SteftzidieSoti/fca/itt Eerste foto's van Mars vanavond In 20 jaar haven van Rotterdam I viermaal zo groot Daad van Franco was onrechtmatig NIXON NAAR VIETNAM Schitterende glasdeeltjes én parel bij meegebrachte maanmonsters Don Xavier de Bourbon Carlisten weigeren Juan Carlos te erkennen Politie drijft 100 jongeren op Texel de vrije duinen in Problemen op twee campings Camera 's gericht op wentelende planeet JAARLIJKS MEER WERK Edw. Kennedy geen kandidaat in 1972 „Zee der belangstelling" noopt tot herdruk Logboek Apollo 11 KAfENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIE AFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. .T. H. M. Brader J. F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart, 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) DINSDAG 29 JULI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KOELEK De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Vanavond en vannacht enkele regen- en onweers buien. Morgen overdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog, maar belangrijk koeler dan vandaag. Aanvankelijk krachtige tot harde, morgen matige westelijke wind. 60e jaargang, no. 17.811 (Van onze correspondent Adam Raphael NEW YORK De Apollo-11- astronauten hebben gisteren, tussen het vertellen van hun wederwaardigheden door. de gelegenheid gehad een tele visie-uitzending te volgen de de monsters van de inaan- bodem. Daarbij verklaarde één van de onderzoekers dal thans al ruimschoots bewezen moet worden geacht, dat de droge maanzecën gevormd zijn door lavastromen. Een ander verklaarde dat de gelig- bruine maanstof „schitteren de glasdeeltjes" bevatte, die misschien bij een meteoriet inslag zijn necrgeregend. Dit was tot dusverre de meest opzienbarende vondst van de maanmonsters. Tussen de ste nen is ook een steentje ge vonden dat op een parel lykt. Een probleem, dat zich nu voordoet in Houston en dat het onderzoek van de maan- rots kan vertragen, is het scheuren van de rubber hand schoenen. die door de technici in de luchtledige kamer wor den gebruikt. Brian Erp, de directeur van het ruimte vaartlaboratorium zei van daag. dat de scheuren één en misschien twee lagen van de handschoenen hadden aange tast. Indien het besluit werd genomen om ze te vervangen, dan zou de studie van de maanrotsen wel eens 60 uur uitgesteld kunnen worden. Neil Armstrongs polsslag ge durende zijn maanwandeling gaf 'reden tot ongerustheid, volgens „Aviation en Space Technology", dat gisteren werd gepubliceerd en dat be richtte, dat Houston hem een van tevoren overeengekomen radiosignaal zond, met de op dracht om hel wat kalmer aan te doen. Toen Armstrong de dozen met maangesteente met de katrol naar Aldrin, die reeds in de maansloep was, begon op te hijsen, had zijn hartslag een hoogte bereikt van 160 slagen per minuut. Op dit punt. volgens „Aviation Week" zond men vanuit Houston het volgende radio code-bericht: „Neil, dit is Houston. Vraag een E.M.U.- controle aan, over"- De E.M.U.- controle is het drukpak en de instrumenten op de rug, die buiten het ruimtevaartuig worden gebruikt. NASA- ambtenaren hebben dit bericht niet ontkend, maar leggen er de nadruk op dat Armstrongs hartslag nooit een kritieke snelheid heeft bereikt. Toen Armstrong eindelijk in de maansloep klom. klonk zijn stem vermoeid, hetgeen door zijn vrouw Janine werd op gemerkt. Aldrins hartslag kwam niet hoger dan 125 en het gemiddelde van beide astronauten lag tussen de 90 en 100. hoger dan men had verwacht, gezien het schijn bare gemak der beweging op de maan. Voorlopige verklaringen van het feit dat de astronauten 6 km vanaf het geplande lan dingsgebied in de Zee dei- Stilte terecht kwamen, doen de ronde- De ruimtedeskundi gen geloven dat de Eagle on geveer 6 km latei aan zijn af daling begon dart was voor zien, vanwege een-reeks navi- gatiefouten, die waarschijn lijk het gevolg waren van het afzetten van de controle- raketten of van de werking van mascons (verdikkingen in de maanbodemi onder het maanoppervlak. Bij de lan ding werden ze gehinderd door opstuivend maanstof. (Copyright The Guardian) De Tsjechische PTT heeft postzegels uitgegeven ter gelegenheid van de landing van de eerste mens op de maan. Een zegel van 60 heller toont onder cle aarde en boven een astronaut op de maan. Een andere waarde, 3 kronen, toont onder een modern vliegveld en boven het maanlandingsvaarluig. VOLGENS AMERIKAANSE STUDIE (Van onze correspondent) MADRID De Carlisten, de rivalen van Juan Carlos, hebben generaal Fran co's benoeming van prins Juan Carlos tot toekomstige koning van Spanje veroor deeld als „een poging om het fascisme aan de macht te houden". Dit gebeurde in een verklaring, die gisteren werd uit gegeven. In de verklaring van het Car- listenhoofdkwartier in Madrid, die gete kend was door don Xavier de Bourbon Parma, de vader van de Carlistische troonpredendent, prins Charles Hughues, spoorde de 81 jaar oude patriarch zijn volgelingen aan tot het ondernemen van intelligente acties om van Spanje een de mocratische staat te maken. Carlos tot zijn opvolger en tot toekom stig koning van Spanje „een poging was om de continuïteit van het regime vei lig te stellen maar dat garandeert de continuïteit van de vrede nog niet". De verklaring zei verder, dat generaal Fran co niet de bevoegdheid bezat om een dergelijke stap te ondernemen. .Waar de vrijheid niet wordt gerespec teerd en in het bijzonder de vrijheid van het-volk om zijn eigen toekomst te bepa len, daar kan geen waarachtig gezag be staan. Misschien is er macht en geweld, maai- het werkelijke gezag zal ontbre ken, wanneer het niet ondersteund wordt door menselijke en morele waarde, leder regime dat de vrijheid onmogelijk maakt, zal vroeger of later in wanorde ten on der gaan". Terwijl hij de meer dan een eeuw oude vete tussen de Carlistische en Isabeline- lakken van het Spaanse koningshuis in herinnering riep, zei don Xavier: „Een monarchistische twist kan niet door een willekeurig besluit zoals dat van Franco opgelost worden. Deze twist had vreed zaam opgelost moeten worden door de natie te raadplegen". Don Xavier voegde hieraan toe „In 1936 maakte ik de Carlisten gereed om tegen de communistische dictatuur te strijden, evenzeer als ik mij verzet heb tegen de invoering van de fascistische dictatuur gedurende onze burgeroorlog. Nu moet ik weer Diotesteren tegen deze poging om diezelfde dictatuur in stand te houden onder het mom van een herstel van de monarchie". In de geschiedenis zijn de Carlisten of traditionalisten altijd een van de meest reactionaire groeperin gen in het Spaanse politieke leven ge weest. Maar klaarblijkelijk is de na druk bij de Carlisten sinds de laatste ja ren wat meer op democratie en sociale rechtvaardigheid komen te liggen, nadat ze zich vereend hadden achter prins Charles Hughues, de echtgenoot van prin ses Irene. Don Xavier beschuldigde de „Alfonsisten" de term waarmee hij don Juan Carlos en zijn volgelingen be doelt ervan dat zij „een kapitalistische oligarchie vertegenwooridgen en alle po litieke en economische macht bezitten". De populaire Belgische popzanger Adamo heeft een zoon Hij weegt drieëneenhalve kilo, heet Arttoni en werd geboren in een kliniek te Boulogne (Frankrijk). Met een „Vous permettez, monsieurschoot een fotograaf het eerste familieportret van het gezin Adamo. PASSADENA (Cal.) (A.P.). De Mariner-6 heeft zijn eerste foto's van Mars gemaakt. De vluchtleiding van het laboratorium te Passadena heeft naderhand bekendgemaakt, dat de camera's i goed schijnen te werken. De kwa- Gteit van de foto's de eerste van een reeks, die wellicht zal aantonen of er enige vorm van leven op Mars kan bestaan zal eerst kunnen worden vastgesteld wanneer de Mariner-6 vanavond de beelden gaat uitzenden. De eerste foto's zijn gisteravond ge nomen, terwijl de 385 kg zware Mariner-6 zich op een afstand van 1250 000 km van Mars en 92,8 miljoen km van de aarde bevond. De signalen van liet ruimtevaar tuig hebben 5% minuut nodig om de aarde te bereiken. Enkele minuten voordat het fotogra feren begon zei een woordvoerder, dat uit alles bleek, dat de camera precies op het midden van Mars was gericht en dat lidht de lens binnenkwam. De eerste reeks van 33 foto's, die in 20 uur tijds gemaakt zullen worden, zal aan boord van het ruimteschip op een band worden opgenomen en vanaf 23.35 uur (W.E-T.) naar de aarde worden ge seind. Verwacht wordt, dat de eerste foto's de gehele Marsschijf van grote afstand zullen laten zien- Vermoedelijk zijn deze foto's niet gedetailleerder dan die welke op de aarde door telescopen worden genomen. Zij moeten echter vrij wel alle zijden van de planeet laten zien als hij zich voor het naderende ruimteschip omwentelt. Evenals de aarde maakt ook Mars in 24 uur een hele om wenteling. j ROTTERDAM (ANP) Ee J sche studie van Management Sciences j Ltd. over de ontwikkeling van het Rjjn- mondgebied spreekt de verwachting uit. dat de gocdcrenoverlang in de Rotter damse agglomeratie in 1990 bijna 600 mil- loen ton zal bedragen, dat is vier keer zo veel als thans. De studie gemaakt in gezamenlijke opdracht van Rijnmond en Rotterdam geef verder o.m. de volgende ontwikke lingen aan: Van het stukgoedverkeer ad 60 min. ton zal 30 pet. gecontaineriseerd zijn. Meer dan 50 pet. van de goederen stroom zal in 1990 bestaan uit ruwe olie i en olieprodukten. Een belangrijk zee-zee transitoverkeer i zal ontstaan voor graan en erts naar En- I geland. Dit in verband het de overslag van mammoetschepen in kleinere sche pen, die de goederen naar Engelse ha- vens brengen. Het passagiersverkeer over zee zal be- j perkt blijven tot het verkeer met Enge- I land. Het passagiersverkeer door de lucht zal nog belangrijk toenemen tot 3 a 5 mil joen passagiersbewegingen, maar volgens het rapport hoofdzakelijk georiënteerd blijven op Engeland. Het goederenvervoer door de lucht zal in het verkeer naar Engeland lijden on der de concurrentie van hovercrafs en roll-on-roll lof fschepen. De nu gepubliceerde economische stu die is een onderdeel van een algemeen Renpaarden In de Amerikaanse stad East Saint Louis zijn 32 renpaar den levend verbrand, toen de stal waar in zij stonden in vlammen opging. De paarden behoorden toe aan verschillen de eigenaars. Guy Marlin, de stalhouder, vermoedt dat er sprake is van brand stichting. De schade aan de stal wordt geschat op meer dan 350 000 gulden. De totale waarde van de verloren paarden is niet precies bekend. verkeers- en economisch onderzoek, dat de gemeente Rotterdam en het openbaar lichaam Rijnmond twee jaar geleden heb ben opgedragen aan het in Londen ge vestigde Amerikaanse bureau Freeman, Fox, Wilbur Smith. De economische stu dies zijn verricht door het ook in Lon den gevestigde Management Sciences Ltd.. eveneens een Amerikaanse maat schappij. Het raport van Management Sciences verwacht een groei van de werkgelegen heid met 1,8 procent per jaar. vooral als gevolg van het hoge groeicijfer voor de chemische industrie. PARTIJGENOTEN: WASHINGTON (Rtr-DPA) Edward Kennedy heeft de gedachte aan een kandidatuur voor de presidentsverkiezin gen in 1972 laten varen. Dit zeggen veel van zyn partijgenoten, die menen dat hü wel lid van dc senaat zal blijven na de gunstige reacties in Massachusetts op zijn televisicverklaring. Officieel heeft de veelbesproken seno- tor nog geen gcslissing genomen over zijn politieke houding na het fatale auto ongeluk dat de voormalige secretaresse van zijn broer Robert het leven heeft Onder de ongeveer 40.000 brieven en telegrammen die Kennedy heeft ontvan gen na zijn televisieverklaring van vrij dag j 1. verhouden zich de gunstige en afwijzende reacties, volgens het bureau van de senator, als vier tot één. Een grote menigte die op Kaap Cod, waar Kennedy verbleef, zijn adhesie kwam betuigen, heeft zondag een groep anti- Kennedy-betogers met eieren bekogeld. De politie bracht de gemoederen tot be daren. Er is niemand gearresteerd. Ook cx-vice-president Hubert Hum phrey, die juist van een reis in Oost- Europa is teruggekeerd, heeft aandrang op de 37-jarige senator uitgeoefend geen afstand te doen van zijn senaatszeteL Niet alleen van Egyptische zijde, ook ran de zijde van het Palestijnse Bevrijdingsfront gaan de aanvallen op Israël door Hier soldaten van het Bevrijdi n gsfront tijdens 'n oefening. BANGKOK (A.P.). De Amerikaanse president Richard Nixon zal morgen een bezoek brengen aan Zuid-Vietnam en uit welingelichte kringen vernomen. De bijzonderheden van het bezoek worden, uit veiligheidsoverwegingen, geheim ge houden en officiële woordvoerders van het Witte Huis wilden het bericht beves tigen noch ontkennen. Verwacht wordt dat Nixon slechts enkele uren in Zuid- Vielnam zal doorbrengen. Er is op gezinspeeld dat Nixon zijn huidig officiële bezoek aan Thailand zou onderbreken, waar hij morgen geen officiële afspraken heeft om naar Saigon of Cam Ranh Bay te vliegen, maar ge loofd wordt dat Nixon de voorkeur geeft aan een bezoek aan Saigon- Inmiddels heeft Nixon zijn besprekin gen over de Aziatische politiek vanmor gen en tijdens de lunch besproken met Thaise autoriteiten, premier Thanom Kittikaohorn en leden van het kabinet. Hoewel de Thailanders zich zorgen maken over de nieuwe nadruk die Nixon legt op het feit dat Azië meer zichzelf moet helpen en minder Amerikaanse hulp krijgt, heeft Nixon geprobeerd hen ervan te verzekeren, dat Amerika Thai land zal helpen „tegen hen die het van binnenuit of van buitenaf bedreigen". een 2 ha metend terrein, dat aan de camping grenst en ertoe behoort. Met deze opruiming bereikte een al jaren slepende kwestie lussen het gemeente bestuur van Tcssel en de campinghou- (Van o ?spondenten) de DEN BIJRG-TEXEL - ke arm van de rijkspolitie werden gis teravond rond 100 jonge vakantiegangers verwijderd van de camping „Den- nenoord" bij Den 'burg. De jongelui hadden hun tenten opgeslagen op Wij wisten dat de belangstelling voor de reis en landing van de Apollo 11 groot was. Daarom hebben wij onze lezers met een uitgebreide brochure over dit historische gebeuren van dienst willen zijn. Binnen enkele dagen zeg onze Handelsdrukkerij kans de publikalie in een oplaag van enige duizenden exemplaren te zetten en te drukken. Maar de maankoorts bleek zó buitengewoon hoog te zijn opgelopen, dat onze kantoren vrijdagmiddag binnen een kwartier schoon uitverkocht waren. Vele honderden lezers hebben wij moeten teleurstellen. Daarvoor onze verontschuldigingen. Intussen is met bekwame spoed begonnen aan een herdruk van het „Logboek van de Apollo 11". Nog voor het einde van deze week zullen wij deze gereed krijgen. Zodra de nieuwe exemplaren beschikbaar zijn. zullen wij dit annonceren. Daarbij duidelijk vermeldend op welke manieren w dit 32 pagina's dikke, rijkelijk met foto's verluchte document voor 1.25 kunt bestellen. De jonge mannenwerden door tien i politiemannen te paard, die bovendien i waven uitgerust met honden, met zach- i te drang verwijderd.' Ongeveer 100 ten- I ten moesten worden afgebroken Volgens; een woordvoerder van de rijkspolilie is I men tegen de jongelui uiterst tolerant opgetreden. Met luidsprekerwagens waren zij gis termorgen al gewaarschuwd, dat men moest verdwijnen, omdat het betreffen- I de kampeerterrein ongeschikt was, of schoon de lieer van den berg naast sa- nitaire voorzieningen ook had ge/.orgd voor vuilafvoer. De 32-jarige Ignatius van den P-erg, een zoon van de kampbeheerder, die be last is met het toezicht op de kaïn peer- plaats, was zeer verontwaardigd over het ingrijpen door de politie. Hij ver klaarde: „Bij het gemeentebestuur van Texel is hel al jarenlang bekend, dat de kampeerruimte op het Waddeneiland allengs minder toereikend 's, omdat de jaarlijkse toeristenstroom steeds groter wordt. Ofschoon de gemeente een groot plan op papier heeft staan om voldoen de kampeermogelijklieden en -accomoda- tie le scheppen, ontbreekt daarvoor het geld. Nu boort bovendien de gemeente het particulier initiatief in de grond. Over de ontruiming zegt hij: „Nu zijn de jongens, die hun biezen moeten pak ken, aan het zwerven geslagen. Ik ver moed dat zij hun toevlucht in d« duinen I zullen zoeken. Daar is helemaal geen ,controle. De overheid draagt er zelf toe bij dat er rellen van komen." Op straat gezet ln het Limburgse Aticrden is een l campinghouder op straat gezet. Het be- tiert de heer J. A. C'ornelissen, 54 jaar, die samen niet zijn kinderen onlangs een camping had opgezet. Hij had hierin al 00.000 gulden geïnvesteerd en een rede lijk deel van de huurkoopsoin alblctaald. Omdat hij nu le laat was met een aflos sing van 3.000 gulden werd hij door de verkoper van het terrein in een kort ge ding gesommeerde de camping te ver laten, ook al kon hij ter zitting de ach terstallige schuld voldoen. Vrijwel alle gasten leefden sterk met de heer Cornelissen mee. De heer C'orne lissen zag zelfs kans borgen te vinden, die bereid waren het Risico van de tota le schuld van 240.000 gulden te dragen. Ook hier had de huurverkoper van het terrein geen oren naar. Het is duidelijk, dat een andere kwestie mede een rol speelt. Het is niet bekend welke, want huurverkoper Urselman hult zich in volstrekt stilzwijgen. Mogelijk is de houding van de heer Urselman ver klaarbaar door het feit, dat hij vroe ger plannen heeft gehad om een zwem bad te bouwen. Hierbij stuitte hij echter op moeilijkheden, die later de heer Cor- nelisse heeft weten te overwinnen, zodat deze laatste intussen met de bouw van een zwembad een begin kon maken. Aan de gasten op de camping heeft d® heer Urselman laten weten, dat. zij mo gen blijven, zolang „zij zich netjes ge- duagen". Met het koude water van de Noordzee binnen roetbereik 2jjn ze gisteren w atrandzeedaagse. Dtt meisje heeft het overduidelijk op haar heupen gekregen t van. Hoek van Holland. t

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1