Het dopingspook stak z'n kop weer op DROEVIGE DAG VOOR PLOEG VAN VISSERS EDDY BEUGELS NAM ABONNEMENT OP REGELMAAT VAN DEMARRAGES Henk Nijdam reageerde „bijzonder positief" Na sterke rit tegen horloge wil Wagtmans beslist bij de „groten'' staan SPORTBIJLAGE DE LEIDSE COURANT Nijdam na zeventien jaar toch betrapt ZUNDERT Henk Nydam is thuis in Zundert enkele dagen ronduit „ka pot" geweest van de positieve uitslag de dopingcontrole. die na de etappe MaastrichtCharleville op hem werd verricht. Henk Nijdam vertelde gisteren: „In Charleville ben ik zonder aarzelen r de dopingcontrole gestapt. Ik wist dat er niets aan" de hand kon zijn. Als ik iets zou hebben ingeno- was ik gewoon weggebleven, ir ik had niets te vrezen. Begin deze week heb ik gehoord dat de uit slag daar positief was, ik heb er daarna een paar nachten niet van kunnen slapen. Ik was er helemaal kapot van. Zeventien jaar heb ik op de fiets gezeten en ik heb nooit wat bij de hand gehad. Onmiddellijk heb een contra-expertise aangevraagd 1 toen het resultaat daarvan bekend werd, positief, was het net of ik een verschrikkelijke klap op mijn kop kreeg. Ik heb voor mijzelf nagegaan of ik misschien iets heb gebruikt dat strafbaar zou kunnen zijn, maar eerlijk, niets voor zover ik weet". „Tegenover mijn fabriek is het na tuurlijk een afschuwelijke situatie. Zij zullen mij een kans geven om mij te verdedigen, maar ik zal moeten be wijzen dat ik onschuldig ben en ik niet hoe dat mogelijk is. Vissers n nu wel zeggen dat ik niets van mij heb laten horen, maar de Tour voor mij afgelopen. Dan ga ik hem niet meer bellen om te zeggen dat ik onschuldig ben. Je gaat je alleen maar verontschuldigen als je je schuldig voelt. REVEL Het nare van slecht nieuws is dat het doorgaans beter slaat dan goed nieuws. En zo kwam het dat, de bekendmaking van de namen vaji de vijf renners die positief gereageerd hebben bij de in de Tour gehouden anti-dopingscontroles, dit weekeinde al het andere Tournieuws naar de achtergrond verdrong. De officële bevestiging dat Rudi Altig, Bernard Guyot, Henk Nijdam, Jos Tim mermans en Pierre Matignan betrapt waren op het gebruik van stimulerende middelen, kwam na een week waarin de wildste ge ruchten de ronde deden. De onrust sloeg ook over op de ploeg leiders die met de Tourdirectie en -artsen 'n conferentie belegden om een eind te maken aan het geheimzinnige gedoe rond de con troles. Want men wist al weer te vertellen dat ook Merckx, Jans sen en andere vedetten bij de betrapten waren, hetgeen achteraf helemaal niet het geval bleek te zijn. Rond Merckx blijft de gang van zaken echter onduidelijk. De Belg is sterk in het nieuws naar aanleiding van een door hem bij de Tourartsen ingediende lijst van produkten die hij regelmatig gebruikt. Dokter Dumas zou vijf middelen hebben doorgestreept als zijnde verboden stoffen. Nu Is er' een ander verhaal' dat Merckx betrapt zou zijn en daarna pas de lijst heeft ingediend. Maar nogmaals, in deze dagen nu het dopingspook weer zijn kop heeft opge stoken gaan de wildste genachten rond en men doet er goed aan de officiële communiqués af te wachten om niet op drift te raken door het grote aantal ge ruchten dat verspreid wordt. Eerder deze week verklaarde nota bene Tourarts Maigre, een veegrts uit Roubaix, dat naar zijn stellige overtuiging 50 a 60 procent van de in deze Ronde rijdende renners, zich bedienden van verboden produkten die dan wel geen amfetamines zijn, maar toch op een of andere wijze bijdragen tot prestatievermeerdering. Er zijn tot nog toe vierenveertig con- tro verricht waarvan er dus vijf positief zijn. Dat was tenminste het resultaat van de onderzoekingen tot de etappe naar Zaterdagavond vergaderde Magne en Cools als afgevaardigden van de ploeg leiders met Lévitan, Godet en dokter Dumas, Men vroeg volledige inzage der Duitse wlelerprof Rudi Altig ook betrapt door dopingcontrole. rapporten over de controles, zoals dat ook bij de start was afgesproken. Een oplos sing werd niet gevonden zodat men gis terochtend opnieuw bijeen kwam. Opval lende afwezige was de ploegleider van Merckx, Lomme Driessens. Zijn collega's en de Tourleiding waren hierover weinig te spreken. Men fluisterde dat de Belg was weggebleven om eventuele netelige vragen over Merckx te ontlopen. Wankel voetstuk In elk geval wilden de ploegleiders on middellijk een eind ma'ken aan de ge heimzinnigheid rond de rapporten over de controles. Zo niet, dan zouden zij in het ergste geval gaan staken. Daar had de directie van de Ronde niet van terug en men verklaarde zich bereid aan alle ploegleiders voortaan in de per manence inzicht in de dopingstukken te geven. Op de vraag van een der ploeg leiders of Merckx positief gereageerd heeft, antwoordde dokter Dumas: „Nee!". KameraadschapVlak Intussen is het hele dopingvraagsluk weer op een uiterst wankel voetstuk ko men te staan. Dat ligt vooral aan de een zijdige koers van de Fransen die wat be treft de straffen dc internationale regels doorkruisen. Het is nu zo dat enkel ter verscherping van de Tour de France een renner die voor de eerste keer be trapt wordt vijftien minuten achterstand in het algemeen klassement krijgt, vjjftig francs boete en één maand voorwaarde lijk. De Franse wielerbond geeft de proces verbalen van deze zaken niet door aan de UCI zodat deze de betrapte renners niet kan straffen. Wel krijgt de nationale wie lerbond een proces-verbaal zodat deze eventueel nog een straf kan opleggen. Proces-verbaal Anders is het als men voor de tweede keer in de Tour betrapt wordt. Dan moet de renner de wedstrijd verlaten en krijgt hij omdat de Fransen het proces-ver baai dan wel aan de UCI zenden vier maanden rijverbod. Al met al blijft de gekozen formule van controle onvoldoen de. De wijze waarop het bijvoorbeeld toegaat bij het loten van renners die zich op een goede dag moeten melden, hoort thuis in een komedie. De voorzitter van de jury. Abel Floch, rijdt met een auto langs de wagen van de ploegleider die die dag is aangewezen en neemt dan met een groots gebaar en met gesloten ogen een papiertje uit een zakje. Daarnaast is het aantal controles veel te gering. Willem II- Door onze speciale verslaggevers JEAN NELISSEN en W PETER HEERKENS ploegleider Ton Vissers: „Ze zouden elke dag de eerste tien moeten controleren en desnoods nog 10 per lot. Dan was het leed gauw geleden". Droevige dag Het was anders maar een droevige dag voor Ton Vissers. Vijf renners reageer den positief en daarbij waren er twee uit zijn équipe: Nijdam en Timmerman. Vissers: „Ik voel me hiermee zéér on gelukkig. Timmerman heeft een bepaald produkt tegen kramp gebruikt dat hij van zijn dokter gekregen had. Jos heeft me zaterdagavond gebeld en zijn arts wil het regelen met dokter Dumas. Wat daar uit komt weet ik natuurlijk niet. Henk Nij dam heeft mij nooit iets verteld. ïïij is zo naar huis gegaan." Jos Timmerman en Henk Nijdam wer den betrapt in de etappe naar Charleville. Timmerman reed toen een lange solo en Nijdam eveneens, maar dan achter het peloton omdat hij gelost was. Tegen de gewoonte in besliste dokter Dumas die dag plotseling dat ook Nijdam en Timmexman zich bij de controle moes ten melden. Zoals bekend'vielen bij die gelegenheid twee pilletjes uit de zakken van de Belg. Betekent dit nu dat beide renners bij Willem II-Gazelle worden ontslagen. Vis sers: „Wat Nijdam betreft is het een dui delijke zaak. Ik moet nog wel overleggen met mijn superieuren, maar in het con tract staat dat renners die officieel be schuldigd en gestraft worden voor do- pinggebruik ontslag krijgen. Voor Tim mer ligt het iets anders. We zullen eerst de confrontatie tussen Dumas en zijn dok ter moeten afwachten". Nuttige knecht Vissers ging nog even door op de do- pingaffaires: „Ik vind het een oneerlijke zaak wat die renners doen. Waarom eigenlijk drogeren zich kleine renners zo? Je kunt toch pok een nuttige knecht zijn voor je kopman als je iets minder pres teert. Als je met duizend mensen op een fabriek werkt, onderscheiden er zich toch ook maar een 'stuk of veertig. Niet ieder een heeft het in zich directeur te wor den". Vissers deelde ook nog mee, dat Henk Nijdam „bijzonder positief" gerea geerd had. JMiet naar huis De Duitser Rudi Altig die dagen lang hai-dnekkig de geruchten ontkende, heeft zaterdag toch moeten toegeven dat zijn urine positief was. Altig verklaarde nog Vijf renners plaatsten vraagstuk op uiterst wankel voetstuk diezelfde ochtend: „Als ik inderdaad be trapt woxxlt, ga ik naar huis. Ik zal mijn dochtertje die schande niet kunnen doen. Wat denk je dat het is als ze op school zeggen: jij bent de dochter van de gedopeerde Altig". De Duitser zwoer dat hij niets gebruikt had, maar hij veranderde zijn houding toen het officiële communiqué met zijn naam er op verscheen. „Het zal wel i zo n geval zijn als dat van Merckx", v< klaarde hij. „Iemand anders zal wel iets' in de drinkbus gegooid hebben". Na rug gespraak met zijn ploegleider Pezzi be sloot Altig, die nu dus 15 minuten ach-, teruit gezet is in 't algemeen klassement, tooh verder te rijden. De betrapte renners wordt al de prijzen ontnomen die zc die dag wonnen. E ook bekend dat als een renner vi ploeg in een proegentydrit de reglemen ten overtreedt de gehele ploeg een kwar tier in het ploegenklassement achteruit gezet wordt. Bij al deze affaires blijkt telkens hoe slecht de samenwei'king tussen de verschillende bonden en de UCI is. Een uniforme strafmaat is er niet. Een i forme lijst van verboden middelen bestaa' evenmin in alle landen. En omwille va de Tour doorkruist de Franse wielerbon met toestemming van de Franse ministe van Sport de gehele lijn nog eer aparte maatregelen. Tracht nu maar in dit doolhof een weg., te vinden. Geen wonder dat er zovelen struikelen. REVEL Rini Wagtmans had de individuele tüdrit in Revel bijzonder serieus voorbereid. „Ik wil", verkondigde hij 's morgens, „beslist bij de groten staan in de uitslag". Wel. het lukte uitste kend, want hU kwam op de vijfde plaats en was 30 sec. sneller geweest dan Felice Gimondi en 1 min. 3 sec. langzamer dan winnaar Eddy Merckx. In dc uren voor de start was Rini Wagtmans een nerveus man geweest. Hij lag tot kwart over twaalf op zijn bed in zijn hotel en raakte ge prikkeld toen de wagen, waarmee hij naar Revel moest, niet snel genoeg voorkwam. „Straks", mopperde Wagtmans, „is er niet eens tijd om een behoorlijke trainingsronde te rijden". Na een intensieve verkenningstocht over het achttieneenhalve kilometer lange heuvelachtige parcours, ging Wagtmans vervolgens een uur rusten in een schoolgebouw, dat opengesteld was voor de renners. Als laatste maatregel voor de krachttoer trok hij een dun zijden truitje aan en dat werd hem bijna noodlottig. Volgens het reglement namelijk was dat ten strengste verboden en zou overtreding gestraft kunnen worden met diskwalificatie of tijdstraf. Eén minuut voor de start hoorde Wagtmans ervan en hij liet meteen zijn origineel shirt komen. De race zelf liep toen voorspoedig. „Alleen de tweede hellingaldus Wagtmans, „vond ik lastig. Voor de rest ging het lekker". Nooit verwacht De overwinning in deze rit tegen hel horloge ging naar Eddy Merckx, die daarmee zijn tweede zege op dit onderdeed bereikte Hij was bijna een minuut sneller geweest dan Roger Pingeon en dat verraste hem zelf. „Ik had zo'n verschil nooit verwacht", meldde Mèrckx eenvoudig. In de ochtenduren had hij zestig kilometer getraind. Koersanimator Toen het er in de veertiende Touretappe werkelijk op aan kwam, ongeveer vijftig kilometer voor de finish in Revel, was koersanimator Eddy Beugels te moe om nog mee le kunnen doen aan de strijd om de eerste plaats. Drie keer sloeg hij ten aanval drie keer pakten ze hem terug. De vierde maal mocht hij wegblijven, om jacht te maken op de weer aan zijn naam bouwende Joaquin Agostinho (bijna drie minuten vooruit), maar dal karwei kon Eddy Beugels niet afmaken zoals hij wilde. De actieve dag van Eddy Beugels begon na tach tig kilometer wedstrijd. „Voor de start", aldus Beugels later, „heb ik het routeschema eens goed bekeken. Hel leek me ccn echte etappe voor mij. Een beetje berg-op, berg-af, maar alles by elkaar toch niet te zwaar. Verder rekende ik op de rusl in het peloton, maar ik kwam bedrogen uit." Eerste kans Aan de eerste demarage van Beugels waren drie pogingen van anderen voorafgegaan. Geïnspireerd zoals Beugels, door de wetenschap dait het weel een lange, warme dag zou worden, meldden zich verschillende kandidaten voor een vroege ontsnapping en bij de liefhebbers bevond zich zowaar ook Eddy Merckx. Hij, in het gezelschap van Bouloux en Catieau, bracht het echter niet verder dan enkele tientallen kilometers. Kort na de hergroepering maakte Beugels zijn eerste kans. De samenwerking in het vluchtgroepje verliep beslist niet zoals dat moest en bij zijn latere acties zou Beugels weinig steun krijgen, hetgeen Deze krans kreeg Eddy Beugels niet. Hij verdiende hem wel, na zoveel demarrages in de etappe van zaterdag. hem aan de finish tot de uitspraak bracht: „Hoe het kwam weet ik niet, maar steeds sprongen er mee, die geen kop wilden doen. Dan ben je natuurlijk bij voorbaat al gezien". Geluk lachte Alsof hij een abonnement had op de ï-egelmaat van de demarrages, trok Beugels drieëntwintig kilometer nadat het groepje tot de orde was geroepen, weer op pad. En eindelijk dan scheen het geluk Eddy Beugels toe te lachen. Zelf steeds kop nemend, zag hij de voorspr-ong groeien tot vijfentwintig seconden na vijf kilometer, doch dat bleek onverwacht meteen ook het maximum, want het peleton reageerde plotseling fel. Het stond echter even royaal een volgende demarrage toe en daarbij was een andere Nederlander betrokken: Gerben Karstens. Karstens ging met Anni achter Lctort en Guerra aan en nauwelijks hadden ze aansluiting tot stand gebracht ofEddy Beugels dook weer enkele meters voor het peloton op, nu met Dancelli. Voor de zoveelste maal moest Beugels toen ervaren, dat hü op zijn bedrijvige dag weinig meeval kende. Beslissende slag Met nog zo'n vijfenzeventig kilometer wedstrijd tenslotte kwam de beslissende slag, ingeluid door Joaquin Agostinho wiens financiële toestand de dag rooskleuriger gaat worden. Agostinho rukte snel op naar een comfortabele voorsprong die 2.45 bedroeg op het moment, dat Eddy Beugels achter hem aanging. „Ik had de pech", vertelde Beugels, „dat Aostinho in Mazamet nog net onder de spoorbomen door kon- Op die manier won hij veertig seconden, maar dat was niet het ergste. Nee, het beroerdste vond ik dat hij door het meevallei-tje uit het zicht raakte. Ik had geen doel meer om me op te riohten". Ondanks die handicap liep Eddy Beugels aardig in en maakte binnen tien kilometer anderhalve minuut goed. Ofschoon de snelheid hoog lag, zag Wilfried David kans aan de aandacht van het peleton te ontsnappen en Eddy Beugels te achterhalen. „Ik heb toen tegen Wilfried gezegd: „Als jij het meeste werk wilt doen, zal ik niet meesprinten". Uiteindélijk gebeurde dat toch en Wilfried David was er wat boos over. Maar Eddy Beugels, na de jacht, die mislukte omdat Agostinho in een hoog tempo kon blijven rijden: „Op een gegeven moment kwam Wilfried ervoor te zitten en moest ik wel weer kop gaan doen. Daarna verviel natuux-lijk mijn toezegging. En bovendien: ik had die slag tot stand gebracht. David kwam achter mij aan, dus wat dat beti-eft...

Leidse Courant | 1969 | | pagina 6