" borduurt weer op hetzelfde the ma voort, terwijl we „Kentucky wo man" nooit geweldig heben gevonden. Veel interessanter is de achterkant van deze elpee, die onder de titel „The book of Taliesyn" in de handel krijgbaar is. „Shield" imponeert niet zo, maar „Anüiem" is verdraaid knap gemaakt Deep Purple bouwt er zeer speciaal sfeertje mee op, vooral dank zij het effectieve orgelpartijtje op de achtergrond. Verreweg het beste is „River deep, mountain high oude hit van Ike and Tina Turner dat in deze experimentele uitvoering een totaal nieuwe dimensie krijgt. Het wordt zó intrigerend gebracht, dat je ademloos luistert. En dat zegt wat. als je je bij de a-kant eigenlijk hebt zitten vervelen. Shirley and Dolly Collins Een van de meeste extravagante duo' uit Engeland is Shirley and Dolly Collins. Afkomstig uit het folkgenr waarmee zij triomfen vierden i: zowel Engeland als Amerika ont wikkelde zij zich onder invloed van d klassiek-getinte underground tot ee duo. wiens muziek zich moeilijk laa beschrijven. Enerzijds doet het herin neren aan de middeleeuwen vooral als Shirley met haar primitief, zoetig aandoend stemgeluid haar aandeel le vert en anderzijds is het verrassend nieuw door de geraffineerde arrange menten van zus Dolly. Op hun eerste elpee „Athems in Eden" benadrukken de beide dames dat nog eens extra. Commercieel kunnen we hun produkten niet noemen maar dat ze wel eens een belangrijke rol kunnen gaan spelen in de ontwikkeling van de Engelse under- groundbeweging is een ding, dat zeker Peto Brown De Pete Brown and his Battered Orna ments zou je eigenlijk een „onbekende Third Ear Bamd In Centrum De Vaart, Vaartweg 163, Hilversum, wordt van 8 augustus tot 1 september een tentoonstelling ge houden van gouaches van Leo Dooper en werk van Max Appelboom. Van 15 augustus tot 15 september wordt een tentoonstelling gehouden van tekens en objecten in metaal en kunsthars van Hil Andringa. grootheid" moeten noemen, want nie mand op het vaste land van Europa zal ooit van deze groep gehoord heb ben. Toch schijnt zijn mengeling van blues, rock 'n roll, country and wes tern en underground in Engeland weergaloos populair te zijn. Persoonlijk vinden wij het geheel te druk, eigen lijk overgeëxperimenteerd, waardoor wij de elpee „Ameal you can shake hands with in the dark" niet bijster kunnen waardererj. „Dark lady" bijvoorbeeld heeft geen enkel rustpunt, zodat je opgelucht adem haalt als de laatste tonen geklonken hebben. Voor ons mag Pete Brown and His Battered Or naments een „onbekend grootheid" blij- De laatste twee platen van de eerste Harvestrelease zijn twee singles, „Brother Trush" van Barclay James Harvest en „Evil" van The Edgar Broughton Band. Muzikaal verantwoord maar commercieel gezien nauwelijks de moeite waard. Samenvattend kun nen we echter wel stellen, dat we dit nieuwe label moeten toejuichen, al was het alleen maar om de kans die jonge, experimenterende artiesten er door t« krijgen. Rapport regionale omroep Amsterdam AMSTERDAM (ANP) Een studie groep onder leiding van de wethouder voor volksontwikkeling, dr. P. J. Koets, heeft een rapport uitgebracht aan het college van burgemeester en wethou ders van Amsterdam, waarin zij aan beveelt, dat een lokale televisie- en radio-omroep zo spoedig mogelijk moet worden gerealiseerd. Uit het ingestelde onderzoek is geble ken, dat Amsterdam een sterke behoef te heeft aan een eigen omroep en dat er technisch geen problemen zijn om deze te verwezenlijken. De jaarlijkse exploitatiekosten worden geraamd op een totaalbedrag van 3 miljoen gulden. Deze zullen voor een groot gedeelte moeten worden opgebracht door het uitzenden van reclameboodschappen. Voorgesteld is om in het begin van de avond een televisieprogramma van een half uur uit te zenden. De radio kan dagelijks gedurende de gehele dag be schikbaar zijn voor uitzendingen. NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen om 18.56, 19.03, 19.56, 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA: 19.07 uur: Maar niet op zaterdag, 19.37 uur: Antithese, instrumentaal theater 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: De Shadoks en de Gibi's, tv-strip 20.22 uur: Zomaar een zomeravond 22.40 uur Journaal (NOS) NEDERLAND II (STER- reclamcuitzen,dingen on 18.56, 19.56, 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine KRO: 19.30 uur: De Jacksonvallei, tv-serie 20.20 uur: Brandpunt, actualiteitenrubriek 20.45 uur: De verkwister, tv-spel 22.35 uur: Journaal (NOS) 22.40 uur: Het bezoek van Paus Paulus aan Oeganda (RKK/KRO) Televisie morgen NEDERLAND I NOS: 16.00 uur: Nieuws in het kort 16.02 uur: Tennisreportage De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. Sport is een enorm dankbaar t.v.- object. Ten onzent het meest geliefd daarbij is voetbal uiteraard, de sport die nu eenmaal het meest in de natio nale belangstelling staat. Maar voet balreportages hebben steeds het na deel dat men nooit „compleet" kan zien. Buitenspelsituaties b.v. onttrek ken zich vaak aan het oog van de kij kers. Wat dit betreft zijn er eigenlijk maar twee ideale t.v.-sportcn: biljarten en tennis. Bij beide kan men het ge hele „speelveld" overzien en hoeft men dus niets van techniek en tactiek te Het vervelende is dat men in het voet balseizoen wel elke week van dit spel „topsport" kan tonen, maar dat dit voor tennis (om van biljarten maar niet te spreken) een zeldzame aangelegen heid is. Daarom een woord van lol' voor de AVRO die het gisteren presteerde om op het tweede net een gehele kijk- avond te wijden aan zo'n zeldzame ge legenheid dat in eigen land (in Hilver sum) toptennis wordt beoefend. We vonden het een voortreffelijke uitzen ding met Willem Duys als een goede commentator. Echt een lekkerluie zo merse kijkavond; probleemloos kijken naar een grandioos sportief gebeuren. Er was, evenals de vorige avond, overi gens nog meer t.v.-genieke sport: de atletiekwedstrijden in Stuttgart waar van de NOS op „I" de hoogtepunten toonde en Bob Spaak, welvoorbereid, weer een superieure commentator was. Tussendoor zagen we Hier en Nu van de NCRV. Goed-actueel met n^me in een schandalig randverschijnsel van de woningnood waarbij een Haags echt paar de dupe werd. Dergelijke rand verschijnselen zullen blijven bestaan zolang het nationale schandaal van de woningnood niet is opgeheven. Ook voor de t.v. ligt hier een taak om daar telkens weer op te hameren. Het is goed dat dit zelfs in de zomerse vakan tiestemming niet wordt vergeten. Vg, RADIO PROGRAMMA zomers: licht platenprogra :ntal journey: muzikale hei /roeeer jaren. 22.30 Nieuws Alles bij het oude lig. 1 ringejn Mededt volghoorspel (slot), rleerd platenprogranmia. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) Nieuws. 18.11 Opspraak. Ie2 programma voor onvolwassens... xa.x. rondo. 19.30 Nieuws. 19.35 Criterium: nader beschouwd. 20.00 Jazz^ en^pop: Orkest en solisten: klassieke gewijde r 22.30 Nieuws en actualiteiten. 22.55 Serenade in blue: licht platenprogi 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL NED (324 18.00 Nieu esportuitslaj 18.30 Grammofoonmuzlek. 18.35 Wegwijs zen. 18.40 Lichte muziek. 18.52 Taalwenl terpo: Geestelijke liederen (gr). 8.30 Nieuws. 32 Vakantietips. 8.45 Stereo: Klassieke mu- Lek (gr). 9.10 Theologische etherleergang. .35 Waterstanden. 9.40 Voor de hulsvrouw. 1.40—9.50 Gymnastiek voor de hulsvrouw). 5.15 Stereo: Klassieke orkestwerken (gr). 0.55 Tentoonstellingsagenc" Duitse zangeres Alexandra verongelukt TELLINGSTEDT-HOLSTEIN De Duitse zangeres Alexandra is gisteren bij een verkeersongeluk in Tellingstedt (Sleesw-Holstein) gedood. Volgens de po litie vloog haar auto tegen een tegemoet komende vrachtauto op. Een mede-lnsit- fcende vond eveneens de dood.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2