Sijtje Boes redt het ook zonder Alkmaar wel Carrière Kennedy is niet geschaad mexisexi wat een. mensen Daders gepakt bankoverval in Susteren Huiskamer na haar dood museum DE. DELTARXXILTE Nu tunnel onder Oude Maas tussen Dordt en Zwijndrecht WOENSDAG 23 JULI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 niet kwijt zou raken. Van vele spullen neem ik de BTW voor mijn rekening. Die rot regering". Een boot levert een lading mensen af. Ze klapt in haar handen. „Oh, kijk eens wat een toeristen. En opnieuw begint ze in het Engels, Duits en Frans te ratelen. De mensenmassa verstaat Sytje wonderwel. Ze zegt: „Dit jaar sta ik 45 jaar op de kade. 45 jaar Sijtje in Marken. Een feestjaar, maar ik doe er niets aan. We worden meegetroond naar haar kamer. Ze laat haar bedstee zien. Trots als een pauw wijst ze naar een 300 jaar oude kast. De klok uit de tijd van Napoleon slaat twaalf uur. Sijtje drinkt koffie. Wij ook. Ze haalt een foto van Dubcek uit de kast, vertelt dat ze die heeft gekregen van de bur gemeester van Bratislawa. „Kijk, de handtekening van Dubcek staat op de achterzijde". Ze vertelt over Soeban- drio, de minister van Buitenlandse Zaken van de Indonesische Republiek, die niets wilde kopen. Sijtje ziet er gezond uit. Haar 73 jaar zijn haar niet aan te zien. „Ik krijg van een fabrikant ieder jaar een pond crème. Ik moet die nieuwe make-up- rommel niet. Velen schatten me 50, 55. Heerlijk hè?" Door het venster zien we Volendam aan de horizon opdoemen. Sijtje: „Niets geen kwaad van Volendam hoor. Ik zeg altijd maar, daar krijgen ze de room, wij zijn goed voor de karnemelk". Ze doelt op de vette Volendamse toeristenindustrie, 42 souvenirwinkels, waartegen Marken met twee winkels wel schril afsteekt. Ze is die hele VVV-affaire vergeten. Het scheelt haar geen zier wat de VVV met haar doet. Ze heeft altijd Amsterdam nog, zegt ze. Een Marker is eerlijk. „Markers bezitten een inner- lyke beschaving waar niemand aan kan tippen. Waarschijnlijk staat de gods dienst hervormd hiermee in ver band. We zyn een net volk". Sijtje zegt het nadrukkelijk en kijkt nauwlettend op onze blocnote of haar woorden in geschreven taal worden omgezet. Een vriendelijk mens, die Sijtje Boes. Met kwieke pas wandelt ze terug naar het plekje voor haar winkel. Niets kan haar deren. Als ze komt te overlijden neemt de familie de zaak over. De woning van Sijtje wordt als museum ingericht. Ze zegt: „Die wilsbeschikking heb ik al laten vastleggen door de notaris. Er mag niets worden verkocht. De entree is een kwartje voor de kinderen en twee kwartjes voor volwassenen". Zelfs tijdens haar leven zorgt ze voor een periode die ze niet meer zal kunnen meemaken. Sijtje Boes bij het afscheid: „Mij doen ze niets. Sijtje redt het wel". Als we de kade aflopen zien en horen we haar de toeristen verwelkomen. Zei ze niet zo even: „Al kopen ze geen klap, het maakt niets uit. Als ze maar even bij Sijtje Boes binnen zijn ge weest. Later, terug in Duitsland, Enge land of Frankrijk sturen ze hun familieleden naar Marken". Sijtje Boes is met recht een ambassadrice van Nederland. De Markers laten haar begaan. Ze weet van wanten. Sijtje heeft het al 45 jaar gered. (ADVERTENTIE) Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen (Van onze correspondent) MAASTRICHT Beide daders van de overval op de AMRO-bank in Suste ren (op 20 maart van dit jaar) zijn sinds enkele dagen in arrest. Een van beiden, is de 29-jarige Heinz R. uit Mon" chengladbach, de bankrover-met-de-tril- lende-handen. Bij de overval werd f 13.000 buitgemaakt. De andere dader zit al langer in ar rest in Frankrijk. De rijkspolitie kon omtrent deze tweede dader nog geen na dere mededelingen doen. De politie-in- stanties van België. Nederland en Duits land voeren besprekingen rond de uitle vering van Heinz R. aan de Nederland se autoriteiten. De Franse politie wacht de uitleveringsbesprekingen af, alvorens de tweede dader aan Nederland wordt uitgeleverd. MARKEN,- Sijtje Boes is er niet kapot van. De koningin van de toeristenindustrie op het voor malige eiland Marken lacht er niet minder om, dat de V.V.V.- Marfcen op de jaarvergadering van de Federatie van V.V.V.'s boven het Noordzeekanaal werd geroyeerd als lid. Wegens wan betaling. Sijtje Boes kan Alk maar, de zetel van de Federatie, missen als kiespijn, zegt ze. De 73-jarige Marker vrouw, klein, kittig, met verwarde haren en glim mend gezichtje in de schroeiende zon op een groen geschilderd bankje voor haar winkel begroet de toeristen op een amicale wijze, die haar eigen is. „Sind sei Deutsche, kom mal koeken, bitte, nichts zu kaufen", En even vlug als haar spraakwater is schakelt ze over op het brabbel-Engels, wat won derwel met enige moeite is te verstaan, 's Morgens half elf. Sijtje handelt met- een vertegenwoordiger in souvenirs. De handel verloopt vlot. Sijtje: „Ik ben nooit gierig geweest", Einsjouwen Een gesprek met Stftje verloopt moei lijk, niet omdat ze weigert te praten, maar ze wil iedere potentiële klant voor baar twee winkels begroeten. Ze voelt zich een ambassadrice van Nederland, de vrouw die Marken een goed hart toedraagt. Sijtje wil gerust aan de federatie van WV's boven het Noordzeekanaal be talen. Ze weet niet precies het bedrag wat ze jaarlijks aan contributie schul dig is. „Ik meen dat het 200.- per jaar is. Tien jaar geleden toen ik lid werd, wilde Marken via een bestuurs verkiezing in het federatiebestuur ko men. We brengen heel wat centjes binnen, hier op Marken. Het voorstel is toen afgestemd. Toen dachten we, Marken is er alleen maar om te betalen. Maar daar passen we voor. Sorry, ik red het ook zonder Alkmaar wel". De WV-Marken bestaat uit zeven leden. Sijtje Boes is hiervan de groot ste. „Ik kan wel betalen, ik sta inge schreven als lid van de Amsterdamse VVV, ANW en die heffen ook contri butie. Echt. ik kijk niet op de cen ten. Ja, Deutschland. sie können ein sjouwen. Nichts zu kaufen". Voor het groene bankje, waar nauwe- lijks plaats is voor uw verslaggever, schreeuwt een baby. Sijtje schakelt over op Engels: Oh. baby get hungry. You are the mother. Hungry, that little fellow. Wat vroeg je ook weer? Oh, ja, moet je luisteren. Marken heeft niets te zeggen. Er is geen inspraak. Laat ze barsten". Dat laatste woord spreekt ze netjes uit. Het is wel duidelijk. De 73-jarige Markse voelt zich opperbest in haar souvenirsbastion, daar op de kade van het overwegend hervormde Marken. Het dorp koestert zich in het milde voorjaarszonnetje en bekijkt angstval lig de honderden toeristen, die voetje voor voetje de loopplank nemen en dan, als ze vaste grond onder de voeten voelen, zich als sprinkhanen over het eiland uitspreiden. Marken wordt van binnen en buiten bekeken en als ze ijlings de loopplank opnieuw nemen om na een half uurtje varen in Volendam te arriveren voelt Marken zich als een geplukte kip. 's Avonds schudt de toeristenvesting het stoffige bedje op en maakt zich op om Als een spin, die wacht op haar prooi, zit ze voor haar winkel. Op een groen geschilderd bankje. Ze ratelt in het Engels, Duits en Frans. Nauwlettend houdt Sijtje iedereen in het oog en is vriendelijk voor jan en alleman. Ze is het produkt van een goed lopende de volgende dag opnieuw in het gelid te staan. Sijtje Boes treedt vastberaden op als aanvoerster, die nukkig de ge wraakte BTW negeert. Sijtje: „Jongen, ik moet wel. Mijn spul letjes worden anders te duur. Vele tierelantijntjes zijn niet in prijs ver hoogd, omdat ik ze aan de straatstenen MINISTER BAKKER OVER TUNNELPOLITIEK: tunnel, die rijkswaterstaat zal gaan bouwen, komt onder de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht te liggen. Dit deelde de minister van Ver keer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, gisteren mede tijdens de openingscere monie van dc Heincnoordtunnel tussen de eilanden Hoekschewaard en IJssel- monde. Dit betekent net zo veel als de „ontsluiting" van Noord-Brabant met de Randstad. Minister Bakker gaf gisteren een toe lichting op zijn tunnelpolitiek. „Wie al les optelt, komt al gauw tot minstens een stuk of twaalf tunnels, die bijna alle voor 1980 moeten worden gereali seerd. Dit betekent dat zowel in het Maas- als in het Rijnmondgebied elke twee, drie jaar met de bouw van een tunnel moet worden begonnen". Ander belangrijk facet uit zijn toelich- ting: „Bij de verdere uitbouw van het rijkswegennet zullen we voor oeverver bindingen, die grote zeevaartroutes krui sen, in de toekomst uitsluitend tunnels toepassen. Het einde van alle onder tunneling is dus nog lang niet in zicht", aldus minister Bakker. Desgevraagd deelde ir. H. C. Wernink, hoofdingenieur bij de directie sluizen en stuwen van rijkswaterstaat mee, dat de Dordtse tunnel die de nauwe brug in de rijksweg 16 (Rotterdam Breda) onder Dordrecht gaat vervan gen de breedste van Nederland zal gaan worden. Hij zal maar liefst acht rijbanen gaan tellen, terwijl tevens de huidige brug gehandhaafd zal blijven ten dienste van het langzame en ge vaarlijke stoffenvervoerende verkeer. Het grote aantal rijbanen is nodig, om dat de rijsnelheid in de tunnel naar verwacht wordt vrij laag zal liggen. Dit in verband met het feit, dat men te maken zal krijgen met veel verkeer, dat onmiddellijk buiten de tunnen af slaat naar Dorde., Zwijndr. en om streken. In de opzet van de nieuwe tun nel heeft men voor het afslaande ver keer in speciale banen voorzien. Het doorgaande verkeer onder meer tien duizenden automobien tussen Noord- Brabant en de Randstad zal op die manier vrij baan hebben. „Maar dan nog zal die nieuwe tunnel al weer snel vollopen", aldus ir. Wer nink. Rijksweg 16. waarop de tunnel aansluit, is namelijk de drukst bereden weg van Nederland. Het aantal van zes rijstroken van deze weg zal binnen tien jaar worden verdubbeld. De Dordtse tunnel zal ongeveer 1100 meter lang worden (te vergelijken met de Heinenoordtunnel). De bouw tijd zal aanmerkelijk langer zijn als die van de gisteren geopende Heinen oordtunnel, namelijk ruim vijf jaar. Die lange duur wordt voornamelijk veroorzaakt door het feit, dat de tun neltraverse op beide oevers dwars door dichte bebouwingen gebroken zal moeten worden. Fabrieksgebouwen, huizenblokken e.d. zullen moeten wij ken. Deze omstandigheden geven ook al aan, dat de bouwkosten van de tun nel hoog zullen zijn: deskundigen ra men die op 125 tot 150 miljoen gulden. De tunnel is op zeer korte afstand ten westen van de brug geprojecteerd. Het gemeentebestuur van Zwijndrecht heeft zich sterk verzet tegen deze tra cering. Het wil de tunnel enkele hon derden meters meer westwaarts zien komen. De tunneldelen zullenin het dok bij Heinenoord worden gebouwd. In zijn tunnelopsomming noemde mi nister Bakker ook de Dordtse Kil. Dit zou betekenen, dat rijkswaterstaat af ziet van de bouw van een brug op kustvaarthoogte (ongeveer 25 meter) tussen 's-Gravendeel en Dordrecht (Wieldrecht). Hiervoor waren al zeer gedetailleerde plannen. Rijkswaterstaat voorziet dus kennelijk voor zowel scheepvaart- als landverkeer teveel hinder nu vaststaat, dat de Dordtse Kil een belangrijke vaarweg naar Moerdijk zal worden. „De bouw van een tunnel heeft veelal zo n invloed op het verkeer in een wijde omgeving, dat de volgorde van de bouw van alle tunnels in overleg moet worden vastgesteld. In onderling overleg moet het mogelijk zijn tot een optimale volgorde te komen, waarbij het geld dat rijk. provincies en ge meenten kunnen besteden het meeste effect bereikt. Daarbij is het van be lang de bestaande tunnelbouwdokken (drie in Rijnmond, twee in IJmond) zo efficiënt mogelijk te benutten". Na de Dordtse tunnel zal als eerste de tunnel bij Buitenhuizen worden ge bouwd. Benoeming DEN HAAG Bij KB. is benoemd tot kantonreohter-plaatsvervanger in het kanton Delft mr. E. Mulder, voorzitter van de Raad van Beroep te Rotterdam. DEN HAAG Bij KB- zijn benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Rotterdam: mr. J. F. Prins, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, ■tevens reohter-plaatsvervamger dn ge noemde recMbankmr. H. Franken, thans substituut-griffier bij genoemde rechtbank. Tabaksindustrie Y.S. ziet af van radio- en t.v.-reclame WASHINGTON (DPA) Onder druk van het Amerikaanse congres heeft de sigarettenindustrie in de Verenigde Sta ten aangeboden vrijwillig af te zien van reclame voor haar produkten in radio- en televisieuitzendingen. Zij verklaarde zich bereid van september 1970 af haar produkten nog slechts'in kranten, tijd schriften en op aanplakbiljetten aan te prijzen. Rel in Indonesië over televisiefilm met Soekarno DJAKARTA (ANP) Twee functiona rissen van de Indonesische televisie zijn geschorst naar aanleiding van de verto ning van een oude film met ex-presi dent Soekarno in een programma van za terdagavond jongstleden. Soekarno ver scheen daarin in vol ornaat als opperbe velhebber van de strijdkrachten bij de opening van een balletvoorstelling in de buurt van Djokjakarta. MIKE MANSFIELD: Begrafenis van Mary Kopechne WASHINGTON (AP) Senator Ed ward Kennedy zal In 1972 niet trachten de democratische presidentskandidatuur te verwerven, zo gelooft Mike Mansfield, leider van de democraten In de Ameri kaanse senaat. Dit heeft volgens hem echter niets te maken met het auto-on geluk van vrijdagnacht, waarbij een passagiere van Kennedy, Mary Jo Ko pechne, om het leven kwam. Mansfield heeft naar zijn zeggen reeds voor het ongeluk tegenover collega's als zijn mening te kennen gegeven, dat Ken nedy, zijn assistent in de fractieleiding, zeker tot 1976 zal wachten met zich be schikbaar te stellen als presidentskan didaat. Mansfield deelt niet in de vrees, dat Edward Kennedy zijn politieke loop baan ernstig heeft geschaad door weg te lopen van de plaats van het ongeluk en zich pas negen uur later bij de politie te melden „Zelfs politici zijn mensen en dit had iedereen kunnen overkomen," aldus Mansfield. „Zijn verklaring, dat hij eni ge malen het water is ingedoken om le trachten Miss Kopechne te redden steunt zijn bewering, dat hij door het on geluk geschokt en in de war geraakt was. Hij loopt al jaren met een rugkor set sinds hij bijna om het leven kwam bij een vliegtuigongeluk. In het water duiken zou lijnrecht tegen de voorschrif ten van zijn artsen zijn ingegaan. Dit kan tot uitputting en shocktoestand hebben bijgedragen." Kennedy heeft gisteren in gezelschap van zijn echtgenote en van de weduwe van wijlen Robert Kennedy de uitvaart dienst bijgewoond, die in Plymouth (Pennsylvania) werd gehouden voor Mary Kopechne. De senator, die bij het ongeluk gewond raakte, droeg een nek- beugel. Duits echtpaar pleegt overval op kruidenierszaak NIJMEGEN (ANP) Dinsdagmiddag om kwart over drie is in Malden een overval gepleegd in een kruidenierswin kel. De 22-jarige schoondochter, die in de winkel was, kreeg na eerst bedreigd te zijn met een pistool, met een bijl een klap op het hoofd, waarna de overval lers, zeer waarschijnlijk een jong Duits echtpaar, met het aanwezige kasgeld ver dwenen, in een dondere Volkswagen met een Duits kenteken. De vrouw kon, na onderzocht te zijn in het ziekenhuis weer huiswaarts keren. Hoe groot het gestolen bedrag is, is nog niet bekend. CLAUS OP CURACAO CURACAO (AP) Prins Claus te enkele uren op Curasao geweest. De prins is op weg naar Suriname voor de opening van de koninkrijksspelen. Voordien was hij aanwezrig bij de lancering van de ApoUo-11. Tijdens zijn korte verblijf kwam hij niet buiten de kantoren van het stationsgebouw op het Vliegveld, dat een extra sterke bewaking had gekregen-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5