S)e £eidóe6oii/ttmt Nadel nzess 1969 DOEL LOENA NOG STEEDS ONBEKEND Cape Kennedy lijkt wel een heksenketel Ernstige onlusten in heel N.-Ierland Stunt van Sovjet-Unie Leidse Courant 60 jaar Hair in Scheveningen gestrand Mr. Scheltinga naar raadpleging Premier van Trinidacl liet op Schiphol verstek gaan Verongelukte missionaris gevonden P A P E N 6 R A C H T 32 - L E I D E N POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart. 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.00—19.00 uur) VRIJ WARM wind, later op de dag in de kuststreken wind t MAANDAG 14 JULI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 60e jaargang, no. 17.798 MOSKOU-CAPE KENNEDY (AFP-DPA-Reuter-AP) Behalve de Sovjet deskundigen zelf, weet niemand precies wat het doel is van het in het weekeinde gelanceerde onbemande Russische ruimtevaartuig, Loena-15, naar de donkere zijde van de maan. Eerdere geruchten, dat de Russen, nog vóór de terugkeer van de Apollo-11, over maanstof willen beschikken, zijn weer actueel geworden, maar vele deskundigen betwijfelen het of de Russen nu al in staat zijn om een onbemand vaartuig op de maan te laten landen, maanstof te verzamelen en weer naar de aarde te laten vertrekken. Vandaag is hel zestig jaar geleden. Leiden de oprichting plaats van de N.V. Leidsche Cou rant. Het eerste nummer van De Leidsche Courant in vernieuwde daarvoor werd ook al reeds een Leidsche Courant uitge geven verscheen op 1 oktober. Reden waarom w(j het vandaag slechts bij dc vermelding van het historische feit laten. Op 1 oktober tullen wü aan het jubileum van de krant evenwel bijzondere aandacht, (chenken. IN KATWIJK Meisje gedood onder wielen vrachtauto In ieder geval wordt de baan van de Loena-15 zeer nauwlettend in de gaten gehouden, ook al acht men het in hoge mate onwaarschijnlijk, dat de Russen welbewust de Apollotocht willen ver storen. Men wenst geen i'isico te nemen. Zelf zeggen de Russen, dat het doel van de Loena-15 is: „Ter voortzetting van het programma voor onderzoek van de ruimte en van het wetenschappelijk on derzoek van de maan, benevens de ruimte om de maan". Op Cape Kennedy, waar woensdag de Apollo wordt gelanceerd, is het een kokende heksenketel aan het worden, maar de drie astronauten, Armstrong, Aldrin en Collins, hebben een dag rust gehad. „We hebben niks aan vermoeide ruimtereizigers", zeggen de verantwoor delijke vluchtleiders. Het is één voort durende stroom van nieuwsgierigen. De verkeerspolitie kan het nauwelijks aan en de benzinestations raken door hun voorraden heen. Huurauto's zijn in Flo rida niet meer te krijgen en van logeer- gelegenheid is al helemaal geen sprake meer. De voorbereiding tot de lancering verloopt intussen volgens plan. Afge lopen nacht werd het tellen hervat. Moeilijkheden hebben zich niet voor gedaan. De weersvooruitzichten zijn Het moeilijkste moment van de gehele „operatie maan" is, als Armstrong en (ADVERTENTIE) Aldrin, zittend in hun maansloep moeten terugkeren naar Collins, die hoog boven de maan met de Apollocabine zijn rond jes draait. De maansloep heeft maar een enkele motor, die tenminste zes minuten feilloos moet weilcen om de beide mannen veilig van de maan te schieten. Lukt dit niet, dan moet een machteloze Collins alleen naar de aarde terugkeren en zien beide achterblijvers op de maan onherroepelijk de dood te gemoet, die hooguit twee dagen op zich laat wachten. Of ze zullen, als de motor binnen genoemde zes minuten afslaat, op de maan te pletter slaan. „Wij den ken maar liever niet aan die dingen", zegt het drietal. Eenheden van de Russische marine stomen in zuidelijke richting langs de Amerikaanse kust. Aangenomen wordt dat zij een positie kiezen vanwaar zij de lancering van de Apollo kunnen waar- Tussen de turbulente bedrijven door zagen de hoofdrolspelers van HAIR gisteren ook nog kans om Scheveningen te kust en te keur te doorkruisen. Het luxebad was de eerste halte op hun ontdekkingstocht: het werd een handwarme happening, waarbij ze zich sponbaap. in de boot lieten nemen, vervolgens namen ze land-inttihri iteen kleintje Madurodam,, vaste prik voor Nederlundvaarders. Na afloop van, hun show in het stampvolle Circustheater, die moeiteloos uitgroeide lol de theatergebeurte nis van het jaar. bleken ze ook nog adem over te hebben om in de grotten van de nachtclub Tiffany s hun show nog eens dunnetjes over te doen. Meer over HAIR vindt u op pagina 2. (Van verslaggever KATWIJK Linda van der Vaart uit Utrecht (l'/i jaar) is zaterdagochtend met haar hoofdje onder de wielen van een achteruit rijdende bestelauto gekomen en haar verwondingen in bet acade misch ziekenhuis te Leiden overleden. Het ongeluk gebeurde toen de bestel auto op het caravankamp net voorraden gelost had en achteruit begon te rijden. Ze werd met spoed naar het academisch ziekenhuis vervoerd, maar een paar uur later is ze daar bezweken. Mistral blaast postduiven weg WUPPERTAL (AP) Ruim 8.000 Euro postduiven worden vermist. Hun eigenaren in zes landen, waaronder Ne derland- vrezen, dal een mistral in Zuid- Frankrijk de schuldige is. Slechts 30 van de 8217 postduiven, die lijdag in Barcelona werden losgelaten oor een internationale vliegwedstrijd, zijn tot dusverre naar hun hokken terug- Verondersteld wordt, dat de vogels in het water terecht zijn gekomen toen zij da Rhönevallei bereikten. De duiven, die het overleefd hebben, zullen vermoede lijk enkele dagen nodig hebben om de aar het noorden voort te zetten. Brandweerman gedood bij blussen van boerderijbrand EDE (ANP). Bü het blussen van een boerderijbrand in Otterlo. gemeente Ede. zijn zondagmiddag twee brand weerlieden onder het puin van een in stortende muur bedolven. Een van hen. de 23-jarige G. J. Versteeg uit Otterlo is later overleden. Een ander werd zwaar gewond. De brand ontstond om half drie in een hooischuur aan de Roekelseweg in Otterloo. waar het zesjarige kleinzoontje van landbouwer H. F. Floot met lucifers speelde. De brand sloeg door de felle wind over naar het rieten dak van de boerderij, die enkele ogenblikken later in lichterlaaie stond. De brandweren van Ede. Otterloo. Harskamp en De Valk hebben de vuurzee met groot materieel bestreden, maar konden niet voorkomen dat het bedrijfsgedeelte van de boerderi j geheel afbrandde. De veestapel is op een kalfje na gered. ADVERTENTIE Zoekt U een goed ANKERHORLOGE voor 30.— en f 40.— Of het allerbeste van 200.en 400.— Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Ewe, Anker, Roamer, Citizen. H0RL0GER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft het ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Aanval Sydney Morning Herald DJAKARTA (ANP-AP) De Neder landse ambassadeur in Djakarta, mr. Scheltema. is gisteren samen met de ambassadeurs van Australië en Thailand in gezelschap van de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken Adam Malik naar West-Irlan vertrokken. Het gezelschap zal de uitvoering van de „daad van vrye keuze" bijwonen, die vandaag is begonnen. Malik wilde geen commentaar geven op de Nederlandse uiting van bezorgd heid over de gang van zaken rond de raadpleging. Functionarissen van zijn ministerie gaven echter uiting aan hun grote verbazing over de stappen van Den Haag, ondanks de stilzwijgende overeenkomst tussen de Nederlandse en Indonesische regering om de affaii'e- West-lrian rustig te behandelen om on gewenste publiciteit over de controver siële volksraadpleging te vermijden. De Nederlandse ambassade heeft be vestigd, dat Van den Bosch, een Neder landse eigenaar van een scheepswerf in Sorong, nog steeds in gevangenschap is. verdacht van ondermijnende politieke activiteit. Hij werd op 28 april gearres teerd. Volgens onbevestigde berichten zou een andere Nederlander, Harten ge naamd, gestorven zijn na mishandeling in een legergevangenis in West-Irian, nadat hij was gearresteerd wegens be weerde steun aan de beweging Vrij- Papoea. Het is niet bekend of mr. Scheltema in staat zal worden gesteld deze berichten te onderzoeken. De Sydney Morning Herald heeft de volksraadpleging over de toekomst van het gebied gebrandmerkt als „de laatste faze van het verraad jegens het volk van West-Irian". In een hoofdartikel schreef het blad: „Onder doodse stilte van de buitenwereld worden de bewo ners van West-Irian ertoe veroordeeld tot in eeuwigheid te worden geregeerd door een vreemd volk, dat hen als een minderwaardig ras beschouwt en welks peil van bestuurlijke onbekwaamheid al overduidelijk aan het licht js gekomen". Oostduitse soldaal gevlucht BE7RLIJN (AP). Een Oostduitse grenswacht is gisteravond naar West- Berljjn gevlucht door over de muur, die hü moest bewaken te klimmen. De politie zei, dat de 20-jarige sol daat in uniform maar zonder wapens in het Westelijke stadsdeel kwam. Volgens de politie is hij de 510e Oostduitses sol daat die in uniform naar West-Berlijn wist te ontsnappen sedert de muur op 13 augustus 1961 gebouwd werd. „ORANJEDAC" AANLEIDING LONDONDERRY (Reuter) In de Noordierse stad Londonderry zijn gister avond opnieuw onlusten voorgekomen tussen katholieken en protestanten waar bij elf politiemannen en vjjf burgers gewond raakten. Enkele honderden be togers wierpen barricaden op in de (katholieke) armenwijk Bogside, waar ruiten werden ingegooid en geplunderd werd- De politie werd bekogeld met benzine bommen, flessen en stenen. Op zeker moment vuurde een groep politiemannen in de lucht om zich te ontzetten. Op tal van plaatsen werd brand gesticht. Een huis brandde af. De dag tevoren waren bij ongeregeld heden in Londonderry en andere Noord ierse steden al enkele tientallen gewon den gevallen en veertig arrestaties ver richt. Dit weekeinde werd door de pro testanten „oranjedag" gevierd ter her denking van de overwinning die koning stadhouder Willem III in 1690 op een leger van de katholieke koning Jacobus II behaalde. De burgerrechtenbeweging in Londonderry heeft echter gezegd dat de onlusten niets met het conflict tussen katholieken en protestanten te maken hebben. Premier Chichester-Clark heeft zijn vakantie in Engeland afgebroken en is teruggekeerd naar Noord-Ierland. SCHIPHOL (ANP) Dc premier van Trinidad, dr. Eric Williams, die vanoch tend om kwart over elf uit Düsseldorf op Schiphol zou aankomen voor een werk bezoek van 2'/j dag aan ons land, heeft tot enige ontsteltenis van de hem afha lende regeringsvertegenwoordigers ver stek laten gaan. Staatssecretaris De Koster van Buiten-» landse Zaken en de op verlof in Neder land zijnde ambassadeur Emanuels, die de premier nog in het vliegtuig wilden begroeten, keerden onverrichterzake te rug uit de aviobrug naar de pier: wie er in het Lufthansatoestel zat geen pre mier van Trinidad. „Dit is nog nooit voorgekomen", mom pelde enigszins ontzet mr. D. J. M. van Thiel Coovels, souschef directie kabinet en protocol van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Hij repte zich terstond naar een telefoon en gaf opdracht aan zijn afdeling telefonisch opheldering Im vragen bij het hoge commissariaat van Trinidad in Londen. Intussen stond buiten een escorte van vier bij fel rood geschilderde motoren behorende leden van het korps rijks- BRISBANE (AP) Ln een Trimaran die 800 kilometer uit de kust van Noord- Australië op een rif gelopen was is een skelet gevonden, waarvan men ver moedt dat het het stoffelijk overschot is van de 82-jarige geestelijke Frederiok Watts, die in april van dit jaar uit Soeva, Fiji, vertrok om in zijn eentje naar Syd ney te varen. Watts, een anglikaanse geestelijke, ging in 1967 naar Soeva om de droom van zijn leven te verwezenlijken en het christendom te verbreiden op de afge legen tropische eilanden. De bemanning van een Amerikaans schip, The Aus tral, Pilot, deelde per radio de politie in Brisbane mee dat zij de Trimaran ge vonden had en dat Watts een zeemans graf kreeg. De bemanning trok het schip van het rif en bracht het met de dode aan boord tot zinken. Watts gebruikte de Trimaran als drijvende kansel en om zieke en gewonde eilandbewoners Fiji te brengen. Wijziging telefoonnummer klachtendienst s het telefoonnummer van de KLACHTENDIENST 2 0 8 2 6 bellen T agentschappen gevestigd zijn, wende men zich fc 5 plaatselijke agent. Veertig dames dongen hat afgelopen weekend m Amsterdam mee naar de titel Naaldprinses 1969. De wedstrijd werd gewonnen door de Duitse Christa Stroppe, midden op de foto. die het vaardigst was in het hanteren van naald en draad. Op de tweede plaats de Duitse Brigitte Machyta De derde plaat- was voor een Nederlandse: mevrouw J. de Wilde uit Hengelo links bovenin).

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1