mening UUR DURENDE SHOW ROND FRANK SINATRA S)a^id<ic(2ómCMit Oud worden - gezond blijven (2) Eénakter „Oldenberg op NCRV-t.v. Leven even duur bleef NOS-journaal straks geheel in kleur TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIOPROGRAMMA BEJAARDE MOET IN BEWEGING BLIJVEN DE LETOSE COURANT ZATERDAG 12 JUI Democratisering geen streven zonder grenzen UET stre\'en naar democratisering "kenmerkt zich in onze tijd onder meer door de druk om iedere burger persoonlijk door zijn stem meer gewicht in de schaal te laten leggen. In de studentenwereld manifesteert zich dit door de poging om de beslis singen te laten nemen in een soort van algemene universiteitsvergadering, waar bij elke man (of vrouw) één. stem uit brengt en op die manier van het mede beslissingsrecht een dagelijks werktuig kan maken. Op het politieke vlak hebben we de krachtigste stoot in die richting feitelijk al achter de rug, toen een paar jaar ge leden D'66 vooral hamerde op het aam beeld van de direct gekozen premier en de direct gekozen burgemeester. Door de praktijk wat wijzer geworden mikt D'66 op dit moment in de eerste plaats op andere zaken, hoewel ze het oude stokpaardje nog niet definitief naar de rommelzolder heeft doen verhuizen. In plaats hiervan wordt de „iedereen behoort mee te tellen" tendens sterker in het bedrijfsleven. Vooral onder druk van studentenacties gaan in bepaalde werknemerskringen stemmen op om alle bedrijfsgenoten persoonlijk bij be langrijke beslissingen te betrekken. Wij achten het niet uitgesloten dat onder druk hiervan de actie op politiek ter rein wel weer eens tot nieuw leven ko men zal. VOOROP stellen we, dat een demo cratisering in alle geledingen van onze samenleving goed en noodzakelijk is: in de Kerk zowel als in de civiele maatschappij, inclusief het onderwijs en het bedrijfsleven. Maar voorop stellen we tevens dat „één man, één stem" al leen maar dan als vuistregel goed kan werken, wanneer de samenleving zo is, dat er met deze vuistregel gewerkt kan worden. Want in de geschiedenis is meer dan eens gebleken, hoe juist een schijnbaar totale democratisering in de praktijk neerkomt op een willekeur die niet veel beter is dan een absolute oligarchie. Wanneer het algemene medebeslissings recht schering en inslag wordt, ont aardt het gemakkelijk in een sleur, waarbij een minderheid haar zin kan doordrijven en het algemeen belang op een verschrikkelijke manier schade kan lijden. Meer dan eens is een absolute tyrannie begonnen met een schijnbaar absolute demi/cratie. Terecht heeft minister Veringa be paald toch geen man die alles bij het oude wil laten bezwaar tegen een systeem bij ons wetenschappelijk en ho ger onderwijs, waarbij aan algemene vergaderingen beslissingen worden over gelaten, waarvan men de draagwijdte niet kan overzien en waarvan men in feite de verantwoordelijkheid niet dra gen kan. Onder degenen die zo'n praktijk toch als de ideale proclameren, zijn er die in htm hart denken: „Aan ons de macht en de brokken voor anderen". Er is niet veel fantasie nodig om te ontdekken, dat in politicis en in het bedrijfsleven een permanent en algemeen beslissings recht voor allen op even grote bezwaren stuit. J?EN democratie kan toch een echte democratie zijn, indien het algemeen beslissingsrecht op andere wijze tot uiting komt; het strijdt niet met de de mocratische gedachte, wanneer dan. meer groepsgewijze dan individueel, be langen tegen elkaar worden afgewogen. Wel is noodzakelijk, dat aan de basis iedereen meer actief meedenkt en mee doet dan in het verleden het geval ge weest is. Het is het gebrek aan werke lijke interesse bij de grote massa ge weest en de bijgedachte bij een minder heid dat het voor haar nog zo kwaad niet was niet elk moment op de vingers te worden gekeken, die het principe van de democratie L. het verleden „op alle niveau's en alle geledingen" hebben uit gehold. We moeten nu met zijn allen voor komen, dat we van de regen in de drup geraken door over te stappen op een democratiseringsproces, dat onherroepe lijk kwalen veroorzaakt die moeilijker te genezen zullen zijn, dan die welke we nu willen wegnemen. Anders gezegd: er moet in politicis, in de Kerk, in het bedrijfsleven, bij het onderwijs en andere samenlevingsvor men veel veranderen. Maar laten ons hoeden voor veranderingen, die als het ware de „weg terug" als volgende eis in zichzelf beslqten houden. Zelfspot van Luns? HET ziet ernaar uit, dat de zeer diplomatieke minister Luns nu eens een verkeerd argument gebruikt heeft Onze minister voor Buitenlandse Zaken ziet *n Europese „topconferentie" van premiers niet als 't meest geslaagde middel om de Europese eenwording uit het slop te helpen. Maar wanneer hij ter staving van dit standpunt betoogt, dat de meeste premiers dan toch alleen maar zo spreken als hun minister van Buitlandse Zaken soefleert, trapt hij regeringsleiders op gevoelige tenen. En hij maakt dan dat men in het buitenland zal denken hier met een stukje Nederlandse zelfspot te maken te hebben. Want voor Frankrijk zal het momenteel eerder goed dan kwaad zijn, zo de minister van Buitenlandse Zaken zijn regeringsleider als soefleur terzijde Weinig feestelijke geluidshinder Geluidshinder is op grote schaal een groeiend nationaal probleem; ge luidshinder kan ook op kleinere schaal ergerniswekkend zijn. Bijvoorbeeld in het Holland-Festival is het Haagse aan deel daarin enkele malen door lawaai van buiten ernstig gestoord. Tijdens het concert van het Roemeen se Madrigaalkoor in Scheveningens Ou de Kerk drong motorgeronk van buiten af de zang soms in een ontoelaatbare minderheidspositie. Bijna even storend werkte, toen daar het wereldberoemde Chapel Choir optrad, het gebrul van ac- celerende auto's en brommers enkele weken geleden in de oude Jacobskerk. Er zijn steden waar bij zulke gelegen heden de politie voor een omleiding van het verkeer zorgt. Hebben de organisa toren van het Holland-Festival daartoe een poging ondernomen? We kunnen ons voorstellen dat de vele buitenlandse be zoekers van beide koorconcerten raar hebben opgekeken van het feit, dat men zich in Den Haag kennelijk bij de geluids hinder neerlegt. In onze oudste en beste concertzaal Diligentia speelt de buitenwereld aan de achterzijde ook vaak 'n storende rol mee maar daar zou de zaalexploitant moge lijk betere voorzieningen kunnen aan brengen en maakt het grote aantal con certen verkeersvoorzieningen moeilijk. Maar de geluidshinder tijdens het fes tival in genoemde kerken is door inci dentele maatregelen te voorkomen. Als men zich er maar enige moeite voor ge- Dekenaat Alkmaar wil bemiddeling Luns in kwestie Biafra ALKMAAR Onder leiding van deken E. J. M. Hopperetz van Alkmaar is vrij dag een bliksem-handtekeningenactie op gang gekomen, die tot doel heeft minis ter Luns ertoe te brengen rechtstreeks te bemiddelen in het conflict Nigera-Bia- fra. Vrijdag heeft de deken een oproep verzonden aan alle zestig priesters van het dekenaat Alkmaar. De tekst van de oproep luidt als volgt: „De studentenclesia van Leiden vraagt om adhesie-betuiging te geven aan het plan van dr. Middelkoop: „Laat Neder land zich aanbieden als derde land, dat zich tegenover Nigera garant stelt dat bij de voedselluchtbrug geen wapens worden meegevlogen en tegenoverBiafra.dat de vluchten niet worden geboycot". De ka tholieke pastores van 't dekenaat Alk maar laten hierbij hun adhesie-betuiging toekomen aan de leden van de Staten Ge neraal, hopend dat naast de vele andere stemmen ook de onze u ertoe zal bren gen zoveel roep om humaniteit en vrede concreet gestalte en inspirerende kracht te geven", aldus de adhesieverklaring die de deken aan zijn priesters ter onderte kening heeft aangeboden- Begrafenis van Mboya rustig verlopen NAIROBI (AP) De begrafenis van minister Tom Mboya op het eiland Roe- ainga in het Victoriameer (Kenia) is rus tig verlopen. de kist, bedekt met de Keniase vlag, het graf werd neergelaten door vier mi nisters uit het kabinet waarvan ook Mbo ya deel uitmaakte. Zedenverwildering en wetgeving Met begrip en respect voor hen, die tot een andere opvatting zijn gekomen als de grote meerderheid van de KVP- Tweede-Kamerfractie over de vrije ver koop van voorbehoedsmiddelen, zouden wij toch op het volgende willen wijzen. Allereerst dienen de geachte briefschrij vers niet te vergeten, dat ook onder de wetgeving, die in 1911 tot stand is ge komen. de verkoop van voorbehoed middelen in Nederland NIET verboden was. Wel was verboden openlijke aan prijzing en verkoop aan personen be neden de 18-jarige leeftijd. Het is voorts bekend, dat deze wetgeving op grote schaal werd ontdoken. In de nu door de Tweede Kamer aangenomen nieuwe wet is de leeftijdsgrens van 18 jaar verval len. De KVP is daarmee akkoord ge gaan omdat zo'n grens de verkeerde in druk zou kunnen wekken, dat boven een bepaalde leeftijd de zedelijke opvat tingen van de mens niet meer in het geding zouden zijn, maar ook, omdat ontduiking van een dergelijke bepaling bijzonder gesmakkelijk is waardoor de be paling zelf een wassen neus wordt. Op de tweede plaats zouden wij erop willen wijzen, dat de KVP-fractie met beslistheid het verwijt moet afwijzen, dat haar stemmen vóór het wetsont werp, zou mogen betekenen: rotzooi maar wat aan, leve de vrijheid, die onge bondenheid betekent. Ten derde: de pauselijke encycliek Humanae Vitae en de KVP. De richt lijn. die Paus Paulus in deze encycliek heeft verstrekt, dient t oor ieder indivi dueel ernstig te worden genomen. Een oordeel over de grootte van het gezin van ieder ouderpaar. Als deze wetge ving zou zijn gericht op het opdringen van een bepaalde bevolkingspolitiek, dan zou de KVP zich er ongetwijfeld met kracht tegen hebben verzet. Deze wetge ving echter grijpt op geen enkele wijze in die specifieke verantwoordelijkheid van de individuele mens in. Tenslotte meende de KVP-fractie vóór het wetsontwerp te kunnen stemmen, omdat de in ons land geldende ver houdingen, ook van de KVP een positieve verdraagzaamheid eisen. Een vergelijking met de echtscheldingswetgeving ligt in dit opzicht voor de hand. KVP-Tweede-Kamerfractie „Franc-is Albert Sinatra does his thing" heet bet 55 minuten durend program- j ma rond Frank Sinatra, dat de KRO j vanavond uitzendt. In deze show ont vangt Frank Sinatra als gasten de Ame rikaanse zangeres Diahiann Carol en de groep „The 5th Dimension". Frank Sinatra zingt onder andere Hello young lovers. Here's that rainy day en How little we know". Naast twee ballades I brengt Diahiann Carol enkele spirituals ten gehore en van „The 5th Dimension" kan men beluisteren „It's a great life en Stoned soul picnic". (Nederland 11-20.20 uur). Het zondagmiddagprogramma van de NOS-televisie is behalve 't gebruikelijke journaal, weekjournaal en wegeninfor matie samengesteld uit een rechtstreek se reportage van de Rotsee Regatta te Luzern, waarbij Aad van Leeuwen com mentaar geeft en 'n verslag van de at letiekwedstrijden tussen de damesploe- van Nederland. Zweden en Frankrijk in het gemeentelijk Sportpark te Uden (N.- WEER of geen WEER DE BILT Ten zuidwesten van de Britse eilanden bevindt zich een krachtig hogedrukgebied, dat voor voor 't weer in West-Europa de komende dagen van belang is. Om dit hogedrukgebied voeren deelt yeel mee?'1' bewolking noordwestelijke vrinden vochtige oceaanlucht naar onze omgeving. In deze stroming trekt een front mee, dat deze oceaanlucht scheidt van koelere en drogere lucht. Dit front zal zich dicht in onze omgeving bevinden, waardoor de hoeveelheid bewolking dan weer toe- en dan weer afneemt. De neerslaghoeveelheden in de vochtige lucht zullen echter over het algemeen van weinig betekenis zijn. De temperaturen zullen eveneens kleine schomme lingen vertonen en maar weinig verschillen met die van gisteren. Zondag: zon: 09.5520.06; maan: 02.42—20-59; hoogw. Schev.: 2.13, 14.43. Maandag: zon: 04.36—20.55; maan: 03.4421.30; hoogw. Schev.: 2.07, 15.25- Weer in Nederland Luchth. R'dam r Vllsslneen motregen 37 i5 Zuid-Limburg tw. bew. 16 11 I Weer in Europa Barcelona >ewolkt 25 18 Br.). Hierbij wordt commentaar gegeven door Jan Kamlag en Ben de Graaf. (Ne derland 1-15.30 uur). Eenakter „Oldenberg" Morgen zendt de NCRV de eenakter „Oldenberg" uit. „Oldenberg" werd ge schreven door de Engelse auteur Barry Bermange, die ook als hoorspelschrijver bekend werd. De NCRV-radio heeft al verschillende van zijn spelen uitgezon den. In „Oldenberg" maakt men kennis met een echtpaar dat besluit de kamer van zijn overleden zoon te gaan verhu ren. Nadat een advertentie is geplaatst en de eerste kandidaat-bewoner zich te lefonisch heeft gemeld worden en vrouw bevangen door de angst, dat de nieuwe bewoner weieens iemand zou kunnen zijn van een ander ras. Bernard Droog en Tine de Vries spe len de man en de vrouw. Jacques Com mandeur is de huurder. Henk Rigters heeft de regie. Hij verzorgde ook de Nederlandse vertaling. (Nederland II- 20.45 uur, zondag). Concert met Caroline In vervolg hierop brengt de NCRV weer een „Concert met Caroline". Aan deze uitzending het programma werd opgenomen in de Geertekerk te Utrecht werken mee het Nederlands Kameror kest onder leiding van David Zinman en de harpist Edward Witsenburg. Het pro gramma vermeldt de volgende werken: „Fatjer of heaven", van Handel, de aria „Da balza in balze" uit cantate nr. 20 uit Italiaanse cantates, eveneens van Handel, „Virgin tutt' amor", van Duran te, Symfonie in C gr. t., van Graaf, drie liederen van Revius, van Jurriaan An- driessen (die tevens de regie heeft), Ada gio voor strijkers, van Barber, „If music be the food of love" en ..Nymphs and shephards" van Purcell. (Nederland II- 21.30 uur, zondag). Studio-Sport (Van o e omroepcorrespondent) HILVERSUM Het ligt in het voor nemen van de N.O.S.-programmalei- dingende hoofdredactie van hetNO.S.- journaal om met ingang van 1 januari het overgrote deel van de gefilmde actualiteiten in kleur uit te zenden. Thans moet men zich nog beperken tot enkele binnen- of buitenlandse items, aangezien het budget een verdere uit breiding niet toelaat. Ronde van Frankrijk, de Rotsee Regat ta (roeien), paardenrennen op Duin- digt, de kanowedstrijden om het kam pioenschap van Nederland op de Bos baan in A'dam. de autoraces in Wel schap om 't Nederlandse kampioenschap en de drie-landen-atletiekwedstrijd Ne- derland-Frankrijk-Zweden te Uden. (Nederland I 19.30 uur. zondag). Langs de lijn In „Langs de lijn" wordt onder meer aandacht besteed aan: de Rotsee Regat ta in Luzern, de atletiekwedstrijden voor dames uit Nederland, Frankrijk en Zwe den in Uden, de nationale jeugdkampi oenschappen atletiek in Leeuwarden, de tijdrit in Revel in de Ronde van Frank rijk, de waterpolowedstrijd Nederland- België in Gouda, de nationale kampi oenschappen op de Bosbaan en de derby op Duindigi en de draverijen in Gro ningen. (Hilversum 11-14.30 uur en 18.10 uur, zondag). Geen detective-verhaal zo boeiend en goed bedacht of de werkelijkheid zorgt voor nog boeiender verhalen. Eén daar van is het verhaal van de ontvoering van de baby van Lindbergh, de man die een paar jaar daarvoor de wereld door z(jn solovlucht had verbaasd doen staan. Het is zo langzamerhand alweer een oud verhaal, dat van die ontvoe ring in 1932, en zelfs bij wie zich nog de beroering herinnert, door die mis daad gewekt, zijn de nauwkeurige details inmiddels vervaagd. En zo ervoer men de reconstructie van het geval, zeer knap door de Duitse televisiemakers tot een dramatisch tv- spel verwerkt, gisteravond als een spannende „crime story", waarvan het slot (was Hauptmann werkelijk de da der?) voorlopig nog open bleef- Volgen de week zullen we weer weten wat we vergeten waren. En dan mogen wij meteen het zomerseizoen dankbaar zijn, waarin men het te Bussum rustig aan doet, om (gelukkig naar zulke unieke buitenlandse produkties als don derdag de Engelse ..Driekoningenavond" en gisteren deze „Fall Lindbergh". Wat de NCRV ons liever had kunnen besparen was de reportage van het op treden van Sandy Shaw op het Scheve- ningse zangfestival dat daarmee toch weer de beeldbuis en de huiskamers onveilig maakte. Het werd een zielige vertoning en zelfs had het om een groot woord te gebruiken iets rond uit tragisch om te zien hoe veel sneller in de showbusiness een ster kan onder gaan dan verrijzen. Niets, maar dan ook niets was er overgebleven van de prille Sandy Shaw, die twee jaar ge leden met haar „Puppet on the string" de harten en de erste prijs op het Eu ropese zangfestival won, niets, be halve een genante poging om met wat showgebaren een triest niets te camou- Ja, en dan kregen we ook gisteravond toch nog weer onze dagelijkse portie somberheid mee naar bed: elk jaar zakt Nederland 10 centimeter verder weg en voor we het weten spoelt de Noord zee ons finaal van de kaart en in elk geval staat vast dat over zo'n tweedui zend jaar Londen en Amsterdam alleen nog maar namen zullen zijn. De meneer van „Hir en Nu" liet het ons door een echte Britse professor zeggen en dus zal Den Haag er goed aan doen tijdig voor zandzakken te zorgen. Waarna het wachten op de volgende somberheid is: onze televisie heeft er vast nog wel wat in voorraad. NEDERLAND I (STER- reclameuitzcndingen om 18.56, 19.03, 19.56, 20.16) NOS: 18.15 uur: Tour de France 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA: 19.07 uur: Rawhide, tv-serie 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: De Shadoks en de Gibi's, tv-strip 20.22 uur: Zo maar een zomeravond amusementsprogramma 22.40 uur Journaal (NOS) NEDERLAND II (STER- reelameuitzendingen om 18.56, 19.56, 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine KRO: 19.30 uur: Het Italiaanse cii 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Frank Sinatra zingt, showprogramma 21.10 uur: De wrekers, tv-sei 22.00 uur: Holland Festival Music-Hall 22.25 uur: Evangelie 22.30 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND I KRO/RKK; 9.30 uur: Eucharistieviering NOS: 15.30 uur: Nieuws in het kort 15.32 uur: Weekjournaal voor gehoorgestoorden 15.55 uur: Wegeninformatie 16.00 uur: Sport 17.00 uur: Vakantiekerkdienst (IKOR) 18.55 uur: Pluimpje 19.00 uur: Woord voor woord (IKOR) 19.05 uur: Willem Flipse (CVK/IKOR) 19.30 uur: Studio-Sport 20.30 uur: Journaal TROS: 20.35 uur: Cohen and Kelly, tv-serie 21.00 uur: Schoppentroef, quiz 21.35 uur: Mr. Rose, tv-serie 22.20 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II NOS: 18.55 uur: Pluimpje 19.00 uur: Journaal NCRV: 19.05 uur: National geographic, documentaire 20.10 uur: Nederlands Kerkmuziekensemblt 20.20 uur: Yao, tv-serie 20.45 uur: Oldenberg, eenakter 21.30 uur: Concert met Carolim 22.20 uur: Het verhaal van 22.25eSur°:nen Journaal (NOS) De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. portage Hengelsportwedstrijd reo: SJook: jongerenprogramma. 20.00 In ant woord op Uw schrijven....: verzoekplaten- programma. 22.00 Troubadour: luisterliedjes, 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.40 Mede delingen. 22.45 Op slag van zondag: licht ge varieerd muziek programma. 23.45 Zomergoal: reportages en commentaren van sport op za- ,emLVËRS5U~M0°n *<298 m) VARA: 18.00 Nieuws. 18.11 Commentaar op 't nieuws. 18.16 Actualiteiten. 18.25 Licht instrumentaal trio. 18.45 Stereo: Best-Sellers: plat* ïoonmuziek. 23.15 Stereo: V r: licht platenprogra Taalwenkén. luziek. 19.00 Niet Popmuziek voor d hte grammo- HILVERSUM I (402 m) - KRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Stereo: Badinerie: klassieke muziek (gr). 9.00 Nieuws en waterstanden. 9.15 Impromptu: klassiek verzoekplatenpro- gramma. 10.00 Eucharistieviering. 11.00 Nieuws. 11.02 Stereo: Licht gevarieerd pla- tenprogramma. 11.45 Buitenlands commen taar. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Kerk orgelconcert: semiklassleke muziek. 12.50 NCRV-Vocaal ensemble: semlklassieke gees telijke liederen. 13.00 Nieuws. 13.10 Verzoek- platenprogramma van semiklassieke en mo derne orkestwerken (gr). 14.10 Visioen en vi sie. lezing. N.O.S.: 14.30 Stereo: Holland Festival 1969: Nederlands Kamerorkest en solisten: moderne en klassieke muziek. (In de pauze: plus minus 15.05—15.25 De Inter nationale Harp week op Queekhoven). 16.30 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Van half mei tot half juni is het leven in Nederland even duur gebleven. Het prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie bleef namelijk onver anderd staan op 127.1. In de periode van half mei tol half juni deden zich prijsstijgingen voor bij aardappelen, vlees, meubelen en huren. De stijging van de huren was het gevolg van nagekomen veranderingen door de huurverhoging van 1 april. Prijsdalingen deden zich in de genoemde periode voor bij koffie, eieren, kolen, dames- en kin derkleding en bij benzine. T reinvertraging tussen Amsterdam en Dordrecht UTRECHT (ANP) Op de spoorver binding tussen Amsterdam en Dordrecht, de zogenaamde oude lijn die via Haar lem en Den Haag loopt, hebben zich gisteravond belangrijke vertragingen voorgedaan. Tussen kwart voor vijf en zes uur liepen enkele tientallen treinen Ver tragingen van vijf tot tien minuten op als gevolg van de storing in de bevei ligingsinstallatie van het Dordtse station. Om kwart over acht vanavond is tus sen Amsterdam en Halfweg bovendien nog een posttrein stil blijven staan, die naar Haarlem werd gesleept. Daardoor vielen vier treinen uit en liepen drie trei nen vertraging van ruim een half uur op. Het is nu eenmaal zo dat de lichaams krachten bjj de bejaarden wat afge nomen zijn. Wie dat ontkent loopt het gevaar zijn krachten te overschat ten en zichzelf te schaden. Inspan ningen die men op jeugdige leeftijd goed verdraagt, kunnen later te zwaar zijn voor het organisme. Het tegenovergestelde komt echter nog veel meer voor. Al te dikwijls wor den de lichamelijke en geestelijke vermogens te weinig gebruikt, zodat hun aftakeling slechts bespoedigd wordt. Leven is bewegen. Geen en kele levensfunctie is statisch. Het le ven is een dynamisch evenwicht. Beenderen, gewrichten, spieren die niet bewogen worden kwijnen weg. Ook de bloedsomloop en de longen vergen een geregelde oefening. Te weinig gebruikt is even schadelijk als een overmatig gebruik. Het spreekt vanzelf dat iedere lichaamsactiviteit bij de bejaarde moet aangepast zijn aan zijn lichamelijke conditie. Dit geldt ook voor jeugdige personen. Honderd kilometer fietsen is voor 'n beroepsrenner iets anders dan voor 'n kantoorbediende. Gaan en wandelen zijn sterk aan te raden voor de meeste bejaarden. Het is tevens ontspannend, vooral wanneer men in vrije natuur kan rondslente ren. Ook aangepaste gymnastiek is ten /.eerste aan te raden aan alle oude ren van dagen. Vooral matige en vol gehouden oefeningen verdienen de voorkeur. Korte en hevige inspanningen zijn vaak minder goed Het oprichten van gymnastiekclubs voor bejaarden is een initiatief dat niet voldoende kan aangemoedigd worden. In ieder dorp of woonwijk zijn er voldoende liefheb bers te vinden. Het is enkel een kwes tie van organisatie en het contact op nemen met een leraar in lichamelij ke opvoeding onder wiens kundige lei ding de aangepaste oefeningen kunnen uitgevoerd worden. Ook de gee&t Behalve een gunstig effect op het li chaam heeft zulk een turnclub het voordeel dat ze de bejaarden samen brengt. Op die manier ontstaan er weer vriendschapsbanden, houdt men contact men de evenmens en wordt de geest levendig gehouden. Men heeft de gelegenheid eens te spreken over zijn hobby's en de dingen van het le ven waar men belangstelling voor heeft. Geregelde activiteit op psy chisch gebied is inderdaad nog belang rijker dan het bezig houden van het lichaam. In tegenstelling met wat men vroeger ook meende; bij de ge zonde bejaarde blijven de geestelijke vermogens goed bewaard, veel beter dan de lichamelijke vermogens. Men moet ze echter geregeld gebruiken. Dit veronderstelt een prikkel van bui tenaf. Afzondering, vereenzaming, ver waarlozing en een slechte lichamelijke toestand, zijn de grootste vijanden voor de geestelijke vermogens van de bejaarde. Het contact met de buiten- werld wordt dikwijls moeilijk ge maakt door een vermindering van de functie van de zintuigen. Daarom is 't nodig dat voldoende aandacht besteed wordt aan een goede prothese. Een ge schikte bril, een juist aangepast ge hoorapparaat kunnen een bejaarde uit zijn afzondering halen. Voeding In onze voeding vinden we vooral ei witten, onmisbaar voor de opbouw van de levende stof, koolhydraten (suiker, meelspijzen) en vetten, die vooral als „brandstof" dienen om de nodige energie en calorieën te leveren. Op oudere leeftijd neemt de behoefte van het lichaam aan energietoevoer geleidelijk af. De geleverde arbeid zal dok meestal afnemen. Blijft men toch evenveel voedsel innemen als op jongere leeftijd dan is zwaarlijvigheid niet te ontlopen. Men zal de hoeveel heid voedsel moeten verminderen. De beste controle hierop bestaat uit een goede weegschaal, die men regelma tig gebruikt. Een weegschaal is een objectieve scheidsrechter, die iedereen op tijd kan inlichten over het aanzet ten van overtollige kilo's. Vooral vetten dienen beperkt te wor den en dit om meer redenen: ze zijn moeilijk verteerbaar, werken de zwaarlijvigheid in de hand en leiden tot aderverkalking. Zoals de meeste lezers reeds zullen weten, zijn 't voor al de dierlijke vetten, die in dit ver band het schadelijkst zijn. Ook suikers en zetmeel worden iet zelden in te grote hoeveelheden genomen. Ze zijn immers goedkoop en vergen weinig of geen voorbereiding. De hoeveelheid eiwit, meer bepaald vlees, vis, kaas, melk, moet op het peil van de volwas sene gehouden worden. Vele bejaarden nemen echter te weinig eiwitten in. Ook hiervan zijn de oorzaken bekend. De eiwitvoeding is een dure voeding, die niet door alle bejaarden kan be kostigd worden. Een verminderd kau vermogen of een onvoldoende zorg bij de bereiding van de maaltijden doen eveneens vele bejaarden overschake- ln naar andere voedingsprodukten. Een extra-dosis kalk en ijzer is ook aan te bevelen. Alhoewel een normale voeding voldoende vitamines bevat zouden vele bejaarden er goed aan doen vóór en na de winter 'n vitami- nekuur te doen. De huisarts is hier weer de geschikte man om u van ad vies te dienen. Onnodig te zeggen, dat de bereiding, het opdienen en de af wisseling in de voeding hun belang hebben. In zoverre men een „stan daardvoeding" kan uitwerken, raden vele diëtisten volgende evenwichtige dagelijkse voedine aan als basis rant soen: 600 ml. magere melk, 75 gr. vlees of vis, éénmaal per week lever, 15 gr. kaas, 35 gr. medische margari ne, 20 ml zonnebloem- of soja- of maïsolie, 200 gr brood, bij voorkeur volkoren, 300 gr aardappelen, 250 gr groenten, dagelijks gevarieerd, 100 gr vruchten, 40 gr. bindmiddel (zetmeel- waren), 60 gr. suiker. Probeer het eens! Als we elkaar over 20 jaar opnieuw spreken zult u ons ge lijk geven. over en uit de kerk. IKOR: 18.30 Zingt voorbedachte lied. 18.50 Kerk veraf en bij. NCRV: 19.00 Nieuws. 19.07 Stereo slca Sacra: semiklassleke gewijde m 19.30 Maatschappij-kritiek, lezing. 19-4S reo: Klassiek klarinetconcert (gr.). Geestelijke liederen. KRO: 20.30 Stereo: S reoklub: muzikale en technische tips vc reofans. 22.00 Nieuws Zicht: actuele dienstige en maatschappelijke kroniek. Overweging. 22.30 Nieuws. 22.45 Audio: n> kale informatie voor kenners en liefhebw HILVERSUM II (298 m) VARA: Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.13 het platteland. 8.25 Weer of geen weer. g rieerd programma. (9.00 Sportmededelins 9.45 HumanisUsch Verbond: Ja, nee r' trekkelijk, lezing. IKOR: 10.00 Verantwi lijke Maatschappij: een programma ov basisthema van de Wereldraad van K tal. 13.35 Inlo: maandelijks a dedelingen. 18.10 Langs de lijn: ges en beschouwingen. VARA: 18.30 St Oogst "09: cabarelprogramma. N.O.S.. Dat zie ik anders: discussie tussen joum ten. VPRO: 19.30 Nieuws. 19.35 Cello en D no: klassieke muziek. 20.00 Indruk: Jeugd Welvaart. AVRO: 20.30 Stereo: Superi dreammachinelicht gevarieerd platen. ïatlonale Muziekspie i Radiojournaal. Mag i hebben: licht ge 0 Nieu\ 11.00 Nieuws. 11.02 Willem Duys' Muziek zaiek. VARA: 12.00 Nieuws. 12.02 Met deiljke groeten verzoekplaten 13.00 Nieuws. 13.02 NAR: Nederlandse l ten Revue. NOS: 14.00 Nieuws. 14.02 Ankara-Madrid: programma voor de g aal. 17.05-18.00 Popparty. BRUSSEL NED (324 m) iekpro 12.00 Licht i Ronde, mededelingen. klapper en SOS-berlchten voor de schippfl 13.20 Opera- en Belcantoprogramma. <u 14.03 Nieuws.) Van 15.00 tot 20.00 Tips i automobilisten. 15.30 Sport en muziek. (I en 18.00 Nieuws). 18.30 Katholiek-godsdicr. ge uitzending. 19.00 Nieuws en weer" 19.30 Gevarieerde muziek. 22.00 Nieu richten en De Zeven Kunsten. 22.10 muziek. (23.10-23.10 Nieuws.) 23.40-23.45 K programma. 8.30 Nieuw delingen t.b.v. land- en tuinbouw: Nieuws: 12.41 Aktual Lichte grammofoonmuzlek. 14.51 Stereo: Culturele Advies iuriname en de Nederlandse Antillen, [esprek van Cees van Maasdam rr._ I. D. Thijs. NCRV: 17.30 Voor de kinde 7.45 Stereo: Licht instrumentaal k HILVERSUM II (298 m) VARA: ochtendgymnastiek. 7.20 Socii ning Klant: consumentenvoorlichl Voor de huisvrouw. N.O.S.: 11.00 Ni« Repertorium Nederlandse Radio moderne muziek. VPRO: 12.00 Ager net zangsolist: o rmonisch orkest: te orkestmuziek, menade orkest: amusementsmuziek. 15.30 Clavecimbelrecital: oude mi.HPl Niei Licht orgelspel. 17.40 Overheidsvoorlichti Samenwerking met ontwikkelingslanden menstelling en presentatie: Thon Raes 17.55 Mededelingen. FM-kaj plai HILVERSUM I 2.00 Nieuws. (11.00 Nieuws.) TROS: Lynx (of Los). KRO: 13.00 Nieuw Ronde van Frankrijk. 13.08 ActuaUteiten Nijmegen. rankrijk. 14.08 Pop-In: gezellig" .00 Nieuws. 15.03 De Ror Pop- en Countrymuziek. - fcrijk. 1 15.08 Nieuws. 16.03 De Roni lORRRrrrr.popmagazine. (Dit progn ma wordt onderbroken voor de Ronde Frankrijk). 17.00 Nieuws. 17.02 ActuaW ten met onder andere reportage van de VI daagse te Nijmegen. 17.07-18.00 DraaljU draalik: verzoekplatcnprogramma. BRUSSEL NED <324 m) 12.00 Ni 12.03 Gevarieerde muziek. (12.08-12.15 bouwkroniek. 12.40-12.48 Weerbericht, r delingen en SOS-berlchten voor de schipp« 55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieu weerbericht, de Derde Man in de Ronde. dedelingen. dagklapper en SOS-berichten v de schippers. 13.20 Gevarieerd program' 14.00 Nieuws. 14.03 Symfonische muziek. Nieuws. 15.03 Gevarieerd programma. Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Voo zieken. 17.00 Nieuws, weerbericht en n delingen) 17.30 Blues, gospels en spiritual

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2