KNZB geconfronteerd met oude dilemma EERSTE TUSSENBALANS NIET AL TE BEMOEDIGEND Roger grijnsde, Hennie kon haar geluk niet op ZWEMMEN IN DE BREEDTE, MAAR VRIJWEL GEEN TOP Van Hamburg verbeterde negen records Feijenoord voor EC tweemaal thuis? Stayers sneller dan sprinters SPORTBIJLAGE DE LEIDSE COURANT BREDA Tijd cn ruimte. Dit vroegen de club trainers. toen de KNZB brak met het centrali serende systeem van een bondscoach. „Geef ons tijd en ruimte om te trainen en bescherm ons tegen bemoeizucht van buitenaf. Dan zorgen wij, dat de Nederlandse zwemsport een nieuwe bloei periode tegemoet gaat", klonk het van Appelscha tot Heerlen. De Sportcommissie stemde toe: men legde na het vertrek van Rob Kerkhoven alle macht in handen van de clubtrainers en vond vier leraren M.O. bereid voor technisch advies te zorgen. Bij de nationale kampioenschappen in Breda kon deze weck een eerste tussenbalans worden opgemaakt. De resultaten zijn niet al te bemoedigend ondanks het vele talent in de cate gorie van de allerjongsten, ondanks de voortge- zettte opmars van. Roger van Hamburg en Yvonne van Kuilenburg, en ondanks de bevestiging van klasse van Bob Schoutsen en Henny Petermann. Met name bij de senioren en de 1516-jarigen is een benauwend gebrek aan klasse te constateren De KNZB is geconfronteerd met het oude dilemma: een bondscoach kan dooor specialisatie en centra lisatie een smalle top creëren van internationaal gehalte; al gaal dat ten koste van de kracht in de breedte. De clubtrainers werken in de breedte, l maar kunnen vrijwel geen top formeren. Bidet de Europese kampioenschappen van Barce lona in het vooruitzicht is dat geen bemoedigend perspectief. De KNZB heeft ck>. hoop" gevestigd »op de coördinator voor wie in het nieuwe bestel I. een centrale jjlaats is ingeruimd. „Wij ^rjn.meer "dan ooit ëïX'Sh ÖVeHuiêd, dat 'zo'ft" mUn er moet komen. Zonder iemand die de contacten met over- I heid. gemeentelijke instanties en baddirecties in- I tensiveert komen we er niet", aldus Sportcommis- sievooorzittter Klaas van der Pol. Maar zo'n func- I tionaris kan ook geen ijzer met handen breken. I Vooralsnog zullen de clubtrainers, net als in het verleden, onder bijzonder ongunstige omstandig- I heden hun werk moeten blijven doen. I Roofbouw „De onverkwikkelijke toestanden rond de olym pische selectie en het falen van de ploeg in Mexico heeft veel kwaad gedaan", is een veel gehoorde opmerking. Maar dat is een slogan zonder veel in houd. Het is normaal dat in een na-olympisch jaar oude bekenden afscheid nemen. Misschien is ook wel een enkeling teleurgesteld uit de wedstrijd sport gestapt omdat verwachtingen niet werden Maar het gros van de deelnemers aan de nationale kampioenschappen heeft daar nooit iets mee te maken gehad. Zeker niet degenen die zich bij de ontwikkeling van het jeugdzwemmen als sterretje- in-de-dop aandienden. Om enige namen te noe men: Ellen van der Woude, Jan Elbertsen, Tineke van Rheenen. Bert Hoetmer, Liesbeth Klumper, Wilma van Beek, Anneke Haarsma, Inge Schaap hok, Annemarie Groen en Els Droog. Van hen al len werd meer verwacht dan er tot dusver is uit gekomen. In enkele gevallen is gebrek aan tijd en ruimte inderdaad de oorzaak geweest. Vaker echter wa ren er andere factoren in het spel. Zoals de club trainers de centrale coach hebben verweten roof bouw te plegen op het breedtefront, zo pleegt de KNZB thans roofbouw op de clubtrainers. Nederlands meest succesvolle trainer Jaap Ploeg heeft deze zomer elke dag een uur werkverlet ge nomen. Zijn vrouw werkt mee om de clubkas te spekken. Maar wie betaalt Jaap Ploeg? Niemand. „Wij kunnen onmogelijk meer uitgeven dan de kwart miljoen, die we ter beschikking hebben", aldus KNZB-voorzitter Jaap van der Krol. „We hebben Henny Pentermann bleef wat achter bij het geweld waarmee de twee jonge zwemstertjes Linda. de Boer" en .ivfee RijndeVé records vestigden. Alleen op de viermaal honderd meter wisselslag dóorkUefde 'z Ir hot water het xnelatr; ontstaan er grote conflicten. Anderen stellen te zware disciplinaire eisen, weer anderen schort bet aan psychologisch inzicht. jeugdzwemmen heeft hen de supervisie gegeven over een zeer kwetsbare groep. Het gevaar ligt daarbij zo men een zeer voorzichtige conclusie mag trekken niet zozeer bij het eerste begin als wel bij het vervolg. Een negen- of tienjarige kan goed gedoseerde training best verdragen. Maar er kunnen in een wat later stadium complicaties voorkomen. De „Groeispurt" heeft zodanig invloed, dat er een teruggang in prestaties ontstaat. Wat te doen in die gevallen? Damesleidster Wil Storm: „We weten zo weinig wat het lichaam kan verdragen in die omstandigheden. Je gaat naar je gevoel te werk. Maar het zou veel beter zijn als de jongens en meisjes in die leeftijdsklassen goed medisch begeleid zouden worden". Het gevoel voor een muur te staan, niet meer voor uit te komen, heeft menig veelbelovend talent ertoe gebracht tijdelijk of voorgoed met de wed strijdsport te stoppen. Jaap Ploeg heeft daar niet zoveel te maken gehad. „Ik geloof dat dat komt omdat ik een heel stel jongens en meisjes heb die ongeveer gelijkwaardig zijn. Ze zien dat ze niet de enigen zijn die het moeilijk hebben. Zo komen ze er met elkaar overheen. In een kleine vereni ging geeft zo'n jongen of meisje er veel gauwer de brui aan". Dat slaat dan op de geweldige versnippering die in de KNZB heerst. In Den Haag maken zo'n twintig verenigingen gebruik van hetzelfde bad. Sanering zou een betere salariëring van de clubtrainers in de hand werken. En aan beter geslarieerde trai ners mag men hogere eisen stellen. De vier bonds- adviseurs hebben tijdens de nationale kampioen schappen hun oor te luisteren gelegd. Ze zijn zeer terughoudend geweest in hun commentaar en hebben er op die manier toe bijgedragen dat de sfeer waarin de wedstrijden werden gehouden on eindig veel beter was dan vorig jaar in Utrecht. Er is een nieuwe vertrouwensbasis gelegd. „We kijken en we bespreken alles wat we zien. Te zijner tijd trekken we daaruit de conclusies", aldus woordvoerder Nico van Dam. „Vergeet niet dat we officieel pas in september beginnen". 22 records Bij de Nederlandse zwemkampioenschappen, die de afgelopen week in Breda zijn gehouden, werden in totaal 22 Nederlandse records verbeterd. De meesten kwam op naam van Roger van Hamburg, die negen records scherper stelde. De nieuwe records zijn (oude records tussen haak- Opofferiiigeii De clubtrainers aan wie de KNZB het toekom stige Nederlandse zwemmen in handen heeft ge legd, vormen een wonderlijk allegaartje. De mees ten getroosten zich ongelooflijke opofferingen. Maar aan hun vakbekwaamheid wordt van KNZB- zijde geen enkele eis gesteld. Ieder, die zin heeft om bij het ochtendkrieken met schallende stem commando's langs de bassinrand te roepen, mag dat doen. Verbaasd hebben de vier adviseurs de afgelopen week bemerkt hoeveel er schort aan de basistech niek van sommige deelnemers. Men is begonnen lezingen te organiseren om het peil omhoog te brengen. Wie het interessant vindt. komt. De rest blijft weg. Zonder een aanmerking te willen maken op de vele voortreffelijke werkers blijft het een feit, dat enkele trainers zich meer jeugdherbergvader voe len dan kweker van topsportbeocfenaars. Als de jongens en meisjes zestien, zeventien jaar zyn 17:25.0, asp. 17.33.5); slag asp. 9.11.4 (9.12.8); 800 meter vrije slag heren 9,00.6 (heren 0.03.5, asp. 9.11.4); 400 meter vrije slag asp. 4.20.9 (4.23.1); 200 meter vrije slag asp. 2.02.6 (2.05.0); 100 meter vrije slag asp. 57.9 (58,3); 100 meter vrije slag asp. 56.8 (57.9); 400 meter wis selslag heren 5.01.8 (heren 5.01.9. asp. 5.02.5); 200 meter wisselslag asp. 2.22.1 (2.23.3), Anke Ründers 400 meter vrije slag asp. 4.51.7 (4.54.8); 200 meter vrije slag asp. 2.20.6 (2.20.8); 200 meter vrije slag asp. 2.18.4 (2.20.6). Linda de Boer: 1500 meter vrije slag asp. 19.24.7 (19.50.5); 800 meter vrije slag dames 9.59.5 (dames 10.02.4, asp. 10.02.4). Yvonne van Kuilenburg: 200 meter vrije slag da mes 2.16.7 (2.18.0). Francois van Kruisdijk: 200 meter wisselslag heren 2.20.6 (2.21.8). De andere records werden op de estafettes ver- beerd door :4 x 100 meter vrije slag meisjes: VZC 4.25,2 (4.29.7); 4 x 100 meter vrije slag dames: VZC 4.19.8 (4.21.5); 4 x 100 meter vrije slag jon gens: VZC 3.57.0 (club 4.05.6, nat. 3.59.7); 4 x 100 meter wisselslag jongens: VZC 4.36.3 (4.37.0); 4 x 100 meter wisselslag heren HPC 4.15.5 (4.15.7)! Medailles De clubs, die de meeste medailles wonnen, zijn: 1. VZC - Vlaardingen 17x goud, 16x zilver, 13 x brons; 2. ZIAN - Den Haag 10 - 5 - 8; 3. HPC - Heemstede 8-5-6; 4/5. De Kikker - Emmen 5 - 5 - 7 en HZPC - Den Haag 5 - 5 - 7; 6. AZPC - Amersfoort 5 - 2 - 0; 7. HDZ - Amsterdam 4-4-9; 8. Dolrijn - Amsterdam 3 - 6 - 1; 9. PSV - Eind hoven 3 - 4 - 3; 10. Zwemlust - Utrecht 3-2-5. BREDA Twee wisselslagrecords, die langzamerhand vaste begrippen zijn geworden in de Nederlandse zwemsport, zijn dit weekeinde tijdens de broeihete slotdagen van de nationale kampioenschappen 1969 in Breda gebroken. Roger van Hamburg maakte zich meester van het sinds Tokio daterende record van Jan Jiskoot op de 400 meter wisselslag (5.01.8-5.01.9) en Hennie Penterman dook na een uiterste inspanning onder de 5.25.0, waarmee Bettie Heukels drie jaar geleden in Utrecht Europees kampioene werd (5.24.1). zei „Het is leuk voor Roger en Dick. Maar 't is natuurlijk wel 'n giller dat 2 uitgesproken stayers sneller zijn dan de sprinters. In feite zijn er tegenwoor dig helemaal geen 100-meter iwem- De reacties waren geheel verschillend. Roger grijnsde vriendelijk toen Jan Jis koot een van de vier adviseurs die de clubtrainers moeten bijstaan h,em als eerste feliciteerde. Hij was er niet van ondersteboven. Hennie daarentegen kon haar geluk niet op." Hoe lang heb ik niet tegen dat record moeten opkijken. Vorig jaar al wilde ik het pakken. Maar toen kreeg ik angina. Dit seizoen lukte het ook steeds niet. Ook in Chrystal Palace zat ik er net boven. Op het laatste werd het zo'n ob sessie dat ik dacht: als ik er nu niet onder kom lukt het me nooit meer". Evenals Roger besefte Hennie Pen termann dat ze met haar recordtijd nog niet vooraanstaat in Europa. „Er moe ten nog wel een paar seconden van af. Bij deze race stond ik stijf van de ze nuwen. Een volgende keer zal het be slist harder gaan". Roger van Hamburg en Hennie Pen termann vestigden ook op andere num mers de aandacht op zich. Roger brak in totaal negen records (waarvan drie bij de senioren) en behaalde evenzoveel kampioenschappen. Hij leverde een sub stantiële bijdrage aan de recordbuit van edelmetaal, die de Vlaardingse Zwemclub van Jaap Ploeg veroverde. De totale buit van VZC bedroeg zeven tien gouden, zestien zilveren en dertien bronzen medailles. Een van de sterkste staaltjes van zijn kunnen bewaarde Roger tot de laatste dag. Op de vrije slagsprint bracht hij met 56.8 seconden zijn persoonlijk re cord anderhalve seconden omlaag. Het herennummer werd met 56,1 gewonnen door Dick Langerhorst. Vele zorgen Hennie Pentermann beperkte zich evenmin tot de wisselslag. Zij kwam gisteren ook uit op de 200 meter school slag en won onbedreigd in 2.51,5. Als het Amsterdamse meisje zich op deze slag specialiseerde zou zij na Klenie Bimolt en Gretta Kok als derde wem ster in Nederland beneden 2.50.0 kun nen komen. De schoolslag blijft oor zaak van vele zorgen. Wilma van Beek, een aankomend talentje op deze slag, week met veel succes uit naar andere nummers. Ze won vijf titels. Maar in de leeftijdsgroep van dertien- en veer- tienjarigen heeft alleen haar tijd op de 400 meter wisselslag (5.41.4) Europese betekenis. Bij de heren doorbrak Addie Nijhuis na een lange aanloop de grens van 2 minuten 40 seconde (2.38.3). Uitzonderlijk talent Gunstiger waren de resultaten bij de vrije slag dames. Anke Rijnders won het nummer onder veertienjarigen in 1.05.0. Trainer Wout Gerritsen, die zeer behoedzaam met dit zeer uitzon derlijke talent te werk gaat, stemde na overleg met de ouders ermee in dat Anke in augustus aan een internatio nale wedstrijd deelneemt, dat zal dan 't toernooi om de Europese jeugdkam pioenschappen in Wenen zijn. Bij do jeugdlandenwedstrijd tegen Frankrijk Verder maakten bij de onder zestien jarigen en senioren enkele deelneem sters betere tijden dan waarmee vorig jaar de uitzending naar Mexico werd afgedwongen: Yvonne van Kuilenburg (1.03.1), Cora van der Veer (1.04.2.) en bij de onder zestienjarigen Liesbeth Klumper (1.04.5) en Connie Buys (1.04.8) Na het afscheid van de Mexicoploeg (Nel Bos. Mirjam van Hemert. Toos Beumer, Bep Weeteling en Hella Rente- ma) durfde men nauwelijks meer op dergelijke resultaten te hopen. Gouden, zilveren en bronzen medailles gingen van hand tot hand tijdens de nationale zwemkampioenschappen in Breda. Hier zijn van links naar rechts Cora van der Veer: zilver, Yvonne van Kuilenburg: goud en Conny Buys omhangen met de prijzen, die zij hebben verdiend op de honderd meter vrije slag. Ajax knappe ouverture ROTTERDAM Als de UEFA toestemming geeft, zullen beide wedstrijden voor de eerste ron- Europese beker voor lands kampioenen tussen Feijenoord cn Reykjavik in Rotterdam worden gespeeld. Vertegen woordigers van Feüenoord en de IJslandse kampioen hebben daarover gisteren tijdens een gesprek in Rotterdam overeen stemming bereikt. Woensdag 17 september speelt Feijenoord de thuiswedstrijd tegen Reijkjavik terwijl dertien dagen later, op dinsdag 20 sep tember. de returnwedstrijd volgt. Een en ander afhankelijk van de goedkeuring van de UEFA. Feijenoord kan de tweede wed strijd niet op de oorspronkelijk vastgestelde datum van 1 okto ber spelen omdat PSV. dat m het toernooi van de bekerwin naars uitkomt, dan thuis speelt tegen de winnaar van de ont moeting Rapid WienTorpedo Moskou. Zaterdagavond versloeg Feijen oord op het sportpark de Vij verberg in Doetinchem de eerste divisieclub De Graaf schap met 40. Bij de rust had Feijenoord, dat tot een half uur voor het einde voortreffelijk speelde, een voorsprong van 20. De Rotterdammse doel punten kwamen op naam van Kindvall (2). Geels en de Oos tenrijker Hasil. Er waren 10-000 toeschouwers. De beste man bij de Rotterdammers was linksbuiten Moulijn. Hogeschool Met drie schitterende doelpun ten tegen de Engelse bekerwin naar Manchester City heeft Ajax zaterdagavond in hel Olympisch Stadion in de nieuwe formatie het Jkhoofdstedelijke voetbalpubliek (30.000 man) een voortreffelüke ouverture van het voetbalseizoen gebracht Zowel de treffer waarmee Diek van Dyk in de 36e minuut de stand op 11 bracht als de twee doelpunten van Johan Cruyff (21 en 32) waren stuk voor stak voorbeelden van hogeschoolvoetbal. Piet Keizer speelde daarby opbouwende rol. Ajax kan in het komende seizoen veel genoegen beleven van dit meestertrio. Hetzelfde geldt voor de aanwinsten op het middenveld, de Deen Sön- dergaard en Nico Rijnders, die beiden goed in het systeem bleken te passen. Achter vlotte het niet zo best, getuige de drie doelpunten van i de Engelse bekerwinnaars. Vooral doelman Stuy, die de gehele wedstrijd onder de lat mocht blijven, terwijl aanvan kelijk Bals na de rust zou spelen, maakte geen sterke indruk. Dé gelijkmakende derde treffer van de Engelsen kwam op naam van Stuy. In de ver dediging speelde Ajax met Suurbier op links, vervolgens Vasovic, Hulshoff en de voor treffelijk spelende Krol. Voor Manchester scoorden Bell (2) en Young. Ajax speelde gisteren weer, togen Alemannia Aachen, en won deze uitwedstrijd met 21 door treffers van Cruyff en Van Dijk. Voor de Duitsers scoorde Bachmann. Intertoto Voor de intertotocompetitie werden de volgende wedstrij den gespeeld: Go AheadSzombierski Byton (Polen) 22; Vilim 01. Jan Veenstra 11, Mandziara 12. Schneider 22; 5000 toeschou- Bellinzona (Zwits.)NEC 33; Oosterveld 01, Nembrini 11, Lukaric 21, Verdonk 22, Oosterveld 2—3, Lukaric 33; 1400 toeschouwers. Pardubice (Tsj.-Slow.)GVAV 12; Fransen 01. Hojsik (strafschop) 11, Beuvink 1—2-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7