RESULTATEN VAN CHUR BENEDEN VERWACHTING MIJNS INZIENS Van open vuur tot klinisch koele keuken Gebed voor astronauten Slecht nieuws IULI II rERDAG 12 JULI DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 siekenaut n Schu ijKgeoou H. H, tel. 02 >ruR van vakantie wil ik u de aan- de hierbij afgedrukte foto Dch niet onthouden. Daar zitten we ikzelf onherkenbaar op en de eerste rijen bij het ochtend- oncert van de Kurkapel. Vandaag ehijnl de zon zowaar, en daarom togen we buiten zitten, met vóór ons et gezicht op de nijvere strijkers blazers en opzü het gezicht op het óaJs we hier zitten zijn we voor •endeel toch wel wat men akelig woord „bedaagd" leegt te noemen. Niet meer zo héél rg jong dat klinkt beter. Of om et wijlen de heer Goethe na te zeg- Unjung und nicht mehr ganz esund", oni; ig en niet zo erg ge- 'anweg dat laatste zijn we naar dit iurort gekomen, althans de meesten ons, want het prospectus en de Badearzt" hebben het ons beloofd: jodium- en zwavelhoudende bron, araan het Kurort zijn faam te dan- heeft, levert het wrange water, T"1 "Th at ons van bijna alles af kan hel- H H en, bij gewrichtsreuma te beginnen JL_J_L a dan maar zo door, tot aan pijn- jke knipperogen toe. En dat dit in- erdaad zo is. verbeelden wij ons j\If. us maar. en daarom leven wij ^waarschijnlijk toch nog wel een paar langer dan wij soms dachten. 2, telefo Ochtends, na ons zwaveldrankje - het Kurbad, mogen we bij de mu- k van de Kurkapel uitrusten en 3 op ons dieetimaaltje in hotel of ision voorbereiden. Ook de muziek evenals dit dieet aangepast, men /eet hier wat de mensen van het unjung und nicht mehr ganz ge- und" toekomt: geen moderne beat- nuziek of zo, beware néén! Wel piuziek uit het goed „weleer", toen oors nog wél jong en nog wél gezond Uroe varen een „weleer" waarin 5 van de Kurkapel ons te- ugverplaatsen. Hooi De vergeelde en beduimelde partitu- liggen weliswaar ambtshalve op le lessenaar van Herr Kurdirigent, zijn strijkers en blazers lirigeren en spejen het allemaal uit iet hoofd en wij dromen er aandoen- ijk op weg: de ouverture „Martha" v van Flotow. het „Ballet Egyptien" Luigini, de „Maannacht op Alster" van Fetras en voor de ge- nsioneerde krijgers onder ons Mein Regiment" van ene Blanken- 'uen »Ehr und Wehr" van ene - je zou er warempel weer willen méémarcheren! gaat dat dan elke och- zolang de Kurbron nog gravel en jodium spuit,, zolang de Badeiirzte met hulp en rekeningen claar staan en zolang om ons heen ie bergen onaandoenlijk hoog afste len tegen de blauwe hemel. En zo- eek: vo ang eri trots alles, toch nog edn tik- eg 66, eelt je hoop is dat we volgend jaar en "Weidse het jaar daarna, en zelfs het jaar daarna, weer terug mogen komen. a.d. if/j Ll:'lll|U' 5140; wij meerstr, i stil alstjeblieftde Kurkapel De kranten Terug van vakantie heb je een hele dag nodig om de kranten te lezen die de halve gang versperren, en dan ben je weer bij. Een moedeloze senator Boetes heeft het opgegeven, maar Luns is zo gek niet om het hem na te doen, een juffrouw van de retirade heeft een half miljoen gewonnen, de lonen gaan met een cent per gulden omhoog, de Nachtwacht werd bezet en kon blijkbaar, de trommels en pie ken van het Corporaalschap van Frans Banning Cock ten spijt, niets terugdoen, de statistiek heeft bewe zen, dat meisjes eerder zindelijk zijn dan jongens, Jos Vrijburg heeft ein delijk zijn Annewiek gekregen, de verkeersleiders zijn stipt gaan doen en bewezen is dat papagaaien zich uit verveling en niet om andere re denen de veren uit het lijf trekken. En dat is dan wat je van drie weken achterstallige krantenlectuur bijblijft geen wonder dat er in vreemde kranten nooit iets over Nederland te lezen staat! Hun kijk En toch heeft de opstandige kijk waarvan de jeugd zo onverdroten blijk geeft tot gevolg dat ook ietwat oudere lieden zoals uw dienaar allerlei dingen geleidelijk aan een tikje anders leren bezien, ja bijna zo als die jeugd ze ziet! De Duitse t.v. gaf dezer dagen een grondige uitzending over wat er nu precies aan de universiteiten en ho gescholen overal ter wereld gaande is. De uitzending werd besloten met plechtige journaalbeelden uit het ge ijkte universitaire bedrijf: bejaarde professoren die min of meer wanke lend een aula kwamen binnenschrij den, hun slobberige colbertjes schuil gaand onder toga's met de wonder lijkste opstiksels en hun kale koppen getooid met toch eigenlijk zeer zotte baretjes, en die elkaar daarna met vertederde gebaren allerlei kettingen omhingen, waardoor ze prompt en zichtbaar in eer en aanzien stegen ineens was het om het luidkeels uit te proesten! Nog maar vier, vijf jaar geleden zou je er alleen maar eerbiedig naar ge keken hebben, zó eerbiedig dat je er bijna voor uit je stoel zou zijn opge staan. En nu bedééd je je alleen En zo ziet u, het werkt toch door, die generale ontluistering! die weer galoze ontdekking, die sprookjesdich ter Andersen trouwens een eeuw ge leden ook al gedaan heeft: dat de keizer die door iedereen om zijn fraaie kleren benijd werd. toch eigen lijk geen kleren aan heeft J. W. ar Niei i.eentp id uw l kadasl n bij no lof ik wordt, :edelp voorzü beheli Zwitserse keukei Onnodige spanningen taboe door loop-, rijk- en bukschema s Een Van de grootvaders uit onze familie was een zeer vooruit strevend maar hoogst eigenwijs man. Wat hij in zijn kop had, ging door. Als planter op Java snakte hij naar sommige Wes terse nieuwtjes en zo kon het gebeuren dat hij in het jaar 1890 de eerste elektrische keuken van het hele eiland bezat. (Bovendien de eerste trek-w.c. maar óók stamboekkoeien en een dorps torentje dat hij op zijn Ameri kaans had laten afbreken, ver voeren en weer doen opbouw). Oma die dolveel van koken hield, schik te zich op de manier waarop vroeger vrouwen zich schikten. Zij bediende zeer demonstratief het schakelbord dat zo groot was als de wand van een mo derne woonkamer. Maar intussen be reidde haar kokki de verrukkelijkste rijsttafel op de hout- en houtskoolvu ren, zoals dat al honderden jaren tot ieders tevredenheid was gedaan. Buikige potten Onberispelijk maar onpersoonlijk, zo'n kllmitte keuken. Wèl gemakkelijk werken en n een handomdraai schoon. Mevrouw bedient zich van de vloer-schrob-wrijver, die schrobt, reinigt, boent en hoogglanst (Philips). De ontwikkeling van de keuken houdt verband met de ontwikkeling van het stoken. Buikige zwarte potten hingen vroeger boven vlammen van het open vuur. Of ze stonden op eigen pootjes terwijl de houtskool eronder lag te gloeien. Voor bakwerk had de pan een deksel met opstaande rand zodat ook gloeiende houtskool daar bovenop gelegd kon worden. Grilleren op een ijzeren rooster stamt uit dezelfde tijd en in deftige keukens vond men in dat ver leden een draaiend spit. Het werd ge bruikt, maar was óók een statussym bool! (Niets nieuws onder de zon: wel eens van diepvriezer als statussymbool gehoord?). Antiek koper Romantische sfeer behoort definitief tot verleden Spoelbak en ajdruiprek afzonderlijk ingebouwd. Het afdruiprek is gebobbeld waardoor het vaotwerk niet kan wegglijden en het heeft een eigen waterafvoer (Therma). Van de open naar de nog wel gemetsel de, maar gesloten stookplaats, is de eerste stap geweest naar het fornuis. Nu kon de keuken schoner blijven, want de vuurhaard brandde niet meer open in de ruimte, maar was op een schoorsteen aangesloten. Potten en pan nen konden glanzen op de kookplaat, alléén hun bodem kwam nog in aanra king met het vuur. Ons antiek koper was in die tijd gewoon gebruiksvoor werp en het fonkelend poetsen was huisvrouwe-eer. Kolenfornuis De volgende faze is die van het gietijzeren kolenfornuis. In de tijd dat onze grootmoeder op Java met angst en beven haar schakelaars omdraai de en verrukkelijke kip of vis in pisang blad op houtskool liet grilleren, gebruik te een andere oma in het moederland een zwart gietijzeren gevaarte dat al lerliefst was versierd met engeltjes en bloemguirlandes. Op boerderijen deden nog allerlei streekkachels dienst; in een Brabantse plattebuis kon je letterlijk alles stoken en nergens was het gezel liger de benen uit te streken dan onder dat lange kacheleind. Menige huisvrouw vond het zonde en jammer haar nog zo degelijke kolen fornuis te verruilen voor het kleinere witgeëmailleerde gasmachien. Onze eerste grootmoeder die hiertoe overging, kreeg er een met tien pitten plus oven. Ik leerde tot elf tellen bij de kraantjes. Geen schoorsteen meer, geen roet; groot vuur of klein al naar believen, op bevel van één lucifer. Het gasfor nuis doet zijn intreden tegelijk met cen trale verwarming. Want die enorme ko- lenkaehel maakte de keuken 's zomers wel ondraaglijk warm, maar 's winters verrukkelijk van temperatuur. Wie nog geen C.V. had schafte een potka cheltje in de keuken aan. Het gaf met zijn roodgloeiend buikje iets terug Elektrisch fornuis Het gasfornuis met de elf kraantjes maakte plaats voor een handzamer. Grootmoeder werd oud en er hoefde niet zo onnoemelijk veel meer geT kookt te worden. Maar ook zij was vooruitstrevend en ofschoon ze die an dere oma noch de eigenwijze opa nooit heeft gekend heeft, waardeerde zij de vooruitstrevendheid eveneens zeer. Zij schafte het eerste elektrische fornuis in onze kring aan. Ik kwam graag bij haar logeren, mocht dan rijden in de „illikketrische" trem en was diep on der de indruk op een zomer een illik- ketrisch fornuis aan te treffen. „Anne- liesje illikketriesje" werd ik genoemd. Comfort viert hoogtij Gelukkige aanwezigheid priesters Van o verslaggever J. Landman) 'HURHet syposium van de euro bisschoppen in Chur heeft zeer ve- zeker in Nederland, teleurgesteld, de celibaatskwestie is nagenoeg bereikt. Over het probleem van de ags) verhoudingen tussen bisschop- en priesters (een groot probleem zuidelijke landen) evenmin. Wat 1 de eigenlijke bedoeling van het osium: hel uitwisselen van gedachten wederzijdse informatie is ook bij- niets gerealiseerd, alleen al omdat bet dagprogramma amper ruimte rustig met elkaar te praten. eft i was juist tijd genoeg voor de bis- >ppen om te merken dat er zoiets als bisschoppelijke Europese eenheids- ichte nog zo ver weg in de toekomst dat de wording van een politiek men opa daarbij vergeleken een peuleschil kart Misschien was het symposium zonder ij gevo aanwezigheid van priestergroepen in aevolkit br beter in z'n oorspronkelijke opzet laag, maar of het er daarmee voor de rsters, die toch 't onderwerp van be cking vormen, beter op was geworden t zeer twijfelachtig. Want na 'n week ir menen we te kunnen zeggen dat 't ikkig was dat de priesters er wel on, en wel om twee redenen: dank- hun aanwezigheid en die van de we- l-pers heeft een breed publiek kennis laakt met de nood en de verlan- deze priesters en, zij het met iaties, van zeer verf priesters in alle Europese landen.De priesters zelf heb ben hier een nieuwe solidairiteit en ka meraadschap ontdekt. Vooral voor de Italiaanse, Franse, Baskische en Belgi sche Waalse priesters, die in Chur waren, bleek 't 'n volledig nieuwe ervaring le zijn; in eigen land vaak geïsoleerd omdat hun bisschoppen elke dialoog weigeren, in Chur plotseling solidariteit ondervon den van de Nederlanders (Septuagint), de Duitsers, en anderen die in hun nood thuis veelal beter worden begrepen en aanvaard. Die in het Volkshaus levend geworden solidariteit bleek zo sterk te zijn, dal woensdagavond, bij 't informele gesprek met zes bisschoppen, zelfs de baskische priesters aanwezig waren, die aanvanke lijk van geen enkel contact met bisschop pen wilde weten. Die solidariteit is meer geweest dan een soort gemeenschap pelijk gevoel van sociale gerechtigheid, al is dat al zeer veel.In die solidariteit was veel echt christelijke bewogenheid, de wil 'n stuk evangelie waar te maken. De bittere pil die veel priesters die niet in Chur hadden geproesteerd maar toch verwachtingen koesterden, nu hebben moeten slikken, wordt enigszins verguld door het initiatief van kardinaal Suenens met steun van met name het Nederlandse episcopaat. Het is echter nog maar een voorstel om een studie te gaan maken o- ver de celibaatskwestie. De vrees is reeël dat het, ,als het tot zo'n onderzoek komt, een lang onderzoek wordt, en de weg valt veel priesters - vooral in Nederland- nu al zo lang. De bisschoppen en in be langrijke mate de Nederlandse, wachten zware taken en zware beslissingen, vrezen we; ten aanzien van de celibaatskwestie, waaraan straks eenvoudigweg iets gedaan moet worden en (nauw daar mee samen hangend) ;ten aanzien van de brood nodige grotere beslissingsbevoegheid voor de nationale bisschoppenconferenties. Wij hopen op deze zaak naai aanleiding van Chur in de komende dagen nog nader terug te komen. Wel vrezen we alvast te moeten zeggen dat men zijn verwach tingen voor de synode in Rome (oktober a.s.) in deze 't best op een zo laag mo gelijk pitje kan zetten. BOSTON (AP) Kardinaal Cushing, de aartsbisschop van Boston, heeft een speciaal gebed opgedragen voor de be manning van de Apollo-11. Het is afge drukt in het blad van het diocees, en luidt ten dele als volgt: „Eeuwige God, u hebt besloten dat de mens de rentmeester is van een on voltooid heelal. In dat besluit heeft u de mens opgedragen uw heelal te onderzoe ken en tot ontwikkeling te brengen. Over een paar dagen zullen drie vastbesloten mannen onze planeet verlaten en voor de eerste maal hun menselijke voetstap pen drukken op het stoffige oppervlak van de maan. Wij smeken u deze man nen te leiden en le beschermen bij hun poging om een nieuwe dag en een nieuw tijdperk te onthullen". Inmiddels hebben de Nawartóen, n« een laatste medisohe inspectie de drie as tronauten in goede gezondheid ver klaard. Het aftellen verloopt volgens Suikerklontje met poliovaccin voor kinderen in Hoekse Waard OUD BEI JER LAND (ANP) Eind deze week en begin volgende week wor den aan naar schatting 15.000 kinderen en jeugdigen in de leeftijd van vier maanden tot en met negentien jaar in de Hoekschewaard suikerklontjes uitge reikt met een middel tegen kinderver lamming. De geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid heeft in overleg met de gemeentebesturen uit het betrok ken gebied besloten tot deze maatregel, nadat het aantal recent geconstateerde gevallen van kinderverlamming in de Hoekschewaard zich bad uitgebreid. Ruim twee weken geleden weiden in de gemeente Nieuw-Beijerland verlam mingsverschijnselen bii een driejarig jongetje geconstateerd. Kort daarna wer den in dit dorp en 111 de twee na burige gemeenten. Piershil en Gouds waard. ruim zevenhonderd kinderen in geënt of opnieuw ingeënt tegen polio. Deze week bleek het aantal polio- gevallen in deze omgeving zich te heb ben uitgebreid tot drie of vier. Daarna werd besloten tot de massale verstrek king van een suikerklontje met een mid del tegen kinderverlamming aan kinderen en jongeren vanaf vier m den tot en met negentien jaar. In de klontjes wordt een geneesmiddel (Sa- bin) gedruppeld, dat bij reeds ingeënte kinderen de werking van de polio vaccinatie versnelt en versterkt en bij de niet tegen polio ingeënte jeugd het verlammingsvirus dat onder hen cii leert kan bestrijden voordat het 1 schpneeleo tat ga«wl« beefct De moderne keuken is elektrisch van A tot Z. In niets herinnert de aanblik aan de keuken van vroeger. Eigenlijk creëerd worden. Komfort viert hoogtij: de knussigheid en geheimzinnigheid van brouwen en smoren op zichtbaar vuur, dat typisch karakter van het eigen huis, zijn verloren. Geraffineerd kookgerei heeft aan schoonheid van stijl ingeboet. Fornuis, koelkast, diep vriezer, stalen aanrecht, boiler, waar is de romantische sfeer? Gelukkig gaat thans de bouwtechniek in de richting van meer werk op de fabriek en minder op de bouwplaats zelf te verrichten, waardoor de indus triële prefabricatie ook de huishoud- keuken onder zijn hoede neemt. In Zwitserland worden steeds meer hui zen te huur aangeboden met compleet ingerichte keukens. Daarin staat het land vooraan. Het resultaat is een gro ter eenheid tussen al die verschil lende elektrische eenheden. Ze wor den samengevoegd met bijpassende kasten en bergruimten, die elk vol ef ficiënte snufjes zitten. De bewegingen en loopgangetjes van de huisvrouw zijn daarbij bestudeerd. Loop-, reik-, en bukschema's leiden tot het vermij den van onnodige'inspanning. Er is een stroming waar te nemen die zich probeert af te wenden van de kille hyperfunctionele keukenin richting. In ,,de" nieuwe Amerikaan se keuken is veel ongeverfd hout ge bruikt. we zien profielen in deurtjes en speelse jaloezielatjes. Er wordt wat gedecoreerd met kleurige tegeltjes. Elementenbouw De allermodernste opvatting is de ele mentenbouw. Men heeft het geheel van de keuken verdeeld in elementen die in series worden vervaardigd, maar die door ieder naar eigen smaak en behoefte, in eigen gekozen volgorde opgesteld kunnen worden. Het zijn de aanrecht met onderbouw, daarboven de hangwandkasten. Dan volgt een reeks artikelen om van te watertan den: fornuis met of zonder bakoven, wandbakoven, heetwatertoestel. koel kast, koeleenheid van verschillende aard, warmkast, vaatwasmachine, doekendroogkast, pannenkast, flessen- kast, bergkast, vuilnisemrr.erkast, la- denkast, ventilatieëlemenl en elek trische keukenapparaten met eindelo ze mogelijkheden. En toch En als de familie in de beeldige bun galow nu in het bezit is gekomen van een dergelijk volmaakte keuken, dan houdt mevrouw een hongerdieet en meneer is dol op barbecueën. Daar voor heeft hij in de tuin een stook plaats laten metselen. Hij kan er hout in stoken voor de open vlammen en houtskool voor hel grilleren ZELF REINIGENDE OVEN Zelfs de beste huisvrouw heeft moeite met het schoonmaken van de oven. alle ovenreinigers van het lapje-met-slaolie tot en met de nieuwe spuitbus vol schuim ten spijt. In de loop van dit jaar brengt echter een Engelse firma uit Stoke on Trent de Credo Auto clean aan de Nederlandse markt. Die oven is een onderdeel van een elektrisch fornuis. Een spe ciale constructie binnen de oven maakt het mogelijk de lege oven zo hoog te verhitten, dat alle vuil verpulvert tot as en het inwendi ge brandschoon weer aan de dag komt. als de oven weer geopend wordt. (Braadslede, lekbakken van onder de branders, kunnen meegereinigd worden, indiei) men ze vóór de automatische ver grendeling in de oven heeft ge zet om het verbrandingsproces te ondergaan). 'AfHMMOMtoiMiat, Zo vomaabüsoh dn vaLoniowaat hou ook Het zijn niet alleen de schadelijke stof fen uit de sigaretterook die de gezond heid rechtstreeks aantasten, maar ook de luchtverontreiniging waaraan ieder een staat blootgesteld, levert méér ge varen op voor de roker dan voor de niet-roker. Amerikaanse onderzoekers (van het re searchcentrum voor de atmosfeerwe- tenschappen van de Albany-university) hebben vastgesteld dat de vaste deel tjes uit verontreinigde lucht, overgaan in dampvorm wanneer zij door de hit- L'zone van een sigaret worden gezogen. Zij passeren dus ook het sigarettefil- ter en dringen de longen binnen. Sigaretterook vertraagt of verlamt de reinigende werking van de longen. Bij de gemiddelde roker krijgt reinigende werking alleen kans tijdens de slaap, 's Ochtends moeten de verstopte we gen losgehoest worden, maar dat zul nauwelijks afdoende helpen. Verstopte longwegen zijn infectiehaarden, en een van de kwalen uit het bekende rijtje van chronische bronchitus emfyseem en longkanker kan er uit voortkomen. Arbeiders die in sterk vervuilde lucht werken, aanvaarden dit als een soort beroepsrisico. Maar de onderzoekingen hebben aangetoond dat juist de rokers onder hen worden getroffen. Hoe sterker de luchtverontreiniging, des te minder roken, zou een advies kunnen zijn. Rook alleen in air-condi tioned ruimten, zou men kunnen aanr. - den, of met grote tussenpozen om c longen kans te geven zich te herstellen. Ermee stoppen is de beste methode

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5