WILMA VAN DEN BERG BIJ WERELDELITE OP DE SPRINT Miep van Beek stootte door naar nationale top op vijfkamp R0EIV00RZITTER: „WE GEVEN MOED NOG NIET OP" Kaagzeilers overrompeld door kordaat aanvallende Friezen Voortreffelijke prestaties damesatletiekploeg Lia Louer: „Ik krijg weer de kriebels" MET MARJAN ACKERMANS RETOURTJE ATHENE Russin als eerste over droomgrens met kogel Jan Wienese (op Rotsee afwezig) in rol Dik Trom Ron van Willigen ruim over 7 meter SPORTBIJLAGE MAANDAG 14 JULI 19 UDEN Heel was duidelijker dan een Jaar geleden in Parijs, toen Nederland slechts met twee punten verschil (65 63) won, heeft de nationale damesatle tiekploeg gistermiddag in Uden Frank rijk verslagen: 80—66. Ook in de ontmoe ting met Zweden, dat op uitdrukkelijk verzoek van de Fransen buiten de tel ling met Frankrijk werd gehouden, was Nederland met 8055 superieur. De enige interlandwedstrijd, die voor de Ne derlandse dames na het wegvallen van de wedstrijd tegen West-Duitsland en Roemenië nog op het programma stond, heeft een aantal voortreffelijke presta ties opgeleverd. Wilma van den Berg, die op het gezel lige en snelle Udense sportpark voor eigen publiek liep, bevestigde nogmaals dat zij nu definitief is doorgedrongen tot de beste sprintsters ter wereld. Voor de derde maal in tien dagen liep zij de 100 meter in 11,4 seconden, terwijl zij ook op de 200 meter 23,5 seconden tot een in ternationaal zeer hoog gewaardeerde tijd kwam. Vooral op de 100 meter werd duidelijk dat Wilma, wanneer zij regel matig op een kunststofbaan kan lopen, nog snel r kan. Na haar 11,4 seconden van Milaan en Zurich, op kunststof ge lopen, kwam de Udense op een sintel- baan, die in de internationale atletiek inmiddels tot een antikiteit wordt gere kend, tot eenzelfde explosie. Op de 200 meter miste de Neder landse topsprintster duidelijk de veer kracht van tartan of een van de andere synthetische produkten waarmee de in ternationale pistes tegenwoordig zijn be dekt. Wilma imponeerde ook op de 4x100 meter estafette, een nummer waar op Nederland vorig seizoen een van de toonaangevende naties was. Door het ge mis van Mieke Sterk en Corrie Bakker, die in Uden wel van de partij waren maar niet in de estafette liepen, bleek Nederland die vooraanstaande positie te zijn kwijtgeraakt. Toch moet Nederland, wanneer de af faire Westphal tot een oplossing wordt gebracht en de weigerachtige atleten zich beschikbaar stellen voor de centra le trainingen binnen afzienbare tijd weer over een snelle estafettetrein kunnen be schikken. Met Corrie Bakker, Mieke Sterk, Wilma van den Berg en Hillie de Lange moet de ploeg zeker sneller kun nen zijn dan de 46,0 seconden die nu op de klokken kwamen. De eerste tweehon derd meter werden gelopen door Josje Rademaker en Trudy Ruth. Met beide handen Mieke Sterk en Corrie Bakker hebben overigens een uitstekende bijdrage gele verd tot de overwinning van Nederland. Mieke Sterk, dit seizoen nog verstoken van internationaal contact, greep de mo gelijkheid om haar tijd op de 100 me ter horden scherper te stellen met beide handen aan. De ADA-atlete, die haar na tionale record op dit nummer was kwijt geraakt aan Miep van Beek. liep een voortreffelijke race, die zij beloond zag met een tijd van 13,8 seconden, een Nederlands record. Mieke Sterk, die ook in actie kwam op de 200 meter en de 4x100 meter, werd op de 4x400 meter estafette nog een tweede nationaal record rijker. De tijd die Ina Scholte, Maria Gommers, Toos Peters en Mieke Sterk op dit nieu we damesnummer realiseerden (3.47.4) was een nationaal record. Overigens heeft deze tijd internationaal niets te betekenen, want Zweden (3.41.1) en Frankrijk (3.41.7) bleven Nederland ver Overigens zullen de ruim 3.000 toe schouwers in Uden bij dit nummer heb ben teruggedacht aan het vorige seizoen, toen Nederland met Myrna van der Hoe ven, Lia Louer en Tilly van der Made loopsters van wereldklasse op dit num- langs een zoon ter wereld bracht, maar in Uden weer op de tribunes zat („als ik alles zo zie krijg ik weer de kriebels"), zal dit seizoen waarschijnlijk nog niet lopen en Tilly van der Made is ernstig geblesseerd. Corrie Bakker, de enige zes meter springster die Nederland momenteel kan opbrengen, deed wat van haar werd verwacht met een sprong van 6,12 me- mer had. Myrna van der Hoeven is met topatletiek gestopt, Lia Louer, die on- Soepel, verbeten en verbaasd. Drie gelaatsuitdrukkingen in de atletiek ontmoeting FrankrijkNederlandZweden. Maria Gommers, de soepele en llja Keizer, verbeten, gaan aan kop tijdens de achthonderd meter. Zij zouden als eerste en tweede eindigen. ter. die haar de overwinning opleverde. De blonde Utrechtse kwam in totaal drie maal boven de zes meter. Ongenaakbaar Maria Gommers, die begin deze maand in Milaan haar wereldrecord op de 1500 meter kwijtraakte aan de Italiaanse Paola Pigni („gelukkig maar. Nu start ik in Athene in ieder geval niet als fa voriete") was op de 800 meter ongenaak baar. De Limburgse bleek het lopen op de 800 meter, die door de 1500 meter wat in het gedrang leek te komen, nog niet verleerd te zijn. Zij won in 2 minuten 3,4 seconden, waarmee zij nu op de wereldranglijst van dit seizoen de tweede plaats achter de Roemeense Ileana Silai (2.03.2) in neemt. Ilja Keizer, die zaterdagavond in München met 2.05.9 een uitstekende tijd had gelopen en door de KNAU ijlings was teruggehaald, ging nauwelijk twintig uur later nog sneller. De nationale re cordhoudster ging na een furieus gevecht met Annemarie Nenzell in 2.04.1 (be neden de Athenelimiet van 2.05) als tweede over de streep. De Zweedse kreeg dezelfde tijd. Op het langste loopnummer dat de da- mesatletiek kent, de 1500 meter, deed Anneloes Bosman het voortreffelijk. De kleine Nijmeegse vechtjas, sinds de nieuwe trainingsopzet van de KNAU on der hoede van Ben Kusmic, won van kop af in 4.24.2. Opnieuw vooruitgang Dubbele overwinningen behaalde Ne derland bij het kogelstoten en het dis cuswerpen. Els van Noorduyn behoefde zich niet overmatig in te spannen, maar kwam desondanks tot 16,55 meter Mie ke van Rangelrooy maakte opnieuw vooruitgang. De lange Haagse kwam voor de eerste keer in haar loopbaan over de vijftien meter en legde met 15,06 meter beslag op de tweede plaats. Anneke de Bruin en Jet van Wageningen waren met de discus veel te sterk voor haar concurrenten. Anneke won met 52,52 meter, waarmee zij bijna een me ter beneden de Athene-eis (53.50) bleef, en Jet van Wageningen, die de vijf tig meterbarriere toch niet herhaalde lijk kan nemen, bezette met 48,04 de tweede plaats. De enige zege die Frankrijk op de loopnummers behaalde kwam op naam van Nicole Duclos, die op de 400 me ter met 53,2 seconden 's werelds snel ste seizoentijd op de klokken bracht. (Voor uitslagen zie elders) UDEN De Nederlandse damesatletiek krijgt steeds nieuwe impulsen. Miep van Beek vormt er een bewijs van. De 19- jarige Amsterdamse is in drie seizoenen doorgestoten naar de nationale top op de vijfkamp. Haar prestaties zijn in die drie jaar met sprongen omhoog gegaan: in 1967 bij de junioren 3800 punten, in haar eerste jaar bij de senioren 4348 punten en gisteren in Uden 4636 punten, een nationaal record en goed voor een retourtje Athene. Miep van Beek was zelf het meest verrast door haar explosie: „Ik had het nooit verwacht. Ik had altijd gedacht, dat dit onbereikbaar voor mij was. Die 200 meter was verschrikkelijk. Ik wist, dat ik 25,3 moest lopen om 4600 punten te halen. Dat maakte me ontzettend nerveus. Meestal klap ik in elkaar als er iemand naast me komt of me voorbijgaat. Dat bleef nu ge lukkig uit, toen Hillie de Lange op kwam zetten. Maar ik heb me er wel een rotje vcor moeten knokken." Veel betekenis kent Miep van Beek niet toe aan haar reóordt „Ik hecht er niet zo veel waarde aan, Marian Ackermans is tenslotte al eens boven de 4700 geweest Dat de 100 meter horden voor de 80 meter is gekomen, is daarbij niet belang- De donkerharige kantoorbediende, die naast haar natuurlijke aanleg door een ijzeren wilskracht op steeds hoger niveau komt, traint sinds januari van dit jaar onder leiding van de Rotterdammer Ton Eykenboom. Vooral bij het kogelstoten en het hoogspringen is zij sindsdien aanzienlijk vooruit ge gaan. Ter vergelijking haar beste prestaties van 1968 en van dit seizoen tot nu toe: hoogspringen 1.56 en 1.67 m; kogel stoten 10.29 en 11.95 m. Het is ook Ton Eykenboom geweest, die Miep van Beek de Fosbury-flop heeft bijgebracht. „Een paar weken vóór Bergisch Gladbach zag ik een paar jongens bezig met de Fosbury-flop. Voor de aardigheid probeerde ik het ook eens en het ging goed. Toen legde Ton de lat hoger en weer kwam ik erover. Hij vroeg toen: weet je hoe hoog het was? Het bleek 1.55 m te zijn. Daarna ben ik ermee doorgegaan. Tij dens de vijfkamp in Bergisch Gladbach haalde ik er 1.59 mee. Het gaat een stuk beter dan de Schotse sprong en de rolsprong. Verleden jaar deed ik nog de Schotse sprong, dit jaar was ik net begonnen met de rolsprong. Ik kon bij beide nooit dat been opzwaaien. De flop gaat een stuk gemakke lijker. Maar het is wel ontzettend vermoeiend." Dat zij op de kogel zulke vorderingen heeft gemaakt, schrijft Miep van Beek toe aan trainer Keest Horstman, die haar bij haar vereniging ADA op een niveau bracht, dat voldoende was voor het Nederlandse team. „Bij het kogelstoten heb ik ontzettend veel gehad aan Kees Horstman. Hij heeft mij de techniek aangeleerd. Ik ben met de kogel nog maar een paar weken bezig bü Ton Eykenboom. Aan Ton heb ik veel te danken bij het hoogspringen en verspringen." Ton Eykenboom, die Miep van Beek elke week tweeëneen half uur onder zijn hoede heeft op de centrale vijfkamp- training, zegt over het succes van zijn pupil bij het hoog springen: „Begin juni heb ik haar de Fosbury-flop een keer laten doen. Gewoon voor de lol, om wat sprongcoördinatie te krijgen. Zij ging echter zo verschrikkelijk hoog, 1.55 m, dat ik bij haar met die sprong ben doorgegaan. Ik heb de aanloop iets minder bochtig gemaakt, dan krijg je de rol al in de loop. Bovendien heb ik hem langer gemaakt om meer snelheid te krijgen. Nou, het resultaat is niet uitge bleven." Marjan Ackermans, die na de eerste dag nog tien punten op haar concurrente voorstond, liet haar 15.0 seconde (hor den), 12.54 meter (kogel) en 1.69 (hoog) volgen door 5.62 meter (ver) en 25.8 (200 meter) en verzamelde daardoor genoeg punten om ook de 4600 puntengrens te doorbreken. Hillie de Lange, door haar zwakke kogelstoten (9.44 meter) eigenlijk een vierkampster, kwam gisteren goed terug en bezette achter haar landgenotes met 4404 punten de derde CHORZOW Oost-Duitsland heeft zich in dit weekeinde in het Poolse Chorzow aangediend als het sterktste Europese atletiekland. In de drie- landenwedstrijd tegen Rusland en Po len behaalden de Oostduitse atleten een overwinning (109102) op de tot nu toe altijd sterke Russen. Een van de weinigen die erin slaag den de lange reeks Oostduitse over winningen te doorbreken was Nadasja Tsjitsjova, de 23-jarige Russische ko gelstootster. Als eerste vrouw ter wereld stootte zij gisteren over de twintig meter, waarmee opnieuw een van de droomgrenzen in de atletiek werd overschreden. Tjitsjova kwam tot 20,09 meter, 37 centimeter boven het oude record dat reeds op haar Hoewel de Oostduitse dames van de Russinnen verloren (6761) leverde naast Tjitsjova de Oostduitse Karin Balzer een uitstekende prestatie. Zij won de 100 meter horen in 13,2 se conden en lange tijd nam men aan dat zij hiermee de nieuwe wereld recordhoudster was. Toen na de wed strijden echter de juryrapporten be kend werden, bleek dat het wind- voordeel (2,5 meter per seconde) te groot was geweest. In vorm was ook kogelslingeraar Romuald Klim, die met 74,30 meter zijn eigen wereld record tot op 22 centimeter benader de. De Jong 10,4 Ad de Jong plaatste zich tijdens de internationale militaire atletiekkam- pioenschappen in Poitiers voor de finale van de 100 meter. Hij eindigde in de eerste halve finale op de kunst stofbaan als vierde in 10,4 seconden, de beste Nederlandse seizoentijd. Eerste werd de Amerikaan Mei Pen- der in 10,1 seconden. In de finale eindigde Ad de Jong op de zevende plaats in 11,2 seconden. De lopers hadden een harde wind tegen, waar door de tijden bijzonder matig waren. Rob Mahieu plaatste zich voor de finale 400 meter. In de tweede halve finale werd hij derde in 49,4 se conden. Chris Mooy werd met een tijd van 51 seconden uitgeschakeld. MADRID Tijdens Internationale waterskiwedstrijden op het Meer van Ba- nolas is de Nederlander Pim Braskamp de halve finale als elfde geëindigd. Hij verzamelde 6,5 punten. De Fransman Parpette plaatste zich met 33 punten als eerste voor de Spanjaard Paolomo met 31 punten. (Van een speciale verslaggever;. LUZERN Met gefronste wenkbrauwen hebben de ïederlandse support de zonnige Rotsee verlaten. Niet direct omdat zij na\e sterk bezette w strijdenreeks op de baan van Luzern, die iedere deelnmer dezelfde kan biedt, geen geloof meer hebben in de mogelijkhedn die de nation roeitop bq de komende Europese kampioenschappen n Klagenfurt he Eerder omdat de Rotseeregatta, waaraan maar liefst 21 eliteploegen vier werelddelen deelnamen, het aanzien van de Nederlanders zo wei duidelijk heeft gemaakt. Zeker, als de Europese titelredstrijden bim een week zouden worden gehouden, stond nu al vast lat het eremet voor de nationale afvaardiging zeer schaars zou zijn. In j^st twee maan kan gelukkig veel gebeuren. Dokter Dokkum, \>orzitter van Koninklijke Nederlandse Roeibond, zei het treffend: „'«vreden ben natuurlijk niet. Daarvoor gingen de prestaties, om zo te z^gen, te veel en neer. Maar daarom behoeven de moed nog niet op te geen. We heb de tijd nog De triomfen van het nabije verleden hebben de supporters verwend. Voor hen heeft de toproeier zo langzamerhand de verplichting in de prijzen te vallen. Niet alleen als het hoogtepunt van het seizoen is aangebroken, maar eigenlijk altijd. Al heeft de Rotseeregatta weinig geleerd over de mogelijkheden der Nederlanders, de wedstrijden in Luzern maakten wel duidelijk dat de overmacht van Oost-Dui land, in Mexico reeds het meest succes volle land, uitzonderlijk groot is. In de zeven finales van de elitenummers be haalden vertegenwoordigers van Oost- Duitsland 3 eerste en 3 tweede plaat sen. Zo stelden de roeiers uit de Bonds republiek, die zich veertien dagen in een trainingskamp van de Roeiakademie van Ratzeburg hebben voorbereid, duidelijk in de schaduw. De Westduitsers waren evenals de Hongaren slechts goed voor één zege en één tweede plaats. Voor Nederland dit keer geen ning. De Nereus-vier met stuurman deed het nog het best. Slechts twee honderdste seconde na Oost-Duitsland gingen de Am sterdamse studenten als derde over de streep. Verder was bij de elitenummers de derde plaats van de Willem III-ploeg Benecke-Steenkist eigenlijk de enige ver richting die voldoening bracht in het va derlandse kamp. Kist en Van Kleffens, in Nederland indrukwekkend in opmars, kregen in het sterke internationale milieu JEUGDATLETEN OP DREEF LEEUWARDEN Tijdens dc nationale junioren atletiekkampioenschappen zijn zaterdag en zondag in Leeuwarden, on danks een vrij sterke wind, enige goede prestaties geleverd. De medaille voor de beste prestaties werd door de commissaris der koningin in Friesland uitgereikt aan de Haagse at leet Ron van Willigen van Sparta voor zijn verrichtingen op de 100 meter (11,3 seconden) en verspringen (7.34 meter). De uitslagen zijn t Verspringeni Valkenberg (DEM) 5.56 m, l (AV '40) 37.46 m, Visser (Atmodis) 5.22. I. Landerloo (Caesar) 38.79. ïoo meter: l. Vooys (Olympla '48) J2.4 sec., Hofman (Scheldesport) u2,5. 400 meter: a. Schipper (TXON) B6.7 sec., S. JCoermeling (Cissa) 59,5. Kogelstoten: I. Valkenberg (DEM) 12.37 m, •l Landerloo (Caesar) 01,63. eerwerpen: a. Janssen inderloo (Caesar) 40,10. Hoogspringen: 1. Scheurs (ADA) 1.46 m, f. De Jong (Volt) 11.45. JONGENS A: i d. Van Beek (Haag "66) ia,2 s i (VNLTC) 11.3. der Burgt (HHC) 8.51 Van Dinther (Prins I-Ien- (Haag '68) 22,9. - Does (PAC) 6.88. Flipse (AV '56) 51.0. Visser (DEM) 50,1 1. Hoogenbeek (HHC) 1 MEISJES'1!!: Schalk (Sliedrecht Sport) 37.72, lers (DEM) 35.53. i Berg (Keien) 12.6, (Spartacus) 12.7. JONGENS B« Discuswerpen: a. Wimmers (AV '23) 48,04, 2. Nusse (AAC) 40,56. 3000 meter: i. Hlllen (Tion) 9J15.2, 2. Bak ker (SAV) 9-15,7. Verspringen: 1. Van Willigen (Sparta) 7.34, 8. Boogman (Hellas) 6.er. 100 meter borden: fl. Hehl (Tlon) 13,7, t. Waalkens (GVAV/RAP) 14,2. 100 meter: 1. Van Willigen (Sparta) 11.3. 2. Waalkens (GVAV/RAP) 11,5. Kogel: a. Hermans (Acbilles/TOP) 14,39, 2. De Bruin (AVR) 14.16. Speer: i'. Benders (HAC) 53.12, 2. Quist (DEM) 47.26. 1500 metert l. Hlllen (Tion) 4J18.6, 2. De Brock (GVAV/Rap.) 4J8.6. Roeitriomfen op Regatta in Essen ESSEN Bij een internationale roei- regatta in Essen hebben enkele Neder landers dit weekeinde een overwinning behaald. Bij de achten won Asopos uit Leiden, terwijl b(j de dames de Amster damse dubbeltwee Klaassen/Vissers de snelste was. Eveneens bij de dames behaalde De Vliet uit Leiden bij de dubbelvier een tweede plaats, bij de skiff werd Van Driel van het Rotterdamse Hades derde. De Nederlander Ponsioen (Asopos) won gisteren bij de skiffeurs in 7.48.38. Bij de dubbeltwee heren ging Gyas als eer ste over de finish. Asopos werd win naar bij de achten: de Nederlanders versloegen met ruim verschil hel West- Duitste Angaria. De dames Kaaijk en Huijser (Taehos) wonnen de twee zonder stuurvrouw. Ook de dubbeltwee werd een Nederland se overwinning. De dames Arbouw en Van der Veen (De Vliet) waren sterker dan RIC uit Amsterdam, Nautilus werd Tussen de machtige zeilen van de Regenboogklasse gaan de twee soloklasse- zeilers volkomen verloren. Door gebrek aam wind en wat is voor een zeiler belangrijker? zijn de twee soorten in de knoop tijdens de jaarlijkse Kaagweekwedstrijden. geen kans. Als zevende werd de met stuurman van Eretes geklay Ronduit teleurstellend waren de; taties van de Nederlanders ii gewaardeerde ongestuurde vi Aegir voorlaatste en Nereus zelfs 1 werd. Dat Laga bij de achten geer zou krijgen stond bij voorbaat i befaamde „Deutschland Achter' Karl Adam ontbrak, omdat deze de kleine „roeiproffessor" uit Ratd dit jaar te weinig formaat heeft lang niet in vorm is. Oost-Duit greep de zege na felle strijd met garije. Laga moest in de slotfaze d don Boat Club nog laten passeren e als laatste door de finish. Groots was Nederland in het vo gramma. Nereus won op knappe rnior A-acht in een voo jan 5 minuten 55,61 seconde ook de zege in de senior-Vier stuurman op. Het Spaarne hield di de burgerroeiverenigingen hoe de junior-acht van 17-18 jaar, l de Regatta. Jan Wienesse, die na zijn olymp kampioenschap van vorig jaar e de voorkeur aan geeft zich op eigei ze voor te bereiden, was de grot wezige op de Rotseeregatta, die het den hield tussn een late revanche olympische wedstrijden in Xochimil een uiterst vroege „generale" Europese kampioenschappen in KI furt. ,,Jan traint hard", zei Ansko Dok oud-coach van Wienese, met weemoed in zijn stem. „Maar het is jammer dat hij de grote wedstrijdei het voorseizoen heeft gemist. Hij ha Holland Beker, de Diamond Sculls Henley en hier de Rotsee kunnen En het is toch wat als je die tro je prijzenkast hebt. Want wie volgend jaar plotseling een ander. Maar om de woorden, die Coen ir op de zaterdég van de eerste derlandse olympische zege in c se zon sprak, nog eens aa len: „Jan is een bijzonder kind, is ie". Tenslotte heeft de geschie van Dik Trom ons geleerd, dat dit zondere kinderen wel eens het gelijk hun zijde hebben. (Voor uitslagen zie el Ned. équipe voor W.K. Varien DEN HAAG Zes Nederlandse bo ten zullen deelnemen aan het wereld kampioenschap zeilen in de Vaurienklas- se, dat van 1 tot 9 augustus wordt ge houden op het meer van Neuchatel (Zwit serland). De bemanningen zijn: Meyer-v. Oeveren (Rijswijk), Caldenhoven-Lu- bach (Bilthoven), C. J. in 't Veld-de Jong (Schiedam), Huizenaar-M. in 't Veld (Rotterdam), Booy-Marja (Koog aan de Zaan), P. Tans-H. Tans (Gronin gen), WARMOND Na .jarenlange Hollandse onderdruk king in de Kaagweek ademde het Friese Regenboog team in de openingsrace eindelijk vrijer. De Kaag- zeilers werden na de start overrompeld door vier kor daat aanvallende Friezen. Ulrik Jager schoof tussen het flottielje uit en zijn teamgenoot Puck de Vries dekte zijn aftocht. De Friezen proefden de winst. De baan werd bezeilbaar en de noordelingen lachten in hun vuistje. Hofland en De Goederen moesten het zonder de steun van teamgenoot Bouw van Wijk doen die in snelheid te kort schoot. Zij zagen het onheil naderen en grepen het helmhout. De Vries zag Hol land aankomen. Vijfhonderd meter vóór de finish lag Hofland enkele centimeters achter De Vries" spiegel. In recordtijd stonden de spinnakers erbij. De Vries loefde Hofland bijna de wal op, doch de Hollander was te snel. De Friezen leden een gering verlies: in cijfers: Holland 17 en Friesland 18J4 punten. De Frie zen zijn blif en hebben de smaak te pakken! Het hechte Friese team (vorig jaar zac.ide John Alberda verdeeldheid door halverwege de 'strijd met de noorderzon te vertrekken) schaarde zich na afloop in puike stemming rond de borreltafel. Hopelijk werd de zeilgeest niet teveel vertroebeld, want als Bouw van Wijk zijn „Rakker" weer in beweging krijgt, zul len de noordelingen er keihard voor moeten vechten. De luttele punten achterstand is voor hen een hoop vol teken. Met Van Wijk. die met een nieuwe opstelling ver scheen, was het ook in de open races treurig gesteld. Tussen de mindere goden had hij moeite zich staande te houden- Dit gebeurt niet vaak. De constante bries, scherpe zon en ruim twintig Regenbogen brachten vele sluiters in beweging en menig fotograaf tot ROLF v.d. BAUMEN LOOPT MET EEN LELIJKE MISSER IN ZIJN ZAK Op zijn zenuwen De strijd aan de top was een zaak tussen Hein de Goederen en zijn ex-stuurman John Hofland. Pas in de tweede ronde begon Hofland De Goederen, die de leiidng had, op zijn zenuwen te werken. De Goederen zwichtte na een fikse loefpartij en eindigde als tweede. Ulrik Jager bleek in deze strijd niet zo snel te zijn als in de vroege ochtenduren was gebleken. Langzaam vanaf een derde plaats zakte hij af tot in het peloton. Ab Gebuis baande zich, zoals altijd schreeuwend om ruimte ook al kruist niemand zijn pad, een weg naar de derde plaats. Regenbooginsiders wachten op het vuurwerk van Bouw van Wijk. Met veel minder belangstelling werd een handvol Valken op de plassen gevolgd. Van de grote Valken familie zijn er slechts elf naar de Kaag getrokken. Een teleurstellende inschrijving, hetgeen zich overi gens in veel klassen manifesteerde. De 49ste Kaag- week heeft evenals de andere zeilieestv. ee; i Sneekweek, niet de dalende lijn aan inschrijv: kunnen ombuigen (1968: ruim 600; 1969: Omtrent de oorzaak tast de leiding volop ic duister. De feesten zijn er evenmei niet minder geworden. Of Rolf v. d. Baumen gisteravond i juiste stemming was om zo"n hos- en dansfeest I wonen is te betwijfelen, want hij loopt al i lelijke misser op zak. Nu Kraan, die enkele geleden de nationale titel veroverde, niet prese is Rolf v. d- Baumen met zijn enorme Kaagen gen, een te zware concurrent voor zeilers als (3e), Piet van Buren (2e) en Maarten Stomp (4e! Both signaleerde op het water dat Rolf v. d. Bai tegenover een piepkleine Pluis de regels met v had getreden en vóór het protestcomité een uitsi deed, haalde de Kaagzeiler bakzeil en schovei tien Valken een plaatsje op. Voor de ,,Bou: stuurman kan dit fataal zijn, hij is echter nol kansloos. Enige strubbelingen waren er i Solo's, nadat Kees Nater zich moeizaam middenmoot door de kluwen schepen had ges achter Jan Bart Lucas, die op winst afstoof. C wal schreef Nater enige grieven tegen Lucas of protestformulier, doch Gerrit Jan Ritman signal) iets onreglementairs aan zijn tuigage en zou dit geven als Nater zijn protest indiende. Ook de k Nater haalde bakzeil. De stand bleef: 1. Luc; Nater, 3. Dirk Coster. De krachtsverhoudingen de hoofdprijs zijn hier moeilijk te peilen. Met meer succes kan een prognose voor de Vrijl- jachten worden gegeven. Theo Stas was supe onder de zestien starters. Slijper werd in schaduw tweede en Van Woerkom derde.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 8