m Europese bijeen in zigeuners Banneux DEELNAME LOOPT OVER ALGEMEEN TERUG is EN m WEDSTRIJD TUSSEN STOOMWALSEN Stoelendans met 1 O-tonners Springende zeewolf bedreigt vis Florida Tien gewonden bij frontale botsing Slachtoffers van verkeer in weekeinde Der Spiegel interviewt mr. Luns Mijnmaatsch. Curacao dreigt met sluiting Afkoeling van dertig dagen afgekondigd Roeitocht van acht over Kanaal mislukt ■e Aa en 1060, ideren (i .90, slacl s 225-250 pnjslii een II (6 p. 74; ide b.) II lem (12 Xi; sla elderij ispeen 0. Groent ardbeien bessei ie 9-19 10-300; 21-38; kt 80 36Pos ■r 12-23; s 15-37 n B 38C iten CC speen 1. 8-22 MAANDAG 14 JULI 1969 DE LEIDSE COURANT HOORN „Als het enigszins kan, zullen wc graag volgend jaar terugkomen." Deze spontane reactie kwam zaterdagmorgen uit de mond van de heer R. Gebhard. secretaris van de Stoomwalsenclub Nederland. Zaterdag is deze club, die eind april is opgericht, voor het eerst naar buiten getreden met een evenement, dat in Engeland een grote populari teit geniet; een wedstryd tussen stoomwalsen uit bet begin van deze eeuw. De IJsselmeerstad Hoorn kreeg de Nederlandse pri meur. In het stadje, waar de klok enkele honderden jaren lijkt te hebben stilgestaan, als men door het centrum wandelt met zijn smalle straatjes en pitto reske gevels, werd zaterdag opnieuw de herinnering aan een rijk verleden opgeroepen: dank zij de in spanningen van de Stichting Stad Hoorn. Dit ver leden was daarentegen van meer recente datum. Uit het begin van het stoomtijdperk waren vijf tot tien ton zware walsen opgedoken. Fraai opgepoetst ston den ze 's morgens vroeg reeds in het gelid, om 's mid dags tegen elkaar de strijd aan te binden tijdens een 9lalom, „stoelendans" en touwtrekwedstrijd tegen het publiek. Ruim drieduizend mensen sloegen de be wegingen van de vehikels gade, terwijl deze fluitend, blazend en piepend hun rondjes draaiden op het par cours. De slalom verliep zonder moeilijkheden. Een der walsen reed op verzoek van de NOS-cameraploeg wel een olievat omver, terwijl een der andere ma chinisten de grootste moeite had om het stuur tijdig om te draaien toen hij de dranghekken tot op een, zowel voor hemzelf als voor het publiek, gevaarlijke afstand naderde. Tijdens de stoelendans dienden de vijf machinisten op een fluitsignaal hun wals te ver laten en een olieton te bezetten, die ln het midden van een cirkel was opgesteld, terwijl de voertuigen werden overgedragen aan de bijrijders. Hierbij was sprake van een afvalrace, aangezien telkens een ton minder werd neergezet dan er deelnemers waren. De tweede ronde van de stoelendans kreeg een voortijdig slot, toen de architect G. van der Pol uit Huizen met zijn wals „Pluisje" door het wegdek zakte. Tijdens een touwtrekwedstrijd tussen „Pluisje" en deitig bezoekers van de manifestatie, brak de kabel tot enkele malen toe. Het publiek aan de andere zijde van de dranghekken heeft zich mede dank zij deze niet verwachte voorvallen echter volop vermaakt. De heren van de stoomwalsenclub trouwens ook. „De machinisten komen volgend jaar graag terug", Mariano Rumor formateur (Van o e correspondent) ROME Mariano Rumor heeft „onder voorbehoud" de uitnodiging van presi dent Saragat aanvaard om een nieuw l^kibinet te vormen. Hy zei dat hy het ou proberen met de coalitie het centrum. De chiüsten-democrat/ische partij is er tegen alleen aan het hoofd te staan van interimkabinet, maar de vooruit zichten op een coalitie links van het centrum schijnen klein. Zowel de repu blikeinen als de sociaal-democraten zeg gen dat ze niet bereid zijn deel te nemen regering links van het centrum. ekende schatgn )e baten elk jaa' •eniging rijgt hul (Van ome correspondent) BANNEUX In het doorgaans srus- tige Ardennendorpje Banneux in België was het zondag buitengewoon druk. Ruim vijfduizend zigeuners uit Spanje. Frank rijk, Duitsland, Italië, Oostenrijk en Nederland waren in Banneux bijeen gekomen voor de jaarlijkse grote bede vaart. In aanwezigheid van alle moge lijke schilderachtige figuren, die hun leven sljjten in een woonwagen, droeg kardinaal Suenens, aartsbisschop van Mechelen, bijgestaan door vijf bisschop- nen en 25 priesters 's morgens een CAPE KENNEDY Aan de vooravond van de lan cering van Apollo 11 ma ken de geleerden zich hier zorgen over de „lo pende zeewolven" dan over de mogelijkheid dat de as tronauten, bij hun terug keer op aarde, een dodelijke maanbacil bij zich zullen De zeewolf is oorsprnke- Florida geïmporteerd als exotische vis voor aqua riums, maar vond de flora en fauna van de staat zo antrekkelijk dat men nu plaag te maken ïeeft, waarbij deze dieren s nachts, tot ontzetting van overigens nuchtere auto mobilisten, over natte ver keerswegen springen. De zeewolf houdt, behalve van kaas en wormen, ook van garnalen, kevers, slak ken en moselen. De vis kan op land en in zowel zoet als zout water leven en legt over land per minuut van vijver naar meer sprin gend, een afstand van an derhalve meter af. Dit maakt de vis hongerig en bedreigt daardoor de vis stand in Florida. Pogingen om deze vissoort met vergif uit te roeien liepen ook op niets uit, omdat de vis on middellijk het water uit sprong en zich naar beter water begaf, de andere vis sen achterlatend die door het vergif wel stierven. De zeewolf is ongeveer der tig centimeter lang. Hij be weegt zich voort door zijn rug als een boog te span nen en dan vooruit te schie ten, waarbij telkens onge veer zes centimeter afge legd wordt. De bron van al de?e ellen de is, volgens de speciale Commissie die hier een on derzoek naar ingesteld heeft, een vishandelaar die de vis zelf wilde kweken, liever dan ze uit Zuid- Oost-Azië te importeren. Dit slaagde zo goed dat de zeewolven in zijn vijver eerst alle andere vissen op aten, waarna ze er uit sprongen om nieuwe jacht terreinen te zoeken. (Copyright The Guardian) plechtige mis op met begeleiding van tientallen violen, door rasechte zigeuners gehanteerd. 's Middags reed de kardinaal in een auto langs alls wagens van de zigeuners, om de zegen over de wagens en hun bewoners af te smeken. Een gebeurtenis, die op een echte zigeunermanier plaats vond. Overal waren huisaltaartjes op gericht. Men had tafeltjes naar buiten gesleept, waarop kruisen, Mariabeelden, medailles, wij watervaatjes, rozenkransen en meer religeuze artikelen uitgesteld lagen. Sommigen hadden een kleedje over de motorkap van hun auto gelegd, zodat Maria op haar gemak tegen de voorruit kon leunen. Overal zag men groene takken, zodat men niet aan de indruk kon ontkomen dat Banneux een compleet bos armer is geworden. Vooral 's middags echter werd de drukte enorm. Tienduizenden toeristen waren naar het kleine Maria-oord gekomen, om de zigeuners te bekijken. Een totale spraak- en verkeersverwarring was dan ook het gevolg. Lange rijen auto's legden het ver keer totaal lam. Een enorme menigte wrong zich tussen de woonwagens van de zigeuners door om vertederd naar kleine zwarte kindertjes te kijken, die zich gewillig lieten fotograferen, maar dan meteen een vuil handje uitstaken om de nodige munten op te strijken. De ouderen onder de zigeuners hadden ook al snel in de gaten dat aan die toeristen veel geld viel te verdienen, zodat men bin nen de kortste keren overal groepjes zigeuners zag opduiken, met een viool, een accordeon of een harp, waaruit de meest romantische melodietjes opklon- Anderen trachtten hun omzet te ver hogen door kleedjes of rozenkransen te verkopen. Iedereen genoot echter van het fantastische schouwspel. De toeris ten van de zigeuners en de zigeuners van de toeristen. Het moment echter, waarop beiden wachtten, was het grote slotfeest dat 's avonds begon. Naast een immens kampvuur had men een vlonder opge steld, waar iedereen iets liet zien van de folklore, die langzaam verloren dreigt te gaan. Spanjaarden dansten de flamenco, Italianen zongen, Fransen speelden op hun oude violen en ieder een liep, zong en danste door elkaar. Een wervelend feest als slot van de enorme familiebijeenkomst, die ondanks de toeristische drukte toch nog iets van een operetteachtige romantiek deed her- Nieuwe Franse socialistische partij (Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS Tijdens het weekend is de nieuwe Franse socialistische party defi nitief opgericht. Zy is de voortzetting van de oude socialistische party SFIO, Frans? sectie van de arbeidersinterna- tionale. maar heet voortaan gewoon: „socialistische partü". De toekomst zal moeten uitmaken of deze naamsverandering de nieuwe par tij de grote aanhang zal opleveren die zij er zelf van verwacht. De socialistische partij heeft zopas met de presidentsver kiezingen de grootste nederlaag in haar geschiedenis achter de rug en het zal ze ker jaren duren voor zij zich weer van die klap herstelt. Zij wil haar aanhang zoeken onder alle anti-gaullisten die nog in de democratie geloven en onder alle communisten voor wie ook de vrijheid nog iets betekent. Guy Mollet, de vroe gere partijsecretaris, formuleerde de ver houding tot de communisten als volgt: „Geen socialistische regering zonder de communisten, geen communistische rege ring zonder de socialisten". DEN HAAG In Schoonloo onstond zaterdagmiddag laat een frontale botsing tussen twee personenauto's, waarby tien personen werden gewond. Met drie am bulances werden zes ernstig gewond naar het Wilhelminaziekenhuis in Assen overgebracht. Een personenauto, bestuurd door een 46-jarige man uit Wormerveer. verleende geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door een inwoner uit Stadskanaal. De bestuurder van de eerste auto, zyn 45-jarige echtgenote en de 69-jarige schoonvader werden ernstig gewond. Een vierde inzittende kon na be handeling huiswaarts keren. Op de Amsteldijk-Noord onder Uithoorn is zondagavond een personenauto met vier inzittenden onder een autobus te recht gekomen. Het ongeluk gebeurde ir een bocht die door de personenauto met te grote snelheid werd genomen, door de wagen op de linker weghelft terecht kwam en daar onder de autobus schoof. In de personenauto zaten twee jongens en twee meisjes, van wie er drie levensgevaarlijk werden gewond. In Zevenaar liep zaterdagavond een meisje, bang voor een hond, de weg op. Zij werd door een auto aangereden gedood. Een achttienjarige jongen uit Moddergat reed met zijn niet verlichte bromfiets in Oostdongeradeel tegen auto. Hij overleed aan de gevolgen. In Hummelo Keppel is een 43-jarige man uit Deventer om het leven gekomen toen zijn auto werd gegrepen door eer waaraan hij geen voorrang had verleend. Tussen G roenlo en Ruurlo is een 20- „Stierenloop" i Pamplona: een dode PAMPLONA (AP) Een grote zwarte stier heeft zaterdag tydens de historische stierenloop van Pamplona een bloedbad aangericht: een man werd gedood en twee ernstig gewond. Enige minuten nadat de kudde stieren werd losgelaten greep de stier Reposado, wat in het Spaans „kalm" betekent, man, drukte hem tegen de muur van militaire ziekenhuis en bracht hem de stoot na de andere toe. De man was aankomst in de operatiezaal van het zie kenhuis overleden. De stier werd later gedood. De dood van de onbekende waaghals scheen weinig invloed te hebben op de duizenden feestvierenden in de oude stra ten vaq deze Baskische stad. Tijdens de zevenflaagsé jdaflijlfte kéfmlè van San Fermin, wordt er non-stop gedronken, ge geten en geparadeerd. Verkeersruzie eindigde met verbroedering TURIJN (Reuter) Twee automobilisten die na een aanrijding in Turijn in een heftige ruzie verwikkeld raakten, zijn elkaar tenslotte tot tranen bewogen in de armen gevallen. Toen omstanders namelijk de twee kemphanen ertoe had den bewogen eikaars namen en adressen te noteren en de zaak aan de verzekering maatschappijen over te laten ontdekten zij dat zij halfbroers waren die elkaar sinds 1941 niet meer hadden ontmoet. De mannen besloten meteen de schade in te halen en gezamelijk de vakantie door te brengen. Een van de broers woont en werkt in London, de ander zijn geboorteplaats Cagliari, op Sardi- eldoorlo >ij de eef hij Steeds minder militairen bij Nijmeegse vierdaagse (Fan onze correspondent) NIJMEGEN Steeds meer landen ne men deel aan de Nymeegse vierdaag se die volgende week dinsdag begint. By de aanvang van de 53ste vierdaag se zullen niet minder dan 22 vlaggen gehesen worden van verschillende lan den en zullen 22 volksliederen ten ge hore worden gebracht. Dit jaar zyn er by gekomen: Argentinië, Iran, Zuid- Afrika, Tsjecho-Slowakye en Indone sië. Deze landen nemen voor de eerste keer deel. Het totaal aantal ingeschreven bur gers en militairen voor de nationale vierdaagse kwam deze keer niet hoger dan 15.454. Het aantal militairen is sterk teruggelopen. In groepsverband lopen er nu 6.055 en 616 bij de indi- viduelen. In totaal dus 6671. Vorig jaar waren het er 8039. De oorzaak van deze teruggang i6 dat er dit jaar in het militaire vierdaagsekamp Heu- mensoord niet meer dan 7.000 man gelegerd kunnen worden. Ook de Zwit sers die tot dusver in scholen hebben gebivakkeerd, worden nu onderge bracht in een kamp. Voor het eerst betalen de buitenlandse militairen f 20 per persoon voor deze week aan logies en voeding. Er lopen dit jaaar 346 burgers meer mee maar 1368 militairen minder. Bij het opmaken van de deelnemerslijst dat gaat dit jaar voor het eerst met een computer blijkt dat in totaal 1022 wandelaars minder hebben inge schreven dan vorig jaar. De militaire overheid heeft de laat ste jaren bezuinigingsmaatregelen ge nomen voor dit wandelevenement. Aangekondigd is nu ook dat indien men volgend jaar wederom wil be schikken over een pontonbrug over de Maas bij Cuyk daar 60.000 gulden voor moet worden neergeteld. Tegen deze maatregel is geprotesteerd door de burgemeesters van Cuyk en Nijmegen en Eist, terwijl meerdere burgemees ters bijval hebben getoond met dit protest. Het bestuur van het K.N.B.V.L.O. kan zich niet permitteren een dergelijk be drag hiervoor te fourneren. Dat zou neerkomen op ongeveer 4 gulden per wandelaar. Indertijd heeft de militaire overheid zelf deze pontonbrug aange boden. Men ging er toen van uit dat de pontonniers dan een prachtig oefen project zouden hebben. De ponton brug heeft in de loop der jaren grote en belangrijke diensten bewezen. Le den van het koninklijk huis, veel mi nisters en ambassadeurs zijn er over heen vervoerd. Dit jaar komen er meer dan 20 Italianen aan de start. Vele jaren was het een Italiaanse, in Nij megen wonende ijscoman, die in schreef maar bijna nooit meeliep. Vo rig jaar echter liep een advocaat uit Milaan mee. Deze was zo enthousiast, dat hij een twintigtal wandelvrienden heeft weten warm te krijgen om mee naar Nijmegen te gaan. Het aantal deelnemende Duitsers is 1581, een stijging van 202, Engeland komt met 1222 personen en Zwitser land met 1163. Voorts zijn er 226 Ame rikanen, 292 Denen, 945 Belgen, en een NAVO-groep van 161 man, 151 Canadezen en 67 Israëliërs. Op de laatste dag van de vierdaagse zullen helikopters van de rijkspolitie boven het wandellegioen vliegen en de ver keersdrukte in de gaten houden. Het Nijmeegse wandelfeest zal opgeluis terd worden door een aantal binnen- en buitenlandse muziekkorpsen, onder andere uit Engeland en Duitsland en Zwitserland. Uit eigen land komen de Marinierskapel en de kapel van de koninklijke luchtmacht jarige inwoner uit Winterswijk om het leven gekomen, toen hij met zijn motor rijwiel tegen een boom reed, vervolgens op het verkeerde weggedeelte terecht kwam, waar hij door een auto werd overreden. Een zestienjarige jongen uit Emmeloord verongelukte vlak voor de ouderlijke woning toen hij door een personenauto werd aangereden. Hij stak op zijn bromfiets de weg over naar de inrit van zijn woning. Een 17-jarige bromfietser uit Hardinxveld-Giesendam is om het leven gekomen toen hij in botsing kwam met een personenauto die hem bij het afslaan sneed. Geschrokken van een hond die op haar toesprong liep een 8-jarig meisje uit Hellevoetsluis bij de woning van haar ouders het fietspad op. Zij werd gegrepen door een brom fiets en overleed later in het ziekenhuis aan de verwondingen. Voor zijn woon huis in Oud-Gastel is een driejarig jongetje door een personenauto aan gereden toen het plotseling de weg op rende. Het jongetje was op slag dood. HAMBURG (AFP) Dc kandidaat- landen voor toetreding tot de Europese gemeenschappelyke markt moeten niet alleen de tekst van de EEG-verdragen aanvaarden, maar ook de geest ervan, aldus heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J- M. A. H. Luns, in een vraaggesprek met het West- duitse weekblad „Der Spiegel" gezegd. Als einddoel van de Europese politiek noemde minister Luns een politieke unie. Minister Luns zei dat onderhandelin gen met Groot-Brittannië over toetreding moeilijk zullen zijn maar de moeilijk heden zulen niet onoverkomelijk zijn. Het zou kunnen dat de Zes van de Europese gemeenschappen eerst onder elkaar een aantal moeilijke problemen regelen alvorens met de Britten om één tafel te kunnen gaan zitten De Nederlandse bewindsman sprak als zijn mening uit dat voor de economische problemen die verbonden zijn aan toe treding van Groot-Brittannië, oplossin gen kunnen worden gevonden. Op het gebied van het landbouwbeleid zal een overgangsregeling kunnen worden gezocht. De minister zei dat een regeling voor toetreding van Groot-Britannië moet zijn gevonden, voordat de toelating van an dere kandidaat-landen aan de orde komt. Ook zei minister Luns nog dat de nieuwe Franse president Pompidou, hem monder onbuigzaam schijnt te zijn dan generaal De Gaulle- WILLEMSTAD (ANP) De regering m de Nederlandse Antillen heeft in verband met een by de mynmaatschap< py Curacao dreigende algemene staking, die vandaag had moeten beginnen, afkoelingsperiode van dertig dagen afge kondigd. Dit betekent dat de staking voorlopig van de baan is, evenals de sluiting van het bedryf waarmee directie van de mynmaatschappy had gedreigd. De vakbond van mijnwerkers, de .United Miners Union of Curacao' (UMUC), had zaterdagavond op een gadering besloten het werk in het gehele bedrijf neer te leggen indien zijn eisen niet uiterlijk vandaag waren ingewilligd. De directie deelde daarop de gouverneur de Antillen, de Antilliaanse minister Sociale en Economische Zaken e Mgr. Defregger overweegt zijn ontslag MUNCHEN (KNP) Mgr. Defregger. de hulpbisschop van MUnchen, verbiyft n klooster in Beieren om te over wegen welke stappen hU moet onder- n, nu groot rumoer ls ontstaan over zyn oorlogsverleden. Men verwacht dat hy met een verklaring zal komen en sommigen zeggen' zells dat hy ontslag al nemen. De hulpbisschop van München heeft n de oorlog aan een mindere het bevel doorgegeven zeventien bewoners van het Italiaanse dorp Filetto ter dood te bren gen als represaille tegen de dood van en kele Duitse soldaten. Kardinaal Döpfner van München heeft het opgenomen voor zijn naaste mede- De Duitse Pax Ohristibeweging heeft de kardinaal om zijn moedige hou ding geprezen, maar het Duitse katho lieke weekblad Publik heeft verklaard dat de bisschop er beter aan doet zijn ontslag in te dienen. Trouwens het blad vraagt zich af hoe iemand met zo'n oor logsverleden. al heeft hij er dan ook geen directe schuld aan gehad, ooit tot een officiële ambt in de Kerk geroepen is kunnen worden. Mgr. Defregger doet er volgens Publik goed aan een offioieel onderzoek naar de hele zaak aanhangig landsbemiddelaar gisteravond telegra fisch mee dat zij geen andere mogelijk heid zag dan sluiting, wanneer de sta king doorging. Zij betoogde dat de mijn- maatschappij er de UMUC de afgelopen week van op de hoogte had gesteld dat zij bereid was „te voldoen aan eisen die in overeenstemming zijn met de huidige C.A.O. en de wettelijke bepalingen". In besprekingen met de vakbond was „al overeenstemming bereikt" over een ver hoging van het basisloon met 4 ter tegemoetkoming in de gestegen kosten van levensonderhoud. De UMUC had 10% geëist. Brand verwoest luxe hotel (Van onze correspondent) AARTSWOUD. Tengevolge van een felle brand, die waarschyniyk is ont staan door een gasontploffing, is in de nacht van vrydag op zaterdag het hotel „Wilhelmina" in het Noordhollandse dorp Aartwoud geheel verwoest. De vry- willige brandweerkorpsen van Hoogwoud en Opmeer waren niet in staat het pand en de inboedel voor de ondergang te behoeden. Direkt na de explosie omstreeks kwart over drie stond het hotel in lichter laaie. In het gebouw, dat eigendom was van de Amsterdamse strip-teasedanseres „Brigitte" Gruyters, was op het moment dat de brand uitbrak, niemand aanwezig. De beheerdster, mevr. Van Meeuwen was rond half twaalf met enkele personeels leden naar Amsterdam vertrokken, het hotel „Wilhelmina" dat uiterst luxueus was ingericht, blijkt volgens geruchten voor een half miljoen gulden te zijn ver- DOVER (Reuter). De poging van een ploeg van de roeivereniging „De Hoop" uit Amsterdam om per roeiboot vanuit Calais het Kanaal over te steken is mislukt. Midden op het Kanaal liep de roeiboot averij op. Twee motorboten hebben de acht roeiers opgepikt, onge veer twaalf kilometer uit de Engelse kust. De „Acht" kwam ln moeilijkheden door golven van een zeeschip. De boot- scheurde. Desondanks roeide de acht al hozend door. In het zicht van de Engelse fit moest men echter opgeven.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5