L Bertus Zijdenbos terug van weggeweest Na drie jaar en zeeënverslinder: twintig minuten zei dekselse Zo, daar ben ik weer moeder' TELEVISIE VANAVOND FIESTA GITANA Overrompelend zigeuner feest DE LEIDSE COURANT MAANDAG 28 JUU 1969 (Van i verslaggevers) VLAARDINGEN Zeeënverslinder Bertus Zijdenbos is na drie jaar en twintig dagen achter de vertrouwde tap van zijn café teruggekeerd. Stralend stond hij zaterdagmiddag op de voor plecht van zijn vaalwitte, nauwelijks elf meter lange jacht „Santa Maria", toen zijn zonen Bertus junior en Louis hem de haven van Vlaardingen binnenloodsten. Tientallen zeil- en Mevrouw Zijdenbos: ,Pa is net een postduif, hij komt altijd terug' In zijn eeuwenoud stadhuis, zich ook inmiddels duizenden mensen met vlaggetjes hadden opgesteld, 'deed hij het daarna nog eens dunnetjes over. Namens de gemeente kwam hij met een zilveren bord op de proppen, waar in de omtrekken van de ..Santa Maria" zijn gegraveerd. Inmiddels had hij ook al uitgerekend, dat zijn dekselse stads genoot anderhalf maal de omtrek van de aarde bij elkaar heeft gezeild. Spon taan terzijde van mevrouw Zijdenbos: „ach burgemeester, Bertus is net een postduif, hij komt altijd terug". Burge meester Heusdens was voor zijn welkomstwoord diep in de historie gedoken en kon dan ook niet al leen de naam Zijdenbos moeiteloos produceren, maar zag ook nog kans om de aanwezigen een historisch overzicht te geven van het zee- zeilen door de eeuwen heen. Te beginnen met Odysseus en via Oli vier van Noort en Abel Tasman naar Barendsz en Heemskerk. „Bij al deze mensen", zei hij, „hebben bovenaardse krachten meegewerkt". Zijdenbos knik te nadrukkelijk. Het was hem dus ken nelijk niet ontgaan. GOUDEN BONDSSPELD Nadat de heer J. Nieu\venhU3f5en-I£ru- seman namens dé minister van tê$I een speciaal voor Zijdenbos geslagen medaille had afgedragen en een verten genwoordiger van d^ Horeca de we reldzeiler een gouden bondspeld op d< met grove steek gebreidde tui had ge prikt, wilde Zijdenbos ook nog wel wat zeggen. Hij begon met op te merken dat hij verging van de dorst een binnenkomertje dat de burgemeester me teen pareerde met de verlossende op merking, dat de champagne van ge- motorboten hadden al geëscorteerd en jarige grijsgebaarde avonturier met volledige vergunning pavoiseerden de laatste zilte meters van zijn monsterreis van 60.000 kilometer. Zijdenbos, terug van weggeweest, wekte de be drieglijke indruk, dat hij slechts een boodschap om de hoek had gedaan. In zijn net even te wijde spijkerbroek en met een blauwe, ijzer- sterke ijsmuts op het kale hoofd sprong hij soepel van zijn schip, schudde uiterst opgewekt een fraaie verzameling handen, riep tegen op dringende familieleden: „Meid. wat ben jij groot geworden" en drukte tenslotte zijn vrouw met een royaal gebaar aan zijn borst met de opmer kelijke woorden: „Zo, daar ben ik weer moeder". Vlaardingens burgemeester Heusdens op zijn beurt, zichtbaar door het dolle heen. ontwrong een driewerf hoera aan de menigte en rustte niet voordat men ook onder zijn luide, zij het niet altijd zuivere aanmoedigingen, het „Lang zal hij leven" ten gehore had gebracht. „Jongens, jongens, ioat zijn jullie groot geworden", sprak Bertus senior verbaasd, terwijl over de Vlaardingse haven de gedragen tonen van het Wilhelmus dreven. meentewege al koud was gezet. Daar na las hij de verklaring-voor, die zijn zoon Louis tussen Engeland en Hoek van Holland op de achterplecht van de „Santa Maria" had geschreven. „Het belangrijkste voor mij", deelde hij mee ..was het zielen. Ik heb nooit records willen najagen. Ik wilde eigelijk alleen wat van de wereld zien. Het is een fan tastische reis geweest en zelfs gedu rende de maanden waarin ik moederziel alleen op de oceaan dreef heb ik nooit het gevoel gehad dat ik de reis niet zou halen. Ik heb tienduizend mijl in MENU AAN DE MAST Zo, dat was dat. Zijdenbos met king size triomfkrans om het getaande, ui terst opgewekte hoofd, daalde af naar j de- burgerzaal,- waar hij een snelle pers conferentie weggaf. Uiteraard ventileer de hij zijn avonturep slechts mondjes maat, want in oktober komt zijn log boek van de pers waarmee hij iets wil terugverdienen van de tienduizenden guldens, die zijn privé-onderneming ge kost heeft. Zijdenbos vertelde, dat hij gedurende de afgelopen drie jaar elke dag stipt om zes uur was opgestaan, daarna zette hij thee, maakte een fees telijk ontbijtje en ging dan op zijn dooie ■gemak zijn positie bepalen, om tien uur dronk hij koffie, om één uur ging hij breeduit zitten voor de warme lunch, tussen twee en vier las hij wat bij voorkeur reisverhalen en dan was het zo langzamerhand weer tijd voor de warme avondhap. „Pa", zegt Bertus junior, die zijn vader lange tijd vergezeld heeft op zijn wereldreis, „pa is een geweldig lekkere eter. Met kerstmis heeft hij eèn uitgebreid di ner klaargemaakt op het tweepitsgas- stel en de menukaart h ee'ft ie toert tros in de mast gehesen. Hij ging ook geen dag naar bed zonder ziin tan den te poetsen. HARDE WIND Heeft Bertus senior onderweg nog mo menten van angst gekend? Hij kijkt de vragensteller vorsend aan. haalt dan Bertus jr.: ,Hij ging geen dag naar bed zonder zijn tanden te poetsen' de schouders op. ,Jks weet- niet eens wat het is", zegt hij vaderlijk. „Ik zal u nog sterker vertellen, ik prefe reer een harde wind, desnoods e en storm, boven dat stille weer. We heb ben afgelopen dagen in het Kanaal in de mist gezeten. Geen zuchtje wind en een zicht van 25 meter. Op een ge geven moment lag er een supertanker op zo n 20 meter van ons af. Gelukkig had ik de motor afgezet, want anders hadden we er toch mooi onder gele gen". Zijdenbos onthulde ook nog dat Tahiti en wijde omstreken hem het meest gefascineerd hebben. „Je zeilt daar door een droomwereld die je niet voor mogelijk had gehouden. Ik heb onbewoonde eilanden ontdekt, waar ik de boot aan een palmboom vastbond. De stranden waren zilverwit, de zee was lichtgroen. Man, je wist niet wat je zag". Het zit er dan ook dik in dat hij het niet al te lang achter de tap van café „Rotterdam" zal uithouden. Zijn vrouw heeft via alle beschikbare televisieka nalen weliswaar laten weten, dat zij Bertus voor geen goud meer zolang permissie geeft om even een bood schap te doen, maar in het stadhuis be grijpt ze, dat die bezitsdrift met zo'n rhan' 'hiet Rdalbaar 'ië. „Ik heb een prachtige reis in mijn gedachten", be kent Zijdenbos met een samenzweer derige blik. „iéts enorms. Eerst naai- Lissabon dan bijvoorbeeld Madeira, de Canarische eilanden, Dakar, Rio de Ja neiro, Recife en dan op naar de Ber muda-eilanden en via de Azoren weer terug. Of ik het weer met de „Santa Maria" doe? Luister-, als er een rijke vent komt die een mooie prijs bied. dan mag hij hem hebben. Ik ben niet met dit schip getrouwd". Een zeldzame gelegenheidskiek van het echtpaar Zijdenbos: samen in de krans, ja gezellig. De vrouw van de wereldreiziger houdt er ondertussen ernstig rekening mee, dat ze weer spoedig alleen achter de tap staat. En pa, pa glimlacht tevreden en merkt terloops op, dat hij weer een aardig snoepreisje in gedachten heeft. ,,Pa wil steeds groter en mooier", zegt mevrouw Zijdenbos somber ,,man koop toch ineens de „Nieuw-Amster- DE KRIEBELS Laat ze Bertus senior dus toch als hij weer de kriebels krijgt glimlacht. „Mag ik er nog even nadenken?", vraagt ze, „ik weel tuurlijk dat je hem met geen duizend paarden tegenhoudt als hij w zijn kop krijgt. Het is trouwens eoed voor zijn zenuwen. Als ik gejaagd dén pak ik eerl'trïinsfStdlT'adió en dan ga ik lekker in de keuken zitten. Dat| is mijn relax. Op zondag luister ik on der de afwas naar de uitzending van de heilige mis en 's middags pik ik ook nog een protestantse kerkdienst mee. Dat is mijn ontspanning. Daar wordt ik helemaal vredig door. Bertus heeft nou weer wat anders nodig. Pa moet naar zee.. Nou, laat hem zou ik zeggen". h fERUGBLIK Van elk behoorlijk weckend vormt dc zaterdagavond bet hoogtepunt en dat gold ook voor het afgelopen t.v.-week end: boven een wijde zee van zomerse onbelangrijkheid verhief zich tenmin ste als een veelbelovend eiland „Zo maar een zomeravond", het wekelijk se van-alles-watprogram waarmee de VARA ons de zomeravonden helpt door- De aankondiging, dat in dit program ook de eerste vertoning van de astro nauten gemaakte maanfilm zou worden opgenomen, zal velen, die anders wel licht tot een zomertje-zonder-t.v. be sloten hadden, hebben verlokt om toch maar dat „zomaar een zomeravond" aan te draaien. Helaas, de belofte werd niet waargemaakt. Was de film wer kelijk zo onbeduidend als te kennen werd gegeven? Of gunde de NOS de VARA de primeur niet? Het zal, wel geheim blijven: het zoveelste Bussum- se televisiegeheim. Bij gebrek aan maanfilm kwam nu de heer Caransa in het middelpunt van het ,.Zomeravond"-program te staan. De grote financiële manipulator, dit le vende bewijs dal kapitalisme en par ticulier initiatief trots VARA en PvdA nog niet dood zijn. beantwoordde de ge bruikelijke en dit keer wel heel erg onbenullige vragen, nadat eerst vol gens de regels van het spel drie vrien den van de machtige geldbaas hadden mogen raden waar dat antwoord op zou neerkomen. Zoals zij daar zaten, betoonden zij zich ware hovelingen, van eerbiedige be wondering van hun heer vervuld een uitgelaten Caransacommissaris Berk houwer, een kinderlijk vergrijsde Frits Schiller, die er niet veel meer van be greep, maar die Caransa. mocht .deze toch nog eens aan lager wal raken, best voor niets in zijn gerenommeerde restaurant wilde laten eten, en als der de de journalist H. A. R. Knap, die ons terloops vertoonde hoe hij dat keurige vlinderdasje van hem nu precies pleegt te strikken. Zo werd het dan alles bij elkaar een onthullende vertoning, dit vraag- en antwoordspel rond de eige naar van half Amsterdam, dat lang ge leden de zaken ook zonder Caransa wel kon klaren, maar toen regeerden daar nog een Wibaut en een De Vlught. Om nog even bij VARA's „zomaar een zomeravond" te blijven. Voor zover dit program het verdwenen „Zo is het wilde doen herleven, liep dat op een mislukking uit: Frenkel Franks politie ke mopjes waren er meestal naast en verdwenen daarmee in een maanach- tig luchtledig. Geslaagder was de poging van de goe- NEDERLAND I (STER- reclame-uitzendingen om 18-56, 19.03, 19.56. 20.16) NOS •18-50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort TROS 19.10 uur: Mr. Rose, t-v.-serie 20.00 uur: Journaal (NOS) 20 20 uur: Marcel Amont Tour, Showprogramma 21.15 uur: De dader op het spoor, detectiveserie 22.35 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II (STER- reolame-uitzendingen om 18.56, 19.56, 20.16) NOS 18.50 uur: Pluimpje 19-00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine KRO 19-30 uur: Rond de wereld in zang en dans, folkloristisch progr- 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Politie New York, 20.45 uur: La fin du jour, film 22-25 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NEDERLAND I NOS 16.00 uur: Vakantieprogramma voor de jeugd De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. RADIO PROGRAMMA 18.30 Lichte JHMMPii Taalwenken. 18.55 Grammofoonmuz 1 Nieuws en weerbericht. 19.30 Conc I Ze ven'™: u n s t e i" °22 15 Gevarieerde' (23.00—23.10 Nieuws). 23.40 Nieuws 0.30 Voor de zeelleden. 8.19 Stereo: lichte gra orkestmuziek (gr.). 22.20 Avondoverder n-j. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.. m: 23.15 Mozart, schrijver van muziek e e lezing. 23.55—24.00 Nieuws. eerste gehoor: lichte grammofoon: nieuws en actualiteiten. 8.00 N: Stereo: gewijde muziek (gr.). 8.: 8.32 Vakantietips. 8.45 Voor de (9.00—9.10 Gym 9.35 Waterstanden. (gr.). 21.20 Gamma (ze) niet te bruin!, lezing. 22.30 NOS: Nieuws. 22.40 AVRO's Radiojournaal. NOS: 22.55. Radiorama: veertiendaags mlnimaga- 23.55—24.00 Nieuw de Anneke Grönloh om uit de vergetel heid weer op te duiken, en tenslotte werd uiteraard, want na de nederlaag van Jan Janssen hadden wij er hard weer een nodig, onze nieuwste nationa le held in levende lijve ten toneel ge voerd: de heer Zijdebos, omgeven door heel de veelkoppige familie, daartoe door de VARA uit Vlaardingen aange voerd. Ze deden niet veel anders dan daar maar staan, maar tochhet was voor uw recensent weer eens heer lijk om te beseffen dat zulke stunts dan toch maar mogelijk zijn, mede dank zij zijn kijkgeld. Wr. over de HmMM de opera La Somnabula, van Vincenzo Belli ni (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 Stereo: Operette muziek (gr.). 11.15 Voor de zieken. ±11.5! Mededelingen. KRO: 12.00 Van twaalf tol twee. gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en de Nederlandse Antillen. Spreker: Hen! ILVERSUM li (298 m) AVRO: 7.0i "8 Ochtendgymnastiek. tage of herhaling NOS-programma. 9.40 Mu ziek uit de Middeleeuwen en Renaissa AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbe vitaminen, populair verzoekplatenprogr (ADVERTENTIE) Wie beweert, dathlj zijn totoformulier beter invult omdat hij rookt, overdrijft natuurlijk sterk. Wie echter beweert, dat (füj*) een prima halfzware shag is, heeft gelijk! Of u er nu 13 of weer 7 goed hebt geraden, steek een (jüü*) op, dan róókt u in ieder geval voortreffelijk! Fiesta Gitana is de naam waar onder Herbert da Silva rasechte zigeuners bundelt in een program ma, dat nu al jaren achtereen de publieke ontvankelijkheid met ritmische zweepslagen tuchtigt. Na enkele nummers is er dan ook meestal geen enkele lauwe Hollan der meer in de zaal. Dit resultaat is echter niet het gevolg van een kwartiertje temperament, maar van de onmiskenbare pure flamenco stijl. Een beheerst spel met, maar niet van de driften Een pronken met de ontembaarheid, waarin de zo individua listische zigeuner zich uitleeft in de stoutmoedigste ritmische improvisaties- Naast de opwindende voetroffels, ook het spookachtige halttrappelen. Prestaties van onderkoelde allure, waarvan de emotie echter als een speerpunt de opge wonden zaal indringt. Een spetterend U'aiAMM, HALF ZWARE SHAG berichten). zending voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. NOS: 13.30 Klein Chanson. 14.30 Spiegel van België: muziek en nieuws van onze zuiderburen. AVRO: 15.00 Twee hoorns: klassieke muziek. 15.15 Stereo: Voorburgs Jongerenkoor: oude en moderne liederen. 15.35 Stereo: klassiek vierhandig pianospel (opn.). 16.00 Nieuws. 16.02 Land der Muzen: kunstkroniek. 16.20 Stereo: kamerorkest van de BRT en solist: klassieke en moderne muziek. 17.00 Stereo: Big Band Beat: de pep. (10.00 Nieuws). ivallend vrolijke BRUSSEL NED. (324 m) 12.OU Nieuw: bericht en SOS-brlchten snor tie schippers 5 persoverzicht. Operettemuziek, j mededelingen. Aan- Intelsat-3 De nieuwe Amerikaanse communicatiekunstmaan Intelsat-3, die vrijdagavond is gelanceerd, moet als ver loren worden beschouwd. Dit heeft het Amerikaans ruimtevaartcentrum bekend gemaakt. Men heeft nog steeds geen sig nalen van de Intelsat ontvangen en het is ook niet bekend of hij in de voorge schreven baan rond de aarde is gekomen. Men vermoedt dat de laatste trap van de Deltaraket niet heeft gewerkt. Leidse kapitein veroordeeld VMSTERDAM (ANP) De raad voor scheepvaart heeft de 45-jarige kapi- .in W. B. van D. uit Leiden voor de tüd an twee maanden de bevoegdheid ont- lomen om als kapitein op zeeschepen Hij werd mede-schuldig bevonden aan de aanvaring van het 498 brt. metende Nederlandse bevoorradingsschip „Lady Carolina" met het Colombiaanse tank schip „Barranca-Berneja", 8 november 1967 op de rivier La Gironde in Frank rijk. De „Lady Carolina" was na de aan varing gezonken, waarbij een Portugese assistent-werktuigbouwkundige om het leven kwam. Volgens de raad had de Nederlandse kapitein de navigatie op de „Gironde" niet geheel aan de loods moe ten overlaten. Ongeregeldheden in West-Berlijn na aanhouding van deserteurs BERLIJN (DPA AI P) Enkele, bon derden jongelui hebben zondagavond in West-Berlyn ongeregeldheden veroor zaakt. nadat zeven deserteurs van het Wcstduitse leger enige uren tevoren met een gecharterd toestel van de „British Midland Airways" uit West-Berlijn naar Hannover waren overgevlogen. De demonstranten rukten op de Kur- fuerstendamm op tegen het kantoor van de „British European Airways" en ver nielden met stenen en stokken de ruiten van hel Beakantoor en die van een Chi nees restaurant. Toen een sterke politie macht arriveerde bliezen de jongelui tij delijk de aftocht en verzamelden zich opnieuw, waarna zij rijweg van de Kur- fuerstendamm blokkeerden en barrica den opwierpen van voorhanden zijnd bouwmateriaal. Op borden met teksten als „geen hulp van ambtenaren voor mensenroof' eisten de jongelui de terug voering van de deserteurs naar W„-st- vuurwerk. een uitdagend spel met de danslepen. Dansen als in trance, uiter aard getimed en technisch met de pre cisie van een klok, maar de vervoering is echt. Zo'n artieste als Carmen Casar- rubios, wier handen als duiven koeren, samen met de als een gespannen veer dansende Curro Velez. Carmen dialogi seert niet alleen met haar gepassioneerd lichaam, maar ook met haar gesproken belijdenissen, vol hartstocht en minne- Deze Fiesta Gitana, waarom wij de Londenaren benijden, die dit festijn een maand achtereen zullen kunnen zien, brengt niet minder dan zeventien solis ten Onder hen ook weer de fenomenale zangeres Patro Soto in haar aangrij pende processiezang. Naast haar emi nente f 1 amencozangers en niet minder dan drie gitaristen van grote klasse. Onder hen Pedrito Sevilla, de laatste leerling uit de romantisohe flamenco- school- Deze maand nog in het Circustheater en daarna voor de Amsterdammers tot half augustus in de Stadssohouwburs D-y VATIC A AN GEEFT TOE Geen Portugese bisschoppen naar Oeganda KAMPALA (AP) Het Vaticaan heeft toegegeven aan druk van nationalistische „rebellen" en Afrikaanse bisschoppen door de uitnodiging aan Portugees-Alri- kaanse bisschoppen voor de eerste geheel Afrikaanse bisschopsconferentie in tc trekken. Deze conferentie zal morgen in Kampala beginnen. Dooi de uitnodiging van de twee Por tugese bisschoppen, beiden uit Mozam bique, in te trekken heeft het Vaticaan na delicaat diplomatiek gemanoeuvreer bereikt, dat de prelaten van alle andere Afrikaanse landen wel de conferentie zul len bijwonen. De Portugese bisschoppen kunnen worden beschouwd als Europea nen, omdat Portugal zijn Afrikaanse ko loniën „provincies" noemt. De regering van Oeganda had oor spronkelijk besloten dat er aan de con ferentie geen blanke geestelijken uit Rho- desië of Zuid-Afrika mochten komen, maar was van oordeel veranderd toen hei Vaticaan had laten doorschemeren dal men dan wel eens een stad in een ander land als conferentieoord zou kunnen aan-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2