BALDADIGHEID ZOU TOENEMEN ALS ER NIETS GEORGANISEERD WERD „Penningparade" Lakenhal Tweehonderd exemplaren uit eigen bezit geselecteerd BEWONERS SANERINGS- GEBIEDEN DRAGEN VOORAL LEIDENS LAST APOSTOLISCH GENOOTSCHAP OPENT MORGEN MOOI NIEUW COMPLEX IN ZUID-WEST Eisen volledig gerecht vaardigd FLOR PEETERS CONCERTEERT OP ORGEL VAN PIETERSKERK t SATERDAG 12 JULI 1969 DE LEIDSE COURANT en se mi i r lenaktei Caroline*. lieraan is nu langzamerhand een einde ekomen. De conservatrice van de his- orische afdeling, mej. dra. hist. I. W. Moerman, heeft de collectie nu ge- roepeerd en een overzichtelijke selectie aaruit van ruim 200 exemplaren is hans tot 31 augustus a.s. tentoonge- i de kleine expositiezaal van het luseum. en overvloede moet nog gezegd wor- i, dat munten, waaronder ook de noori- ïunten uit de tijd van het beleg, niet nder de penningverzameling worden ^èerekend. ie penningkunst is in de 15e eeuw in talie ontstaan. De eerste penning werd ir in 1439 door Pisanello gemaakt, eerste Nederlandse penning werd otworpen (of gemaakt) door de he iende schilder Quinten Matsys (pl.m. [1465/6-1530). 'ele bezoekers van het Leidse stede- - ..j.v museum de Lakenhal zullen igrapojc, wel eens met belangstelling ge- eken hebben naar een vitrine in de rgang naar de grote zaal recht te- enover de museum-ingang, waarin en- ele kostbare, deels zeldzame pennin- neergelegd. ngewijden zullen geweten hebben, dat iet slechts een paar exemplaren waren an een rond 300 stuks tellende collec- ie. Weliswaar in vergelijking met an- ere, bekende, verzamelingen niet zo'n itgebreide verzameling, maar volgens enners wel een mooie collectie met en- ele unica en verschillende zeldzame •xemplaren, die zelfs het Koninklijk lenningkabinet in Den Haag niet bezit. opgeborgen in een ruimte, die de doorsnee bezoeker toegan- elijk was. En evenmin als ze systema- isch verzameld waren, waren ze we- enschappelijk en systematisch gerang schikt. A tin de noordelijke Nederlanden ontston den tijdens de opstand tegen Spanje de tgn. triumfpenningen en hadden be dekking op toen actuele toestanden en .ebeurtenissen. Na de vrede van Mun ter in 1648 stond men meer open voor internationale cultuuruitingen en ont- itonden ook hier andere vormen, overi- het buitenland ontleend. Toen ;gon ook de mode om penningen te verzamelen, die de vaderlandse ge- rhiedenis illustreren. Deze tendens duur- le voort gedurende de 18e eeuw en ver kt nog steeds na. Het familieleven het meest geliefde onderwerp: doop, iuwelijk en begrafenis. De zgn. portret - ienningen verschenen eerst aan het inde van de 17e, begin 18e eeuw. Zo 'erden als aanvulling op de triumfpen- lingen uit de 80-jarige oorlog eerst een to Zingi I liefhet k: Jeug Super' jziekspi* Verbleekte wimpel vali Armada wordt gerestaureerd Het zgn. historische bezit van de Lakenhal, dat nu nog verspreid is opgesteld, zal in een permanente historische afdeling van het mu seum worden ondergebracht. De openstelling van deze afdeling zal geschieden rond de komende Drie October-herdenking. De beroemde, maar zeer lange tijd „uit het gezicht verdwenen" Armadawimpel, krijgsbuit van de onder gegane zgn. Onoverwinne lijke vloot en een uniek stuk in de Leidse historische verzame ling, wordt thans in Haarlem in de Werkplaats voor restauratie van historische tapijten, gerestau reerd voor zover het het weefsel betreft. Het beeld op de wimpel, voorstellende Christus aan het Kruis, is echter op het doek ge schilderd en in de loop der eeuwen, mede door ondeskundige bewa ring en verwaarlozing in vroegere tijden, sterk verbleekt. Na de restauratie een zeer kost bare zaak zal de wimpel wor den opgehangen in de zgn. Oud- katholieke kapel van het Museum. Hoewel behorende tot de histo rische collectie, is deze kapel ge kozen, omdat de wimpel na de verovering in de Pieterskerk werd opgehangen. Hl voert vanzelfsprekend te ver om •en al te gedetailleerde bespreking aan de rond 200 thans geëxposeerde exemplaren te wijden. Belangstellenden raden wij aan zich de zeer goed gedo cumenteerde en fraai uitgevoerde ca talogus aan te schaffen (ƒ3,50). Men zal daar alle bekende gegevens en lit teratuuropgaven in vinden. Zo zijn er Leides Vroedschapspenningen, die de leden van de vroedschap ontvin gen als zgn. wijnpenning voor hun op komst ter vergadering. De schutters kregen op de schietoefening en de zgn. schutterspenning, die eveneens in wijn kon worden omgezet. Een merkwaar- bovendien fraai uitgevoerde penning is de Haardstedenpennlng uit 1666, die de inners van het haardsteden- geld voor hun moeite ontvingen boven de honderd gulden, die zij maximaal van het geïnde geld mochten behouden. Voorts zijn er epnningen op de vrede van Breda, op de terugtocht van de Fransen in 1672 en 1673. Verbondspen- ningen van Rijnland, gildepenningen en erepenningen. Penningen werden ook geslagen ter her denking van de aanleg van de drie nog bekende jaagpaden naar Delft, Utrecht en langs de Zijl, alsook van de Haar lemmer Trekvaart en van de di'oogma- king van het Haarlemmermeer. De ope ning van de Katwijkse sluizen in 1807 mocht niet ontbreken, evenmin als de stadhuisbrand in 1929. Vanzelfsprekend is een flink aantal pen ningen aanwezig, die betrekking hebben op beleg en ontzet en van de herden kingsdagen daarvan, evenals penningen, die geslagen zijn bij evenementen der Leidse Alma Mater. In de categorie „Kerkelijke instellingen en weldadigheid" moeten we wijzen op de zgn. Wederdopersdaalde van Mun ster uit 1534, op een aantal exemplaren met betrekking tot de Pilgrimfatbers, waaronder een in Boston geslagen stuk uit 1920. Bekende verenigingen en instituten ont breken evenmin: „Mathesis" en „My tot Nut van 't Algemeen" b.v. Handel en nijverheid brachten eveneens penningen Tenslotte zijn er de zgn. familiepennin gen ter herdenking van huwelijken, gou den bruiloften "en begrafenissen, alsmede erepenningen, geschonken aan bekende personen of geslagen bij herdenkingen daarvan. WILLEM PRINS. Bestuur P. v. d. A. Leiden: LEIDEN Voor acht ton heeft het Apostolisch Genootschap aan de César Franckistraat in Zuidwest een mooi en een gevarieerd gebruik geschikt gebouw neergezet. Hoofdbestuurder of te wel apostel L. Slok uit Bussum zal het morgenochtend openen tydens een samenkomst, die overigens niet zal af wijken van de gebruikelijke zondagoch tend bijeenkomsten. Dit nieuwe gebouw vervangt het veertig jaar oude verga derlokaal aan de Rembrandtstraat, dat aan de firma Hagendyk is verkocht. Het aannemersbedrijf N.V. Woudenberg te Ameide bouwde het naar een ont werp van architect H. Korswagen uit Driebergen. De bouw heeft een jaar geduurd en de leden van het genoot- TER AAR De eerste augurken van de koude grond werden vrijdag aan de groenteveiling gebracht door de tuinders Gebroeders v. d. Ster en A. Esveldt te Ter Aar. Voor 37 tot 49 cent per kg gingen ze naar de groentewagen van v. d. Bosch te Alphen. ALPHEN Onbekenden zyn van nacht in Alphen bezig geweest op een baldadige wyze. Ze hebben bloembakken om gegooid, verkeersborden omgedraaid en verbogen en by sommige mensen uit de tuinen de vlaggestok gehaald. Een paar maanden terug gebeurde ook zo iets; autoantennes worden toen vernield. Een foto van de z.g. Leidse Haardstedenpenning, die op de tentoonstelling is te zien. Het inschrift op de achterzijde is een merkwaardig gedicht, dat het doel v an het haar'dstedengeld op niet mis te verstane, zij het toch wel wijsgerig ingeklede wijs: „Vut roock de grootste ydelheyt Den Alchimist geen loot kan trecken Maer yver en gehoorsaemheyt doet roock tot gout en silver strecken Daer yder aenspant met den Raedt Is roock een goufmyn voor den Staedt". schap hebben zelf daarbij ook de handen vergroot, wat bijvoorbeeld bij de kerst- uit de mouwen gestoken. Het nieuwe complex is bestemd voor Leiden n, waaronder ook de leden uit Voorschoten en een deel van Leidschendam ressorte ren. In totaal telt Leiden n nu 400 le den en daarom zijn er in de grote ver gaderzaal dan ook 400 zitplaatsen alle aangesloten leden bezoeken steeds de zondagochtendbijeenkomst. Het gebouw leent zich door zijn opzet voor een in tensief gebruik en dat vloeit weer voort uit de aard van het genootschap, dat immers een sterk op de praktijk ge richte werkgemeenschap is. Het com plex bevat verscheidene vernuftige vond sten. Zo kan het podium in de grote, zaal (met een levendig edelhouten pla fond door het omhoog laten glijden van de houten achterwand belangrijk worden BURGERLIJKE STAND OEGSTGEEST Geboren: Wilhelmus Jacobus, z v R. H. Boetekees en M. C. M. van Gooi.cn; Thomas Frederikus, z v R. M. van Ettinger en A. M. de Groot; Michael Rumoldus, z v R. J. M. Swetz en E. M. Röst; Bert Leendert, z v L. Klijn en G. Lubach; Marco z v E. Over- beek en L. Molenaar; Nicole Marga- rethe, d v M. H. Trischberger en M. G. Hammer; Petra Susanne Patricia, d v A. Geerlings en P. J. I. Roquas. Ondertrouwd: J. P. Engels en H. Spong; F. Hauwert en M. A. van Groeningen; E. B. Jungslager en R. Hadderingh. Getrouwd: J. D. M. Freuth en E. de Bruyn; H. C. M. Witteman en W. G. Hendriks; P. M. K. Ruijgrok en J. H. E. van der Bent. Overleden: E. Fros; H. E. Harford, w v M. J. G. Hakkert; F. C. Pynacker- Hordijk. Tourpremies De Leidse Courant In de etappe van gisteren heeft de grote Belgische wielerkeizer zich eindelijk eens niet in de voorste gelederen opgehouden. De dagprijzen werden daardoor ver deeld door zeventien „mindere go den," waartoe de vorig jaar nog zo gelouterde Jan Jansen behoor de. De Ossendrechter, die zich na de zwakke verrichtingen in de afgelopen dagen wel eens wilde rehabiliteren slaagde echter niet geheel in zyn opzei. Het was Gui- do Reybroeck, die voor onze zui derburen de zoveelste overwinning pakte en die Jan Jansen op de tweede plaats hield. Ofschoon Rey broeck als sprinter een grote naam heeft gekregen tipte nie mand van onze lezers hem, of- schon toch mocht worden ver wacht dat juist in deze vlakke rit de sprinters aan bod zouden ko men. Dat betekent dus dat voor de 14e rit voor de L.C.-lezers een premie van tien gulden ligt te wachten. feestvieringen van pas komt. Bovendien kan dit podium ook als po dium worden gebruikt voor een kleinere zaal, die achter de grote zaal op de zij kant van dit podium aansluit. Door toe passing van vouwwanden zyn voorts van podium en kleine zaal weer afzon derlijke zalen te maken. Naast de grote zaal omvat het gebouw door bovengenoemde scheidingsmogelijk heden drie kleine bijzalen, een werk plaats voor de knutselclubs, een schil derswerkplaats, een kindercrèche, een keuken en garderoberuimten. Er zijn afzonderlijke overdekte stallingsgele genheden voor fietsen en bromfietsen. De verschillende onderdelen van het ge bouw zijn gegroepeerd rond een patio, een sfeervol aangelegde binnentuin, waarin de eentonigheid van betontegels is doorbroken door bassaltkeien en ver der uiteraard door bloemen en heesters. Acht jaar geleden werd het gebouw van Leiden I in de Sumatrastraat geopend. Woensdagavond van 7 tot 9 uur is het gebouw in Zuidwest open voor bezichti- ging. Wijkbewoners en andere belang- J stellenden zijn dan welkom. LEIDEN. Dringend noodzakelijk moeten van het Rijk bijdragen worden verkregen om althans op kortere ter mijn met de vernieuwing resp. aanpas sing van de saneringsgebieden in den te kunnen starten, zonder dat de bewoners hiervan de dupe worden. De afdeling Leiden van de Partij t'ai Arbeid verklaart dit naar aanleiding van de akties van de bewoners van stadswijk Herengracht-Zijlsingel (Waardgracht en Oranjegracht). Het bestuur van de PvdA vindt de ei sen van het wykcomité, die maandag avond aan burgemeester Van der Wil ligen worden aangeboden volledig ge rechtvaardigd. Men stelt bovendien dat zich ook elders in de stad (de Waard is niet het enige sanerlngsgebied in Lei den) dezelfde problemen voordoen. De brochure „Leiden in last" waarin het gemeentebestuur de nood van Leiden kenbaar heeft gemaakt geeft hierover alle schrijnende informatie, maar, zo schrijft het PvdA-bestuur: „de huidige aktie van de wijkbewoners stelt terecht aan de kaak, dat „Leiden's last" vooral in de saneringsgebieden door de bewo ners wordt gedragen. De verklaring aan het adres van het college van burgemeester en wethouders werd door de Leidse afdeling eveneens ter kennis gebracht van de socialistische fractie in de tweede kamer. Bestuur Rotary-club NOORDWIJK Het bestuur van de Rotary Club Katwijk-Noordwijk is voor het komende jaar als volgt samengesteld: J. Vink, voorzitter; C. Steketee, vice- voorzitter; R. Dekker, oud-voorzitter; secretaris J. Sier; tweede secretaris G. van Marle; lm. Noomen, pennigmeester; D. Mast, commissaris. Betaalbare en goede vervangingswo ningen voor mensen uit de saneringsge bieden. De betaalbaarheid moet zonodig bevorderd worden met huursubsidie voor mensen met een laag inkomen als het huurverschil met de oude woning te groot is. Geen discriminatie ook by in stanties, omdat het wel eens moeiHJk biykt naar een „nette buurt" te verhui- Geen huurverhogingen meer in de saneringsgebieden. Doordat gemeente- ïyke instanties onvoldoende controle uit oefenen krijgen huiseigenaren de kans de huur te verhogen als bewoners ver beteringen aanbrengen, welke normaal voor rekening van de eigenaar zyn. Hogere verhuispremies. Zolang geen oplossing is gevonden voor de huisvestingsmoeilijkheden waar mee vooral jonge mensen te kampen hebben, moet illegale huisbezetting op redeiyke wyze getolereerd worden. Het gemeentebestuur moet woon ruimte vorderen als panden om com merciële redenen niet verhuurd worden of te lang op beloning wachten. Ook panden, die voor een intensievere be woning in aanmerking komen moeten gevorderd worden. Aldus het wykco- mité. Flor Peeters werd op 4 juli 1903 ge boren. Hy studeerde aan het Lemmens- instituut te Mechelen en behaalde al daar de Lemmens-Tinelprys. Flor Pee ters stamt uit de school van de grote Vlaamse organist Jaak-Nicolaas Lem- mens (1823-1881) wiens eigen leerlin gen als Alex Guilmant en Charles-Marie Widom een verstrekkende invloed op 't orgelspel hebben uitgeoefend. Om de stijl van de Lammensschool aan te dui den behoeft men slechts namen als De Vries en Zwart te noemen. Kenmerken van deze stijl, levendige techniek, kleur- ryke registratie, het uitbuiten van alle mogelijkheden, vindt men terug by Flor Peeters. In de V.S. is Peeters een graag geziene gast. Zijn verdiensten voor het Ameri kaanse muziekleven werden in 1962 door de Catholic University of America met een ere-doctoraat in de muziekweten schap gehonoreerd. Peeters werd tot directeur van Konink- lyk Vlaams Conservatorium te Antwer pen benoemd. Voor zijn leerlingen ge bruikt hy een eigen driedelige methode Peeters' taak van organist, pedagoog, componist en reizend concertgever vult zyn leven geheel. Sedert 1923 is Flor Peeters organist van de St.-Romboutkathedraal te Mechelen Op 18 juli zal deze grote organist in de Pieterskerk één van de orgelconcer ten, die de Leidse Volksuniversiteit K O jaarlijks organiseert, verzorgen. Op het programma staan werken van Cornet, v. d. Kerckhoven, v. d. Geyn en Joh. Seb. Bach. Dit concert kon tot stand komen in het kader van het Belgisch-Nederlands Cul tureel Verdrag. Toegangskaarten voor inschry'vers van K O en voor niet-inschrijvers zijn te verkrijgen op het Bureau van K O Plantsoen 25, tel. 31841, en 's avond? aan de Pieterskerk. Het concert begint om 20.15 uur. Tot onze diepe droefheid overleed na een moedig gedragen ïyden, voorzien van, het H. Sacrament der Zieken, nog geheel onverwacht, mijn lieve vrouw en onze dierbare zuster, behuwd zuster en tante Cornelia Johanna Heuzen echtgenote van Wilhelmus Albertus Verplancke, op de leeftyd van 81 jaar. Uit aller naam: W. A. VERPLANCKE Leiden, 11 juli 1969, Evertsenstraat 37. Myn dierbare vrouw is opgebaard in het Mortuarium van begrafenis- associatie „Ad Sanctos", Lange Mare 69. Bezoek aldaar zaterdag van 19.00- 19.30 uur, zondag van 15.00-15.30 uur. Gebedsoefening zaterdag te 19.00 uur en zondag te 15.00 uur in het Mortuarium. De overledene wordt zondagavond overgebracht naar de parochiekerk van O.L. Vrouw Hemelvaart en St. Jozef, Herensingel, alwaar te 19.45 uur een H. Mis voor haar wordt opgedragen, wy vieren de H. Eucharistie voor haar zielerust maandag 14 juli te 9.30 uur in bovengenoemde kerk, waarna de begrafenis te 10.30 uur op de r.k. begraafplaats 'Zyipoort'. Vroeger grotere slierten kinderen EIDEN „Ja, ik ben de voorzitter van het Rooms Katholiek Comité oor Vakantiebezigheden", zegt de jeugd"1aer P. van Adrichem. Al heel wat ïlanden' '8ren 'S ^at- V'n(^ Wel' ^at We meer jongeren in het comité en in de leiding zouden moeten hebben, cpopsPut! maar waar haal je ze vandaan, i Jongere onderwijskrachten krijg je en i niet; die willen wel eens zonder ónderen zitten Evenementen in Noordwijk i Franl ikrijk A°ctuaii Woensdag 16 juli a.s. is er op het Vuur de vi torenplein een optreden van de dansgroep "aaiiU Achalai uit Leiden, aanvang 8 uur nam. Nifu de Ned. Hervr. Kerk aan de Hoofd- u «traat begint om 8.30 uur de traditionele schipp* Woensdagavondzang. Op donderdag 17 juli a.s. om 8 uur geeft een van de Noordwykse muziek- SuSetJ korP8en een concert op de boulevard en bij minder gunstig weer op het Kerk plein aan de Hoofdstraat. Diezelfde dag zijn er op de banen be Noordwijkse Golfclub wedstryden voor badgasten. Daarom is de gepensioneerde hoofdon derwijzer Van Adrichem maar weer een jaar voorzitter gebleven. Niet alleen daarom, maar ook omdat hij het nodig vindt, dat er voor de schoolkinderen iets gedaan wordt in de lange zomervakantie. „De kleinen moeten we van de straat zien te houden en de oudere jeugd moet gelegenheid krijgen zich op een goede manier uit te leven. Ik geloof bijvoor beeld, dat de baldadigheid flink zou toe nemen als er geen vakantiebezigheden zouden zyn". De vakantiebezigheden hebben nog steeds het predicaat r.k. „Dat is zo ge groeid in de loop van de tijd", vertelt de heer Van Adrichem. Het is evenwel geen besloten club, want er doen tegen woordig ook veel niet-katholieke kin deren mee". Het vakantiewerk voor de jeugd wordt financieel mogeiyk ge maakt door de Leidse parochies (een maal per jaar is er een kerkcollecte) en de gemeente Leiden, die een flinke sub sidie verleent. Heimwee In vergeiyking tot vroeger zyn de mid delen heel nat ruimer geworden, maar met een zekere heimwee vertelt de beer Van Adrichem over de tyd, dat er min der geld beschikbaar was en er geen ver goeding van 6 tot 7 /2 gulden of kon voor de elders en leidsters: „Vroeger de den er meer kinderen mee, ln lange slierten wandelden of fietsten zy naar de plaats van bestemming. Tegenwoor dig gaat zowat alles met bussen. Hel was een dubbeltjeskwestie; De ouder? betalen nu 10,voor twee weken". Kath. Vakantiebezigheden in Leiden. Programma voor de week van 14 t/m 18 juli HERENSINGEL Maandag 14 juli Dinsdag 15 juli Woensdag 16 juli Donderdag 17 juli Vrydag 18 Juli 9 uur Alexanderstraat Noordwykerhout Brood en drinken 9 uur Alexanderstraat Linnaeushof Brood en drinken 9 uur Alexanderstraat Amsterdamse Duinwaterleiding Brood en drinken 9.15 uur Alexanderstraat Film 9 uur Alexanderstraat Avifauna Brood en drinken 2 uur Sport HARTEBRUG 9 u. Romanuszaal Noordwykerhout Brood en drinken 9 u. Romanuszaal Linnaeushof Brood en drinken 9 u. Romanuszaal Amsterdamse Duinwaterleiding Brood en drinken 9.30 u. Rom.zaal Film 9 u. Romanuszaal Avifauna Brood en drinken 2 uur Sport ST.-PETRUS LODEWIJK 9 uur Petruskerk Noordwykerhout Brood en drinken 9 uur Petruskerk Linnaeushof Brood en drinken 9 uur Petruskerk Amsterdamse Duinwaterleiding Brood en drinken 9.15 u. Petruskerk Film 9 uur Petruskerk Avifauna Brood en drinken 2 uur Sport Brood en drinken LEONARDUS 9u. Potgieterlaan Noordwykerhout Brood en drinken 9 u. Potgieterlaan Linnaeushof Brood en drinken 9 u. Potgieterlaan Amsterdamse Duinwaterleiding Brood en drinken 9.15 u. Potgieterl. Film 9 u. Potgieterlaan Avifauna Brood en drinken Brood en drinken mee ANTONIUS 9 u. Churchill laan Noordwykerhout Brood en drinken 9u. Churchilllaan Linnaeushof Brood en drinken 9u. Churchilllaan Amsterdamse Duinwaterleiding Brood en drinken 9u. Churchilllaan Film 9 u. Churchilllaan Avifauna Brood en drinken Brood en drinken

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3