Aan da grans van Sinkiang GEGRONDE REDENEN VOOR CHINA'S ANGST Luchtverdediging loopt gevaar door zuinigheid veilig, Raketbases olievelden niet Nederland onvoldoende beschermd Moeder van vier kinderen verdronken MEISJES en JONGENS Vrouwen en meisjes BOOT Co. Export N.V. 2 flinke winkelmeisjes PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 JULI 1969 (ADVERTENTIE) Twee maanden geleden ben ik met een vliegtuig, in een Chinese jeep en auto en te paard door het grensgebied gereisd. Ik heb toen niet alleen gesproken met generaal Lung Shu-chin, de militaire commandant van het autonome Sinkiang-Uighurgebied en voorzitter- van het revolutionaire comité daarvan (het lichaam dat de hoogste militaire en burgerlijke macht in Sinkiang uitoefent), maar ook met de plaatselijke Chinese en ft'.azakhcommandanten van de kleine onder geschikte formaties ter plaatse \yat wij bataljons, eskaders of cavalerie zouden Van elke kant hoorde ik verhalen over Russische militaire activiteiten, die tijdens de winter langs de grens hebben plaatsgevonden. Men vertelde mij, dat het aantal „incidenten" onvermijdelijk toe moest nemen, omdat de voorjaarsdooi in aan tocht was. Ik hoorde niets over doden en gewon den en ik heb niemand ontmoet die zei dat hij persoonlijk in botsingen of schermutselingen be trokken was geweest. Maar ik hooi'de vele bij komstige verhalen en men liet er bij mij geen twijfel over bestaan, dat de plaatselijke bevolking geloofde dat het waarschijnlijk was, dat de Russen deze zomer een aanval zouden doen. Een ding moet wel duidelijk worden gemaakt. Als Russische tanks en infanterie in feite deze onherbergzame, bergachtige grens zijn overge stoken en als ze werkelijk aan een militaire aan val op grote schaal waren begonnen, dan hebben ze dat niet gedaan om een direct gevaar te kunnen vormen vooi' de raket- of kerninstallaties van China. De enorme Chinese basis, waar raketten worden beproefd, ligt in rechte lijn 800 km naar het zuidoosten en over de enig mogelijke weg waarover gemechaniseerde voertuigen zich kunnen verplaatsen is deze afstand 1500 km. De dichtst bijzijnde kerninstallatie een kleine, die niet echt belangrijk is ligt, in rechte lijn, op een afstand van 500 km naar het zuiden, waarbij ge mechaniseerde voertuigen over passen in twee bergketens zouden moeten trekken en zodoende zelfs tegen de lichtste aanvallen geen weerstand zouden kunnen bieden. En de Chinese tegenstand zou niet licht zijn: ik heb het gezien. Als Rusland werkelijk van plan is in Sinkiang iets in militair opzicht te ondernemen, dan kan het onmiddellijke militair-industriële doel alleen maar zijn het in bezit nemen van het grootste olieveld in China. Vanaf het dorpje Yu-min is het minder dan 200 km naar de grote olievelden Hoewel er geen onmiddellijke, directe mogelijk heid bestaat, dat Rusland een gevaar vormt voor het Chinese programma voor kernwapens en raketten, zou er wel sprake kunnen zijn van een gevaar op lange termijn. Ten noordoosten van de olievelden van Karamai liggen op een afstand van 350 km de uraniumertsmjjnen van China. Hier zouden de tanks en andere voertuigen ge makkelijk kunnen komen, omdat het terrein goed begaanbaar is en het netwerk van wegen uit- Deze ertsen, in het Altaigebied, behoren tot de rijkste in de wereld en de Russen weten hier zeker alles van: het waren Russische geleerden, die in het begin van de jaren vijftig deze mijnen bouw den, waarbij ze gebruik maakten van Russische machines en uitrusting. Tot de onenigheid tussen Rusland en China in 1960 werd de gehele produk- tie uit de Altaimijnen naar Rusland geëxporteerd. De afgelopen negen jaar voorzien deze mijnen al bijna geheel in China's behoefte aan uranium. Het olieveld van Karamai is de laatste zes jaar '•cel gfoter geworden. Chinese geologen vertelden me dat ze er erg tevreden over waren, dat wat vroeger twee afzonderlijke olievelden waren, in feite een groot veld is. USSR Kazakhstan V, •-x SrinangUgur CHMA Oliëproduktie Men heeft nu aangetoond, dat het gebied bij Uerho, 96 km ten westen van Karamai, geologisch in verband staat met dat bij Ormu, dat 112 km ten noordoosten van Karamai ligt. Ik kwam onder de indruk, toen ik de 160 km lange pijpleiding tussen het voornaamste veld bij Karamai en de Raffinaderij in Tushantzu zag. De capaciteit van de pijpleiding en van de raffinaderij is sinds 1960 verviervoudigd. Om technische en propagandaredenen is het moei lijk precies te zeggen wat de produktiecijfers van deze velden zijn, in het bijzonder omdat men ge neigd is deze in „percentages" uit te drukken. Maar men mag echter wel aannemen, dat de totale Chinese produktie van 0,3 miljoen ton in 1951 is gestegen tot 13.4 miljoen ton in 1967, dat de verhouding van ruwe tot leisteenolie groter is geworden en dat 85 pfocent van het cijfer voor 1967 ruwe olie was. Het belangrijkste is, dat meer dan de helft van de Chinese olieproduktie uit Sinkiang komt. Als dit gebied verloren ging, zou dit de economie, die in toenemende mate afhankelijk van de olie wordt, verlammen. Er bestaan andere, gegronde redenen voor de Chi nese angst. Rusland heeft, historisch gezien, altijd expansie willen bedrijven en is altijd de aggres- sieve mogendheid in dit gebied geweest zoals overal elders in Centraal-Azië. Het is nog maar nauwelijks een eeuw geleden sinds Rusland een groot gedeelte van de vruchtbare Ilevallei in Sinkiang heeft bezet en slechts viervijfde terug gegeven heeft. Rusland had in feite Sinkiang geheel in handen cn had daar vanaf het begin van de jaren dertig tot 1945 troepen in alle grote steden gestationeerd. De uitbreiding van de Rus sische economische invloedssfeer onder het mom van socialistische samenwerking duurde na de Chinese revolutie tot 1960 in steeds toe nemende mate voort. Etnologische groepen De Chinezen, hoezeer ze ook de Russische eco nomische hulp nodig hadden, zorgden er na 1949 wel voor dat hun grote bondgenoot in politiek opzicht geen vaste voet aan de grond kon krijgen. Hiervoor was geraffineerdheid en vastberaden heid nodig, omdat de meeste leden van de plaat selijke communistische partij pro-Russisch waren, en deze partij bestond niet alleen uit Han- Chinezen, maar ook afgevaardigden van de twee etnologische groepen, Uighuren en Kazakhs, die toen en ook nu nog in aantal de Han- Chinezen in Sinkiarig overtroffen. De Kazakhs spelen de belangrijkste rol by de gehele situatie. Etnologisch, cultureel en taal kundig zijn ze verwant met de oorspronkelijke bevolking van het Russische Kazakhstan, dat aan andere kant van de grens ligt. Zij vormen een nomadisch volk. dat al eeuwen lang geneigd is geen aandacht aan de politieke grenzen te be- Na 1949 hebben de Chinezen bij de Uighuren en de Kazakhs dezelfde politiek gevoerd, die ze met zo veel succes gevoerd hadden bij alle niet-Han- Chinezen. Deze maken 6 procent van de totale Chinese bevolking uit en wonen in feite op bijna 60 procent van het Chinese grondgebied bijna allemaal langs de grenzen van China. Men moe digde deze mensen aan hun eigen cultuur in stand te houden en ze genoten bepaalde voorrechten, waaronder meer dan alleen maar de schijnbare plaatselijke autonomie. Nomaden Stap voor stap veranderden de Kazakhs van Dzungaria (Noord-Sinkiang). Nomaden, die zich nog maar net in leven konden houden, werden een volk dat de traditionele veefokkerij op col lectieve basis, en zelfs in grotere gemeenschappen, voortset, maar dat nu in huizen woont en op vaste plaatsen verblijft. Velen van hen werken nu in de verzamelindustrie en fabrieken en hun levensstandaard is sinds 1957, toen ik hen voor het eerst leerde kennen, snel gestegen. Behalve dat ze goede betrekkingen met deze min derheidsgroeperingen onderhouden, hebben de Chinezen grote aantallen van hun eigen soldaten en landarbeiders uit het noorden en de kust provincies van China ingezet. Het aantal Han- Chinezen in de provincie is sinds 1943 van 6 tot 44 procent gestegen. De totale bevolking is meer dan verdubbeld, van 4,3 miljoen in 1943 tot 9,3 miljoen nu. Urumchi, waar in 1943 nauwelijks wegen bestonden, is nu een grote stad met 500.000 inwoners en een groot industriecentrum. Mankracht voor deze geweldige economische ont wikkeling werd geleverd door het Sinkiang- Uighur produktie- en construktiekorps, dat oorspronkelijk uit 100.000 soldaten van de Kwomintang bestond, die zich sinds 1949 aan communistische zijde hadden geschaard, en een even groot aantal mensen van het bevrijdings leger van het volk. In 1957 bemerkte ik, dat de verstandhouding tussen deze twee groepen uit stekend was. Dat is deze nog steeds. De twee groepen zijn volledig in elkaar opgegaan. De Chinezen zelf zeggen dat er zich van tijd tot tijd rassengeschillen in het gebied hebben voor gedaan. Ik heb er het bewijs van gezien, dat er sprake was van een vriendelijke rivaliteit tussen de Han-, Uighuren- en Kazakh-Chinezen; maar ik heb geen enkel spoor van werkelijke anti pathie kunnen ontdekken. Militair sterk Naar rajjn mening staat de bevolking van Sinkiang volledig achter Peking en zou tot op de laatste man elke Russische aanval weerstaan. Wat de militaire paraatheid betreft, verkeert het gebied in een zeer sterke positie. Toch moeten we, denk ik, rekening houden met één factor: Peking ligt een heel eind weg. Ik meen, dat elk Chinees provinciaal revolutionair comité nu waarschijnlijk onder het gezag van de legercommandant in de provincie valt en dat deze commandanten nauw contact met elkaar onder houden. Dit betekent niet, dat er helemaal geen opperbevel is. In theorie is Peking nog steeds het centrum waaraan men zegt gehoorzaam te zijn. In de praktijk kan men naar eigen goeddunken geen acht op Peking slaan en er is dan ook nie mand die dat doet. Dit alles heeft ertoe bijgedragen, dat we hier te maken hebben met een Chinees vraagstuk. En het komt me voor dat het een vraagstuk is, dat de Russen of een andere grote mogendheid maar beter niet moeten proberen op te lossen. (Copyright The Guardian-Pers Unie) W.K. FLYING JUNIOR Dudok van Heel grote verliezer van dagrace MUIDEN De derde dag van de strjjd om het wereldkampioenschap in de Flying Junorklasse, op het IJsselmeer voor Muiden, is gisteren zonder veel problemen verlopen. Met een onregel matige, maar steeds uit dezelfde hoek waaiende wind, zeiden de bijna vijftig deelnemers uit negen landen hun wed strijd. Veel duels op de streep waren er niet. Hoewel in het algemeen klassement de spanning juist na deze dag aanmer kelijk is toegenomen. De huidige wereldkampioen, de Neder lander Dudok van Heel, finishte gisteren in achtste positie en verspeelde daardoor de leiding in de totaalstand. Van Heel, die in de voorgaande dagen een op vallende rol speelde was de grote ver liezer. Eerste staat nu zijn grote rivaal Martin Heineke, die met zijn vierde plaats in de dagrace belangrijke winst boekte. De beste buitenlander is op nieuw de Zweed Petterson. Ook in de derde race was hij in de voorste ge lederen te vinden. Pettersson die een be heerste race zeilde eindigde op de derde I. Zwagerman (Ned.); 2. Lengton (Ned.); .1. Pettersson (Zwe.); 4. Heineke (Ned.); 5. Van Ravesteijn (Ned.); 6. Zuidema (Ned.): 7. Sehimmer (Ned.); 8. I. van Heel (Ned.); 9. Lundblad (Zwe.); 10. Balfour (Can.). De stand na drie races: 1. Heineke (Ned.) 21 pnt.; 2. Dudok van Heel (Ned^ Schaakmaestro Portisch in beste vorm AMSTERDAM —Hoewel er in de grootmeestergroep van het negende IBM-schaaktoernooi nog acht ronden op het programma staan, kan zonder meer als vaststaand worden aangenomen dat de Hongaarse grootmeester Lajos Por tisch zeer moeilijk van de eerste plaats te verdringen zal zijn. De score van Portisch is nu 5 punten en 1 afgebroken partij uit zeven ronden. De maestro uit Boedapest steekt dui delijk in de best mogelijke vorm en de omstandigheden waaronder de wedstrij den worden gespeeld, bevallen hem ken nelijk opperbest. De Nederlanders kwamen er opnieuw magertjes af. Langeweg verloor van Byr ne, Donner moest in Gheorghiu zijn meerdere erkennen en Barendregt werd door Wasjoekov opgebracht. De remise van kampioen Hans Ree tegen Damja- novic zou een pleister op de wonde zijn, ware het niet dat juist Ree, in hevige tijdnood overigens, een zekere overwin ning uit handen had gegeven. i 28.7; Rudewal (Zwe.) sd.) en Lofstad (Zwe.) 51 pnt. Wienese schreef in voor Bosbaanregatta AMSTERDAM Olympisch skifkam- pioen Jan Wienese heeft ingeschreven voor de internationale Bosbaanregatta. I die zaterdag en zondag in Amsterdam wordt gehouden. De Amslel-sculler die er de voorkeur aan geeft zich op zijn ei gen wijze voor te bereiden, kwam dit seizoen nog niet eerder op een belangrij ke internationale wedstrijd uit. I Ook dit jaar is de" Bosbaanregatta i voor diverse landen een selectiewedstrijd voor de Europese kampioenschappen in j Klagenfurt zeer sterk bezet. Er heb ben zich achttien skjffeurs aangemeld. Aan de start zullen o.m. komen de West- duitse kampioen Wolfgang Glock, tweede c>p de Rotseeregalta, Ken Dwan, winnaar van de Hollandbeker, en de sterke Rus Balenkov. Er hebben 289 heren- en 63 damesploe- gen uit vijftien landen ingeschreven. lestand~na 7 1. Portisch Liberson (Rusl. o—iHartoch—Ivkov o—1 -1; DonnerGheorghiu 0—1; 1—0; Langeweg—Byrne I 5 pnt. plus 1 afgebr.; 2. Vasjoekov (Rust.) 5 pnt.; 4. Byrne (V.S.). Damjanovlc (J.-Sl.), Ivkov (J.-Sl.), Kavalek (Tsj.-Sl.) en Stein Rusl.) 4 pnt.; 9. Darga (W.-Dld.) en Gheorghiu (Roem.) pnt.; 11. Ree (Ned.) en Tatai (It.) 3 pnt.; 13. Hartoch (Ned.) 2V3 pnt. plus 1 afgebr.: 14. Barendregt (Ned.) 2 pnt.; 15. Donner (Ned.) 1% pnt.; 16. Langeweg (Ned.) Mcestergroep, zesde ronde: Zuidema—Csom "Zevende ronde: Van Scheltinga—Johannes- sen 'j—«4; Van Baarle—Maeder n— Ostojic—Gerussel 'i—Ujtelky—Scholl 1—tk Csom—De Rooi i—0; Dlez del Corral— De stand na zeven ronden Is: (Hong.) en Ostjojic (J.-Sl.) 5% Maeder (W.-Dld.) Van Baarle (Ned.), Scholl (Ned.), Ujtelky erna (Ned.) 3 pnt.: 11. Anjers zijn er nu volop, 'n Aantrekkelijke bloem. Voor 'n bescheiden prijs. Ze wachten op u. Pronkend met hun fijne kleuren. Neem vaker een bloemetje meel Chef luchtmachtstaf A. B. Wolff: (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Als Nederland de komende jaren niet bereid is om voor de luchtmacht forse bedragen op tafel te leggen, dan ziet het er voor onze lucht verdediging somber uit. t is de strekking van een uitvoerig artikel van luitenant-generaal 3. Wolff, chef luchtmachtstaf en bevelhebber vam de luchtstrijdkrachten, diait onder de titel „Luchtmacht rond 1980" verschenen is in het jongste bummer van het tijdschrift ter beoefening van de krijgswetenschap. Generaal Wolff zegt. dat bij handhaving van de huidige opdracht de Koninklijke Luchtmacht in NAVO-verband er praktisch geen mogelijkheden zijn tot vermindering vam de reeds zeer hoge exploitatie-uitgaven. Bovendien staat men voor de noodzaak om hoge investeringen te verrichten, teneinde aan noodzakelijke behoeften te kunnen voldoen. Generaal Wolff schrijft daarover: „Klemmend is de omstandigheid, dat de rode streep van paraatheid en geoefendheid reeds zo jlicht is genaderd, dat in dg exploiitatiesfeér weinig s'oélaas kan worden gevonden. Indien het onmogelijk zou wordert te voorzien in de vereiste verbeteringen en in vervanging van het groot materieel door op zijn minst gelijkwaardig materieel, dan zullen in de toekomst de werktuigen gaan ontbreken het huidige peil te handhaven. Alsdan zal de rode streep onherroepelijk worden overschreden of zullen de internationale en nationale verplichtingen ernstig moeten worden besnoeid". Volgens generaal Wolff zal dan ook de toelaatbare grens waarop een nationale luchtmachtcomponent in de NAVO nog bestaansrecht heeft snel zijn overschreden,aangezien Resultaten van koersen Hilversum HILVERSUM De ultslage lraverljen, die gisteren op de >aan werden gehouden, zijn: start): 1. Importai Campingprljs ovei start): 1. Guido So> 2. Helma II; 3. Gloi 5.-; trio 137.90. ïrgay), km-tljd: (J. J. Olsthoorn) 1.26.4; ant. Toto; winnend 4.90; koppel 8.40; covercall Berg en Dalprljs over 2020 n pikeurs): 1. Edoublaise (R. V 2. Good Luck S; 3. Fluiter S. 70; koppel (leerllng- ncer (J. J. Hendrlkx) 3. Domingo. Toto: 10, 1.50, 2.50; koppel 3.! ïlque en Furie i 3.10; plaats 1.30, 1 koppel 2.80/3.7 ill 3.20/4.10; trio 34.60/83. Bos- en Hcideprijs (tweede afdeling) 2000 meter (autostart): 1. Hugo Hollandla (F. J. Eerenberg) 1.32.3; 2. Hannibal Spcn< 3. Hidda ^>ear Toto: winnend 2.30; pl: /de explrti'tatöekoslen onaanvaardbaar hoog zuilen worden. Alleen een vergaande samenwerking en integratie in NAVO-verband zal dan uitkomst kunnen bieden. Maar ook dan nog brengt dit voor de deelnemende landen hoge kosten met zich mee- Het huidige beschikbare gevechts pot ent ieel van de Koninklijke Lucht macht is volgens generaal Wolff tot de jaren 19751977 berekend voor haar taak, „zij het met een aantal tekortkomingen, waarin op korte termijn dient te worden voorzien". Er is geld nodig voor de bescherming van vliegbases, radarstations en geleide wapenen. Voorts zou het hawksysteem van geleideprojectielen zodanig verbeterd moeten worden, dat dit systeem geschikt wordt voor verdediging tegen zeer laag vliegende aanvallers. Er dient voorts geld beschikbaar te komen om de oefengelegenheid uit te breiden. Het aantal vlieguren per vlieger is uit zuinigheidsoverwegingen al jarenlang beneden de aanbevolen standaard van het geallieerd opperbevel. HEEL Een 50-jarige vrouw uit het Limburgse Beek. is dinschmmidd.-m verdfórlkèii in dé Heëfderpe'el. Zij was daar met haar man aan het zwemmen. Hoewel de vrouw vrij spoedig boven wa ter kon worden gehaald bleken de levens geesten reeds geweken. Het slachtoffer as moeder van vier kinderen. Dinsdagavond ontdekte een badmees- r van het strandbad De Zuiderpias te •Hertogenbosch in het water het stof felijk overschot van een meisje. Toen het door hem aan de wal was gebracht, bleek het de 16-jarige Jose van Oyen uit 's-Hertogenbosch te zijn. Over de vraag onder welke omstandigheden het meisje verdronken is, tast men nog in het duis ter. Gisteravond is een vierjarig jongetje te Aalzum door verdrinking om het le ven gekomen. Het jongetje werd sinds 's middags vijf uur vermist. Drie uur la ter werd het lijkje in de vaart gevonden. Automobilist bij frontale botsing gedood RIJNSATERWOUDE (ANP) Op de provincialeweg 7 in de gemeente Rijnsa- terwoude is gisteravond omstreeks zeven uur de 34-jarige automobilist C 'A. van der Lans uit Hillegom om net leven ge komen, toen zijn auto frontaal in botsing kwam met een tegemoetkomende per sonenauto, die zich als gevolg van het inhalen van een vrachtauto met aanhan ger op de linkerweghelft bevond. De twee inzittenden van het slachtoffer en de bestuurder van de inhalende auto, diens echtgenote en twee kinderen wer den niet levensgevaarlijk gewond. Okker ronde verder GSTAAD Tom Okker heeft zich gis teren geplaatst voor de derde ronde he renenkelspel van de open Zwitserse kampioenschappen in Gstaad. Hij ver sloeg de Fransman Bernard Montrenaud met 62, 75. Verrassend was de uit schakeling van de Australiër Fred Stollo door de jonge Argentijn Julian Ganza- bal. De setstanden waren 46, 63 en 6—3. ÏSITAIR UNIVERSITAIR NIEUWS ROTTERDAM Bi) K.B. is de heer K loornstra benoemd tot gewoon hoogleraar li Ie klinische röntgendlagnostlek s Tot heden was hl.l hoofd van de radiolo gische afdeling van het academisch ziekenhuis Dtjkztgt, gevraagd voor kieinverpakking bloembollen gevraagd voor avondwerk in nze afdeling kleinver- LOOSTERWEG 18-20 TELEFOON 02532-7268 VOORHOUT Slagerij v. d. ZALM Slagerij v. d. ZALM KEMPENAERSTRAAT 33 OEGSTGEEST Na 7 uur telefoon 50107 Wegens uitbreiding vragen wij adm. medewerker(ster) met Mulo-opleiding of gelijkwaardig. Typevaardigheid strekt tot aanbeveling. Een geschikte kracht bieden wij een goed salaris en afwisselend werk. Sollicitaties mondeling of schriftelijk aan N.V, NECOMIJ, Pieterskerkgracht 18, Lelden, Telef. 40245.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 6