Merckx verstoorde dag der knechten Roger Pingeon sliep in grote bed van de rust Janssen: Je moet er doorheen, dat is de our, dat is iet metier'5 Geminiani: „Zij koliek, maar ik de buikpijn' TOURRAPPORT „GIMONDI RIEP TWINTIG KEER OM ZIIN MOEDER" Schande van Giro jaagt duivelse Belg elke dag op JDAG 11 JULI 1969 DE LETOSE COURANT ro iCTAGNE De twee Nederlandse horrenners die het meest de aan- dicht trekken, Jan Janssen omdat hjj' onverwacht beneden de verwachtin- ta bleef en Rini Wagtmans die vooraan in het klassement kwam, toonden zich in Aubagne gematigd. Jan Janssen is nog steeds niet hele maal hersteld van de ziekte waardoor hij alle kansen op een dragelijk resul taat verspeelde- Gisteren voelde hij zich overigens al een stuk beter en het spurtje van de groep waarin ook Wagtmans zat. Janssen: „Ach, ik deed mee omdat het mijn gewoonte is en ik het niet kan hebben zo maar stil te blijven zit ten. Veel te betekenen had het na tuurlijk niet- Als je voor de zestiende plaats moet fietsen kun je moeilijk eggen dat dat interessant is. Ik voel ne met die hele situatie natuurlijk •erre van gelukkig, maar wat doe je t aan? De slechte dagen zoals ik die tad door mijn ziekte krijgt op een ge geven moment iedereen. Het hangt er dan alleen van af hoe beroerd je je voelt en bij mij was dat heel erg. Je kunt niet geloven wat ie deze week heb afgezien. Maar ja, je moet er door heen, dat is de Tour. Tegenvallen doet zoiets altijd. Je verwacht alles van zo'n Ronde en dan maak je dit mee. Onze hele ploeg heeft trouwens weinig geluk gehad. We zijn nu nog maar met vijf man en een enorm vreemde gewaarwording als je aan het ontbijt zit. Ik ben de omstandigheden zoals die nu liggen eigenlijk de laatste tijd nooit meer tegenkomen". Rini Wagtmans. in het algemeen klas sement een plaats verspeeld (aan Gandaria): ,.Ik kon echt niet mee komen, het ontbrak me aan de kracht. Erg vind ik het niet, want wat maakt het uit of ik zesde, zevende of achtste het klassement. Als jk maar bij de eerste tien kom. Dat is mijn doel, dat alleen telt voor mij. Daarom ook heb ik in de afdaling van de col d'Es- pigoulier geen enkel risico genomen. De weg liep lastig naar beneden en ik realiseerde me dat ik op dit par cours gemakkelijk kon vallen. Dan zou ik achter het peloton binnengeko- zijn. Daar had ik natuurlijk geen n en, nogmaals, voor het alge meen klassement was het van geen enkel belang. Ik voel me overigens al stuk fitter dan woensdag. Ik ga vol vertrouwen de komende da- ik ben ervan overtuigd dat ik nog wel wat kan laten zien". Aohtervolgingsk ampioensch ap Keetie Haage verlengde titel AMSTERDAM Keetie Haage uit St - Maartenszee heeft gisteravond op de 'aan van het Olympisch Stadion in Am- terdam haar nationale titel bij de ach- ervolging dames geprolongeerd. De 19- arige wereldkampioene op de weg ver- 'oeg in de finale over 3.000 meter Nel 'n Dijk (Nuenen) in 4.13.1. De tijd van el van Dijk was 4.23,7 De uitslagen zijn: halve finales: Kee- e Haage (St.-Maartenszee) verslaat iefje Helder (De Woude) (4.13,5—4.29,2) ld van Dijk (Nuenen) verslaat Truus Smelders (Gerwen) (4.26,9—4.29,8). Om de derde plaats: Eefje Helder verslaat Tnius Smulders (4.28,2—4.30,5) Finale: keetie Haa^e verslaat Nel van Dijk 14.13,14,23.b> AUBAGNE Een onschuldig sprintje, zoals dat dagelijks gebeurt omdat de ijs fabriek Miko er dure centen aan geellt, werd Roger Pingeon, als een van de weinigen die nog enigszins met Meickx mee kan, fataal. Ruim honderd kilometer lang had de bleke coureur met de haviksneus het peloton bekwaam in slaap ge sust. Geassisteerd door zijn ploeggenoten drukte hij constant het tempo aan de kop en daarbij hielpen ook de mannen van Eddy Merckx een handje. Zoetjes wiegde de kleurige karavaan in slaap. De zon scheen, voor het eerst na dagen stonden er weer veel toeristen langs de rouste, want de weg voerde naar het zuiden en per slot van rekening had ook de Tourdirectie v/einig verwachtingen. In het draaiboek stond immers als richtlijn voor de hoogste snelheid een moyenne van 36 kilometer. Waarom dan gehaast? In een sukkelgang schoof het peloton over het gloeiende asfalt en er werd wel voor gezorgd dat die opvallende rust gehandhaafd bleef. „Zoiets", zei Rini Wagtmans eerder in deze Tour, „is vreselijk bedriegelijk, want ze doen hét om je op een dwaalspoor te brengen. Als je helemaal suf bent van het niets doen, dan slaan ze ineens toe, pots." Gisteren werd de man die deze truc wilde uithalen er zelf de dupe van: Roger Pingeon. Hij ging zo op i met de kleintjes, dat hij totaal afwezig was toen Eddy Merckx zich vi veelste keer in deze Ronde ging onderscheiden. Roger Pingeon „sliep" grote bed van de rust lag ook Raymond Poulidor. het spel >r de zo- AUBAGNE De Luxemburger Roger Gilson is door zijn ploegleider Jean Stablinsky met enkele kernachtige ivoorden gewezen op de consequenties van de beroepswielrennerij. Toen Gilson namelijk uitviel, wachtte hij verlaten in de hal van het hotel op Stablinsky. „Wat doe jij hier?", vroeg Stablinsky. „Ik wil graag naar het station gebracht worden en mijn treinkaartje hebben", zei Gilson timide. „Knap dat werk zelf maar op", repliceerde zijn ploegleider Gilson, pas twee maanden prof: „Maar bij de amateurs werd dat allemaal geregeldStablinsky: „Knoop voor eens en voor altijd in je oren, dat je geen kleine jongen meer bent, maar een flinke kerel. Bij de beroepsrenners moet je jezelf weten te redden en niet zo hulpeloos doen- Tot ziens". De jonge Gilson wandelde weg met gebogen hoofd. Volgend jaar komt er een „vrienden club van Tour-burgemeesters". Voor dit elitegezelschap komen, zo men zal begrijpen, de burgemeesters van de aankomstplaatsen in aanmerking. Het idee is van de burgemeester van Auf- fargis, die weliswaar de Ronde niet binnen de piepkleine grenzen kon krijgen, maarhij heet Felix Levi- tan. De co-directeur van de Tour meende op die manier een aardige bijdrage tot goodwill voor zijn Ronde onder de collega's te kunnen leveren. Lucien Aimar wijt zqn grote terugval in de laatste dagen aan een fikse griep. „Ik voelde me helemaal niet lekker", zei de vroegere Tour-win naar gisteren. „Ik heb het gevoel dat het nu weer wat beter zal gaan, maar het is te Iaat om nog mee te kunnen doen in de kop van het klassement. Die kans is hopeloos verkeken". Louis Caput zegt diep teleurgesteld te zijn in het rijden van de Brit Derk Harrison die hij verwijt dat hij te lang afwacht of het koersverloop zich zo gunstig ontwikkelt, dat hij zonder krachtsinspanning bij kan blijven. „Op hem", aldus Caput, „bouwde ik als het ware een huis, maar het blijkt op drijfzand geplaatst. Al mijn ver trouwen schonk ik hem, maar het zal nog wel even duren voor ik dat een tweede keer aan een Engelsman geef' En daar kan Derk het voorlopig mee BIC-ploegleider Raphael Geminani over de tegenvallende prestaties van Janssen en Aimar: „Zij hebben de koliek, maar ik krijg er buikpijn Hel gebaar waarmee Gerben Karstens in Digne als eerste van de ver achter gebleven groep binnenkwam, stond gisteren als vierkoloms foto in het -streekblad „Le Provence". De armen wijd opgeheven, met een brede glim lach op het gezicht, prijkte Karstens in het hart van de pagina. De grap was goed geslaagd. Dat vond Karstens zelf ook want hij kocht onmiddellijk een krant toen hij van het feit hoor de en rende er mee naar zijn ploeg leider Plaud. „Ze zeggen wel dat ik nooit publiciteit maak, maar kijk hier eens. Is dat even reclame, of niet?". De verzorgers en mecaniciens van Faema vinden dat ze te beklagen zijn. „Al onze collega's", zeggen ze. „heb ben het lekker gemakkelijk. In iedere ploeg zijn uitvallers en dat scheelt natuurlijk stukken bij het werk. Alleen wjj hebben nog steeds tien renners in de wedstrijd. We kunnen nooit eens rustig op een terrasje zit ten zoals de andere verzorgers en me caniciens". Raphael Geminiani gekscherend aan de start in Digne: „Ik denk dat ik de echtgenotes van mijn renners eens laat overkomen. Ik heb het idee dat die hun mannen met enkele woorden wel tot grote prestaties kunnen aan sporen". Gevraagd hoe het dan moet met de vrijgezellen zegt hij: „Daar trommel ik dan de moeders voor op". Twaalfde etappe De uitslag van de twaalfde etappe, een rit van Digne naar Aubagne over 172 km is: 1. Glmondi at., Pezzi) 165.5 km in 4 uur 23 min. 15 sec. tmet bon. 4.22.55); 2. Gan- darlas (Sp., Langarica) z.t. (met bon. 4.23.05: 3. Merckx (Belg., Driessensj z.t. (met bon. 4.23.10); 4. Van Schil (Belg., Driessens) z.t.; 5. Abrahamlan (Fr., Stablinski) 4.24.38; 6. De Boever (Belg., Schotte); 7. Poulidor (Fr., Magne); 8. Agostinho (Port., Saput); 9. Van Impe (Belg., Stablinski); 10. Van Springel (Belg., Cools); 11. Schutz (Lux., Albanl); 12. Galdos (Sp., Langarica); 13. Castello (Sj., Langarica); 14. Pingeon (Fr., Plaud); 15. Panlzza (It., Pezzi) allen z.t. als Abraha mlan 4.24.38; 16. Janssen (Ned., Geminiani) 4.25.10; 17. Dancelll (It.. Albanl): 18. Riotte (Fr.. Magne); 19. Wagtmans (Ned., Vissers): 20. Zandegu (It.. Pezzi); 21. Lopez-Rodriguez (Sp.. Machaln); 22. Sweerts (Belg., Driessens); 23. Aimar (Fr., Geminiani); 24. Lazcano (Sp.. Langarica); 25. Letort (Fr., Plaud); 26. Beu gels (Ned„ Magne) allen z.t. als Janssen 4.25.10; 36. Dolman <Ned„ Vissers) 4.25.56; 63. (Ned.. Plaud) 4.30%^ 73. Ottenbros "(Ned* vissers) z.t.; 74. Van der Flaas (Ned„ Vissers) Algemeen klassement 7. Vianelli (It.. Albani) op 1 (Sp.. Machaln) od 21.21: (Belg Cools) op 2 12. Paruzza (It Pezzi) op 27.0t op 1.37.22 62. Van Doorkomsten De doorkomsten op de bergen, t iet bergklassement, waren: Cote du Poteau-de-Thelle (4e Bergklassement de etappe is: andarias (Sp.), Glmondi (It.) 44 pnt.; 6 lascaro (Sp.) 43 pnt. Ploegenklassement Het dagploegenklassement is: 1. Driessens (Merckx, Van Schil, Sweerts) 1.11.40; 2. Langarica 13.12.31; 3. Pezzi 13.13.03; Magne 13.1458; 5. Stablinski 13.15.12; 12. Algemeen ploegenklassement i ploegenklassemer Puntenklassement Hoewel Eddy Merckx veruit 1 Abrahamlan et 5 8. Eddy Beugel: /oor de grootsti Eddy Merckx heeft het klassement Chamol l'Oisans gewonnen. Dit klassement goli ior de Alpencol. De uitslag ls: 1 AUBAGNE Hoopvol hadden ze 's ochtends aan de start in. Digne gestaan, waar het al bloedheet was. Dolman, Beugels en Karstens vertrouwden erop, dat het eindelijk een dag voor de gregario's, de knechten zou worden. Een dag waarop de groten, moegestreden door de jachten die de duivelse Merckx altijd maar weer ontketende, genoegen zouden nemen met een plaats in het peloton. Dolman vertelde: „Ik zal er vandaag bij zijn". En zijn ploegleider Vissers merkte tot zijn voldoening op, dat Dolman erg nerveus was. Hij reed bij de start telkens op en neer. „Kijk Dolman eens warm rijden, dat doet hij altijd als hij iets van plan is", zei Vissers. En dan was er Karstens, die vertelde: „Als ik een beetje goed over die laatste bult kom, ben ik gevaarlijk. Want ze zeggen wel dat Wagtmans zo goed kan dalen, maar als het moet kan ik het nog beter." De laatste twintig kilometer naar de finish in Aubagne liepen immers stijl naar beneden. Het parcours van de rit was wel niet vlak, maar toch zodanig dat men geen al te grote moeilijkheden tegenkwam. Daarmee rekende ook Eddy Beugels niet. Hij hoopte eveneens zich ein delijk te kunnen onderscheiden. In die stemming gingen de gregario's, de knechten, die in deze rol vervallen zijn omdat ze nu eenmaal op de cols de vedetten niet kunnen volgen, op weg naar Aubagne. In het begin zag het er ook zo uit, dat het een wandelrit zou worden. De 95 overgebleven renners hielden er een matig tempo op na en er werd, nm de stemming erin te houden, gezongen. Felice Gimondi, alleszins voldaan over de finish van de twaalfde etappe H? heeft zich zojuist de sterkste getoond m de sprint van een groepje van vier, waarm ook Eddy Merckx was vertegenwoordigd. Een prestigeoverwvnnvng dus. Of zou Merckx Het was weer Rini Wagtmans die voor clown speelde. Zoals vroeger zijn neef Woutje het peloton met grote stro hoeden en een sigaar in de mond placht te vermaken, zo vindt ook Rini, een ge neratie later, altijd wel iets om op de lachspieren te werken. Wat deed Wagt mans? Toen het tempo niet al te hoog lag sprong hij midden in de groep van zijn fiets en rende lopend met de rest mee. Felice Gimondi fietste vlak achter hem. Gimondi riep om Jan Janssen. „Jan, zijn er bij jullie in Nederland geen klinieken?". En hij wees naar zijn voorhoofd en ook naar de sprintende Wagtmans. Maar Janssen had niet veel te mis sen. Hij is nog altijd niet de oude. En zo werd het grapje van Wagtmans snel vergeten, want de eerste col (van der de categorie) naderde en het werd weer ernst. Nadat de top gepasseerd was en men op een vlak gedeelte van het parcours kwam, konden de knech ten nog altijd hoop koesteren. Dolman was al eens meegeweest met een mis lukte vluchtpoging. Maar de etappe naderde toch nog on verwachts een ontknoping. Voor een micro-klassement wordt dagelijks een sprint verreden en daarvoor hadden Beu gels en Riotte een plan in elkaar gezet. Beugels: „Ik trok voor Riotte de sprint aan, maar hij werd verslagen. Wij wa ren echter wel met nog een paar an deren een goede honderd meter los van 't peloton. Ik keek om en toen zag ik tot mi jn grote verbazing dat Merckx en Gi- Niet gegund Ook Gerben Karstens was erbij. De vluchtgroep won snel 40 seconden. Zou Karstens zijn belofte waar kunnen ma ken.? Nee. dat was hem niet gegund. Want achter de kopgroep had Pingeon al zijn rijders geformeerd om de jacht te openen en zijn ploegleider, Gaston Plaud, kwam naast Karstens rijden en gaf hem opdracht zich onmiddellijk te rug te laten zakken naar het peloton. „Pingeon heeft dringend je hulp nodig" schreeuwde Plaud. Karstens bleef toen niets anders over dan zijn kopman op te wachten. Hij was zeer teleurgesteld. ,,Die Fransen be grijpen ook niets van de koers", liet hij zich ontvallen. Zo restte dus Eddy Beu gels als enige Nederlander in hef groep je Gimondi-Merckx. Tot in de klim van de laatste col, de 730 meter hoge col de l'Espigoulier, kon Beugels het tempo Merckx volgen. Hij deed geen kop- werk, dat kon en mocht hij niet omdat ook zijn kopman Poulidor de slag ge had. Beugels:,,Ik voelde dat ik langer mee zou kunnen gaan, want die Merckx is het grootste fenoneem dat ik ooit gezien heb. Het gemak waarmee hij tegen een berg op rijdt is ongelovelijk. Gimondi zat aan zijn wiel en ik reed achter hem. Ik geloof dat ook Gimondi wel twintig keer moeder heeft geroepen, zo hard ging het". Door onze speciale verslaggevers JEAN NELISSEN en PETER HEERKENS duivelse Merckx die van geen ophouden weet. Hij haalde gisteren een stunt uit waarvoor men toch diep respect moet koesteren. Niemand van de vedetten, behalve dan Gimondi die altijd in zijn wiel rijdt, had ook maar een geringste vermoeden dat Merckx die dag als die naar Aubagne zou benutten voor zijn zoveelste aanval. Het parcours was immers, in vergelijking met voorgaande dagen, vrij gemakkelijk, en ook Merckx zou zich einde toch wel eens een dagje rust gunnen, dacht men. Maar het is alsof de Belg er een sa distisch genoegen in schept zijn tegen standers te laten afzien, ze te pijnigen. Het is alsof hij elke dag weer opge jaagd door de gedachte dat hij de schan de van de Giro moet uitwissen. Op een andere wijze kan men zijn optreden niet verklaren. In de Giro was Merckx veel rustiger. Daar ging hij slechts op bepaalde dagen in de aanval. Maar in deze Tour heeft hij tot nog toe vrijwel elke dag de tegenstanders min of meer gebroken aan de eindstreep gebracht. Felice Gimondi, die, zoals bekend, in Digne uiterst verontwaardigd was over een door Merckx gebroken belofte dat hij zou mogen winnen (Merckx ontkende dit), probeerde op weg naar Aubagne de zaak weer bij te leggen. „Laten we het vergeten, Eddy", zei hij tegen Merckx. En wat zei Merckx? Hij: „Ik heb niet eens geantwoord, ik ben onmiddellijk op kop gaan rijden zo hard ik kon. Ik hou niet van de toneeltjes die de Italianen maken. Men moet de waarheid spre ken en anders praat ik liever niet niet Fout in rekenwerk In Aubagne, dus dan toch nog een fout in het imposante rekenwerk waar Merckx zich van bedient, want Felice Gimondi won er en dat was tegen de bedoeling in. De beurt zou vandaag aan Vik van Schil zijn, maar die bracht hef niet verder dan een vierde plaats bij het opkomen van de kleine sintelbaan een zelfde positie bij het overschrijden van de finishlijn. De overwinning ging, ein delijk dan, naar Felice Gimondi, die sterk kop had genomen en in de laatste ronde meters wegreed van Gandarias en Eddy Merckx. De Tour had er een volgende repre sentatieve etappewinnaar bij, want naast het gemis aan werkelijke tegen stand voor Merckx vallen de namen van degenen die een rit op hun naam schrij ven op. Stuk voor stuk zijn ze accepta bel. Een van Springel, Basso, Pingeon, Agostinho, Dancelli en al die anderen van de afgelopen dagen. Het is een merkwaardig trekje in deze Tour, die door Eddy Merckx van alle kanten opgewreven wordt tot een blinkend evenement.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9