SCHATKIST IN NOORDWIJK WAS TE GOED VERBORGEN Gevarieerde tentoonstelling van goed gehalte met enkele hiaten Nieuwveens echtpaar gaat officierscursus lopen BIOSCOPEN Jeugd moest dieper graven dan ooit, maar het resultaat bleef u it Een mierenhoopeen gravende kluwen mensen, vertoonde gistermiddag eve\ Noordwijkse strand, waar de schatgraverij was georganiseerd. Zelfs bijstond toeken naar de schat. NOORDWIJK Niet bepaald on-, der het motto vakantiespreiding'' j krioelden zo'n achttienhonderd kin- j deren gistermiddag weer over het Noordwijkse strand, waaronder weer een groot assortiment aan j prijzen bedolven lag. Een feest i voor jong, al dook ook oud driftig onder het zand. Wanneer er iets opgedolven werd dan werden de busjes snel in de handen gestopt van de kleineren, die dan enthou siast naar speaker Wim Devilee renden. Ondanks de aanwezigheid j van zoveel routine bleven er voort de jongste garde nog voldoende bodemschatten over. Loting bepaalt prijswinnares Toen om half drie de hele meute onge duldig het startsein stond te verbijden zag het er naar uit dat het strand snel verlost zou zijn van zijn kostbare vracht. Een veronderstelling, die nog meer re liëf kreeg toen een kleine zandverstui ving volgde op het startschot van hoofd- inspekteur Basten. Prompt stortte het graversvolkje zich op de waardevolle zandlaag. Sommigen reageerden niet snel genoeg en zagen plotseling de zand bodem verdwijnen door de delvende han den. Aanmoedigingen waren niet nodig en de kreten van Wim Devilee, die zich afwisselend op de Nederlandse en de Duitse golf bewoog, gingen aanvankelijk verloren in het geroezemoes van de schatgravers, waarvan sommigen zich als ware Robinson Crusoe's ontpopten en al snel werden de eerste schatten blootgelegd. Lege hoek Toen de belangstelling enigszins verslap te, wees Wim Devilee de „strandjutters" op een nog braak liggend terreintje, er gens in de hoek. Nauwelijks was hij uit gesproken of velen hadden zich al ver heven en vlogen naar het tot dan toe onbezette gebied. Toen ook daar het ren dement van de inspanning niet al te hoog meer was, verminderde het animo. Nog altijd was de hoofdprijs, een kist met een inhoud van honderd gulden, niet te voorschijn gekomen. Dat was nog nooit gebeurd. Altijd werd de belang rijkste trofee al na vijf minuten spit- werk opgegraven. De waardevolle kist lag echter dieper en de jonge „archeo logen", die er van uitgingen dat de prijzenlaag op twintig, hooguit vijfen twintig centimeter lag. maakten de put ten en kanalen dan ook niet diep ge noeg. Ook enkele aanmoedigingspremies van vijf gulden, uitgeloofd door de Leid- se St. Vincentiusvereniging, die ook de organisator van dit festijn was, leverden weinig op. Politie ook niet Zo verstreek de tijd. Een loterij zou er daarna voor moeten zorgen dat de reste rende prijzen het strand afgingen, maar alvorens men daarmee aanving, zou de omstreden kist aan de oppervlakte moe ten komen. Energiek toog de Noordwijk se politie aan het werk. Even enthou siast vormde de jeugd een stevige ring om de leden van Hermandad heen, die bijna in de door hen zelf gegraven kuil dreigden te verdwijnen. Met uiterste krachtsinspanning kon dat gevaar ech ter worden afgewend. De kist bleef ech ter verborgen. Valkenburgse Corrie de Wit kreeg echter dankzij de loting de honder gulden. Noordwijkers en Duit sertjes hadden zich over het merendeel van de overige prijzen ontfermd. De Valkenburgse Corrie de Wit won na de loting de hoofdprijs van honderd gulden, die was gereserveerd voor de vinder van de schatkist. DE LEIDSE COURANT (Van onze correspondent) ZOETERW.-DORP De rijkspolitie van Zoeterwoude en Hazerswoude heeft met assistentie van die uit Leiderdorp omstreeks tien uur gis teravond in moeten grijpen bij een hevige burenruzie aan de Weipoort in Zoeterwoude. Het was een uit vloeisel van een al jaren bestaande vete over de afscheiding van het terrein tussen de twee buren Den E. en S. Man zwaar gewond Heftige burenruzie om afscheiding in Weipoort Gisteravond omstreeks lialf tien bereik te deze vete een climax niet een gewel- dadige indringing in het huis van S. door twee gebroeders Den E., waarbij een he rig gevecht ontstond. De twee broers sloegen zo hevig toe dat de heer S. zwaar gewond niet ernstig hoofdletsel, vermoedelijk een kaakfractuur, per am bulance naar liet St.-Eüaabcthzlekenhuis In Lelden gebracht moest worden. De twee gebroeders Den E. werden meege nomen naar de politiepost in Hazers woude, waaronder Zoeterwoude ressor- j teert, voor een nader verhoor. Zij wor- j den nog vastgehouden. De officier van justitie beslist nog vandaag of zjj wor den ingesloten, of voorlopig weer op vrjje voeten worden gesteld. Buurman Den E. had deze week de af scheiding duidelijker gemarkeerd met het aanleggen van een nieuw tegelpad. Dit was een doorn in het oog van buur man van S., die gisteren, toen de zus ter van Den E. in het huwelijk trad tij dens diens afwezigheid zijn kans schoon zag en onmiddellijk toesloeg. S. verwijderde de tegels van het pad en gooide die verder op het erf van buur man Den E. Op de plaats waar de tegels hadden gelegen plaatste hij een nieuwe afscheiding in de vorm van een laag hekje, waarbij hij tevens een „grens correctie" uitvoerde. Dit werd door an dere buren doorgebeld aan de elders in Zoeterwoude bruiloft vierende familie. Omstreeks kwart over negen werd daar in het feestgedruis een strafexpeditie ge formeerd, bestaande uit buurman Den E.. diens broer en een zwager. Op het twistpunt aangekomen om wraak te ne men, bleek de familie S. wel thuis, maar alle ramen en deuren waren stevig ver grendeld. Terwijl de zwager buiten bleef, om lastige nieuwsgierigen op een af stand te houden, sloegen de gebroeders Den E., nadat ze enkele op het erf staande auto's hadden omgegooid de ruiten bij buurman S. in en verschaften zich zo toegang tot de woning. Zij richt- ten in het interieur enorme vernielin gen aan en er ontstond een hevige vechtpartij, waarin S. en zijn twee zoons j werden betrokken. Op een gegeven ^ïqmeut wisten -detwee zoons van S„ te ontkomen, de een om dat de zwager het erf had afgezet, door in de Weipoort in de Vliet te springen en naar de overkant te zwemmen, om daar hulp te halen. De ander wist in een auto te springen en weg te rijden. joeg luid claxonnerend door het dorp en rmeerde de plaatselijke poli tie. Deze w. cmntreeks tien uur ter plaatse om de vee!., nr'en te scheiden. Doordat er echter zovlJ alarmerende telefoontjes binnen kwamen, oordeelde de politiepost in Hazerswoude het nodig extra versterking te laten aanrukken, zelfs uit Leiderdorp. Toen deze arriveer de was de strijd echter al beslecht. De beide broers Den E. werden onmid dellijk ingerekend om later aan de tand te worden gevoeld. Bedrijfsongeval bij Sikkens Bouwvakkers vallen 7 meter van steiger SASSENHEIM. Bij Sikkens Lakfa brieken heeft zich gistermorgen om streeks half tien een bedrijfsongeval voorgedaan. Twee arbeiders van de fa. J. P. van Eesteren, die bezig waren aan de bouw van een nieuwe cellulose- fabriek, maakten een val van zeven me ter, toen een plank van de steiger brak De twee slachtoffers werden met pols breuken en schouderfracturen overge bracht naar het Leidse Academisch Zie kenhuis. De arbeidsinspectie stelt onderzoek in. Korreltje PUNT. VOORSCHOTEN Tot 28 juli is in het buiten aantrekkelijke, doch van binnen zo sterk vervallen Ambachtshuis aan de fraaie lommerrijke Voor- schotense Voorstraat een expositie ingericht van kunstwerken, die het paard uitbeelden of althans die dieren tot motief hebben. Het is een zeer gevarieerde tentoonstelling van over het algemeen goed gehalte, hoewel zeker niet alles first class is. Dat was ook .moeilijk te realiseren door de beperktheid van de opdracht, die de samenstellers werd gegeven en door de veelheid van inzendingen, die de selectie wat moeilijk maakte. Daarnaast vallen er ook wel enkele hiaten te noteren; werk van Sproncken b.v., die het paard met veel liefde en in velerlei vormen zo voortref-- felijk weet uit te beelden, hebben wij er niet gezien. Ook de voortreffelijke tekeningen van paarden, die de in Voorschoten wonende kunste naar W. Gerritsma te scheppen weet (op welk werk wij een aantal jaren geleden al de aandacht vestigdën), hebben wij bij onze rondgang over de tentoonstelling niet weten te ontdekken, hoe wel zijn naam toch voorkomt op de voor ons liggende lijst van inzenders. Het is ondoenlijk alle tentoonge stelde voorwerpen de revue te laten passeren. Er zijn fraaie pen ningen van Willem Vos en vooral van Erik Claus. Van de laatste is er ook een prachtig bronsje „Pegasus", een en al vlietende beweging. Stoer is zijn ,,Tournooivechter". Annie Westgeest zond gebakken beeldjes in, waaronder het geestige „Paardevolk". Van Ar mand van der Helm noteerden we „Voltige" en twee beeldjes „Stervende krijger". Floydd Dewitt zond een prachtig brons in „Apocalipse", vol dreiging en geheimzinnigheid door de warre ling van vorm en beweging van mens en dier. Een der mooiste beelden van de expositie, dunkt ons. Van dezelfde staat er het mooie compacte ..Drie Aart v. d. IJssel Is aanwezig met twee Bculpturen van gelast brons, „Zonneruiter" en „Bladerenruiter", resultaten van een markante fantasie. Voorts noemen we van Frank Let- teris de beelden „Overval" en „Jan de Lichte", het laatste mooi vloeiend van ljjn; drie mooie kleine bronsjes „Paard" van Albert Termote en ten slotte van Paul Citroen twee gebak ken tegels in haut-relief „Paarde- kop", die door de witte kleur echter wat kil aandoen. Paul Citroen zond ook tekeningen in, waaronder „Paarden op Duin- rell" en een tweetal fraaie studies van paardenstatues op Florentijnse fonteinen. Van Piet Klaassen zagen we het flitsende „Drafcourse". De Hagenaar Jan van Heel maakte het prachtige schilderij „Oud zwart ker- mispaard", de mooie gouache „Speel- goedpaard" en het dreigende „Draai- orgelpaard". Van de bekende schilder van circus taferelen C. J. Maks hangen er drie typische werkjes. Co Berserik zond een litho in zijn bekende genre: NIEUWVEEN De heer en me vrouw J. Govaars uit Nieuwveen zullen met hün dochtertjes Nancy, Ricky en Laury aanstaande don derdag Nederland vaarwel zeg gen, om een nieuwe levenstaak in Californië tegemoet te vliegen. Zij zullen zich daar gaan inzetten als officieren van The Salvation Army - het Leger des Heils De naam Govaars heeft een bekende en vertrouwde klank in de gelederen van het Leger in Nederland. Kolonel Gerrit Jurriaan Govaars, oudoom van de Nieuwveense Jos Govaars, was de eerste Nederlandse Heilsoldaat en pio nier in Holland (1866-1954). In 1892 vond de oprichting van 't Leger in ons land plaats. Jos, broer van Gerrit Jur riaan. is de grootvader van Nieuw veens Job, en mevrouw H. C. Mellema- Govaars. zus van de oprichter, Is de grootmoeder van mevrouw.. Zij zfln dus nog vere achternicht en neef van el kaar. Jos Govaars werd geboren te Pa ramaribo op Suriame, waar zijn ouders in de sending- werkzaam waren i van daar trokken zij aar de Bahama-eilan- den. Zijn vrouw Riek is afkomstig uit Dordrecht, waar haar vader directeur was van het tehuis „Avondzon" en zij is dus ook van kindsaf vertrouwd ge raakt met het sociale element. Nadal zij het diploma kleuteronderwljzeres hari behaald, was zij gedurende drie jaar verbonden aan „De Mijl-schqol" in Dor drecht. In 1962 kwam het jonge ge zin naar Nieuwveen, waar men hen ook al spoedig bereid vond voor medewer king op sociaal gebied. Daar de heer des huizes werkzaam is op Schiphol, zijn ze dikwijls in de gelegenheid ge weest om verre vliegreizen te maken. Behalve aan alle Europese landen, heb ben zij ook bezoeken gebracht aan Ni geria, Suriname, de Philippijnen, Japan, Nationalistisch China, Thailand en Per- zië. Riek vertelt: „In Hongkong zijnn we onder leidig van 'n heilsofficier door gedrongen tot in de beruchte opium kit, die menselijke wrakken, die je daar zietHet Leger probeert de kinde ren één uur in de week er uit te halen en ze dan wat lezen en schrijven te leren, in de hoop ze dan bij te bren gen, dat er in de wereld nog Iets beters kan bestaan dan datgene, waar zij in leven. De Govaarsen zijn world-minder1 en dit zal hun inzet zeker hebben ver sterkt. Ze bezitten drie dochtertjes, cl heel serieuze Nancy, het kleine „knul feitje" Laury, en Ricky die is vernoem naar haar bekende en hooggeach' overgrootmoeder Hendrika Clasir Mellema-Govaars. Jos en Riek zullt waarschijnlijk meteen een jaar sla; kunnen lopen, wegens een opengeva leu plaats in Longbeach en daarna vo gen zij nog een jaar cursus aan tl School for Officers te San Francisco Zij zullen daar gezamenlijk leven m nog een honderdtal andere i De kinderen blijven bij hun ouders. familie krijgt een eigen appartemei in het college. De cursus legt de- bas voor verdere studie op velerlei gebied Vóór alles staat echter op de eerst plaats de prediking. Na de tweejarig opleiding volgt door het Nationnai Hoofdkwartier van the Salvation Arm. in Londen de plaatsing. Waarom Jo Govaars niet in Nederland zijn oplei dig kan volgen ligt in het feit dat, hoe wel hij behoorlijk Nederlands spreekt, de Engelse taal hem het meest eigen la, en hek hem niet mogeïflk zoo zijn „Heel-Paard-Half". Kees Andrea maakte wat sombere schilderijen „Paard en stier", impressies van een Spaans stierengevecht. Ook een aan tal voortreffelijke tekeningen van zijn hand z?n aanwezig. Een mooi wijds paneeltje is „Ruiters op Vlieland" van Frida Holleman en er zijn fraaie aquarellen van Groene- stein. Ook „De winnaar" van W. Vaarzon Morel moet worden geme moreerd. Prachtig is de abstracte litho van Marino Marini. Hanny Bal zond ge kleurde tekeningen van paarden- standbeelden, mooie topografische prenten, stoer van opbouw. Mooi zijn ook de aquarel „Paarden" van Yo- lande Dony en de seplatekening van Ton Hoogendoorn, alsmede enkele merkwaarfdige litho's Paarden in landschappen" van Gerard Lutz. Harm Kamerlingh Onnes toont en kele typische specimen van zijn oeuvre: „Landschap voor een paard" en „Paard op Terschelling", voorts een collage en een lieve linoleum snede „Moeder, kind en paard". Tenslotte laten Chris Stapels en Dick van Beurden een aantal foto's op groot en zeer groot formaat zien, die betrekking hebben op de aan leiding tot deze tentoonstelling, de Voorschotense paardenmarkt. Goed werk zoals we van deze foto-artisten gewend zijn. WILLEM PRINS in een andere taal een studie-opleiding te volbrengen. Laten er dan mensen zijn, die het niet begrijpen, wat anderen voor zichzelf kunnen wegcijferen, het hun leven willen wijden aan idealen Is een groot goed te ervaren, dat er van een dergelijke sociale aard. onder ons ook nog mensen wonen, die TH. SPEET-BIKKENS. Camera: Blow-Up. 18j. Dagelijks: 7.00 en 9.15 uur. Dag. 2.30, zondag 2.00 en 4.00 uur Vakantie-matinees: Walt Disney's Te kenfilm Parade. Vrijdag en zaterdag: La Collectioneuse 23.30 uur, 18 j. Lido: Chitty, Chtity Bang Bang, a.l. Dagelijks en zondag: 2.30 en 8.00 uu Luxor: Een spookpiraat als maat, a.l. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Ohlieve John, 14 j. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: On(t)roerend goed, a.l. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uu». Rex: Het geheim van de witte non, 18 j. Dagelijkj 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondagl 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 i Nachfcv.1 Susanne, 23.30 uup, 18 J.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4